J. Van Nüffel-De Gendt Onze Vorsten naar Amerika Brug ingestort bij Bergen Eön buis geplunderd te Sint Gillis Holland en België 100 Kltuwe Werkmanswoningen. JEU!! C A BI A O it Aanslagen tegen de Centsche HoogeschooI Pogingen tot brandstichting Doodelijk vliegersongeluk Dinsdag 16 September Drukker-Uitgever CENTIEMEN Aalst. Telephoon 114 kerkstraat, 9 en 22, Cheapsi^e, Londen. en 105, Place do la Bourse, Brussel Martelaarplein, Ageutschap Havas, 8 zich te wenden tot Aalst, Arrondissement publiciteit buiten Uï' JAARQANO NUMMER 214 Bureel on Wij ontvangen den volgenden brief, dien wij in zijn geheel en letterlijk mededeelen, ten einde onzen lezers te doen zien waarom wij strijden voor het behoud van het artikel 310 van het strafwetboek, en waarom de socialistische volksvertegenwoordigers met minister Vandervelde aan het hoofd, de afschaffing ervan vragen Aan den Heer Procureur des Konings te Gent. Waarde Heer, Ik ondergeteekende, Goossens Henri, wonende Onderbergen, 7, te Gent, richt mij lot Ucd., met de volgende klacht en verzoek van bescherming. Ik ben werkzaam, als wever bij MM. \^an do Waele-Veesaert, te Genlbrugge, Bassijn- jilaats. Op het werk word ik lastig gevallen door afgevaardigden der Socialistische Wevers- vereeniging, die mij onder bedreiging willen verplichten deel tc maken eener weerstands- kas, zooniet zullen zij mijne wegzending eischen bij den patroon. Ik kan, Waarde Heer, mij bij geene der alhier bestaande Werkstakerskasseu aanslui ten voor verschilleude redenen 1. Er bestaan te Gent gcene weerslandskassen gelijk deze der Trades-Unions in Engeland, waar elk lid de vrijheid zijner politieke en godsdienstige denkwijze kan bewaren; 2. Ik wil mijn* vrij heden, door de wet gewaarborgd, behouden en mij nietaibankelijk maken van politieke leiders, mijn geld gebruikend tot doefeinden in strijd met mijne overtuiging. 3. In werkhuizen waar zekere politieke partij de meerderheid uitmaakt, verplicht men dc werklieden tot aansluiting bij hunne groep. Aldus dienen die werklieden tot speel bal aan politieke leiders, worden tevens de gestorte gelden verbeurd en vervalt den duur van jaren storting, aanvankelijk als vooruit- zic'it erkend, beschermd door offi :iecle instel lingen zooals werkloozenfonds, enz. 4. Ecu deftig werkman dwingt men tot eenc partij- en tot daden hunner eischen, niet alleen in strijd met zijne denkwijze, maar zelfs met de leerstelsols in zijn eigen huisge zin en zijn ganschen familiekring. In de huidige omstandigheden kan een huisvader aldus verplicht worden zijne kin- doren cenc opvoeding te laten opdringen, (Voorkant,. VEREENIGDE KATOENBEWERKER. Eendracht maakt Macht GENT. verschillend van kind tot kind waarvoor hij de verantwoordelijkheid draagt en gedwongen tot ^het uitvoeren van straibure propagandamiddelen, in strijd met de wet en strijdig ook met de overtuiging van den persoon zelve tot de uitvoering ervan ge dwongen. Voor die verschillende redenen, Waarde Heer, weersta ik aan den eisch van het so- cialisch syndikaat en ook van weikdanig syndikaat dat mij afhankelijk maken zou van gelijk welke politieke partij Ik roep uw bijzondere aandacht, Waarde Heer, op het volgende feit Na herhaaldelijk op 'l werk aangesproken te zijn, ouder bedreiging, (schrijver noemt de afgevaardigden van het socialistische syndikaat), ben ik Oinsdavr 9 September, op het bureel, voor het bestuur der fabriek geroepen, in de tegenwoordigheid dier afge vaardigden, die hun aandringen herhaalden op bevel van het bestuur der socialistische Weversvereeniging, gevestigd in «Vooruit», Vrijdagmarkt, Gent, namelijk dat