OnzetVlissionaiissenln Kongo Vergadering d&r Mterzijde Est incident van Fmme Cu staking in de Amerikaansciie staalfabrieken JEHÜ CANADA Doodelljk tramongeluk te Sioskel De Spastische vsldfccht in Marokko BeaiDfiicyea In Ue wcrkan ?aa ïiet D. G. B. M. Os spoorwegstaking in Engeland Be fiaantleele krach te Brussel Verleden week, tijdens liet betoog van M. Franck, minister van koloniën, over de be grooting van Kongo, bracht de minister eene diepgevoelde, bewonderende hulde aan onze missionarissen. Wij kunnen den lust niet weerstaan, hier dat deel der rede van M. Franck, weer te geven. Hij verklaarde zich als volgt In Congo bestaat er een groot zedelijk vraagstuk dat der gezondheid. Hoe zeer de gezondheid der blanken uitstekend is voor wie sober leeft, zoo zeer laat de gezondheid der inlandsche bevolking te wenschen over Er bestaat geen bevolking waar er min der kinderen en grijsaards zijn en die minder weerstaat aan allerhande ziekten. De moeilijkheden van het vraagstuk zijn zeer erg geworden, ten gevolge van den oor log. Er zijn geneesheeren te kort. Ik heb een beroep gedaan op mijn kollega van oorlog om hem te vragen of hij er niet wil in toe stemmen dat de militaire geneesheeren aan de bevolking.van Congo de diensten bewijzen die zij onder den oorlog elders bewezen. Om rap te gaan hebben wij gezondsheids- oversten benoemd en hoofden van gezond- i eidsposten aangesteld. Ik heb beroep gedaan op de ziekendiensters die van den oorlog terugkwamen. Zij hebben met zelfverlooche ning mijnen oproep beantwoord. (Zeer wel). Dc missionarissen ook wenden bewonde renswaardige pogingen aan, vooral in den strijd tegen dc slaapziekte. Daar zij den zicletoestand van den zwarte kennen, zijn zij door tijne listen erin geslaagd duizenden inentingen te doen tegen de slaap ziekte. En hieromtrent houd ik er aan hulde te brengen aan onze missionarissen en aan de zelfverloochening, die zij gedurende den gan sche oorlog hebben betoond. Ik zal namelijk het geval aanhalen van twee zusterkens van Berlaer die, maanden lang, zonder genees heer, afgezonderd leefden te midden eener talrijke inlandsche bevolking. (Zeer wel In dezen strijd tegen ziekte en dood, moeten wij voor ons zelveff trachten te gelukken. Daar ligt ons belang, want het vraagstuk van werkvolk is een vraagstuk van bevolking. Wanneer men de moeilijkheden ziet, vraagt men zich af, welke de invloed onzer werken moet zijn op de inlandsche volkstammen. Een onzer meest ervaren districtkom- missarissen, die talrijke dienstjaren in Afrika telde, zegde mij. - Sedert twintig jaar dat ik mijne streek ken, is het verschil in den toestand dei- inboorlingen in opzicht van beschaving onbe- twisbaar cn, over het algemeen, verbeterd de oorlogen tusschen volkstammen worden zeldzaam; de orde hecrscht, de inboorling kan zonder gevaar reizen aangaan en hij. is er op verzot. De inlandsche handel neemt toe. De landbouw is bloeiend. Zijne voortbrengse len worden duurder verkocht: mijne zwarten winnen rijst, nu beginnen zij met katoen. Zij hebben eene sterke neiging tot na bootsing zij doenEuropecer na; zij begin nen zich te kleeden soms w el op iets of wat koddige wijze, doch 't is eene behoefte die ontkiemt; zij bouwen mooiere hutten. Dat er vooruitgang is, lijdt geen twijfel. Een uitstekend missionnaris die in eene andere streek leefde, bekrachtigde die aan merkingen sedert 30 jaar is de vooruitgang merkwaardig gestegen. Bij onze aankomst in Kasaï, kende de zwarte geene behoeften. Zijn leven was aarts vaderlijk; de