Borysrs, owe zanen, aj.b. jem ennnen Ons Vorstenpaar op reis Ds toestand la onze Slasnliverlieli Holland en België vrijdag 17 Gctouer XXV» JAARGANG NUMMER 241 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 CENTIEMEN Drukker-tlitgeverJ. Van Nuffel-De Gendt Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Bavas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. 1. Stielen en ambachten wérden tot hiertoe aangeleerd door de methode van zien en nadoen. Bekwame, zelfstandige vakmannen zijn^ heiligraar. Hunne uitmuntendheid hebben ze [niet te danken aan een systematische, weten schappelijke opleiding, maar wel aan een gansch bijzonder stel van omstandigheden, als: overvloedig talent, toevallig gunstig werkmidden'n idealistisch karakter cn sla- felijk overwerk. En beziet ze nu het aange- zicht is gerimpeld en het hoofd... kaal! Die raurmensclien zijn omringd van onge schoolde vakwerkers, stoetsgewijze en opper vlakkig afgericht, die, kortweg, de stielbe drijvigheid in gevaar brengen. Nochtans, de noodwendigheden zijn zoo talrijk en zoo dringend'geworden, dat eenige verstrooide koermannen niet meer volstaan er is een leger vandoen De vooruitgang is zoo voornaam geworden, dat er onbedwing bare behoefte is aan specialiseering en uilge lezen heid in de vakken. En gezonde speciali seering gaat niet zonder wetenschappelijke grondslagen, van algemeenenen soortgelijken aard, noch zonder systematische en flinke praktijk, noch zonde,r talent. Zoo slaan de zaken. Die bedroevende toe stand vindtzijn allereerste oorzaak in volstrekt gemis aan dcgelhke opleiding in 't vak. Tijdens de roemrijke middeleeuvrsche periode bestond cr een werkelijk opvoedingssysteem, ieder werkhuis was 'n school. De leerjongen sloot een blij (contract met den baas en deze vond er belang bij den leerjongen zoo snel en zoo ras mogelijk op te leiden inijetvak, voor goede en grootc opbrengst. Gast kon de leerjongen niet worden zon der doorslaande proeven. Baas ook niet. Doch van Toogenblik dat de leerjongen geen ver bintenis meer sloot, gaan en komen kon naar beliefte, gal de baas ook zijn tijd en zijn kun- ste niét meer ten beste en het werkhuis- school, werd een puur uitbalingsmidden de function van baas en gast werden aan geen voorafgaande proeven meer onderworpen en 7.00 kwamen er veel gasten en bazen van be denkelijk allooi. Vandaar verval, langschat- ting en stielarmoede. Dat kregen wij in de plaats van dien heerlijken gildetijd Doch de tijd is gekomen', dat geen enkele vakbediening nog kan aangeleerd worden, zonder klassieke opleiding woekeraars en smokkelaars uitgezonderd Wie denkt er aan geneesheer te worden zonder studiën, enkel door af te lonken en na te poetsen Niemand. Evenmin is het mogelijk op de zelfde manier vakman tc worden. Nu, meer dan ooit, heeft de Patroon bekwame halve en volle gasten noodig welke goed, schoon en snel kunnen werken. Wie geeft ze ons Het werkhuis Onmogelijk. Zelfstudie.? Ook niet. Het eenig deugdelijk en normaal middel is en biijtt de school de vakschool! 2. Zóo verre is het gekomen, beste Burgers, dat de stielen, ambachten en n ij verheidspos- ten alle krediet verloren hebben bij U en niet meer als burgerlijk aanzien worden zooals vroeger, maar geklasseerd worden in de werkmansklas. De kleine middenstand kent geen andere uitwegen meer dan bureelbediende, schrij ver, handelaar, rekenplichtige en staatsbe ambte. Dat is de klassieke loopbaan. Eiken deen richt zijn kind naar die gelukster en ijvert om een plaatsken, met driftig gejaag. En als het moeilijk gaal of wat lang uitblijft, roepen de moeders Wat moeten wij tegen woordig aanvangen mei onze jongens Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navery (203° VERVOLG.) «We zijn gereed.» «reide Halgan. «Op een wenk van Arendsveer om wond Gouden Ad dei; de bennen der ge vangen en met wijngaardranken, doch