iüëKrnWm ■- -v- s ROUWHULDE öispSstreui'Ès overisden Medeburgers GEDENKBOEK XXV* JAARGANG NUMMER 225 lO CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 28 en Maandag 29 September 1919 Drukker-Uitsever Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst; Telepboon 114. Van Nufffl-De Gendt. publiciteit buiten bet Arrondissement Aalst, ïioU te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Murlelaarplein, BrussG. 8, Place de la Bonrse, te Parijs, en 105, Cheapside, te Londeu. STAD AAL.ST AAN ONZE ter dood gebracht bij den inval der Buitschars of ten gevolge der gruweldaden der opeisohingen. Sc3xi3s:3cingen. Saterdag avond te 7 ure luiden der klokken. 4) Zondag 28 September 1919om 9 ure in St-Martenskerk PLECHTIGE ROUWDIENST, de absouten zullen gezongen worden door Zijne Hoogw. Mgr den Bisschop van GentGelegen heidsrede door Eerw. P. Dr Bertliold der Capu- cieuen. 2) Om 10 ure OFFIGIEELE ROUWSTOET naar de Drie Sleutelslraat, Iluldebetoog van wege het Stadsbestuur. Vertrek ter Groole Markt, om 10 ure. 8) Om 2 ure namiddag, VOLKSROUWSTOET naar het Kerkhof en huldebetoog door al de Maatschappijen der- Stad bijeenkomst op het Slatieplein en omliggende straten. Afvaardigingen van het Leger zullen de mili taire eer bewijzen op de rouwplechtigheden. Men wordt verzocht aan al de huizen over de gansche stad de vlaggen lialftop te hijscken. Voor het Stadsbestuur HET INRICHTEND KOMITEIT f)en 2G September wierd door een gemengde belgische afdeeling troepen schermutseling gele verd tegen Je veUgrijzen, die in stad en omtrek gelegerd waren. De daitschers waren s' avonds vei plicht zich achteruit te trekken in do Binnen straat, waar zij poogden, om hun wraak te koelen, deze straat af tc branden, cn weldra stonden ecnigc huizen in vuur en vlam. A-an vluchten viel niet meer te denken; er woelden daar een twee honderdtal razende pinhelmen, die in het wilde schoten, de deuren en vensters verbrijzelden en, tuk op moord, hunnen wrok zochten bot te vieren. De Spiegelccr Eduard was met zijne vrouw en vier kinderen en eenige geburen in den kelder zijner woning verdoken. Eensklaps werd men een horigen brandreuk gewaar: het huis stond in brand. Allen liepen naar boven; daar verschenen de Daitschers, die De Spiegeleer vastgrepen cn builen sleepten; de ongelukkige gilde hartver scheurend: Genade! Genade Wanneer hij in de 7.op lag, trad een soldaat op hem toe en schoot hem met den revolver een kogel in het hart; de dood was oogenbükkelijk. Colin Frans-Antoon ontvluchtte insgelijks zijn brandende woning; door de barbaren tot op het Iilcin Begijnhof ach tervolgd en aldaar ingehaald, violen zij op den onschuldige en doorstoken hem het hart en het hoofd met hunne bajonetten; men hoorde een wijl Cohn erbarmlijk kermen, en dan niets meer: hij had opgehouden te leven. Wanneer de gebu ren zoo goed mogelijk het vuur hadden gebluscht, namen zij de lijken van De Spiegeleer en Colin op en droegen dienaar het hospitaal, waar Zuster Amelbcrga vaststelde, dat den laatste in het gansch misvormde gelaat zeven bajonetsteken had ontvangen. Men verzekerde, dat onder die branders "cn irroorderssoldaten herkend zijn, die, eeniye da gen vroeger, de statie en liet postkantoor ver nielden en de stadsbode Gustaaf De Clerck, op op den Brussclschcnslecaweg,'zijn zakgeld afhan dig maakten. Dit alles bracht natuurlijk in deze volkswijk eene wel te begrijpen ontroering, en een uitzin nige angst maakte zich van velen meester. Geen wonder Ongetwijfeld zou den verslagen vijand zich bloedig wreken, en hij was sterk, overmach tig in getal: de velden, in den omtrek van het Geldhof zagen grijs van pinhelmen, wagens en kanonnen. Inden valavond begon de vlucht, en deze was zoo aanstekelijk, dal de St. Annabrug opengedraaid werd en slechts alle tien minuten toegankelijk was: die drukke beweging