at; m De herziening der Grondwe Vreoselijke ramp opds Schelde I •L De Roode Vrijheid en Do misdaad der Kleine Boterstraat JEU CANADA Holland en België Sclirikkelijk auMielongelDk XXV JAARGANG NUMMER 217 T0LKSSTE1 Vrijdag 19 September Bureelen: Kerkstraat, 9 en gü, Aalst. Telepiioon 114 33 .A. Gr 13 I_i J\_ 13 0 CENTIEMEN Drukkcr-Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt Voo^ d. publlclt.lt bultan het Arrondlsse ment Aalst, zich te meiden tot l.et Agentschap Havzs. 8. Marlelaarplein, u» Brussel- S, Place de 1» Bourne, Parjj. - en 105. Cheap.ide, Londen. Geen ander wordt geduld Het tooneel door de socialistische weven in do fabriek Van de Waele- Vèesaert, te ken van een persoon, zekeren B..., in 1914 overleden. Hel graf lag geheel verwaarloosd en de onbekenden legden er bloemen neer. Hunne handelwijze scheen echter zeer ver- C.en tbrugge, opgevoerd, bestond in drie'be-1 cn t0?n "J z'c,) verwijderd hadden, drijven Wij hebben twee ervan meegedeeld, wen zien. Men vond er twee pakjes, namelijk: Brutale Bedreiging en Hatelijke hel eene '"houdende drie uurwerken en het Aanslag. Nu bespreken wij het derde Afdanking van het slachtoffer, broodeloos gesteld, met het troostende, maar niet voedende bewijs schrift, afgeleverd doof- het bestuur der fa 'bciek. Dit bewijsschrift luidt, naar de onbetwist bare waarheid, dat Goossens, als wever, ochltin jaren trouw zijn dienst gedaan heeft in gezegde fabriek, tot groote voldoening zijner meesters. Dus, het bestuur heeft toegegeven aan de brutale eischcn, na eene werkstaking van 21 uren. Om liet werk, zijne geldwinning te kunnen voortzetten, heeft de patroon 'zijn trouwen onberispelijken dienaar, van zijne broodwinning beroofd. En welk is de schadevergoeding door hem aangeboden aan Goossens, onschuldig ge slachtofferd om liet voortdurend inkomen van ^ijn meester te verzekeren. En de Vereenigde katoenbewerkers die op hun lidkaarten schrijvenWij dulden geen onvereenigden. Zij, die de wegzending van den ongesyndi- keeiden wever, in strijd melde wet die de vrijheid van den arbeid waarborgt, geeischl hebben, gelooven zij dat hun hatelijken aanslag ongestraft blijven zal? Het is verstaan, Goossens, broodeloos ge steld. zal geen werk meer vinden; maar zij die zich verhoovaardigen over hun slechte daad, zal men hen niet tot verantwoording roepen en hun slachtoffer doen schadeloos stellen Zij schamen zich niet te schrijven, zinspe lend op de spoedige wegzending van den ongelukkige Schoone liederen duren niet lang, zij worden kort gezongen. Om dc rehlvaardigheid hopen wii dat Goossens het laatste en schoonste lied zingen zal. andere allerhande juweelen. De veiligheidspolicie van Luik werd ver wittigd en bij onderzoek stelde men vast, dat de juweelen voortkwamen van de bandieterij der Kleine Boterstraat, te Brussel. Men onderzoekt thans, wie de twee onbe kende vrouwen zijn, die de jdweelen op het kerkhof zijn gaan verbergen. Frans Annemans genaamd, van de aanleg- king der baan nabij Bree kon G... zijne vaart plaats van St Anneken vertrokken, om naar I niet temperen en kwam in eene diepte naast Antwerpen to varen. I de baan terecht. Als helper was aan boord C. Van Roey, I M. G... werd zwaar gekwetst opgenomen een jongen van 12 jaar, wonende te Zwijn-Jen moest in hopeloozen toestand naar het drecht. Volgens bewering van dezen jongengasthuis van Maastrioht overgebracht worden. waren aan boord met huH beulen inbegrepen Zijn broeder was slechts licht gekwetst. een ld tal personen, waaronder eene vrouw. Eenige minuten later had op dezelfde plaats ITan den Minister van Nijverhoid, Arbeid en De motorboot vaarde achter de groote St leen soortgelijk ongeluk plaats. M. W... werd JftVoorrading om de deskundigen van hc-t Par- Annekensboot en vond zijnen weg naar dei met zijn motorrijwiel in dezelfde diepte ge- -,n de mo*olijkllöid