zoo «lab ze zich nog gemakkelijk kon den bewegen drie wilden sprongen toe om de uiteinden dezer boeien vast te grijpen. Weldra stonden de gevangenen tegen over de vergaderde menigte. Alle aan gezichten drukten eene woeste vreugde uit, Tanguy begreep dut noch liij, nooli een zijner gezellen op eenig medelijden hoefden te rekenen. Non.pare.ille alleen werd niet gebon den; het bijgeloovig gevoelen der India non ten opzichte van dit zonderling kind was nog niet in het minst verzwakt. Ze scheen hun te zeer boven de gewone we zens verheven om baar aan de foltering prijs te geven. Nonpareille zag terstond wolken invloed ze op deze ruwe gemoe deren uitoefende en besloot die door een vastberaden optreden nog to vermeerde ren. «Dat de Roodhuiden plaats voor mij maken zei de ze men raakt, de doch ters van don grooten Geest cfto liet land der eeuwige jacht verlaten Lebben om ben to bezoeken niet straffeloos aan En iedereen maak to ruimbaan vr.or het onverschrokken kind, toen het. dc hut. verliet en naar de plaats der folte ring stapte. Voorzeker, dit zijn edele bedieningen, welke ook hun geschikte beoefenaars moeten vinden, maar dwaling is 't te denken, dat het de eenige uitwegen zijn Voortleeren, heet het.... als de jongen op het schrijversspoor gezet wördt... voortleeren, dat. zijn heeren zeöSen ze' a^s er kwestie is ^FsffëHpbacht of nijverheidsposten, en de kleine ourgersman zal maar in een geval in de vakwereld aanlanded, in een enkel gevalAls zoontje moeilijk leert. Men- schen toch En wat zouden geschooldedus ontwik- keideen zelfstandige schrijnwerkers, smeden, mecaniciens en electriciens wel zijn Werk lieden Neen, dat zijn vakmannen en vak mannen zijn burgers En wat zijnde hoogere bedieningen in dó vakwereld Meestergast, toezichter, fabriek- bestuurder, bedrijfsgcleider, werkhuisbe st umjtf er, patroon, tcekenaar, ondernemer, traceerder, onderzoeker, werkhuisoverste, onder ingenieur, enz. Zijn dat ook werklie den En denkt ge dat bekwame vakmannen onkundigen en domkoppen zijn Luistert wel, Edele Burgers, de vakstudiën, voldoen de aan de tegenwoordige vereïschten, zijn moeilijk, en de eenige kans om tc slagen in het bedrijf, is natuurlijke geschiktheid, goe sting, een gezond lichaam en een verstandigea kop Geliefde Burgers, al die opgenoemde posten ontsnappen U. Dc huidige bedienaars zijn vreemden of zonen uit de werkmansstand. Past op het puik van de werkersklas komt er op af, en morgen is het vast in hun han den, indien gij u vandaag niet in beweging stelt. En dat mag niet gebeuren. Zij wel, ja, doch gij ook; 't moeteen erfdeel zijn voor de beste werkerszonen enüfcoor de burgersklas, broederlijk geduld en genoten. De middenstand heelt veel geleden door den oorlog. Akkoord De toekomst is donkel en onzeker voor de burgersklas ook waar Hemel, een van de edelste en deugdzaamste middels voor heropbeuring is het vakonder wijs. Figureert dat punt niet op uw strij'd- programma, dan zien uwe leiders niet klaar cn gij verbeurteen oog en een arm Hit het bovenstaande valt er dus op te maken 1°) Dat Vak- en Nijverheidsscholen zoo nuttig en noodig zijn als Hoogescholen, mid delbare scholen en Lagere scholen 2") Dat die studiën zeer ernstig zijn en. voor sommige vakken vrijwel zwaar, en dat dat men met afkomen moet met zwakkelingen of onkundigen, maar met kloeke, frisscne, verstandige en welbegaafde jongelingen 3°) Dat geschoolde stielmannen en Am bachtslieden met hun talrijke graadbedie ningen geen werklieden zijn maar Vakman nen en vakmannen zijn Burgers 4°) Dat de Vakbedieningen gezond zijn en buitengewoon winstgevend 5°) Dat het een van de beste middels is om den kritischen toestand van de middenstands- zaken te verhelpen 6°) En eindelijk dat de Vakschool niet alleen te verkiezen is boven het werkhuis onder wetenschappelijk en praktisch opzicht, maar ook en bovenal, onder zedelijk oogpunt. 