s uchtiging a. u. b- De bijzondere Lichting van 1919 Da zaak L8nalr=0aihaux en Gie Eene vadermoord te'Halle Schrikkelijk Ongeluk Eene Bolchawistisclie poging JEM li CÜÜÜDA Het ScMkïiswiüd ts Moskeu De Geheime Stokerijen Gvergave van Antwerpen Seseraal Da Gulss krijst reenters JAARGANG nummer Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Teleplioon 114 Zondag 12 en Maandag 13 October 1319 I_1 TT» 40 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Ndffel-De Gendi Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot hot Agentschap IIatas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Het kind, wiens lichamelijke, geestelijke en zedelijke ontwikkeling moet waargenomen en onderhouden worden, is zeker geen engel. Er beslaan bij dat redelijk schepseltje kiemen van ondeugden en van gebreken die men door de tuchtiging moet uilroeien. Indien men ieder oogenblik en op en in alle puntjes de tuchtiging wilde bezigen, zou het voor velen een standvastig berispen zijn. en het familieleven zou onverdragelijk wor den. De ouders moeten dus grondig hunne binders kennen, rekening houden van de omstandigheden; inborst, aard en neigingen onderzoeken om de tuchtiging volgens nood zakelijkheid en noodwendigheden toe te passen en in bepaalde hoeveelheid toe te dienen, 't Spreek van zelf dat men hier slechts algemeene raadgevingen kan voorzetten. Het eerste wat bij de tuchtiging in acht genomen worden en waarlijk onontbeerlijk moet genoemd worden is de volkomen eens gezindheid tusschen vader en moeder. Zoo bijvoorbeeld als moeder eene straf beeft toegediend en de vader bij zijn thuis-1 komen opentlijk zijne vrouw afkeurt en laakt en de straf opschorst, dan is alle moederlijke gezag verdwenen voor goed en altijd. Zoo insgelijks, indien de vader streng te werk ging, komt het niet van pas dat de moeder met hare bescherming en verschoo ning de kleine schuldige troost en troetelt. Indien men het zoo aan boord legt, o dan wordt alle ernstige tuchtiging en alle ware opvoeding in den grond geboord en vernie- tigd. Een levend voorbeeld nog In vele huis gezinnen eet men nog samen de namiddag boterham of't vesperbrood. Vroeger wanneer men matiyer at en dronk, werd dit eetmaal overal in onze vlaamsclie streken onderhou den. Op zoo een vieruurgetijde had men bij Karei Welgemanierd waffels gebakken om 't zoontje Paul en zijne Kameraadjes te ver lustigen. Paul niettegenstaande de goede opvoeding die hij ontving was een onverdra- gelijke jongen, dat was toch ook welzijn moeders schuld. Nauwelijks was men bij tafel geschoven of Paul zonder omzien en ter slinks bemeesterde de grootste en schoonste •waffels, zonder te letten op de vriendjes, die tot het walielsmullen waren uitgenoodigd. Zijn vader bij dit zien, werd verontwaardigd, doch liet het slechts in een welgepaste berisping blijken. Paul, onderbrak vader, 't geen gekomt te doen merkte ik toch op cn ik verwittig u dit middeltje niet meer te ge bruiken dat is tegen alle welgemanierdheid, eerst en vooral moet gé uwe gulzigheid be dwingen en de schotel met waffels aan uwe oudere en kameraden eerst bestellen enz... Doch ziet en hoort de moeder kwam tus schen Maar Vader, laat de jongen met rust, gij valt den jongen aan, o dat braaf engeltje, onze schat... bij zou niet willen of niet kun nen misdoen... en nog veel vijven en zessen die Paul volle gelijk gaven en Vader Welge manierd met zijnen mond vol tanden lieten staan kijken en alle gezag en ontzag ontnam. O dwaze moeder, gij weet dus niet dat ge •uw engeltje of beter uw duiveltje van een jongen op die manier de oneerbiedigheid ten opzichte van vader, en de beleefdheid ten opzichte van de uityenoodigden en de gulzig heid en hebzucht ten opzichte van 't jongentje zelf voorhoudt Volledige, volstrekte, volkomene