Oe voorgeschiedenis van den oorlog. Ons Vorsfsflpaai op reis Een Duitsch policleman aangehouden ts Aken. RIS. Etienne de Sadeieer Uitdrijvingen te Mahnédy. Het incident van Fiume HET SERVISCH MINISTERIE. Hevige brand te Cureghem Belangrijke schade Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading. Ambtelijke normale prijzen Eene peds vangst te Sciiconasrde DE KA1VIER De vliegtocht boven New-York, Zooals onze lezers reeds door de telegram men vernomen hebben, is de dag van Zater dag begonnen met een vliegtocht. De ketting is in gezelschap van graaf d'Oul- tremont, in den vroegen morgend met een watervliegtuig opgestegen. Zij vlogen een heelen tijd boven de uitge strekte stad New York. De koning verklaarde ziob zeer voldaan over dezen luchtuitstap. Yler-en-vijftig verdiepon hoog. Te 10 uur is de koning, met prins Leopold de handelswijk een bezoek gaan brengen. Zij begaven zich naar het Woolworth Buil ding, het grootste bewoonde huis der wereld. De koning en de kroonprins zijn tot op de 54* verdieping geweest, die 793 1/2 voet hoog ligt. Het weer was spijtiglijk mistachtig, zoodat men van op den wolkenkrabber het panorama van New York niet kon bewonderen. *3. bezochten in het gebouw de salons van den eigenaar, alsook de handelsbureelen, de kelders uiet de brandkasten, de machienen, het restaurant op het gelijkvloers, zoo groot als de beuk eener kathedraal. Daarna be'zochten zij de fondsenbeurs, welke volop aan gang was. Dc beursmannen staakten eenige minuten hunne onderhandelingen, om de hooge be zoekers toe te juichen. Verders werden nog bezocht, de bureelen van de Bank Guaranty Trust, het Aquarium met zijne wereldberoemde verzameling leven de visschen, enz. In de Bankiersclub werd den Koning een ontbijt aangeboden. Inlusschentijd was de Koningin ook niet werkloos gebleven. Zij bracht cén bezoek aan liet geneeskundig Rockefeller-Fnstiluut en aan hctMuzeum van Schoone Kunsten. 's Namiddags ging de Koninklijke familie de Stadsboekerij en de Muzcums van natuur wetenschappen bezoeken. Na liet banket in Riten Narlson is de koninklijke familie te 23 uur naar Boston vertrokken. Bij de Niagara Falls De Koning, de Koningin, prins Leopold on hun gevolg zijn Zondag avond om 19u.30 uit Boston vertrokken met bestemming naar Niagara Falls, waar yij Maandag morgen om 11 uur aankwamen. Zij werden door de Canadecsdie overheids personen verwelkomd en brachten een bezoek aan het Canadeesch gedeelte van de Niagara- wa ter val. Oe ontvangst te Boston, Met bijzonderen trein vertrok de konink lijke familie naar Boston, waar zij Zondag morgend aankwam. De burgemeester en de gouverneur ont vingen hen in de statie. De stad werd alsdan bezocht. Ruiterij reed voorop; de autos volgden tussche» eene haag soldaten. In de Kathedraal. In de kathedraal van het II. Hart werd de koning door kardinaal Gibbons verwelkomd. Daar kon de koning dc hand van kardinaal Mcrcier drukken. De koninklijke familie woonde de mis bij door kardinaal Mercier cn Mgr Plainer op gedragen. Kardinaal Mcrcier beklom den predikstoel en drukte de Amerikanen zijn vreugde uit, zijne welbeminde koningin en zijn koning, ridder, zinnebeeld der eer te mogen begroe ten. Hij verheerlijkte hel Amerikaansche volk om zijn godsvrucht, zijn wilskracht en be drijvigheid. Hij dankte het voor zijn hulp aan België cn sprak de hoop uit, dal heidelanden steeds verecnigd moesten blijven in, de verdediging van het menschlievend ideaal. Daarop