Krukker-UitgeverJ. Van Nüffpx-De Gendt. je^ü c Dg incidenten van Finme 13 2» ©ess® IColonie 1IDA GROOTE BrInTïE BRUSSEL Honderdduizend Poolschs arbeiders naar Frankrijk. ï.j -V De staking in de Gaz te Antwerpn. Een zinnelooze te Brussel De strijd in Rusland Bureelen: Kerkstraat, 9 on 22, Aalst. To'.eplioon 114 GEL AD - 5 CENTIEMEN Voor da publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich Ie vtonden tot liet Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Chcapeide, Londen. Wanneer men zich rekenschap wil geven over de groote diensten welke wij bewijzen kunnen aan de inlandsche bevolking, alleen reeds door onzen artikel en onze voortbren- gingsmiddelen tot voorbeeld te stellen, zal het volstaan, het volgende uittreksel van een landbouwkundig verslag te lezen over de streek van Thibola. Het terrein, van natuur kiezelachtige leem grond, is tamelijk vruchtbaar. Tot aan Kabwa Tshiobla echter, bezit ieder huisgezin enkele stukjes bebouwden grond. Maar deze zijn niet uitgestrekt genoeg om te voorzien in hunne behoeften. Tk heb nagegaan welke de oppervlakte was die bebouwd werd door een gezond en vol wassen man, of liever door zijn of zijne vrou wen, welke ieder man bezit. Ziehier wat k bestaligd heb bij de Bnwka, de Bawka n'Nti.ka, de Bawka Mti, de Bawka Buluku, en do Bawka Mulumie van Kabw Tsabola een vrouw bebouwt 2 lol 5 aren broodwortel, 400 tot 150 vierkante nieters, verder 100 tot 200 vierkante meters pimper noot-planten en enkele vierkante meters snij- boonen of Veandzé. Deze laatste, snijboonen arachides en veandzé zijn zeer dikwijls ge zaaid tusschen <J<- maiiiocvelden. Om niet te vergeten zal ik er bijvoegen dat enkelen on der hen ook eenige maïsplanten bezitten in de nabijheid hunner bulten of velden. De man Lulua welke geen vrouw heeft: heeft geen lu-plantingen. Voor deze volkslainmen zijn de jacht en de vischvangst ware hulpmiddelen. Dezestreek scheen me zeer bevolkt te zijn met wild. Ik heb inderdaad vele sporen van wild opge merkt. Dagelijks ontmoet men vrouwen welke zich bij de Bawka Kas.sansu begeven om dc voort brengselen van de jacht en do vischvangst tegen manioc, te verwisselen. Maar de jacht en de vischvangst brengen niet altijd wat op. Dan zijn er soms harde oogcnblikken te beleven. Meer in het Zuiden, tot aan Luebo, isde toestand meer betreurenswaardig; men kan de uitgestrektheid van de beplantingen hier niet meer mot vierkante meiers rekenen; een ▼rouw bezit a t lot tien bundels manioc. Wat de maïs, millei, arachides en snijboonen betreft, do hoeveelheden welke men er van bebouwt, zijn onbeduidend. Deze lieden hebben bijna niets te eten. Mei de beplantingen welke zij doen, kunnen zij zich nog geene maand voeden. Zij leven van broodvruchten, wortelen, bladeren, ruspen, vruchten, die zij in het woud vinden. Er zijn palmboomen in geheel de land streek, niet in overvloed, maar toch toerei kend voorde noodwendigheden der bewoners. De inboorlingen maken geene olie, zij eten eenvoudig palmnoten. Sommigen, door hon ger geteisterd, gaan enkele maanden naar de rorminière arbeiden. Daarna komen zij terug hun dorp, een weinig geld bezittende, waar mede zij manioc koopen, en alzoo kunnen zij verder korten tijd leven zonder iets te doen. Hongersnood heerschl in die streek op on gelooflijke wijze. De menschen zijn mager; zij lijden waarlijk aan gebrek van voeding. Gedurende den dag zijn het eigenlijk alleen lijk dc gcbrekkelijhe en de kinderen die in het dorp blijven. Al die gezond zijn, houden zich op in het woud, naar eten zoekende. Als ik in het dorp Kambwanda aankwam zag ik niemand. De overste of liever zijn plaatsvervanger, kwam eerst om 6 uur des avonds. Op eene vraag om voedingsmiddelen voor mijne dragers, antwoordde hij t Bidia is hier niet Maar, vroeg ik, wat eet gij dan? - Hetgeen wij vinden of kunnen koopen» was het antwoord. In werkelijkheid hadde hij mij niets kunnen