van Antwerpen naar Én üsar Ons Vorstenpaar op reis Oe dieflanaande havan leMwerpso Eea geheimzinnig drama aan koord van een sgMjs Bene aardbeving. KAPELLE-BP-OESa-BOSeH llreeselijke mijnramp in Engeland 40 dooden talrijks gekwetsten Een afirngijetaar aauisiieuileii DeTurksche vervolgingen Met incident van Fiume CS AFTOCHT 'Het Leger houdt stand Effuaierij off ossgelsste "S In de/,o gebouwen die cene oppervlak tan 8000 vierkante meters beslaan, bestaat ,«r voortdurend een sterke koude luchtstroom. Ook de wagons die het vleesch wedvoeren, sta$$ vooTal aon eene bijzondere bewerking bloot. Deze worden in de gebouwen gebracht, waar ze voor eenigen tijd aan eene zekere koude blootstaan. Zelfs wanneer het vleesch erin is, wordt in de wagons een koude lucht stroom doorgejaagd. Men kan in de gebouwen, de koude op allerlei graden brengen, zoodat men niet al leen vleesch maar ook eieren, fruit, enz. kan bergen. De koude wordt geleverd door drie groepen van mnehicnen die door drie motoren van 250 paarden elk, worden voortgedreven. Dc verkoeling heeft plaats op de basis van zwavelzuur. De Anlwerpsche aannemers Hargot en Somers zijn met de werken reeds een heel eindje opgeschoten en men hoopt wel, dat einde November ze geheel zullen voltooid zijn. Eene bijzonderheid: voor hel volledig afsluiten van de koude zijn de uiuren geheel bedekt met dikke kuiken platen, ter wijl de bevloering eveneens van een bijzon der maaksel-is. M. P eereboovn, algemeen bestuurder van de afdecding van hel hcvroz,en vleesch, heeft ons ook nog enkele uitleggingen gegeven over de inrichting dier gebouwen, die dc sotnme van 4 millioen frank zullen kosten. Alles is gedaan, opdat zoowel de leveling der benoo digdheden als de uilvoering der werken, door België zouden gedaan worden. Ook legde hij ons uit waarom het ministerie zelf verkoe lingsgebouwen heeft opgericht, en nog ande ren van minderen omvang in verschillende steden van het land zal oprichten. Van bij zondere inrichtingen moest afgezien worden omdat deze overdreven prijzen vragen. Zoo wordt te Andeilccht 4 IV. per maand en per kubiek meter gevraagd, te Antwerpen 10 Ir. te Brussel 20 fr. en te Gent 38 frank Nu zullen de kosten op de bewaring van het vleesch zoo hoog zijn dat ongeveer 3/10 cen tiem per kilo vleesch zal meer gevraagd wor den en waarmede men dan nog'de kosten van bet gebouw zal uitdelgen. Men is in onderhandeling met de Fransehe regeering voor het overlaten van 25 wagons, voortkomende van de Amerikaansche basis en die bijzonder zijn ingericht voor 't vervoer van bevrozen vleesch. Zooals men weel is dit geheele gedoen eene intercommunale inrichting- waaraan al de gemeenten van het land aan kunnen deel nemen ten voordeele hunner bevolking. Reeds is besloten ondergeschikte vcrkoclge- bouwen op te richten. Zoo zal er een komen vanJSOO ion te Brussel; te Luik en te Gent een van 1000 ton; te Oostende, Bergen, Charleroi, La Louviöre, Venders van 500 ton: Namen, Mechelcn, Leuven, Brugge, Kort- rijk, Doornik, Hasselt, Turnhout, Aalst, Icpercn van 100 ton en nog vele anderen van 50 ton. Alhoewel de verkoop reeds lang aan den gang is, wil deze toch niet vlotten, Dit bo vrozen vleesch wórdt aan de beenhouwers geleverd aan 4 fr. de kilo, en denkelijk zal men dit in December aan 3 fr. kunnen leve ren. De beenhouwers mogen een frank per kilo winst rekenen en het schijnt dat velen daar niet mede tevreden zijn, alhoewel een gewone beenhouwer zoo dagelijks rond de 200 kilos vleesch verwerkt. liet is natuurlijk dat alleslukkcn niet aan 5 fr. kunnen ver kocht worden, vermits er goede en slechte Stukken zijn. Doch