Hst incident van Fiume 09 siriid tusschen Polen en Bolschewlslen De toestand in China Voorgeschiedenis van den oorlog. bamdieterij te erpe sprirg alet van een rijdenden tram Het gevai Pierre Lenoir NEW YORK, 23 September. Verschei dene werkhuizen dei- firma Carnegie, in het distrikt van Pittsburg, zijn gesloten. De toestand te Chicago is onveranderd. Tc Ohio zouden er 55,000 stakers zijn. Op verscheidene plaatsen hadden woelin gen plaats. Een staker werd gedood. Er zijn talrijke gekwetsten. NEW YORK, 23 September. Het uit voerend komiteit der gieterijen, te Cincinnati zetelend, onderzoekt de mogelijkheid eener sympathie staking. Te Faroll (Pensylvanie) werden talrijke vuurschoten gewisseld tusschen de bewakers der werkhuizen en de stakers. Er zijn elf ge kwetsten. PITTSBURG, 23 Septemqer. Desekre- taris van het staa syndikaat (arbeiders) be vestigt dat het aantal stakers tot 327,000 beloopt De opzienbarende onthullingen j in Oostenrijk. - Uit deze blijkt dat tot den oorlog besloten «erd in den kroonraad te Ween en op 7 Juli *>14. Berchtold had na den moord te Serajevo tot 6tn oorlog besloten en heeft door verval- Üfcingen zijn eigen keizer en tevens Berlijn tarer zijn bedoeling misleid. Berlijn kreeg ijfechls kennis van het ultimatum aan Servië .loen het te laat was. - Op 14 Juli wilde Wilhelm II geen partij kiezen. Bethmann- Hollweg waarschuwde Weenen voor de gevolgen. Als bewijs van Berchtold's vervalsching *egt Gooss dat Berchtold op den ministerraad ftcgdc dat de besprekingen te Berlijn tot een zeer bevredigend resultaat hadden gevoerd, 'aangezien zoowel keizer Wilhelm enBelhman- Hollweg den meest volledigen steun hadden toegezegd voor het geval het tot een militair eon 11 iel met Servie zou komen. Gooss vestigt er de aandacht op dat de woorden u zoowel keizer Wilhelm als had toegezegd» niet in het origineel verslag ston den, maar daar later eigenhandig door Berch told aan toe waren gevoegd. Berchtold zegde dat men tegen Servie moest oorlogen voor Rusland een Balkanverbond bad tot stand gebracht. Tisza wasTegen een ©nmiddelijken oorlog. Servie moest eerst weigeren de eischen in te willigen. Stuerkgh achtte ook de lijd tot een oorlog gekomen en betoogde dal men anders Duilsch- ïand's steun zou verliezen. De minister van oorlog sprak van een di plomatieke overwinningals van een zwakheid Om te oorlogen was het oogenblik gunstig. Tisza bleef zich verzetten en verkreeg dat de ministers er in toestemden slechts te mo- biliseeren zoo aan Servie voorstelten gedaan waren en dit deze verworpen had. Gooss vestigt er de aandacht op, dat aan keizer Frans Jozef een protocool werd voor- gelegd, zeggend dat aan Servië onaanneem- Jjare eischen moesten worden gesteld en dit J op 16 Augustus, toen de oorlog reeds twee j weken aan den gang was. Beichtold maakte {..'daarbij den keizer wijs dat Berlijn onbeperk- (gn steun had toegezegd, maar beweerde het document loen nog niet te kunnen voorleggen, «i- Weenen was overtuigd dat Rusland zich terder zou doodvechten, dan Servië te laten f ternederen. De tekst van het ultimatum aan Servië y* fverd op een tweeden ministerraad op 19 Juli V .vastgesteld. Tisza gaf zijn toestemming, omdat men hem had verzekerd, dat men geen ver overingsplannen tegenover Servië koesterde. De gepubliceerde documenten zeggen, dal 'de nota te Belgrado op 23 Juli, om 6 uur 's avonds werd overhandigd. Berchtold had den Ooslcnrijksehen gezant te Berlijn opge- dragen, den tekst van hel ultimatum met aan V de Duitsche regecring mede te doelen voor den namiddag'van den 2in, terzelfder tijd als