gevaren van allen aard die hij liep waren ontelbaar en hij kende de midde len niet om dit te verhelpen. n Thans kent de zwarte het leven van den blanke; hij spiedt hem zorgvuldig afhij ziet dat deze hem overtreit, weest zeker dat hij zich beijvert om hem te gelijken. BIJ DEN SPOORWEG Sinds enkele weken wordt eene toeneming gemeld van beschadigingen in de reizigers afdeelingen. Dagelijks stelt het personeel van het Beheer vast, dat nieuwe vergrijpen ten nadeele van het rollend materieel werden be gaan gebroken ruiten, gescheurde kussens, losse deelen ontvreemd, beschadigde stoffee ringen, bevuilde schilderingen enz. De Bel gische treinen zullen op den duur de meest jammerlijke faam genieten bij de vreemde lingen die op onze banen reizen. Hier komt nog bij dat, ten gevolge van die wandaden, onze reizende landgenooten weldra over niet het minste gemak meer zullen beschikken, daar het Beheer niet in staat is, dag voor dag, de gevolgen van die vernielzucht te herstellen, Ook dient rekening gehouden met het feit, dat die herstellingen tamelijk groote uitgaven vergen, welke nog op den reeds ge noegzaam beproefde belastingbetaler komen drukken. Het is dus in het openbaar belang, te trachten aan dien jammerlijke toestand een einde te maken. Daartoe is het noodig, dal de deftige lieden de pogingen van het Beheer steunen en rechtstreeks tusschenkouien om te beletten, dat dergelqke daden onder hunne oogen gebeuren- Het Beheer stelt alles in het werk om aan het publiek in de groote mate voldoening te geven en men heeft het eenparig geluk gewenscht met de uilslagen welke het in minder dan tien maanden heeft bereiktaan hel publiek de taak, het Beheer bij te staan om die uitslagen te verbeteren door te beletten dat de kwaadwilligheid van enkelen zich bot viere ten koste van de ge meenschap. De treinen zijn onder toezicht van de reizigers gesteld als dezer waak zaamheid zich maar eenlgszins laat gelden, zullen die strafbare daden gauw ophouden. Het personeel der Beheeren die afhangen van het Departement van Spoorwegen, Zee wezen, Posterijen en Telegrafen is uitgenoo- digd, van nu af aan de maatregelen tot uit voering voor te bereiden, vereischt door de uurverandering in den nacht van 4 op 5 Oc tober 1919, te 24 uren, op welk oogenblik het wettig uur GO minuten achteruit zal gezet worden. Beheer van Telegrafen. Voortaan wor den de kosten voor het zenden van private telegrammen, telegraphische postwissels en telegraphische assignaties aan Belgische of verbonden krijgslieden in het door Belgen bezet gebied, berekend naar het Belgisch- Duitsch tarief, zegge 12 centiem, per woord en dan nog oO'ceniiem. vast recht. Dc abonnementen op den Spoorweg. Tot dusverre mochten de gewone abonnementen van een maand alleen afgeleverd worden tus schen twee punten, 60 kilometers en minder van elkander verwijderd. Krachtens eene ministcrieele beschikking, mogen deze abonnementen in 't vervolg zon der beperking nopens den afstand afgeleverd worden. NEW-YORK, 30September. Het getal stakers vermindert snel, zoodat reeds ver scheidene werkhuizen, onder andere te Pitts burg, hel werk konden hernemen. Daartegen is te Bethléem alles stil gelegd. Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navery (190® VERVOLG.) De gevangenen voelden bij deze woorden hunne harten van blijdschap kloppen. Waren zij van het oogenblik, dat zij zich vrij moch ten bewegen, niet voor de helft van hunne redding verzekerd Arendsveer las hunne gedachten in den blik dien zij met elkander wisselden- De blanken zijn menschen, zeide hij, dc Hurons hebben de strijdbijl niet het eerst gezwaaid... Zoolang de sachems het lot dei- gevangenen niet beslist hebben, zullen zij binnen de omheining van dit eiland niet blij ven, zonder ooit de blauwe wateren over te steken. Ondanks de kalmte, waarmede deze woor den werden nitgesproken, bevroedde Tanguy de bedreiging, welke er in lag opgesloten. Mijn vader, zeide hij tot Halgan, God alleen kent het getal der dagen, welke wij hier te midden van vijanden, die ons voor dc pijniging bestemmen, zullen doorbrengen. Wij zullen dus, met de allergrootste voor- z chl:gheid moeten handelen... Nieuwsgierige en achterdochtige oogen bespieden ons van alle kanten, voor den éénen Huron, die ons bewaakte, krijgen we thans de geheele be- van dit eiland tot cipiers. Ik weet het, antwoordde Halgan, Ik 2i i wl' ?rvatiufls moet komen, en overtuigd Een kantpben bestolen. Maandag namiddag bevond de koersrijder De Vos, van Ardooye, die daags te voren den baankoers Luik-Bastenaken-Luik gewonnen had, zich met andere rijders in een hotel der Guilleminstraat, te Luik. De koersers hadden hunne rijwielen buiten laten. Een dief nam het rijwiel van De Vos en reed er mede weg, doch een Brusselsch policieman, die ook nog wat aan koersen gedaan had, sprong op een ander rijwiel en haalde spoedig den dief in. De kerel, zekeren Gilles C.., van Gronsveld werd opgesloten. In het kamp van Casteau De aanslagen op de soldalen. Aanhou dingen. Reeds verschillige malen vermeldden wij aanklagen, waarvan de soldaten in het kamp van Casteau gelegerd, slachtoffer waren. Uit het onderzoek is thans gebleken, dat deze aanslagen gepleegd werden door deser teurs. Twee dezer kerels zijn aangehouden, evenals eene vrouw van Bergen, waar de bandieten zich verborgen hielden. De trio is ter beschikking van het gerecht gesteld. Bloedig drama te Jupille. Gisteren morgend was een 22 jarige rond leurder van Luik, Achiel Kurken, te Jupille zijn oom komen bezoeken. Hij kreeg er wist met een anderen Luikenaar, zekeren Grün en een gevecht ontstond. Ziende dat hij het onderspit zou delven, trok Grün een mes en plofte het in de borst van Kurken. Deze werd levensgevaarlijk getroffen en moest in hopeloozen toestand naar bet gast huis overgebracht worden. Grün was naar Luik teruggekeerd, alsof er niets gebeurd was. Hij werd door de policie aangehouden. Een schildersgast van Sterrebeek, Florcnt Geeraert, bevond zich gisteren avond op een tramrijtuig dat naar Stockel reed. Ter hoogte van het kasteel van Putdael, sprong hij van den tram vooraleer deze geheel stil stond. Uij viel echter tusschen de twee rijtuigen. Op het geroep stopte ele wattman en de reizigers snelden het slachtoffer ter hulp. De ongelukkige bevond zich in een erbar- melijken toestand Ij ij was de armen en de becnen vreeselijk vermorzeld. Het slachtoffer werd bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht, waar men zijn toestand als hopeloos oordeelde. De Rechterzijde der Kamer heeft Dinsdag morgend eene vergadering gehouden, waarin onderzocht werd in welke omstandigheden M. Harmignie, Minister van Wetenschappen en Kunsten zijn ontslag heeft genomen. De vergadering onderzocht ook liet programma der werkzaamheden van de Kamer en vond dat het wat overlast is, gezien de weinige zittingen die nog kunnen gehouden worden. Daarom zullen er eenige punten van het programma geweerd woiden, zoouls de be lasting op het inkomen, het vrouwenstemrecht voor gemeente en providciü het ontwerp