voor elke soort is de prijs "vastgesteld; zoo kan voorde beste stukken niet meer dan 7,oO fr. gerekend worden. Dc verkoop in de laatste dagen is ietwat verbeterd, toch is men overtuigd, dat in den loop van den winter het gebruik van bevrozen vleesch algemeenen ingang zal vinden bij de bevolking, daar het noch om zijnen smaak, noch om de deugdelijkheid ol de voedings waarde iets moet onderdoen voor het versch geslagen vleesch. Spreek de lieden aan, die uit Engeland zijn weergekeerd. Deze hebben in do oorlogsjaren nooit anders dan bevrozen vleesch gcöien. In de hoofdmagazijncn. Daarna begaven de genoodigden zich naar nummer 72 der dokken, waar de hangars op cene uitgestrektheid van 10 hectaren m etn- delooze magazijnen zijn veranderd. Hoog op gestapeld liggen allerhande koopwaren van den meest verscheiden aard, alles voortko- mende van de Amerikaansche ^vlootbasis en door het ministerie van bevoorrading afge kocht. Dealgemeene bestuurder, M. Gillot, die op zijn duimpje weet wat er is, deelde ons mede dat kortelings dit alles ter beschik king van de bevolking zal gesteld worden, die de koopwaren enkel aan vastgestelde prijzen zal mogen voorlverkoopen. Benevens eetwaren, zagen we daar ook allerhande zeepsoorlen, meubelen, linnen, schrijfpapier, schrijfmachienen, rollen voor W. C., aller fijnste sigaren en sigaretten, enz. Zooals men ziet, een zeer belangrijk bezoek. Het bezoek aan Elpertal. - Woensdag morgend stopte de koninklijke trein te Elpertal. De koning, dc koningin, prins Leopold en hun gevolg stapten over in autos, die heir door de prachtige vallei der Mercederivier voerden. Tijdens, den tocht werd een kort bezoek gebracht aan een inrichting van kunstmatige vischleell en aan een dierentuin, waar merk waardige specimens van lokale dieren voor banden zijn. Een uitstap In de ijsbergen. Na het ontbijt, bestegen de koning en de koningin te paard den 7250 voet hoogen ijsberg. Boven op den bergtop woonden zij een wonderschoonen zonsondergang bij. De heer Mathes, een voornaam geoloog, hield een korte bespreking over de Yosemilovallei, Inmiddels hadden de leden van het konink lijk gevolg, die de beklimming 19 voet onder nomen hadden, den bergtop bereikt. Op den bergtop. $a dezen uitstap betrok ieder de hen be stemde vertrekken in het hotel van den ijs berg, om er een welverdiende nachtrust te nemen. Prins Leopold nochtans, die onvermoeibaar schijnt te zijn, ging tesamen met majoor Hoffman zijn tenten in heigebergte opslaan, ten einde bij het krieken van den dag een vruchtbare forelvangst te kunnen doen. Donderdag morgend was iedereen vroeg te been, om langs moeilijke, hobbelige, bijna onbruikbare wegen een bezoek te brengen aan Marposagrove. Toch geraakten de autos er door. Dit sensationeel uitstapje scheen den koning veel plezier te verschaffen. Do koning en zijn gids. De gids die tot dan toe de koninklijke bergbeklimmers had begeleid, het bericht ontvangen hebbende dat zijn huisgezin met een zoon vermeerderd was, vroeg aan den koninh of hij de namen Albert-Leopold aan den nieuwgeborene mocht schenken. De koning stemde niet alleenlijk in dit eenvoudig verzoek toe, maar schonk daaren boven een prachtig geschenk aan den braven bergbewoner. Een tocht Iang3 den Ccloradostroom. Om 18 uur verliet de koninklijke trein de statie van Elpertal, met bestemming voor Grandcanyon, waar hij Zaterdag om 9 uur aankwam. De heer Campbell, gouverneur van den Arizonastaat, verwelkomde de hooge bezoe kers en vergezelde hen op een tocht langs heen den Colorado-stroorn die -13 mijlen breed, 217 mijlen lang en op sommige plaat sen 6000 voet diep is. Het