DE KOLENKWESTIE Raad voor Oorlogsschade Een wisselagent aangebonden Nog een speelhal ontdekt la Brussel E 14 Cü HET WERK van het Amerlkaansch Rood Krols. Eea doodshoofd in een tuin. Een posing tot afpersing- Stoutmoedige bandietenstreek Aan de Voordrachtgevers van 'I Arrondissement. Ontslag yan Minister Harmlgnle Generaal Pershing zon zijne kandi datuur stellen tegen M. Wilson Donderdag 25 .JAARGANG September NUMMER Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telepboon 114 T"> „A. Gr 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nüffel-De Gendt Voor da publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Zooals men weet, zijn drie Fransche mi nisters, MM. Noulens, minister van bevoor rading, Louclieur, minister van heropbouw, Cltiuveiile, minister van landbouw, in gezel schap van andere in aanzienstannde Fransche personaliteiten naar Brussel gekomen, om er aan de Ekonomische Conferentie der Ver bondenen deel te nemen. Zij hebben ook Antwerpeu en zijne havent inrichtingen bezocht, en een Antwerpsch konfrater nam de gelegenheid waar om aan de ministers het kolenvmagstuk op te werpen. Rij vroeg namelijk of België niet over een deel der kolen, door Duitschland te leveren aan Frankrijk, zou kunnen beschikken. Daarop antwoordde M. Louclieur zonder omwegen, dat zulks onmogelijk was en dat België voor wat de kolen betreft, niet mocht rekenen op Frankrijk. België, zegde hij, brengt 95 o/o van zijn normaal verbruik voort, Frankrijk slechts CO o/o en Italië 30 o/o. Die cijfers bewijzen genoeg, dat gij u niet te beklagen hebt, en dal Frankrijker hoogstens zou kunnen in toestemmen, eenige soorten te verwisselen. De kolenkrisis is algemeen en België is nog onder de bevoordeeligden. (Goed en welBelgië brengt veel kolen voort, doch met de werkstakingen, de uitvoe ren naar Holland, Roumenië en Zwitserland, iscr kolenkrisis in alle Belgische steden. Dat ondervindt men overal, daar schier overal de gns weinig of geen drukking kan geven door gelnek aan kolen). M. Beranger, Fransch senator, die de verklaring van M. Loucheur gehoord hadt, ze^-de dan, dat mogelijks alle landen van Europa dezen winter aan kolengebrek zouden lijden. Evenwel is er volgens hem middel, de krisis toch eeniger mate te bestrijden, name lijk door het verbruik van vloeibare brand stof, 't is te zeggen de voortbrengselen van pelrool, Zoo zijn er op dit oogenblik in de wereld 60 miljoen ton vloeibare brandstof beschik baar en daar deze dubbele warmtekracht hebben van de kolen, komt zulks overeen met 120 miljoen ton kofen. Reeds wordt zulke brandstof in Holland gebruikt voor lokomotievcn, stoomers, stoomketels, enz. Hier verklaarde M. Beranger Gij hebt te Antwerpen prachtige haven inrichtingen. Door uwe instellingen voorde petrool uit tc breidel, zoudt gij er toe komen, een groot deel van ket kolendeficit in te win nen en* door overal waar het mogelijk is, vloeibare brandstof aan te wenden, zoudt gij dc nijverheden welke kolen noodig hebben, toelaten op hunne beurt te arbeiden. Uit Amerika en zelfs uit uwe kolonie kan vloeibare brandstof in ruime male worden aangebracht. Tijdens den oorlog werd eene ganschc vloot pciroolbooten gebouwd, welke nu toch voor niets anders kunnen dienen. Zoo noodig, wil Frankrijk u daartoe helpen uit alle macht. 