van regie der spoorwegen, enz, enz. M. de Bropueville, minister van binnen- landsche zaken heeft verklaard dat hij van zin is een wetsvoorstel neer te leggen, strek kende tot het verhoogen van het loonbarema der onderwijzers. Dit ontwerp verschilt op sommige punten met dat van Buyl en Cie, ALGES1RAS, 30 September. De krijgs verrichtingen in hét Spaansch gebied, in Marokko, zullen morgen hernomen worden, daar de benden van Raissouli weigeren den Spaanschen luitenant Tapia in vrijheid te stellen, indien ook niet vier mooren, waar onder een bloedverwant van Raissouli, dooi de Spanjaards gevangen genomen, in vrijheid gelaten worden. Verscheidene legerplaatsen der inboor lingen, nabij den Fondeh, staan inbrand. (Havas). als ik ben dat een Huron nooit genade scuenkt zou ik mij liever vandaag nog aan den fol terpaal vastgebonden zien, dan in de afwach ting van de pijniging te blijven. Morgen slaat misschien reeds het uur van onze verlossing. Verlossing Tanguy, ik ben een oude waterrat, maar ik zweer bet u, dat ik uit de zen doolhof van eilanden en kanalen den St. Laurens niet meer terug zou vinden. Gij vergist u, vader, gij zult het wel kunnen. Zonder kompas of eenig instrument Er is eene ster, die altijd licht, vader die der Voorzienigheid. Halgan verborg het voorhoofd m zijne handen en antwoordde niet. XIII. LIANA. De volgende dag begon met eene vroolijke, heldere zon. De ondergane vermoeienissen hadden aan de gevangenen een ver! wikken- den slaap bezorgd toen zij ontwaakten, ge voelden zij zich kalmer en moediger dan ooit te voren. Nauwelijks hadden zij zich van hunne legerstede opgericht, of de deur der tent werd geopend, en een jong meisje ver scheen voor de gevangenen. Zij was groot en bevallig van gestalte, met een zekeren smaak gekleed ea droeg versche, frissehe rozen in haar bruine lokken. Men las vroomheid in haar zedigen blik na eenige levensmiddelen op d(?n grond geplaatst te hebben, maakte zij zich gereed om weer weg te ga:m. doch de kapitein richtte in het Engelsch iet woord Eene logenstraffing LONDEN, 30 Sept. Reuter verneemt uit bevoegde bron, dat het onwaar is, dat M. Wilson zou gevraagd hebben, dat bet ltaliaansch gouvernement d' Annunzio uit Fiumezou verwijderen en dat bijaldien het ltaliaansch gouvernement daarin met gelukte Amerika Fiume zou blokkeeren, De toestand te Fiume De toestand te Fiume is kalm. Aan de Tribuncr wordt gemeld, dat de Fransche troepen op 2 October Fiume zullen verlaten. Ook de Fransche oorlogschepen zich aldaar bevindende, zullen afvaren. De Nationale Raad van Fiume heeft een protest naar Rome gezonden, waarin gezegd wordt, dat Fiume zich als bepaald aan Italië gehecht aanziet en dat Italië bijgevolg het recht niet heeft, Fiume te-willen uithongeren en van het postverkeer te berooven. De Yougo-SIaven zullen niet tusschenkomen PARIJS, 30 September. Het Yougo- Slaafsch persbureel meldt, dat het volmacht ontving mede te deelen, dat het Yougo-Slaafsch gouvernement er nooit aan dacht troepen naar Fiume te zenden, en dal de opperbevelhebber der Yougo-Slaafsche strijdkrachten tot hier toe nog niets gewijzigd heeft, in de opstelling zijner troepen. tot haar Weet Liana ook welk lot ons wacht De hoofden zijn nog niet bij elkander geweest. Zijn alle gevangenen vooraf ter dood gewezen Neen, allen niet, antwoordde het In- dinansehe meisje, dikwijls neemt een der grijsaards een gevangene aan en dan wordt deze als deel van den siam uitmakende aan gezien. Kunnen wij deze hut verlaten De Blanken dragen