Eene jeugdige hraiidsücMster Het Duitsch offensief in de Oosizeegiraviiiciësii De strijd tegen da Bslsoiiswisto? Bandieten aangehouden Doodelijk automobielongeluk Eene terechtstelllug (e Rljsel Be dieften aan de haven TROUW VERSLAG Eea komplol tegen den Prins-rapnt van SsrvlS- Het Spaansch Vorstenpaar op reis Li het bezette Dnitsc&M D2 staking in do Amei'ifcaansclie staalnijïeröeid. Het incident van Fiiime Stocruolm, 14 October. Nopens den toestand te Riga wordt uit Helsingfors ge meld Meest al de bladen verschijnen. Er is ge noeg mondvoorraad, doch alle prijzen klim men op onrustbarende wijze. Onder de huizen door het bombardement beschadigd, telt men ook de Staatsbank en bet gebouw betrokken door den staf. Het aantal vrijwilligers groeit snel aan. Tijdens de paniek, veroorzaakt door het naderen der Duitsch-Russische troepen, had den eenige wanordelijkheden plaats. Maga zijnen werden geplunderd en een 20tal Joden vermoord. De troepen van kolonel Dermont, ziende dat zij te Riga niet binnen geraakten, hebben gepoogd de Dunte op een andere plaats over testeken. Zij bombardeeren de spoorbaan Riga-Minsk. l)e vertegenwoordigers der verbondenen bevinden zich nog steeds te Riga. Riga zcu in brand staan Helsingfors, 15 October. Huvudstads- bladct verneemt uit oflicieele ,bron dat een deel van Riga, tengevolge van het bombarde ment in brand is geraakt. De schade zou reeds zeer belangt ijk zijn. Helsingfors, 15 October. Volgens de hier ontvangen berichten is de toestand aan de Duna onveranderd. De blokkade van Riga is afgekondigd. liet Noord Westelijk leger begon een al- getneenen aanval in de richting van Pleskau en Gatsjina. IMcskau wordt beschoten. De Engdschcn namen in ?dc Finsche golf drie Duilschc vaartuigen in beslag, die naar Reval gebracht werden. Stockholm, 15 October. Uit Helsingfors wordt aan het Svenskadagbludel geseind, dat volgens berichten uit Ekaterinodar, eene onbeschrijflijke paniek heerscht in het Bol- schewistisch leger. De roode wacht loopt over tot de witte wacht, welke dagelijks haar eftektiefziet vermeerderen. Het blad Slova Rossie denkt dat Denikine voor eene maand verloopen is, te Moskou zal zijn. Het Bolschewistenblad Prawda meldt, dat de val van Moursk en de opmarsch des vij- andsnaar het noorden welke er moet uit voortspruiten, eene rechlstreeksche bedrei ging zijn voor de revolutie. Toula is geheel omringd met prikdraad en loopgrachten. te Elewyt, bij Vilvoorde. Twee kerels waren Woensdag morgend in de hoeve'gedrongen van landbouwer Buelens, tc Elewyt (Vilvoorde). De schurken doorzoch ten geheel het huis van onder tot boven, doch vonden enkel eene som van 1,27 fr. in eene oude broek van Buelens. Geburen hadden echter de dieven gezien cn waren den landbouwer, die op zijn akker aan 't werk was, gaan verwittigen. Deze snelde ter plaats, doch de kerels namen langs den hof de vlucht, achtervolgd door Bulens. Eén dei: bandieten keerde zich om en be dreigde Buelens met een revolver. Op het zelfde oogenblik kwamen echter een aantal geburen tevoorschijn, allen goed gewapend Zij riepen de schurken toe te blijven slaan en de handen op lesteken. De bandieten, geen uitweg ziende, gehoorzaamden en wer den ontwapend. In hel bezit van den eene vond men een revolver: op dén andere, onder zijne kleederen, cciio bajonet. De twee kerels werden naar de gendarme rie overgebracht, van waar zij later naar het gevang gevoerd werden. Ongetwijfeld.zal deze rooftocht, welke hen slechts eene som van 1,27 