Tegen de woekerprijzen Diefstal van een half miljoen Oe belasting op hst inkomen DE BANDiETERiJ TE TOEGEM LEMOIR-CAILLAUX Ministerie van Spoorwegen, Poste rijen, Telegraaf en Telefoon xsy» JAARGANG NUMMER '224 Zaterdag 27 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 3D jQl. Gr JLi 7£> 5 CENTIEMEN Drukker-Uitgever: J. Van Nüffel-De Genm^ Voer do publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londoo. STAD AAX_,iST aan onze diepbetreurde overleden Mede burgers ter dood gebracht bij den inval der Duitschers of ten gevolge der gruwel daden der opeischingen. SCHIKKINGEN Zaterdag avond te 7 ure luiden der klokken. 1) Zondag 28 September 1(H9, om 9 ure in St-Marte&skerk PLECHTIGE ROUW DIENST, de absouten zullen gezongen wor den door Zijne Hoogw. Mgr den Bisschop van GentGelegenheidsrede door Eerw. P. Dr Berthold der Gapucienen. 2) Om 10 ure OFFIGIEELE ROUWSTOET naar de Drie Sleutelstraat Huldcbetoog van wegc het Stadsbestuur. Vertrek ter Groote Markt om 10 ure. 3) Om 2 uur namiddag VOLKSROUW STOET naar het Kerkhof en huldebetoog door al de maatschappijen der stad bijeenkomst op hetSlatieplcin en omliggende straten. Afvaardigingen van het leger zullen de militaire eer bewijzen op de trouwplechtig heden. Men wordt verzocht aan al de huizen over de gansclie stad de vlaggen lialftop te hijschen Voor het Stadsbestuur I1ET INRICHTEND KO.MITEIT M. Vandcrvelde, minister van justicie heeft aan de procureurs-generaals den volgenden omzendbrief gestuurd Er wordt mij ter kennis gebracht dat ze kere politiecommissarissen aarzelen proces verbaal op te maken wegens verkoop van waren aan prijzen hooger dan die, vastge steld door de raadgevende commissie, toege voegd aan den handelsdienst van het minis terie van handal, nijverheid en bevoorrading en door de pers openbaar gemaakt. Deze prijzen zijn door die commissie op gemaakt, in overeenkomst met de exporten, door het parket van Brussel aangeduid de alzo© bestolene en afgekondigde markt prijzen zijn bestemd om tot leiddraad tc die nen voor de verbruikers en tot regelende grondslag voor her optreden der parketten en des noods der rechtbanken.-" n Het komt er dus op aan, eiken verkoop van waren van eerste noodwendigheid boven deze normale prijzen te bcstatigen door een preces-verbaal, bekend te maken aan het be voegd parket, dal zal oordeelen of er reden tot vervolging bestaat. De minister verzoekt vervolgens de procu reurs-generaal te zorgen dal de noódige maatregels \«?or het naleven \an die onder richtingen genomen worden. TE TURNHOUT Brie aanboudingeu. De parketten van Tongeren en Hasselt hadden opzoekingen bevolen naar 3 kerels die een Duitscher 500,000 fr. hadden ont stolen; dezelfde personen waren ook nog betrokken in ecnen diefstal van 100,000 IV. ten nadcele der echtgenooten H..., wonende in den omtrek van Turnhout. Een der gevaarlijkste dieven ïs zekere K.; hunne aanhouding zal leiden tot de ontdek king van andere groote diefstallen. l)e echtgenooten H... hadden zich, eenige maanden geleden, gevestigd op een buiien- Vei volg van Patira en I)e schat der Abdij door Raoul De Nayery (187* vervolg.) Toen deze gereed was, lieten de Indianen hunne gevangenen onder de hoede van vijf wilden achter, de overige Hurons plaatsten zich rondom den grafkuil, waarin de lijken der verslagenen, in buffelshuiden gewikkeld, werden neergelaten. Vervolgens, toen het zand cm de graszoden hunne laatste rustplaats gesloten hadden, riep Arendsveer hun een laatst vaarwel toe en wenschtc bun al do ge nietingen, waaroo ec-n krijgsman recht heeft, wanneer hij het land der eeuwigdurende jachten binnentreedt. Hij verhief hunne dap perheid, zwoer dat hunne nagedachtenis