de nota's, d:e aan de andere landen waren overhandigd; doch dc Duitsche gezant te Weenen was reeds op 21 Juli streng vertrou welijk op de hoogte gesteld van de nota. Gooss besluit dal Berlijn geen deel heeft genomen aan het opstellen van de n)ta aan Servië. Berchtold liet in den namiddag van 26 Juli te Berlijn weten, door tusschenkomst van zijn gezant, dat Servië weigerde aan dc eischcn te vhldoen, en dal de diplomatieke betrek kingen waren verbroken, maar hij gaf in het geheel geene bijzondorheden. Keizer Wilhem kreeg den tekst van de Servische nota op 28 Juli 's namiddags. De documenten bewijzen nog, dal Berch told tegen Frans Jozel had beweerd, om den oorlog te motivecren, dal Servische troepen op Oostenrijkseh Hongaarsche troepen hadden geschoten te Ternes Kubm. Nadat Berchtold de toestemming van den keizer tot het begin van den oorlog had ont vangen, deelde hij hem mede dat de Servische aanval op de Oostenrijkseh Hongaarsche troepen niet bevestigd was geworden. Hij had reeds, voordat hij de toestemming van den keizer had ontvanhen, dit punt verwijderd uit de oorlogsverklaring. Gooss besluit dat Weenen het voorstel tot een conferentie van Grey verworpen heeft. Berlijn heeft te Weenen acht maal aange drongen. Er bestaat geen document dat be wijst dat Weenen ooit geantwoord heeft. Indien al deze documenten metde waarheid overeenkomen, werpen zij een heel nieuw licht op de voorgeschiedenis van den oorlog. De grootc sclinl,,: ma dan Berchtold zijn. Dc openbaarmaking die Duitschland niet van lichtzinnigheid vrijpleit, maar zijne schuld aan den oorlog eenigszins verlicht kan ook lendensiens zijn. In alle geval de voorge- sc 'edenis van den oorlog wordt niet geschrei ven door het openslaan van het zondenregis- ter van het Oostenrijksche kabinet alleen. Ook zou een vergelijk met de stukken van Berlijn moeten mogelijk zijn. Uit het boek van Goos blijkt ten slotte dat keizer Frans-Jozef een speelbal zou geweest zijn van zijn ministerraad. Ook in zake het proces tegen den ex-keizer van Duitschland runnen de onthullingen, die begonnen zijn en zeker nog zullen voortgezet worden, invloed uitoefenen. Bene goede vangst te Mortsel bij Antwerpen Aanhouding van twee gevaarlijke kerels Door de gendarmen der gemeente Mortsel ijn twee gevaarlijke kerels aangehouden. Het waren twee leurders, die onder voorwendsel van hun waar te verkoopen, in de huizen binnendrongen en van de gelegenheid gebruik maakten om de geheele ligging van het huis in oogenschouw te nemen. Door hunne doen wijze kreeg men argwaan met het gevolg dat zij werden aangehouden. Men had een goede pak gedaan, want op hen werden revolvers, valsche sleutels, ander inbrekersgereedschap en messen gevonden, tot zelfs een hoeveelheid chloroform. De kerels zijn in 't gevang van Antwerpen opgesloten. M. Tittoni zou zijn ontslag geven ROME, 23 September Giórniale d' Ita liaverneemt dat M. Tittoni zijn ontslag gegeven heeft, het blad legt den toestand als volgt uit. De staat van zaken thans heerschen- de in de wapenstilstandslijn en te Fiume, kan onmogelijk langer blijven duren. De binnenlandsche toestand is uiterst moeilijk, d' Annunzio weerstaat, de Yougo- Slaven mobiliseeren, soldaten en vrijwilligers gaan de gelederen van d'Annnzio versterken. Er moet dringend gehandeld worden. Versterkingen voor Fiume ROME 23 September. Popoio Romano schrijftDe toestand te Fiume is onveranderd, in dezen zin, dat er zich geene feiten hebben voorgedaan welke s arleüjke gevolgen zou den na zich slepen. Men moet alleen vaststel len, dat de beweging zich uitbreidt. Dagelijks