duurde tot 1 uur's nachts. Velen liepen heen met pakken en kleederen, aan de hand schreiende kinderen leidende, op kruiwagens zieken en ouderlingen voerende; gansche drommen in de meest verschil lende kleederdracht.... En waarheen Naar het Landhuis, waar weldra de twee panden, de poli- ciebureclen, de zalen van het Vredegerecht aan vluchtende familiën een onderkomen voor den nacht leenden. Op bevel van Burgemeester Gheeraedts gingen de politieagenten en ander bedienden, spijs en dranken halen in de herber- gen en bakkerijen der Groole Markt, dit alles uitgevoerd met ware deelneming, met heldbafti- gen iever. Edoch, al het gebeurde was slechts het voor spel van de akelige tragedie, die Aalst s' ander daags zag opvoeren. De Zondag 27 September 1914 staat met bloedige letters in de geschiedenis onzer stad geboekt. De dag rees De helder stem van t eeuwenoud klokje van ft hospitaal werd door een bronzen vuurmond beantwoord. De lieve Septcmberznn goot naar gouden stralen over de deinende vlakte en speelde in de vensterkozijnen van het Geldhof. Daar had den de Duilschers zich verschansten loopgrachten aangelegd,ten einde langs den Dendermondschen- steenweg en de Brecdeslraat den Dender te be reiken. Bij hel losbranden der kanonnen, ver schijnen, uit kreupelhout en struikgewas, ruwe krijgers, sluipend, loerend, den vinger aan den trekker van het roer, ten aanval bereid 't schijnt een traag voortkruipende slang van menschcn- vleesch en staal. In de Breedestraat breidt de legermacht weidsch uiteen en vervult, links en rechts, landijen en weiden. Knetterend salvo, woest gehuil galmen door de lucht Auf! Golt mit uns zu.kampf und siegeii!... Men heeft de eerste woningen bereikt. De menscben vluchten in hun kelders, verduiken zich op zolders en in stalling. Als bloedgierige tijgers drongen de soldeniers van Willem den Meineedige in de huizen dier arme bevolking. De 18jarige René Pyck, die met zijn ouders aan het ontbijt zat, werd buitengc- sleurd en in de straat vermoord. Willem Van- Heddegem had zich met zijn zoon Alfons in een stalleken verborgen. Twee Ruitschers stormden binnen, plantten de verschrikte moeder een re volver op het hart en dwongen haar, de schuil plaats van echtgenoot en kind te toonen; deze werden op den koer gebracht, waar de vader met de bajonet zoo afschuwelijk doorsteken wierd, dat de ingewanden op den grond vielen. De zoon kon over dik en dun wegvluchten. Van huis tot huis dreef men de inwoners op de straat, waai* zij, te midden der soldaten, in 't ge lid gesleurd werden. Onder gruwelijke mishan delingen bracht men allen naar de Geldhofstraat. Een c(lieier beval de gevangenen over een gracht te springen, en daar, op het land van Albert Van de Maele, gebeurde een slachting, zoo hemel tergend, dat de pen weigert dezelve in al haar afschuwlijkheid te beschrijven. De slachtoffers werden naast elkander geplaatst, onder het bereik hunner beulen, die als gieren hun prooi beloerden. Arme wroeters, half-naakt op uw Kalvarieberg geklommen; weggerukt van uw schreiende kin- derkens; de magerte van uw lijf tallenkanlë, door kolf- en sabelslagen gekneusd nog eenigo oogenblikken, en 't is uit.... Van Geert Frans, oud 65 jaren, wierd neerge schoten en ontving een bajonetsteek in den hals. Geeroms Eduard stierf een ijselijke dood na een schot te hebben bekomen, doorsneed men hem de keel. Robert Marinckx ontving twee geweerscho ten en een bajonetsteek bracht een einde aan zijn lijdeu. Jan Busteels stierf, door verscheidene ko gels getroffen. Petrus De Groot werd op de knieën bij deze lijken gesleurd en, ondanks zijn smarte lijk kennen, het hart afgestoken. Jan Van Nieu- wenhove liet men, afschuwelijk mishandeld, voor dood liegen. Matthieu Frans lag gestoken in de zijdeen onder den knie. Xaveer Van den Dries- sche werd neergeschoten en de twee polsen