moering van Antwerpen Het referendum in Luxomburo Het incident van Finme Rechterlijke Eerherstelling Het Lager Onderwijs. In dsn Eocgsrsn Raad te Parijs Kardinaal Mercier Ie Ite-Ycrk Oneerlijk9 wisselagent te Brussel Erg automoMeiongeiak ts Brassel Eens siicorwfejrami) ft j Marseille Ba braud lss 't Amsrikaaascha kamp ta Miraraas Ean Bleuwsoortige diefstal. Schooljaar 1919-4920 gaat aanvang ne men. Het Ministerie van Wetenschappen en Runsten beeft het bericht aan de gezinshoof den nopens -den leerplicht zoo wat aan alle schoolpoorten doen aanplakken. Naar de Schoolwet moeten alle kinderen in den loop der jaren 1907 toten met 1913 ge boren, gedurende het aanstaande schooljaar hel onderricht ontvangen. Nu cle wet bestaat, 't is eene belgisehe wet die iedere Belg moet nakomen. Iedereen moet meewerken om die wet van eerste aangelegenheid te doen onderhouden en alle beletsels van kant te stellen. Plichten legt ze op, doch gemakkelijke, ten onzen voordcele, lot ons welzijn en 't wel zijn onzer kinderen. Wat is een mensch zonder geleerdheid, zonder opvoeding, onder onderwijs Overwegen wij eens de zaak, ernstig met gespannen aandacht. Zeker moeten wij bij de Duitschers, onze vijanden van gisteren geen voorbeelden na volgen, doch niemand om rechtuit te spreken zal betwisten dat het onderwijs in Duitschland best van al in voege was. Wij hebben hier eenvoudige Duitsche soldaten legen gekomen die geleerdheid en onderwijs te koop hadden. Voorzeker de kuituur van onze Oostburcn deugde niet, we hebben 't genoeg ondervon den, maar hun onderwijs dut zich tot alle standen der maatschappij uitstrekte is niet te mitprijzen. Indien wij menschen zijn met ge zond verstand moeten wij ons behertigen om zooveel mogelijk toch niet het Duitsch systeem of de Duitsche tucht op den voet te volgen, wij willen van hunne stijfheid, dwingelandij, sabelheerschappij, oorlogszucht en verdere nog inin goede hoedanigheden niet weten, doch we moeten bekennen dat hun onderwijs alhoewel veel te soldaatachtig, toch sterk, uitgebreid was en talrijke voordeelen telt. Iedereen is onderwezen en zeer goed onder wezen in Duitschland. 't Is dus in ons belang, omdat" onze kinde ren die onschatbare voordeden zouden ge nieten, ons onderwijs te doen hoogschatten en te gebruiken dat wij zullen meöwerken met het Staatsbestuur en de wet op het lager onderwijs getrouw zullen nakomen. Ouders ziet uit uwe oogen stuurt uwe kinderen naar schoolOnderzoekt of ze geen ander weg inslaan maar de school bezoeken dagelijks, en wel oppassen en wel leeren Meesters en onderwijzeressen doet ganscli en geheel uw plicht, slaat uw stuk, gaat niet achteruit, teekent zorgyuldig aan de afwezh heden, verwittigt dc opzieners, wijst op de huisblijve.is ol straatloopers, niet alleenlijk hangt veel af van uwe orde, strengheid, re gelmatigheid en tucht. Onnoodig er op te steunen dat de opzieners der scholen niet een kind zullen door de vin gers zien. Alleman is gelijk voorde wet. De wet moet uitgevoerd worden. Paradewellen zijn er altijd te veel. Daarbij indien wij somjijds klachten hoor den over heeren vrederechters die zouden toegeven altijd en de klachten iu de vuilmand werpen, 't is zeker dat zulks in onze onmid- delijke omgevende kantonhoofdplaatsen niet gebeurd en dat zij de wet in haar geheel en in al t are deelen zullen ten uitvoer brengen. Met nieuwe moed dus vooruit. De Belgen, zij li geen dwang gewoon maar vrijheid en nakoming van plichten. Zorgen wij dus dat de kinderen dagelijks de school bijwonen en dc ouders de schuld niet zouden zijn van hun ongeleerdheid en hun ongeluk. Marc. rSZ!BE2Ba EEÏ Het