aanschaffen. Dien dag heb ben mijne dragers geen rantsoen gekregen. Vertolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navbry (118® VERVOLG.) Tloe 7.00 Door mij Lucia aan to trekken... Gij begrijpt, dat ik mij gisteren zeor ongerust m&aktoom te weten, hoe ik het moest aan leggen, om de dierbare gevangene te zien... ik beefde als een populier, toen ik mij naar liet policiohureol begaf. Welnu, zoodra ik mijn familienaam opgaf, kreeg ik terstond eene toegangskaart... In de gevangenis hoeft Nob3. de \rouwelijke cipier, mij bijna eer bied bewezen. lit besluit daaruit, dat vader gelijk beeft, wanneer hij mij telkens her haalt Kleine Nadie, gij zult eens rijk, zeer rijk zijn, en de meest proutsc;'°n van Mon treal zullen eeus rekening met u moeten houden De uren vervlogen snel voor Amy David en do dochter van Je/fa, De weduwe stelde het meisje een brief voor Lucia ter hand, daarna trok zij hot zacht en zrei beminnelijk meisje aan hare borat en omhelsde het met eene teederheid zoo groot, alsof Nadie als een klein wicht op hare knieën zat te slui meren Mot een lichten tred keerde Nadie in haar stille, treurige woning weder, plukte een arijeliertak en plaatste dien Lij zich aan een venster. Zij had er belofte aan, een frisschen Men zou denken dat de nood deze bevol king zou nopen om bun landbouw uit te brei den. Gij verbist u. Zij sterven liever van hon ger dnn hei land te bebouwen. Is dat niet de laagste arbeid voor deze Luluas? De eerwaarde paters van Dekeshal waarop deze toenemende hongersnood grooten indruk maakte, deden er eenigv naar de Zending komen om hun maïs en arachidcn uit te dee- len, en deden hen beloven deze te planten Deze granen werden niet gezaaid, de inboor li ogen i.-adden er reeds eene groote hoeveel heid van opgegeten alvorens de zending te verlaten. In het dorp Sbamatenga, 3 uur van Mika- laide, werd er rijst uitgedeeld door de eerw. paters van St. Joseph. De inboorlingen gaven zich de moeite niet nieuwen grond voor te bereiden. Zij zaaiden de rijst op dezelfde plaats waar de manioc en de maïs gegroeid waren. In deze omstandigheden kunnen zij Yijke menigte die ter plaatse gesneld was, *eenen goeden oogst bekomen. Men zou bijna denken dat zij den rijst in den grond staken alleen om de eerw. paters tevreden te stellen. Overal in deze streek is het gebrek aan arbeidslusl welke men beslaligt. Wat de ontginning van den grond betreft, dat is een heele zaak. Het ontginnen wordt daarenboven altijd op onvolledige wijze edaan. Ternauwernood is het kreupelhout gesneden en verbrand." Alleen de kleine boomstronken zijn weggenomen. Men bemerkt alleen maar aanplantingen daar waar dc bewoners in betrekking zijn eweest met de Baluba Deze eigenaardige bijzonderheden zullen volstaan om aan hen die er aan twijfelt, te bewijzen welke overgroote benoodigheden de nlandsehe bevolkingen te voldoen hebben naar gelang dat zij begrijpen zollen wat men verkrijgen kan door den arbeid en den land bouw. SJpüïefffiifsg van Se'swss'ier De Belgen of de Belgische maatschappijen waarvan de goederen en belangen in de Ver- oenigde Staten van Amerika tijdens den oor log in bewaring gesteld werden, omdat de eigenaars zich in een door den vijand bezet gebied bevonden, kunnen de teruggave van deze goederen en belangen bekomen ofwel hun overhandiging aan de banken of instel 'ingen die deze waarde in bewaring hadden, op verklaring door de B. lgiscbe Regeering afgelegd, dat de rechthebbenden de Belgische nationaliteit bezitten en den gcheelén oorlog door aan de zaak der verbondenen getrouw gebleven zijn. Ten einde de Regeering in staat te stellen dergelijke verklaring af te leggen, worden de belanghebbenden verzocht, zonder uitstel aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, 5, Leuvensche weg, Brussel, een verklaring toe te zenden, die het werkelijk bestaan hunner rechten vastsleld en de afwezigheid daarin van alle