immers geene ke tenen, Zal Liana ons helpen, gelijk eene zus ter haren broeder helpt Ik was eene gevangene der Bleekge- zichten en zal het nooit vergeten, dat zij mij geërbiedigd hebben. Liana sprak deze woorden op treffenden toon uit, doch vreezonde dat de Hurons om hare lange afwezigheid argwaan* zouden op vatten, stierde zij den gevangenen een woord in hare moedertaal toe, dat hun wel zoet doch onverstaanbaar in de ooren klonk, en ver wijderde zich. Halgan en Tanguy gebruikten den maaltijd van wortelen en wildbraad, dien het meisje hun gebracht had en gingen vervolgens op den drempel der deur staan, om té zien of men hun werkelijk de vrijheid van beweging had geschonken. Geen enkele schildwacht in de nabijheid. Door deze ontdekking stout moedig geworden, waagden zij eenige stap pen onder de boomen, en konden zicb van de Het algemeen Bestuur der militaire gebou wen biedt een dertigtal bedieningen aan van Bestuurders van werken aan de helgische ingénieurs conducteurs en bouwkundigen maundelijksche wedde 430 tot 600 frs. Voor andere inlichtingen zich wenden, 10 Meridiaanstraat S. J. T. N. (Brussel). LONDEN, 30 September. Op de groote lijnen van Schotland worden de beperkte diensten volgehouden. Machinisten, trein wachters en signaalwachlers hebben den dienst hernomen, ondanks de strenge kontrool der stakers. Tusschen Edunbusg, Berwich, Carlisle, Glascow, Perth, Dundee en Aberdeen is het treinverkeer zoo goed als normaal. Men heelt er voldoende kolenvoorraad. Te Leith wor den enkel levensmiddelen gelost. Gsen Engelsche kolen meer. LONDEN, 30 September. Ten gevolge der spoorwegstaking heeft het Engelsch gou vernement aan de Verbonden gouvernemen ten, die grootendccls van Engeland afhangen voor de kolenleveringen, laten weten, dat het onmogelijk zal zijn, uit Engeland kolen uit te voeren. Alle onderhandelingen slop gezet. LONDEN, 30 September. M. Thomas sekretaris van het Arbeiderssyndlkaat ver klaart dat er geene verandering'kwam in den toestand. Alle onderhandelingen't zij recht- strceksch, 't zij onrechtstreeksch zijn stop gezet. M. Appleton, Sekretaris der Trade-Unions verklaarde, dat aangezien er tusschen de spoorwegbedienden en het gouvernement geeue twistpunten zijn welke vóór 31 Decern ber moeten opgelost zijn, het tot geen werk staking zou gekomen zijn indien men had ge stemd over de werkstaking zelf. M. Appleton voegde er bij, dat de verder felijke uitstagen zich enkel binnen eenige dagen zullen doen voelen. De gevolgen. i,ONDEN, 30 September. De uitvoe rende commissie van de federatie der ver voerdiensten, vergaderde heden avond. Er kon echter geen beslissing genomen worden, daar de afgevaardigden uit de provincie, ten gevolge der staking niet aangekomen waren. In het zuiden van het land van Wallis ligt de geheele kolennijverheid en een aanzienlijk decider metaalnijverheid stil ten gevolge dei- staking der spoorwegbedienden. Nabij Cardiff hebben stakers, die de spoorwegen bewaakten, dieven aangehouden en in handen der policie overgeleverd. Alhoewel de spoorwegbedienden in Ierland niet in staking gingen, voelt men er reeds de evolgcn, uaar sole treins niet kunnen rijden, door de schaarste aan kolen. Eene beslissing LONDEN, 30 September. Er wordt verzekerd, dat de federatie der vervoerdiens ten morgen eene beslissing zou nemen betrekkelijk de werkstaking. Thomas dreigt LOMDEN, 30 September. De sekretaris der federatie van spoorwegbedienden ver klaarde in een intervieuw, dat zoo de dag- hlodeigenaars hunne houding tegenover