Een geheimzinnige moord DAGELAD Do vooroorlogsche geschiedenis Eene onrustwekkende verdwijning JEAN CANADA Kind levend verbrand te Andenne. Woelingen in Portugal Ge nationaliteit van de Inwoners van Eupsn-Malmédy. De belangrijke dlefts te Kasseit De Internationals Postwissels Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst, Tolepkoon 114 - 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Nuffel-De GBNDTf Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, rich to wonden tot bet Agentschap Hatas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Do hoofdfout der Duitsche politiek In zijn knegserinnerungenzegt von Tirpitz nog in zake den oorlog met Rusland: Dc/e oorlog was de hoofdfout van onze politiek; een spoedige vrede met het tsarenrijk •zou beslist het doel van een naar overwinning strevende staatkunde moeten zijn. In 1916 was het mogelijk, een aanneem baren vrede met Rusland te sluiten, toen de tsaar, die zijn troon voelde wankelen Stiirmer opdracht gaf, vrede met ons te sluiten. De pogingen van von Beibmann-Hollweg, zijn politieke fouten op rekening van de mi litaire autoriteiten te schuiven, worden be vestigd" door het feit, dat de Wilhclmslrassc de meest onbegrijpelijke fout, dc proclamatie aan de Polen van November 1916, aan Lu- dendorff wil toeschrijven. Bethmann heeft echter reeds in een minis terraad in den winter van 1915-1916 een dergelijke oplossing van de Poolsche kwestie de meest doelmatige genoemd. Ik weet met of de wereldgeschiedenis een treffender voorbeeld van verblinding bevat, dan de wederzijdsche vernietiging van Russen en Duitschers. Hun teleurgestelde hoop op Japan Wanneer wij, in plaats van allen tegen ons in bet harnas te jagen, naar de macht hadden gestreefd, waarop de wereldpolitiek berust, dan hadden wij met medewerking van Japan dit doel wellicht kunnen bereiken. Na 1915, ja zelfs na 1916, kon Japan den oorlog naar willekeur beëindigen, ofwel een voor ons gunstige wending geven. Hiertoe zou echter noodzakelijk geweest zijn, dat wij ons met Rusland hadden ver zoend en al onze krachten tegen dc Angel- saksers hadden gericht. Wij hadden met de Aziatische grootc mogendheden een verbond op leven en dood moeten sluiten. Eene nieuwe misrekening. De Amerikanen hadden voor den oorlog een zeer hoog denkbeeld van Duitschland, en waardeerden onze krachtsontwikkeling in hooge male. Zij hielden reeds rekening met de moge lijkheid, dat onze politieke en economische ontwikkeling Engeland voorbij zou streven. Tegelijkertijd beschouwden zij zich zelf als de natuurlijke erfgenamen der Engetsche kolomen. Wanneer wij nog eenigen tijd hadden voort gegaan ons tangs vreedzamen weg te ontwik kelen, dan zouden de belangen, die wij met Amerika gemeen hadden, van jaar lot jaar grooter zijn geworden. Toen wij ons in 1914 in den oorlog stortten was een der gewietiiigsie gevolgen van du verschrikkelijke feit, dat wij de Angelsaksi sche saainhoongheid, in plaats van deze te doen verflauwen, eerst goed tot ontwikkeling brachten. Gevolgen van 't machtmisbruik; Het was steeds een principieele fout van onze politiek, vervolgt ïirpiftz, dat wij de grootc, doch nog niet gcheer voldoende macht die Bismarck ons bad nagelaten, misbruikten voor herhaalde demonstraties, waardoor onze vredelievendheid doch ook onze zenuwach tigheid aan den dag kwam. Deze slechte gewoonte, die uiting vond in de Simonoseki-kwestie, de Krnger telegram men, de China-expeditie en deTanger aange legenheid tct en met Agadir, leidde ten slotte tol het betreurenswaardige resultaat liet ultimatum aan Servie. Het waren verstandiger geweest, ons in stilte te omwikkelen, want wtj stonden dicht voor het doel, terwij) dan dan de loulere aanwezigheid van onze macht voldoende zou zijn, den vrede zonder zenuwachtigheid te