Ons Vorstenpaar op reis Oogen open, a. u. fo- Slaciilolfsr zijner onvoorzichtigheid DAGBLAD 'tog steeds Rooi of aeen brood Het !ot onzer gendarmen JE Mi CANADA Be öuljöele misdaad van Aulaois-Qsévy Herdenking van den slag van den User Doodelijk ongeluk te Hofstade van Belgische Militairen Bljvoegelijke Kostelooze Reis- JAARGANG NUMMER Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aaz,3t. Teleplioon 114 Zondag 26 en Maandag 27 October f919 •1 O CENTIEMEN Drukker-UitgcverJ. Van Noffel-De Genat Voor de publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap IJavas, 6, Martelaarplein, te Eruaael8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. De eendracht is eene allerbeste zaak, daar door krijgt men alle macht. Onze voorouders schreven ze als leuze, als kenspreuk, als richting aller welzijn en vooruitgang voor ons geliefd Vaderland. Na den oorlog deed ze deugd, die heilige vereeniging aller partijen tot herbouwing, herstelling en voorspoed van het ontzette België. Mand aan hand samenwerken, er ons op toeleggen iedereen zooveel mogelijk tc~ vreden te stellen en te houden, zonder noch tans toe te geven in zaken waardoor men het geweten kan tegenkanten en tegenkam- pen, en zoo die vereenig;ng bez.eeren of doen breken, is meer dan weuschelijk. liet verloste vaderland komt stillekens aan op en in zijn plooien. Alhoewel diep gewond, stoffelijk verarmoedigd, zedelijk al te veel uit zijn lood geslagen, is er hoop, en veel hoop, dat geschokte arme België meer en moer op te helpen en te redden. Met vooruitzicht, voorzichtigheid en oplet tendheid is er zeker middel de armoede, het verval, de ontvoogding van alle gezag, tegen te gaan. Doch er dient wijsheid ook aan den dag gelegd te worden. De Belgen snakken naar vrijheid. Zeer wel, doch die vrijheid mag geen doodende, moordende vrijheid wezen. Wij moeten thans ons versland ge bruiken, hierin bijzonderlijk. Doch ook geen étatwne of slaat&imnopool eu slaals-allcen- hundcl dulden, zooals de socialisten liet zou den willen doordrijven en gelijk ciloycn Watiters er tegenwoordig met omgaat. Dat ontmoedigt de ondernemende mannen, dab doet verdwijnen het wedijveren, dat verbreekt alle opwellingen, uitingen en verrichtingen van den goeden wil, da-t sleept na zich een kwijnende toestand, ontevredenheid, mis noegdheid en meer nog wat niet deugt. Voor het land bestuur moeten wij dus man nen kiezen die ïfaartoe bekwaam zijn. Die taak is gewichtig, ernstig. Dal bestuur mag geen lachspel of geen waagspel wezen. Alle weidenkenden moeten tusschenkomeii, om praktieko en verstandige mannen naar bet Baleis der Natie te zenden. De eerste de beste is daar niet in staat voor. Mannen van ge weten en die het goed mennen, zullen alleen ware en goede regeerders zijn... Tot hiertoe werkten alle partijen samen tot het welzijn van ons klein. *doch eerbaar en bij alle volkeren hooggeschat land. Mocht die eenheid zop blijven voortduren 'i Is le hopen van ja en te vreezen van neen Een wapenstilstand, eene verpoozing en rust bestond tusschen de verschillige politieke partijen, doch daarom verzaakten deze niet aan hun idealen. Daarom is het noodig dat elke persoon van wijs beleg en goede orde die vorschillige programma's onderzocke, en overwege wat er toestaat en wat er kan en zal op volgen, om dan zijn keus te doen cn over hel lot van België tc beslissen. Welke zijn die programmas ol gesmede plannen De socialisten roepen het luid genoeg. Nu zij het algemeen stemrecht in handen hebben, laten zij alle opspraakverwekkende handelin gen los. Ze moenen zich niet meer te moeien gcnecrcn. Hunne klok slaat zooals vroeger klassenstrijd, socialiseering, onteigening, wettelijke regeling ten hunnen profijte, be lemmeringen en hindernissen aan de wer kersvrijheid. Da-t jaiigt de driften