referendum zal dus Dinsdag a.s. plaats hebben. Frankrijk heeft tot nog toe zijne voorwaar den voor een ekonomisch verbond met Lu xemburg niet doen kennen. België wel. Volgens verklaringen van minister Reuter, zal liet a.s. Dinsdag, te houden referendum het Groot Hertogdom in niets verbinden en het is dan ook niet uitgesloten, dat na dit eerste referendum, dat Frankrijk tot het doen kennen zijner voorwaarden schijnt uit te noodigon, een tweede, ditmaal definitief referendum plaats hebbe. Deinde Fransche en Duitsche taal opge stelde stembriefjes voor het referendum luiden alsvolgt a) Politieke richting Ik verlang het aanblijven van de regeerende Hertogin Charlotte; het handhaven van de beerschende dynastie, met eene andere Groot Hertogin; de troonbeklimming van een ander Vorstenhuis; de invoering van het Republikeinsch regiem. b) Ekonomische richting de ekonomische unie met België; de ekonomische unie mul Frankrijk. Dat zijn de zes wenschen, waartusschen liet Luxemburgsch volk zijn keuze zal hebben te doen. Vergaderd onder het voorzitterschap van den lieer Jules Cambon, heeft de Hooge Raad der Geallieerden de bepalingen goedgekeurd van het Verdrag, te sluiten door de Staten, die beschermd worden als de erfgenamen van de uiteengevallen Oostenrijk-Hoiigaarsche Monarchie, om de verhouding onder die Staten te regelen. Voorts werd goedgekeurd een nota van Maarschalk Foch, waarin wordt gevraagd, dat de militaire experten, wier taak het is, elk trimester de getalsterkte van het Duitsche leger voor het volgend trimester vast te stel len, gekozen worden onder de leden van de geallieerde toeziciits-kommissicn. Ten slotte heeft de Raad een ontwerp van antwoord aangenomen, betreflende de maat regelen, door de Belgische overheden geno men in de districten Eupen en Malmedy. IHlefc Frarcscfc Ocrlogskriaïs voor Veurne, Kieuwpocrt en DiKsmuide. M. Terquin, burge cester van DuinkerUe. die te Parijs het congres der Fransche bur gemeesters bijwoonde, heeft voetstappen aan gewend, om vsn het Fransch gouvernement te verkrijgen, dathet Franse* e oorlogskruis zon toegekend worden aan Veurne, Nieuw- poort en Diksmuide, die den losprijs waren van Duinkerke, daar hunne opoffering de Fransche Noord-Westgrens gedekt heeft. Op de En gelsc he spoorwegen Do werkstaking bssüst. Vrijdag namiddag na eene nieuwe vergade ring tusschen de afgevaardigden der spoor wegbedienden, der bestuurders der spoor- wegkompagniën en de minister van vervoer, verklaarde M. Thomas, de voorzitter der arbeiders, dat de werkstaking om midder nacht zou beginnen. Van ofiicieele zijde werd aangekondigd, dat de minister er niet in gelukt was de par tijen 't akkoord te stellen. Later zou een omstandig verslag over de onderhandelingen afgekondigd worden. Echtelijk drama te Mor rille Eenige weken geleden waren de echlge- noolen Elienne, van Morville, van elkander gescheiden, daar het huishouden niet over eenkwam; -De vrouw keerde met hare twee dochtertjes bij hare ouders terug. Sinds dan had de man reeds herhaalde pogingen aangewend, om de vrouw op haar besluit te doen lerugkeeren doch vruchteloos. Donderdag morgend ging hij haar in de ouderlijke woning opzoeken doch liep eene nieuwe weigering op. Woedend trok Julienne een revolver cn loste verscheidene scholen op zijne vrouw. Deze stortte dood ten gronde. De moordenaar joeg zich dan een kogel door den Luik. Hij bezweek eenige oogenblikken later. Het vrceselijk drama gebeurde onder de oogen der arme kinderen. BELGIE EN HOLLAND In de laatste zitting der commissie gelast met de Belgisch-Hollandsche kwestiën op te lossen werd er beslist de werking