komen soldaten en vrijwilligers het leger van d' Annunzio versterken. Hel ware een grove misslag te willen loochenen, dat van dien kant, de taak van hen die leger en vloot moeten bestu,en, 't zij zedelijk, 't zij stoffelijk, rnet den dag moeilijker wordt. De toevloed der geestdriftige verdedigers van Fiume moet vooral toegeschreven worden aan de overdrijvingen der bladen, die de valsche tijding verspreidden, dat Fiume door vijanden zou kunnen aangevallen worden, en dat in alle geval, de stad zeker gevaar liep. Zulks is van allen grond ontbloot en men moet het land waarschuwen tegen, zulke arg- waanwekkende berichten, welke enkel voor doel kunnen hebben woelingen te veroorza ken en liet publiek in gisting te brengen. Ook op de troepen, dichts bij Fiume gelegerd maakt zulk slechten indruk, daar zij de soldalen aanzeilen lieden en plaatsen te gaan verdedigen, aan wier aanval nooit iemand dacht of zal denken. De bijzondere medewerker van Popoio d' Italiate Fiume meldt - Er is geen overeenkomst mogelijk be halve het volle herkennen van het voltrokken feit. Fiume vraagt zijne haven, zijne slad, zijn distrikt. Niemand heeft het recht te spre ken in naam van Fiume en zijne rechten te vertrappen, noch de Vredesconicrencie van Parijs, noch het offieieele Italië, noch M. Tittoni, noch M. Nilti. Deze nota, ongetwijfeld door d'Annunzio ingegeven, merkt wel den toestand tegenover de verbondenen, evenals tegenover het Ita- liaansch gouvernement. De socialisten zullen zich onthouden. ROME, 23 September. Men verzekert dat de socialistische leiders, besloten hebben aan den Kroonraad geen deel te nemen. M. Nilti vraagt dat allen hun deel der verantwoordelijkheid zouden dragen. ROME, 23 September. Dc Corrière d'Italia meldt dat in den ministerraad. Maandag avond bijeengeroepen, M. Nitti heeft uitgelegd dat, ten overstaan der gebeur tenissen te Fiunie en degroote verantwoorde lijkheid die op het land drukten, het noodig was dal al de partijen hun deel van die ver antwoordelijkheid namen. De andere ministers deelen ten volle de zienswijze van M. Nitti. Tegenstrijdige berichten. Anderzijds ontvangen wij van liet agent schap Havas, nog volgende telegrammen, waarvan eenigen in tegenstrijd zijn met de andere. Wij geven ze weer zuuals wij ze ontvingen ROME, 23 September. Epoca de kroon raad besprekende, zegt: In de wandelgangen der Kamer werd gezegd, dat buiten het leger en de vloot, men nu ook bedreigd was met eene algemeene werkstaking, om te protes teeren tegen de gebeurtenissen van Fiume. Ook de spoorwegwerklieden zouden er aan deel nemen. ROME, 23 September. Italia schrijft Hel gerucht loopt dal het antwoord van M. Wilson aangekomen is en dat het daarom is, dat een kroonraad bijeengeroepen werd. Epoca beweert echter dat het antwoord nog niet aangekomen is. Het zou ook onwaar zijn dat generaal Pepino Garibaldi naar Parijs vertrokken is. ROME, 23 September. Ondanks afle geruchten schijnen MM. Tittoni en Nitti'tak koord, dat de kwestie van Fiume niet zonder de Verbondenen kan geregeld worden. Hun ne houding in den Kroonraad zou die opvat ting wettigen. ROME, 23 September. De Messagcro verklaart, dat ten einde eene botsing met de Yougo-Slaven te verhinderen, eene afdceling regelmatige troepen tusschen de Yotigo-Sla- vische lijnen en de voorposten van d'Annun zio geplaatst is. Het blad voegt er bij," dat d'Annunzio, ter gelegenheid van 20 Septemb. zijne manschappen in oogenschouw heeft ge nomen en hen als aandenken eene medalie overhandigde. Admiraal Cagni heeft het bevel over de Adriatische vloot aanvaard. De Secoio