nim mer uit de herinnering hunner stamgenooten zou worden weggevaagd, en verwijderde zich van den grafkuil, waarop de wapenen derdooden als tropheën geplaatst werden. Tanguy en Halgan spraken fluisterend met elkander hun aangezicht gaf eene manne lijke gelatenheid te kennen, doch hunne blik ken dwaalden geheimzinnig rond, als zochten zij Hervc en Patira te ontdekken. Een oogenblik kwam Patira in de verzoe king om het geluid van een merel na te boot sen, ten einde de markies door dit hem be kend teeken, gerust te steilen, maar Nonpa- relleplaatste hare kleine hand voor zijnen mond: S De Mingo's kennen het geluid van al de goed, dicht Turnhout gelegen. De vrouw had uit voorzorg eene som van 100,000 fr. in eene flesch geborgen en deze in den grond bedolven. Wanneer zij nu de flesch wilde opdelven was het geld er uit verdwenen. De policie werd verwittigd en het onderzoek stelde vast dat den man H... het geld gestolen had en met een andere persoon er mede van onder getrokken was. liet bleek weldra ook da' H. betrokken was in den diefstal van 500,00' Ir. Om een der plichtigen, zekere K..., die in Holland verbleef, te kunnen vangen, verzon men een list, waardoor K... dan ook Woens dag avond in de val liep. K... kwam permotocycle met twee vrienden Woensdag naar het buitengoed van vrouw H..., waar hij door de gendarmen vanBeerse werd gesnapt; zijne twee vrienden werden aangehouden in een hotel. Op K... werd een briet gevonden, waarin H... hem vertelt over zijn plezierig leven die hij leidt in de hoofdstad van een vreemd land. De drie kerels werden goed geboeid naar Turnhout overgebracht. Nog steeds de Duitsche munitie Twee vrouwen gedood bij Bergen Twee vrouwen, moeder en dochter, wo nende te Muffles, waren op het gewezen mu- nilieplein van Mévergnies, dat door eene ontploffing vernield werd, oud koper gaan zoeken. Eensklaps ontplofte een obus, die onder de aarde bedolven zat. Beide vrouwen werden aan stukken gescheurd en bleven op den slag dood. Men weet niet hoe de ontploffing veroor zaakt werd. Ontploffingen te Nosseghem Belgische soldaten waren reeds eenige da gen bezig, te Nosseghem, boven Schaarbeek, dynamietkardoezen, aldaar door de Duitschers begraven, op te delven. Gisteren namiddag is een dier tuigen schielijk ontploft. De solda ten namen de vlucht, terwijl de ontploffingen voortduurden. Alle vensterruiten in den omtrek werden verbrijzeld. Er zijn gclukkiglijk geene ge kwetsten. Een kindermoord te Elsenc Een spoor. Wij hebben gemeld, bce eenige dagen ge leden een kindje, schijnende ongeveer een jaar oud, versmacht gevonden werd in de Buyllaan te Elsene. Ondanks alle opzoekingen, was de policie er nog niet in gelukt, een spoor der ontaarde moeder te vinden. Het gerecht heeft thans gewichtige inlich tingen ontvangen, welke denkelijk tot de aanhouding der daders zullen lijden. Donderdag namiddag bood zich eene oudg vrouw, uit den omtrek van Nijvel, ten poli- ciebureele van den steenweg van Elsene aan, en deed er de volgende verklaring Ongeveer een jaar geleden kreeg fic het bezoek van eene jouge vrouw, die mij haar kindje toevertrouwde om het op te voeder.