ta stollen het besluit v«n AMBTELIJKE NORMALE PRIJZEN ONBEDERF8ARE KOOPWAREN. Vastgesteld door da raadgevende Commissie TE BRUSSEL Allen vind! gestolen juweelen terug op he! kerkhof van Bressoux Zooals wij vroeger meldden, had de onder- -wdeksrechter M.DeJaer bewijzen gevonden dat de aanhehouden soldaat' Franck loog toen hij beweerde dat bij de juweelen, welke hij als zijn aandeel in den buit bekomen had, •in de vaart van Willebroeck geworpen had De magistraat was integendeel overtuigd, dat Franck de juweelen te Luik, alwaar hij zijne minnares was gaan opzoeken, verkocht ot verborgen had. Eenige dagen geleden hoorden de gendar men, die in liet paleis van Justicie te Brussel van dienst waren, eene samenspraak af, welke gevoerd werd lusschen de vriendin van Franck en eene andere vrouw, ook in de zaak be trokken. Deze vrouwen waren in eene cel opgesloten In afwachting, dat zij door den onderzoeks rechter zouden gehoord worden. De vriendin van Franck zegde aan hare gezellin, dat de juweelen zich te Luik in zekerheidbevonden. Zulks werd aan den 'onderzoeksrechter overgezegd en deze eaf dadelijk dc noodige bevélen om te Luik op boekingen te doen en bijzonderlijk de twee zusters der vriendin van Franck in 'toog te houden. Dc juweelen komen thans jn eigenaardige omstandigheden teruggevonden te worden. Twee onbekende vrouwen waren op het kerkhof van Bresson x het graf komen bezoe- F jVervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoül De Na very (180® VERVOLG.) Uw naam als liet u belieft mejuffrouw. Nad ie Jeffs, antwoordde het meisje. Waar woont gij In de Anjuliersteeg. De hand der koopvrouw hield op, toen zij het adres en den naam wilde gaan neerschrij ven. Nadie Jeffs... herhaalde zij, uw vader heet Jacob Jeffs Ja, mevrouw. Het spijt mij, juffrouw, hernam de win kelierster, waarlijk, het spijt mij... voor u... Maar het is mij onmogelijk u dit werk mede ie geven. Waarom niet 1 vroeg Nadie met een ze- leren angst. Ik had er niet aan gedacht, dat ik het feeds was uitbesteed. Op haar teeken maakte een der winkeljuf fers het pak los en Nadie verliet, met door tranen benevelde oogen, den winkel. Op het oogenblik dat zij de deur opende, )eide de meesteres van 't huis met een zucht Arm kind 't is hare schuld niet Men beklaagde baar, waarom Men scheen *p baar het gewicht eener verdenking te leg- jen en haar met de beschuldiging van een flisdrijf te beladen, dat door een ander be levenis. Wie was degene, wiens last zij De afdeclingen der Kamer hebben zich Woensdag namiddag bezig gehouden met het wetsontwerp, neergelegd door het gouverne ment en de artikelen der grondwet vernoe mende welke door de Constituante zouden moeten gewijzigd worden. Al de afdeelingen hebben het ontwerp van het gouvernement goedgekeurd. In sommige afdeelingen werd voorbehoud gemaakt nopens artikelen 99 en 49 der grondwet, betrek hebbende op het aantal volksvertegenwoordigers en de kiesbaarheids- voor waarden. Verscheidene leden betreurden het dat de Constituante niet meer vrijheid geniet. Zij zouden ook willen dat de Constituante zich mag bezig houden met het koningschap en zijne voorrechten. In eene der afdeelingen werd de herziening gevraagd van artikel 17der grondwet, betrek hel)bende op de vrijheid van onderwijs. Ver scheidene volksvertegenwoordigers vroegen dat de Constituante zou herkennen, dat in zake onderwijs alle scholen op denzelfden voet zouden behandeld worden onder opzicht der financieele tusschenkomst van den staat Eenige leden verklaarden zich tegen de volks stemming. Verscheidene leden drongen aan, opdat al de inwoners der verwoeste streken, in de best mogelijke voorwaarden aan de kiezingen zouden kunnen deel nemen. Zij vroegen ook, dat de stemming der soldaten met alle waarborgen van onafhanke lijkheid zouden kunnen uitgebracht worden. Verder vragen zij