op,doet de haat stijsen slicht tweedracht, tusschen rijk en arin. Wie meest belooft en weinig geeft doet de zotten in vreugde leven, steekt slokken in de wielen en doet welhaast alle goede instelling, rege- lincr en orde omkantelen. Omwenteling, stelen, moorden, branden, op zijn Duitsch en Bolchevitsch zooals het thans in Rusland bezig is moet er onvermij delijk uit volgen. Onnoodig hier te gewagen van het geval Terwagne, van Iluysmans, van Vandervelde, en tutti quanti, Dat is mij het boeltje De verdeeldheid der socialistische partij valt maar al te veel in 't oog en de onlusten door de roode partij in Rusland en Ilongarie verwekt en uitgewerkt zijn overbekend. De Belgen in 't algemeen verlangen vrede en rust en willen de wolven buiten den schaapstal houden. Dus hier geen redding maar ondergang. •ifc Moeten we alsdan naar de liberale pait'j overhellen Bestaat die partij nog Uier vindt ge nog een stafofficier zonder troepen en ui ets meer. Zij hebben alles beproefd, alles toegegeven, steken bun kop nog om hoog, spreken stillekens van scheiding van staat en kerk, van geuzerij in 't onderwijs eu de refreinen van de oude vrijmetselaars- liedjes voegen zij erbij. Aniigobswenstig dat eene woord is hun programma. Doch velen onder de liberalen hebben nog verstand, zijn te wijs om zich tc laten mee- sleepen, zij wilden en verwezenlijkten de vereeniging met de edclmoedigcn. Doch hunne onmacht doet zich opmerken, ook zij verwachten niet veel van de aanstaande ver kiezingen. Hunne hoop zal teleurgesteld worden, zoo denken zij. De partij van orde, rust, vrede, vrijheid en broederlijkheid blijft dus alleen over aan alle menschen van goeden wil en rechtscha pen geweten. Aan alle rechtzinnigen durven wij ze aanbieden. Sedert 35 jaren heeft ze het land bestuurd met wijs beleg, bczadigbeid, zij behertigt slechts het welzijn van ziel en lichaam voor iedereen. Niemand dwingt zij. De weder oprichting uit al onze puinen en de herstel ling van onze geliefde vadergrond ligt haar nauwst aan 't hart' Vermits we goed zijn en ons wel bevinden houden wij onsgoed. Zoo meent het MARC. Vrijdag morgend, rond 7 ure, had op de Brusselschesiraat, legGent, een erg ongeluk plaats. De IBjarige Leon Van Steertegem, geboren te Ledeberg, wonende Lange Crevelstraat, wilde op een rijdende tram springen die naar de stad toereed. De jongeling die reeds op de voettrede stond, glibberde uit en plofte ten gtonde. De waUmnnn stopte'schielijk, waardoor Van Steerteghem. die bijna onder het train- rijiuig was gerold, gelukkiglijk niet door de ach torste wielen werden doodgepletterd. Niettemin werd de onvoorzichtige erg ge wond en klaagt hij ook over inwendige pijnen. Na verzorging door dokter Cuypers werd het slachtoffer naar de ouderlijke woning overgebracht. Te Antwerpen is nu weer eene gedeelte lijke staking uitgebroken onder de houtlos- sers, wegens eene loonkwestie. Aangaande deze beweging wordt het vol gende medegedeeld, dat nogmaals bewijst, dat de socialisten aan de havenkant maar steeds hei stelsel Rood of geen brood blijven toepassen. Verleden Maandag begon de«RigaNatie» de lossing van een schip hout voor firma G. Tailly, en weigerden de socialisten aan het werk te gaan met zes werklieden van een ander syndikaat. Van d'e zes namen er drie aan de 1 frank )er week en kosten van de roode knop te )etalen, terwijl de drie weigerende werk- icden door de «Riga N.atje» moesten worden doorgezonden. En de leus der socio'S is Vrijheid, Ge lijkheid, Broederlijkheid Zekere dagbladen achten de geldelijke toestand onzer gendarmen en toereikend, doch daarbij betrachten zij enkel de eigenlijke jaarwedde. Ten einde do zaken tot de rechte verhou ding te brengen, zou het betamen eraan te herinneren dat voor dc gendarmen en de gegradeerden de maandelijkschc