onvergelijkbaar schouwspel der hooge kusten, de puinen der pyramieden, de tem pels, de oude versterkte kastcelen, die in don brandenden zonnegloed met een menge ling van roode, bruine, gele en blauwe kleu ren schitterden, maakten op de bezoekers een overweldigenden indruk. Bij de Indianen. De Koning en de Koningin waven ineen auto gezeten, terwijl prins Leopold te paard volgde. Na de oorlogsdansen van een Indiaanschen volksstam bijgewoond te hebben, bracht de koninklijke familie een-bezoek aan het In- diaansch huis Hopi, tot museum ingericht. Om 19 ure vertrokken de vorsten en hun gevolg met beslemming voor Gellup en New Mexico. Rome, 21 October Eene hevige aardbe ving werd heden morgend aaiigeteekend in Oost Zuid Oostelijke richting. De aardbeving duurde tien sekondén. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Tijdens den Duitschc inval in België wor den er op de 305 huizen die Kapelle lelt, 240 door den vijand vernield. De bczeller wilde einde 1916 de bewijzen zijner barbaarschheid doen verdwijnen en begon daarom in sommige gemeenten den heropbouw. Zoo ving hij ook in April 1918 te Kapelie-op den-Bosch den bouw aan van vijf en zeventig huizen. Dit werk werd den Duitsehe maatschappij Cementbau van Hanover opgedragen. Bij den wapenstilstand waren deze wonin gen niet voltooid. Allen waren onder dak doch geen enkel was van deuren, vensters zolderingen of vloeren voorzien. Ofschoon deze gebouwen niet teenemaal aan het verlangen der inwoners voldeden, scheen het toch praktisch hunne voltooiing ter studie te leggen. Deze studie werd bij de instelling van den Dienst der Verwoeste Gewesten begonnen; zoohaast de gemeente aangenomen werd (besluit van 23 Juli 1919) wérden aan den Hoogen Koninklijken Commissaris onderrich tingen gegegeven om de hand aan het werk te slaan om voor den aanstaanden winter die huizen bewoonbaar te maken. 500 personen zullen na dit volledig afwerken in die nieuwe woningen een onder komen vinden. Er is een krediet van 250,000 frank tot dit voltrekken voorzien, de geheele heropbouw der gemeente zal ten andere met de grootste werkzaamheid doorgedreven worden. Londen, 21 October. Ten gevolge van het breken van eene windas, in de mijnen van Levant, bij Penzanck, is een ophaaibak in de diepte gestort, Veertig mijnwerkers bleven op den slag dood en talrijke anderen werden min of meer zwaar gekwetst. Het is het ergste ongeluk dat men nu toe in de mijnen van Cornwallis aan le stippen had. Nog zes aanhoudingen Agedon van don Atdwerpschen kaaidienst hebben Dinsdag morgend op-de Schelde een roeiboot met drie inzittenden opgebracht. De boot was vol geladen met gestolen kolen. Een uur later werd nog een tweede boot op gebracht, eveneens met drie rivierscliuimers bemand en ook gevuld met gestolen kolen. Naar loffelijke gewoonte zijn de zes aange houdenen allen kerols van Burght, bet groote nest der rivierscbuimers. Allen werden ter beschikking van den prokureur des Konings opgesloten. Een juweelier der Kasteelstraat, le Ant werpen^ M. Raoul Chomé, kreeg een der laatste dagen het bezoek van eon vroegere» vriend, die nu beweerde in een automobiel fabriek werkzaam le zijn. Deze wist te ver tellen dat men een gesohenk aan den mees tergast ging aanbieden, ea wetende dat Chomé uurwerken verhandelde, vroeg hij of hij niet het een of ander kon meegeven, om oenen keus te doen. Aan den bezoeker die van Charleroi was, werden vier gouden uurwerken en vier dito kettingen meegegeven, ter gezamenlijke waarde vanidQÓO fr. Dooh M. Chomé zag niemand weerkeeren. Hij ging naar de automobiel fabriek en kwam tot de droevige bestatiging