zij geene onvereenigden mogen dulden. Ik bleef weigerend antwoorden en de af gevaardigden zegden dan Wij zullen een paar dagen laten verloopen en dan handelen. Ik wensch. Waarde Heer, aan die onge wettigde drukking te blijven weerstaan en verzoek uw edele tusschenkorast om mij te beschermen op het werk en aan de overtre ders de wet te doen inzien welk gevaar zij oploopen door het vervullen van een last, hen onwettig opgelegd door het bestuur van hkn syndikaat. Ik reken, Waarde Heer, op uw edele welwillendheid. Henri Goossens. Gent, 10 September 1919. De bedreiging in uitvoering. Donderdagmorgen, op bevel van de socia listische Weversvereeniging, hebben de we vers der fabriek Van de Waele -Veesaert ge weigerd het werk te hernemen. Zij zullen den arbeid slechts hernemen hij de wegzending van Goossens, die bij zijn besluit blijftzich bij geen politiieke groepen te vereenigen. Goossens is tot nu toe niet weggezonden door den patroon, maar gansch de fabriek ligt stil. Ziehier eene kopij van lidkaart, uitgegeven door al de socialistische syndikafen, met het onderlijnd ordewoord Wij dulden geene onvereenigden l De Koning, de Koningin en prins Leopold zullen op 22 September, aan boord van den George Washington inschepen, om naar Amerika te vertrekken. Zij zullen dienzelfden dag, om 8 1/2 ure Brussel verlaten en te Oostende om 11 1/4 ure aankomen. Om 11 1/2 ure zullen onze Vorsten en prins Leopold, met hun gevolg, E laats nemen aan boord van eene kanoneer- oot, welke hen in volle zee aan boord van de George Washington zal brengen. Volgende personen zullen deel maken van het gevolg van HH. MM. gravin Ghislena de Garaman Chimay, eeredame der koningin; luitenant generaal baron Jacques, bevelheb ber der 3e legerafdeeling, gehecht aan den persoon des konings; kolonel-adjunkt aan den staf Tillcens, aidecamp van den koning; de artilleriemajoor Guyd'Oultremont, adjunkt van het Hof; M. Max Leo Gerard, sekretaris des konings; M. Charles Graux, sekretaris der koningin; ruiterijluitenant R. Gollinet, ordonnansofficier des konings en luitenant kolonel Nolf, geneesheer. Drie kanoneerbooten zullen d& George Washington vergezellen. Onze vorsten en prins Leopold zullen einde October in België terug zijn. LAFFE DIEFSTAL Verleden nacht kwam de invaliede soldaat, Louis Teyrlings, wonende Hoogstraat, te Brussel, langs den Steenweg van Vorst, te Sint Gillis, toen hij schielijk ongesteld werd en bewusteloos neerzakte* Een kerel in kakkikleeren naderde hem en nam de gelegenehid waar om den ongeluk kige zijne biieventesch, eene som Van 53 frs. eene vrijkaart op de tramwegen en het ver lofblad te ontstelen. Dc policie zoekt den ellendigen booswicht op. op de materialen. Zulks legt ook uit, hoe het koml, dat de werklieden van eene groole hoogte vallende, niet op den slag gedood werden. Een vijfde werkman, werd ook in de diepte geslingerd, doch kon zich aan een balk vastgrijpen en bleet er hangen, tot zijne gezellen hem uit zijne netelige positie kwamen verlossen. Twee der werklieden, Antoon Stiévenart, 2i jaar oud en Philibert Van Blande, 42 jaar oud, zijn nog al erg gekwetst en moesten naar het gasthuis overgebracht worden. De iwee anderen, Gaston (.hampion 22 jaar oud en Octaaf Evrard, 20 jaar oud, konden na verzorging huiswaarts keeren. M. Jules S..., wonende Felix Delhousse- straat, te St. Gillis, keerde gisteren met zijne familie uit den vreemde terug en stelde vast dat zijne woning geplunderd was. Alle meu belen waren doorsnuffeld en wat de dieven niet kon dienen lag op den vloer geworpen. Eene partij zilverwerk, kostbare juweelcn, oudheidskundige