vijandelijke deelneming. Bij deze verklaring heelt men een nationaliteitsbewijs te voegen, dat de gemeenteoverheid zal mo gen afgeleverd worden. Maandag morgend, rond 6 1/2 ure, zagen de geburen dat er vlammen en rook opsloe gen uil het dak van een groot achtergebouw van drie verdiepen, afhankelijkheid dersiga- reltenfabriek van M. Couiinas, 528, Water- loosche steenweg. Het noodsein werd omnid- delijk gegeven en de eerste reddingswerken ingericht. De pompiers werden verwittigd en snelden aanstonds ter plaats met al het be schikbare materieel. Bij hunne komst had de brand reeds eene aanzienlijke uitbreiding ge nomen. In dc kelderingen, waar de machie- nenkamcr is, woedde het vuur met eene ongehoorde hevigheid de vlammen, aange wakkerd door de vettige besianddeelen, won nen maar gedurig veld Verscheidene spuiten weruen opgesteld en goten stroomen water over den brandpoel. Na ongeveer twee uren werken gelukten de pompiers erin het vuur te beperken. In de machienkamer alleen is er voor meer dan 40,000 fr. schade aangericht. De fabriek alsook eene hoeveelheid voor handen zijnden tabak in de droo. zalen, zijn de prooi der vlammen geworden. Uit het onderzoek is ge bleken dat het vuur verscheidene urenlang moet gesmenld hebben in de kelderingen van het vernielde gebouw. Men schrijft den brand toe aan de onvoorzichtigheid van wege een der werklieden der fabriek, die een 40tnl mannen en vrouwen beziet. De schade zoo door het vuur als door het water, wordt op rond de 400,000 frank geraamd. Eene ploeg pompiers bleef nog lang ter plaats om de rookonde puinen te begieten. Gelukkiglïjk zijn er geene ongevallen te betreuren, iets wat goed hadde kunnen gebeuren, gezien de tal- maar die door de policie op behoorlijken af tand gehouden werd geur m te snuiven en bloemen- to zien hare ziel ontsloot zich voor oen nieuw leven. Se dert twee dagen veranderden de voorgeval en gebeurtenissen haar leven. Voor den eersten eer ontmoette zij groove belangen in i.aar eenvormig leven een teeder modelijden, bezorgdheid voor een beproefd wezen, de hoop iels goeds te kunnen doen, stortten nieuwe, tol nog toe ongekende gewaarwor dingen in haar gemoed. Nog eene andere oor* tak schonk voedsel aan hare bezorgd heid zij wilde welen, wat haar vader eigen lijk deed. Ou welke gronden steunde de eer zucht van Jeffs? Wat verwachtte, wat hoopie hij Tot nog toe had zij hem voor arm on nederig aangezien. Die blikken, die anderen spottend of wreed vonden, had zij nist anders dan leeder en liefhebbend gezien. Wat de oversten van Jeffs slaafsheid neem Jen, be schouwde zij als hel uitwerksel van eoo ce- derigen duale van zichzelven. En tooh, zij zag het nu, deze sameugealolde natuur bood tegenstrijdigheden aan. Er bestond een ge heim, dat Nadie niet doorgronde, en dat zij voor de eerste maal, levendig wenschte to achterhalen. Overigens was zij niet geheel zonder wroe ging, alles wat zij sinds den vorigen dag deed, zou door haar vader ongetwijfeld af- gekeard zijn. Moest zij hem niet alles open hartig mededeelen Nee hij kon haar be volen, zich niet vorder met do weduwe en bare dochter in to laten. Toon zij haar ge weten ondervroeg, gevoelde zij dat er niets bestond, waarvan zij zich een zelfverwij De Times meldt dat er tusschen Frankrijk en Polen besloten is 400,0f>0 Poolsche arbei ders naar Frankrijk te zenden. Hierdoor wordt een drievoudig doel bereikt, namelijk ten eerste een vermindering van de werkeloosheid in Polen, ten tweede de oplos sing van het arbeidsvraagstuk in Frankrijk en ten derde de mogelijkheid voor de Pool sche reireering om een krediet in Fransch geld te krijgen. Spoorwegongeluk in Frankrijk Gisteren is-de sneltrein Nantes-Brest, op 700 m. voorbij liet station te Maseérac ont spoord. Een der lokomotieven ontplofte bij een wissel; de tweede ontspoorde, alsmede dertien wagons. De stoker en de werktuigkundige werden gedood. Talrijke reizigers