fr. opbracht, hen daarbij nog duur tc.staan komen. Een boek van Caillaux Binnen eenige dagen zal een nieuw bock van Jozef Caillaux verschijnen, getiteld Agadir, mijne buitenlandsche politiek In het voorschrift van hel boek legt Cail laux uil, dat dit boek slechts moest verschij nen na zijne dood, doch datde gebeurtenissen zijne plannen gewijzigd hadden. Ilij verklaart verder, dat dit werk slechts dc beknopte inhoud is van een ander werk, verschenen in 1912, nadat Caillaux van het bewind was afgetreden. Eindelijk meldt hij nog, dat ver scheidene brieven eh dokuinenten, zooals bijvoorbeeld dé briefwisseling met Kiderlen Waechter, slechts later zullen openbaar ge maakt worden. to A-ïitwerpjeii. Woensdag namiddag werd een gebouw, gelegen op de Phntynlei, 96, le Antwerpen m opschudding gebracht door eenen brand, die op een mansardekamer was uitgebroken. Zoogezegd, schijnt dat nieuwsje van wei nig belang, doch wanneer men weet dat ir dit huis 45 kamers gelegen zijn, waarin niet minder dan 29 huishoudens verblijven, kan men een gedacht vormen wat een berrie daar geweest is. Temeer daar de brand nogal ern stig is geweest en benevens de zolderkamer ook 'l dak gedeeltelijk heelt beschadigd. De pompiers, onder bevel van luitenant Scheiiek, hebben het vuur gebluscht, maar kwamen ook lot het vermoeden dat er kwaad willigheid in het spel was. Een onderzoek werd door den adjunkl Toch ingesteld cn bel bleek toen dat eene 49jarige EmelieS..., deze zolderkamer mei bare zuster moest betrekken, wat ze niet geernedeed, cn niets beter vond dan Je zol derkamer effenaf inbrand tc steken. Deze jeugdige brandstichlster werd ter beschikking van den prokureur des^ konings opgesloten. Liefhebbers van Chester Woensdag morgend kwamen twee kerels ineen magazijn der Leopold II laan tc Koe- kelberg en bestelden er voor 1200 fr. Chester (zes groote kazen). Terwijl men hen een oogenblik alleen liet, trokken zij er met de vracht van door, zonder betalen. Eene uur later werd een der kerels ont moet in de Oostendestraat te Molenbeek,door een der bedienden van den bedrogen hande- Vlaar. Deze deed dadelijk den bedrieger aan- houden. Het was een genaamde Emicl A.., gasplaatser. Hij weigerde zijn medeplichtige te doen kennen en werd dicnsvolgens opgesloten, Bij de Bngeische Spoor wegbedienden De uitvoerende kommissie der spoorweg bedienden had heden morgend een onderhoud met M. Lloyd George, over de herneming der onderhandelingen. M. Thomas verklaarde na het afloopen van het onderhoud, dat hij hoogst voldaan was, over de wending welke de zaken genomen hadden. Hij voegde erbij, dat zoowel het gouvernement als het stakerskomiteit den vollen wensch te kennen gaven, zoo spoedig mogelijk 'takkoord le komen. TE BRUSSEL Woensdag avond had op de Fonsnylaan, nabij de werkhuizen van den spoorweg, een vreesejijk ongeluk plaats. Een werkman, Jaak Capiau, 30 jaar oud, geholpen door zijne zusier, reed er met eene geladen steek kar in de riehting van Ukkel. Op een gegeven oogenblik kwam een taxi in volle vaart achter hen gereden en botste op de kar. De schok was zeer geweldig. Een der trc- roiën drong in den buik van Capiau en brak er. Ook mej. Capiau werd gekwetst, doch min erg. De twee slachtoffers werden naar het Sint Pietersgasthuis gevoerd, waar de ongeluk kige Capiau kort nadien bezweek. De taxigcleider werd naar bet policiekom- missariaat geleid. Een-onderzoek is geopend. RÏJSEL, 15 Oktober. Heden morgend, om 6 ure, werd in de wallen der vesting de