nog, dat het grootste geraak zou verschaft worden, opdat de Bel gen, in den vreemde verblijvende, op staats kosten in hun lancj zouden kunnen komen stemmen. Twee afdeelingen hebben hunne werkzaam heden nog niet geëindigd. TE ANTWERPEN Een overzetbootje door een slijkbak aan gevaren. Zes dooden Woensdag namiddag, rond 1 1/2 ure, bad op dc Schelde tusschen het St. Anneken en de stad Antwerpen een vreeselijk ongeluk plaats. Een motorbootje werd er door een slijkbak aangevaren en omgeworpen; onge lukkiglijk verloren zes personen er het leven Wj- Ziehier in welke omstandigheden hel schrikkelijk ongeluk gebeurde. Eenieder weet dat de overzetdienst der Schelde, tusschen Antwerpen en 't Vlaamsch Hoofd, gebeurd door de groote overzetboolen van den Slaat: doch buiten deze, is er een private overzetdienst, die door eene menigte motoorbooten wordt verricht. Zoo er voor den oorlog enkelen waren, nu zijn er menige die voortdurend een ouderlingen strijd voeren om reizigers te bemachtigen. Rond half twee was een dier motorbootjes toebehoorende aan een bekwamen vaarman' droeg? Men scheen .haar aanvankelijk zoo goed gezind. Haar naam had alles bedorven. Zoodia men wist dat zij de dochter van Jacob Jeffs was, verdwenen de glimlach en het werk. Er lag een wreed geheim achter deze plotselinge verandering. Nadie had er veel voor gegeven, zoo zij het terstond kon ach terhalen. In den beginne was zij geheel moe deloos en wilde naar huis gaan doch zij bedacht dat Amy van haren ijver afhing en trad daarom een twééde magazijn binnen. De eigenaar begon met naar haar naam te vra gen. Zij antwoordde stroomvallig, zonder bijna hare oogen open te slaan. Twee personen, die juist in den winkel stonden, keerden het hoofd in hare richting en weken haastig terug, alsof de aanraking van hare kleederen hen zou bevlekt hebben. Ik kan niets voor u doen, juffrouw, vol strekt niets, zeidc de koopman op droogen •~on. Nadie spoedde zich rood van schaamte weg, thans had zij gevoeld, dat er eene geheime vloek op baar drukte. Twee passen van daar stond een andere winkel open. Eene jonge vrouw, ijverige presbyteriane, zeer bekend bij hare geloofs- genooten en die Nadie van naam leende, kwam Nadie te gemoet en vroeg haar beleefd, wat zij begeerde. Nadie deed haar stamelend ha ren naam en haar verlangen kennen. Werk antwoordde de jonge vrouw, daar zou in 't geheel geen werk meer moeten zijn, om het u te weigeren... de dochter van Jacob Jeffs is hier welkom men moet de stad .afgesneden door een sleepboot die ach teraan een slijkboot voortsleepte. De sleepboot, behoorende tot de Fransche waterwerken van Consin, floot nog een paar malen om de aandacht te wekken van de motorboot. Wat er nu de oorzaak van is zal moeielijk kunnen gezegd worden, daar de eenige die daar nitle»/ over kan geven, na melijk de bootsman, zich tusschen de vermis ten bevindt. Volgens de verklaring van geredden en ge tuigen echter, zou men tot het besluit moeten komen dat de bootsman van de ruimte tus schen de sleepboot en den den slijkHak heeft willen gebruik maken om er tusschen door te varen. Alzoo moest hij den sleep niet ontva ren en was dit weeral zooveel tijd voor hem gewonnen. Doch niet zoodra was de motorboot de sleepboot voorbij of hij werd met zekere snel heid weggedreven, denkelijk wel door 'i ru moer of beweging van het schroefwater, en kwam vlak voor den slijkbak terecht en het vreeselijk ongeluk had plaats. De motorboot sloeg om en al de inzittenden geraakten te water. Een soldaat gelukte er nog in zich aan de slijkboot vast te klampen en er zich op te halen. De redding Van de beide oevers dei' Schelde en op de groote overzetboot'had men tiet ongeluk be merkt en dadelijk snelde men ter hulp met bootjes. De 16jarige Jozef Van Roey, van Zwijn- drecht, broeder van den helper der veronge lukte boot, die zich aan