TreiüOfifrigseüBfl te Sehaarfiesfi: Eene vrouw veroorzaakt een opstand Vaisciie soMateo EGlite öievea De spoorwepöDBnementea Gs strijd tegen de Belciiewisten Een schip In hrand te Grimijsrglsen TROUW VERSLAG Ge vreesslijke mijnramp in Engeland Erg tramonpM Antwerpen Nemen we een bcdrijfeinkoaign van "OOOf. Op de eersfe 3000 fr. bolaall men 60 fr. Op de Iweede schiil'van 3000 IV. 2.SO I. b. of 73 Jr.; op de 1000 overige ff. 1/2 t. b. meer, d. i. 3 t. h. of 30 fr. Dus in 'i geheel 60 fr.' en 75 en 30 Ir is 1G5 IV. Op wedden van Stasisambtenaren en op pensioenen wordt slechts i t. h. beiaald voor de eerste schijf van 3000 fr. en verder 1/2 t h. meer per schijf van 3000 fr. Van de bedrijfsbelasting kunnen ontslagen worden de weduwenaars oi'gehuwden die een gezin moeien onderhouden en bewijzen dat hun geheel inkomen niet 3000 frank per jaar overschrijd!. Ds bijkomende inkomstenbelasting (SUPERTAXE) Elke Belg of vreemdeling, in België woon- achiig, wordt jaarlijks onderworpen aaneen bijkomende laxe op hot geheel van „ijne in komsten. Van deze inkomsten worden afge trokken 1. de uilgaven tot instandhouding der onroerende goederen; 2. de verliezen geleden in ondernemingen; 3. de kosten van verzekering vanalle goederen; 4. de intresten der ontleende kapitalen. De huur- of gezinsuitgaven van den belas tingplichtige worden niet van het globaal inkomen afgetrokken. Aan de bijkomende laxe wordt niet onder worpen hel gedeelte van de inkomsten dat voigens de belangrijkheid der gemeenteneen zekere som niet overschrijdt. Dit minimum is bepaald op 3000 fr. in de gemeenten van minder dan 3000 inwoners; 3500 fr. in de gemeenten van 301)0 tot S000 inwoners; 4000"fr. !in de gem van SOOO lot 10,000 inw.; 4500 fr. i'n dé gem. van 10 tot 20 duizend inw.; 5000 Ir m de gem. van 20 lot 10 duizend inw.; 5500 IV. in de gem. van -10 lot 100 duizend inw.; 6000 fr. in de sem. van meer dan 100,000 inwoners. De bijkomende belasting is evenals de be drijfsbelasting een klimmende belasting. In derdaad, de bijkomende belasting wordt vastgesteld op 1 t, h. voor het belastbaar gedeelle van hel inkomen, dat 10,000 fr. niet overschrijdt cn het neemt trapsgewijze toe met 1/2 t. h. voor elke som in een schijf van 5000 fr, begrepen, zonder 10 t. h. te mogen overschrijden. De grondslag van de zetting der nieuwo belasting. De nieuwe vermogensbelasting berust op de aangifte van den belastingplichtige. Hel fiskaal beheer mag evenwel die aangifte kon troleeren. Straffen worden voorzien legen lien die valsche aangiften doen. De belang hebbenden mogen verhaal uitoefenen tegen, de beslissingen van het liskaal beheer. Iu 1020 zal de nieuwe vermogensbelasting voor de eerste maal toegepast worden. Belangrijke diefstal ie Londen Voor 300,000 irs, pelswerk ontvreemd. Ongekende dieven hebben ten nadeele der firma S.. and S..., een der grootste handels huizen in pelswerk van Londen, eene belang rijke diefte gepleegd. De schurken die met een auto ter plaats gekomen waren, moeten verscheidene uren jn de magazijnen verbleven hebben. Daar gingen zij als echte vakmannen te werk en kozen enkel de kostbaarste stukken >uit. Vijl' groote manden werden aldus gevuld en in den auto medegenomen. De diefte werd slechts ontdekt, toen de be dienden 's morgends in de magazijnen kwa- ■men. Voor meer dan 300.000 frs. pelzen werden ontvreemd. Later werden de ledige manden in de noord oostwijk van Londen teruggevonden. Eene belooning van 5000 frs. werd uitge loofd door de bestolen firma, voor inlichtin gen nopens de diefte. trograil öjet allen spoed