't Ware te hopen dat het hier kon tot een goed einde gebracht worden, want het voor uitzicht van een winter, zonder kolen of met duur hout als brandstof, is weinig aanlokkend. Een koninklijk besluit houdt de inrichting van don hoogeren raad voor oorlogsschade. Tot leden van dezon raad zijn aangeduid MM. Alex. Rrauu, senator; Alf. de Brou- ckère, beheerder van do samenwerkende vannoo'schap l'Ui ion des Importateurs de kois voorzitter van de houtafdeeling van do Kamer van koophandel te Antwerpen; E. Brunei, volksvertegenwoordiger; M. Car- lior, voorziltor van het centraal nijverheids- komiteit van Belgio; Ch. Cristophe. adv. secretaris van het centraal ambt van vlas, hennep en jutospiunerijen van Belgie; R. Vet volg van Patira en De schat der Abdij Dooa Raoul Db Navery (185® VERVOLG.) Dat wil zeggen dat de Blanken slechts •.en paar minuten meer le leven hebben. G<d weel hit. Wat wil mijn broeder De redding van hel kind. Denkt mijn broeder niet aan zich zeiven? Hij heeft er op het oogenblik het recht •iet toe. Het geraas dat de Hurons maakten, terwijl zij de buitendeur beukten, drong lot Patira en het meisje door. De blik van den fijnstnid doorliep de ruimte en scheen aan de voorwer pen daarbuiten een raad te vragen, dien hij tich zeiven niet kon geven. Het gedruisch eener nieuwe losbranding verwittigde hem, dal er wederom Hurons op ,4ea drempel gevallen waren. Met de wanhoop in zijne oogen, sloeg hij zijn blik naar den hemel en bad om licht en uitkomst. Patira bevond zich met de beide kinderen in een vertrek, dat geheel aan den tegenover- geslelden kant lag van hel punt, waar de Hurons den aanval beproefden. Deze kamer 3ag aan den boschkant, en geheel in de duis ternis, terwijl de voorzijde met het volle licht eener heldere maan beschenen werd. Tanguy en zijn schoonvader hadden te veel Defde voor de natuur om bij het wegkappen uer boomen er meer te vellen dan noodig Was. Eigenlijk gezegd, diende het bosch tot Colaert, burgemeester van leperen; G. Cou- sot, senator; E. Delannoy, senator, voorzit ter van do Union du Crédit de Bruxelles Alb. Devèze, volksverteg.; E. D'Huicque, bouwkundige; A. Galopia, regeeriogsraad; M. Habcts, bestuurder van de koolpulton en mijnen van de maatsohappij Cockerill; E. Hanssens. volksvert.; J. de Hemptinne, nijv. te Gent; Z. Heuin, algemeen bestuurder aan het ministerie van fitianoen; P. Jansoo, volks vert.; J. Mahieu, id., burgemeester der «tad Roeseiare; T. Mechelvock, volksvert.; E. Nolf, id.; G. Poltzer, nijveraarte Ver- viers; J. Standaert, volksvert.; E. Tibbaut, ondervoorzitter der Kamer; Fr. Timmerman bestuurder der Atoliers de Construction de la Meuao A. Van de Vyvere, staatsminis ter; P. Vau Hoegaerdon, id.; P. Wauwer mans, volksvertegenwoordiger. WETTELIJKE UUR In het Staatsblad van 22-23 September is een koninklijk besluit verschenen betreffende het wettelijke uur In den nacht van 4 tot 5 October 1919, ten 24 ure, zal het wettelijke uur 60 minuten ACHTERUIT gezet worden.» Sinds 1 Januari 1919 heeft het Amerikaansch Rood Kruis 389 miljoen uitgedeeld, woarvan 30 miljoen in Belgie. Volgens een onlangs verschenen verslag heeft het Amerikaansch Rood Kruis, gedu rende de acht eerste maanden van dit jaar, van 1 Januari tot 1 September, in de ver- schillige landen waar het kwartieren had, voorraden uitgedeeld voor een gezamentlijk beloop van nagenoeg 400 miljoen frank. Frankrijk komt in eerste lijn, met 105 miljoen; daarna volgt Polen met 81 miljoen; de waarde der giften in Rusland, Oost Rus land, Caucasus, de Russische krijgsgevange nen in Duitschland, gedaan, beloopt tot 62,550,000 fr. Daarin zijn dan nog niet be grepen, de uitdeelingen te Arkhangel en in Siberië gedaan, daar deze werken niet van de centrale afdeeling te Parijs afhangen. België komt in de lijst voor met een bedrag van 30 miljoen frank. Ziehier overigens de totale lijst Verwoeste streken van Frankrijk 105 mil joen; Polen 81 miljoen; Roumenie 63 miljoen; Russische krijgsgevangenen in Duitschland 31 miljoen; Belgie 30 miljoen; Servie 13 m. 500,000 fr.; Zuid Rusland id.; Palestina 10,800,000 fr.TcliecoSlovakkon 10,350,000 Oost Rusland 9,450,000 Russisch Rood Kruis 8,100,000; Albanië 5,400,000; Monte negro 5,400,000; Griekenland 3,150,000; Italië (aardbeving) 600,000. Het totaal beloopt dus tot 389,850,000 fr. Al deze giften werden gedaan door het Hoofdkwartier van het Amerikaansch Rood Kruis, te Parijs. Daarin