wedde een vast gedeelte behelst dat van 200 tot 28Sfefr. beloopt en een veranderlijk gedeelte in over komst met de militaire dienstjaren en dat tot 90 frank per mand kan bedragen. Benevens de wedde bestaat er thans eene maandelijksche kleedingsvergoeding van 15 fr.r eene maandelijksche huisvestings-ver goading van 30 franken, en eene maandelijk sche vergoeding voor de gendarmen le paard van 15 frank. Dc gendarmen worden kosteloos gehuis vest of krijgen eene maandelijksche vergoe ding van 50 frank voor de onder officieren en 30 frank voor de brigadiers en gendarmen. Eene voor een jaar geldige schikking ver leent aan de gendarmen die terug hebben dienst genomen eene maandelijksche ver goeding van 40 tot 60 frank. Eindelijk is de vergoeding voor de eerste uitrusting op 600 fr. gebracht voor de gen darmen te voet en 700 frank voor de gendar men te paard. Daarbij hoeft nog gevoegd dat de vergoe ding voor frontstrepen die tot een frank per dag kan oploopen, behouden wordt. Door het voorgaande kan men zien dat het totaal der vergoedingen het cijfer der jaar wedde ver overtreft. Vervolg van Patira en De schat der Abdij door Raoul De Navbry (211° VERVOLG.) De gezagvoerders kwamen bij elkander er werden nieuwe soldaten uitgezonden, met bel uitdrukkelijk bevel om zich zonder gena de te too p. en. Het gehn der klokken vermengde zich spnepig niet de taptoe der trommels, het ge schrei der vrouwen e.n de kreten der strij denden. De nacht werd met het rossig licht der fakkels verlicht, men verzamelde zich in alle wijken. Hei bericht, dal men Jean Canada en Geor ge Malo tn hechtenis had willen nemen, prik kelden den toorn der jongelingen en dreef ze naar het tooneel van den strijd. De staatktin dige meemn^en en de godsdienstige gevoe lens vercenigden zich om de samenbotsitig in een gevecht te veranderen, een gevecht dat men hevig, beslissend wilde. Een burgeroor log was bet gevolg van den onvoorzichtigen slap van Jells. Tob Rih cn Lu ton werden op de plaats vermoord Jeffs, dien men eindelijk uit de armen van Nadie had losgerukt, werd met gebonden handen door de straten voortge- sleurd. Zijne beenen sleepten over de ruwe steenen zijn hoofd bonstc er telkens tegen Lel bloed besmeurde zijne haren hij gevoel de dat het leven hein verliet, dal zijn ganscbe wezen in het gevoel cenor onuitstaanbare pijn verzwond» Eensklaps ontdekten de mannen, die hem voortsleepten, op den hoek eener straat, een lantaarnpaal. Dit gezicht deed als bij toover- slag een denkbeeld in hen rijpen. Het touw waarmede dc handen van dent detective ge kneveld waren, werd over den paal gewor pen men hijschte hem omhoog, bevestigde bet koord aan het benedeneinde van den paal en liet hem aldus tusschen hemel en aarde bengelen. Men verwurgde hem niet, daar men verze kerd was, dat hij zijne wonden toch niet over leven zou. Terwijl de detective de straf van zijn lang durig verraad ontving, was Jean Canada aan eene onzeglijke droefheid ten prooi, nu hij zijn grootsch plan schipbreuk zag lijden. Den ridderlijken strijd in het open veld, die altijd zijn droombeeld was geweest, zag bij in een straatgevecht veranderd Dc Eng else he soldaten, gebruik makende van de paniek, drongen zelfs in de vreedza- zame woningen door, plunderden alles wat onder hun bereik kwam en doodden zonder genade de Canadeezen en de Franschcn, die trachtten hun eenigen tegenstand te bieden Hun baat en hunne begeerlijkheid vond ge lijktiidig voldoening. De nacht verdubbelde nog de afgrijselijkheden van de worsteling, de ongehoorde gewelddadigheden en bloed dorstige moordtooneelen. Het wachtwoord der Engelsci.cn luidde GW* rtier wie san de opschudding, wijze ook, eenig deel neemt Toen de dag aanbrak, boden enkelen wij ken een vreeselijk schouwspel aan. Eon telegram aan M. Wüson. Dinsdag