zegende de kardinaal de geloovi- gen. Verdere ontvangsten Bij het verlaten der kathedraal juichttc het volk het vorstenpaar luide toe. De bibliotheek en het museum van schoone hunslen werden hier ook bezocht. In hel Hotel Copley werd het democratisch gerecht, varhensvleesch met booncn opge diend. Na het eetmaal had een ontvangst plaats, bijgewoond door hen die aan het Relief-werk meededen. In de Universiteit Te 16 ure begaf de koninklijke familie zich naar de universiteit Harvard, tnsschen eene vierdubbele haag van automobielen, die hun getoeter lieten hooien, eene luidruchtige manier om den geesldrill der inzittenden tc toonen. De menigte waartusschen vele Belgen, was overgroot. M. Lowell, rechtor der universiteit ontving de hoogo gasten in dc groote hall der univer siteit. Hij eindigde zijn toespraak niet aan den Koning, den verdediger'van het Recht, liet diploma van doctor in dc rechten aan te bicden. Dc Koning verklaarde zich zeer gevleid met dit eerbewijs en uitte de beste wenschen voor den vooruitgang van de oudsie en belangrijkste universiteit van dc Vereenigde Staten. De leden van het leeraarskorps werden toen aan de koninklijke familie voorgesteld en deze vertrok ten 18 uren. Schikkingen voor den terugreis Majoor Dujardin. ordonnance officier des Konings, zal den 13 October naar Amerika vertrekken om den Koning het dossier der loopende zaken ie bezorgen Z. M.zal de stukken onder de terugreis kunnen instudceren. Aldus zal hij bij zijn terugkeer te Brussel, niet met werk overlast zijn. Q»»L> imQIJW Ö'ER UJOHT Patrones der vliegers Inwijding eener nieuwe kapel te Parijs Op de hoogte van Saint-Cloud, die Parijn belieerscht, is eene kapel opgericht. Boven op de kapel staat bet beeld der H. Maagd, met opengestrekte armen in de richting dei- lucht. Hare oogen zien vol medelijden op de stad neer. Het is het heiligdom opgericht aan O.-L.-Vrouw der lucht en dat Zomlag laatstl, te midden van eenen groolen toeloop van volk door Mgr. Cibier, bisschop van Versailles, is ingewijd. In de maand Mei van 1913 werd de eerste steen gelegd op de plaats, die getuige was der eerste pogingen van Santos-Dumont. Op dien dag was de vlieger Brindejonc des Mou- linais een krans op de grondvesten komen neerwerpen. De plannen der kapel van O.L. Vrouw der lucht zijn door M. G. Benezech gemaakt, 't Is een modern gebouw doch van gothische in spiratie. Door den E. II. Legrand, pastoor van St-Cloud werd het aan de gemeenteover- heid overhandigd. Mgr. Gibier heelt daarop eerst de buitenmuren en dan het inwendige der kapel gewijd. Talrijke vliegers van het leger woonden de plechtigheid bij. De Aero-CIub was vertegen woordigd door graaf Chardonnet. M. Walefïe, onderzoeksrechter te Luik, gelast met het onderzoek nopens de diefte van700.000 li*, waardencn juweelen, te Luik ten nadeele van Mcv. M.... gepleegd, heeft te Aken zekeren Peelers doen aanhouden. Deze kerel maakte onder de bezetting deel van d0* Duitsche policie en wordt verdacht van medeplichtigheid aan deze diefte. Volgens bekomen inlichtingen zouden de dieven met vier geweest zijn. Een dezer zeke ren Engelberg, heeft zich in het gevang van Maastricht verhangen. Vooraleer zelfmoord te plegen, had hij alles bekend en zekeren Slriimann als hoofdplichtigen aangeduid. Deze werd aangehouden doch loochent hard nekkig. De onderzoeksrechter zoekt thans nog een anderen Duitschcr op, ook in deze zaak betrokken. DE NAGEDACHTENIS VAN Met diepe ontroering