zijn echter niet be grepen, de geldelijke inschrijvingen aan plaatselijke komiteitcn, of de gitten in nalura rechtstreeksch uit Amerika verzonden, hei geen het totaal op meer dan 400 miljoen zou bréngen. Het toezenden van hulpmateriaal wordt thans nog voortgezet en zal nog verscheidene maanden blijven duren. Een trambediende kwam Dinsdag namid dag langs den tuin van het oud observatorium te Brussel, toen hij aldaar een zorgvuldig toegebonden pak zag liggen. Hij nam het op, opende het en vond er tot zijn ontsteltenis een doodshoofd in. De akelige vondst werd naar het policie- kommissariaat der Bériotstraat overgebracht, Hel parket is verwittigd en zal den schedel door wetsdoktors doen onderzoeken. park en tuin aan het blokhuis, en op het ach tergedeelte van het dak teckende zich de schaduw van reusachtige takken'af, die de markies opzettelijk gelast had to sparen. Öp het oogenblik dat Patira den heinel om uitkomst bad, viel zijn oog opeen dezer tak ken, die aan een suikerratelaar toebehoorde. Een afstand van ongeveer negen voel scheidde hem van het dak het scheen bijna een onmo gelijkheid hem le bereiken en tnrh doorliep Patira bij zijne ontdekking eene siddering van vreugde, alsof hij gevonden had waarom hij bad. Boven de kamers, waar weldra de vreese- lijke strijd op leven en dood zou aanvangen, bevond zich een zolder met enge vensters, waardoor men op het dak kon komen. Patira knelde Hervé in zijne armen. Gij weet dat ik u bemin, zeide hij, gij weet, dat ik langen tijd de plaats van een vader bij u heb in.enomen. Wilt gij mij ge hoorzamen gelijk aan hem, gelijk aan God Ja, antwoordde het kind, gij weet dat ik niet geschreid heb, toen wij de kelders onder de abdij doorgingen. Zult gij nu even onbeschroomd zijn Ja, als gij medegaat. Neer, ik moei aan de zijde van uw va der strijden, maar Nonpareille zal u niet verlaten. Plotseling deed zich een vreesclijk gekraak hooren de deur van het blokhuis bezweek onder den aanval der wilden. Het is tijd het is lijd riep Nonpa- reille uit. Dat mijn broeder het winterkoninkje TE BRUSSEL Een tekort van nagenoeg twee miljoen Sinds eenige tijd kreeg het parket van Brussel talrijke klachten ten laste van een wisselagent der Kiekenmarkt, Robert Gaii- liart genaamd. Klienten kloegen, dat zij aan Gailliaert min of meer belangrijke sommen hadden toevertrouwd, bestemd voor den aankoop van beurswaarden en namelijk voor het aankoo- pen van aandeelen van de Nationale Leening 5 O/o en niets in de plaats ontvangen te heb ben. M. Buqdens, onderzoeksrechter, gelastte M. De Leeuw, policiekommissaris der Beurs met eene huiszoeking in de bureelen van M. Robert Gailliaert en deed de boekhouding aanslaan. Deze huiszoeking heeft thans plaats gehad. M. Gailliaert die ongesteld was en op zijne kamer moest blijven, vergezelde niettemin den policiekommissaris en woonde de huis zoeking bij. Een vluchtig onderzoek der boekhouding liet toe vast te stellen, dat het tekort onge veer twee miljoen bedroeg. De wisselagent bekende de feiten en zegde dat hij een gat gemaakt had om een ander te vullen. Hij wierp de verantwoordelijkheid op een zijner vrienden, die hem in ongelukkige spekulatiën had medegesleept. M. Gailliaert werd onder aanhoudings mandaatgeplaatst en naar de infirmerie van het gevang van Vorst overgebracht. Op verzoek van zekeren Stern, had M. Prat, Kamerlid voor Seine et Oise, bij den minister van financiën een klacht ingediend tegen het huis Gilbert, omdat het handel dreef in duitsche produkten. Naderhand bleek dat deze produkten van Arncrikaanacbe herkomst waren. Gisteren nu had M. Prat in een koffiehuis nabij het Palais Bourbon (waarde Fransche Kamer zetelt), een onderhoud met Stern en Gilbert. Op het oogenblik dat het onderhoud ten einde liep, stopte Stern een briefje in de hand van M. Prat, waarop Gilbert riep 't Is een dietHij heeft