waarborgen. Zijn mislukte oorlogsplannen Engeland was de-groote vijand. Om het ten onder te brengen moest de kust aan Kales genomen worden. Dit had het verkeer in het kanaal bemoeilijkt en het schieten op Londen mogelijk gemaakt. De kanselier oordeelde dat de vloot onge schonden moest blijven. De keizer wilde dit zoo. Engelands macht berustte op zijn vloot. Een overwinning op zee zou zijn gezag ge schokt hebben. De oorlog had een andere wending genomen.Italië had niet meegedaan. Dc tsaar ware ook tot vredessluiten bereid geweest. Do admiraal beklaagt er zich over dat hij in zijn oorlogsplan de Engelschc vloot dooi de Duitsche vloot te bestrijden steeds ge dwarsboomd werd. Ben visschersboot vergaan Drie matrozen verdronken Een uiterst pijnlijk zcedrama heeft zich op zeer korten afstand van de kust van Figueras voorgedaan. Een Spaanscho visscherssloep, waarvan dc bemanning uit een negental beproefde matrozen bestond, kwam van de vangst terug en wilde, do haven van la Selva binnen varen. Op dit oogenblik was de zee uiterst woelig on dc strijd dien de bemanning tegen de elementen te voeren bad, werd moeilijker naarmate men de .kust van Selva naderde. Opeens sloeg ceti reuzengolf bet vaartuig om en dc lieden vielen m de woelige zee Zes raatrozen gelukten erin door bovenmensche- I ij ko krach tins panning, zwemmend den wal te bereiken. De drie andere makkers waren zoo gelukkig met en verdwenen in de golven. TE BRUSSEL. De Brusselsche policie heeft in alle rich tingen het signalement rondgestuurd van een automobielgeleider, Jozef Heften, wonende Papenvest, die sinds Zaterdag spoorloos met zijn taxi verdwenen is Heften werd Zaterdag avond nog gezien. Alsdan bevonden zich een manen cene vrouw in zijn rijtuigen samen bezochten zij verscheidene drankhuizen. Men heelulan cvenweL alle spoor van man en rijtuig verloren. De policie vraagt zich af, of Heften het slachtoffer met geworden is van autodieven en in een valstrik gelokt werd. Vervólg van Patira en De schat der Abdij door Raoul Db Na very (195° VERVOLG.) In 'den oorlog en op de golven hebben wo onzen plicht gedaan en met Godes hulp zullen we hem nog doen. Wan neer de pijn onze krachten te sterk zal worden en onze gefolterde zenuwen den indruk dor smart- verraden, zullen wij toch niet. minder ons gekeele loven een toonbeeld van on-verschrokkendheid ge geven bobben Laat het me zeg-gen als is het ook zonder weerklank, in uwe ziolen: wo hebben do bijl geenszins ont graven. We waren nog slerht» korte lings in Canada nooit hebben we er aan gedacht aan de Roodhuiden den oorkvg te verklaren. De groote Onontbio be min do hen Ik zeg u deze dingen met om q medelijden op te wekken maai ora u te doeD begrijpen, dat ge eeDe on rechtvaardigheid bedrijft, niet) ons te veroordeel en. Wo hebben u niet aange vallen gij rijt het die onze blokhuizen verbrand) en onze dienaren vermoordt hebt, dat het blioed der onschuldigen over hen kome die het zullen vergieten «De Roodhuiden moeten hunne doo iden eer en, onze woorden njn in de oo- ren van twee groote hoofdei) gevallen» eeide RoodhooXd. «Aldus.» vroeg Halgan. «zullen yrij ïnorgen etenmi. 1914 in België hebben gevestigd en er verder hun verblijf houden, mogen, binnen den tijd van twee jaar te rekenen van den .dag waarop de souvereiniteit voorgoed wordt overgedra gen, zich aanmelden om den staat van Belg ie verkrijgen, mits machtiging vanwege den Koning en inachtneming van de formaliteiten voorzien bij de artikelen 8,14 en 15 der wet van 8 Juni 1909. Bedriegers geknipt De policie van Namen beeft twee kerels aangehouden, die er twee paardcnkooplieden van Aubel, naar eene verkooprng van Engel schc paardeu to Jambes, gekomen, voor eene goede som hadden laten Joopen. Deze paarderikooplieden, de gebroeders Slasscn, hadden nabij de statie