Eozenkransfsost en Eozonkransmaand I 01M Enyelscha onderscheidingesi Moordpoging op san poiilis-agant Gedenkschriften van Bismarck. JAARGANG NUMMER Zondag 5 én Maandag 6 Ooiober isia Bureolen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. - TelepUoon 114 JD G- 23 LAD O CENTIEMEN Drukker-Uilgcvcr: J. Van Npffel-De G'GNPT Voor da publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich Ie wenden tot l.et Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapsiile, Londen. Deze feestdag werd ingesteld door Pius V uil dankbare herinnering aan do luisterrijke zegepraal op de Turken in den zeeslag van Lepante behaald, den 7 October 1571, ter wijl het christen volk, heelde wereld door, den Rozenkrans bad. Paus Leo XIII heeft de maand October op bijzondere wijze aan Maria toegewijd, onder den titel van O. L. Vrouw van den H. Rozen krans en een nieuwe titel werd aan de H. Maagd in hare litanien geschonken O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans bid voor ons. Dit feest heeft dus in den geest der H. Kerk ren tweevoudige bedoeling Onze beste der Moeders te bedanken voor de overwinning op de vijanden des ehrislendoms behaald; en den Rozenkrans die zooveel genaden en zege ningen over de chrislene wereld getrokken heeft, te verheerlijken. Niet zonder reden kent de II. Kerk aan Maria den roemrijken titel van O. L. Vrouw der Zegepralen toe. Ontelbaar zijn de overwinningen die dank aan hare bescher ming over de vijanden van het christendom behaald werden. Sint Dominions overwint de Albigenzen door den Rozenkrans. De legers van Leo IV vorstooten de Mahomedancn die reeds tegen de muren van Rome hunne tenten opgeslagen hadden en de stad wilden belegeren. De onvergefelijke zeeslag van Lepante, knakt voor altijd de hoovcerdige stoutheid en de schrikwekkende macht dierzelfdc vijanden. En onze pas bekomen zegepraal was die insgelijks niet le danken aan 't rozenkrans gebed In onze geleden rampen, in den droeven oorlogstijd stond het rozenkranspre velen ons bij om moedig de uitdagingen, de slechte behandelingen, de ontberingen al het oorlogswee in één woord, te verduldig te verdragen en te verduren. Was er wel in ons ongelukkig cn arm geworden landje, zoo wreed en onmcnschclijk door den barbaarse he vijand behandeld, een enkele kei'k of kapel, waar niet alle dagen do Rozenkrans gebeden werd, voor de red ding van België In hoe vele heiligdommen werd niet een kruistocht van Paternosters ingericht van hel begin af der vijandelijkhe den. Terwijl het kanon in de verte bromde en dc overwinning werd afgewacht, hanteer den duizenden godvruchtige edelmoedige belgen dat uitstekend wapen. Onze dappere jongens hardnekkig den strijd voortzettende werden machtig geholpen door in dc kelders cn elders van den omtrek der slagvelden, verdoken cn schuilende land- genooten, en dit alleen en meest door dal wonder gebed. Wie zal de paternosters kunnen optellen die in angst en toch met vast betrouwen door moeders, broeders, zusters en kinderen ge beden werden in de stilte van den liuiselijk.cn kring, opdat dc Allerheiligste Maagd Maria «machtigals een leger in slagorde,» den zoon, broeder, of vader tegen het moordende staal zbu beschermen cn thuis terugvoeren Dat uitgelezen rozenkransgebed heeft voor zeker evenveel als de moed en dc opoffering van onze IJzcrsoldatcn tot de eind victorie bijgedragen. Want noch de wetenschap, noch de bekwaamheid, noch de kunst der staatszaken, noch do macht der wapenen had- den ooit kunnen uitvoeren wat dc Rozenkrans voorde christene beschavingen de zegepraal der kerk cn der rechtveerdighcid gedaan heeft. Een kind van Maria kan nooit vergaan, leert een kerkvader. Mogen wij niet inbren gen dat ons Vaderland het Koninkrijk van Maria met al zijne bevoorrechte bedevaart plaatsen, de moeder Gods ter eere, evenmin kan oinl.o nen Doch opdat we allen dien titel mogen dra gen, moeten wij er ons weerdig voor maken. Daarom behooren alle christenen een grenze loos betrouwen te stellen in de macht van het Rozenkransgebed. Met het kruis is de Ro zenkrans een wapen voor ieder christen. Hij is een onderpand der Overwinning in den strijd des levens, over zich zeiven en over den lrelschen vijand. O nemen wij ter hand dat wapen, die kelen zoo kostbaar die ons met Maria verbindt en waardoor onze goede Moeder ons ten hemel trekt. 