heeft de bevolking van Ilaeltert kennis genomen van de liefda dige giften, gedaan door den zoon van onzen achtbaren Senator en Staatsminister, wijlen M. Etienne de Sadeieer, oorlogsvrijwilliger, sergeant bij het korps der Belgische Taal manhen, Militaire Commissaris ter statie Amiens (Frankrijk), waar hij roemrijk ge sneuveld is voor het Vaderland, in den ou derdom van 28 jaren, op 26 Maart 1918, tijdens het vreeselijk bombardement van Amiens door onze vijanden. In zijn laatste wil, gedagteekend sedert het begin van den oorlog, heelt hij deze edele woorden neergeschreven Moest mij eenig ongeval overkomen, ik zal welen te sterven als vurige christen, als fiere en echte vader lander. Na het stichten eener fondatie voor het celebreeren van eenenjaarlijkschcn dienstin de kerk van Ilaeltert, schenkt hij aan de ge meente Ilaeltert ccne kapitale som van 23 duizend franken, te plaatsen in staatsrenten, om jaarlijks op zijnsferfdagde intresten ervan tc verdeelen aan de tien zorgvuldigste en verdienstelijkste behoeftige huisgezinnen der gemeente, door het Armbestuur aan te dui den. Hij schenkt ook aan de Algemecne Maat schappij der Brussclsche Catholieke Studen ten, waarvan hij de voorzitter was, eene som van duizend franken, om een memoriaal te plaatsen, hetzij in de hallen der Universiteit van Leuven, hetzij in de Collegiale kerk van Sic Gudula te Brussel, met de namen van zijne kameraden, gesneuveld voor het Vader land, er ootmoediglijk bijvoegende de zijne uitgezonderd. Volgens wij vernemen, zal het memoriaal geplaatst worden in de kerk van Ste Gudula, de hallen van Leuven vernietigd zijnde en daar men niet weet wanneer ze zullen kunnen lierbouwc worden. Ten andere, het was de eerc-wacht der catholieke studenten die in Ste Gudula al de groote ceremoniën, Tc Deum, procession, enz. opluisterde. Rond de veertig zijner makkers zijn als hunnen voorzitter op het eereveld gevallen. Daldc ziel van de/.en edclmoedigon jonge ling in vrede ruste Besluiten van uitdrijving zijn uitgevaardigd tegen de pastoors van Oudenval en van Bur- neville twee onderwijzeressen van Malmedy cn zekere Poncin en zijne twee zonen. Allen moeten den omkring van Malmedy verlaten binnen de drie dagen. Het is hen ook verboden in den omkring van Eupen te ver blijven. Een aantal andere personen zijn ook ge waarschuwd dat zij van houding moeten ver anderen, willen zij niet onmiddelijk uitgedre ven worden. De toestand verergert Belgrado, 7 Oct.UilSusak wordt geseind dat in de nacht van 1 en 2 October zich erge wanordelijkheden hebben voorgedaan en roo- verijen zijn gepleegd in de omstreken van Fiume. Itali.aanscbe soldaten hebben geweer schoten gelost cn hebben de bijzonderste woonsten overrompeld. De plunderingen heb ben tot 4 ure in den morgen geduurd, 's An derendaags heeft de Italiaansche Nationale raad zich te Fiume meester gemaakt van het agentschap der Oostenrijksch-Hongarische bank, alzoo willende bewijzen dat zo geheel meester is der stad. Wij meldden gisteren dat een nieuw Ser visch ministerie gevormd was, onder voor zitterschap van M. Marco Trikovilch. Dat ministerie was inderdaad gevormd, doch de prins regent heeft geweigerd het aan te nemen, daar het niet .beantwoordt aan den wensch, uitgedrukt door den prins, namelijk, dat hel een kabinet zou zijn van breeden samenwer^ kingsgeest, dat kon rekenen op den steun van liet parlement. De prins regent heeft dan M. Draja-Pavlo- litch, voorzitter der Kamer, mandaat gegeven een nieuw kabinet samen te stellen. Deze heeft onmiddelijk de onderhandelingen met de voorzitters der verschilljge parlcmentairo groepen begonnen. Dinsdag nacht rond 11/2 ure, ontstond brand in eene meubelfabriek der Olletstraat te Gureghem. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding. De meubelfabriek gelegen op de bovenverdiepen van het gebouw, ston den weldra in laaie vlam. Op het gelijkvloers was eene autogarage ingericht, alwaar zich verscheidene autos bevonden. Deze liepen ook groot gevaar. De pompiers snelden spoedig ter plaats en vielen met verscheidene lansen het vuur aan, doch zij konden niet verhinderen, dat het vuur zich mededeelde aan de garage. Deze werd met de autos welke er zich nog bevon den vernielt!. Ook van de meubelfabriek bleef enkel een puinhoop over. Rond 4 1/4 ure was alle gevaar vöor uitbreiding geweken. De schade door verzekering gedekt, wordt op ongeveer 80,000 fr. berekend. Nieuwe Onthullingen De vroegere Duitsche gezant te Weenen ever Greyfs bomiddeCingsvcorstel. In de «Hamburger Nachrichten» zegt graaf "Wedel, dé vroegere Duitsche am bassadeur te Weenen, over do behan deling van Grcy?s bemiddelingsvoorstel Indien de Berujnscbe documenten ge publiceerd worden, zal men daaruit ver nemen dat Yon Bethinann Hollweg 3 dringende telegrammen zond naar "Wee nen en dat Vom Tscbircliky, Duitsche ambassadeur, krachtens ontvang-en op dracht, ten sterktste er lieeft op aan g •- drongen dit voorstel aan te nemen. Graaf Berohtold liet hem niet mer ken dat hij geneigd was hier op in t« gaan. Berohtold maakte er zaeh van at met de mededeeïing dat hij de toestem ming zou viagen van keizer Brans-Jo seph en dat hij den raad zou inroepen, van graaf ïisza, die binnen enkele da~ gen te WeeneiJ tverd verwacht. Duitse!) verwijt aan Ccstenr.-Hcr.ganë Graaf Wedel zegt verdér «wij kun nen onzen bondgenoot het verwijt niet besparen dat bij tegenover ons niet op recht is geweest en ons met listigheid- jes in zijn net verwarde. Naderhand is het gemakkelijk te zeg gen, dat het beter geweest zou zijn in dien we onzen steun alleen hadden be loofd als we bijtijds op de hoogte ge houden werden,van eiken stap en indien ons advies zou zijn id gewonnen. Wie echter kou gelooven dat de an ders zoo vredelievende en toegeeflijke bondgenoot zoo wild was geworden? Wie kon gelooven dat hij tegen ons zij nen getrouwen,vriend, gebruik zou ma ken van dergelijke listen. Het kan niet ontkend worden da.t we ons aan een ver zuim hebben schuldig gefliaakt. Maar de fout is verklaarbaar. Het is de Ween sebo diplomatie gelukt de geheeie we reld te bedriegen. Berchtold verdedigt zich tegen het Oostenrijksche Roodboek. In dé Neue ïVeie Presso plaatst graaf Berohtold een uitvoerige verdediging, tegen do beschuldiging die liet. Oosten rijksche rood"boék'hein ten laste legt. Uitvoerig spreekt Berchtold over de rol, die Yon Tchirsky, de intusschen ge storven Duitse hou gezant te Weenen, en het departement van Buitenlandscke zaken te Berlijn in de voorgeschiedenis van den oorlog, hebben gespeeld. Volgens Berchtold is Italië dén eer ste schuldige, daar het door den oorlog in Tripoli het ga.nsche Oosten in beroe ring heeft gebracht. Italië maakte dat de onder Russische bescherming staan de volkren van den Balkan naar den oorlog gingen verlangen. Ttalie werkte zoodoende aan de vrede lievende politiek van de monarchie te gen. De ministerraad van 7 Juli wilde den gioot.en oorlog