moet doorzetten, en alles inrichter* om de stad zoolang mogelijk te verdedigen. Rusland vraagt vrede Bazel, 22 Oct. De Frankfurter Nacht- nekte verneemt uit Stockholm dat M. Terest- chenko in den Staatsraad te Moskou, in aan wezigbeid van al de volkscommissarissen een voorstel deed om al de vijanden van Rusland den vreden aan te bieden. Een gevolmachtigd Amerikaan te Moskou verblijvend wil dit vredesaanbod aan de geallieerde overmaken. De sovjelregeering zal een beroep doen op het proletariaat der wereld omzijn houding te verrechtvaardigen. Op het voorstel van Lenine werd besloten de fronttroepen ook te raadplegen. Zoo deze besloten dat de huidige regeering aan het bewind moet blijven, zal deze hare zetel naar Nyni Novgorod overbrengen. Men denkt dat het stemmen de? troepen acht dagen zal duren. Een koopwsrentrein uit Namen komende, is Dinsdag avond nabij de splitsing der statie van Schaarbeek 'en van den ringspoorweg ontriggeld. Twee waggons kantelden om. De hulpploeg incest twee nren arbeiden vooraleer de sporen vnj te krijgen. De schade is aanzienlijk. Gecne persoons- ongelukken. Het vertrek der kleurlingen De 14° compagnie Chinezen, die door het Engclsch leger voor den inznmelingsdienst gebezigd werden, heeft op 18 September laatstleden ons grondgebied verlaten. Op 30 September vertrok de 138° compagnie naar Kales. Op 1 Oktober was het de beurt aan de 139" compagnie. De 101" ging dagen later en op 7 en 9 Oktober vertrokken de 1*51" en 161" compagnie uit Vlaanderen. Weldra ?a' dus de laatste kleurling de ver- woeste.slrc.it van West-Vlaanderen verlaten hebben. BEPERKINGEN Een bijeenkomst van een belangrijke kale- gorie handelaars, die het bewijs geleverd hebben van vaderlandsliefde en gezond oor deel, heeft plaatsgegrepen tusschen de pa tronen-pasteibakkers van België (afgezanten van al de vereenigde secties), en M. Gillau, aigemeene bestuurder van bet Ministerie van Bevoorrading. Eenstemmig is er beslist, hel bakken van zeker pasteigoed te schorsen, waarin een al le grooie hoeveelheid eieren en melk wordt verbruikt. De zeldzaamheid dezer waren in dit jaargetijde legt natuurlijk, de verplichting op, deze voor te behoud, n voor degenen die ze werkelijk noodighebben, 'tis te zeggen, de zieken, kinderen en ouderlingen. Binnen kort zal er door minister Wauters een besluit genomen worden, dat, overeen komstig met de bevoegde handelaars, de soort van gebak zal vaststellen, waarvan de voortbrergst zal geschorst worden. Het ware te wenschen dat het publiek dit goede voorbeeld volgde cn dat alle gezonde lieden zich onthielden van het verbruik van eieren, totdat de handelsbetrekkingen of de plaatselijke opbrengst toelaten erin le voor zien. In ruiling voor den goeden wil der paslei- hakkers, heeft de Minister besloten, hen boter in doozen, bloem, fruit, enz. aan te schaffen aan voordeelige voorwaarden; niettemin zal hij er bel toezicht blijven over behouden. Londen, 22 October. Te Macróom, in het graafschap Cook, was eene vrouw uit hare woning gezet geworden, doch pas had de policie den rug gekeerd, of de vrouw brak de deur open en droeg er de meubelen terug binnen. Ecno groote menigte was weldra samenge schoold en toen de policie de vrouw ander maal wilde buiten zeiten, werd de policie door de menigte verdreven. De agenten kwamen met versterking terug, doch ditmaal werden zij op steenworpen onthaald. Nu maakte de policie van hare revolvers gebruik om de menigte uiteen te drijven. Toen men de vrouw wilde aanhouden, was zulks niet mogelijk, daar een geneesheer verklaarde, dat