- Vier maand geleden kwam de vrouw, met een manspersoon dien zij als haren man voorstelde, het kindje terughalen, zeggende dat zij het zelf zou gadeslaan, toen de oude vrouw nu eenige dagen geleden te Brussel was, ging zij even bij de jonge vrouw om te vernemen hoe de kleine het stelde Men zocht echter een voorwendsel uit en de voedster werd bij hot kind niet toegelaten. De arme vrouw vertrok al weenend, daar zij het kind zeer liefhad. De oudcrlinge overhandigde aan de policie een portret van het kindje. De policie heeft deze verklaring aan het parket overgemaakt. Men verwacht aanhoudingen. vogels van dit land, uwe stem zou ons verra den. Toen de plechtigheid was afgeloopen, was het reeds dag. Van hun hoog standpunt uit ontdekten Patira en de beide kinderen dat de bende der Hurons tot oen twintigtal was in- eengeslonken, zoowel bij den aanval van het Groote Blokhuis als bij dien van het St. Lau- renshuis hadden zij dertig man verloren. Deze overwinning geleek zeer op eene neder laag. Doch, het mortier alleen, dat Patira had laten werken, had ook niet minder dan tien offers gemaakt. Eindelijk gaf Arendsveer het sein tot het vertrek de gevangenen werden in het mid den der bende geplaatst, en de troep ver dween tusschcn de boomen. XII. HET DUIZEND-EILAND. De Hurons vervolgden hun weg door het woud, dat de nacht nog in zijne schaduwe hulde, terwijl de dag zich reeds vroolijk over den stroom verhief en dc stralen der zon langzaam in een hemel van zuiver blauw opstegen. De krijgslieden, dronken van moord en het vergoten bloed, schenen nog geenszins de vermoeienissen van hun nachte lijk werk te gevoelen. De haast om zich aan eene mogelijke vervolging te ontrekken, hun ongeduld om hun dorp te bereiken, waar men ze wachtte, belette hen om aan rust te denken. Zij, die wonden hadden ontvangen, schenen ze te vergeten. Hun verachting van de pijn en hun stoicijnsche ongevoeligheid voor alle weckc indrukken ondersteunde hen De middenafdeeling der Kamer heeft haar onderzoek geëindigd en M. Wauwermans heeft het ontwerp op het bureel der Kamer neergelegd. De belasting treft ALLE BURGERS en is ingedeeld in drie reeksen 1. Inkomsten op verworven rijkdommen (onroerende goederen); 2. id., (roerende goederen); 3. Inkomsten van den arbeid (landbouw, nijverheid, handel, arbeiders, ambtenaren, bedienden). Verder gemengde inkomsten, voor hen die uit tweeërlei bron inkomen hebben. De voorgestelde belasting is 8 o/o voor de twee eerste reeksen; 4 o/o voor de derde, met vermindering tot 1 o/o voor alle ioonen en jaarwedden onder de 2100fr.; 6 o/o voor gemengde inkomsten. Er zal geen aangifte van fortuin moeten gedaan worden, maar aldus te werk gaan De huurders, de banken, de schuldenaars van kapitalen houden de belasting af en stor ten aan den Staat. De werkman betaalt niet, maar zijn baas houdt de belasting van het loon af en stort aan den Staat. Voor de bedienden insgelijks. Alleen de vrije beroepen handelaars, nij- veraars, landbouwers, móeten hun winst en hun inkomen aangeven. Het beginsel der klimmende belasting is aangenomen dnor het instellen eener boven- taks. Men zal den tekst moeten afwachten om een duidelijk denkbeeld te hebben van de werking dezer supertaxe Maarschalk Joffre te Keulen Maarschalk Joffre, komende van Mentz, is Woensdag avond per trein te Keulen aange komen. Hij werd er ontvangen door generaal Robertson, bevelhebber van het En-elsch Rhynleger. Eene afgevaardiging, geleid door majoor Van den Berghe, onder-stafoversle, ging maarschalk Joffre begroeten in naam van generaal Michel, bevelhebber van het Bel- isch bezettingsleger. Op de Domplaats had een wapenschouwing plaats, waaraan infanterie, ruiterij, artillerie en tanks deel namen. Maarschalk Joffre werd overal geestdriftig gefeest. HET SLACHTOFFER HERKEND De ongelukkige wielrijder, die Woensdag avond, aan de stokerij Mecus te Wynegem door een bandiet doodgeschoten werd, is thans herkend. Het is een genaamde Emiel Voorts, 30 jaar oud, beenhouwer, wonende Paardenmarkt, te Antwerpen. De ongelukkige was pas acht dagen ge huwd en was per rijwiel naar Oeleghem ge reden, om aan den eigenaar van zijn huis de toelating te gaan vragen een gasmotor te plaatsen. Het is bij zijn terugkeer, dat hij een kogel door het hart kreeg. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de misdaad gepleegd moest zijn bij middel van eön jachtgeweer. Het parket heeft dan ook bevolen een kerel up te zoeken die in den omtrek van de plaats der misdaad gezien ge weest is, drager van een jachtgeweer. Allerlei gissingen doen de ronde nopens de drijfveer der misdaad. Volgens de eenen geldt het hier eene ban- dieterij en werd de moordenaar op de vlucht gedreven door naderende personen, die op het hooien van het schot en van den hulp- li reet geslaakt door het slachtoffer, zijn be ginnen roepen. Volgens anderon zou hier eene wraakne ming in het spel zijn. Daar Voorts, echter gedurende dezen gedwongen marsch. Een hunner had drie scalpen aan de punt zijner lans bevestigd'; hij ging vooruit, terwijl hij onder het zingen van een oorlogslied dat afzichtelijk vaandel zwaaide. Halgan en Tanguy met touwen van schors geboeid, volg den hunne overwinnaars gewillig en toch zonder pralerij. Beiden hadden wonden ont vangen. doch leden minder naar het lichaam dan naar den geest Hanne gedachten waren bij Hervé, het eenigst wezen,' dat de hemel nog aan hunne liefde gelaten had, de eenige afstammeling van een roemrijken stam, die in het moederland gedund,'op dezen verren grond, die nochtaus een tweede Frankrijk was, kwam uitsterven Zij spraken niet. wat zouden zij ook gezegd hebben In weerwil van hunne karatersterkte waren zij bevreest, dat zij door de aandoening zouden overmeesterd werden. Hoe verachte lijk ook hunne beulen waren, zij wilden zich toch voor hen mannen van onwrikbaren wil toonen. Na een marsch van een uur, beraadslaag den Arendsveer en Roodhoofd een oogenblik en gaven toen het bevel halt te 'maken. Drie mannen kregen last op wild uit te gaan, en de gevangenen, aan den voet van een boom vastgebonden, lagen de Hurons zich gereed maken om een maaltijd te beginnen. Er was nauwelijks een kwartier verloopen, toen de jagers reeds terug waren, de een bracht een damhert, de andere gevogelte mede. Terwijl dc jongste krijgers het vleesch gaar maakten, naderde Arendsveer zijne ge- met niemand twist gehad had of in veete leefde, zou men dus moeten aannemen dat Voorts in de plaats van een ander getroffen werd. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet. PARIJS, 25 September. Donderdag namidd werd in de Fransche Kamer het gerucht verspreid, dat Caillaux schielijk was overleden in het kliniek van Neuilly, alwaar bij onder bewaking verbleef. M. Moutot, een der advokaten vanCaillaux, telefoneerde onmiddelijk aan de geneeshceren die den oud-kabinetsoverste verzorgen. Wel dra kwam hij er verklaren, dat er van heel de zaak niets was. Anderzijds wordt gemeld, dat in den toe stand van Lenoir geen verandering gelreden is. Hij ligt te bed, volkomen onbewust van de personen die zijne cel binnentreden. Alleen brengt hij nu en dan de hand aan hoofden borst, als om te voelen waar men hem zou schieten. De geheimzinnige zaak van Neder-over-Heembeek lozei Thiebaut, de man van het slachtoffer aangehouden. Wij hebben reeds medegedeeld hoe het lijk van het ongelukkig slachtoffer, Maria De Witte, echtgenoote Jozef Thibaut, herkend werd Wellicht zal het onzen lezers ook opgeval len zijn, dat Jozef Thibaut zoo lang wachtte in ken te doen bij de policie van de verdwij ning zijner vrouw. Aan de bijzonderste huurster van het huis der Van Ooststraat te Schaarbeek, waar hij woonde, had hij verklaard, dat zijne vrouw zich te Oostende bevond, bij hare zuster, welke binnen kort moeder zou worden. Daar zijne vrouw zich ook in gezegenden toestand bevond, zou zij te Oostende hare bevalling afwachten. Zondag laatst kwam eene zuster van Mev. Thibaut van De Panne om deze te bezoeken. Daar Thibaut 's morgends naar Namen was vertrokken, kon mejuffer De Witte alleen met de bij/onderste huurster spreken. Deze zegde haar wal Thibaut haarzelf gezegd had, waarop de zuster van vrouw Thibaut antwoordde dat zij geene familie te Oostende wonen had. Maandag avond kwam Thibaut thuis, alsof hij van zijn werk kwam. Hij droeg eene valies en daar zijne huishnvr verloopen was, be taalde hij eene maand vooraf. Dinsdag morgend vertrok hij rond 5 ure. 