~~r~ Een OP DE SPOORWEGEN Een gemeenteraad gevangen gehouden door werkstakers Doodelijk automielongeluk TE ST. GILLIS Be ovorga?e vaa het Fort van Barciioiï, Het gele gevaar in Frankrijk La BelglqusIn verbreking Hoe een dubbeltje rollen kan Doodstijke va! te St- JaHS-Molomfceek poces KIESKKOMJK Alle ware vaderlanders mannen van orde en lucht stemmen in het Arrondis sement Aalst, voor de KATHOLIEKE LIJST Hummer TROUW VERSLAG Wijzigingen in de dienstregeling der treinen Met ingang van 3 November aanst. worden terscbillende wijzigingen aan de dienstrege ling der treinen gebracht. ónder de nieuwe treinen wezen vermeld de herinrichting van de reizigerstreinen op de lijn Jjiers Ars (vier treinen in elke richting) en de inrichting van volgende treinen Ottig- lli'es (v. 9,0) Brussel L-W. (a. 9,37) en Brus- sel L.W. (v. 7,50) Ottignies (a. 8,38) met stilstanden o.a. te Rixensavt, Genval, Ter Hulpen en Groenendael. Marbehan(v. 21,15)' Virton St.Mard (a. 22,7)Virion St.Mard (v. 19,16) Marbehan (a. 20,4)Bergen (v. 15,56) St.Ghislain (a. 16,58) Quiè- ,vrain (a. 17,17); Blalon (v. 15,40) St. Ghislain (a. 16,0)St. Gbislain (v. 16,30) Blalon (a. 16,59) twee treinen van Brussel Noord (v. 12,23 en 17,43) naar Dendermon- de (a. 13,35 on 18,52) en twee van Dender- "monde (v. 6,49 en 15,3) naar Brussel Noord fa. 8,0 en 16,12) met stilstand in de meeste lusschengelogen statiën. Bovendien, en op aanvraag ot in 't belang 'ran de reizigers, worden aan den wegwijzer of aan de uurtabel V3n talrijke treinen wijzi gingen toegebracht, waarvoor het nuttig is de berichten in destaliën te raadplegen. Da werklieden abonnementen op de Spoorwegen. In 't vervolg zullen weekabonnementen voor werklieden ook afgeleverd worden voor het gemengd dienstverkeer niet de spoorweg- lijnen Chiniay, Geni-Terneuzen, Mechelen- Terncuzen en Nord-Bclgc. Be van kracht zijnde tarieven worden toegepast op den totalen afstand deze is op 60 kim. beperkt voorde abonnementen gel dig voor cenc heen- en terugreis per week. Het verkeer met Zwitserland en Italië Ilct verkeer met Zwitserland en Italië is weder ingesteld voor het vervoer van de reizigers en hun reisgoed. De kantoren te Antwerpen, Brussel, Gent. Luik, Namen en Oostende zullen rechtstrcek- sché ticketten naar dc voornaamste bestem mingen afleveren deze lickellen zijn van hel stelsel der -koeponboekjes». De kinderen van 4 tol 10 jaar in bet ver heer met Zwitserland, en die van 4 lot 7 jaar in het verkeer met Italic genieten eene prijs vermindering van 50 p. e. Geen enkel reisgoed is postvrij alleen de voorwerpen voor het persoonlijk gebruik der reizigers en dc stalen der handelsreiziger worden ter registratie aanvaard. Denkewjk zal er na die vaderlijke waar-I sohuwing wel geen Franache jufvrouw nieerr met een Chineeacu willen trouwen om te gaan wonen ia een huisje van poroelein nabij een gelen airoom waar zwarte pelika nen huizen. 4 LONDEN, 29 Oktober. Een buitenge woon voorval kenmerkte de laatste zitting van den gemeenteraad van Eritb. en onge twijfeld zullen zij, die er slachtoffer van wa ren er lang het aandenken van bewaren. De gemeenteraadsleden, de overheden, een vijftigtal toehoorders, eoa dagbladphoto- graaf en verscheidene dagbladschrijvers, werden er tot 's anderendaags morgends in de zittingzaal gevangen gehouden. Het waren werkstakers die zulks bedacht hadden, om te protesteeren tegen eone be slissing van deu gemeenteraad, een voorstel betrekkelijk bet uitdealen van onderstand aan de kinderen der stakers, slechts in ge heime zitting te bespreken. De werksiakera drongen de vergaderzaal binnen en listen niemand m6er buiten, ter ijl zij hun strijdlied aanhieven. En du had de photograaf alle gelegenheid eene gansche reeks eigenaardige kijkj- op te nemen. De gemeenteraadsleden hadden zich al spoedig in hot onvermijdelijke geschikt en zij besloten de uren zoo aangenaam mogelijk door te brengen. Zij vroegen verlof om een spel kaarter, te halen, doch zulks werd niet toegestaan