twee duizend frank in de hand n M. Prat opende de hand en vond er een bankje van 1,000 fr. in. Dadelijk begaf hij zich met Gilbert naar het politiekommissu- riaat, waar deze laatste beweerde dat M. Prat een afperser was. Van zijnen kant beweert M. Prat, die bij den prokureur-generaal een klacht heeft in gediend, dat hij het slachtoffer is van een po ging tot afdreiging en in een hinderlaag werd gelokt waarschijnlijk met het oog op de aan staande verkiezingen. XE ANDERLECHT Een handelanr van Vorst, M. Pierre Peter bas, kwam Maandag avond door de Birmin- ghamstraat te Anderlecht, toen hij er werd aangesproken door twee kerels die hem kar ep paard te koop boden. De handelaar ver klaarde, zulks niet noodig te hebben, doch liet zich niettemin overhalen, even te gaan zien. Het drietal begaf zich langsheen den ringspoorweg. Daar haalde een der kerels een revolver te voorschijn en loste een schot op M. Peterbas. Deze werd inden arm getroffen. De schurk rukte dan den jas van den handelaar open en oninam hem zijne brieventesch, eene som van 2150 fr. inhoudende. I)e twee kwaaddoeners namen daarop de vlucht en konden niet ach terhaald worden. Hun signalement is in alle richtingen rondgestuurd geworden. redde, vervolgens zal hij aan de zijde van zijn meester gaan strijden. Patira vatte de band van het meisje en be- me* met haar de trap die naar de zolder voerde. Nauwelijks hier aangekomen, greep de gewezen leerjongen van Jean l'Enclume den gordel van Nonpareille, wipte zich door een der smalle vensters op en bevond zich op het dak, waarvan dc helling gelukkig niet zeer steil was. Nu bond hij een mes aan een dei- uiteinden van den gordel, wierp dit over den tak, trok dozen naar zich toe, bond den gor del aan het venster vast en stak het mes in een der voegen v:ur et hout. Toen reikte hij aan ied r der bride kinderen eene hand aan en heesch ze op het dak. Het gedruis van hel geweervuur was van richting veranderd Patira begreep dat het gevecht thans op. de trap werd geleverd. Met zijne beide banden greep hij den tak aan, bukte achterover en zeide tot Nonpa reille Hebt gij den moed om over dezen tak naar den boom te gaan Ik zal hem vasthou den. Tiet meisje zag Patira met een oog vol geestdrift aan. Ja, ja, zeide zij, ik kan sterven afs het noodig is, voor hen, die ik bemin. Ik zal mijn gordel weer losknoopen, die thans nut teloos geworden is, en cr den zoon van den marlrivs mede aan mij vastbinden. Met eene rapheid, die met hare koelbloe digheid gelijken tred hield, .maakte Nou reille den sjerp los en wond hem driemaal oui Verleden nacht viel M. Ertel, officier dei- rechterlijke policie, vergezeld door verschei dene agenten een huis der Oestersteeg, uit gevende op de Kolenmarkt, te Brussel, bin nen, alwaar hen een speelhol aangeduid was. Talrijke personen zaten er rond een tafel en speelden er de Engelsche passé Het in- leggeld werd aangeslagen en de spelers naar het politiebureel geleid, alwaar proces-verbaal opgemaakt werd. In het bezit van een dei- spelers vond men vier vervalschte teerlingen Bericht aan de Bieëntelers De Minister van Landbouw beeft een afge- vaardige naar Holland gezonden om over den aankoop van bieëncoloniën te onderhandelen bestemd om de in den oorlog vernielde biecn- stallen weder te bevolken. Ten gevolge van deze zending biedt het Nationaal Verbond van Bieënteelt van Ne derland aan de Belgische bieëntelers, bieën coloniën aan in korven met voorraad van een totaal gewicht van 15 kg., voor den prijs van 15 «ulden den korf. De belanghebbenden worden verzocht hunne bestellingen te richten, vóór den 25 dezer maand tot M. Smeyers, Schrijver van de Syndicale Kamer van Bieënteelt van Bel gië, te Hasselt, Maestrichtsche Steenweg. Deze zal de bestellingen vereenigen en zal desnoods aanvullende inlichtingen bezorgen. Men heeft gezegd dat de bieënteelt het vermaak