'tls vrede God werd buiten de beraad slagingen des vredes gesloten. De plaatsver vanger van den Vorst des Vredes op aardo werd niet uitgenoodigd zijnen verte genwoordiger naar de vredesconferentie le sturen. Wat mogen wij dus verwachten Zal de voorloopige vrede blijven duren Is het geen valsche vrede Laat ons nooit dc hoop opgeven. We mo gen blijven hopen dat God ons toch zal verder helpen. Laat ons zorgen dat uit onze talrijke gelederen, ootmoedige doch vurige Rozen kransgebeden opstijgen naar den troon van Haar, die wij als Koningin van den Vrede vereeren, opdat ons geliefd Vaderland ln eendracht, het spoor van vooruitgang en aan groei wederom moge inslaan en de verschil- lige standen der maatschappij, zoowel als ieder huisgezin en elke familie, in peis en rust zouden mogen voort, hand in hand, ge lukkige dagen slijten, en de eindzegepraal des levens metdc hemelkroon bezetten. Mahc. de trappen van het Justiciepaleis waar de uitreiking der dekoraties plaats had. Meer dan 400 officiers en soldaten werden gedekoreerd. Sommigen, reeds gedemobili seerd, verschenen in burgerkostuum. De de koraties waren van verschillende orden zooals Distinghuished Service Order, Military Cross, Destinghuished Conduct in the field, enz. Tusschcn de gedekoreerde officiers bemerkte men géneraal d'Orjo de Marchove- lette, generaal Manglinse, kolonel Van Crom- brugghe, bevelhebber van het militaire vliegerkorps, kapitein Willy Coppens, dok- toors, taal mans, en soldaten. De plechtigheid liep rond den middag af. Kapitein Willy Coppens in den adelstand verhevon. De kranigste luchtkamper van ons militair liegerkorps, kapitein Willy Coppens, door onze regeering benoemd als militaire geatta cheerde bij ons gezantschap te Londen, is verheven in den adelstand met den titel van Ridder. Deze hooge onderscheiding zal met genoegen vernomen worden door onze solda ten en de talrijke vrienden van den held, die in een der laatste luchtgevechten in de Vlaan ders een been afgeschoten werd, doch nog behouden in onze linies kon neerdalen. Het boterschandcal te Brussel Wij hebben gemeld, dat M. Briers, de bestuurder der bolermin van Brussel aange houden word, onder betichtiging van over treding der besluiten waardoor de handel in de voedingswaren geregeld wordt. Vrijdag morgend verscheen M. Briers voor de Raadkamer der rechtbank van Brus sel. Deze beval zijne invrijheidstelling, doch de prokureur des Konings ging daartegen in beroep. In afwachting dat er nu daarover beslist wordt, blijft M. Briers in het gevang an Vorst opgesloten. Ve>volg van Palira en De schat der Abdij door Raoul De Navery (193® YliRYOLÖ.) De herrinnueringen, die ze van haar kindsheid bewaard had, brachten er het hare toeb'j om ze tot zachtheid en ge- negendheiu te stemmen; ze kon nooit vergeten dat hare moeder eenmaal het leven aan de edelmoedigheid van blan ken verschuldigd was, en ofschoon het aan hare schroomvalligheid en ook aan hare fierheid lastig viel, kwam ze blo zende, en vastberaden de gevangenen mededeelen wat ze voor hunne reddin_ kon doen. Voor liet overige was bet meisje niet zonder lioop van slagen. De •te geaardheid van Tanguy, de er kentelijkheid van den kapitein hadden haar verzekering gegeven, dat