te schorsen tot 2 October, ten einde de Hollandsche afge vaardigden toe te dalen naar Holland terug te kecren, om er met hun gouvernement de Bekische eischen te onderzoeken. Wij vernemen thans, dat de Hollandsche afgevaardigden dat onderzoek tegen 2 Okto her niet kunnen eindigen, daar bijzonderlijk de ekonomische kant van hunnentwege op werpingen vordert. Zij hebben dan ook eene verlengcnis ge vraagd cn de onderhandelingen zullen eerst op G Oktober hernomen worden. Kardinaal Mercicr is in de openbare boe kerij te New York, daar waar ook M. Viviani en generaal Joflïe ontvangen werden, door ilc Verceniging der Buitenlandsche dagblad schrijvers in Amerika gehuldigd geworden. Al de eigenaars cn hoofdopstellers der groote Amerikaansche bladen waren er aanwezig. MM. Herrich en Meville Stone hielden roerende redevoeringen, waarin zij den hel deemoed van kardinaal Mercier en de opof feringen van België en Frankrijk op dezzelf- tien voel plaatsten. M. Knecht, in naam der drukpers,dankte den kardinaal, omdat hij de openbare dunk- wijze tot de waarheid leidde. Aan den kardinaal werd namens de Ver een iging eene gouden pen overhandigd, als huldeblijk. De kardinaal nam vervolgens het woord, sprak den lof der drukpers, en zegde, dat zonder deze hulp, zijn herderlijke brief van Kerstdag 1914, nooit Duitschland zoo ver ontrust hebben, daar hij in dien brief aan drong en bleef aandringen op de verschrik kelijkheid der Duitsche gruwelen en op de noodzakelijkheid der eendracht onder de bondgenooten. Dramatisch bruiloftsmaal Donderdag avond had een bruiloftsmaal plaats in een spijshuis der Krijgslaan te El- sene. Men had er zich goed vermaakt en het werd stilaan tijd te scheiden, toen eene der genoodigden, Mev. Romain, 63 jaar oud, wonende Baljuwstraat, schielijk ten gronde zakte. Alle zorgen bleven vruchteloos. De ongelukkige was aan eene hartaderbreuk bezweken. Nog steeds komen bij het parket klachten toe, legen den wisselagent Robert Gaillaert, wiens aanhouding wij vermeldden. De ver duisterde sommen bedragen meestal tusschen de 600 en 20,000 fr. U t zijn bijzonderlijk kleine bedienden, ook werklieden, die slacht offer zijn van deze oplichterij. Eene boodschap van d'Annunzio aan dor. Koning. ROME, 26 SeptemberVolgens de Época heel't cTAnnunzio aan den koning van Italië eene boodschap gericht, hem inlichtende over den toestand te Fiume en hem bezweerende de rechten van Italië op Fiume niet te ver laten. Het antwoord van Wiison. ROME, 26 September De bladen melden dat het antwoord van president Wilson te Rome aangekomen is. In dat antwoord dringt M. Wilson aan op zijn eerste voorstel, 't is te zeggen, te herkennen dat Fiume Italiaansch is, zonder de stad zelfbij Italië in te lijven. Fiume zou aldus het center worden van een bufferstaat tusschen Italië en-Yougo Slavie. Fiume zou al zijne rechten op zelfstandigheid behouden, haar gewaarborgd door de dekre ten van Maria-Theresia. De Italiaanschheid zou dus geen gevaar loopen. President Wilson zou ook verzaakt hebben aan de volksraadpleging na 16 jaar, daar zulks een groot gevaar zou zijn voor Itaüe, vermits het grootste deel van dezen buffer staat Yongo Slaatsch is. Eindelijk zou M. Wilson er in toestemmen dc grenzen te ver beteren ten oosten van Istria, in't voordeel van Italië, door er het distrikt van Alboua bij te voegen. Ilaliaansche-Servisclte incidenten Uit Trau wordt geweld, dat de Italianen 's nachts in de stad drongen en er dc post en verscheidene andere openbare lokalen bezet hebben. M. Fanfagna, een Italiaan, te Trau wo nende, heeft ar zich aan 't hoofd der beweging gesteld. Hij lichtte