overeen komst tusschen vader en moeder moet er heerschen in 't opvoeden en het tuchtigen der kinderen. Soms eens de oogen toenijpen is niet altijd af te keuren, dan wanneer er slechts een klein of afgezonderd foutje op het spel staat, gelijk voor sommige gebreken die met de Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navery (199° VERVOLG.) XV. De vervolging. Gelukkig- verminderde den gloed van den bosclibrand' om welhaast geheel te verdwijnen. De duisternis moest voor de vluchtelingen eene onbesefbare wel daad zijn. De Indianen mochten al ui terst behendig zijn in Let besturen hun ner prauwen, de doolhof der Duizend- Eilanden was te verward om hun het vervolgen der kleine schuit mogelijk te maken. Deze bezat het groote voordeel alleen haar weg te zoeken waar ze zon der moeite een doorgang vond, waren do 12 prauwen in de onmogelijkheid te manoouvreerenDaarbij beaat do vluch tende prauw nog een ander groot voor deel. Halgan putte in het hachelijke van 'den toestand de kracht van een vertwij felde en roeide met bovenmensckelijke snelheid zich blindelings op de aanwij zingen van Nonpareille verlatende die den kleinsten waterweg van dezen me ander kende en hem de kleinste kree- ten einde de twaalf vijandelijke vaar tuigen in een onontwarbaar netwerk op {dwaalspoor te brengen. Het moedige onverschrokken e meis je had niets van hare kalme on verschrok koudheid verlorenzonder er zich om te bekommeren dat hare vlottende witte jaren zullen verdwijnen. Voorzeker moet men bij de tuchtiging, geduld, waakzaamheid en behendigheid gebruiken; en daarom zuur en zoet strijken, zachte opmerkingen doen, tee- dere vermaningen toesturen, ernstige gewaar wordingen doen vaststellen; bij gelegenheid lichamelijke kastijding, uilsluiting van uit spanningen, wandelingen, spelen, reisjes, enz., ook al in 't werk stellen. En wanneer het kind tot zekere jaren is gekomen, of meer verstand aan den dag legt, dan tot zijn verstand en christen-zijn gespro ken, om het zoo w eeral beter te overtuigen en het op den rechten weg te richten en voor te lichten. Marc. Op zoek naar een bedrieger. Een genaamde J. A. Iiartogs had in de bank Geeraerd, Maerlens en Cie, Kouter, te- Gent, bij middel van een valschen wissel, eene som van 8000 fr. weten los te krijgen. Eene klacht werd neergelegd. Thans heeft men vernomen, dat de kerel bij wisselagenien der Arenberg en Schild knaapstraten, te Brussel ook meer dan GOOO fr. heeft welen te bemachtigen. De kerel wordt naarstig opgezocht. Volgens bericliijen uit Kopenhagen, zijn de sociaal-revolutionnairen te Mos kou openlijk in opstand gekomen tegen do Bolsjewisten. In een manifest aan de bevolking maken ze bekend dat zij op het schrikbewind der Bolsjewisten met een tegen terrorisme zullen antwoor dén en 10 Bolsjewistische hoofden ei- scken voor elk hunner die door de Rio- wordt gedood. Nader heet het dat reeds verscheide ne Bolsjewistische leiders vermoord zijn waaronder ook een zekeTen Peters ie vroeger te London gewoond heeft en in 1911 betrokken werd in de z. g. Syd- neystreet - zaak, waar de moordenaars, van eenige politiebeambten in Hound's ditch werden belegerd. Peters werd dan vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Telegrammen uit Helsingfos, spreken oveneens van eenen bloedige oproer te Moskou en zeggen dat Lenin bevel zou gegeven hebben tot de aanhouding van Trotsky; deze was hem echter voor en liet Lenin aanhouden. Eene belangrijke ontdekking te Vorst. Dc policie van Vorst had vernomen dat eene belangrijke geheime Stokerij in werking wrs in een groot gebouw der Esschenstraat. Vrijdag namiddag trok de politiekommissaris vergezeld door verscheidene agenten er op af. Zij verrasten er twee kerels, volop aan het werk. Deze namen onmiddelijk de vlucht en