hare go© do woorden en treffende oplettendheid op dankbare aarde vielen. Sedert lang draalde Liana met een moeilijk onderhoud aan te knoopen; ze moest wel door den ernst der onstan- 'diglioden gedwongen worden, om het Biet. langer uit te stellen. Verplicht om de diepste plooien harer ziel te ontvou wen had ze het. late. uur gekozen, wan neer do schemering weifelend verdwijnt en het bleeke schijnsel van de maan de bleekheid van het. gelaat, bewimpelt, die uit de oogen leeken. Nopens het toekennen van Engelsche eere teekenen aan Belgische officieren en solda ten, vernemen wij nog Talrijke belgischc officieren en soldaten hebben tijdens den oorlog groote diensten bewezen aan- het Engelsch leger. De Engel sche regeering heeft deze diensten beloond rnet eene heele karrevracht dekoraties van erschillende orden. Deze onderscheidingen werden Vrijdag morgend op plechtige wijze aan de titularissen uitgereikt. Dc plechtig heid had plaats voor het Justiciepaleis, te Brussel, en werd bijgewoond door eene tal rijke menigte nieuwsgierigen. Een bataljon Belgische troepen, samenge steld uit groepen van de S® en 49® linieregl meuten met vaandels en muzieken, vormde de Eerewacht voor het Justiciepaleis. Kort voor 11 ure verschonende overheden ge neraal Gilain, overste van den belgiscbcn legerstaf, vergezeld door zijne stafofficiers eneraal graaf d'Athlone, broeder der Ko ningin van Engeland, overste der engelsche militaire missie bij het belgisch groot-hoofd kwartier; generaal Lyons, engelsch militaire geattacheerde te Brussel, generaal Jeudwihnc bevelhebber der 55° engelsche divisie, en talrijke hoogere officiers van de belgische en engelsche legers. Generaal graaf d'Athlene nam de troepen in oogcnschouw en ging dan plaats nemen op Mijn© broeders zijn genezen,» bo gon zo met hare zangerige slem, «hun ne ledematen hebben do kracht terug gevonden; voortaan kunnen ze zich aan le jacht overgeven of met de dapperen het oorlogspad betreden.» Mijne broe ders moeten zch aan het leven der In dianen gewennen, aan de hut- van boom takken, ibedekt met buffelshuiden en het bed van mos, waarop men zoo vreeo zaam slaapt. «De wouden wemelen van damherten en reebokken; tie lansen, en harpoenen treffen de visschen in het doorschijnen de water... Mijn© jonge broeder telt nog geen winters genoeg om het leven niet meer lief te hebben.» «Arme Lianazei de Tanguy bewo gen, het getal der doorleefd© dagen wordt naar de geleden smarten afgeinc ten.» Mijn broeder had dus veel geleden voordat hij door de Hui-ons gevangen werd genomen.» «O, ja zeer veel!» riep Tanguy uit Mijne vrouw is in de uiterste verlaten ©id en droefheid gestorven... mijn Va derland is aan eeno omwenteling ten prooi, die het edelste en zuiverst© bloed op dc schavotten doet stroomen... Men hoeft mijn voorvaderlijk glot gepVun dcicl en eindelijk zal ik wellicht Hem nimmer wederzien, het ©enigste wezen dat. me nog aan deze aarde hechtte.» «Mijn broeder heeft de gezellin van (zijne jeugd verloren?» Tentoonsielling van Hop Het verbond der hopplanlers (aangesloten bij den Belgischen Boerenbond) richt in zijn lokaal Fontainasplaats, 11, te Brussel, eene algemeene tentoonstelling van hop in De tentoonstelling wordt geopend Woensdag 8 October en gesloten Zondag 12 October, te 4 ure. Wc vernemen dat de aangesloten syndica ten ieverig wedijveren om het grootste getal stalen te doen aanbrengen, terwijl de leden er voor zorgen hun schoone produkten te la ten bewonderen. De tentoonstelling zal dan ook zeker grooten bijval genieten en veel brouwers en hophandelaars aanlokken. Iets over menschen die 't verkeerd op hebben Ziet, brave lezers en lezeressende wereld is omgekeerd Elk en ieder zegt het, en ik ook moet het zeggen, willens of niet!... En 't is zoodanig