zijn gekwetst. Op de twee sporen is het verkeer een heele tijd stop gezet. De ontploffing der machine is hieraan te wijten dalzij, ouder dan de andere, onder dezelfde drukking moest gebracht worden, iets waartegen zij ntet bestand was. EEN EN ANDER Invoer in-België van varkens, zelfs van biggen, uil Duitsehland, is volstrekt verboden wegens gezondheidsreden, hetzij in doorvoer door het Groothertogdom Luxemburg of Ne derland, hetzij over de Belgisch-Duitsche grens. De commissie van geldwezen uit de Amerikaansche Kamer verwierp de vraat' van Wilson, betreffende eene som van 825 millioen voor verblijfkosten der Amerikaan sche vreüesafvaardiging te Parijs. Van 5 tol 41 September is er in de vi.M hmijn te Oostende voor 469.980.30 fr viscii verkocht geweest. Een enkele stoom- visclisloep beeft voor 22,510,10 fr. visch verkocht. De andere stoomsloepen liggen nog altijd in den handelsdok zonder ijs en kolen. Wel zijn er 120,000 kilos kolen aangekomen maar het is niet genoeg en de reeders kunnen niet in zee steken zonder dat ze weten dat ze regelmatig op de noodige hoeveelheid kolen mogen rekenen. Wij hebben voor enkele dagen de smokkelarij op groote schaal medegedeeld van graan meel en brood, die over de Hol- landsche grens gebeurt. Thans wordt erdoor 't Ministerie van Bevoorrading, medegedeeld dat benevens hoogergemelde levensmiddelen, ook vastgesteld is geworden, dat de smokke- aars ongedorscht graan over de grens doen, ▼lie zij als stroo verklaren aan de tolbeamb ten. Strenge maatregelen worden thans voorgeschreven en de rijkswacht kreeg op- behoefde te maken. Jeffo was vroeg te huis hij zag er zeer vergenoegd uit en wroef in zijne handen, alsof hij het rimpelig val wilde openrijten. Hebt gij een klein, goed diner klaar gemaakt lieve? vroeg hij, wij kunnen be pinnen met onze toekomstige fortuin te be rekenen. Is het geen tijd dat mijne dochter ophoudt, zulke dur.no rokken te dragen en zelf voor keukenmeid te spelen Uw pot is good, gij doet wonderen van zuinigheid, maar ik wil niet, dat gij aanhoudend over heete kachels gebukt staat en uwe vingers aan do kool vuil maakt... en dan... wat is dit huis triestig Zonder twijfel, antwoordde Nadie, doch zijn zulke schoone herinneringen aan ver bonden mijne moeder is er in gestorven, ik ben er in geboren... Denkt gij dien droora van eene groote fortuin spoedig te verwe zenlijken vader Spoedig, ja zeker, lieve f Uw reuder is dus een even edelmoedig als vermogend man Hu wat bedoelt ge vroeg Jeff's, ter wijl hij een onderzoekenden blik op zijne dochter wierp. Maar vader, dat is toch zeer eenvoudig als men uw inkomen vermeerdert, moet gij immers ook uitstekende diensten bewijzen. Ja, antwoordde Jeffs met doffe stem, uitstekende diensten. Hij stapte naar het venster, snoof den geur van den angeliertak op en slaakte een lang- durigen zuolit. Hij had behoefte aan luoht dracht, hare medewerking desbetreffende te verleenen. De grenzen worden voortaan streng bewaakt. De Canadeesche spaarkas van de Ca nadian Bank beeft gedurende de maand Juli 4,475,000,000 dollars ingekasseerd. Men meldt dat de gewezen keizer Karei V van Oostenrijk naar Spanje zou gaan. Aan het Koninklijke paleis van Magdalena te Santander doet men herstellingen, om als verblijfplaats te kunnen dienen, voor den gewezen Keizer en zijne familie. De politieagenten te Boston willen op houden niet staken in afwachting der arbeids conferentie te Washington. In de mijnen van Lorreinen breidt de staking zich uit. Een verzoeningspoging mislukte. Kardinaal Giustini, pauselijke legaat in Palestina, is Zondag aan boord van de Quarto der Italiaansche koninklijke marine, inge scheept. Het schip voerde de vlag der konin lijke prinsen. De gemeentekiezingen zullen tot toeko mend jaar verdaagd worden, krachtens een wetsontwerp dat op 't bureel der Kamer :ergelegd is. Heden vergadert de commissie van buitenlandsche zaken der