niet. Men wilde dien oorlog vermijden door het conflict te localiseeren, want men kon toen nog van Rusland gelooven dat het niet tot den aanval op de monarchie zou over gaan. - Do houding v?jt Dultschland) in hot conflict mot Servië. Berchtoldi zegt dat von Tschirky er met nadruk had op g*ewezen dat Berlijn eene actie van de monarchie tegen Ser vië verwachtte en dat men in Duitsck- land niet kon begrijpen dat de monar chie de gelegenclheid voorbij zou laten voorhij zou laten gaan. Hij voegde er aan toe dat men in Duitschland onder handelingen over: een vergelijk met Ser vie als e.en teeken van zwakheid van Oostenrijk zou beschouwen. Dat zou dan een terugvyerkÏDg op de positie van de monarchie in 't verhond met Duitsch land en dus ook op de toekomstige po litiek van Duitschland hebben. Ts -hir- sky was bovendien een overtuigd voor stander van een krachtig optreden te gen Servië. Berchtold wijst er verdér op dat men blijkens het roodboek het besluit van dén Weenscken ministerraad te Berlijn met «ongeduld» wachte. Uit verschillende documenten blijkt verder dat keiaer Wilheihn en, andere toonaangevende personen, in Duitsch land niet alleen eensgezind en trouw, aan dén kant van de monarchie ston den, doch Oostenrijk - Hongarie zelfs aanmoedigden om het gunstig oogen- >lik niet voorbij de laten gaan. Men wenschte meer dan een einde te maken aan d'e revolutionnaire bewegin gen in dit land en men liet aan de mo narchie zelf de keuze van de middelen in den strijd tegen Servië. Duitschland scheen er bovendien door diplomatieke mededeelmgen zeker van te zijn, dat Engeland in een conflict, op den Balkan niet tusscken beiden zou komen, zeifs indien Ruslanden dus even tueel Frankrijk er in zou worden ge mengd. Engeland had volstrekt gecnen lust om voor Rusland of Servië de kas tanjes uit het vuur te gaan halen. Dit zijn dc hoofdpunten van de uit voerige verdediging van graaf Berch told. RAADGEVENDE KOMMISSIE. Onbedepf bare koopwaren. Vastgesteld door de raadgevende kommissie van den Minister vau Nijverheid, Arbeid en Be voorrading, om de deskundigen van het parket in de mogelijkheid te stellen, het besluit van 31 Maart 1919, op do woekerprijzen der koop waren van eerste noodzakelijkheid toe te passen. Week van 13 tot 19 October. Ieder handelaar is èr toe gehouden navolgende lijstder artikels met naam en prijs aan to plakken Verduurzaamde viach Portugeesche sardienen 1/4 22m/m Fr. 1,50 id. 1/4 club 30 m/m (do beste) 1,(5 Roze zalm van Alaska (hooge doos) 1 pond 2,— Verduurzaamd vleesch Corned Beef 2,35 Chicorei Chicorei onverpakt (vorige oogst) per kilo 1,50 gewaarborgd zuiver 1,50 in poeder (in pakjes) per 1/2 kilo 0,83 in korrels 0,90 Suiker Gekrislaliseerde suiker per kilo 1,80 Blonde vergooiso (bruine suiker in poeder) 1,65 Broodsuiker 1,95 Kandijsuiker in brokjes en in poeder 2,30 Zout Geraffineerd zout voor boter por kilo 0,10 Geraffineerd zout 0,30 tot 0,3^ Soda in brokken 0,35 Rijst ameldonck per 1/2 kilo 3,15 Belgische lucifers (without) het pak 0,45 Voedingsdoeg Vermicelle, noedels, gewonen voedingsdeeg (inlandsch) per 1/2 kilo 1, Macaroni (lnlandscho) 1,23 Buitenlandsche voedmgsdoeg per kilo 3,15 Gewone rijst 2,25 Vet en pekelt^arcn Amerikannsch spek per kilo 7,50 Resp pionic met borax 6,50 Reuzel zuiver (ingevoerd) i 7.