er eene nationale wacht in, samengesteld uit Italianen en boeren, die hij groote geldsommen betaalde. Daarna riep hij al de dienstoversten bijeen en verklaarde hen dat zij uit ambt ontslagen waren. De Italiaansohe soldaten bezetten alle banen, plaatsen er mitrailjeuzen, alsook cp den oever dez zee. Uit split wordt gemeld, dat Servische troepen naar Erau oprukken. Rond den mid dag verscheen een Amerikaanse!) oorlogschip voor de stad. om de orde te herstellen. Toen de inwoners van Trau het Ameri- kaansch schip herkend hadden, cn zagen dat sloepen met soldaten te water gelaten werden en zich naar Tran richtten, hielden zij een Italiaansch officier en drie soldaten aan. Deze werden in handen der Amerikaansche soldaten overgeleverd en aan boord van een Italiaansch oorlogschip overgebracht. Ook een gepantserde auto werd door de bevolking gekaapt. Het huis van M. Fanfogna werd omsingeld De Servische troepen worden bij hunne aan komst te Trau geestdriftig ontvangen. Na de stad aan de Serviërs overgegeven te hebben zijn de Amerikanen naar hun schip terugge keerd. Dit blijft evenwel voor Trau liggen. Ituliaansehe troepen worden samengetrok ken te Dobrantza, kruispunt der banen naar Trau en Labina. Gisteren avond om 9 cn half ure, reed een auto, waarin behalve den bestuurder drie personen zaten, naar de Leopold Illaan. De bestuurder vergiste zich, vermoedelijk door de hecrschende duisternis, en nam in slede an den weg langs het Lunapark een baan links. Het voertuig botste tegen de leuning an het kanaal, verbrijzelde deze en kwam op de kade terecht. De inzittenden werden er uitgeslingerd, maar ontsnapten als door een wonder met eenige kneuzingen. Cc bestuur der is vrij ernstig gewond. Marseille, 26 September. lieden mor gend, rond 7 ure, had een vrceselijk spoor wegongeluk plaats, in de static van Turnxon. De ex press trein Bordeaux-Marseille botste er op den expresstrein Lyon-Marseillc, welke in de statie stond. Een rijtuig van 2° klas, van den trein Lyon-Maiteille werd geheel in splin ters geslagen. Er zijn verscheidene dooden en een twin tigtal gekwetsten. BROOS- en K3EELPRBJZE& Een ministerieel besluit. De verkoopprijs van het meel. vastgesteld bij artikel 3 van het besldit van 31 Mei 1919 is als volgt gewijzigd Het meel, op 76 t.h. gebuild zal tegen 92 fr. 76 cent. per 100 kilogr. verkocht worden, geleverd op den zolder van den bakker, in de gemeente en omliggende,zetel van een molen of vrachtvrij spoorwegstation of boord aai kaai in de andere gemeenten. Deze prijs ij gesteld, rekening houdende met een huur- standprijs van 1 fr, 60 c. per werkman. Hij zal terugwerkend kunnen toegepast worden tot 1 September dezer ten opzici.tc der bak kers welke het bewijs zullen inbrengen dat loon sinds 1 September betaald te hebben. Dc verkoopprijs van het ruwe meel ver vaardigd a) met inlandschè tarwe is vastgesteld op 77 fr. per 100 kgr. b) met inlandschè rogge is vastgesteld op 67 fr. per 100 kgr. ter bestemming geleverd. De prijs van buitengewoon brood, platle- brood, plaatbrood, gorlebrood is gesteld op maximum 85 centiemen per 900 gram deze brooden mogen niet met kleiner gewicht te koop gesteld worden. De andere voorschriften blijven van kracht. Ce voorafgaande gebeurtenissen van 14° tot 17* September. Van af 14 September, maakten de veldle- gerdivisies zich gereed om binnen korten tijd kacclitige operatie te hernemen. Aerschot was in de handen der Duitschers. Dender- monde werd weder bezet door een detache ment der 4° G. Br. onder bevel van Gene raal Scheere en de 4 L A. was heringericht. In een algemeen voorschrift voor den inlichtingsdienst, schreef