was der deftige huisvaders. Voegen wij er bij dat het een hoogst nuttige teelt is, die aan de maatschappij, zonder veel moeite, eene kostbare waar verschaft, de zoete, wel riekende honing, ziel der bloemen, zoo ge prezen door de kinderen en zoo nuttig voor groot en klein. Honing is soms een waarach tig en zoo aangenaam geneesmiddel. Ook is de welbestuurde bieënhalle gewoolijk winst gevend. Wij verzoeken dus de voordrachLre- ers, dc voorzitters en leden der bieënmaat- schappijen het hierboven staande bericht van den Heer Minister Ruzette ter kennis hunner ambtgenooten te brengen. Alle bieënteelers zullen het met erkentenis lezen. Het is een bijzonder voordeelige gelegenheid om de ver woeste bieënhallen te herstellen. D. BRICOUT, €laatslandbou\vkundige. Do voordrachtgevers die sedert 20 jaar en meer, voordrachten geven over Landbouw en Bieënteelt, gelieven zich te laten kennen aan den heer Bricout, Slaatslandbouwkundige, Langestraat, 6, Denderleeuw. Het geheim van Neder-over- Heembeek HET SLACHTOFFER HERKEND. De identiteit der ongelukkige vrouw, die op 13 September laatstleden vermoord en in 't water geworpen werd te Neder-over-Heem- beek en wier lijk 's anderendaags morgends opgevischt werd is thans vastgesteld. Zooals men weet had een getuige verklaard, dat hij in den nacht van 13 lot 14 September hulpgeroep gehoord had en daarna een plons in het water, schier op de plaats waar men eenige uren later het lijk ophaalde. Op het slachtoffer had men een trouwring gevonden waaruit bleek, dat de vrouw Maria heette en op 24 Februari 1917, een man, Jo zef genaamd, gehuwd had. De policie van Schaarbeek heeft nu ook de verklaring ontvangen eener inwoonster der Van Ooststraat. Deze vrouw verklaart, dat sinds Vrïidag 12 September, eene vrouw die bij haar inwoonde haar eigen lichaam en dat van Hervé, vervol gens plaatste zij met de kalmte, aan haat- ras eigen, den voet op de smalle en beweeg lijke brug. die zij moest overgaan. Hervé sloot de oogen, bedwong een zucht en sloeg zijne handen om den hals van Nonpareille. Het geluid van verwenschingen, en wa pengekletter drong tot de kinderen door. Spoed Spoed 1 zeide Patira, de Min go's zijn in de kamers. Nonpareille ging met behulp der twijgen, die zij hier en daar vastgreep, langzaam voort. Haar voet weifelde niet, zij liep met een be wonderenswaardig evenwieht over dit ge vaarlijk pad. Patira was intusschen op zijne knieën ge zakt en putte zijne laatste krachten uit om den reusacMigcn lak in bedwang te houden. Hij bad met de vurigheid van een martelaar voor het behoud van die twee dierbare jonge wezens. Een angstgil ontsnapte aan zijne lip pen. Nonpareille had een verkeerden stap L-edaan... zij stond niet meer... zij gleed longs den tak af... misschien had haar een duize ling bevangen. Dc handen van Patira waren geverfd met zijn bloed, hij had de "acht niel meer om den tak le weerhouden, en sidderde voor het nakende oogenblik, dat hij aan zijne handen zou ontsnappen. Daar hoort hij plotselings een hem wel bekend geluid, dat op den zang van een vogel geleek, uit den boom opso gen Nonpareille was in veiligheid, voor hot oogenblik had Hervé niets te vreezen. Patira haastte zich naar heneden, met een paar sprongen was hij in den gang en zocht I Maria genaamd was, echtgenoote van Jozef Thibaut, spoorloos verdwenen was. Dc echtgenooten Thibaut woonden sinds begin Oogst laatstleden bij haar in. De man dacht dat zijne vrouw zich bij bare familie bevond, in de Panne. Hij had reeds daarheen geechreven, doch geen antwoord bekomen. Van den anderen kant had een ambtenaar van den burgerlijken stand van De Panne de omstandigheden van den trouwring gelezen hebbende, zich herinnerd, dat er rond dien datum eene Maria met een Jozef in 't huwelijk getreden was in De Panne. Hij zag de boeken na en bevond, dat inderdaad, op 24 Februari 1917, een