't Is alsdan dat de bijzonderste huurster van het huis de policie verwittigde over de zon derlinge verklaringen van Thibaut, en dat zij naderhand kon bevestigen dat de vermoorde wel vrouw Thibaut was. Een aanhoudingsmandaat werd tegen Thi baut afgeleverd enzijne woning door agenten in burgerkleedij bewaakt. Toen hij Woens- lag avond, rond 91/2 ure thuis kwam, werd hij aangehouden. Hij is ter beschikking van den onderzoeksrechter opgesloten. Be moordenaar bekent. Donderdag morgend werd de moordenaar door den politiecommissaris ondervraagd. Hij beweerde nog, dat hij dacht dat zijne vrouw naar Oostende vertrokken was en dat hij haar aan de Noordstatie verlaten had. Hij werd dan met zijne zuster gekonfron- teerd doch bleef loochenen. N; iddiu <^erd hij bij den onderzoeks rechter ''bracht. Daar ook begon hij met te loochenen doch de onderzoeksrechter deed hem opmerken dat zijne verklaringen geen steek hielden. Alsdan verklaarde hij schielijk met zwakke stem, dat hij de moordenaar 'v-.is. Hij verhaalde dal hij t /.ijne vrouw was vangenen. De uitdruk! ig van zijn gelaat was kalm, zijne stem verried haat noch toorn, toen hij zeide De Bleekgezichten hebben verpleging en voedsel noodig de Roodhuiden zijn men- schen... In afwachting dat de groote Toovenaar van den stam hen geneze, brengt Arendsveer hun heilzame kruiden. Tanguy nam de kruiden aan, doch deed den wilde ter zelfder tijd verstaan, dat het hem onmogelijk was de wonden van zijn ge zel te verbinden. Arendsveer, die genoeg van het Engelsch kendg om zich verstaanbaar te maken, her nam Beloven de Blanken mij, op den manoutou die zij aanbidden, dat zij geenszins zullen be proeven te vluchten Wij beloven het, zeiden Halgan en Tan- guy gelijktijdig. Op een teeken van het opperhoofd vielen de boeien der gevangenen deze konden thans elkander de diensten bewijzen, welke hun toestand vorderde. Geen enkele hunner wonden was gevaar lijk, alleen liet vleesch was gekwetst, maar zij hadden veel bloed verloren, hunne zwak beid was nog grooter clan hunne pijn. Met zich zoo medelijdend te toonen, ge hoorzaamden de Horens geenszins aan een gevoel van nv^cc^lijWheH zij vo' 1 n rnn gebruik, dat in verfijnde wreedheid en in den hoogmoed zijn oorsprong nam. Ieder vijand, die niet in den strijd gedood en ge gaan wandelen langsheen de vaart en zij zich' in het gras hadden gezet. Thibaut vroeg aan zijne vrouw geld om een kostuum te koopen, doch deze zou geweigerd hebben, onder voorwendsel dat hij geen cent bezat toen zij met hem in het huwelijk trad. Daarop zou een twist ontstaan zijn en Thibaut zou zijne' vrouw zulken hevigen vuistslag toegebracht hebben, dat zij in het water rolde. Hij loo chent haar een messteek te hebben toegebracht. De ondervraging van Thibaut werd Don derdag avond om 8 ure gestaakt erwzou. Vrijdag hernomen worden. Hervatting van het Telefoonverkeer m&f het Groot-Hertogdom Luxemburg Het voeren van telefonische gesprekker? tussclien België het Groot-hertogdom Luxem burg is toegelaten sedert 22 dezer. Voorloopig worden de kosten der gesprek ken berekend naar de voor den oorlog in voege zijnde tarieven. Het Beheer van Posterijen meldt ons, dat