voorwerpen, kleederen, lijn waad, een spreekmachien met platen, een jachtgeweer, pelsen en talrijke andere voor werpen van waarde waren verdwenen. De dieven hadden ook de hand gelegd op een bundel obligation ter weerde vau 27,000 franken. Een onderzoek is geopend. De geheime Speelhuizen Zaterdag nacht viel de policieofficier Bauneau, vergezeld door de bijzondere agen ten Van den Berghe en Rotsaert en eene afdeellng andeae agenten, in een huis van de Haechtsc hensteen weg te Schaarbeek. Zij vonden er in de keuken elf kerels die er aan eeue greote tafel de passé speelden. Eene som van 338 trans en het speelge- rief werd aangeslagen. Tegen de overtreders werd proces-verbaal opgemaakt. (Keerzijde). Bewijs van Lidmaatschap Nummer van het Lidboekje. Naam Voornamen, Beroep- Deze kaart is streng persoonlijk. WIJ DULDEN GEENE ONVEREENIGDEN Juli Oogst Sept Oct. Nov. Dec. Jan. Feb. Maart April Mei Juni Is het incident gesloten Dp.n Haag, 14 Scplember. Het Neder- lavdsch Telegraaf Agentschap verneemt, dat ue laatste mcdedeeling van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, betrek kelijk cfe geheime nota aan het Groot Hoofd kwartier, door het Hollandsch gouvernement niet meer zal beantwoord worden. (Havas). De Minister van Rinnenlandsche Zaken heeft besloten te Roeseloere eene groep van 100 werkmanswoningen op te richten. De aanbesteding zal onverwijld plaats hebben en 'de werken zullen nog deze maand beginnen. Naarde plans te oordeelen zullen de huizen waarlijk mooi en gerieflijk zijn. In het lasten- kohier is bepaald dat het laatste huisje binnen de 120 dagen dient voltooid. Ver volg van Palira en De schat der Abdij door Raoul Db Navert (177* VERVOLG.) Ik heb zooveel gebeden! De Keer Keeft mij verhoord... Laat ik u goed beschouwen Nadie, om mij van n dierbaar gezicht beter te kun nen voorstellen, wanneer ge weg ge gaan ziji... Als ge niet terug kondet komen zouden uwe trekken, dan ooch eeuwi» in mij geprent bij ven... Uwe vader moet u wel innig liefhebben... Na- die gij zult eene tweede dochter voor mijne moeder wezen. «En uwe zuster, Lucia.» «Dank, dank. Zoo gij u mijne moe dor aantrekt, zal zij met langer kinder loos zich' geweien.» «Spreek zoo niet, Lucia ik heb u ge- egd dat ik u zal bevrijden- Hoe, dat weet ik zelf niet. Ik ben een arm zeer verlegen meisje... Een oogslag brengt mi j in de war, een woord verontrust me dien avoaid oen ik uwe moeder naar heb ik den grootste®, angst van mijn leven uitgestaan— Dronke matrozen versper den mij dea weg— Ik kon zelfs niet om kuip roepen, aoo groot was mijn schrik toen mil een helper gezonden werd. George MaLo—Gij leent dien naam, \«4e* waarP» i Halo, ïïe vriend van Jean Ca- I TtcwIodSger Her verdrukten, de een jpn degenen, Vier werklieden gekwetst Op de spoorlijn van Binche naar Bergen op het grondgebied van de gemeente Spiennes is eene groole spoorwegbrug ingestort. De bijzonderste brug, die de beek La Valliére overwelft heeft eenc lengte van 50 meter en eene hoogte van 20 meter. Daaraan werken voor het oogenblik 140 werklieden. Niet ver van deze brug heeft men twee houten dienst- bruggen geslagen, om de materialen te vervoeren. Een dezer bruggen is ingestort, veel materiaal en vier werklieden in de diepte meeslepende. Men men tot hiertoe niet juist hoe he! ongeluk gebeurd is. De ondernemer der werken doet volg- n de verklaringen zijner werkoversten volgende veronderstelling Een waggontje geladen met steenen, dat zich aan het einde der dienstbrug bevond werd aangereden door een ander wasgontje, geladen met moorrel. Het eerste waggontje kantelde om en viel van