waar, dat hij of zij omgekeerd is, dat er tegen woordig menschen aan ec treffen zijn, die zouden begeeren dat de doornstrui ken sckoono ronde blozende peren dra gen, ja dat er LEKKERE WIJNBE ZEN groeien op de distelstruiken langs heen. den boulevard!... Dat is op de wijze van Pol Snuysters uit mijn gebuur to De man heeft zeven flinke kinders, ze hadden zioli na korte jaren mogen verblijden in een huis van deugd, over- loed en weelde. Maar... onder an deren Pol en zijn vrouwtje trokken heel den oorlog iederen Zondag met li-unne kinderen naar den CINEMA. De on- noozele schapen hebben daar in den ei aema alle aardigheden, verkeerdheden a beestigheden gezien cn natuurlijk oolc bewonderd,... en nu... kwam Pols vrouwtje gisteren ten mijnent binnen- geloopen al schreiende en el kermende een steenen hart te breken.Hun oudste zoon had al den huisraad kapot geslagen en was er al brieschende van onder getrokken te zamen met zijn oud ste zuster. Zij werken voor anderen niet meer had «de schoone zoon» geroepen hij het weggaan Vrouw we bolf- ti rare tijdon antwoordde ik. Ware t zooveel verdriet bij het vrouwtje niet roweest voorzeker zoude ik meer gezegd -ebben. Die winden zaaien durft zal stormen maaien moeten,, zegt het alou- (e spreekwoord bij alle beschaafde vol keren En a propos van stormen, Mie Kort- ooge had eene uigelezen kat, zegde ze dikwijls ja, telkens als 't maar eenig- ins te passé komen kon, eene kat die nooit stool, zelfs nog geen simpel duivenjongsken dat voor des beestjes neus zou gelegen hebben!... «'t Was een uilgelezen beestje!»... Goed'... Nu, Allerheiligen was genaderd en Mies tan to Triene had een prachtig zwijntje ge slacht, en juist vóór de hoogmis, kwam or to Mies een zware zen de van het ge slacht beestje toe, en met juichend hart zette Mie de smakelijke saucissen en arbo naden op de tafel terwijl Miene en Poes rustig te slapen lag onder de toof... Tien minuten later, ja nog eer der, was 't een STORMEN op Mie ha- n zolder dat. de geburen kwamen bui ten gesprongen: Mie en haar man en de kinderen die thuis waren, 't liep al ach ter Mies brave kat die met den eind sau cissen de trappen opgeloopea was!... «Mie kind» zeido een oud baasken, dat Mie met de bevuilde saucissen zag be neden komen.a katten zijn katten!»... Ziet brave lezers en lezeressen dat his torieken uit mijne kinderjaren schoot me dezer dagen te binnen, toen ik ver nam hoe sommige kortziendo lieden gee uo vrees meer hebben van het socialism Ha, ja het is maar al to waar «katten zijn katten» 't Socialism is eene valsche wreede kat, die zich zoo geerne voor een braaf becstjje uitgeeft. Dat het eene wreede kat is dat hebben millioenen ar beiders ondervonden, helaas! die van honger stierven onder hot socialistisch lwangbestuur of met heele scharen in eens door den kop geschoten werdén op bevel van dat lielsch bestuur.Dat het socialism eene valsche wreede TIJGER- KAT is bewijst ook de IJSELIJKE ZEE VAN BLOED, waar het socialism het ;ohoone land Hongarie mede overwel- ligd' heeft deze laatste maanden, ja, dat bewijzen zoo klaar als de zon honder den en honderdon voorvallen iu andere anden en ook hij ons... Kopstukken-en hoofdmannen, DIE IN GOD NIET GE- LOOVEN zijn tot allo schelmerijen in staat. Wie dat niet aannemen z'jn zoo kortzichtig als onze Mie Kortooge van loor de onder vinding van het leven jver 60 jaren die hebben niets geleerd die hebben, zeker, nog «exccrcise. noo- dig in het zien en kijken!!! Sprekende van excercise denk ik ',oo ineens aan den troep!'