*5 Rundvet (volgens hoedanigheid)5,— tot 6,— Margarineboter 4,80 tot 5,50 Allerlei Petroleum den liter 0,55 Groene smeorzeep per kilo 2,50 tot 2,60 Olijfolie den liter 8,r,0 Grondnootolie (sla-ol-oj 7,25 Chocolade (wettelijk) per kilo 7,— Koffie Ruwe koffie Santos beste per kilo 7, gewone goede 6,— n gownno 5, Gebrande koffie Santos beste 8 50 gewone gocdo 7,50 gewone 6,50 KisRlcrspijzen ITavervlokken in pakjes 2,25 het pak Aardappelbloem Onverpakt per kilo 2,50 In pakjos van 1/4 kilo 3,20 De gendarmen van Lede hebben tc Schoonaarde eene goede vangst gedaan. Sinds lang reeds werd een genaamde Van Lippevelde Camie), een Sojarige kerel, on verbeterlijke nietdeug, door de policie opge zocht wegens verscheidene diefstallen in den omtrek gepleegd. Van Lippevvelde was ook verdacht van medeplichtigheid aan eene aanranding op den openbaree weg, in bende gepleegd, met bezwarende omstandigheid dat er doodsbe dreigingen geuit vvercfen. Deze kerel is thans door de gendarmen van Lede geknipt en ter beschikking van den onderzoeksrechter naar Dendermonde over gebracht. Ongetwijfeld zal deze aanhonding in den omtrek van Schoonaarde met voldoe ning vernomen worden. Zitting van Dinsdag 7 October De zitting wordt geopend om 2 1/4 ure, onder voorzitterschap van M. Poullet, Na de stemming der rechten op den tabak, der begrooting van congo en het wetsontwerp tot herinrichting van de rechtspleging, wordt er overgegaan tot de bespreking der Evenredige Vertegenwoordiging en het Vrouwenstemrecht voor de Gemeentekie- zingen. M. DESTREE vraagt de verdaging voor het wetsontwerp waarbij het stèmreclit zou toegekend worden aan de vrouwen, voor de gemeentekiezingen.'t Is niet mogelijk zulks in dezen zittijd nog te stemmen. Indien de rechterzijde er in toestemt het te verdagen, verbindt de socialistische linker zijde zich het te bespreken met den aanstaan den zittijd. M. IMPERIAL!. Deze verkiezingen moesten op 23 October plaats hebben. De rechterzij vraagt dc bespreking van het ont werp., gesteund door MM. Levie, Carton,1 GoTnet, Segers en Colaer. M. COBLET zegt dat de rechterzij de alge- meene Kieswet stemde op de princiepen dep E. V. en liet vrouwenstemrecht voor da gemeente. Men had in April het voorstel niet neergelegd zoo de rechterzij niet meende dat het thans niet zou besproken worden. Ik var- zet mij legen de motie Destrée. M. BUYL leest zijne verklaring na het accoord der drie partijen. Die verklaring in zake het voorrecht voor de E. V. werd een parig goedgekeurd. M. DESTREE is verwonderd dat M. Coblet geen verbintenis aanging in zake de verkla« ring der socialisten, die dc rechterzij in zake vrouwenkiesrecht na de verkiezingen willen stemmen. ZooMit niet telt wordt de verbinte nis ingetrokken. M. GOBLET. Wij zouden de Ifberale» willen hooren. M, LEMONN1ER vraagt he* onrniihieimk onderzoek van het voorstel Van deWalleover de E. V. Hij verklaart dat de linkerzijde zich het recht voorbehoud het vrouwenslemrecht voor de gemeente te bestrijden en wensciit dat de gemeentekiezingen zoo haast mogelijk plaats hebben. M. LEVIE sluit zich aan bij de motie Des trée. (Zeer wel). M. GOBLET. De gemeentekiezingen zullen den derden Zondag van October 1920 plaats hebben. Hij hoopt dat de nieuwe Ka nier het vrouwenkiesrecht voor de gemeente stemmen zal. M. DESTREE. -— De socialisten wülen de rechterzij steunen. M. GOBLET. Dat is mij genoeg. Ik betreur dat M. Lemonnic-r min duidelijk is. M. de BROQUEVILLE wijst op de groote belangrijkheid van de socialistische, verkla ring en den verzoenmgsgeest der liberale verklaring. (Protestaties rechts). Protesteert toch