zij in zulken opgewonden toestand verkeerde, dat zij niet kon vervoerd worden. De policie moest dan onverrichter zake aftrekken en de vrouw in huis laten. Wanneer de balk dus zijne volle lading heeft, is hij geheel met mijnwerkers bedekt, 't Is eene levende massa... Maandag namiddag was de balk tot de laatste plaats bezet, toen de haken, welke den balk aan het ophaalmacliien hechten, niet werkten en de massa stortte in de diepte. Door den schok werd de balk in stukken geslagen en deze pleiterden de ongelukkige werklieden. De ramp duurde slechts enkele sekonden doch het uitwerksel Was verschrikkelijk. Toen de reddingswerken aanvingen, be vond men zich tegenover eenen hoop gruwe lijk verminkten en gekwetsten; 40 mijnwer kers haddenTeeds.opgehouden te leven..,. Eöjs ontsnapte. Een oude mijnwerker, Tom Ellis, ontsnapte heelhuids in buitengewone omstandigheden. Schier onmiddelijk had hij besef gekregen dat er iets haperde, en hij sprong van den trap in de diepte. Daarbij kwam hij op een platform terecht en bleef er liggen, terwijl de !°gge massa in de diepte verdween. Dan liet hij zich bij middel eener koord afdalen, om hulp te brengen. De eerste die hij vond was zijn werkgezel, de 49jarige Brewer. Deze was zwaar gekwetst en is nadien aan zijne wonden overleden. Het aantal doodelijk gekwetsten is nog niet gekend, doch men vermoedt dat verscheidene dezer hunne .wonden niet zullen overleven. Woensdag morgend kwamen een luitenant en een onderofficier bij een rijwielhandelaar te Laken en vroegen om een rijwiel, dat zich in de uitstalling bevond, tc mogen beproeven, daar zij het wildon koopen. De luitenant gaf zijn naam op Raoul J..., de onderofficier verklaarde zich Jean V... te noemen. De handelaar dien het zicht der uniformen vertrouwen inboezemde, stemde toe en liet het tweetal met hel rijwiel vertrekken. Eene uur later werd het rijwiel terugge vonden bij een opkooper der Schaarbeek- straat. Daar hadden de twee valsclie militai ren, die echte dieven waren, het rijwiel ver kocht, onder voorwendsel, dat de luitenant naar Kongo ging vertrekken en het rijwiel niet kon meenemen. Wij hebben gemeld dat de gewone abon nementen voor het spoorwegnet, welke van afNovember a. s. tot en met 45 Januari in omloop gebracht worden, niet geldig waren op de lijnen van de - Nord Beige en van de Ghimay maatschappij. In gevolge de zpoeven ingekomen toetre ding van deze twee maatschappijen, zullen deze. abonnementen dus geldig zijn op al de Belgische Spoorweglijnen IN RUSLAND REVAL, 22 Oktober. Het hoofdkwar tier van generaal Youdewitch deelt het vol-1 gendc mede Het offensief tegen Petrograd ►duurt voort. Onze troepen bemachtigden Gorolovo, op twaalf kilometers afstand van Petrograd. De Rooden bieden hardnekkigen tegenstand, doch kunnen onze opraarsch met tegenhouden. Generaal Sooth, opperbevelhebber der Es- ,thonische legers meldt, dat de Bolschewisten leen aanval ondernamen in de richting van Krasnaïa Gorka, aan de Finsche golf. Deze aanval, waarschijnlijk ondernomen met het doel de aandacht van het hoofdpunt af te lei den, werd afgeslagen. STOCKHOLM, 22 Oktober. Trotsky heeft te Moskou eene mededeeling gedaan, waarin gezegd wordt dat de dag zeer kritisch geweest was. De troepen zijn tot op de hoog ten van Pulkovo, op de uiterste grens van Petrograd geweken. Een verder wijken zou heteekenen, dat de strijd moet voortgezet worden in de straten zelf der stad. Trotsky meldt verder, dat het moraal der troepen verbeterd is en dat dank aan de tanks van bet roodc leger, men hoopt de opmarsch der