dat zijn vroegere vriend of kennis er nooit gewerkt had en dat er geen sprako is geweest van een geschenk aan den meestergast aan te biedeo- M. Chomé ging naar Charleroi, de vroe gere woonst van den aftruggelaar deze was er niet te vinden. Langs Brussel naar huis keorende ontmoette hij hom op een der leien en deed hem dadelijk aanhouden. Van de uurwerken en kettingen was echter geen spoor meer te vinden. TaIHjko kr&tena topsm in brandt gestoken-. Telegrammen te Parijs toegekomen melden dat duizenden vluchtelingen de zer dagen aankwamen in d'e zone van Klein-Azio door do Grieksch© troepen bezet. Zij berichten dat onregelmatige Turk sche troepen aangevoerd door gewezen officieren van hot- Tursche leger, de kris tene dorpen in het binnenland plunde ren en in brand' 6teken. In de provin cie herkent men het gezag van Musla- pha Kemel Pacha den nationalen leider Britsche troepen hebben dtn spoor weg van Panderma naar Akabinar be zet. Do Gnekscbe troepen hebben een aanval een er ben do afgeslagen. Do hoofden van al do kris tene d'orpen hebben M. Glemenceau gevraagd' dat de geallieerde troepen hot Turk sche rijk zouden bezetten om do kristenen te he se hermen. De slachtoffers der gas Drie personon verstikt te Verviers Na zich vruchteloos dnenmnl ten huize ba rer dochter, Maria Marscb, 30 jaar oud, wo nende Coronmeuseslraat, te Vomers, aange boden te hebben, ging de moeder depolicie verwittigen. Toen men in de kamer drong, werd men een hevige gasreuk gewaar en men vond er drie lijken. Op het bed lagen de lijken vair Maria Harsch en een harer vriendinnen, Va- lerie Masnil. In eenen zetel lag liet lijk van vader Harsch. Deze drie pefsorren waren Vrijdag nacht in bedronken toestand 't huis gekomen. Men weet niet, of zij het kraantje van een gasvuur hebben laten openstaan, ofwel zich vrijwillig van het leven beroofden. Het par ket van Verviers heeft een onderzoek geopend. Geen slimmerik. Dinsdag morgend stelde een hotell'iouder der Marktstraat te Brussel vast, dat een gas reuk ontsnapte uit eene kamer, betrokken door een soldaad, die cr den nacht bad door^ gebracht. Hij trad zonder kloppen binnen en vond den soldaat bewusteloos te bed liggen. Het gaskraanije stond open. Dank aan de spoedige zorgen, kon de sol daat weldra tot het leven teruggeroepen worden. Deze verklaarde, dat hij 's avonds, voor aleer zich te bed te begeven, den gasbek had uitgeblazen, juist zooals men het met eene kaars zou doen.... Da inzichten van d'Annunzio. Ondervraagd door den bijzonderen korres- pondent der Daily Chronicle verklaarde d'Annunzio, dat al zijne maatregelen geno men zijn om bepaalde overwinningen te ver zekeren door het onregelmatig leger onder zijn bevel behaald. Ik zal op Rome aanrukken, verklaarde de diktator,ofwel /.al ik mij met mijne trouwe gezellen op den naasten vijand werpen. Fiume moet vrijhaven verklaard worden. De soldalen van italiö zijn bereid zich op het eerste teeken aan onze zijde te scharen. De zeelieden beloofden ons te bevoorraden en ons vaartuigen le brengen. Wat wilt gij dat de Bondgenooten tegen ons aanvangen Da openbare dunkv/ijze te Fiume. NEW YORK", 21 Oktober. Dc New York World verzekert, dat men te Fiume overtuigd is, dal de bevolking zelve Fiume zal vernielen, liever dan de stad in handen der Yougo Slaven over te leveren, indien de Vredesconfereneie daartoe bevel zou geven. d'Annunzio en Tiltoni zouden 't akkoord zijn. ROME, 21 October. De medewerker van de Stampa te Fiume verzekert dal d'Annunzio bereid is het voorstel van M. Tittoni te steunen, indien dit door de ver bondenen goed onthaald werd. De bevelheb ber van Fiume