iiepen naar boven. De policie omsingelde heel het gebouw en daarna werd het huis doorzocht. De twee kerels waren niet meer te zien, en de agen ten gingen even op het dak. Alsdan be merkten zij dat de twee kerels zich langs eene dikke koordnaar beneden lieten glijden. De stokers kwamen terecht in den hof van een naburig huis, klommen ijlings over ver scheidene muren en waren weldra verdwenen. Gansch de wijk werd nog doorzocht doch vruchteloos. In de stokerij vond men vijftien groote kuipen in gisting, eeno groote hoeveelheid suiker en vijf honderd liters pas gestookten alkooi. Alles werd aangeslagen evenals een laatst verbeterd stooktoestel. Het parket is verwittigd. De twee stokers zijn gekend en hun signalement is in alle richtingen rond gestuurd geworden. haren en de plaats dat ze midden in de schuit innam haar het eerst en 't meest aan do woede der Indianen blootstelde, bleef ze helder en bedaard', terwijl ze met de eene hand de richting aanduide leunde ze met de andere op do schou- L'ers van Patira. Waarlijk de breed© St. Laurens, uit wiens schoot de Duizend-Eilanden op doken, bood! op dit oogenblik een zeld zaam schouwspel aan. De laatste gloed van d'e wegkwijnende bosclibrand stierf in het woud en op de wateren weg; bij deze flikkering zag men de zwakke boot van de vluchtelingen als een watervogel daarhenen glijden; Halgan vooroverge bogen op de bank misleidde zich om trent de afmatting die zijne armen met verlamming dreigde te treffen; Tanguy op den bodem der prauw neergehurkt, met het hoofd in de handen, dacht aan Hervé, die hij heel waarschijnlijk nooit meer terug zou zien, hij dacht aan den dood die hem als eene wisse prooi ach terna zet^e, aan Patira, Nonpareil le, en hunne vruchtelooze toewijding, waar door ze zich zelf het lol bereidden dat, hem beschoren was. O, hij leed veel niet alleen van- zijne inwendige smart, maar ook om zijn onvermogen om hier van dienst te zijn. Hij voorzag reeds 't oogenblik dat Halgan uitgeput door borenmenschelijke inspanning verplicht aou zijn om tegen wil en dank, de roei riemen neer te leggen, hij zelf kon ze niet hanteeren, Patira en Nonpareille zouden hem moeten vervangen. Dezen Deodelijk automobielengeluk TE OOSTCAMP Een vreeseliik automobielongeluk gebeurde hier op de wijk Moerbrugge. De 9jarige André Vermout speelde vóór de ouderlijke woning, toen een niet granaten zwaargeladen auto kwam aangereden. Het jongetje, dat zich op dit oogenblik gansch alleen langs den tegenovergestelden kant der ouderlijke wo ning bevond, wilde de straat overloopen, juist als de auto voorbijreed, doch het werd door het zware rijtuig gevat en meegesleept. De autobestuurder spande alle pogingen in om te stoppen, maar liet was ;te Iaat; het kind lag- kermend op den grond, de beide beenen letterlijk verbrijzeld. Een geneesheer diende het slachtoffer de eerste hulp toe, waarna hel naar het St Jans hospitaal te Brugge werd overgebracht. Gisternacht is het ongelukkig kind in de schrikkelijkste pijnen bezweken. Wij meldden gisteren, dat de Kamer de wet op de aanwerving voor de bijzondere lichting van 1919 voliedigd had. Zulks geschiedde bij eenparigheid der 120 aanwezige leden. De middenafdeeling had aan dit wetsont werp verscheidene wijzigingen voorgesteld, doch deze werden door M. Masson, minister van oorlog, afgewezen en door de Kamer niet bijgetreden. Een bijgevoegd artikel, voorgesteld door MM. du Bus de WarnaiTe, Pirmcz, Bertrand en Huyshauwer, luidde alsvolgt Voor zoover de dienslvereischten het niet verhinderen, en indien het gedrag der belang hebbenden voorbeeldig .is geweest, zal dc duur van den werkehjken dienst (wederop- roepingen inbegrepen), door verleening van verloven zonder soldij, tot VIER maanden verminderd worden voor de gehuwde milicie- ptichtigen