zond de koning aan M. en Mev. Wilson een telegram, het spijt uitdrukkend dat de koningin en hij hebben, den president niet te kunnen komen bezoeken uit hoofde van zijne ziekte. Wij hopen, seinde de koning, dat gij spoedig volledig hersteld zult zijn. De konin gin en ik verzekeren u eji^uevr. Wilson onze persoonlijke en getrouwe vriendschap. Bezoek aan Springfield. Te half zes namiddag is de koninklijke familie te Springfield door M. Lowden, gou verneur van Illinois, ontvangen. Aldaar waren aanwezig vele Amerikaan- sehc overheden, debelgische konsul M. Ver menen, pater De Vos, MM. Wouters, Stryck- mans en vele Belgen uiiChicago aangekomen, waar zij 's morgonds de plechtige ontvangst van kardinaal Mercier hadden bijgewoond. Een hulde aan Lincoln. De koning wensclite te Springfield stil te Louden, om Lincoln hulde te brengen. Hij begaf zich naar het kerkhof en op het graf van dengrooten staatsman, verheerlijkte koning Albert de rechtschapenheid en het geloof in de toekomst der Amerikaansche natie, die steeds moedig, wijs en helder ziende was. Al deze deugden, zegde de koning, wer den verpersoonlijkt in uwen president. Wij, van verre gekomen, zullen dit nooit vergeten. Mochten wij in dat heerlijke voorbeeld, de kracht vinden om het ideale werk van dc welvaart en den vooruitgang te verwezenlij ken zooals hij. Na het gedenkteeken en het huis Lincoln bezocht te hebben, is de koninklijke familie te half acht 's avonds uit Sprinfield naar Cincinatie vertrokken. Het bloed besmeurde er de straten, don- kere vlekken teekenden de gevels der buizen; versteven lijken lagen op elkander gestapeld op de plaatsen, waar de. worsteling het he vigst was geweest. De laatste musketschoten waren gewisseld. Het morgenlicht, dat dit afschuwelijk tooneel bescheen, was tevens het sein tot een wapenstilstand, waarin beide partijen zwijgend berustten. Men was dien strijd zonder eind, die bloedige worsteling moede bovendien moest men de gekwetsten vervoeren, en zijn voorraad van kruid ver nieuwen. Gedurende *t eerste gedeelte van den strijd hadden Jean Canada, George Malo, Halgan en Tangüy beproefd, bunne geïmproviseerde soldaten tot geregelde batallons te organisee- ren. Maar, dit was met geen mogelijkheid te bewerkstelligen de-wanorde en opschudding waren te groot. Canada koesterde spoedr niet de minste hoop meer op de overwinning hij wilde alleen als een moedig soldaat sneu velen. Het vaandel van Montcalm, dat hij eertijds in de klokkekast van hel Groote Blokhuis be waarde en gedurende zijne rondreize als een palladium had medegevoerd, was thans als een gordel om zijne krachtige taille gewik keld Hij wilde sterven, met ae witte lelie van Frankrijk op het hart en de hand op de met zijn bloed roodgeverfde zinnebeeldige bloe men geknMd. Zijn^ aanhangers, in der haast gewapend, en niet aaneengesloten, hielden omstreeks de helft der stad bezet. Van uur lot uur groeiden zij aan, het gevaar vermeerderde de daden Do aankomst te Cincinnati, Woensdag, te 9 uur, zijn de vorsten te Cincinnati aangekomen. M. Cox, gouverneur van Ohio en M. Cal vin, burgemeester der stad, spraken het welkom uit. De Koning dankte en huldigde de inwoners der stad, die aan 't Belgisch front in de rangen der 37® Amerikaansche divisie gevochten hadden. Tusschen de Belgen in de statie aanwezig bevonden zich M. Aerts, Belgisch consul en M. Eugene Ysaye. Een dag in de stad De Koning en prins Leopold hebben de groote aniline en inktfabrieken bezocht van «Ault-Wyhorg Company» alsook het museum van schilderijen en kunstvoorwerpen van M Ch. Ta ft. De Koningin was intusschen twee hospita len en dc rijke pottenbakkerijen van Leek- wood gaan bezichtigen. Na het ontbijt hun door M. Auft aange boden, woonden de vorsten eene revue van schoolkinderen bij. Dc straten zagen