het G. H. K. voor het tijdperk van afwachting, kiachtdadige verkenningen vóór het front voor, ten einde hel Bevel onophoudend over den toestand van de vijandelijke troepen in te lichten.Van af 16 September, lieten deze verkenningen toe een klaarblijkelijke versterkingen der vijandelijke stellingen vast stellen, namelijk vóór het front van dén 4 sector (tusschen Van uit het binnenland meldde men den doortocht van zeer zware artilleriestukken» voor Antwerpen bestemd, en van detache menten artillerie te voet, door den val van Mauqeuge beschikbaar geworden. Twijfel kon er niet beslaan, de voorbereidselen tot de belegering begonnen. De bewaking onzer verbindingen met Oostende. Botsingen tusschen onze verkenningsde- tachemenlen of de vooruitgeschoven elemen ten onzer voorposten en duitsche groepen gaven, op de z. en z. w. fronten, dagelijks gelegenheid voor eenige schermutselingen. De vijandelijke bedrijvigheid werd opeens zeer groot voor Dendermonde. Den 46n, rond 18 u., na eene korte en hevige beschieting van de stad en den zuidkant van haar omlig gende, brak een plotselinge aanval los. De linie der voorposten, door dezen verrassende opruk doorbroken, trok achteruit tot op de oude vestingen de vijand achtervolgde en drong met geweld Dendermonde binnen. Het bezettingsbataljon trok terug tot op den Noordoever der Schelde en deed de brug springen, 's Anderdaags, bij het krieken van den dag, hernieuwden de Duitschers, op den zuidoever weerhouden, vruchteloos hunne pogingen om erover te komen. Van zijnen kant gaf ons Bevelhebberschap, wensêhendé de linie der verbindingen van het leger naar het Westen volkomen zeker tc maken, aan generaal Clooten, krijgsgouver- neur van het onbezet gebied, order om schik kingen te nemen ten einde de rechterzijde van de groep van Dendermonde te dekken. Met dit inzicht hielden, den i7n, detachemen ten burgerwacht Zele, Overmeire, Calcken, Laerne en Lokeren bezet en trok een bataljon vrijwilligers van Gent op Goudenhand af. Het G. H. K. schreef aan de 4° L. A. ook nog voor ontniddclijk naar Hèmixem te trek ken en bij dringendheid eene voorwacht vooruit te dotn dringen naar Basel om het detachement van Dendermonde te steunen of gebeurlijk samen te brengen. Daar, rond 46 ii. 30, hel kanonvunr weder hevig werd, bracht generaal Miehei zijne voorwacht on verwijld tot aan Elversele en deed het gros zijner divisie op Basel aansluiten. Den 18, bij vroegen morgend, bezetten zijne vooruit geschoven elementen de boorden der Dunne. De Duitschers, die slechts een schijnaan- val gedaan hadden legcu Dendermonde, ont ruimden denzelfden dag de stad. 's Avonds nog, na de brug over dc Schelde hersteld tc hebben, was de brigade Sehcers gereed haar opnieuw te bezetten. Doch talrijke in lichtingen bevestigden de aanwezigheid ten Zuiden der stad, nabij Lebbeke, van eene vijandelijke kolom, van Assclie gekomen en omtrent eene brigade sterk, vergezeld van 6 veldbatlerijen en 4 houwilzers van zwaar ka liber. Raids van detachementen cyciisten door bet bezette land. Den 18, willende hel uitwendig terrein be houden en de vijandelijke artillerie beletten bij verrassing op behoorlijken schictalstand telling te nemen om dc beschieting der for ten te beginnen, gaf de Koning bevel den bewakingsdienst der L. A., tenzij bij vol strekte onmogelijkheid, vooruil te dringen lot op deze lijn, van liet Westen naar het Oosten loopend Buggenhout, Malderen, Londerzeel, Geerdeghem, Muysenslraat, Bon- hevden, Putte, Hellebrug, Bouwel, Grob- bendonck. Het was den 49n September dat het Hoog Bevel het ontwerp, reeds door den Koning gedurende de