de afgevers van poslksvijibrieven voortaan hunne schuldenaars zullen mogen verwittigen van het ter invordering voorleggen der titels,' door hun berichten tot aanbieding over te maken, bij de post af te geven liefst een da{T vroeger dan dekvvijthrieven. Boven op deze berichten, welke de belang hebbenden op eigenkosten hoeventedrukken en die onder vorm van kaart dienen opge maakt, moet in vette letters slaan Bericht tot aanbieding van kwijtbrief Worden er ten minste 20 volkomen gelijke exemplaren van ineens afgegeven, dan wor den zij als drukwerken gefrankeerd, anders als postkaarten. m Hel Beheer van Telegrafen en Telefonen wendt al zijne krachten aan, om het telefoon net ten spoedigste te herstellen. Te Brussel, onder andere, gaan de werken tot Heroprich ting van de posten der oud abonmenten snel vooruit. Zoo zijn heden 8500 posten opnieuw met het middenkantoor verbonden. Daar het aantal verbindingen, die dagelijks kunnen tot stand gebracht worden, beperkt is, gebeurt bet, dat de verzoekers nog al lang moeten wachten, vooraleer gevolg aan hunne aan vraag gegeven wordt. Aangezien do verbin dingen worden daargesteld in de volgorde der aanvragen, hebben de abonmenten er alle belang bij, zich ten spoedigste te laten inschrijven; derwijze zullen zij eerder geriefd worden. Postzegel Luiker Perron Weldra zal het publiek zich dus nieuwen 25 centiem postzegel - Luiker Perron kunnen aan schaffen. Ter gelegenheid van de nationale feesten, heeft men te Luik, wegens de alsdan heerschende nijverheidsverwikkelingen, maar een beperkt aantal dergelijke postzegels kun nen verkoopen. Doch de aanmaak dier nieu we postzegels wordt krachtig doorgezet en eerstdaags zullen alle postkantoren er van voorzien zijn. Opnieuw wordt erop gewezen, dat de Postzegels Luiker Perron bestemd is tot vervanging, voorgoed, van den huidigen 25 centiem postzegel met 'sKoningsbeeltenis. De postzegels van de zoogenaamde bevrij dingsreeks zullen weldra verschijnen, naar mate dat het afdrukken vordert. Op aanvraag van het Departement van oorlog en om talrijke misbruiken te doen op houden, mogen voortaan geen plaatsbewijzen aan 1/4 van den prijs, meer afgeleverd wor den aan onderofficieren of manschappen die niet voorzien zijn van een toelating of van een verlofpas. scalpeerd werd, was bestemd, om eens aan de mannen van den stam tot schouwspel te verstrekken. Het was even roemvol gevangenen als scalpen mede te brengen. De mannen als ook vrouwen en kinderen, die in het kamp waren achtergebleven, verbeidden de over winnaars met ongeduld en beloonden ze met uitbundige lofspraken, wanneer dezen hun bet schouwspel van eene foltering verschaf ten. Dit tooneel zou echter veel van zijne aantrekkelijkheid verliezen, wanneer de ge vangenen door wonden en vermoeienissen uitgeput, reeds half dood en gevoelloos wa ren. De Indianen wilden dat de mannen, die aan hunne barbaarschheid tot speelbal zou den dienen, krachtige mannen waren, ia staat om lange folteringen te verduren. Halgan en Tanguy wisten beiden zeer goed wat het oogmerk van Arendsveer met zijnj schijnbare menscblievendheid was, doch zy geloofden dat het hun plicht was zoolang te blijven leven als het God behaagde. Daaren boven verlaat de hoop het menschelijk hart niet spoedig hoe vertwijfeld een toestand ook zijn mag, er wordt altijd nog eene redeO van hoop en troost gevonden. Halgan had zoo dikwijls tegen de onstui mige golven geworsteld hij had zoo vaal den aanval der Engelsche schepen doorstaan, en zich in het midden van den storm en het strijdgevoel bevonden, dat dc kalmte hem nnk in het midden van dit nieuwe gevaar niet begaf. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1