van het bijzonder contingent van 1919, wier huwelijk *op 15 Juli 1919 was voltrokken. Dit artikel werd aangenomen, met eene kleine wijziging, door M. Masson voorgesteld, namelijk de vervanging van de woorden zal verminderd worden door de woorden zal kunnen verminderd woeden, doch zulks slechts in geval van nood. Dat is een goed nieuws voor de belang hebbende mi.licianea tt&njiet bijzonder con tingent van 1919. PARIJS, 10 Oktober. M. Pérès, voorzit ter der onderzoekskommissie van het Hooge Hof, heeft heden namiddag aan M. Caillaux een nieuw verhoor doen ondergaan. Daarna werd een nijveraar, M. Amieux gehoord. Men verzekert dat de ondervraging van Caillaux de laatste zal zijn, noodig gemaakt door de verklaringen van Pierre Lenoir en dat dit onderzoek weldra zal gesloten worden. Wij hebben destijds"gbmeld, dat de 15 jarige Pieter Verlinden te Halle zijn vader, terwijl deze te bed lag, bij middel van revol verschoten gedood had. Dc jonge moordenaar pleegde zijne misdaad om zich te wreken op zijn vader, die hem een rijwiel beloofd had en nu zinnens was dit aan een gebuur te verkoopen. Dekr.aip werd door weisdoktors onder zocht, die besluiten tot zijne algeheele ver antwoordelijkheid. De jonge moordenaar deed ten andere volledige bekentenissen en loonde niet het minste berouw over zijne afschuwe lijke daad. beseften beidén niet minder het gevaar en schenen zeer goed beiden bet einde van ©en ongeJijken strijd te voorzien; en toch zoowel hot gelaat van den jon geling als van de Indiaansche Weprgaf eene bewonderenswaardige kalmte. De ze twee wezens, zoo verschillend door afstamming en opvoeding erkenden el kander in dit gewichtig uur als kinde ren oen er dezelfde familie. Als Patira zijne oogen naar Nonpareille ophief las hij bare gedachten even duidelijk dan of ze hare lippen ontsloten had om ze hem te vertolken. Mingo eindelijk lag uog altijd aan de voeten zijner jonge mees te ree neergehurkt en gromde bin nensmonds tegen de Eurons. Dezen roeiden met ijver hunne jacht zou reeds met eenen goeden uitslag be kroond zijn geweest, zoo Nonpareille, ben niet telkens het spoor bijster wist te maken Een oogenblik geloofde bet meisje, dat do vervolgers geheel van het spoor waren, maar Helaas de dageraad daag de al te vroeg op voor de rampzalige en afgemartelde vluchtelingen. Bij zijn bleek schijnsel ontdekte Patira eenen boot die hen in een zeer nauw water bij na op de hielen volgde. De gedachte kwam bij hen op om zich met de wape nen in de hand te verdedigen en hun le ven duur te verkoopen, doch er bevon den zich' vijf Indianen in de prauw, ter wijl alleen Patira en Nonpareille ieder eon mes beizaten. En toch zagen ze zich op het oogenblik dat ze aan dit hulpmid De kinderrechter, M. Wets, paste voor de eerste maaj de wet van 15 Mei 1912 toe, toe latende, dat een kind, dat zich plichtig maakt aan een misdrijf, waarvoor de doodstraf kan uitgesproken worden, veroordeeld wordt tot 21 jaar verblijf in een verbeteringshuis en dan nog 20 jaar opsluiting. Diensvolgens zal Pierre Verlinden tot 41 jarigen ouderdom opgesloten blijven. Wij hebben medegedeeld dat aan generaal De Guise beloofd was dat een onderzoeks raad zou benoemd worden, om te oordeelen over de voorwaarden in dewelke de stelling Antwerpen, over dewelke hij in October 1914 het bevel voerde, werd overgegeven en over de verantwoordelijkheid die daaruit voor hem volgde. De achtbare generaal die den tijd had ge vraagd zijne ve'rdediging gereed te maken, heeft nu aan den minister van oorlog laten weten dat hij gereed was. Maandag zal de hoogeren militairen raad door het lot samengesteld worden en getrok ken tusschen al de hoogere officieren die in September '14 den rang van luitenant- generaal bekleedden. Csuepen-kij-Rousselare veroorzaakt