meldt dat generaal di Robilaut uitzijn bevelhebberschap ontheven werd. Het blad voegt er bijHet 8e leger is dat waaruit officieren en soldaten vertrokken om d'An nunzio te volgen. Die beweging had plaats zonder dat er iets gedaan werd om ze te be letten en zonder dat het gouvernement tijdig verwittigd werd. ROME, 23 September. Het gouverne ment van Fiume geeft volgende inlichtingen over de nieuwe versterkingen welke aange komen zijn voor d' Annunzio, drie compa- gniën der brigade van Florence, eene groep matrozen van het pantserschip San Marco een tiental marine officieren en talrijke bur gerlijke vrijwilligers van Aneóne. Een trein levensmiddelen, samengesteld uit dertig waggons, is te Fiume aangekomen. d'Annunzio zou thans over 160 officieren en 8000 soldaten bëschil ken Daarentegen heb ben 11 officieren en i7 soldaten Fiume ver laten, om naar hun korps terug te keeren. Deze berichten zijn strijdig met deze door het gouvernement ontvangen. ROME, 20September. Vertraagd). Uit Fiume wordt aan de Epoai gemeld, dat alle vreemdelingen er verwijderd worden, om het aantal nultelooze eters te verminderen. In Croaatsche, Servische, Hongaarsche en Duit sche familiën weiden vele revolvers, geweren en munitie aangeslagen. Bij een schoenmaker werden twee machiengcweren ontdekt. ROME, 23 September. Le Temps meldt dat generaal Badoglio, generaal di Robilaut verving als bevelhebber van het 8e leger, op de wapens'ilslandslijn. d'Annunzio zou slechts over 3000 soldaten en 600 officieren beschikken. Gisteren zouden 200 soldaten Fiume ver laten hebben om naar hun garnizoen terug te keeren. ROME, 20 September, (vertraagd.) Het socialistisch Kongres hield zich met het geval van Fiume bezig. Sprekende over de motie, waarin gevraagd werd dat Fiume zou aan Italië gehecht wor den en een blaam uitgebracht werd op het gouvernement, aanvaardde M. Canopa het eerste deel der motie en verwierp het tweede deel, daar Fiume, dank aan het gouverne ment Italiaansch verklaard werd. Hij voegde er bij, dat hij niet kon aannemen dal troepen- afdcelingen op eigen hand zich ten dienste gingen stellen van sommige lieden. Ook de Yongqslaven, de Tcheek-Slovakken, de Ser viërs en de Roumenen, zouden aldus kunnen handelen. Eindigende verklaarde M. Canopa nog, dat hij zijn ontslag zou geven indien de hou ding van d'Annunzio goedgekeurd werd. M. Bissolati keurde ook het optreden van d'Annunzio af. Hij herinnerde er aan, dat hij steeds gevraagd had dat Fmme zou Italiaansch worden, doch, dat buiten Zara, heel Dalrnatie Slavisch moest blijven. Het Kongres besloot de motie te wijzigen. ROME, 23 September. d'Annunzio ver klaarde in een intervieuw - Dc Verbondenen hebben niets gedaan tegen mij. Ik zal dus niets doen tegen hen. Richten zij eene strenge blokkade in, dan zal ik er mij niet om bekommeren. Het zou Frankrijken Engeland lastig vallen, zich te gen den vasten wil van Balie te verzetten. Geen enkele Italiaan zal op mijne soldaten schieten: Giornale d'Italiawgl dat de gebeurtenissen van Fiume in Dalmalie een eigen toestand in 't leven roepen. Scrviscl e en Croaatsche vrijwilligers schij nen geneigd Dabua.lie binnen i iicn.Recüs tweemaal trokken Servische troepen over de wapenstilstandslijn doen zij konden terugge dreven worden. Zulks wettigt volkomen de voorzie);tige po litiek van het e-ouM incment, dat wc! voorzag dai de daad van d Annunzio verwikkelingen zou na zich slepen. De Kroonraad. ROME, 23 September. De Kroonraad wordt Donderdag 25 dezer in het Quirinaal gehouden. Zijn uilgenoodigd dezen bij te wonen de Koning, du ministers, de