3. Edele Burgers, dje periode van niet oplei ding is u niet aan te rekenen, evenmin als het feit dat, op heden, nog zoo vele, vele vakscholen ontbreken in 't Vlaamsche land I Moeder maatschappij heeft hier op hare borst te kloppen Alle andere bedieningen kregen talrijke en welingerichte kweekscholen geen andere XVI. De Folterpaal. Het geheel© dorp was op Het plein, waar gewoonlijk' de krijgsdansen, wer den uitgevoerd vergaderd. De vrouwen met opzichtig gekleurde lappen, Huls ea armbanden getooid, wachtten met ouge duld op de komst der gevangenen. De oudsten, met een allerhatelijkste voor komen minder door den ouderdom dun door de bloeddostigh«dd die haar gelaat verried, verheugden zich bij voorbaat, in bet naderende schouwspel. Eenigen Hielden messen of steen en rn hare han den. De krijgsmannen wendden eene groote kalmte voor. Een enkel persoon weende. Met neergebogen lioofd tegen een boom geleund, zag de jonge Liana met vrees Het uur der terechtstel Mug to en overlegde bij zieli zelf of er nog met een middel van redding voor den ver- oordeeldon bestond. Men bracht, ze alle drie op. De voet boei van Halgan wéi-d om een dor palen gebonden; daarop knevelde monook zijn borst en hoofd vast, zoodat Het hem on mogelijk was van nog eene enkele be- wegiug te doen. Tanguy integendeel werd bijna vrij gelaten. dat wil zeggen, ziju voetboei werd alleen met het einde om den paal geslagen, zoodat hij eene ruimte van omtrent twintig passen kon doorloopen Wat Patira betreft, in plaats van hem ook vast te binden, liet men hem gelieel vrij.. De Hurous verfijnd in do wreed heid wildon zooveel verandering moge lijk in do manier van tol teren brengen. De vlugge lenige Patira werd voor cle foltering dcx spitsroede bestemd Hal- moeilijkheid dan de keure. Het vakbedrijf alleen kreeg niets, niets. De leertijd was een zwerftocht, met de methode van zien en na doen. Aangezien de Vakman ze niet meer missen kan voor goede opleiding, is herop bouw en vooruitkomst lolpraat zonder firme en algemeene vakorganisatie. Die moet er komen De burgersstand is zoo lang stiefkind ge- woest, nu mag hij petekind worden Wallonië is ons hierin ver vooruitTalrijke en welingerichte vakscholen zijn verspreid over zijn bodem en het volk vindt hun be staan zoo natuurlijk als dat der lagere en middelbare scholen. Een inrichting zooals de lloogesehool van den Arbeid in Charleroi, bestaat er in gansch Vlaamsch België niet. De openbare besturen' sparen er geld noch moeite om Vakscholen in te richten en te ondersteunen. De school van Charleroi js een provinciale school; zij heeft millioenen gekost. De nijvcraars en bijzonderen zijn zoo innig overtuigd, dat de verschillende vakbe drijvigheden daar hun goed en bloed uithalen, dat het giften, legaten en geschenken regent. Het stoommachien met tcebehoorten in de school van Charleroi, is een gill; hun elec- trischc inrichting, is een gift; hun leergang in Nijverheidsscheikunde met gebouw, materi aal... is een gift. Nijvcraars bouwen er gan- sche scholen. En in den vreemde Bet kleine Holland, ons gebuurland, bezit 56 dag-vakscholen; de beide Vlaanderen bezitten'er, och arme, 2: Aalst en Gent Nu, Oost-Vlaanderen wil ook vooruit Een provinciale commissie is ingericht, onder de bescherming van den heer Gouver neur en onder de leiding van de heeren Van der Linden cn Rollier, bestendige afgevaar digden, met het doel bet vakonderwijs in de Provincie algemeen in le richten,' te onder- steunen* uit te breiden. Die commissie is in volle werking en, te oordeelen naar de leden welke deeluitmaken van dien groep, en naar het reeds afgelegd werk, gaat hel op zijn Amcrikaansch, ver standig, snel en energiekDat is goed nieuws! Doch waar reeds vakscholen bestaan Beste Burgers, en gij er geen gebruik van maakt, daarzijt gij in foute en maakt gij den'edelen Burgersstand arm. De