witten tcstniten. Hij besluit niette min met de verklaring, dat de vijand nog ■slechts een slap van Petrograd verwijderd is en dat men de versterkingswerken van Pe- Verscheidene schepen geladen met levens middelen lagen Woensdag nabij de Verbrande brug. te Grimberghed, bij Vilvoorde, toen eensklaps brand ontstond aan boord van een dezer schepen. Ondanks alle pogingen kon men er niet in gelukken het vuur te blusschen en het schip dat geladen was met smout werd bijna geheel vernield. Een deel der lading kon evenwel gered worden. De andere schepen had men nog bijtijds kunnen wegslepen. De schade wordt op verscheidene duizenden francs geraamd. De oorzaak van den brand is onbekend. Eene koninklijke klopjacht De jacht, Dinsdag namiddag koning Al fonso van Spanje aangeboden, weed dooi' een heerlijk weer begunstigd. Namen deel aan de jacht, MM. Piehon, Quinonez de Leon,markiezen de Vinna en de Tori'icella, generaal Berdoulat en maarschalk Eoch Achter lederen jager bevond zich een bosehwaehter niet een verwisselingsgeweer. Na drie klopjachten begaven de genoodig- den zich naar hel kasteel. Men had537 sluks geschoten 210 fazanten,. 5 reebokken, 3 hazen, 317 konijnen. Hiervan had koning Alfonso alleen gedood: '123 fazanten, 2 reebokken en 105 konijnen. Te 5 u. 10 hegafmen zich naar de sialic. Het volk juichte den vorst onderweg toe. Tijdens den terugkeer naar Parijs word een lunch in den trein opgediend. Na het middagmaal in het Spoansch ge zantschap, is de koning Dinsdag le 23 u."s5 naar Verdun vertrekken. OVER DE wreeds dagen van 25 lot 31 Oktober 1914 GETROKKEN UIT MIJN NOTADOEKJE J. Van NesteSchrijver der Envalieden. 27 October. Rond 3 ure van den mor- gend, den Dinsdag, werd ik wakker gesohud. Do cuisiniers waren daar met ons half brood en 6 brokjes suiker; koffie hadden ze nog niet, die zou men later brengen. Men at met haast een stuk brood en we vielen weer ïn slaap. Om 6 ure maakte men ons nogmaals wak ker. maar nu was het om to schieten. Op 800 motors voor ons defileerde er eene lange rij Duitschers. Op ons geschut en dit der mitraillousen liepen ze in wanorde terug. Eene halve uur nadien werden we bijge staan door eene Fransohe batterij, die een groop huizen bombardeerde waar heel zeker vele vijanden huisden. De Duitschers schoten eenige obussen en shrapnells naar die batterij die weldra meest zwijgen en van plaats veranderen; zo had toch goed werk verricht. De soldalen aan onzen rechtenvleugel schieten nog altijd voort in de richting van den vijand, die het geschut met do mitrail- leusen beantwoordt en inenige kogel komt. voor onze voeten terecht. We houden ons' stil in ons hol en peuzelen maar droog ouzo boterhammen op, want koffie zullen we weeral niet zien vandaag. Om 8u3ö begint onze artillerie opnieuw te bombardeeren en wel zoo geweldig dat we er elf schrik van krijgen. Mot onze mitrail lousen en geweren steken we ook een handje toe. Een Duitscher, verkleed in een boertje, komt rustig door het veld gewandeld op 500 m. van onze lijn, op een, twee, drie ligt hij neergeveld. Rond 9 ure werd een soldaat van 3/2 door een kogel getroffen de bal was in het rechteroor binnengedrongen en kwam langs het voorhoofd uit. De dood was oogenblik- kelijk. Het geweervuur duurt voort, terwijl onze Artillerie maar gedurig obussen en schrap- nells werpt in de rangen der Duitschers. Om 9 ure 10 brengt de adjudant Mertens ons elk oon pakje tabak. Daar we nu den linkervleugel vormen tot aan de Noordzee en onderdo orders staan-van don Franschen Generaal De Pau, een eenarm, hoeft hij ons