Zuid-Afrikaansehe soldaat Freddy Alberts, 22 jaar oud, geboren in Kaapstad, terecht gesteld. Deze kerel, bijgenaamd De dooder van Vlaanderen, was het hoofd van eene, bende bandieten, die talrijke misdrijven, ber il reef in de heroverde streken van West* Vlaanderen en Frankrijk. Op 19 Mei werden te Passcheudaele drie personen vermoord door deze bende op 15 Juni twee te Vletéren op 22 Juni, twee te Merris. Het laatste slachtoffer van Alberts was een zijner medeplichtigen, dc Zuid-Afrikaanschc soldaat Stevens, dien hij tijdens eenen twist doodde. Reeds eenigen tijd gereden waren drie an dere leden der bende, Petit David, Harris en Grand David, die ook ter dood verooi' dceld waren, door den kop gescholen. KEU KEN KRONIEK Practisch middel om een doos zalm te verwarmen. Plaats dc doos in 't is gelijk welk een kastrol, gevuld met kokend water, laat ze dan nog een kwartier koken en de zalm zal dan genoegzaam warm zijn. AANBEVELING,Nadat gij liet deksel er af gedaan hebt, maakt gij een opening langs den anderen kant van de doos en gij zuil er gemakkelijk den inhoud onverdeeld kunnen uithalen NOTA. De zalm, zoowel als de andere eonservon, moet onmiddeiijk na de opening uit de doos gedaan worden. GEBRADEN ZALM. Een tas en 4/3 er van bloem, 2 koffielepels gistslof, 4/4 van een lepel zout, een ei en 2/3 van een tas melk. Mengelt dit heel fijntjes al zórg dragende de melk met kleine hoeveelheden cr in le gieten, voegt er dan de ei bij, goed geklopt. Neemt dan 3/4 van een las fijngekapte zalm die gij bereidt niët zoutcayaansche peper en citroen sap. Voegt dit bij ue, eerste voorbereiding. Neemt er dan van met een hoeveelheid van een soeplepel er. laat het in 't vet braden dat het bruin worde. Laat het vet uitdruppelen en dient het warm op met Tartaarschc saus. GEBAKKEN ZALM. Neemt een doos zalm. Giet er de olie uit. Kapt hem lijntjes 1/4 van een tas met fijn broodkruimeltjes, 4 eierdooiers goed gekiopt, 4 soeplepels boter, 1/4 van een koffielepel zout, een koffielepel fijngekapte peterselie en 4 wit van eieren goed geklopt tol sneeuw. Mengelt alles en giet het in ten vorm. Laat het een uur bak ken. Dient het warm of koud op. Ingeval hel warm wordt gecten, dient bet mei een witte saus op. SLADEN MET ZALM. 4) Maakt een sla, mengelt ze met zalm waar gij het vel, de graten cn de olie van Uitgedaan hebt. 2) Neemt een doos zalm, 1/2 glas gekapte selder, 4/2 glas mayonnaise. Doet er bet vel, de graten en de olie van den zalm uit en voegt de zalm bij de gekaple selder en bij dc mayonnaise. Schudt het licht op. Kruidt gelijk U wil ten behoudt een weinig mayon naise om cr op te gieten. Legt ze in een salaad kom en versierdt ze met gekrolde latouwbla- deren en eemgte rondekens van roode gelei. U kunt hem ook opdienen in frisscke iatouw- bladeren. EIEREN MET ZALM GEVULD. Be reidt een sla van zalm met selder, eierdooiers en mayonnaise. Neemt zooveel eiers als er noodig zijn, Iaat zc koken en laat ze dan in 't water gedurende een half uur, doet cr dan de eierschaal af, snijdt ze in twee zoodanig dat ze kunnen blijven rechtstaan. Doet er de eierdooier uit en vult het wit met salade, op gediend in latouwbladeren en begoten mét mayonnaise», Voor de geteisterden der verwoeste Gewesten Alles doet voorzien dat de kolen dezen winter heel sehaarsch zullen zijn. Het was dan ook te vreezen, dat onze diep beproefde bevolking der Vlaanders bijna zonder vol doende brandstof den droeven winter zou moeten doorbrengen. Om daarin te