twee kerels ontmoet, die hen in eene herberg op eenige glazen onthaalden en weldra een «oorlogspel» aan 't spelen waren. Op weinige oogcnblikken tijds hadden de gebroeders Stassen meer dan 4000 frank ver loren. De policie werd verwittigd en de twee kerels werden aangehouden. In hun bezit vond men slechts eene som 2651 frank. Het overigciwas reeds In handen van medeplichtigen overgegeven. IV twee bedriegers, tekeren Thiercns, een handelsagent van Brussel en zekeren Vieren- deels, een deserteur van 't Belgisch leger, werden opgesloten. Mevr. S.., van Andenne, begaf zich Zondag naar bare familie, te Namen en had de bewa king van haar driejarig zoontje aan hare zus ter toevertrouwd. Daar de moeder 's avonds niet terugkeerde legde het meisje haat neefje te bed «m ging daarna bij geburen den avond doorbrengen Toen zij rond middernacht thuis kwam vond zij de kamer vol rook. Op het hulpgeroep van het meisje kwamen geburen toegesneld. Alsdan vond men het Jütui verkoold in de verbrande wieg liggen. Op den vloer vond men verscheidene stek jes. Alen veronderstelt, dat de kleine met stekjes zal gespeeld hebben, cn zoo het vuur aan de wieg en zijn kieerijes stak. Twee honderd aanhoudingen te Lissabon, Het blad El Sol van Madrid, deelt een meedeeling medo der Portugeeschc regeering inzakeeene op handen zijnespoorwegstaking en ook betreffende geruchten van een inval der partijgangers van Coucelro. Volgens de uit Portugal ontvangen tele grammen zou de toestand ernstig zijn in het and. Dc syndikalisten schijnen te Lissabon ernstige onlusten te hebben uitgelokt. Men ging tot 200 aanhoudingen over. Bij bevel van den minister van oorlog werden de soldaten en oflicieren van het spoorwegbataillon gemobiliseerd. In het wetsontwerp door M. Vandervelde ingediend, betrekkelijk de keuze der nationa- iteit. komt volgend artikel voor Zoodra de Belgische souvereiniteit over het gebied der kringen Eupen en Malmédy, voorgoed zal overgedragen zijn, zullen zij, die op gemeld gebied geboren zijn, evenals Je kinderen en afstammelingen van op dit gebied geboren personen, van rechtswege de Belgische nationaliteit hebben verworven, op voorwaarde, voor de ecnen zoowel als voor de anderen, dat zij vóór 1 Augustus 1914 in België gevestigd waren en zij er verder hun verblijf houden. Zij onder hen, dien ten volle 18 jaar oud zijn, mogen echter, binnen den tijd van twee jaar, te rekenen van den dag waarop de soevereiniteit voorgoed wordt overgedragen, de Belgische nationaliteit afwijzen, door, in den bij. de wet van 8 Juni 1909 vereisebton vorm, te verklaren daljzij de vreemde natio naliteit willen terugbekomen of behouden. Dc personen, geboren op het gebied van Eupen en van Malmedy, evenals de kinderen of afstammelingen van op dit gebied geboren personen, welke zich na den 1 Augustus «Morgen,» herhaalde Arendsveer. Tanguy omhcJisdo zijn schoonvader, juist, wilden ze heengaan, toen Liana in de tent versoheen. ilk wil» zoidc ze «zoolang deze man nen nog leven hunne slavin wozon. Dat is uw recht, antwoordde Arendsveer. De twee gevangenen werden niet naar de hut gevoerd, die zij sedert hunne komst in het indianendorp bewoond hadden, maar in eene veel ruimere hut Bevreesd, dat het denkbeeld aan de folteringen, die hen wach len, hen z.ou aansporen om een veel zachtere dood in de golven te zoeken, boeide men hunne armen en voeten en werden twee krijgslieden belast hen te bewaken en aan don ingang der hut te blijven. Zij," die door de opperhoofden met deze zending belast weiden, waren zonen van Sachems, bekend om hunnen moed deze keuze welke den naijver van verschillende indianen op, die door hun leeftijd verhinderd werden aan de groote expedities deel te ne men. en die, begeerig om zich te onderschei der» naar de gelegenheid haakten om bewij zen van