en dan werden de verschillige kenteekeuen op blaadjes papier geschreven en een viertal leden, waaronder de voorzitter en de ondervoorzitter, waren spoedig aan het wiezen. Anderen begonnen kop of letter te spelen, terwijl sommigen zioh eenvoudig op de tapijten uitstrekten om hunne nachtrust te hebben. Varvdverschillige zijden was echter door onrustig geworden huisgenoolen geteiefo neerd geworden, waar de gemeenteraads leden zoolang bleven. Zulks verveelde ten langen leste de vangeubewakers en deze sneden de draden van den telefoon door.... Laai in den nacht ging men eindelijk tot onderhandelingen over, daar do beide par tijen, gevangenen en bewakers het te kwaad kregen. En om 3 ure worden de deuren geo pend, nadat de gemeenteraad beslist had, in eone volgende openbare ziltiDg de kwestie van den onderstand te bespreken. dat zijn moeder een Hay was. Hij beweert ook^ijn ofstrmming tot op 1851 te kunnen bewijzen. Aan den titel is een jaarlijksch inkomen verbonden van 864,000 fr. met landerijen ter.groole van 2300 H. A. in totaal. Op zoek naar een bedrieger M. Chevalier, onderzoeksrechter te Bergen heeft hot signalement rondgestuurd van een gedemobiliseerd Cauadeesch|soldaat, zekeren Muxius Ford, beticht van talrijke belangrijke aflroggclarijen; Ford beweerde de vertegenwoordiger zijn van ccnegroolc Amerikaunsc.hc tirraa en vertoonde dan ook adreskaarten van de North American Export Company, New- York welke hij, ongetwijfeld zeil laten drukken luid. Om meer vertrouwen ii boezemen kleedde de kerel zich nueensin Belgisch en dan weer in Epgclsch officier. Het aantal slachtoffers, die zich door den kerel lieten beetnemen is reeds zeer groot en nog dagelijks komen nieuwe klachten aan. "Woensdag liad een vi eeselijk automobiel ongeluk plaats op don Walerlooschen steen weg te St. Gillis. Mevrouw Amelie Robert. 72 jaar oud. wonende Alsembei>schcn steen weg, zich uil den w eg willende maken voor een taxi, struikelde en viel, juist op het ©ogenblik dat een auto toebehoorende M. V..., van Brussel uit tegenovergestelde richting kwam aangereden. Dc chauffeur kon niet meer sloppen en de arme ouderliiij werd vreeselijk verpletterd. Het slachtoffer werd bij hoogdringendlieê naar het St Pietersgasthuis óvergebraeti Daar stelde men vast, dat zij den schede gebroken en het rechterbeen vermorzeld was De ongelukkige had ook erge inwendige ver wondingen bekomen. Haar toestand is hope loos. Ken onderzoek is geopend. Luik, 29 October. Woensdag verseln voor den krijgsraad van Luik, voorgezeten door kolonel Decamp, de bevelhebber dei artillerie Hancf-Siingels, die bij de bêlege ring van Luik hot bevel luid over het for van Barehon en beticht wordt, het fort over gegeven te hebben vooraleer de verdedigings middelen uitgeput waren. M. Bcnoidt, ki'ijgsauditor, bekleedde den zetel van 't openbaar ministerie. MrEdmond van Brussel, verdedigde den betichte. Uil het onderzoek, Ier zitting gedaan,bleek dat aan kommandant Hanef-Stingéls niets lion ten laste gelegd worden en de krijgsau- ditor vroeg zelfde vrijspraak. De krijgsraad heeft dan ook den officier vrijgesproken. Do jonge Chineezen in Frankrijk werken weinig. Vele schijnen er ook te willen trou won. Om dit te beletten hoeft de minister van huitenlandsche zakon door bemiddeling dor prefeolen do bewoners laten weten, dat vele dezer Chineezen reeds in hun land getrouwd zijn. In de oogen dor Fransche wet zou zulk huwelijk niet geldig zijn. Moest eene Fransohe eohtgenoote in China komen, dan zou zij de ondergeschikte der Ohineosche echtgenoot© worden en overge leverd zijn aan de dwingelandij van den vader. Daags na hunne veroordeeling, hebben de gebroeders Hult, J. Moressée, Ghesquière en Nyst hunne voorziening in cassatie geteekend. De andere twee veroordeelden, Ledoux en Grimberghs, hebben bij monde van hunne verdedigers de voorwaardelijke vrijlating gevraagd. Zij steunen hunne vraag hierop dat, vol gens de wet die vrijlating kan worden ver eend aan elke