de brug, terechtko mende op de steenbalken en deze verbrijze lend, aldus het instorten der brug veroor zakende. Ook het tweede waggontje en de werklieden vielen. De werklieden kwamen echter eerst op de talus terecht en rolden dan MEDEDEELINGEN Tolken voor het bezettingsleger. Tijde lijke bedieningen van tolk staan open in het bezettingsleger (B. L.) Zij zullen voorbehou den worden aan gedemobiliseerde of korte lings te demobiliseeren militairen. Bezoldigingen 10 fr. per dag, gedurende eene maand proeftijd, daarna op 15 frank gebracht, indien de kandidaat voldoening Leeft gegeven. Aanvragen om aangenomen te worden moeten schriftelijk gezonden werden aan den bevel hebber van het Belgisch bezettingsleger te Aken. Ontgraven der lijken van militairen op het slagveld gesneuveld. Vol. ens zekere pers- inliehtingen zou geen enkele toelating meer noodig zijn om de lijken der militairen, die op het slagveld sneuvelden, te ontgraven en te vervoeren. Deze beweringen zijn van allen grond ont bloot en zouden er soms aanleiding toe jgeven dat zekere personen, te goeder trouw, zich blootstellen aan rechterlijke vervolgingen uit hoofde van schending van grafsteden. Feitelijk kon tot hiertoe geene verandering gebracht worden aan de regels die, in België zooals bij de Verbonden Naties, moesten vooageschreven worden aangaande de mili taire ontgravingen. Degevoelshcschouwingen hoezeer ze ook eerbied afdwingen, mogen de strenge noodwendigheden der :openbare ge zondheid niet uit het oog doen verliezen. Militairen in verlof zonder soldij. De, Minister van Oorlog herinnert eraan, dat de militairen in veflof zonder soldij, in afwach ting hunner demobilisatie, het vaderlandsch grondgebied niet mogen verlaten, zonder de toelating van hun korpsoverste of van den commandant van het Gendarmeriedistrikt van hun gebied te hebben bekomen. Een wetsontwerp is bij den wetgever inge diend, met de strekking de militievergoeding af tc schaffen, daar de miliciewel de vrijstel ling uit hoofde van steun van familie (1) blijft behouden voor de lichtingen van 1920 en volgende, en de duur van den dienst voor de lasthebbenden van 1919, tot 4 maanden be perkt, betgeen een zeer waardeerbaar voor deel is. De Minister van [Oorlog heeft, van zijnen kant, beslist dat de gehuwde mannen van de lichting 1919, de familievergoeding mogen ten, voorzien bij K. B. van lSJanuari hetzij 30 fr. per maand voor de echt- genoote en 15 fr. per maand/ivoor ieder kind onder de 18 jaren, hetgeen eene hoogere som uitmaakt dan de militievergoeding in vredes tijd. voorzien bij de wet van 30 Oogst 1915. De familievergoeding'1- -• uien per maand en bij voorbaat uitbetaald. van wien G-od' Apostelen of helden ma-aht Ik dank hem het leven Lucia hij heeft me rijn naam gezegd omd'at ik me tot hem zou wenden wanneer eenig gevaar mij dreigde... Ik zal hem ni^t vergeten hij zal u nuttig rijn wees er zeker van.» «Missschien,» zegde Lucia, doch de plannen van Jean Canada en Georges Malo rijn zoo grootsch en zoo uitgebreid dat het lot van een arm meisje hen be zwaarlijk kan herig houden. Zij rijn rich zelden aan het land, aan de Cama- deezen aan de Katholieke partij ver schuldigd!. Laat ons beproeven ons zei ven te redden.» «Gij rijt dus eene macht Nadie ver mits ge hier zonder verzet binnendringt Ik aanvaardt alles, wat ge voor mij zult doen, allesGod zend u men moet hot bezoek van een engel ontvangen!» De meisjes omhelsden elkander 't ge sprek duurde nog gecruimen tijd en liep over twintig verschillende onderwerpen herhaaldelijk door tranen afgebroken. «Tot wederzien s zei de N acLie, korten tijd