verhelpen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken zich in betrekking gesteld met zijnen Col lega van Staathuishoudkundige Zaken en de olenhandelaars. Deze heeft er in toegestemd de verwoeste streek, gelegen tusschen de zee en de lijn Westende, Roeselaere en Mee- nen van de noodige kolen te voorzien. De slachtoffers der mijjsi. Een ploegbaas der mijnen van Falisollc boorde woensdag morgend hulpgeroep opstij gen uit eene gaanderij. Hij snelde er heen en vond or een 17 jarige mijnwerker, die onder een zwaar steenblok bedolven lag. Spoedig werd alarm gegeven. Men kon echter onmo gelijk den zwaren blok opheffen en men was rplicht hem te breken om het slachtoffer te bevrijden. De ongelukkige, een genaamde Foulon, van Arsimont, had reeds opgehou den tc leven. te Antwerpen. Nog drie rivierschuimers geknipt. Gisteren heeft de policie der kaaien weer jacht gemaakt op rivierschuimers. Men was verwittigd dat ze bij middel van een roeiboot aan dc lloyerssluis planken roofden ten na- deele van het leger. Melden adjunkt Desmae werden de noodige maatregelen, getroffen om elke ontsnapping onmogelijk te maken. Ook toen ze zwaar beladen de Schelde opvaarden, werden ze achterna gezet, doch op het bevel dat ze de nemen moesten neerleggen, gaven ze hoegenarmd geen gehoor. Eerst toen de agenten een paar revolverschoten hadden ge lost, werden ze gewaar dat het genieend was en gaven ze zich over. De rivierschuimers werden met hun zwaar beladen boot naar de vlotbrug der Suikerrui gebracht. Zooals bet te verwachten was, zijn het allen kerels van Burght, het oord der rivierschuimers. Het zijn S., 18 jaar oud Van 0.,19jaar en Eug. K., 20 jaar. Allen werden ter beschikking van den procureur des konings opgesloten. STÉStO BACTOIL® 8S De Dienst.der verwoeste gcwesle (Ministe rie van Binnenlandsche zaken) vraagt dacti- lo 's, kennende.snelschrift en degelijk onder legd in 't Vlaamseh. De voorkeur zal gegeven worden aan de weduwe, dochters of bloedverwanten van soldaten in 's Lands dienst gestorven. Aanvragen sturen aan den Dienst dei- Verwoeste Gewesten, Wetstraat 6, Brussel vóór den 30 October aanslaande. AW- OVER DE wreede dagen van 25 tot 31 Oktober 1314 GETROKKEN UIT MIJN NOTABOEKJE door J. Van Nesle, oorlogs-vrffwiUiger, Schrijver der KrjgevertninJtten (afdeding Aalst). Verrol g. 26 OCTOBER. Den Maandag mor gend zeer vroeg waren ze daar met ons half brood en 0 brokjes suiker. IIaddon we nu maar eene las lieelen koffie om ons te ver warmen De luitenant Fifi bracht ons 5 minuten nadieo een pak tabak, dat we mot rijf man mochten verdoelen; we hadden er genoeg voor 'non dag. Die tabak hadden de Engel- achen ons bezorgd. Do Belgische soldaten worden gaarne gezien van do Engelschen, zij noemen ons hunne vrienden «u roepen ons van verre 'nen goeden dag toe de officieren slaan min in hunne gratie, want, zeggeu ze, velen hebben hunnen plicht niet gedaan. Rond 7 ure was het sac au dos en we vertrokken langs don ijzerenweg voorbij do statie van Ramskapelle, die nog weinig geleden had. Men bracht hier vele gekwetsten voorbij die naar hot hospitaal vau Veurue geroerd werden. Wij namen plaats in den gracht tegen den talu van den ijzorenweg op 150 m. links van de statie. De Troyer van Heldergem en ik zetten ons seffons aan 't werk en maken ons in den talu eene schoone verschansing zoodat do shrapnells ons niet konden treffen. Luitenant Geubellé zat juist nevens mij en ik moestvoor hem ook zoo iets maken wat ik welwillend deed. Onder een regen van