voor zitters der twee Kamers,de gewezen kabinets- overslen, de voorzitters der kommissiën van het leger, de vloot en builcnlandsche zaken. Het gevaar der vuurwapens Een meisje door een soldaat gedood te Namen Dinsdag mórgend werd de volkrijke wijk der Molenstraat, te Namen, in opschudding gebracht door een-dramatisch geval. Twee soldaten, Henri Leenknecht, van Vilvoorde en Arnold Taterman, van Waver, waren er in een koffiehuis binnengetreden, terwijl de meidcu er aan 't schuren waren. De twee soldaten speelden met hun geweer en deden zelfs een assautmet de bajonet. Om de vrouwen te verschrikken stak Leen- kuecht eene kardoes op het i cweer en mikte op de 18 jarige Elisa Pel runs. Deze wierp lachend eene vod welke zij in handen had- naar den soldaat. Leenknecht trok den haan over en het schot ging af. Elisa Pelgrims kreeg den kogel door den buik en bezweek een paar uren later. l'e twee so'daten zijn ter beschikking van de kr.jgsovcrheid ougos.oien. Dinsdag avond, rond 10 ure, kwam de voerman Vim Sichel, van den Gentschen steenweg, in de richting van Aalst gereden, toen eensklaps een drietal kerels naar zijn gespan sprongen en verscheidene revolver schoten in de richting van Van Sichel losten. Deze werd gelukkigtijk niet getroffen. Vrouw Constant Coppens trok op het ge rucht der vuurschoten haar venster open en riep dat men met geweren zou ter hulp ko men, waarop de bandieten de vlucht namen, zonder herkend geworden te zijn. Een onderzoek is geopend. Altijd dezelfde onvoorzichtigheid... Dinsdag morgend sprong eene 72jarige ouderlinge, de weduwe Rossel, nabij de Brugstraat, te Luik, van een tram vooraleer deze geheel stilstond. De onvoorzichtige viel en rolde onder de wielen. Zij werd op den slag gedood. De Polen over de Dwina gerukt. Uit Zurich wordt gemeld: De laatste be richten bevestigen, dat de Bolehewisten nog alleen tegenstand bieden in den sektor van Dwinsk, vermits het daar de eenige plaats is, waar zij nog in verbinding zijn met de Duit sche kontiugenten van Kurlanden Lithuanie. Daar de Polen echter de spoorlijn Vilna- Dwinsk in handen hebben, konden zij ge makkelijk het tegenoffensief der Bolschewikis het hoofd bieden. De Poolsche troepen trokken over de Dwina, bemachtigden Praiawska en bedrei gen thans Dwinsk. De Bolschewikis welke zich op den linkeroever bevonden, waren van hunne basis afgesneden en weiden uiteen geslagen. Al het oorlogsmateriaal viel in de handen der Polen. De boeren maken thans jacht op de Bol- schcwikische soldaten welke zich verspreid hebben in de bosschen. De verbinding tusschen Dwinsk en Vitebsk is afgesneden. Tusschen Vitebsk en Orsza zetten de Polen hunne opmarsch voort. De Bolchewikis trekken zich ook op den linkeroever van den Dnieper achteruit. ZURICH, 23 September.Uit Stockholm komt bericht, dat de opmarsch der Poolsche troepen naar den Dnieper eene paniek ver wekte in de Bolchewikische rangen. Deze vluchten uit de streek Vitebsch-Mohylow. Reeds ontruimen zij Orsza, Izklow, Vitebsk en Polock, de Poolsche notabelen medevoe rende. De Bolchewikische leiders oordeelen dat het .Poolsch gevaar zich veel verder uitbreidt dan de oude Poolsche grenzen. SMOLENSK, 23 September. Dc Bol chewikische kommissaris heeft een Poolsche samenzwering ontdekt. Talrijke Polen wer den aangehouden. Verscheidene notabelen werden door den kop geschoten. Lenoir zou ernstig ziek zijn PARIJS, 23 SeptemberHet bestuur van het gevang van La Santé heeft besloten dag en nacht twee bewakers in de cel van Pierre Lenoir te plaatsen, ingezien dezes gezond heidstoestand onrust inboezemt. De