gezegt dat we op donzolfden voet zouden ge steld worden ala de Franschen in de verdeo- ling van tabak, wijn, enz. Ons eerste werk is or een pijpje van to stoppen en elkeen vindt hem zeer goed. Wij liooren om 9,35 u. een hevig geweer vuur vanwege den vijand. Toen we opzien bemerken wij een Engelsch vliegmachien, maaid, op sommige plaatsen lagen de dooden i meter dik. dat haastig neerdaalt achter de statió van Ramekapelle in eene weide. Het raachien Akelige bijzonderheden. LONDEN, 22 October. Zooals wij gis teren meldden, werden er in de mijnen van den Levant, te St Just, in Cornwallis, 40 mijnwerkers gedood tengevolge van het bre ken eener windas. Het ongeluk gebeurdeMoandag namiddag, toen de werklieden na het werk zouden op gehaald worden. De put waar de ramp voorviel, bezit nog het oud stelsel voor het afdalen en ophalen der werklieden. Dit stelsel bestaat uit een zwaren houten balk welke loodrecht naar beneden gelaten wordt. Op afstanden van 42 meters, zijn langs dien balk trappen aangebracht, welke toegang geven tot de platforms welke langs de zijde van den put zijn aangebracht op gelijke afstanden. Iedermaal dat de machien een toer doet, wordt de balk dus twaalf voet opgehaald en de mijnwerkers komen boven, door eene reckf iwaadf voet reiajn. Dinsdag avond is een onbekend persoon in de Nationalestrani, te Antwerpen, ter hoogte der magazijnen New England, met de straa tc willen oversteken, door een tnnririilaig omvergeworpen. Het slachtoffer werd bewus teloos in een huis binnengedragen. Ilokler Jacquet is ter plaatse geweest, doch kon de man niet tot bezinning brengen. Men heeft hem verder naar het St Ellsabethsgastlims gevoerd. De Eskimo's en de oorlog Hu?» vreugtte over de overwftiming. De bemanning! van het Noordeeho schip <r Mercuriuste Dundee van de Cumberland haai aangekimen, waar ze 3 weken verbleef, ver-belde dat zij har telijk door de Eskimo's' waren onthaald dio sedert 1917 geen nieuws van den andere wereld vernomen haddten. In dit jaar had een andiere boot hen een be zoek gebrachtl. De griep had' e-r ook geh'eerscht, vier mannen weren er van gestorven. Ze had den een moeilijk bestaan geleden gedu rende^ die twee jaar; ze leefden hoofd zakelijk van vleescli der robben. Hunne huid'en kleederen waren in zeer slechten staat-. Zij verheugden zich over de overwin ning der verbonden. Toen ze dit nieuws vernamen begonnen ze te dansen en te zingen. Zo interesseerden zich zeer aan aüe verbalen over den oorlog, maar kon den niet- begrijpen van een boot, die onder water bleef. De eskimo's bleken anii-Driitechge zind, dit omdat de bemanning van een moést getruflen geweest zijn aan den vlie ger was geen letsel. De Duitschers schieten nu gedurig obussen in de richting van het vliegmachien doch kunnen het niet, treffen-, Eenige minuten nadien stijgt hij terug op en verdwijnt in de wolken.: Om 9,45 ure is het weeral te schieten, want nu wil den vijand onzen linkervleugel aanvallen. Hij had zonder den weerd gere kend, want met behulp onzer artlilerio moest hij in wanorde terugkeeren. Langs alle kan ten gaan do koeien en peerden met den sleert in de lucht op de vlucht vele waren ook doodgeschoten. Den Etat-Majoor laat ons weten dat de Franschen met een heele divisie op gang zijn om ons le komen helpen zoo veel te beter. IIet wordt 11 ure en de fransche artillerie soliiet 2 huizen in puin die maar half afge brand zijn onze artillerie steekt het vuur aan 4 slroomijlen en doet de Duitschers wegvluchten. Daarop begint den vijand nog maals het dorp lo borabardeeron, hij wil niet