de aanlegplaats van St-Anneken bevond, het gevaar beseffende waarin zijn broetje zich bevond, sprong in het water en zwom naar de pla its der ramp Deze moedige jongen zag de omgekantelde boot weer boven komen en daarin Mevrouw Driessens, echtgenoote van den policiekom- missaris van Zwjjndrecbt, dewelke alsdan in de Schelde viel. De kleine Van Roey kwam ook aan de oppervlakte te voorschijn en klapte zich aan Mev. Driessens vast. Dit schrikte den moedigen redder niet af met enkele forsche armslagen was hij de twee drenkelingen nabij. Hij gelukte er in, na bovenmenschelijke pogingen, niet alleen zijn broertje, maar ook de vrouw boven water te houden tot er verdere hulp opdaagde en zij in een boot werden opgenomen. Behalve Mevrouw Driessens en den kleinen Van Roey, werden nog gered M. Jos. Spiekerman, een Hollander, tijde lijk te Antwerpen verblijvende M. August Laureys, handelaar te St. Niknlaas M. Henri Mortens, soldaat bij liet 2e jagers te paard in garnizoen te Be veren Waas, gebo ren te Milleghem-bij-Moll. Deze moest naar het gasthuis overgchracht worden M. Frans Van Landeghem, van Haasdonck. Er werden dus slechts zeven personen ge red en daar de kleine Van Roey beweert dat zij met 13 aan boord waren, zouden er dus 6 slachtoffers zijn. Tot hiertoe heeft men niet het minste spoor der drenkelingen gevonden. Men weet ook niets van hunne identiteit. Een onderzoek is geopend en het parket is verwittigd. slingerd. Hij ontkwam het met lichte kneu zingen Oe herziening der verdragen van 1839 De commissie tot herziening der verdragen van 1839 lieert de kwestie der veiligheid van Beigie ingestudeerd. Na de uiteenzettingen der Belgische Nederlandsche afgevaardigden, hebben de andere afgevaardigden op hunne beurt hunne opmerkingen gemaakt. In de Holiandsche Tweede Kamer M Van Doorn, lid der Holiandsche Twee de Kamer, had aan den bevoegden minister gevraagd hoeverre het stond met de Belgische kwestie en wat er waar was van het aan de keten leggen van Holiandsche schepen Belgio Minister Van Karnebeek antwoordde dat voor wat betreft de tweede vraag, alle gi ruchten welke de ronde gedaan hadden valsch waren. Voor wat de eerste vraag betreft, de onderhandelingen zijn herbegon nen en de gemeenzame beraadslagingen tus schen de Holiandsche en de Belgische afge vaardigden gaan hun gang. M. Carton do Wiart DEN IIAAG, 17 September. De tijding als zou M Carton de Wiart, Belgische bij zondere gezant in Holland zijne terugroeping gevraagd hebben, is onjuist. Van den anderen kant is het toegelaten te veronderstellen, dat de bijzondere zending, waarmede hij m Den Haag gelast werd sinds de maand April laatstleden, tegen 16 Novem ber zal geëindigd zijn. 't Is inderdaad dien dac welke in België voor de kiezingen be stemd is. M. Carton de Wiart is inderdaad sinds 23 jaar volksvertegenwoordiger voor het arron dissement Brussel. Zijne politieke vrienden hebben aangedrongen opdat bij de aanstaande Constituante zijne hulp noch aan het Parle ment noch aan het Land zou falen. Doodelijk motocycle-ongeluk M. G... van Grivegnée, keerde per moto- cycle van W.vgmael naar Luik terug. Zijn broeder had aehler hem op het zitbankje plaats genomen. Aan eene schielijke zwen- TE GENT Woensdag middag had in de Noordstraat, te Gent, omtrent de plaats waar het tramhuisje staat een schrikkelijk ongeluk plaats. De 9-jarige Arthur Buyck, wonende Wilg straat, 48 (wijk St-Jozcl), die van school kwam en met andere schoolmakkers zich huiswaarts begaf, werd bij het ovcrloopen der Begijnhoflaan naar de. Noordstraat toe, door een automobiel die van Brugge kwam en in de richting van de stad reed, schielijk gevat. Het kind verdween onder de auto; oogge tuigen slaakten hartverscheurende kreten en snelden ter hulp, alsook de auto^eleider, die dadelijk had gestopt en de eigenaar, wonende te Brussel, die in den