shrapnells voltrokken we koelbloedig ons werk, want aaii al dat geschut en godruisoh waren weal gewoon de andere soldaten smoorden een sigaret en speelden met de kaarten. Op den steenweg, een 50lal m. aohter ons komt eenepatroeljeFransche ruiters voorhij; de Duilscbers onthalen ze op een dozijn shrapnells zonder nochtans iemand te kwet sen. Om Su.10 begon onze artillerie do Duit- solie lijn onder vuur te nemen, dooh sohoot meestal te kort, Du Tijaud antwoordde en zoo hadden we eene halve uur grooten schrik te doorstaan. Nu llol6n er ook kogels langs onzo ooren en wij ook moesten ons gereed houden om te schieteo; het was echter niet noodig want alles werd woor stil. Ik moest na van 9 tol 10 ure in den loop gracht rechtstaan aohter eon telegraafpaal om te zien of er geene troepenbeweging plaats bad en of de Duitschers zich niet kwamen verschansen in de huizen met hunne mitrailleuse». Oreral zie ik doode koeien in de weiden liggen. Een Duitsch, vermomd in eene boerin,met zwarten kapmantel komt traagzaam gewan deld naar een afgebrand pachthof. Ik maak den luitenant opmerkzaam en hij laat mij toe er naar te mikken. Na een tweede sohot gelost te hebben stuikte bij neer om niet meer ep te staan. Gedurig komt er versterking aan, zoodat nu heel ons bataillon langs dmi ijzeren weg ligt. De vijand is op den linkervleugel vooröit gekomen en onze mannen moeten voor de overmacht wijkeD, doch op den rechter vleugel ontmoet hij grooten tegenstand en onze piotten scbieteu er maar gedurig op on beletten hem een voet vooruit to komon Onze compagnie lag in 't midden en om 10 ure moesten we ons ook gereed houden om le scliieten, spijtig, onze mitrailleuse» werktten niet. Om lOu.5 zien we, op 1900 m. afstand kleino groepjes Duilscbers voorhij trekken. Wij geven vuur en oqzq artillerie stookt ook een handje toe. Zij laten zich op dIn buik vallen en kruipen lange den grond vooruit naar een huis waar zij zich verschuilen. Mocht er du toch een obus op vallen Onze artillerie blijft voortwerken, terwijl den vijand hevig schiet met de mitrailleu se». Waar men zich draait of keert, 't is al verwoesting wat men ziet. Ilct wordt 12n.30 en onzen buik begint te grollen. Met mijnen vriend De Troyer eet ik eenige boterhammen met wat ouden koffie van gisteren. Wij haddon ons wat boter gekocht en zoo moesten we ons brood niet droog eten. Op soep mochten we ook niet rekenen, want zoolang we hier zitten in eerste lijn, is het te gevaarlijk om ze te brengen. Onze artillerie werkt maar altijd voort terwijl we nu wat rusten en eon oog in het zeil houden. Kon men na maar aan een glas drank geraken om onzen dorst te lessche». Helaas! al de menachon zijn gevlucht! burgers zijn ér nergens te vinden 1 Nog altijd komen er soldaten toe met ransel en geweer om bij do eorste gelegen heid hun slachtoffer te zoeken. Om 1. 30 ure komt de sergent ons zeggen dat we nóg veel versterking te verwachten hebben en voegt er tevens bij, dat de Fran- sobon achleruitgeslagen zijn in Lomhaertzijde Terwijl onze artillerie eenige verdachte huizen in brand schiet, werpt de vijand eon obus op den middenbouk dei» kerk, die wolhaast heel en gauscli in brand staat. Om 2. 