terdood veroordeelde is uiterst zwak. Hij kan geen voedsel innemen en schijnt niet te weten wat rond hem gebeurt. De geneesheer van het gevang bezoekt hem verscheidene malen daags. Volgens Le Petit Journal wordt de toe stand van Lenoir langs om slechter. Hij is nu volkomen gevoelloos en doof. De geneeshee- ren, namelijk Dp. Socquet, denken dat hij weldra geheel lam zal /.ijn. Algemeene begrooting der Ontvangsten en Uitgaven De balans van de algemeene Begrooting der Ontvangsten en Uitgaven voor bel dienst jaar 1919 die, deze week, op de dagorde dei- Kamer staat, wordt als volgt vastgesteld Ontvangsten 431,000,900 frank; Uitgaven 617,000,000 frank. Aan de 617 miljoen uilgaven kan men vanaf het eerste dienstjaar toevoegen; 50 miljoen voor den nieuwen weddeiooster die de duurtebijlagen zal vervangen; 25 miljoen voor de kinderwerken, thans bij den onder stand gevoegd; ongeveer 160 miljoen voor interest en aflossing der gesloten leeningen tot dekking der oorlogs- en achlerstellige uitgaven, niet terugvorderbaar Op den vijand, En het totaal zou 852 miljoen bedragen. Zonder op volkomen nauwkeurigheid aan spraak te maken, iets wat voor een vraagstuk met benaderende en veranderlijke gegevens niet in onze macht ligt, kan men verzekeren dat de noodige som om onze volgende ge wone begrootingen in evenwicht le brengen niet verre van 400 miljoen zal blijven. In het Verslag der Middenafdeeling der Kamer, die deze algemeene begrooting of bucijet onderzocht heelt, word terecht gezegd: Zeker is het volstrekt noodig groote geldelijke opofferingen aan het land te vra gen. Met oogenblik is gekomen om een be roep te doen op wat men de fiscale vader lansliefde heelt genoemd. Opdat men dit beroep vrijwillig 'beantwosrde, zijn twee voorwaarden vereischt. Eerst het zuinig gebruik van de openbare gelden. Bezuining wil niet zeggen dat men aan Staatspersonen! de wedden en loonen moet weigeren door de tegenwoordige le vensduurte vereischt; dat is eene zaak van inrichtingen opbrengst van den arbeid. Het hvee'ïe veivisct te van die edelmoedige medewerking, welke het Parlement aan al de burgers vraagt is het vertrouwen. Vertrouwen in eene juist bepaalde ilscale politiek, die zich goed rekenschap geeft van dc huidige behoeften, de onmisbare geld middelen verzekert en daardoor het openbaar krediet bevestigt, doch die zich, anderzijds wel wacht meer dan het volstrekt noodige te eischen en van de belasting een middel tot gelijkmaking te maken. Vertrouwen in de ekonomische herleving van het land, vrucht van den arbeid, vrucht van de vereeniging der verschillende faktoren van de voortbrenging. De meest gerechtigde stemmen bevelen gestadig die eendracht aan. Ongetwijfeld is, in een onderst boven gewor pen wereld als deze, een tijdperk van aanpas sing onvermijdelijk; het zal voortduren, ge schillen zullen blijven oprijzen, de oplossin gen zullen maar voorloopig zijn, zoolang het evenwicht tusschen de ekonomische stroo mingen niet hersteld is. Een onverstoorde vrede is thans in de arbeidswereld niet mo gelijk. Doch weze de gedachte aan het to herstellen Vaderland nooit buiten de betwis tingen gesloten, welke door tegenover elkan der staande belangen opgeworpen worden Belgie mag niet verval geraken Met den tralenkrans vanden heldenmoed omschitterd, zal liet met gaan lijken op een vervallen fa milie. wier groote naam in strijd is met hare armoede. Zij moet gesteund zijn door een onaange roerd krediet, een gezonden linancieelen Toe stand dat zal de arbeid van zijn volk hem verstrekken. Aan de natie die de Yserhelden leverde en die haar