zwart van volk. In de Music-Hall werd daarop voor 6000 personen een concerto gegeven. Eug. Ysaye voerde verschillende stukken met zijn beroemd orkest uit. Het succes was overgroot en onder eene geestdriftige ovatie verliet de koninklijke familie de zaal, te 17 uur naar Pittsburg vertrekkend. Van een onbekenden inwoner van Kansas City werd den Koninh een cheque van 25000 dollar voor de Belgische oorlogsweduwen en weezen overhandigd. Hamburg, 24 Oct. Koning Albert en zijn gevolg zijn hier aangekomen. Zij zijn door de regeeiing op het capilool ontvangen. Dc Koning bezocht ook de metaalfabriek. Ondanks het slechte weer was er veel volk te been. In den namiddag zal de Koning te New York aankomen. Eene aanhouding. Op'last van den onderzoeksrechter M. Guillery, van Bergen, gelast met het onder zoek der moord, gepleegd op eene herbergier ster, Mev. wed. Laurent, en bare kleindoeh<- ter, te Aulnoy Quévy, is te Haine St Pierrë zekeren Firmin L..., aangehouden geworden. L... was een gebuur der slachtoffers eu kwam er veel ten huize. Daags na de misdaad had hij Aulnois Quóvy verlaten en was mei zijne bijzit te Haine St Pierre gaan wonen. De vermoedelijke moordenaar is in het gevang van Bergen opgesloten. Herinneren wij er aan dat het Zondag a. s. 26 October, om 10 1/2 ure, is dat te Dix muide dc plechtige herdenking van den slag van den User zal plaats hebben. Belgische, Fransche en Bntsche militaire afvaardigin gen, al de vaandels van het leger, de bur gerlijke en krijgsoverheden zullen er aan deel nemen. Een exemplaar van een bijzonder nummer van den Legerbode prachtig geïllustreerd en met een volledig verhaal over den slag, zal aan al de personen, bij de plechtigheid tegenwoordig, aangeboden worden. Eene redevoering zal, in naam der Regee ring, door den heer Masson, minister van oorlog, uitgesproken worden. Ter gelegenheid van de herdenking van den Ijzerslag te Dixmuide, worden door het Spoorwegbesluur navolgende extra-treinen ingericht 1. Brussel-Noord, vertrek 5.53 Aalst vertrek 6,36 Gent S. P., V. 7,23 Corte- roark aankomst 9,11 Dixmuide A. 9,36; Adinkerke-Panne A. 10,16. 2. Kortrijk vertrek 7,55 Roeselaere A. 8,45 Dixmuide A. 9,48 Adinkerke A. 10.28. 3. Adinkerke vertrek 9,00 Vettrne V. 9,11 Dixmuide A. 9,41V. 10,05; Gorte- marc.k A. 10,30. 4. Cortemarck V. 12,07 Dixmuide A, 12,30 V. 12.35 Veurne V. 13,06 Adin- kinkerke A. 13,16. 5. Adinkerke V. 13,05 Dixmuide V 13,52; Cortemarck V. 14,14 Gent S. I' V, 16,49Brussel-Noord A. 17,25. 6. Adinkerke V. 16,00 Dixmuide V. 16,40 Cortemarck V. 17,10 Roeselaere V. 17,44 Kortrijk A. 18,30. Een poeldenier van Moorsel, M.. Louis Meerschman, was met zijn gespan naar Hof- stade gekomen. Hij viel zoo ongelukkig van het voertuig, dat hij onder de wielen terecht kwam en vreeselijk gekletst werd. In eene naburige woning binnengebracht, werden hem de laatste H.H. Sakramenten toegediend. Een geneesheer bevond zich ook spoedig ter plaats, doch alle hulp was vruch teloos en de man bezweek weldra. Het lijk werd naar Moorsel overgebracht. Bezoek der Grafsteden De Minister van Oorlog komt eene bijvoeg lijke reis in 3 klas toe te staan, kosteloos op het Belgisch spoorwegnet en tegen terugbe taling nadien van 50 0/0 op de reiskosten buiten de grenzen, Jaan de bloedverwanten in opgaande linie, van de echtgenooten, de kinderen, broeders, zusters en verloofden van Belgische militairen, om hun toe te laten, ter gelegenheid van Allerheiligen, het graf te bezoeken van diegene en der deze laatstcn welke op 't slagveld gesneuveld zijn of gestorven zijn ten gevolge van wonden of ziekten gedurende den oorlog opgedaan. Die verplaatsing is onafhankelijk van d< reeds vroeger toegestaan zij mag geschie den van heden af tot einde November. De in België verblijvende belanghebbende personen, zullen hunne aanvraag doen bij de commandant der provincie hunner woonplaats en deze die in den vreemde verblijven bij het Beheer der verkeerswegen, Stassaerlsliv 21 Brussel. Die aanvragen zullen van de volgende be wijsstukken vergezeld worden 1. Een officieel stuk dat het overlijden en de begraafplaats bestatigt. 