.! Het was onder den oorlog en een ioverige ser geant leerde aan jonge soldaten hunne ueene-n plooien of buigenHeit het cech(erheen op! Marsth!» comman deerde hij, dat. liet een kwartuurs verre weerklonk. Nu, een van de jonge soldaten, Stantjo Simpels die mispakte zich en stak zijn linkerbeen op, in de plaats van zijn rechter. Daardoor sta ken er twee beenen naast elkander in do lucht, het l'nkerbeeii van Stantje en bot rechter van Stantje's kameraad. «Allez! ginder van achter!..» riep de sergeant, «wie is die stommerik, welke zijne twee beenen tegelijk opheft Daarmede, brave lezers en lezeressen roet ik u hartelijk. Uw welwillende en dienstwillige Crop Beyond. «Ja.» Wie blijft er dan nog voor uwe liefde overig j?» «Een kind.» Een kindherhaalde Liana met een weergaloos gevoel. Het meisjo aarzelde nog. Men. gevoel le dat het tot- nu toe gezegde slechts iiendo om iets ernstigs en gewichtig in te leiden. De naam van Hervé door Tanguy met eeno hartstochtelijke tee- 'lerbeid uitgesproken, verschafte haar mgetwijfold dén overgang dien ze zocht )m het. tweede gedeelte van haar ge- ;prek met. het eerste te verbinden, want y,a herhaalde voor de tweede maal: «Een kind met zooveel medelijden en tee- derheid in hare stem dat Tanguy er ee ie hoop uit putte. 1ze-idé ze, a van welke dankbaar heid zou ik doordrongen wezen, voor iet wezen dat me in staat zou stellen mijn kind- terug te zien. Tot welk offer zou ik niet in staat- zijn om aan het zelf de mijne dankbaarheid te bewijzen.i Ge bemint dat kind dus meer dan ven?» vroeg Tanguy. «Hervc is liet. eenigste goed dat me aan de wereld bindt.» cMen heeft vreemdelingen gezien hér vatte Liana, «Die de gasten en vrien den van de Hurins wor^n. w»llco h«w hadden overwonnen. Do natie nam z» n zich op, ze bewandelden met onze krijgslieden het pad van den oorlog en vervolgden liet wild op -het jachtgebied Een kabinetsraad. Vrijdag morgend werd in het ministerï® van financen een kabinetsraad gehouden on der voorzitterschap van M. Delacroix, eersto minister. De raad hield zich bezig met den uitslag van den referendum in het Groot Hertogdom Luxemburg en de kwestie der stichting van Niederfulbach. Aan de drukpers werden geen© mededeelingen gedaan. TE UKKEL. Een tijdelijke policieagent van Ukkel, M". Boes. was Donderdag nacht op ronde langs den Neerstallc steenweg. Nabij de spoorweg brug van Sialic zag hij een wielrijder nadere» wiens rijwiel niet verlicht was. Hij riep hem toe le blijven staan, wat de ielrijdcr dadelijk deed. Alsdan bemerkte de gent, dat het rijwiel ook geenc plaat droeg. De agent vroeg dan dc identiteitskaart van den wielrijder, om procesverbaal optc stellen. Voor alle antwoord trok dere een revolver en loste rakelings een schot op den agent. Dc kogel drong in de rechterwang en kwam onder het linkeroor uit. De moordenaar sprong terug opzijn rijwiel en reed in allerijl inde richting van Vorst. Veel bloed verliezend, sukkelde dc onge lukkige agent naar Ukkel Center. Hij had nog de kans een zijner kollegas te ontmoeten die hem ondersteunde tot aan het policie- bureel. Daar waren spoedig M. Bondroit hoold- kommissaris ën een geneesheer. Nadat de gekwetste verhaald had wat er voorgevallen was cn het signalement van den wielrijder had opgegeven, werd hij verpleegd en naar het St. Pietersgasthuis overgebracht. Zijn toestand is bedenkelijk, doch niet hope loos. Het wapen waarmede de misdaad gepleegd werd is van zeer zwaar kaliber. Geheel den nacht door weiden te Ukkel en te Vorst klopjachten ingericht, om te trachten den moordenaar te ontdekken doch vruchte loos.» Vrijdag morgend is het parket in het gast huis afgestapt, om het slachtoffer te onder- ragen. Uil Berlijn wordt gemeld, dat het 3® boek- deel der Gedachten en gedenkenissen van Bismarck, dat volgens een formeel kontrakt niet mocht verschijnen gedurende het leven van Willem II, voor Kerstdag nog zal ver schijnen. Het boek wordt uitgegeven bij de lirme Cotia, ondanks het verzet der erfgena men van Bismarck. Men bouwde hun eene wigwam in het