Duilsche nationale vergadering, om stelling te nemen in zake de herziening der grondwet. Het nieuw Duitsch wapen bestaat uit een eenkoppigen zwarten arend zonder kroon, schild en gouden keten. Voor den heropbouw van Armentières heeft eene Amerikaansche maatschappij een voorschot beloofd van anderhalf milliard. Weldra zullener20,000 duitsche krijgs yevangenen naar hun vaderland terugge stuurd worden. De engelsche overheden hebben bet gemeentebestuur van Verviers verwittigd dat de gevangenen vanaf Verviers te voet moeten gaan. Vanaf Verviers zullen er rust- en bevoorradingsposten voor de gevan genen ingericht worden. Op de Rijnbrug te Straatsburg werd Zondag de Duitsche arend vervangen door den Franschen haan. Hij neemt een zegepra lende en uitdagende houding in de richting van Dnitschland aan. Verschillende Fransche generalen woonden de plechtigheid bij. Tengevolge eener ministerieele beslis sing zullen de werklieden voorlaan een week abonnement voor eene heen en terugreis kunnen bekomen als wanneer den afstand de 100 kilometers niet overtreft. Kunnen slechts van deze abonnementen genieten, de werklieden en leergasten welke handarbeid verrichten en betaald worden per dag of per stuk. Brand ie Bergen Gisteren avond is een hevige brand uitge broken in de zaal Rubens, Groote plaats/ te Bergen. Bij gebrek aan water heeft dezen eene groote uitbreiding genomen. Het gebouw is gansch vernield en de schade is op meer dan honderd duizend franken geschat. De dagbladen van Trieste berichten dat eneraal Pittalusro zich te veiveefs heeft ver zet tegen de oprukking der vrijwilligers naar Fiume. De soldaten weigerden de ontbinding van den Nationalen Raad. De verbonden legers hebben zich terug getr "n, zonder tegenstand, naar hunne kazernen. De geestdrift des volks is onbe schrijfelijk. De Italiaansche vlagwapnert op het stadhuis. De matrozen verbroederen zich met de bevolking. De Message.ro bericht dat er algemeenen geestdrift heerscht te Trieste. De Verbondenen hebben Trieste verlaten. d'Annunzio heeft eene proklamatie uitgevaar- de zoo eenvoudige opmerking zijner dochter had hem tiet bloed naar liet aangezicht ge jaagd. Eene rilling doorliep zijne schrepele Lden. Als Nadie eeus iets vermoedde Maar neen, dat deed zij niet. Hare vraag was, dat alles goed beschouwd, zeer natuurlijk. Wat Jeffs moei verwonderen, was, dat zij ze hem niet al vroeger gedaan had. Intösschen, bevreesd dat het gesprek op dit hachelijk punt zon terugkomen, verzocht hij zijne dochter hem iets voor te lezen. Ter wijl Nadie de regels volgde van het boek, dat Jeffs haar had aangewezen, volgde deze den loop zijner gedachten en schonk niet de minste oplettendheid aan het treffend ver haal dal do jeugdige lezeres zoo zeer boeide. Tegen nogeu uren stond Jeffs op, Nadie sloot hot boek en de detective zeide tot zijne dochter -. Ik ben moe, goeden avond, kindlief. Nadie Dam eene kaars en begaf zioh naar haar slaapkamertje. In plaats vann naar bed te gaan, zooals hij zijne dochter had doen gelooven, opende Joffa oen bureau, nam er papier, inkt en pennen uit, sloeg eene gezwollen portefeuille open en begon verschillende nota's er be scheiden over te schrijven. Van tijd tot tijd hield hij op en streek zich met de hand over het voorhoofd, daarna hernam hij met eene algerneene aandacht zijn werk. Nadie was rustig naar boven gegaan. Het scheen haar zoet toe, alleen te zijrv niet alsof ze haar vader niet lief had, doch voorlaan kon zij aan zoovele dingen denken digd, de vrijstelling en de aanhechting van Fiume aan Italië bevestigende. d'Annunzio heeft het bewind der stad ia handen genomen. Volgens het dagblad tEiivre heeft zich eene hevige bespreking voorgedaan bij den Hoo- geren Raad, nopens de gevallen van Fiume. Al deleden, ook M. Tittoni, waren het eens, dat men zich moet verzetten, desnoods met t-ewcld, om de soldaten van d'Annunzio de wapens te doen neerleggen. De