door vuurwapens. Bedreiging en opstand tegen gendarmen. Aanhoudingen Woensdag had te Beveren het huwelijk plaats van M. Victor Glaeys dientengevol ge werden er Dinsdag avond en Woensdag morgend door verscheidene geburen vreug deschoten gelost. De wapens bestonden uit oude geweren door de Duitschers achtergelaten en waren geladen met kogels die in alle richtingen en lot op een afstand van 1000 meters rondvlo gen en die een wezenlijk gevaar opleverden. Bij de gendarmerie werd daarover klacht nedergelegd. Donderdag morgend moest er een ander huwelijk plaats hebben en er wer den nogmaals geweerschoten gelost. Woensdag avond rond 8 ure gingen twee gendarmen langs daar op dienst en bevolen de schutters hunne wapens nedir le leggen en te blijven staan in plaats van te gehoor zamen iiepen zij weg hunne wapens mede nemende. Eensklaps keerde een der vtuchtenden (zij waren ten getale van vijf) zich om en loste eee sciiot in de riehtirig der gendarmen die gelukkiglijk niet getroffen werden. De gendarmen losten op hunne beurt een schot, maar ook zouder iemand te treffen. De gendarmen gelukten er niettemin in degene die gescheten had aan te houden hij bood hevig en weerstand en loste nog eenige schoten zonder geulg; dc gendarmen ont wapenden hem. Wat verder komende vonden zij eenen persoon ten gronde liggen die gekwetst was, waarschijnlijk getroffen door een schot gelost door den aangehoudene. De ^-ekwestte die deel maakte van de schutters, had een sci.ot in den buik beko men en verklaarde zich te noemen Heuri Bonduelle. Een geneesheer die hem verzorgde, oor deelde dat zijn toestand heel erg was-en deed hem naar hei gasthuis overbrengen, waar hij Donderdag morgend bezweken is. De aangehoudene werd in het gevang te Rousselare opgesloten. Donderdag morgend werden nog vijf per sonen aangehouden. Men verwacht net parket. del wilden verzaken gedwongen om het ter verdediging te gebruiken. De India nen begrepen dat er slechts een man fce vreezen was en trachtten daarom Hal- g-an onschadelijk te maken; twee riem slagen zouden daarna voldoende wezen, om de gevangenen te bereiken. Rood hoofd, die de gevangenen met hardnekkigheid najoeg schoot een pijl af die door de haarlokken van Nonpareil le vloog en ze in eene golvende bewe ging bracht. Ze beefde niet maar legde haar hand met meer klem op de schou ders van Patira. Als de dochter der wouden blijft staan» zeide ze zal zo tot mikpunt der pijlen dienen.» «Ik weet het, maar ik beschut den roeier.» Helaashare heldhaftigheid kon hem niet- redden, dien Roodhoofd gezworen had te treffen; een tweede pijl trof de hand van Halgan die een kreet van pijn slaakte. De riem die de gewonde hand vasthield viel in bet water en ze zouden hunne vlucht hebben moeten opgeven, indien Nonpareille het reddende hout, niet haastig gegrepen bad. Terwijl dat Halgan den pijl uit zijn handtrok nam Patira de riemen over en zette de boot haar wanhopige vaart voort. Maar in weerwil van den moed des jongelings, misten zijne armen de nooddge kracht om lang te roeien; de aangroeiende dag verdubbeld© het gevaar; de prauw van Roodhoofd won terrein; nog eenige for- sche riemslagen en ze zou reeds met de boot van cte vluchtelingen op ééne lijn TE &EIT-YQRK. Eenigeduizende anarchisten, communisten en Bolchewisten, in de vreemde havens ver zameld, wachten volgens consulaire berich ten, op eene gelegenheid om de Vereenigde- Staten binnen te vallen, eens dat het Vredes verdrag zal bekrachtigd zijn. Reeds predikten de extremisten, zij die besloten zijn tot de uiterste middelen hun toevlueht te nemen, openlijk de revolutie aan en trachten gesvelddaden uit te lokken, overal waar er eene werkstaking is. Ongeveer 4000 Russische Bolchewisten van beide geslachten, wilden gisteren in de 5ik. Avenue