hunnen moed te geven. Liana maakit het wildbraad en den rijst gereed. Zij weende niet meer. Alen zou tegd hebben dal eene flauwe en verwijderde schemering var» hoep haar, ondanks het uit gesproken vonnis, bezielde. Misschien ver keerde zij in de meening dat haar voorstel, door Tanguy voor zijne veroordeeling van de hand gewezen, hem thans gewilliger zou vmöea» MINISTERIEvan oorlog Aanneming in de reserve der in onbepaald verlof zijnde hulpofficieren. Verscheidene thans in onbepaald verlof zijnde officieren aarze'en.om hunne aanneming m het reserve kader aante vragen.omdat zij m onzekerheid verkeeren omtrent de voordeden d.e toege staan en de verplichtingen die opgelegd zuilen worden aan de reserve-officieren. De Minister van Oorlog laat weten dat, indien hij voorstellen tot overgang in dit kader gevraagd heeft, zulks was cm te ver mijden van betroffen oflicieren te moeten tot den graad van adjudant terugbrengen Bij gevolg blijven zij later vrij hun omslag als resetve-officier aan te vragen, indien de voorwaarden, die zullen vastgesteld worden hun geen voldoening geven. Dienstterm der gehuwde militairen. De schikkingen welke den Minister van Oorlog ten voordcele der gehuwde militairen, de Kamers heeft voorgelegd, sehijren tamelijk onnauwkeurig uitgelegd te worden. Deze schikkingen, strekkend om den ge wonen actieven dienstterm dezer rekruten tot op 0 maanden (terugroepingen onder de wapens niet inbegrepen) te verminderen, be treden de vóór den 15 Juli 1919 gehuwden, die een kind ten hunnen laste hebben. Het Departement van Oorlog waarschuwt legende uitbreiding, die men aan deze schik kingen zou willen geven en die hunne toe passing enkel zou kunnen schaden. Zondag, ter gelegenheid der kermis van Oevel, was een familiekring van Herenlhout er heen getrokken en 't was reeds 2 ure in den nacht, toen deze personen naar Herent- hout terugkeerden. In twee rangen ging de groep blijlustig huiswaarts, toen aan eene plaats gekomen, waai langs beide zijden van den weg enkele huizen staan, een geweerschot weerklonk. Een uit het gezelschap riep nogZe wil len ons bang maken maar op hetzelfde oogenblik hoorde men een gekreun en een der kermisvieiders zuuk nevens zijne vrouw ineen. Het slachtoffer, de. genaamde Alfons Thys, woonde in de Scheldcstraat, n. 98, te Ant werpen; hij was gehuwd en huisvader, een oppassend man, die een boter en melkhandel openhoudt. Hij werd in een naburig huis gedragen, waar men nog enkel den dood konbestatigen. Een kogel was langs den rug in het lichaam gedrongen, had het doorboord en was langs de linkerborst weggevlogen. De wanhoop dei kerinisvicvders moet ver schrikkelijk geweest zijn, daar bijna allen .familieleden waren van het slachtoffer. Van den dader was geen spoor te ontdek ken. Volgens do getuigen was er geen mensch te hooren u( te zien geweest Opzoekingen zijn gedaan en voetsporen werden gevonden ach ter dè~haag van een der huizen en waar een rapenveld was. De moordenaar is in zijne vlucht daar nog uitgeschoven. Van wraak kon hier geen sprake zijn, want den nanschen avond had men zich wel ver maakt. zonde* dat zich de minste woorden wisseling heeft voorgedaan. Hel parket is ter plaats geweest. De markies en Halgan schenen de tegen woordigheid van het meisjes nauwelijks op te merken. De uren, die hun nog over bleven, wilden rij zich allen met God -en den dood bezig houden. In Tanguy was de vurigheid desgeloofs, die hem eens in de abdij naar de grove monnikspij deed vragen, nog niet afge koeld. Maar men moet bekennen, dat het be staan van Halgan, aa« al de kansen van den koophandel, het verre reizen en den strijd met de zeeroovers blootgesteld, dat leven, op verre stranden, zonder kerken en priesters, doorgebracht, die tochten langs den onmete- lijken oceaan, slechts door korte