eerste uitvallen rond Antwer pen, aangeraden, hernam, te welen door alle middelen het duitsche troepen- en pro- viandeeringtransport, dat ons buitengewoon ontwikkeld spoornet zoo ongelukkiglijk ver gemakkelijkte, te belemmeren. Het besloot 7 detachementen cyclisten-vrijwilligers te vor men, die, als verloren kinderen, stoutmoedig het bezette land doorkruisend, bruggetjes, tunnels, dammen, wisselstanden, vertakkin gen, telegrafische en telefonische werken gingen vernielen te lang reeds had hup groot aantal en volmaaktheid de verbindin gen van de indringers te bate gekomen. Maar dezen, woedend over den aanzien lijken hinder, hun berokkend door de onge hoorde stoutmoedigheid dezer niet te grijpen detachementen, die, waar 't noodig was, niet aarzelden zich, doorheen de machten tegen hen opgejaagd, een weg te banen, namen hierover eene laffe, onmenschelijke en on waardige weerwraak op de inwoners, geba rend deze daden aan burgers-vrijschutters toe te schrijven, alhoewel zij genoeg wisten dat het niet anders waren dan wapenfeiten van regelmatig aangevoerde belgisehe solda ten. Meest al deze detachementen, even he- hendig als dapper, kwamen terug, na alle verkeer op de voornaamste ijzerenwegen van Brabant, Limburg en Henegouwen verbroken te nebben, soms niettegenstaande woedende aanvallen en achtervolgingen van overmuch tige vijandelijke troepen. ('I Vervolgt). 20 MILLIOEN FRANK SCHADE De brand in het Amerikaansche kamp te Miramas, nabij Marseille uitgebroken, heeft verschillende stapelhuizen langsheen den spoorweg golieel vernietigd. Zij bevatten allerlei ontzaglijke voorraden onlangs door de Fransche regeering aange kocht, zooals kleerstoffen. schoeisels, eetwa ren in blikken, cigaren, cigaretten, tabak cn lucifers. Deheele voorraad werd op 60 millioen frs. geschat. Hiervan is voor 20 millioen verloren gegaan. X/W Rechtbank ran Brussel Vrijdag morgend verscheen voor de recht bank de gravin Elsa von Golstein, weduwe van baron de Failly, geboren te Geslinkir- chen, in Duitscgland.den 46 September 4840 wonende in liet kasteel van Strijlhem, waar haar man burgemeester was. Zij is belicht 1. Tc Strijlhem, in 4917, door kwaadwillige verklikking den onder wijzer M. Sylvain Hymans blootgesteld te hebben aan de vervolgingen en strengheden van den vijand 2.Te Strijlhem, sedert 1914 en tut 1918, zich bemoeid te hebben met de openbare ambten. Uit de getuigenissen blijkt dat de betichte in de gemeentezaken heel eenvoudig de plarts innam van haren man, die ziek "was. M. Hymans deed ook dienst als gemeente secretaris. Hij getuigt dat de gravin, zonder den burgemeester te raadplegen, rekwisitie- bons toekende en steeds de grootste diensten aan de duitschers bewees, die uit erkentenis eene kommandantur te Strijlhem stichtten. Alle Belgen zijn lafaarde zegde de gra vin op zekeren dag tegen getuige, dien zij aan de duitschersVerklikte, omdat hij wei gerde aan mevr. de burgemeesteresse de lijsten der werkloozen af te leveren. De rechtbank heeft de betichte vrijgespro ken voor de beschuldiging van verklikking en haar veroordeeld tot 1 maand gevang wegens inmenging in openbare ambten. M. Philippi R.., van Boschvoorde, is bij de policie eene klacht komen neerleggen, tegen drie personen, die hem in zonderlinge omstandigheden uitplunderden. M. R..J had zich Donderdag avond op eene bank der Duraylztan, te Elsene, neergezet om wat te rusten. Eene dame in zwaren rouw naderde hem, gevolgd door twee heeren, waarvan één een hoogen hoed droeg. De dame vroeg hem eene straat en toen hij rechtstond om de inlichting te geven, spoot een der heeren hem een vocht in het