dat er nog óén muur recht staat. Een obus kwam terecht op het eerste huis links van de Statiestraat waar eenige man nen van de keuken aan 't kaarten waren, niemand werd gekwetst. Eon obus valt op liet klooster en doel de gebouwen instorten. De Zusters zullen voor langen tijd vacanlie hebben. Om llu45 komt een afgevaardigde ons het volgende mo.iedeelen 1) De Franschen hebben terug Lombaerizijde bezet; 2) Fran sche en Eugelsclie troepen rukken op naar DLxmude om zoo den vijand iu le sluiten; 3) Fransche troepen komen onze lijn ver sterken en we moeten onze positie tot hol uiterste.'blijven bohouden. De korporaal De Troyer is gelaat dit nieuws aan de sol daten mede te doelen, waarover iedereen goed geluimd was. Het geschut der Duitschers neemt in lievigheid loo en :t is bijzonderlijk onzen rechtervleugel die veel te lijden beeft. Om 12 ure begint het volop te regenen en ik ben verplicht in mijn hol te kruipen met desargie op den kop. Ik heb hier alles zoo geschikt dat de regen mij niet belet alles nauwkeurig op le schrijveD. Een mijner gezellen van St Niklaas ver telde mij daar iels over het fort van Waal- em wat hij gezien had en wal ik aan inijne lezers ook wil meodeelen De Duitsohers hadden reeds verschei dene dagen het fort bestookt mot hunne zware artillerie en dachten niet beter of het moest nu toch kapot zijn. Op zekeren dao- brachten de Belgen stroo rond en op het fort en er werd geen enkel schot gelost het fort bleef dood. Den volgenden dag wierp don vijand nog maals een 42 op het fort en onmiddelijk staken de Belgen het vuur aan het stroo. Nu dacht den vijand dat hij het fert in brand geschoten had eD zond zijne troepen af om het stormderhand in te nomen. Toen zo 0 goed Duitsch sebip ben yjoeger had! mislian- pn T bereik waren, begon het fort vuur te aeld,. - - - - - - J geven en met duizenden werden ze Om 1 uur werd de vijand weer opgemerkt en wordt door geweren en mitraiileusen te ruggejaagd hii weet waarlijk niet langs- doorhreken. Wij steken ons pijpken aan, staan een® recht, zien in 't ronde, doch moeten weeral in ons hol voor de vijandelijke kogels dia rond onze ooren sissen. De molen slaat daar nog altijd te pronken wat ons verwonderd is liet misschien omdat hij aohter do huizen staat en dal de vijand denkt er later te kunnen gebruik van maken? Het geweervuur herneemt en gaat allo gedacht te boven wij durven onzen kop niet le hoog uitsteken. Iloevele mensohenlevens zullen er vandaag niet to betreuren zijn Van 1 tot 4 ure ia alles stil, nu en dan wordt er wel een schot gelost of een obus gewis seld, dooh zulks is van goenen tel. Na 4 ure herbegint het spel. Het dorp en onze verschansingen worden aan een hevig bombardement onderworpen en menige ge kwetste wordt weggehaald. Zou de infante rie niet vooruitkomen Neen, wij bemerken niets en alles wordt weer kalm en rustig, wij ademen weer vrij. Do luitenant Geubelle zendt nu een soldaat naar het dorp om opzoekingen te doen naar hier, wijn, cognac, alles is goed, zegt hij. Eene halve uur nadien keert hij terug met oene kan bier en oene halve flesch cognac. De luitenant neemt alles aan eu de soldaat krijgt niets. Hot is helder maneschijn en duizende ster ren flikkeren aan den hemel. Ik ga eens tot aan hot dorp en vind niets dan doodo koeien en vernielde huizen. Wij halen ons nog wat strooi om ons tegen de koude te beschuiten en zetten ons te slapen in ons hol. Wij slie pen niet vast, daar men ona verzekerd had, dat de Duitsohers op 300 m. voor onze lijn een loopgracht gemaakt hadden on ze ons misschien dezen nacht met de bajonnet zou de "i aanvallen de schildwachten waren ook verdubbeld. Dezen dag hadden we veel dooden on ge- kwelslen te betreuren. 