niet, alvorens te weten wat men gezegd heeft. Kan men zeggen dal de liberale partij niet over te balen is in zake het vrouwen stemrecht voor de gemeente Al de partijen zijn bekeerd onder den indruk der gebeur tenissen der rede. (Zeer goed). De politieke waardigheid is ongeschonden, de eer is gered. Laat ons dus geen lijd ver liezen, daar de zittijd binnen drie dagen ge sloten moet worden. Stemmen wij de E. V. door M. Van de Walle voorgesteld. Door het vandaag te bespreken, zullen wij het vrou wenstemrecht voor de gemeente geencn dag vooruit brengen. De minister wenscht dot de gemeente kiezingen in October 1920 zullen plaats heb ben en verzekert dat de regeering alles zal doen om er toe te komen. (Zeer goed. Slem- men Stemmen M. GOBLET. Ik had gezegd dat ik tegen de motie verdaging van M. Destrée zou stemmen, maar gezien den uitslag, der be spreking, zal ik er voor stemmen. De motie Destrée wordt eenparig gestemd. Evenzoo de motie Lemonier, van 't voorstel der E. V. te bespreken vóór het ontwerp der grondwetshervorming. Do jaarwedden der Ondorwijzers M. de BROQUEVILLE kan niet aannemen dat de bespreking worde gehouden over het voorstel van een nieuwen loonstandaard voor het lager onderwijspersooneel. De regeering zal voortgaan met het betalen van duurlevergoedingen tol op den dag dat er een nieuw barema zal daargesteld zijn, dat terugwerkende kracht zal hebben tot op 1 Octobor 1919. Dit zal al deleden der Kamer voldoening geven, die verlangen dat het onderwijzend personeel behoorlijk betaald worde volgens zime verdieilsten. "M. I)E VOORZITTER —Men kan een ont werp waarvan het verslag niet ingediend is niet bespreken. M. MA EN 11A UT protesteert. M. BUYL. Het verslag zal morgen worden neergelegd. De Grondwetherziening M. de BROQUEVILLE betoont de noodza kelijkheid der herziening der grondwet en verklaart dat deze reeds sinds 1915 bestu deerd werd. Hij drukt de hoop uit dat deze zal gewijzigd worden volgens de evolutie on zer eeuw. (Toej. op alle banken). M. WOESTE. Het werk der kamer dient duidelijk bepaalt te worden. Zij mag het werk van 1830 niet ontbinden dat ons een lang tijdvak van betrekkelijk ge luk bezorgd heeft. De Kamer mag geene nieuwe bepalingen in de Grondwet schrijven. Alleen mag dat gewijzigd worden wat de on dervinding bewezen heeft onvoldoende ge- wrrden te zijn of gebrekkig is. Wat wil men zeggen, onder andere, met de demokratisee- ring van den Senaat? Is de tegenwoordige Senaat dat niet Het is te betreuren dat de Regeering zich met bij de rechterzijde aangesloten heeft om de onmiddellijke oplossing van het Vrouwen slemrecht te vragen. En wat het werk der Constituante betreft wil ik doen opmerken dat niet door de her ziening van al onze instellingen het beoogde doel zal bereikt worden, maar wel door dege lijke wetgevende en maatschappelijke maat regelen. M. TROCLET legt een amendement neer, vragende dat heel de grondwet zou herzien worden. M. BUISSET steunt die vraag. M. BEGEREM.Daarover zou de Kamer eersten vooral uitspraak moeten doen. M. VAN HOEGAERDEN maakt den lof van de burgerwacht en drukt de hoop uit dat men hare verdwijning niet zal toeschrijven aan de rol welke zij in Oogst en Sepïeaber 1914 gespeeld hee/L M. DE BROQUEVILLE. De burger wacht verdwijnt tengevolge van de nieuwe legerwet en bij gebrek aan manschappen. De bespreking zal morgen voortgezet wor den. De zitting wordt om 6 ure geheven.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2