de stakende cheminots» niet veranderden, ook de letterzetters hel werk zouden neerleggen. De strijd tegen de Bochewisten De Polen bemeestereu de forten van Dwinaburg. BAZEL, 30 September. Uit Weenen wordt aan den Frankfurter Zcitung gemeld Volgens berichten uit Warschow hebben de Poolsche troepen na twee dagen hevigen strijd, de forten van Dwinaburg, ten zuiden der Dwina veroverd. Nog steeds regent het klachten ten laste an Robert Gaillaert, de wissela-ent der Kie- kenmarkt te Brussel, aangehouden wegens geldverduisteringen ten nadeele zijner klien- len. Robert Gaillaert wiens toestand veel ver beterd is, bevindt zich thans in het gevang van Vorst. inrichting van het dorp rekenschap geven. De hutten verhieven zich in eene schilder achtige wanorde door elkander. Men kon zien dat de Hurons er niet lang om zouden malen, wanneer het geheele dorp afgebroken en vernietigd moest worden. Boomen en lakken vormden de muren en deuren, mos en buffelhuiden het dak. Hoewel de Hurons uiet op een lang verblijf in deze eilanden ge rekend hadden, was hun dorp toch voldoende voor winterkwartier ingericht. De jacht en de vischvangst voorzagen in hunne behoef ten. Hun brood werd van wortels en maïs ge bakken. De grootste hut, die met twee palen, met afgodskoppen bekroond, prijkte, diende tot vergaderplaats voor de stamhoofden. Zij hielden er thans raad en bespraken de be langen van den stam. De dood van twintig der hunnen bij den jongsten tocht had den rouw in zoovele gezinnen gebracht. Er was niet minder dan een aanzienlijk deel van den buit noodig, om de luidruchtige uitdrukkin gen der droetbeid te bezweren. Toen Halgan en Tanguy hunne hut verlieten, hadden de overwinnaars fragmenten van hunne plunde ring in het St. Laurenshuis aan hunne klee- ding gehangen, lappen roode stof, wapenen en halssnoeren de vrouwen wandelden door het dorp, opgesmukt met de giften van hun man of broeder. Er waren onder deze mannen en vrouwen nog wezens, die iets menschelijks behouden hadden, en wier hart om een wreed verlies bloedde, maar de Indiaan gewent zich vroeg- Bericht aan de tnvaüeden De militairen, in verlof met soldij in af wachting dat zij van dienst ontslagen worden, die de ondersteuningen, waaraan hun staat van - Voorgcstelden tolde reformc ree t geeft, nog niet ontvangen hebben, worden verzocht zoo spoedig mogelijk hun juist adres te doen kennen aan het te huis der Invalie- den. Kazerne van het 2de Gidsen, tc Etter beek, waar het D. I. G. overgebracht werd. Het is van belang dat zij, in hunnen brief, het Korps, de Dienst en Koinpagnie aandui den, die hen in verlof mei soldij geplaatst hebben, toen zij het D. I. G. vervoegd hebben. Dit bericht heeft vooral belang voor de invalieden die in België wedergekomen zijn, na in verlof gezonden te zijn door eenheden in Frankrijk of Engeland in dienst. De treindieven aan 't werk Eons bende geknipt. Sinds gerdimen lijd werden de goederen- treinen tusschen Tweeheek en Hennuyèrcs door een bende dieven aangevallen cn ge plunderd. Gedurende den nacht van 27 tot 28 Sep tember worden twaalf balen stoffen gestolen op de zelfde spoorlijn, maar de boosdoeners konden er slechts 1 van meenemen. Na een langdurig onderzoek, kon de rijkswacht van Tweebeek de hand leggen op de bijzonderste plichtigen. Gaston R... en Felicien D... wer den Maandag aangehouden en een derde treinschuimer, Camille D... werd Dinsdag oj> het bed gesnapt. De twee eeisten bekennen den dTefsial gepleegd te hebben, maar de derde loochent. De stoffen