auto zat en door het ongeluk zeer getroffen was. Het slachtoffer werd binnengebracht in de apotheek van M. J. Vanderstock, Brugsche- poortstraat, 30, waar een bijgeroepen genees heer slechts den dood van" den knaap kon «tstellen. kleine Buyck, wien de auto over gansch het lichaam was gereden, moest op den slag dood geweest zijn. Het lijk van het slachtoffer werd door de zorgen der pohcie van de 10" wijk naar het gasthuis overgebracht. diensten, welke de vader de zaak van de reli gie en van den koning bewijst, weten te erkennen. Ditmaal was het Nadie, welke genegen was om het aangeboden werk af té slaan. Maarzij kende zich tot zoo iets het recht niet toe, omdat het tot verlichting van Amy en Lucia moest dienen. Het goede onthaal dei- Pres byteriaansehe deed haar échter nog meer pijn dan de minachting der beide Franscnen. Wat beleekent dat? Vroeg Nadie zich zelve af, welke diensten kan mijn vader aan de zaak der Protestanten bewezen hebben Alles wat Engelsch en kettersch is, prijst hem de Fransehen cn Katholieken stooten hem van zich af... Ik geloofde niet dat de droefheid, die ik gisteren heb ondervonden nog kon aangroeien. Onder den indruk van deze droevige stem ming trad zij bij Amy David binnen. De liefdevolle ontvangst der weduwe verdreef voor een oogenblik hare treurigheid. Zij ge voelde zich zoo gelukkig, goed te kunnen doen, dat zij haren eigene ongerustheid ver gat. Amv sprak haar over Lneia, altijd en zonder einde over Lucia, en Nadie beloofde den volgenden dag de gevangene te zullen bezoeken. De deur van Lucia's cel opende zich even gemakkelijk als den eersten keer de beide meisjes vielen elkander om den hals. Toen het eerste oogenblik van blijde aandoening voorbij was, las Lucia den brief van hare moeder, en stelde hare vriendelijke bode vier bladzijden, met potlood beschreven, ter hand. Zeg haar, dat ik moed heb, herhaalde Lucia, het lijden beteekent niets, wanneer men zijnen plicht doet. God zal mij verlossen, ik weet hetmijn vertrouwen in Hem is gren zeloos. Zou Hij u tot mij gezonden hebben, indien hij mij niet wilde troosten De ge vangenbewaaksier is dezelfde niet meerjegens mij... Wie zou geloofd hebben, dat een klein verlegen wezen als gij zooveel vermag Dier bare beschermster, mijne zusteren vriendin als gij eens wist, hoe vurig ik gebeden heb, dat gij altijd gelukkig moogt zijn Gelukkig antwoordde Nadie, dat is veelik ben tevreden, wanneer ik altijd de kracht bezit om te lijden. Lij-.--n gij, lieve Nadie Mits n leert men anderen beter troos ten naarma.u men meer lijdt. Zpg, Nadie hoopt gij dat men mij recht zal doen Ik zal er al mijne krachten voor in spannen, wees daarvan verzekerd, hier is een boek, dat gij bij u kunt dragen lees er dik wijls in het de Navolging van Jezus Christus. Vaarwel, Lucia, bid voor mij, uwe moeder reikhalst naar mijne terugkomst, om tijdin gen te ontvangen. Nadie verliet diepbetreurd den kerker. Zij handelde niet onder den indruk eener geest drift, die jeugdige harten aanspoort, om zich voor de onschuld, de deugd, het ongeluk op te offeren. Het scheen dat zij een werk vol bracht, waartoe zij verplicht was, en gedwon gen eene schuld betaalde. Des avonds kwam haar de opgeruimdheid mogelijkheid te stollen het besluit v«n 31 Maart 1919, op da woekarprijxen der koop waren van eorste noodzakelijkheid toe te passan. Voorzitter. De hoer Algemeene Bestuurder Gillau. Week van 23 tot 30 September 1919» leder handelaar is er toe gehouden navolgen de lijst vau Artiken, met Naam en Prijs aan Ce VISCH. Rog, goed gereinigd, Daar grootte en hoeda nigheid van fr. 2 tot 2,50 tr. Óen 1/2 kilogr. Schol, Kleine Braadschol, fr. 1,50 1/2 kitffr. Groote Ziedscliol, fr. 2,50 Kabeljauw,zonder kop, in stukken uitverkocht, fr. 2,50 tot 3,00 fr. den 1/2 kilgr» Sohblyisch, in zijn geheel, naar de grootte, fr. 1,00 tot 2,00 fr. den 