te New-York eene betooging houden. Zij vroegen zelfs niet eens toelating aan de policie en mei vlaggen en kartels trokken zij op. Schijnbaar was het doel verzet aan to tcckenen tegen de blokkade van Rusland. Feitelijk was het er echter om te doen, te zien hoeverre zij de overheden konden uitda gen en tot hoever zij mochten rekenen op de sympathie der inwoners van New-York voor hunne revolutionaire gedachten. Zij moesten het maar al te spoedig naar hun zin ondervinden. Nog was de optocht geen 500 meters ver, als er reeds een verwoede charge gedaan' werd door de policie. Een gevecht ontstond. Spoedig waren 500 policiemannen, geholpen door een aantal vrijwilligers, slaags met de Bolchewisten. De strijd was korf, doch hevig en beslis send. Wat nog van de bende betoogers loopen kon, vluchtte ijlings naar de uitwijken der stad. terwijl het overschot naar gasthuizen of gevang overgebracht we d. Het lagere gedeelte der 5S Avenue lag letterlijk bezaaid met gescheurde vaandels, hoeden en revolutionaire schriften, welke de betoogers gehoopt hadden onderweg uit te deelen. Wellicht zal het wel bij die eenige poging blijven. Duitscfiland verlangt een vrije volkstem ming in de kantons Euper. en Malmedy. Volgens een officieus bericht heeft de Duitsehe vertegenwoordiger te Versailles een nota overhandigd, waarin naar volledige klaarheid gevraagd wordt in zake de volks raadpleging in de kantons Eupen en Malmedy. Ophelderingen zijn des te meer noodzake lijk, daar de bevolking onzeker is over de omstandigheden, waarin de stemming zal plaatsgrijpen, welke onzederheid voortspruit uil de houding van de Belgische overheden, die geen enkel waarborg aanbieden voor een vrije stemming. In de nota wordt nadruk gelegd op het feit, dat als gevolg van de houding der Belgen, de voortplanting aangemoedigd wordt van de valsche zienswijze, volgens dewelke iedereen, die voor Duilschland stemt ook voor dit land opteert. Van Belgische zijde wordt insgelijks ver klaard, dat de stemming openbaar zal wezen. De Regeering acht als beste strijdmiddel tegen deze praktijken volledig licht te laten schijnen over de nog twijfelachtige vraagstuk ken, die afnangen van de raadpleging. De nota verzoekt de geallieerde en geasso cieerde mogendheden over deze punten eeisu daags ophelderingen te doen geworden aau de Duitsehe Regeering. Van zijnen kant geeft de Temps de vol gende nauwkeurige bijzonderheden dienaan gaande liggen. Er warenvijf man aan boord' van het Indiaansch© hoofd, dat zulk een ijverig aandeel aan den brand van St. Laurens- huis genomen had:. Gouden Adder be- geerig om zijn misslag- van den verloo- pen nacht te herstellen en drie andeffen bekend om hunne wreedheden en wier tooi van menschenhaar tegelijk van hun moed en barbaarschheid overtuigde. Patira reikte al roeiende zijn breed mes aan Tangny, Nonpareille omklemde het hare met hare tengere hand en Hrl- gan wapende zich met den pijl die rijn linkerhand had getroffen. Een vreeslijke kreet ontsnapte aan de keel der Indianen: Roodhoofd reea eens klaps overeind, boog voorover, greepde prauw van de vluchtelingen vaat en hij trok ze naar zich en stond met een wip te midden van het beklagenswaardige viertal terwijl hij zijn tomahawsk ver vaarlijk zwaaide. Tanguy wachtte hem met 't mos voor jje borst onverschrokken af. Doch Non pareille voorkwam den stoot die hij den Roodhuid had toegedacht; ze weoe Min go op den bru talen aanvaller en zei de: «Dood hem, Mingo, toe!» De beer riehtt zich op en liet zijne machtige klauw on op den Indiaan ne der vallen die achterover tuimelde. Pa tira stiet gelijktijdig de boot van de Hu- rons terug waardoor de wilde en de beec in het water tuimelden. Een woinig later dook Mingo alleen boven. v-' l'i Yervolgt l

De Volksstem | 1919 | | pagina 1