kicme middenstand moet versterken en alzoo verrijken door eigen actie en door de werking var een groep uit gelezen werkmanszonen', welke uwe rangen komen aanvullen. O Burgersstand wil nu verrijzen Hier in Aalst bestaat een vierjarige dag vakschool, modern ingericht en grootsch opgevat. Zij bestaat nu reeds 8 jaren lang genoeg dus om haar doening en haar rich ting te kennen. Haar uiterlijk is aantrekke lijk, lachend en gezond haar inwendig zit flink ineen en werkt normaal. Wetenschap en educatie worden met gelijke kracht doorge voerd. Te oordeelen naar de jonge vruchten welke ze reeds voortbracht, maken al de ge diplomeerde jongelingen in de vakwereld goed figuur en verdienen groot loon. Dit is reeds van aard H gerust te stellenen vertrou wen te schenken. Nochtans is het 't hoogste peil niet, naar hetwelk ze onvoorwaardelijk mag en moet geschat worden. Nog enkele jaren geduld en dan kunnen wc U stalen leveren van al die graadbedieningen, waar wehoogerop wezen-. Twijfelt gij nu nog, bcwel, wacht dan Wat het woord niet ver mag, zal de daad verrichten. Maar indien het oogstveld onde.rüisschen ingenomen wordt doar andere arbeiders, dan zal het ook. alleen ten goede komen aan hen, die zullen geloofd heb ben en gewerkt Burgers, uwe zonen, a. u. b. f gan zou lot mikpunt aan de messen en tomahawsk dienen, Tanguy was voor den vuurdoop bestemd. Nonpareille begreep wat er op til was ze nadord'e Patira en zeidé fluisterend tot hem: «Wanneer het tee ken tot uw dooden- rit gegeven wordt dat mijn broeder dan de snelheid van een reebok ont-wikke-Ie indien hij den paal bereikt zonder ge troffen te zijn zal men hem misschien het leven schonken. Maar Arendsveer alvorens het bevel tot heb beginnen der folteringen te ge ven., wildo zich het hoogmoedig genot niet ontzeggen van voor die vergaderde menigte zijn heldenfeiten te ontvouwen Hij stapte naar het midden van 't plein en gaf met eon Bewonderenswaardig ge barenspel een verslag van den nachte lijken tocht der Hurons, de aanval op de heide Blokhuizen, het wegvoeren der gevangenen de aankomst op het eiland a'e ontsnapping der gevangenen, en bun terugvoering. Na dit verbaal met een. onverbeterlijk mimiek, onder de belang stellende oplettendheid van zijn gehoor geëindigd te hebben, verhief Arends veer zijn stern en somde de gevechten op waaraan hiji bad' deelgenomen, de scalpen op zijn vijanden veroverd en de overwinningen op ben behaald. Hij ein digde met eene uitbundige lofrede over zijnen moed in den strijd en wijsheid! in den raad. Wel verre van hunne verbazing op te wekken, kwam deze hoogmoed der toe hoorders zeer billijk voor en juichten ze hun opperhoofd luidruchtig toe. Na don krijgsdans van 'Arendsveer schaar- Uit Santa Barbara wordt gemeld. De koninklijke familie deed eenen uitstap langs de beroemde baai van Miramar in de bergen van San Tavnes. Zondag woonden zij de heilige Mis bij in het klooster der missionna- rissen FrancisUanen. Hunne Majesteiten deden-vervolgens eene wandeling in de tuinen van bet gesticht, al waar zij deneerw, pater Sand ontmoeten ge wezen missionnaris in Kongo, die hen nog sprak van Stanlav, Van Kerchove, enz., die hij in 1884 ontmoette in de Kassaï. H. M. de Koningin was de eerste vrouw die sedert 19 jaren in het klooster werd toe gelaten. De Koning nam vervolgens een bad in het meer, terwijl H, M. dc Koningin zich op den oever uitrustte, weldra omringd door een groot aantal kinderen met welke zij zich op de minzaamste wijze onderhield. Hunne Majesteiten woonden 's middags een waterpolo bij. Maandag ontving de Koning eene afvaardi ging der Kalifornische pers. 