door sneden. Wanneer de Duilschers zich van deze plaats hadden teruggetrokken, vond men er negen verminkte lijken en drie zieltogende gekwetsten. Eenige gewonden gelukten erin, te ontsnappen. En de beschieting der stad nam middelerwijl in hevigheid toe. Honderden projectielen vielen in de straten, met ijselijk uitwerksel neer dood of brand in alle wijken vernieling, puinen, gekwetsten en dooden; alle kelders opgepropt met een bange, biddende menigte. De grond davert. Alles siddert en beeft De lucht is bloedrood. Op het hospitaal wapperde jubelend, in de ge ïllumineerde oneindigheid, het vaandel van vrede, van liefde en genade de banier van het Rood Kruis. Nietwaar, de arme zieken, ouderlingen cn ongeneesbaren, zouden van den oorlogsgruwel niet te lijden hebben Nietwaar, de stervenden zouden vredig de oogen mogen sluiten IJdele hoop! Alle princiep van Volkenrecht misprijzend, alle wetten versmadend, was het toevluchtsoord der Onschuld, der Armoede, het mikpunt der beschieting Meer dan twintig hommen waren aireede op het gasthuis neergevallen, dwarsdoor daken en gewelven,in alle ziekenzalen en bedden. Wat konden de Liefdezusters doen, ten einde het leven hunner duurbare zieken te redden, dan met hen vluchten, achter de bemuurde omheining der hovingen, door matrassen tegen het vijandelijk vuur beschut 1 Een akelig schouwspel ontrolde zich hier: twee honderd en vijftig personen, mannen, vrouwen en kinderen, gedurende lange uren blootgesteld aan doodsgevaar; velen getroffen, verwond of gedood, en in hun zieltogen bijgestaan door enge len in nonnen gekleed, door den E. H. Pastor CL Borreman, die, alhoewel zelf gewond, het edelste voorbeeld gaf van zelfopoffering en doods verachting.... Een oude zieke vrouw, Paulina Hoe vel inde, getroffen door een schrapnel, bleef op den slag dood. Kamiel De Pauw, in het gast huis verblijvende voor eene heelkundige bewer king, werd door eene obus neergebliksemd en stierf in de armen eener Liefdezuster. Elders zag men de stervende Maria Mergan den laatsten zuchtloozen. Tusschen de lieden, inden hof van het hospitaal gevlucht, vielen ook verscheidene slachtoffers. De 2ljarige Sterck Pclagie werd den slagader afgeschoten; onder de talrijke erg gekwetsten telde men Cesanne Triest, vrouw Engelbertus D'Iloker, thans levenslang gebrekkelijk, J. B. Van Ghyseghem, door acht kogels getroffen en den rechterarm,door beenbreuk, verbrijzeld; Van der Biest Joanna, vrouw Sterck Alfons, de twee beenen doorschoten; verders r.og verscheidene andere, waaronder kinderen, die dés avonds naar de Ambulancie der Pupillenschool overgebracht werden. Men rekende het getal ernstig gekwet sten op tien en de dooden op vier. Door de beschieting van bet hospitaal, met opgezetten wil uitgevoerd, schonden de Duilschers de regels van het internationaal recht, aangeno men door al de beschaafde natiën. Aan de brug van den Zwarten Hoek ontspon zich een kamp op leven en dood, In de koopwa- rensiatie, achter hooge" bergen houillekolen, in de vensters, beschut door matrassen, der aanpa lende huizen van Denderstraat en Tragel, zaten de Relgische Carabiniers met machiengewecren, vastbesloten aan de Duilschers den overtocht te beletten. De vijand daalde met woeste drommen in de Driesleutelstraat, waar een groot getal stadgenooten in woningen en kelders verborgen zaten. Weldra stonden twee rijen huizen in licht- laaie vlam. De mannen werden uit hun schuil plaatsen gehaald, gestampt, geschuDt, vermoord of, .vóór de duitsche rangen, naar den oever des Denders gedreven. In de heiberg van Charles-Louis Saeys, Drie sleutelstraat, 17, zat lieLvol gevluchte lieden uit den omtrek, die, verrast door de plotselinge verschijning der barbaren, niet verder konden. De soldaten vielen er woedend binnen, schreeu- **verKie Tleraus en iedereen met revolvers be dreigend. Met