Vaderlandsch betrouwen bewaarde gedurende vijftig maanden vijan delijke bezetting, zullen de wilskracht, de wijsheid en de zelfverloochening niet ontbre ken, die noodig zijn om haren roem te be talen. V De doodrijders aan 9t werk Een Engelsche auto, van Namen in de richting van Spy rijdende, ging een snel- heidsmutch aan, met een tram welke ook naar Spy reed. Ecu 4jarig meisje, de kleine Suzanne Re- made, dat op de baan speelde, ging uit den weg voor den tram, doch werd door den auto omgeworpen en overreden. Men nam nog slechts een lijk op. BELGEN, verzekerd bij Oostenrljksch- Duitsche Maatschappijen. Nu de be woordingen van het vredesverdrag bekend zijn, is het meer dan ooit noodig zich te vereenigen en bijzonder, niets te betalen aan de sekwesters. Schrijven Komiteit van Verdediging, de Ligneslr. 39, Brussel. 8481 Een behendige opBichfer De politie van Namen zoekt een kerel op schijnende 24 tot 25 jaar oud, gekleed als officier van het 14® linieregiment, die te Na men en in den omtrek talrijke personen be drogen heeft. Deze kerel, die beweerde ver minkt te zijn en niet goed te kunnen gaan, had verklaard dat hij aan de Belgische vei- ligheidspolicie gehecht was. Hij had te Namen kennis gemaakt met een meisje van deftige familie en hare hand ge vraagd. De vader van het meisje nam inlichtingen over den officier - en vernam al spoedig, dat hij met een bedrieger te doen had. Doze had echter lont geroken en was er tijdig van onder getrokken. 't Ts nu gebleken, dat hij reeds eene zekere geldsom ontleend had aan zijneverloofde en dat hij ook een gekenden predikant en zelfs den prokureur desKonings van Nijvel zou in de doeken gelegd hebben. vV De ontevredenheid onder de troepen Er heerscht volgens de Times uit Peking verneemt, toenemende ongerustheid over het gedrag van de talrijke onbetaalde Chineesche tioepen. Een klein oproer in Hanun werd onder drukt, maar de ontevredenheid onder de troe pen is overal zon groot, dat nieuwe Incidenten onvermijdelijk zijn. Er is reden om te veronderstellen, dat de militaire autoriteiten het onaangename nieuws achterhouden. Alle commandanten in de provincie overstroomen de regeering met verzoeken om geld. Dit wijst er wel op, dat de toestand ernstig is. Benden roovers trekken plunderend rond. Er worden geen maatregelen genomen, om dat de militaire goeverneur beweert, zonder geld te zijn cn geen troepenbewegingen te kunnen doen plaats vinden. De regeering kan ook in het buitenland geen geld bekomen. Oe eischen der Belgische mijnwerkers Op 11 September heeft de Eerste Minister Delacroix, een onderhoud gehad met het Na tionaal Komiteit der mijnwerkers. Tijdens de besprekingen had het kabmetshoofd aan de afgevaardigden der mijnwerkers gevraagd hun eischen te willen samenvatten. De alge meene sekretaris, Alfred Lombard, heeft het gevraagde stuk nu doen geworden. De mijnwerkers eischen 1® de erkenning van het syndikaat 2® de loousbetaling pet- week 39 500 kil. steenkool per maand. De bazen bieden 300 kil. aan voor ieder zomer maand, en 400 voor ieder wintermaand. De mijnwerkers aanvaarden dit cijfer, maar vragen in geval van noodzakelijkheid tot 500 kilos te mogen gaan aan den gebruikelijker! verminderdan prijs van één frsiïk per 100 kil.; 4° het minimumdagloon; 5C toelagen bij ziekte 25 t. h. van het loon, in afwachting dat de wet de ziekte op gelijke lijn plaatse met de werkongevallen; 6° een nieuwe regeling in zake de werkuren; 7* een pensioen van twed frank per dag met ingang van 1 October, indien het mogelijk ia.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2