's Avonds vertrok de koninklijke familie naar San Francisko alwaar zij op de grootsche wijze door de overheden werden verwelkomd. Vreeseiijk ongeluk bij Namen £en werkman deer een riem het hoofd afgerukt, Gisteren morgend had in eene maalderij te Wasseigés bij Namen een vrecselijk ongeluk plaats. De zoon van den mulder, de 35 jarige Jozef Haucblr, gehuwd en vader van drie kinderen, was bezig een raderwerk te smeren toen hij eensklaps door een trausmissieriem gevat en meegesleept werd. De ongelukkige werd letterlijk hef hoofd afgerukt Naar uit Charleroi gemeld wordt is dc toe stand goed. Alle fabrieken zijn voldoende voorzien van grondstoffen. De arbeiders wer ken regelmatig dag en nacht zooals voor den oorlog. Nochtans is de uitvoer alles behalve belangrijk, daar de voorlbrengst merkelijk geringer is dan voor den oorlog. Het glas werd meestendeels in hel land verbruikt, vooral naar de geteisterde streken wordt er veel gestuurd. Een klein gedeelte gaat naar dc Franschë Noorderdepartementen, waar het te concureeren heeft niet het aldaar reeds ingevoerd Amerikaansch glas. Wanneer de voorlbrengst aanzienlijker zal geworden zijn, zullen deze Fransche departementen voor langen tijd hel voornaamste afzetgebied voor onze glasnijverheid zijn. De herstelling van de kanalen van Noord-Frankrijk zal het ver voer vergemakkelijken en de transporten kosten zijn geringer wanneer het verveer op waterwegen kan plaats hebben. De vastge stelde prijzen van het glas veranderen nog niet. Autodieven aan bet werk T£ BRUSSEL. Omstreeks 2 ure, Woensdag morgend, bemerkte een nachtwaker twee personen, die aan een prachtige auto. in de Hoveniers straat werkzaam waren. Bij het naderen van den waker namen de twee kerels de vlucht. De nachtwaker en de agent De Keghel, van Molenbeek achtervolgden de kerels en een geregelde menschenjacht greep in de straten plaats. Aan het «Kasteeltje» konden de auto dieven uit het zicht der agenten komen. d'en allen zich in eene dubbele rij; een ieder, mannen, vrouwen en kinderen, werd eene spitsroede ter band gesteld, en Patira leidde men naar het uiteinde van het plein. Recht voor zich stond., tusschen die van Tanguy en Halgan de roodgeverfde paai waarvan Nonpareille hem gesproken had. Gouden-Adder rukte den jonkman de bovenkleederen van 't lichaam, die zich thans ten halve ontsloot voor een dub bele boog van menscben bevond, wier aangezichten eene wreedo blijdschap af straalde en die hun snerpend wapentuig gereed hielden waarvan iedere slag een stuk vleesch uit zijn lichaam moest trek ken. Eene rilling doorliep Patira, doch hij herstelde zich spoedig, hief 't hoofd op, maakte liet teeken des kruises, en wierp een blik op Nonpareille, die hem met wenken en teekenen bare waarschu wing herhaaid© en verbeidde het tee ken. Het was Arendsveer die het gaf. Het was nauwelijks geschied of Pati ra vloog door de gelederen met zulk eon duizelingwekkende vaart dat de roeden alleen de lurht sloegen, hij had den paal bereikt voor dat. een drabbel bloed op aijne leden parelde. Dit bewijs van ongehoorde rapheid, sloeg de wilden met verbazing, ze kon den den tol hunner bewondering aan de jonkman niet weigeren en Patira mocht voorts ongehinderd aan den paal blij den. Thans was Halgan aan "de beurt- De hoofden, (lie het meest om hunne bebenchgheid beroemd waren plaatsten zich op zekeren afstand van don paal, waaraan bij was vastgebonden, en ie- Dc autowagen is 'n prachtig Amerikaansch stuk. Hij bevindt zich thans in het hoofd- kommissariaat van Molenheek. De wagen is blauwgeschilderd, de vier wielen zijn wit, de kap is zwart en de auto draagt het merk Scripps Booth Een Belgisch-gezind Hoilandsch Kamerlid oyer den hekel geSiaald Er gaat schier geen dag voorbij, zonder dat Holland ceu of andere handeling op touw zet, om de Hollandsch-Limburgers in 't har nas tc jagen. Wij hebben het geval vermeld, van den katholieken, HoMandschen afgevaardigde Van Groenendael, die door de Ilollandsche Ka tholieke Kamerleden uitgesloten werd, omdat hij meer over had voor Belgie hij is een afstammeling van Belgen—, dan voor het land waaraan het