is ook bereid de oplossing der kwestie van Fiume, als deze van de Adriali- sche zee te aanzien. DE ZAAK LENOIR Een nieuw genade verzoek. PARIJS, 22 Oktober. M'de Molèneg, do verdediger van Pierro Leuoir, heeft een nieuwe genadevraag ten voordeela van zijn kli«int ingediend. Echo de Paris meldt, dat Mr Poincaré niet voor 2 ot' 3 dagen eene beslissing zal kunnen noren, daar bij een nieuw verslag voariot ministerie van oorlog verwacht. van den 7e tot den 14° October 1914 Den 10 bij het vallen van den avond, stak de C. D. naar den linkeroever van bet kanaal van Terneuzen over; doch, toen het commando vernam dat er te Selsaete nog troepen der versterkte stelling voorbij trok ken, gaf het aan generaal de Witte bevel detachementen ten oosten van dezen water weg terug te brengen en verkenningen naar Lokeren uit te zenden. Wat de verbonden machten betreit die het omliggende van Gent bewaakten, na overeenkomst tusschen den Koning, generaal Pauw en de Engelsche bevelhebber moesten zij den 11 October des morgens, ter plaatse blijven. De Duilschers hielden niet op te bestoken. De toestand bleek meer en meer hachelijk Antwerpen kwam te vallen. Het leger dat tot dan toe, met wonderlijke krachtinspanning erin gelukt was aan den noodlottigcn greep van zijnen reusachtigen vijand te ontsnappen, bevond zich, na di.e twee maanden boven- menschelijk lijden cn strijden, in een be- treurenwaardigen toestand. liet commando oordeelde dan ook dat, voor men de hande lende operaties onder goede voorwaarden zou kunnen hervatten, kost wat kost hel leger moest heringericht worden. Zoo werd, na overeenkomst met de Verbondenen, een oogenblik besloten, de Belgische troepen naar Frankrijk, ten weste der lijn Kales St Orner, over le voeren. Doch dit gedacht van hel overbrengen van het leger naar Frankrijk was natuurlijk met zonder een gevoel van diepe verbittering aangenomen. Ivon dan de onvermijdelijke noodwendigheid niet samen gaan met de mogelijkheid vaneen niet zoo groote achteruitgang Deze oplossing liet ons toe datgene te verwezenlijken wal we allen wanhopig wilden:- een laatste hoekje Belgische grond behouden. Zij werd dan ook in tijds door de Regeering en den staf onderzochten gelukkiglijk sloten zij zich aan bij deze niemve oplossing, die wij in eene nota te dier gelegenheid door generaal Pau aan den Franschen militairen gezant gezonden, terugvindentengevolge cener overeenkomst zal bet Belgisch leger niet verder gaan dan in de omstreken van Vcurne, waar het zich gereed moet houden om deel te nemen aan de aanstaande ver richtingen, die iietFransch en Engelsch leger op Belgischen bodem moeten brengen. Ik heb mij in verbinding gesteld met den Belgischen minister van oorlog, den Belgi schen stafovcrsle en generaal Rawhnson er. er werd besloten: het Belgisch feger gaat te samen komen in de Streek Nieuwpoort- Veurne- Dixmuidc, ten zuid-ooste, op de lijn Roese- faere-Coolscanip-Tlïièlt; door de Engelsch- Franschè machten gedekt om door dc Bel-' gisclie ruiterij in stelling: de i div. (generaal de Witte) ten noorde van Deynze, de andere (generaal de Monge) nieuw gevormd, ten weste van het kanaal van Terneuzen. Het is noodig dat al de opvoigentlijke maatregelen bij dringendheid getroffen wor den opdat de herneming der handeling van het Belgisch leger ten spoedigste mogelijk plaats fiebbe... Hét Fransch Commando rekent op zijne medewerking binnen de 48 uren, 't is te zeggen den 13, teil laatste den 14. Het wei- gelukken der huidige verrichtingen, die goed vooruil gaan, hangt van deze medewerking af. Zooals men ziet was zulks van ons leger 't onmogelijke - vergen