iorp, eene jonge dochter uit den stam nam plaats aan hunnen haard, en in het rustig leven der bosschen vergaten ze het gedruiscli der steden. De jonge Lia- i heeft vroeger een vreemdeling ge- end die op zoodanige wijze door eenen sachem aangenomen werd. De grijsaards hebben liet recht den gevangene voor ricli te cischen als een zoon. welke hun ne gevallen kinderen zal vervangen. De iongo Indiaansche wees kan den vreem deling dien ze tot man kiest van den dood redden.» Het meisje zweeg, eenen snik stee, haar naar de lippen. Tanguy vatte hare beide handen in de rijue. «Dat do jonge Liana aan haar broe der antwoorde, haar hart kent hot ver raad niet-, noch hare lippen de leugen do opperhoofden hebben over den dood der gevangenen gesproken, la dat hebben zij.» «Is de dag vastgesteld «Ta de d?-c nadert.» De jonge Liana zich' berrinerende dat haar moeder eenmaal door een vreem deling beschermd werd, wil hare schuld voldoen met oen gevangene te verlossen Mijne zuster is goed en medelijdend. Maar ze versreet dat. een TVanschman noh niet- mot de Humus verbinden die do vrienden der Engolsohen zijn, en dat oenChristen de man niet kan zijn van eene vrouw j die de Manitous vcr- Doodelijk motocycle ongeluk -te Beveren-Waas Eene 74 jarige onderlinge Jul. Mathilda Janssens, deed hare boodschappen in de Zandstraat, te Bevercn-Waas. Om eene ken nis te bevredigen die haar wenkte wilde ze den steenweg overgaan. Uit voorzichtigheid echter liet zij eerst een aankomenden vracht auto voorbijrijden, doch ongelukkig was deze gevolgd door een motorrijder die onver hoeds de arme ouderlinge onverreed. M. X...., handelaar te Gent, die de motor voerde, sprong dadelijk het slachtoffer ter hulp. Dr. Palms diende haar de eerste zorgen toe in het huis van M. H. Hillegeer waar ook de eerw. h. Van de Catsyne haar de H. Olio toediende. Men bracht haar behoedzaam naar het gasthuis, waar de ongelukkige weinig tijds nadien overleed. Een onderzoek is be gonnen om de verantwoordelijkheid vast te stellen. De vreeselljke bandieterij TE SINAAI-WAAS Eene aanhouding te Terneuzen In verband met den moord over eenige weken gepleegd te Sinay (België) op den veehandelaar Pauwels en diens zoon door een bende van vijftien roovers heeft op ver zoek van de Belgische justicie de gemeente- jolicie van Terneuzen aangehouden den Belg 3. Thuysbaert, die sedert eenige dagen als koopman in een logement te Terneuzen ver toefde. Hij is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. eert.» éana knielde voor 'de beide mannen neder. De dochter der wouden is onwe tend zeide ze, haar man haar meester zal haar *n den godsdienst onderrichten Liana is te midden der Hurins groot geworden, zo heeft nooit kwaad gedaan Zij weet dat ze een zwakke plant is door geen enkelen boom gestjut. Z'j zou de dienstmaagd do slavin w'Jlen wor den van den Blanke tenejnde hem het leven te redden en aan zijn zoon terug te geven.» «Ja, de jeugdige Indiaansche maagd is in staat rich op te offeren» zefide Tan guy diep bewogen. «Ze zal een echtge noot van hare natie vindén, die haar ge lukkig zal maken; dan zal ze zich her ren dat de vreemdeling haar bemind heeft als eene zuster maar dat voor hem alles er zich tegen verzet om met haar ©en nieuwen har-d te stichten.» De bleekgele, n zijn fier a h*?vat te de Indiaansche met klimmende ne derigheid, «Ik weel dat ze de kinderen der Hurons ter nauwernood waardig keu ren om de dienstmeiden van hunne vrou wen te wordenv Helaas de jonge Liana; gehoorzaam die aan de ingeving van haar hort toen ze haar leven aan den vreem deling aanbood. Zoo ze een ander mid del gekénd bad om hem te redden zou zo het gekozen hebben; laat mijn broe der het leven aannemen van de dochter der wouden. ('t Vervolgt).

De Volksstem | 1919 | | pagina 1