2. Een getuigschrift van het gemeente bestuur dat den graad van bloedverwant schap aangeeft of voor de verloofden, een bewijsschrift van een geloofwaardige per soon door den burgemeester der gemeente eweltigd. De terugbetaling waarvan spraak in het eerste hierboven staande alinea zal door hel Departement van Oorlog gedaan worden (S.G. 17 Bureel) op aanvraag gesteund door een getuigschrift van eene der volgende overheden uitgaande Commandant der plaats waar zij geweest zijn, Belgische Con- suul, de Maire, de Politiecommissaris. De aanvraag zal den volgenden weg aan geven en den kost der rets. van heldenmoed. Alle Franschcn begrepen, dat daags na den opstand, hunne nationali teit alleen hun reeds als eene misdaad zou toegerekend worden en hen aan de vervolgin gen van het gouvernement zou blootstellen, liet eenig middel om van eene betrekkelijke straffeloosheid zeker te zijn, bestond daarin, dat men in massa in de straten verscheen. Enkele samenzweerders veroordeelt men ter- dood, doch duizenden van mannen vermoord men niet opgehangen. Verbanoing is al het ergst, waarbij men de onwilligen treffen kan. Alle canadeezen, die in slaat waren de wapenen te dragen, haastten zich dus zich bij Jean Canada en zijne vrienden aan te sluiten, om met hen den aanval van het garnizoen af te slaan. Patira was door zijn eed om over het wel zijn van Hervé te waken, gedurende den nacht wor-ihouden geworden om aan den strijd dn i ie nemen. Beladen roet zijn dier baren last, was hij van de eene straat naar de andere, van huis tot huis gevloden, en het onweder ontweken naarmate het hem na derde. Had hij het kind aan zekere vrienden kun i rp' erti ouwen, dan zou Patira terugge kc> om zijn aandeel aan de worsteling op te achen maar hij kende niemand in de stad. Een oogenblik dacht hij aan Amy David doch de Fransch gezinde weduwe moest reeds lang onder verdenking staan, en kon hem dus geene vei litre gastvrijheid schenden. Een knellende angst deed het hart van den moedigen jongeling kloppen. Was hij dan aan de afgrijselijkheden der Fransche revo lutie ontsnapt, alleen om achtereenvolgens in de handen van onmenschclijke barbaren en een bloedademend soldatenlol te vallen Den ganschcn nacht door doolde hij van de eene steeg in de andere. Bij bet morgend- krieken bereikte hij eene wijk, waar de dood zijne sombere taak had afgedaan, deze wijk geleidde naar de haven, Patira volgde ze als bij instinct. De haven vormde als het ware eene stad in de stad. De schepen van alle natiën, din ervoor anker lagen, bevatten een mengel moes van matrozen, die door hun plicht weerhouden, geen deel aan den strijd kon den nemen, en daarin overigens ook door dö eene strenge tucht belet werden. Bij den omdraai eener straat ontdekte Patira eene vrovwengestalte, die een straat- lantaarnpaal omstrengeld hield hare oogen in tranen zwemmende, waren naar een man van kleine gestalte gericht, dio met gebonden handen aan den kop bengelde. Geen enkele beweging verried in dezen ongelukkige nog de aanwezigheid van het leven het ontklear- de hoofd viel op de borst neder, de voeten hingen roerloos tiaar beneden. Palira had spoedig in de bitter weenende vrouw Nadie Jeffs berkend en haar rampzaligen vader in den opgeknoopte. Hij herinnerde zich dai de detective Jean Canada en Malo verraderlijk bad willen ge vangen nemen, een gevoel van verachting en haal trachtte tich m lij» gemoed baan te breken. fYervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1