veroordeelde die 1/3 van zijn straftijd voorbij is, wat bij hen, door de pre- entieve aanhouding, het geval is. Zij zitten reeds een jaar en de straf beloopt slechts twee jaar. Het gevaar der vuurwapens Gisteren avond waren eenige jongelingen in den Liberalen kring der Heuvelpoor.t, to Gent, over vuurwapens aan 't spreken. Een hunner toonde een revolver, nog maar on langs in zijn bezit. Bij het uitloggen hoe het mecaniomo van het wapen werkte, ging er plots een schot af. Een der jongelingen werd door den kogel in den buik getroffen. In allerijl werd hij naar het gasthuis overgebracht. Daar bevond men dat de kogel tot dichtbij den rug doorgedrongen was, zonder naar men lot hiertoe kon vaststellen, een levens orgaan getroffen to hebben. Men hoopt bet slachtoffer te redden. M. Emiel Van der Velde, minister van justicie, die tegenwoordig op kiestournóe is blagueerl een beetje vee), dat is natuurlijk uit nederigheid 1 Te Lu Louvie're sprekende in bet Muis on du plenple zegde hij Toon ik jongwas, kwam ik ook in dit gewest; maar dan was ik vergezeld door gendarmen die hst hadden mij gade te slaan, te bewaken. Wat zijn do tijdeu veranderd, nu ben ik hel die de gendarmen gade sla Dat is volkomen waar, maar hij moet daar zoo hoog nitt mee oploopen want de kansen koeren dikwijls gelijk do wind. Iedereen ziet wel de toppen van zijn tee- r.en, maar niet het einde van zijn leven. Napoléon 1 deed de wereld beven maar stierf krijgsgevangen op liet eiland Sin te Helena. Keizer Wilhelm dacht zich do grootste vorst der wereld en wilde keizer van Europa worden. Thans loeft hij afgetrokken en bewaakt in hot klein Hollandach boerendorp Araerongen, in afwachting dat hij voor zijne rechters verschijne Woensdag namiddag waren schrijnwer kers aan den arbsid in een inOpbouw zijnde huis der Taziauxatraat, te Siut Jans-Molen- beolc. Op een gegeven oogenblik verloor een hunner, do 40jarige Emiel Ilerremans, wo nende steenweg van Merchtem, het even wicht en viel van eene hoogte van 15 meters. De ongelukkige plofte loodzwaar op de straalstoonon. Hij werd met gebroken sche del, armen en boenen opgenomen. De man had reeds opgehouden te leven. liet lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. Hel slachtoffer was gehuwd en vader van vorscheidciio kinderen. Woensdag werden op hel Vredegerecht te Aalst, de lijsten der kandidaten, voor Kamer en Senaat ingediend. Er zijn vijf lijsten regelmatig ingediend, Een zesde lijst, deze der nationale demokra- ten, werd wegens onregelmatigheid gewei gerd. Hier volgen de lijsten der kandidaten Katholieken.Werkelijke kandidaten VOOR DEN SENAAT Arrondissement Aalst en Oudenaarde. Lodewijk De Sadelcer, advokaat, Staalsmi nister, Haellért; Gaston Behagbel, burge meester, Ruyeude Kerkhove d'Exaerde eigenaar, BrusselIwcins d'Ecckhaute, eige naar, Rooborst. Plaatsvervangersde Kerkhove d'Exaerde voornoemd Iweinsd'Eeekhaute, id. Félix De Hert, advokaat, burgemeester te Aalst Max Pycke dePetegem, burgemeester, Pete- gem. bij Oudenaarde. VOOR DE KAMER. Woeste Karei, staatsminister, uittredend volksvertegenwoordigerVan Schuylenber Picter, drukkerM«>yersoen Roma.in, uittr volksvcrtcgenw.de Ftelhune Lodewijk, uittr olksverlegenw. Bostcels Epgcen,; schcpene te Aalst. Plaatsvervangers Moyersocn Romain oornoemdCosyns Leo, burgemeester tc Meerbekc Coesserrs Omcr, oud-strijder, te Soltegem Flamant Gustaaf, .bijzondere te Geeraardsbergèn. Liberalen. Werkelijke kandidaten. VOOR DEN SENAAT. Jos. De Blieck, uittredend senatorEmm Van Wetter"; Paul Van Clecmputte. Plaatsvervangers Emman. Van Wetter Alfred Van Cauwenberghc. VOOR DE KAMER. Rens Jules, uiilr. volksvertegenwoordiger De Windt A. Notaris Verbrugghcn Sylvain Troeli Camille Lonlie Gustaaf. Plaatsvervangers De Windt A. Van Heghe Van dé'MergelMcrcliiers. Socialisten. Werkelijke kandidaten. VOOR DE KAMER Nichels Alfred De Nauw Cuillaume Van de Steen Polidoor; Stcenhoui Jan DHondt Pierre. Dc Nauw Guillaume Flips HenriColiyns Emiel Bauwens