1/2 kllgr. Paling, fr. 3,00 tot 5,00 fr. don kilogram. BEVROZEN VLEESCH. De schoonste Stukken, fr. 7,50 den kilofft (De overige naar verhouding). Zie aanplakbiljet der BevriezingsdieDst. VERSCH VLEESCH. RuNPVLKBSCH,(schoonstestakken)fr.lO,00 perktL VARKBNsvuuwcn, id. ft.11,00 M. Schapkntlrrsoh, id. fr. 11,00 id. BOTER. Door de Regeering ingevoerd, fr. 10.00 HL Inland. Boter, (rerseh ongezouten)fT. 10.00 kH, Gezouten Boter, (20/0 Zout) fr. 9,76 kil. (meer dan 2Q/0zout)fr. 0.50 kil. MELK. Aegeroomd, (per maat) tr. 0,-40 den liter id. (ziekteklemvrg)fr. 0,65 de (torch. Onafgbroomd, (per maat), ft 0,75 den liter id. id. fr. 0.Ö5 de fleseti. Deze melkprijzen znllen toegepast worden ma af 18 dezer maand. EIEREN. (Gemiddelde grootte) 55 gram. fr.0,60 hot (Groote Bieren) 60 gramme*. fr.0,ft5 hot er kE}' KAAS. Cheddar van Canada, fr. 10,00 perl AARDAPPELEN, Cr. 0,18 tot 0,20 per T GROENTEN. Prinsessenboonen, fr. 0,70 per kilo. Snijboonaa, tr. 0,50 per kilo. Tomaten, tr. OM tot 0.79 per kil» Bloemkolen fr. 0,60 tot 1,10 het stuk Salade, ft. 0,15 tot 9,20 het «tuk Wit, Gele Selderij, (dea bundel van 1215) fr. 0,25 het stuk. Gewone Selderij. fr. 0,15 het stuk. Prei fr. 0,12 het stuk. Ajuin, 4 fr. 0,30 p«T kilo. Wortels, fr. 0,30 per kilo. FRUIT. Gewone Appelew, fr. 0,30 tot 0,60 per kilo. Gowone Peren, fr. 0,30 tot 0,50 per kilo. Gewone Pruimen, fr. 0,40 tot 0,60 per kilo. BLOEM, fr. 95,50 de 100 kilogr. BROOD, fr. 0,85 por kilo. De Engelsch-Belgische betrek kingen De zending van M. Herbert Samuel. De Engelsche pers deelt een interview meê van M. Herben Samuel die zijn tevredenheid uitdrukt over zijn reis naar België. De Daily Chronicle noemt deze reis een der gelukkigste gebeurtenissen na den wa tenstilstand. 'tls dank aan zijn tusschen- ïomst dat de ontevredenheid, die zich in België tegen Engeland openbaarde, zich niet verscherpt heeft. In de meeste bladen was dit de laatste zes maanden vast te stellen thans echter is hierin verandering getreden. De Engelsche troepen werden er hartelijk ontvangen. Het blad zegt dat Engeland van deze sym pathie had moeten gebruik maken het werd door economisehe en politieke omstandighe den belet. De Belgen verkeerden in nood en koesterden groote verwachtingen. Zij wier- den teleurgesteld maar vergalen dat ook En geland in moeilijkbeden verkeerde. België wil met Engeland de beste betrek kingen onderhouden 't zou Engeland's fout zijn zou die vriendschap niet hartelijk bleef. van haar vader als eene gehuichelde voor zij verliet hem vroeg en hoorde hem uitgaan. Nadie sliep in, voor hij was teruggekeerd. Toen zij den volgenden morgend de anje- liers wilde begieten, ontdekte zij een stuk papier op den grond zij raapte hel werktui gelijk op en las het vluchtig over Aan het slot stonden een dertigtal namen laatste, met rooden inkt onderstreept, was die van GEoncB Malo, met het bijschrift niet uit bet oog vertieren. Nadie viel op de bank neder eo aoolt in tranen. X. EEN ROODE HEMEL. De dag was kalm en zacht voor de bewo ners van het St. Laurens-blokhuis voorbijge gaan. Volgens de gewoonte van iedere" avond bad de kapitein met de bedienden de ronde gemaakt. De ijzeren slaven waren op hare plaats, de grendels dichtgeschoven, en de ballingen sliepen vreedzaam in. De kapi tein rustte reeds sinds geruimen lijd, Tangnv vergat zijn kommer in een aangenaam droom gezicht, Patira had zooeven een belangrijke ecluur geëindigd en de lamp uitgeblazen een enkel wezen sliep nog niet hel was Nonpareille. Sedert de aankomst der Europeesche hnn elingen bebeerschte een machtig belang baai leven. Tot nog toe had de wees, wiereersie herinneringen zich tot een moordlooneel r.. eene vlucht bepaalden, in eene volmaak; veiligheid geleefd, doch zij bewaarde de W i den van het verleden in haar hart. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1