werden in de wo ningen van Gaston R... en Felicien D... terug gevonden. Zij zijn ter beschikking van bet parket van Nijvel opgesloten. ^,35 l,r.o 1,50 Ministerie »an Nijverheid, Arbeid en Bevoarrading. RAADGEVENDE KOMMISSIE. Ambtelijke normale prijzen Gnbederf bare koopwaren» Vastgesteld door do raadgevende kommissie va» du» Minister va» Nijverheid, Arbeid en Bo- voorrading, om de deskundigen van het parket in do mogelijkheid te stollen, het besluit van 31 Maart 1919, op do woekerprijzen der koop waren van eerste noodzakelijkheid toe te passen. Week van 0 tot 12 October. Ieder handelaar is ertoe gehouden navolgende lijst der arti kels met naam en prijs aan te plakken Verduurzaamde visch Portugoesche sardienen 1/4 22m/m Rr. 1.50 ld. 1/4 club 30 m/m (de beste) 1,-5 Roze zalm van Alaska (hoogedoos) 1 pend 2,-~ Verduurzaamd vleesch Corned Beef Chicorei Chicorei onverpakt (vorige oog6t) per kilo gewaarborgd zuiver in poeder (in pakjes) per 1/2 kilo 0,«: in korrels 0,90 Suiker Gckristaliseerde suiker per kilo 1,80 Blonde vergeoise (bruine suiker in poeder). 1,65 Broodsuiker 1,95 Kandijsuiker in brokjes en in poeder 2,3u Zout Gerutlinecrd zout voor boter per kilo 0,40 Gorallinoerd /.put 0,30 tot 0,3"- Soda in brokken 0,35 Rijst ameldonok per 1/2 kilo 3,"ï5 Belgische lucifers (wit hout) het pak 0,45 Voedingsdeeg Vermicelle, noedels, gewonen voedingsdeeg (inlandsch) per 1/2 kilo Macaroni (inlandsche) Buitenlandsche voedingsdeeg Gewone rijst Vet en pekeiwaren Amerika^nsch spek H*>sp pionic met borax Reuzel zuiver (ingevoerd) 7,7? Rundvet (volgens hoedanigheid) 5,tot 0,- Margarineboter 4,tot 5,51 Allerlei Petroleum den liter 0,55 Groene sineerzeep #er kilo 2,60 tot 2,75 OUi ról ie den liter 8,r.<ï Groiiduootolio (sla-olie) 7,25 Chocolade (wettelijk) per kilo 7,— Koffie Ruwe koffie Santos beste per kiJo 7, gewone goede 6,— gewone 5,— Gebrande koffie Santos beste g 50 1,— 1,55 3,75 2,25 per kilo 7,30 per kilo Kinderspijzen Havervlokken in pakjes Aardappelbioem Onverpakt In pakjes van 1/4 kHo gewone goede gewonn 6,50 /,25 hot pak per kilo 2,25 2,80 tijdig om zijne gewaarwordingen te bemas- keren, en buiten het openbaar luidruchtig rouwbeklag, is bij het aan zich zeiven ver schuldigd, dat niemand op zijn aangezicht kan lezen, wat er in zijne ziel omgaat. Gelijk Liana aan de gevangenen gezegd had, had men geene schildwachten uitgesteld, opzette lijk ora hen te bewaken, maar zij ontdekten spoedig, dat al de leden van den stam zich met die taak hadden belast. Voor de deur der hutten neergehurkt, stuurden de jonge vrouwen en meisjes de gevangenen met eene hardnekkige nieuwsgierigheid aan. Ook de mannen, door het dorp verspreid en bezig met hunne wapenen na te zien, netten Ie knoopen of hunne booten te kalefateren, ver loren hen geen oogenblik uit het oog. Halgan zoo min als Tanguy vergiste zich in deze algemeene o'pleltendheid. Men ver leende hun een uitstel, men liet hun de vrij heid van beweging, mits zij echter geene po ging zouden wagen om te ontsnappen. Én zoo zij ook aan ontvluchten dachten, wat zouden zij, verzwakt als ze bovendien door hunne wonden waren, tegen eene ge heele bevolking, die hen in het oog hield 1 De archipel, waarin zij zich bevonden, be waarde hen beter dan een kerkerhol. Eene prailw konden zij zich niet verschaffen, eu ivi weerwil van Liana's medelijden ▼^tenzij, dat het meisje machteloos was om hen te helpen. Het landschap dat hen omringde had het voorkomen van een paradijs. (Vervolgt.)i

De Volksstem | 1919 | | pagina 2