oponthou den in Bretagne afgebroken, die immer hevi ger koorts naar avonturen, hem de plichten van een geloovig Christen wel niet geheel hadden doen vergeten, maar tocb zeer had doen verwaarloozeit. In het plechtig uur, dat bij voor den opper sten Rechter ging verschijnen, ontstelde hij van zoo weinig aan God gedacht te hebben en vroeg hij zich af of bij op de barmhartig heid mocht rekenen van Hem, dien hij zoo lang vergeten had. In dit hart, nog zoo warm niettegenstaande de gevorderde jaren, nam dit denkbeeld spoedig de verhouding eener sombere wanhoop aan. De schrik voor de eeuwigheid maakte zich van den zeebonk meester. Tot nog toe had hij met opgeheven hoofde geleefd, en iedereen uitgedaagd een eerlijker man aan te wijzen dan hij was, doch thans boog hij het hoofd en stamelde op den toon der groote ontsteltenis Het oordeel! het oordeel te Oevel (Antwerpen) Een Antwerpenaar door een vuurschot BETER NIEUWS Ëenige dagen geleden hop te Antwerpen hetgpruclU, dat de Belgische sloomer Tonnay te Antwerpen thuis hoorende en eene geheete Antwerpsche bemanning hebbende vermist werd. Reeds werd men zeer onernst. Bij de reederij is thans bericht ontvangen dat de stomner te Airles eene loding bad ingenomen welke te Duinkerken moest gelost worden. Het schip bevindt zich nu te Dumkciken. Zooveel te beier - - EENE BRANDRAMP to TernatR. Zaterdag avond is een hevige brand uitge borsten in het huis bewoond door fllev. wed. Pauwels te Teroath. Spoedig werd alarm gegeven en kort nadien waren reeds lal van geburen ter plaats om te blussnhen. Ongelukkiglijk bleven al hunne pogingen vruchteloos en het vuur deelde zich mede aan de aanpalende woningen van De Ridder en Van Scheurbeck. De drie huizes zijn ten gronde vernield. De schade is zeer groot. •- - Het parket is Alaandag morgend ter plaats geweest, om een onderzoek te doen nopens de oorzaak der ramp. Wij hebben gemeld, hoe te Turnhout, op bevel van het parket van Hasselt, drie perso nen aangehouden waren, onder verdenking van medeplichtigheid aan eene diefte van 500,000 fr. door zekeren K. tc Hasselt ge pleegd. Het onderzoek heeft thans bewezen, dat de twee personen die K. vergezelden op het oogenblik zijner aanhouding tc Turnhout, voor niets in dc zaak betrokken zijn. Zij werden dusvolgens in vrijheid gesteld. K. blijft aangehouden. In het belang der bevolking en niet tegenstaande do gevaren verbonden aan bot plotseling en geweldig njzen en da len dor wisselkoers werd dc dienst der internationale postwissels hernomen in 't verkoor van Ikdgio met CaDada, Con go, de Voraungcle Staten, Frankrijk, Groot-B ri tan je en Nederland. Nu zekere personen klagen er over dat bet in den vreemde gestortto geld wordt overgezet in Belgische munt te gen een lage ren koers dan den gewonen beurs koor s, terwijl men de postwissels op het buitonkmd uitgeeft aan eenen hoogoro koers. Do klacht ware gegrond, zoo de "BeJ- gi.sc.ho post zelf den omzettingskoeors in beide gevallen vaststelde, wat niet hot go val is. Krachtens de met voornoemde lauden gesloten overeenkomsten bepaalt het Bobeer van afzending willekeurig den koers tot omzetting van eigen munt m die van hot Land van bestemming, eu wijst ze#, in laatstbedoeld» munt de soip aan die liet Beheer van bestemming dient ai te geven aan de bestemmelin gen der postwissels. Dot Bulgisch Beheer dat overigens maar voor deze som is gecrediteerd kan slechts tot do betaling der zulke over gaan. Harerzijds 'fviffdlPffle- BfjTgiscbe Post op do postwissels, die ze uitgeeft, de lommen aan die Behcemn van bestem ming in hunne munt te betalen hebben Ltezo sommen worden oan de betrokken Belmoren uitgekeerd' met elko dag maar op bepaalde tijdstippen on de Post die moet ?.e uitwisselen togen don koers op don dag van voroffonrng. Ook genen het gestadig