later, «ik ga uwe moeder aanstonds berieken.» «Ik zal u dikwijls in de golegendhed stellen om voor mij open te döen.» «Dat zal me genoegen doen» antwoord de de vrouwelijke Cerberus terwijl rij het geldstuk opstreek. «Verzacht het lot. van Lucia, Iaat ze niet meer naar het plein gaan, die vrou wen zouden haar dooden.» «Wanneer gij het verlangt... Gij be grijpt dat men voor de dochter van een mijnheer Jeffs wat doet.» Een oogenblik had Nadie de verzoeking om zich dien invloed van haren vader te laten verklaren zij had hem altijd voor een armen, eenvoudigen, vreesachtigen mensch gehou den, kort van geld, en vol dwaze droomen van eer en aanzien, die hij zorgvuldig voor zich hield. Maar een gevoel, dat zij niet kon beschrijven, weerhield deze vraag op hare lippen met haren blik richtte zij een laatste verzoek aan Madame Nobs ten gunte van Lucia, vervolgens verliet zij de gevangenis en toen de deur achter haar gesloten was keerde zij zich om, beschouwde de dikke cn hooge muren, slaakte een diepen zucht en sloeg toen den weg van Amy David in. IX. HET EERSTE VERMOEDEN. Amy David had uit de ontmoeting van Nadie een grooten troost geput, maar zij bouwde er geen enkele ernstige verwachting op. Hoe zou ook een teer, schroomvallig schepseltje als de dochter van Jeffs, de zware grendels kunnen verschuiven van de gevan genis, waarin men Lucia had opgesloten Amy dankte God dat zij haar bedrukt gemoed voor een medelijdend wezen had kunnen ont lasten, zij was Nadie dankbaar voor har toewijding en goeden wil, maar hoe zou een kind, bij 'toeval in eene kerk ontmoet, kun nen slagen, waar de moeder met hare rechten hare welsprekendheid en tranen schipbreuk had geleden, Amy was er intnssehen zeker van Nadie te zullen terugzien. In de afzonde ring waarin zij leefde, was het ten minste een (1) Door vrystelliug uit hoofde van steun van familie dient verstaan de goheele of ge deeltelijke vrijstelling van dienst voor de mili tairen, omreden der familie-lasten die zff <•- aich nemen (talrijke behoeftige faraiiien of s van bejaarde of behoeftige oudora). Zaterdag avond omstreeks 7 1/2 unr, ont stond een brand in de lokalen der Hooge- school, Lange Meire, te Gent. Een onbekend toestel, dat veel gelijkt op een lamp gebezigd door de gasfitters, was door een onbekende geplaatst geworden aan de ingansdeur van het museum van Dicren- kunde. Een lont, die gebrand had, was aan het ontploffingstoestel gevestigd. De schoonmoeder van den portier der IIoo- geschool verblijvende in het lokaal, heefteen erge ontploffing gehoord en ontdekte alsdan een begin van brand, die kon gedoofd worden. De schade is niet groot. Ter plaats werd een ring in aluminium gevonden. Van het ontploffingstoestel werd niets mer ontdekt. Omstreeks halftien ontstond opnieuw begin van brand. Ditmaal was het een ijzeren kruik met naph- ta die ontplofte, en geplaatst was onder een lessenaar van de zaal van wijsbegeerte. Het vuur werd medegedeeld door een lont, die ontstoken was geworden en aan het toestel was bevestigd. De vlammen die opgemerkt worden door voorbijgangers, werden spoedig gebluscht. De kruik, die de naplita inhield, was niet geheel en al ledig. Ter plaats vond men een bruine lederen handschoen, een doos dio Paney-beschutten bad ingehouden en een dagblad. De portiersters verklaarden dat de deuren van de Hoogeschool altijd moeten openblijven tot 's avonds, en daar zij zich niet steeds aan de poort bevinden, kunnen zij niet zeggen, wie er in of uitgaat, te meer daar men langs den eenen kant'kan binnenkomen en uitgaan langs den anderen kant zonder opgemerkt te worden. Zij