15 ure steken 2 onzer mannen het vuur aau eene stroo-on houtmijt die daar staan op een houdortal meters voor ons, en het gezicht belemmeren. Twee mannon van het 14° steken ook 2 huizen in brand. Wat verder in een huis stond er er een mitrail leuse van den vijand die onsgedurig bestookte doch dierven de kans niet wagen er naartoe te gaan; onze artillerie zond er een brand stichtend obus honen en weldra zag men de vlammen opstijgen. Die 2 soldaten van het 14d0 bleven wal bij ons praten en vertel den dat hunne compagnie verloden zaterdag bijna heel vernietigd werd op de brug over den Yzer tot Nieuwpoort. Op handen en voelen moesten zij overdedooden on gek wet- sten kruipen. Het waren bijna allen vrij willigers. Nu mogen wo nog eens schieten want op 1000 m. voor ons loopen eenige Duilscbers den steenweg over f de vijand antwoordt met groole obussen die meest allon in 't dorp terecht komen. Eenige obussen vielen ook in oone compagnie van het 25sle welko ach ter ons lag in eene weide tegen een groot pachthof; zij hadden vele doodon en gekwet sten waaronder een luitenant. Wij hieven rustig in ouzo verschansing zitten. Het bombardement had opgehouden en een soldaat van het 5d0 die Nieuwpoort ont vlucht was, kwam zich bij ons vangen. Zijn majoor en 200 man waren in de handen van den vijand gebleven. Hel was 5 ure en reeds goed avond toon 2 soldaten van 3/3 en Kernor van 3/i met een kan petrol optrokken jiü een schoone hoeve in brand lo steken. Zij lieten de ver- kens los en hadden alle moeite om zc van hel brandende kot verwijderd le houden. Door het licht van het vuur zagen we zeer wijd voor ons en kon de vijand ons niet onverwachts overvallen. Ik kruip haastig in mijn hol want de Duit- schers schieten met schrapnells, en liet zou mij spijten nu al te moeten sterven. De hofstede stond daar nu in laaie vlam en onze moeidige jongens kwamen er onge deerd van af niettegenstaande de vijanden op hen gemikt hadden. Zij werden geluk ge- wenscht en eene belooning zou volgen als ze tijd hadden van wachten. De luitenant doet nu eene ronde om te zien of iedereen kardoezen genoeg heeft, want zegt hij, had liet 5® meer kardoezen gehad, zo zouden zooveel man niet verloren hebben. Men deelde ons ook medo dat de Fransche aan het steenfabriek vooruitgegaan waren le Niouwpoort en de Duitschers trachten in to sluiten, doch dat deze laalsten zich achter uit getrokken hadden. We zullen dezen nacht of morgen vroeg wel weten wat er van is. dat liedje hebben ze al dikwijls gezongen om ons moed in te prenten. Het ware altijd genoeg dat hij er nit trekt'i is nu al 15 dagen dal hij het on mogelijke doet om door Nieuwpoort le ge- galeen en zoo naar Frankrijk op te rukken. Poelman, een Genlsche vrijwilliger, gaat nu de koeien molken die met twintig, d&rtig rond onzen tranchée komen staan. Mot eon vollen emmer keert hij terug en laat ons van die geurende melk drinken zooveel het om hartje lust. Om 6 ure 's avonds gaan nog 2 soldaten brandstiohter spelen, en stekon het vuur aan een huis. Het heeft maar slecht vuur gevat, want bet staat daar de vonken. We begonnen allengskens aan 't slapen U 'denken, gingen twee bussels stroo halen, die we in onze konijnenpijp stopten. Nd mocht het regenen, we zouden toch zooveel koude niet afgezien hebben als verleden nacht. Torwijl we reeds aan 'tronken waren zette de luitenant eene wacht uit over den ijzeren- weg om niet onverwachts overvallen ti worden. Gedurende den nacht werd ik dik wijls wakker door eon geweerschot van den schildwachten het gehuil en getier der ver dwaalde koeien die vruchtoloos naar hunne stallingen zochten. (Vervolgt) Parijs, 16 October. Uit Zurich wordt aan den Petit Journal gemeld, dat te Agram een kompiot ontdekt is tegen hei leven van prins regent Alexander \an Servie. Verscheidene