en nochtans heeft het gecui oogenblik gefaald, die hen,' thans toelaat zonder veeleischend te zijn op de Erkentelijkheid te rekenen, dat onmogelijke verwezenlijkt. Als gevolg dier vcrsche schikkingen, ging Duinkerke, in de plaats van Oostende, de nieuwe bevoorradingsbasis worden. De G. D. werd ontlast van hare beschermende zending op het kanaal van Terneuzen en kreeg bevel in den namiddag- van den Ulangs Thielt af te zakken, waar haar de laak werd opgedra gen om de basis van Oostende en dc bewe gingen van het leger naar de zone van Gby- velde, Ilondschoote, Nieuwpoort, Dixmuide te dekken. Zij richtte zich naar Lootenhulle cn verze kerde de wacht van het aileidingskanaal der Leie. Generaal de Monge die kwam gelast te worden met de samenstelling eener voorloo pige C. D. met de divisionnaire cavaleriên. de wielrijders, de automitraillcuzen en den bereden groep der 6 L. A. kreeg dezelfde op dracht als generaal dc Witte en trok af op den zuidkant van Slcydinge, ten einde de W. uitgangen van Gent en het Kanaal van Ter neuzen te verdedigen. Zoodra de veibonden krachten uit Gent waren na de brugge der Schelde te hebben doen springen, wordt de 4 G. Br. uitgeput naai Brugge per buurtspoorweg overgebracht terwijl generaal Clooten 's burgerwachten en de gendarmen voortgingen met voor eenigen tijd nog over de uitkanten van Gent de wacht te houden. Dag van den 12 October Den 12 Oct. verhaastte men zich met de vernieling der spoorinrichtingen en de.over- gangsmiddelen der waterwegen. Om 15 u. 20 kondigde Generaal de Monge aan dat de Duilschers te Eangerbrugge eene brug iwierpen cn Gent in onbepaald getal bezetten. Bijgevolg werden de 2 C. D. belast met de verdediging van liet kanaal Deinze naar Eekloo, doch zoolang mogelijk langs den Oostkant te blijven om den vijand op te hou den. De toestand was danig hieseh voor de 2 G. D. welke zich voor zooveel moest inrich ten wijl in aanraking met den vijand. Intusscben hadden de Franschen, hun verzoek van daags te voren vernieuwend, aangedrongen om het leger in de streek te houden waar het den 12n geraakt was, be- weerend dat zij van daaruit, zouden in staat zijn de beweging te dekken, welke de ver bonden legers dien dag zelf moesten aanvat ten. Indien ons hooger bevel enkel reken schap had gehouden van den stolïelijken en zedelijken toestand van ons leger, had het ontegensprekelijk hel besluit genomen den aftocht voort te zetten tot achter de beschut ting van een sterke grondscheiding zooals den IJzer, zooveel te meer dat aldus de ver binding met de verbondenen sneller 'kon verwezenlijkt worden. Nochtans, om toe ta geven aan den wensch der franschen, werd onze legerafdeelingen de opdracht gegeven, zich verder op te houden in de hen aange-* wezen plaatsen. DeD 13n vernam men dat talrijke Duitseha troepen door Gent trokken en dat anderen van Lokeren komend, door Langerbrugge passeerden. Eenigen lijd nadien zond geue- raalSeheere, commandant der 4eG. Br. een onrustbarend verslag in over den toestand zijner tot 2000 uitgeputte manschappen ge dunde brigade. Zij had een dag rust gehad in eene maand. De C. D. van generaal de Monge trok zich terugop Knespelaere daarna op Brugge enNieuwpoort; zij kon niets meer. Eene kolom van 8000 Duilschers met 30 kanons kwam Waersehot voorbij le trekken. Tc: wijl deze gewichtige gebeurtenissen plaats grepen, -bad het opperbevel zich meermaals tr, i 'cn in te lichten omtrent de inzichten der verbondenen. Na den wensch le hebben uitgedrukt de Belgen te zien aansluiten aan eene slo'üng welke Jzij den 14n, ten hoogte van Gits en Hooglede dachten le bezetten, veranderden de Engelschen hunne schikkin gen en trokken zich terug op Jjpercn. Die niéuwe situatie welke de Belgische rechterzijde te Coriémarck bloot gaf, vroeg voor eene onmiddebjkebeslissing. Het opper bevel besloot dus dat de o®, 3e en 2® L. A al voortgaande niet de positie van Eerneghem en Wynendaele te bewerken, in allerhaasi eene positie op den IJzer zouden voorberei den, waarachter het te voorzien was dat het leger zich spoedig zou moeten terugtrekken. 