2S October. Van dezen nacht was het kouder dun de vorige geweest en nu en dan had het geregend. Reeds van 2 ure van den morgend waron ze daar met koffie, brood en vleesoh onge lukkiglijk de koffie was weeral koud. Om 6 ure stond elkeen op, at met haast een si uk brood en smoorde een pijpken of een sigaret. Om 7 uie werden er kardoezen uitgedeeld, en iedereen moest er 17 pakken hebben we wisten bijna niet waar ze bergen. Men komt ens nu verwittigeo dat de Franschen met eene heele divisie rechts en links voor ons liggen en we niet meer mogen schieten. Zou dat wol waar zrjn. Wij hadden gpone Franschen gezien zouden het soms geene Duitschers zijn In alle géval, wij stoorden ons daar weinig aan en smoorden ons pijpken voort. Hot is 111/2 ure en de vijand wordt wak ker hij neemt eens goed den rechter- en linkervleugel onder vuur, dooh schiet altijd le ver. Op den middag komt ei eepe Duitsoho saucisse te voorschijn, terwijl 4 onzer moe digste jongens eene verkenning gaan doen op een bijgelegen pachthof. Zij koeren onge deerd terug en hebben niets verdachts bemerkt. Om 3 ure is het nu mijne beurt van op den kijkuit te staan. Ik duik mij goed achter den telegraafpaal ora door de kogels niet getroffen te worden. Al wat ik zie is rooken- da puinen, doode koeien on peerden. 2 Duit- sche vliegers komen over onze lijn, vliegen tweemaal om en weer en keeren vervolgens naar hunne lijn terug. Om 3ul0 opent onze artillerie een hevig vuur en dat is ora het terrein dat voor ons ligt, to kuischen van vijand wat was het toch plezierig allen staan recht in den loopgracht om le zien of er geen Duitsohers wegvluehton om ze dan ceer te schieten. We kijken do oogen uit den kop en geen enkel Duitsohken lo zien zouden ze er misschien van onder getrokken zijn Neen, want onmiddelijk zend hij ons eenige marmieten maar hij schiet weeral te ver. Om 3 1/2 ure komt weeral oen Duitsche vlieger verkenningen doen en een uur nadien doorkruisen 5 vijandelijke vliegers de lucht en komen alles afspieden. Wat zsuden ze van zin zijn met ons Nauwelijks zijn de vliegers terug in hunne lijn of een lievig bombardement breekt los op liet ongelukkig dorpje Ramskapelle. Minstens 9 obussen per minuut ploffen neer. Van aan de statie tot aan de kerk zag men geen enkel huis meer staan van den gewel- digon rook. Koeien en verkens boorde men huilen in hun kot. Wij beleefden hier ang stige oogenblikken. De compagnie die ons was komen versterken wa3 op de vluolit gegaan, docli in 't dorp gekomen, werden ze door den kolonel teruggejaagd. Onze artillerie doet ook haar best om den vijand tot bedaren te brengen oen verdacht huis werd door de Belgen in brand ge schoten. De Duitschers bombardeerden gedurig voort en onder dat spervuur kwam de infan terie vooruit. Opeens houden zij op doch we kennen hunne knepen. Nu is hot onze beurt. Gedu rende eene halve uur gaan we er op los met geweren en mitrailleuzen zooveel we gevee kunnen. De vijand had den tijdiniet ona aac te vallen en weldra was or weer geen enked vijand moer te bespeuren. Daar alles woef* rustig was legde ik mij wat te slapen, ik was wat vermoeid. Om 9 uren werden we afgelost door het 7de. Wat waren we gelukkig voor 'n tijdje uit die hel verlost te zijn. Langs het dorp bereiken wij Wulpen en nemen onzen intrek bij Arthur De Bun, aan de vaart van Wul pen, waar we eene welverdiendo rust ge nieten. H Yemlgt.

De Volksstem | 1919 | | pagina 2