konden geen de minste belangrijke in lichtingen verschaffen, doch zij zijn van ge dacht dat de ontploffingstoestellen moeten geplaatst geweest zijn in den vooravond De politie, die gewaarschuwt werd, door zocht het geheele gebouw, maar ontdekte niets verdachts. Dit deel der Hoogeschool werd den ganschen nacht bewaakt. Hel parket hwainZondagraorgend ter plaat* om onderzoek in te stellen. Men heeft niet het minste spoor der daders. Tijdens een spiegelgevech tusschen ecu watervliegtuig en een onderzeeër, nabij Tou lon, had een doodelijk ongeluk plaats. Het watervliegtuig, de D. 21 vloog zeer hoog en maakte zich gereed om den duikboot Atlanta aan te vallen, toen bet schielijk omkantelde cn in !>ct water viel. Spoedig siirlde de onderzeeër ter hulp, doch men kon cr riietjn gelukken, de twee vliegers die zich in het vliegtuig bevonden terug tc vinden. De si'Vers zijn twee onder officieren, •ie gansch ticoorlog aan den vliegdienst serbonden geweest waren. erlichting, te kunnen denken, dal eene lief derijke hand de hare zou drukken, dat zij aaneen liefderijk hart het hare kon uitstorten. Dien nacht sliep zij beter, en des morgens, bij haar ontwaken, besteedde zij eene bij zondere zorg aan hare huishouding; zij wreef de ruiten af, boende de meubelen en opendo de vensters, ten einde eene straal van de zon te laten binnendringen, van die vroolijke zon die van zoo nabij den glimlach van Nadie moest voorafgaan. Na eene dunne snede zwart en hard brood gebruikt te hebben, nam de weduwe wat naaiwerk bij de hand, en zette zich in afwach tende houding bij hel venster neder. Tegen drie ui de zij een zacht geklop aan de deur zij sio. d op, opende met ge spannen haast en ontdekte het stralenij gelaat van Nadie. Ik breng u een kus van Lucia riep het beminnelijk meisje uit, terwijl zij zich in de armen der weduwe wierp. Van Lucia Gij hebt haar dus gezien T Ja, en ik begrijp zelf mijne stoutmoe digheid en goeden uitslag nog niet maar ik ben geslaagd, dat is het wezenlijke... Wan neer ik zeide, dat uwe dochter niet lijdt, zou ik liegen... Al wat ik u kan zeggen is, dat zij zich geduldig in de beproeving toont... Wij beminnen elkander reeds... Ik zal haar twee maal in de week kunnen bezoeken... Bij mijn tweede bezoek, zal ik een brief van u mede nemen... Als gij elkander schrijft, zijt ge reeds minder van elkaar gescheiden... Hier is ook werk.- Ik heb het ia een magazijn voor mij zelve gevraagd en belast mij ook, met het te bezorgen... Gij zijt mijne voorzienigheid, zeide de weduwe. O, het is zoo zoet te beminnen, ant woordde Nadie, en ik ben u op mijne beurt dank verschuldigd... Zoo gij eens wist hoe ik alleen was mijn vader is den geheeletl dag van huis ik lees en werk, ja, maar dik wijls hebben de uren mij toch zoo lang geschenen, Hebt gij nooit gewenscht een meisje van uwen leeftijd tot vriendin te bezitten Mijn vader veroorloofde mij geene end kele betrekking in mijne buurt. En wat doet uw vader, hernam de weduwe. Hij is boekhouder. In een administratiekantoor T Neen, bij een reeder, geloof ik, ant woordde Nadie. Hoe, weet gij niet, naar welk kantoof uw vader dagelijks gaat 1 Neen Dat is vreemd... doeh ik vraag o ver- schooning voor mijne nieuwsgierigheid, het is enkel uit belangstelling om uw welzijn. Deze vragen kan ik u niet kwalijk ne men, Amy wanneer ik u het antwoord moet; schuldig blijven, dan komt dit omdat vader noch mijne moeder, noch mij in zijne taken heeft ingewijd, en nu, in dit geval van u en Iuwe dochter, heb ik er meer van gehoord dan ik in vijftien jaren gedaan had. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1