de kolven der geweeren werden allen buitengestampt. De schoondochter vluchtte met haar kindje van 14 maanden naar boven, om aan verder mishandelingen te ontsnappen. Intus- schen stapelden do pinhelmen beneden tafels en stoelen op elkander, legden daarop do kleederen der bewoners en staken alles, bij middel van een geel poeder, in brand. De vrouw van Saeys werd vastgegrepen, en samen met de heeren Emiel Van de Meerssche, Karei Van Balen, Jozef De Vos en anderen, buitengesleurd. M. Van de Meerssche ontving, door een geweerkolf, een zoo geweldigen slag in den bals, dat hij ten gronde stuikte; wan neer hij weder recht stond, waren een groot getal bajonetten op hem gericht, doch een officier liet niet toe hem verder af te maken. Karei Van Balen poogde te vluchten, maar hij bleef met de kous in den prikkeldraad hangen; de Daitschers staken hem, onder de oogen zijner kinderen, Louis en Jozef, de ingewanden uit het liphaam. De woning van Jan Persoons stond in laaie vlam. Zijn kinderen namen door het veld ver schrikt de vlucht, doch zijn 10 jarig zoontje Frans werd driemaal zoo erg geschoten, dat het op 30 Sep tember te Gent stierf. J-B. Van der Menlen werd uit het huis van Jacobus Robbrecht gehaald; in den gang dezer woning bekwam hij een eerste geweerschot, en nauwelijks op straat trof hem een tweeden kogel; hij viel onder het venster en de soldaten staken hem dood. Podevijn Jan, wierd zijn geld afgenomen,doch kon te midden van den kogelregen ontsnappen. De gebroeders De Mol Triphou en Gustaaf poogden over eenen muur te klimmen; Gustaaf bekwam een kogel in mond en werd verders doof bajonnetten afgemaakt; Triphon vluchtte in de Breedestraat, maar werd rechtover de Brouwerij doodgeschoten. Frans Matthieu, in de bende voortgedreven, bleef, wreed doorstoken, in dc Driesleutelstraat liggen, en bezweek 's an derendaags aan zijn wonden De ongelnkkigen, die poogden te ontvluchten, hadden het erg te verduren. Wilfried De Witte, gebracht tot in de Hertstraat, werd door zijne beulen doodgeschoten. Uyttersprot Alfons wilde in dezelfde straat ontsnappen, doch, door een kogel getroffen, stortte hij, aan de tabakfabriek De Bruyn, neer; een soldaat sprong toe, keerde hem op den rug en doorstak den stervende met zijn bajonnet. Droeshout Gustaaf, dienaast Uyttersprot ging, werd zoo deerlijk mishandeld, dat hij na den slag, naar de Pupillenschool moest overge bracht worden. Steenhaut Frans cn zijn zoon Alfons waren gansch met bloed besmeurd, dat uit verschillige wonden vloeide samen met Jan Podevijn die eene som van 521 frank ontstolen werd, konden zij uit de furie geraken. Do Man Leopold bekwam een bajonnelsteek dwarsdoor de bil en ontelbare slagen ophetboold, methetgevolg dat hij sindsdien het gehoor verloor; hij ontsnapte langs de Tramstraat. Het lijk van J-B. De Winne vond men na de bestorming der brug, gansch doorschoten, in de Ilerlstraat. Meulebroeck Jan- Frans werd het been doorschoten, maar kon met De Man de plaats der slachting ontvluchten. Dp Moor Frans werd het lioofd verbrijzeld. Lócman Felicien, uit de woning van Prosper Scbuddinck gehaald; werd naar de brng van den Zwarten Hoek gedreven, en ontving een steek in den rug; hij bleef lang tusschen leven cn dood. In de Nieuwbrugstraat, vlak voor den Dender, sneuvelde Jozef De* Nil; bij een poging om over de rivier te geraken, werd hij dood geschoten. Daar ook vond men het lijk van Jozef De Vos, oud 28 jaren; iijn makker in de rangen, Frans Steenhaut, za# hem, getroffen door een kogel in de keel neerploffen, om niet meer op te staan. Saeys Ci;-L. lag levenloos ten gronde uitgestrekt; een kogel was hem in het hoofd gedrongen het lijk was onkennelijk, door de mishandelingen, die den martelaar ondergaan had M. Camiel Van Houtte, wiens woning in brand gestoken was, vluchtte met vrouw en kind in het huis van