meisje van De Panne, Mej. Maria De Witte, in 't huwelijk getreden was met M. Jozef Thibaut. Hij verwittigde daarop de policie, en uit het onderzoek bleek, dat het paar, le De Panne in den echt vereenigd en de echtgenooten Thibaut, wonende Van Oost straat, te Brussel, wel dezelfden waren. De kleederen welke de drenkelinge droeg, wérden overigens door de inwoners der Van Oaststraat herkend. Nog eene andere bijzonderheid liet met ze kerheid toe de identiteit van het slachtoffer vast te stellen, namelijk dat dc ongelukkige in gezegenden toestand verkeerde. De onaerzoëltsrechier"M. Btlydens, met deze zaak gelast, is op de hoogte gebracht dezer ontdekkingen, welke ongetwijfeld van groot belaug zijn voor zijn onderzoek. De minister van wetenschappenen kunsten, M. Harmignie, heeft Dinsdag morgend M. Delacroix, voorzitter van den ministerraad, zijn onherroepelijk besluit meëgedeeld, het departement, dat hij sedert den wapenstil stand beheerde, te verlaten. M. Harmignie, heeft zijne collegas van den ministerraad doen opmerken* dat zijn gezondheidstoestand en de vermoeienissen, die hij gedurende de oor logsjaren in het Henegouwsch Nationaal Ko miteit op zich geladen heeft hem niet meer toelaten het bestuur van het ministerie van wetenschappen en kunsten waar te nemen. M. Harmignie was in den laatsten tijd ook het voorwerp van hevige aanvallen en ver dachtmakingen, nopens zijne houding tegen over de middenjurys, waar hij de gewezen leerlingen der vlaamsche hoogeschool toege laten had. Uit Washington wordt aan L Echo de Paris gemeld, dat generaal Pershing zou zin nens zijn zich tegen den volkerenbond te verklaren. Het telegram voegt er nog bij dat de generaal alsdan zijne kandidatuur zou steken voor het presidentschap der Vereenig- de Staten. De staking in de Amtrikaansche staalfabrieken De arbeiderssyndikalen beweren dat er te Cleveland 15,000 stakers zijn. Zestien werkhuizen der Steel Corporation zijn gesloten, evenals verscheidene andere welke niet aangesloten zijn. De werkhuizen der Illinois Compagnie, te Chicago zijn gesloten, doch de werkhuizen Gary, in Indiana zijn aan 't werk, alhoewel met verminderd personeel. Het aantal stakers bedroeg Maandag 284.000, waarvan 60.000 te Chicago en 30,000 le Cleveland. 75.000 arbeiders der Belhléemwerkhuizen hebben besloten niet aan de staking deel te nemen, zoolang de uitslag der vergadering, welke Donderdag moet plaats hebben met de vertegenwoordigers der Compagniën niet gekend is. met zijne oogen den kapitein en Tanguy. Een vreeselijk schouwspel bood zich aan zijne blikken aan. Twee der bedienden van Tan guy lagen op den vloer hunne schedels toonden een afschuwelijke wonde en «un haar hing aan den gordel van Arendsveer. De derde streed vertwijfeld tegen vijf Hu rons, die elkander zijn leven en zijn haarbos betwistten. De overigen streden zonder hoop tegen de bende van duivels die hen bespron gen. De kapitein en Tanguy hadden zich in eene vensternis teruggetrokken, wier diepte hen den rug en de flank dekte, zoodat de vijand hen slechts van voren kon aanvallen, en hun moed langen tijd de overwinning onzeker kon maken. Arendsveer het geduchte opperhoofd van zijn stam, had in Halgan een waanügen te genstander gevonden. De enterbijl van den een woog tegen den tomnhawsk van den an dere op. De beide wapenen stieten met eei» vervaarlijk geklir en spatten vuurvonken op elkander. Arendsveer was onstuimig in zijn aanval, de kapitein pareerde met onverschrokken koel bloedigheid. Een gelijke moed straalde uit de oogen der beide strijders. Beiden hadden besloten te overwinnen. De een streed voor het heil der zijnen, de andere om zijne bloedige tropbecn te vermeerderen of den roem te genieten dien. Rlanke gevangen te nemen, wiens foltering hem later een schouwspel vol genot zou aan bieden. (Ver volgt A

De Volksstem | 1919 | | pagina 1