't Was daags voor den vooravond van den roemrijken slag aan den Yser waarover de annalen van ons dierbaar vaderland zich voor eeuwig mogen beroemen. Ons leger dat te Antwerpen de geweldigste botsing kwam ie ondergaan, dat zijn nationale vesting kwam te verliezen,zijn eenige bevoorradings basis, dat tevens door een stoutmoedig en en we! doordachten aftocht aan de vernieling kwam te ontkomen, verzakte aan alle rust en bereidde zich koortsachtig voor om eens te meer het hoofd te bieden en de laatste van zijn grondgebied te verdedigen. De Duitscl.ers die de grove fout begaan hadden ons in staat te achten te Antwerpen de wapens heer te leggen en onbekwaam een dergelijkén prachtigen aftocht'"t'ei verwenlij ken langs et p zoo ergen gang en langs een buitengewoon middelmatig nel van spoor- en landwegen, bedrogen zich ongelukkiglijk eens le meer door zich in te beelden dat ons veldleger een wanordelijke warboel gewor den v.us. Ongetwijfeld geen enkel der verliezen in manschappen en materiaal gedurende het beleg van Antwerpen ondergaan, was kun nen goedgemaakt, noch deze gedurende de uitvallen, noch gedurende den roemrijken aftocht, en het was in vodden gehulde, noch met het slijk derNethe overdekte geraamte- eenheden dat hun zegevierend leger twee dagen later ging botsen. En dat was het wonder: dat onze soldaten en hunne dungezaaidc oversten, wier gedurig gespannen spieren letterlijk uitgemergeld waren, dan nog in hun zedelijk wezen, zoo geschokt, wilskracht genoeg konden vinden om den zegetocht van dat krachtig leger, wier stemming door den val van Antwerpen tot duizelingwekkende hoogten was gevoerd, in den modder van den IJzer tesmooren. Luitenant-Colonel X. - 1 Do «Times» verneemt uit New-York] dat vier leden der bemanning van den engelschen schoener «Onato» naar Phi ladelphia zijn overgebracht, waar den Engelschen konsul een opzienbar© aan klacht tegen hen heelt in gediend in za ke muiterij. De «Onato» die te New Founland is ingeschreven, werd) op duizend mijlen afstand' van deze haven-opgemerkt door het amerikaansche stoomschip «Zirkel» De kapitein van laatstgenoemd schip, verklaart}, dat toen hij do «Onega» in zicht kreeg, een algemeen gevecht aan boord van den schoener aan gang wasr. Men hoorde twee pistoolschoten; ia hot midden van het schip was duide lijk eenen man zichtbaar, die mot uit» gestrekte armen op het dek lag. Op dat oogenblik raakte do stuimnriekting dor Zirkel on Ida ar, zoodot het schip afdreef Een uur later kwam de «Onato» opnieuw; voor den boog van de «Zizkol», dio toen de bemanning der «Onato» om hulp vrco gen, een boot uitzette. Vier schepolin- worden, van bo-ot gehaald. Zo verklaar den dat, d'e «Onato» oen lek had gekre gen en zinkende wa.9. Ze ontkenden dhJ er muiterij zou hebben plaats gehad; volgens hun zeggen was tijdens eenen' storm een stapel nat geworden zakken zout, dSe in het ruim waren goborgenv, omgevallen, waardoor de kapitein en do. stuurman verpletterd zouden rijn. Hunl lijken werden overboord geworpen. Nul eenigo aarzeling ver-klaarden do man nen dat de pistoolschoten syla eignale» tyaren bedoeld.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2