gelaat. M. R.., zakte dadelijk neer en viel in een diepen slaap. Slechts een paar uren later ont- de Schelde en het Kahhal van Willebroeck). j waakte hij en stelde don vast, dat zijne brie- Men kondigde het opstellen aan van talrijke oonp cnm vin OflIlO fr inlmmlfindp artilleriestukken langs de kanten van YVol- verthem, Vissemaeken, Vertryck, Neervelp. ventesch, eene som van 20u0 fr. inhoudende, alsook zijn gouden uurwerk mei keten, ver dwenen was. Wij lalen hierna het vonnis verschijnen, dat de heer Baron Louis de Bethune in datum van 29 Juli J919 voor de Rechtbank van Oudenaarde heeft bekomen in zijn proces tegen het aktivistisch blad De Nieuwe Tijd» Gehoord partijen, gezien destukken. Aangezien het blijkt uit de gegevens der zaak dat in dc nummers van 47 Maart, 7 April cn 21 April 1918, van het weekblad Dc Nieuwe Tijd gedrukt te Ninove, de verweerder den eiseher heeft doen doorgaan als hebbende eene hoeveelheid carbunr, tot de comiteilcn bestemd, van bare bestemming vervreemd, cn daardoor persoonlijk voordeel gezocht en gevonden te hebben; Aangezien de eiseher de herstelling vraagt' van de schade veroorzaakt door die druksels welke hij als lasterend en eerroovend aan ziet; Aangezien in het nummer van hetzelfde blad, in date 49 October 4918, de verweerder verklaarde dat hot grondige nazien der stukken heeft getoond dat er in deze zaak geen spraak kan zijn van misbruik of onre gelmatigheden door den heer Baron de Be- tiiune Aangezien de verweerder staande houdt dal die terechtwijzing eene genoegzame her stelling daarstelt van de berokkende schade, zooveel te meer dab hij in gansch deze zaak gehandeld heeft met het enkel gedacht mis bruiken te doen verdwijnen; Aangezien dit stelsel ongegrond is, dat het inderdaad blijkt dat, om zijnen haat uitte werken tegen personen welke het monopo- ium willen hebben van patriotisme de ver weerder in een activisch weekblad, gedrukt en verspreid onder dc bescherming van den ijand, met groote lichtzinnigheid cn zonder de echtheid ervan grondig na te gaan, feiten heeft herhaald welke hoogst onteerend zijn voor den eiseher, dat die handelwijze zooveel te meer dient gelaakt te worden, daar hij wist dat de eiseher eene bijzondere toelating noo dig had van den bezetter om eene rechterlijke eerherstelling te knnnen vervolgen; Aangezien de aantijgingen eerroovend zijn voor den eiseher, dat het zonder twijfel is dat de inhoud eenen grooten weerklank heeft gevonden in de streek van Aalst, en dat het niet bestreden wordt dat die aantiigingen in den Bruxellois herhaald wierden; dat diensvolgens de terechtwijzing van 49 Octo ber 4918 eene onvoldoende herstelling uit maakt; Aangezien de hierna te bevelen inlassehin- gen eene genoegzame herstelling zullen uitmaken der schade aan den eiseher ver oorzaakt door voormelde artikelen; om deze redenen de rechtbank, alle verdere besluit— selen verwerpend, verklaard de voormelde artikelen eerroovend en schadelijk voor den eiseher, zegt dat het tegenwoordig vonnis za! ingelaseht worden, eenmaal onder de rubriek rechterlijke eerherstelling in drij bladen ten keuze van den eiseher, zonder dat noch tans ieder der inlasscbingen de som van twee honderd franken zal mogen te boven gaan. Benoemd den Heer Adjunlit-griffier Van Parys om des gevallend het tegenwoordig vonnis over te stellen. Verwijst den verweerder in de kosten gedaan, gewezen en uitgesproken ter open bare zitting van negen en twintigsten Juli 4900 negentien. Reg. 44*, Fol. 49, N. 407. Ontvangen 1 fr. Audenaarde, 43 Oogst 1949. De Ontvan?er, (get.) L. DE VRIES.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2