rokeert van deD wisselkoers is het Belgi.soh Behoor er toe verplicht don koers tot die omzetting vaat te sol len volgons dien der tours eenigans, vermeerderd om alle vorlies te voorko men maar niot te zeer om. tot gee no te merkbare winst aanleiding te geven. Kortom de Belgisch© dienst der In ternationale postwissels wordt, zonder winst of verlies uitgevoerd, buiten dc geïnde gewone kosten. Viudt het pu bliek in sommige gevallen bij den post den toegepa/dwn koers te nadeelig dan heeft hij steeds liet recht zijne zendin gen to doeD door bemiddeling van fi nancieel© inrichtingen. Bene diefte te Mecheten De uitslag van het onderzoek...; Gisteren avond werd ten nadeele van M. Jacobs, Jan Bolstraat, te Mechelen, rond 7 ure, een diefstal gepleegd van 7000 fr. De policie haastte zich ïevenge opsporingen lo doen en M K. Smits, inspekteur, bijgestaan door de rechterlijke agenten Ncutjens en Van Hij dacht niet meer nan de kwellingen die hem wachten, hij duchtte de folteringen niet meer, die «b» wilden voor hem bestemd had den, maar hij vroeg zich af welke rekenschap hij God voor de vervlogen jaren zou afleggen De vergetelheden, verzuimenissen en fouten namen in zijne oogen de verhouding van on herstelbare misdaden aan, en het woord dat hem ontstelde, keerde telkens en telkens op zijne lippen weder. Tanguy knielde neder. Hij nam de banden van den kapitein in de zijne en zeide met een stem die de warmste genegenheid en diepste overtuiging verried Gij hebt gelijk, vader, de eeuwige recht vaardigheid moet ons doen beven, want wij zijn allen zondaars. Maar de goedheid Gods is oneindig, tijne barmhartigheid bedekt ons het bloed van Jesus beschermt ons en onze dood met zijn goddelijk lijden vereenipd, zal ons als eene billijke voldoening voor onze zonden aangerekend worden. Ween, doch geloof en houd niet op te hopen. Indien hier een priester was zouden wij voor hem kniet len en hem sraeeken aan onze zielen hare onschuld weder te geven Wij zijn alleen doch Jezus, de eeuwige priester, strekt zijne bloedige handen over ons uit. O vader, mijo vader, bidden we God hoed ons bidden we de engelen omrineen ons, bidden we. wan- I de dood nadert Zie, er valt mij op dit oogen blik eene gedachte in, troostend boven alle. Gij hebt het voorstel van Liana gehoord en weet dus dat één woord uit mijn mond de I vrijheid had teruggeschonken. Gij zoudt in hetzelfde voorrecht gedeeld hebben, indien gij er in hadt toegestemd, om bet leven dei* indianen, hunne wetten en hnn godsdienst to omhelzen, Wij sterven dus eigenlijk als mar telaars, want de afval van ons geloof zou ons het leven redden. Gij hebt gelijk, Tanguy antwoordde Halgan, hebt dank, mijn zoon en vriend Ja, wij zullen fier den dood tegemoet gaan als mannen, als christenen, en God zal ons in zijne goedheid met haar vereenigen die wij verloren hebben. De herinnering aan Blanca, riep Tanguy hel beeld van Hervé voor den geest. Waar was zijn kind wat zou er van geworden waar bevond zich op dit oogenblik dengene die hel reeds zoo menigmaal van den dood had gered Hervé, dit zwakke kind, was de laatste baud dien dc markies aan deze aaide hechtte. De herinnering aan zijn kind deed hem tranen storten Maar, hij droogde zijne tranen op, vergaderde al de krachten zijner ziel en stelde zich blindelings in Gods handen ver volgens, naar den kapitein nederknielende, baden zij te samen met luider stem. De markies bad de psalmen van David,'die bewonderenswaardige zangen van smart en berouw. De beide mannen vonden er beurte lings de uitdrukking hunner overgroote smart in en de tranen van den koninklijken profeet schonken hun een zoeten troost. De jonge Indianen die hen dwars door de afscheiding van boomstammen en buflélshui-' den konden hooren, zegden ('t Vervolgt) I

De Volksstem | 1919 | | pagina 1