bonderden samenzweerders zijn aangehouden. PARIJS, 15 October. Ziehier in groot» lijnen het verblijfsprogramma le Parijs van den koning van Spanje en koningin Victoria Het Spaansch vorstenpaar zal op Maandai 20 October, rond 10 1/2 ure, te Parijs aan komen. Zij zullen er volgens gebruikelijk protokool begroet worden, 's Avonds intiem ontbijt in het Elyseum. Dinsdag 21 October, jachtpartij in de bos- schen van Rambouillet, aangeboden door det president der Republiek. De Spaansche vor sten en hun gevolg zullen rond 11 1/2 un Parijs verlaten en er 's avonds, rond 6 un terugkeeren. 's Avonds zal de koning bijzonderenn trein vertrekken, om een bezoek te brengen aan Verdun en omstreken. Den Woensdag morgendzal koning Alfonso in automobiel, vergezeld door maarschalk Pélain het slagveld bezoeken. Rond 6 Juk 's avonds zal bij te Parijs terug zijn. Eene kindermoord te St. Gillis Zooals wij melden werd dezer dagen te St. Gillis, in de dakgoot van een huis dei Zegeslraat, een pak gevonden, dat het lijkje van een pasgeboren kindje bevatte. Uil de lijkschouwing is gebleken, <jhu I16* arme wichtje verwurgd werd. De ontaarde moeder, eene dienstmeid bo- vindt zich thans nog in bedenkelijke» toe stand in het St. Pietersgasthuis. Een aanhoudingsmandaat is tegen haar afgeleverd en zoodra haar (oesland het toe laat, zal zij naar de infirmerie van hot gevang overgebracht worden. Nog een bloedig incident Parijs. 16 October. Een telegram uil Zurich aan «L'Echode Paris» meldt, dat bij een belooging te Kaiserlautern, een patroelje aangevoerd door een Fransch officier, vijl werklieden-afgevaardigden wilden aanhou den. De menigte kwam tusschen, viel de patroelje aan cn kwetste den officier zeer erg. Daarop schoten de soldaten in de menigte. Een der betoogers werd gedood cn verschei dene anderen gekwetst. tARIJS, 16 October. Uit New York wordt aan Le Matin gemeld In gevolge hei senatoriaal onderzoek nopens de staking dei metaalbnwerkers, heeft senator Enyon aan gekondigd, dat hij een wetsontwerp zal dienen, waardoor de naturalisatie der vreem delingen verplichtend wordt. Senator Varish heeft voorgesteld, dat alle vreemdelingen, welke niet genaturaliseerd zijn, uit liet land zouden gezet worden. Parijs, 46 October. Uil New York wordt aan «Le Matingeseind de arbeids- conferencie is uiteengegaan na eene lange redevoering van M. Gompers, die voorstelde de werkstaking der staalfabrieken tc regelen. De stemming jwerd lot de volgende zillinj uitgesteld. De werklieden afgevaardigde! dreigen de conferencie le verlaten, indiei bun voorstel verworpen werd. Een manifest van d'Annunzio aan de Serviërs ROME, 15 October. Uit Fiume word aan den Tempo gemeld d'Annunzio bed een manifest doen opstellen en drukken ind Servische taal. Dit manifest zal door vliegtoi gen onder de Servische bevolking verspreii worden. d'Annunzio betoont daarin, dat l.ij dooi het bezetten van Fiume, geenszins tweed rack heeft willen brengen tusschen Italianen et Serviërs. Wij moeten eerlijk onze wederzijd; sche nationale rechten erkennen en eerbiedi gen en in een Italiaansch Fiume de broeder lijkheid bekrachtigen der Ilaliaansche e' Servische jeugd, welke vier in ren tegen des gemcenschappelijken vijand streden. ROME, 15 October. De medewerker van de Epoca te Triest verneemt, dat d'Annunzie een manifest zond aan M Clemenceau, o® dezen te vragen hel initiatief te nemen, voot de verklaring van Fiume als vrije haven.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2