zijn gebuur Frans Steenhout, waar veel ander geburen vergaderd waren. Gelijktijdig, langs achter en van voren, drongen de Duilschers binnen cn sloegen met hun wapens iedereen de siraat op, bevelende de handen omhoog le steken. Pas aan de deur zijnde, werd Van Houtte, door een geweerkolf ten gronde geslagen, terwijl hem honderdvoudig in de ooren klonk Spione kapül! Pijnlijk kwam hij recht. Vorwarts! weergalmde het, en een nieuwen ontzeltenden slag bonsde op den ongelukkige, zoodat hem het bloed uit de ooren liep. Aan het uiteinde der Driesleutelstraat werd hij bij de keel gegrepen Hier sehm, schweinhündnach meinen kameradDaar, op een afgerukte vensterluik, lag een zieltogend duit- scher; woedend stak de sprekende soldaat zijn hand in de breede wonde van zijn wapenmakker, en die, gansch bebloed omhoog stekende, zwoer hij wraak en dood. M. Van Houtte werd een geld som van 328 fr. en pijp en tabak ontnomen. On derwijl vermeerderde hetgetalder aangehoudenen en telde weldra de groep 35 man, ongemindord de vrouwen en kinderen; elk nieuw bijgebracht slachtoffer ontving de verwittiging Laufen of laufst du, ich werde dichtot schiessen. Tusschen hem en Airons Steenhout werd een machienge- weer, van handvatsels voorzien, gebracht, en dan Alies kapiitVorwdrts Aan den hoek der Hertstraat en Nieuwbrugstraat werden do burgers vGoruilgcdreven naar den Dender. Van weers kanten begon een verwoed geweer- en milrailleu- zenvuur; de duilschers sneuvelden in groot getal, cn ongelukkiglijk, met hen menig onschuldig burger. M. Emiel Van de Meerssche wierd, met Jozef De Vos en anderen, voortgestuwd naar den Zwar ten Hoek. Onderwege werd hij zoo afschuwelijk mishandeld, dat hij driemaal op het wezen strui kelde en bewusteloos neerzeeg; dit oogenblik namen de bandieten te baat, om hem een som van 8,400 frank te ontstelen; weer opgetild, stootte men hem naar het einde der Driesleutelstraat, waar de vlammen der brandende huizen in zijn wezen sloegen. Aan den omdraai der straat be hield hij slechts het leven met zich, onder den kogelregen, te laten neervallen. Dit slachtoffer der duitsche kuituur bleef vier jaren lang onder geneeskundige behandeling. In de rangen van den vijand had de dood duchtig gemaaid. Bij zijn smadelijken aftocht nam hij het grootste getal gekwetsten en dooden ,mede. Men vond er het lijk van den barbaarschen aanvoerder von Kohlenberg. In de Driesleutel straat werden acht burgers ter aarde besteld, in de Ververijstraat een, en in de Geldhofslraat negen. Het stoffelijk overblijfsel van Jozef De Vos bekwam een voorloopige rustplaats in den hof vao het hospitaal. Bij de opsomming dezer bloedige naamlijst, verre van volledig, vraagt men zich onwillekeurig af, wio er nog gespaard bleef van die opgedreven brave onschuldige stadgenooten 1 PETRUS VAN NUFFEL. In onze drukkerij is verschenen het Album or Gedenkboekbevattende al de photos der slacht offers van de beschieting en de bezetting der stad en deze onzer duurbare, stadgenooten, gevallen onder het moordend wapen van den vreemden dwingeland. Insgelijks zijn er in opgenomen de beeltenissen onzer in ballingschap gestorven werk- slaven. Elk portret is vergezeld eener biographi- sche nota en de omstandigheden der dood. Wij doen een dringend beroep op de mildda digheid der bevolking, om zich deze schoone herinnering aan te schaffen. Immers, de opbrengst komt ten goede aan de diepbeproefde huisgezinnen der slachtoffers. Het mag dus niet gezegd worden, dat in één enkele woning van Aalst het Gedenkboek zou ontbreken. De minimumprijs is bepaald op fr. 4,50, doch alle boventallig bedrag zal met vurige dankbaar** beid door de heeren en juffers verspreiders aan vaard worden. Niemand onttrekke zich aan zijn heiligen plichtde weduwen en weezen zoo breed mogelijk ter bulp komen. 5 V*1 r

De Volksstem | 1919 | | pagina 1