blokus der stad is in aanmerking geno men geweest en zou, alvorens het vertrek van Lloyd George naar Londen, opnieuw besproken worden. Het socialistisch verbond van Antwerpen, beeft eene afvaardiging naar de Burgemeester gestuurd, om hem te verwittigen datdealge- mesne werkstaking zal uitgeroepen worden te Antwerpen indien de gazmaatschoppij vol hardt te weigeren, met de openbare diensten te onderhandelen. De minister van arbeid heeft zijne bemid deling aangeboden. VEL.O- 03STGEL.uk Maandag morgend kwam de genaamde Pieter De Ridder, wonende Brostinlei, te Koekelberg, per velooverde tramlijn gereden op de laan Leopold II, ter hoogte derRibeau- courtstraat. Hij bleef met zijn velo tusschen de rigpels haperen en werd met zooveel geweld ten gronde geslingerd, dat hij erge wonden bekwam aan het voorhooid en aan het oogbeen. Gansch bebloed opgenomen, droeg men hem in eene naburige woning, waar hij de noodige zorgen ontving. Maandag morgend kwam een man van rond de 50 jaar roepende en tierende als een bezetene, uit de Jerichostraat geloopen. Hij werd er bij den kraag gevat door twee agen ten, die seffens bemerkt hadden dat de man een waanzinnige was. Zij leidden hem naar het kommissariaat, waarde officier van dienst hem herkende alsM., een gewone gebruiker van cocaine. Een geneesheer* bestaligde dat de man werkelijk zinneloos was. Uitkeering der Marken Tusschen de Regeering en de Nationale Bank werd eene overeenkomst gesloten, naar luid derwelke de Bank aan dei/ Slaat 5 mil jard 800 miljoen zonder rente zal verschieten. Met deze gelden zullen aan de partikulieren de marken uitbetaald worden, die zij ingele verd hebben. De Bank zal als waarborg effec ten van dc Belgische Rente ontvangen. Toekomende week zal een ontwerp in dien zin in de Kamer neergelegd worden. Stockholm 15 September. Gisteren vochten de Bolsjewiki den heelen dag met hardnekkig artillerievuur. Zij wilden twee dorpen veroveren, wat niet gelukte. Zij drongen in twee andere binnen, maar werden er weer uitgeworpen. De Bolsjewiki schijnen Tobolsk ingenomen te hebben en naar Omsk op te rukken. Het leger in het noord-westen heeft Yam burg heroverd. Tegen' Taaritein hebben de Bolsjewiki, gesteund door hun vloot op de Volga een aanval gedaan die drie dagen duurde. Zij verloren 9000 krijgsgevangenen, 11 kanon nen en meer dan 100 mitrailleuzen. Drie Bolsjewistische regimenten paven zich over en twee werden geheel vernietigd. dat zij geene verveling meer duchtte. Zij deed de ronde van het kleine vertrek, waarin zij gewoon was hare dagen te slijten. Zij beschouwde de plaat, die de wegvoering der Acadiërs voorstelde voor het portret haror mooder viel zij op hare knieën neder en ver hief hare ziel tot God en het hemelach para dijs, waar de ziel der duurbare haar zag en hoorde, haar beminde en voor haar bad. Toen zij weder opstond, gevoelde zij zich sterk. Zij wist dat twee ongelukkige wezens door hare bemiddeling troost en bemoedi ging zouden ontvangen dit was haar een overvloedig loon voor een langdurig leven vau eenzaamheid en afzondering. In den regel was Nadie spoedig te bed, waar de slaap haar reods opwachtte en on middellijk beslag op haar legde maar deze avond was de maan zoo liefelijk heldor, de lucht zoo zuiver, dat Nadie, in plaats van haar venster te sluiten, er bij ging zitten en hare gedachten naar Aray David liet afdwa* len, naar Luoia en ook een weinig naar George Malo, dien moedigen jonkman die met Jean Canada de bevrijding van Nieuw Frankrijk droomde. Al de symphatie van Nadie was voor het oude land. Het katholiek en ridderlijk Canada val het vaderlaod harer ziel. Zij voelde het vo rig hart harer moeder in zich kloppen. Hoe goed Jeffs zich ook toonde, Nadie gevoelde evenwel dat een afgrond hen scheidde. Waar de heilige hand van den godsdienst niet be* 6taat, is alle gehechtheid broos. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1