deed van Limburg afge staan werd. Het Hoilandsch gouvernement Heeft aan de nieuwsagentschappen een zeer partijdig verslag gezonden over de verklaringen van M. Van Groenendael, zonder echter opbelde ringen te geven, over de aanleiding, noch over de gevolgen der verklaringen van M. Van Groenendael... Het Laatste Nieuws ontving van zijnen medewerker volgend verslag over het inci dent 's Graveniiage, 15 Oct. In een zeer rumoerige zitting heeft de lieer Dr v. Groe nendael getracht zich te ontdoen van de aan tijging, dat hij landverraad zou gepleegd hebben. Nadat hij toestemming van den voorzitter had verkregen, om een verklaring af te leg gen, beweert hij nooit gehandeld te hebben in strijd met den eed op de grondwet. Hij zegt voorstander te zijn van volksuitspraken, doch hij heeft daar het rechtop. Voortgaande blijkt dat M. van Groenendael voor eeu rustkuur Daar Frankrijk was, toen de bekende perscampagne tegen hem werd gevoerd. Eén dag was hij slechts te Brussel. Het verdere verloop van de zitting wordt opgeofferd aan de vraag, of hij dien éenen dag te Brussel vertoevend, met Belgische overheden het anexatieplau besproken heeft. Er komt echter geen helderheid in die zaak. De socialist Duis treedt daarna den heer van Groenendael bij en verzoekt de Kamer alle getuigen in deze zaak goed te hooren en geen oppervlakkig oordeel te vellen. Het heeft den schijn of er andere dingen echuilen. Zelfs loopt het gerucht dal men Van Groenendael onmogelijk wil maken in zijn fraktie, om dat hij met een ander katho liek (V. d. Lande) ruzie heeft gehad over een bruinkoolkwestie. De h. Van Doorn {anti revol.) is van mee ning dat er sterk overdreven wordt. Laten wij hem doodzwijgen, raadt hij aan. Maar het verste gaat de h. Lohman (Ghr. Historisch). Deze wil opheldering, want, zegt hij, wij zullen kunnen en moeten verlangen, dat de heer Van Groenendael onze vergaderingen niet meer bijwoont, zoolang hij onder de verdenking van een misdrijf staat. De voorzitter biedt daarna den heer Van Groenendael een termijn aan, om in overleg te treden diet de personen die hij te Brussel sprak en wier namen hij beweerde niet te kunnea noemen. Zoo hij die namen wilde publiceeaen, kon de zaak grondig onderzocht worden. Daarop antwoordde de heer Van Groenen dael Dat acht ik niet noodig.! De Kamer protesteert nu luide. Het rumoer is groot, het debat wordt gesloten. De goede gemeente is thans even wijs. der hunner, slingerde beurtelings zijne tomahawsk weg, zoodanig dat het plom be ijzer zonder het hoofd van den kapi tein to raken, in den paal of aan eencn aangrezenden boom belandde ©n ©r zicli vasthechtte. Telkens wanneer een der Indianen «le vreesdijke bijl omhoog hief meen die Halgan dat ze hem den schedel zou verbrijzelen; ondanks zijnen moed en zelfbeheersching voelde -hij de klop pingen van zijn hart versnellen. De vreeslijke proef van behendigheid waarvan een menschenhoofd1 de inzet was, werd door de hoofden met een© zekerheid van worp uitgevoerd, die hun de toejuiching der omstanders verwierf Gedurende dit vreeselijk toon eel had Tanguy de oogen gesloten en bad met vurigheid, terwijl Patira achter 4 kloe ke Hurons geplaatst, zich de vraag stel de of hij niets voor de redding van den kapitein zou beproeven. Maar wat koa hij doen? Hoewel hij niet geboeid waa zou de eerste verdachte beweging, dia hij maakte, voldoende zijn om het te worden; Nonpareille had hem overigens verteld dlat dit spel met de bijl alleen ten dbel had den gevangenen voortdu rend onder de indruk ©ener onophoude lijk© vrees te houden, doch niet om hem te doodon. Alleen zou dit laatste kun nen gebeuren, wanne©? t?e gevangen© door tergende woorden en beleed&gin- gen den toorn van een zijner beulen had gaande gemaakt zoodat deze met opzet b<un zijne tomahawsk naar het hoof dl slingerde., Ti Vervolg*.}

De Volksstem | 1919 | | pagina 1