Jules. Daensislen. Werkelijke kandidaten. VOOR DE KAMER Van Opdcnbosch Lcop.; Borgignon Hend Ceuleriek Denis Pauwcis llonoré Eeman Romain. Plaatsvervangers De Neve JJn Cochez Arthur Caudron Philemon Coppens René A [wonderlijke kandidaat. Podevyn Prosper-Jozef. Het geldt oen jaarlijksoh inkomen van een miljoen en den titel van lord. De eischer is een metser. Een uil Sunderland afkomstige metselaar maakt aanspraak opden titel van lord Lennox van Dumbarton. De eisch zal dc volgende week voor het hof te Edinburg behandeld worden. Rackslraw, zoo is de tegenwoordige naam van den man, woont in een eenvoudig huisje aan den oever van de Waarrivier. Toen hij een kind van 5 jaar was, vertelde zijn grootmoeder hem, dat hij eens tot den Schotsehen adel gerekend zou worden en dat bij de erfgenaam was van groote bezittingen in Schotland. Tijden verliepen en Rachsiraw maakte in die jaren al het lief en leed van een handswerkman door. In Juli 1914 werd zijn belangstelling inde zaak er gaande gemaakt door een artikel in een Zondagsblad, waarin de erfgenamen van Robert James en John Ilay, gestorven in 1809, en van Torence en Balmore, de zoons van Robert Hay, landheer van Baltnore, opgeroepen werden zich aan te melden. Rackstïaw werd in 1851 te Sunderland geboren cn zijn aanspraken maak.1 hij, door- weer recht, gaan zien hoe diep de put Is et* zetten hun weg voort. In de Katholieke partij van Gent. Voor de Kamer de heeren Begcreni, Maenhout, Huyshauwer, Pussemier, Siffcr, uittredende leden en Kervyn de Volkacrsbe- ke, Deschryver, Demunnyck, Vandevelde, Vanderlinden, Gabriel en Ronse. Plaatsvervangers Demunnyel, Foele, Vergauwen, Vandevelde, Rogiers Declereq. Voor den Senaat de Kerckhove d'Oussei- ghem, Libbrecht, 't Kint de Roodenbekc, uiitredende leden en Arm. Casicr, graal de Bonsies en Jos. de Hemptinne. Plaatsvervangers A Casier, G. Van Oost, Rotsaert de Heitaing, dc Hemptinne, OVER DE wreede dagen van 2531 Oktober 1914 GETROKKEN UIT MIJN NOTABOEKJB J. Van NesteSchrijver der Invalieden. Een vi-eeselijke dag Oetober.Den Vrijdagmorgend om half zes moesten we ons gereed houden om te vertrekken want een hevig kanon en geweer vuur hield onze aandacht staande. De vjjand beschoot ook ons pachthof en we waren ver zekerd hier niet meer vrij tussclien de slroo- mijten. Het zal er spannen vandaag, geloof ik want de Duitschers doen het onmogelij ke om door te breken Om 7 u. 30 vertrekken we met een deel Fransche jagers, onderweg ontmoetten wij veel gekwetsten; ze zegden \ns. dat de Duitschers tot vier maal toe een aan al gedaan hadden met de bajonet en dat ze voor de overmacht hadden moeten wijken. Tijdens het gevecht was eerie heele compagnie gevangen genomen, daar het 5e linie achteruitweek zoo waren de Franschen die aan hunne zijde stTeden ook verplicht geweest hunne stelling Xe verlaten en zoo ad den de Duitschers den ijzerenweg be reikt. Wij trekken nu de brug der Oostvaart over bezetteu eenen loopgracht op 50 m. over de vaart en opl200m. van bet dorp van Rams kapelle. We zitten hier in liet hlooté veld en alle troepenbeweging kunnen we zeer goed aarnemen. De vijand zat in den molen met 3 mitrail- leuzen en gedurig bestookte hij onze loop gracht. Onze borstwering bestond uit eenige zoden aarde en daarboven takkenbossen. Door liet geweld van 't geschut bolden nu en dan do takkenbossen naar beneden en zoo liepen we veel gevaar in het hoofd getroffen te worden door de duizend kogels uit de mi- trailleuzen die meest allen voor onze voeten terecht kwamen De ransel die voor onze voe ten lag werd meermaals doorschoten en het mag een wonder heeten dat wij liier allen niet doodgeschoten werden. Tweo paarden, verscheidene koeien en ook zwijnen liepen hier voor onze.voeten en ve len dier arme beesten werden getroffen in de pooten. De Franschen verlaten de loopgrachten en zijn zinnens den vijand, die reeds in 't dorp genesteld zit, op zij aan te vallen. Onze ar tillerie geeft al wat ze kan en het geknetter der geweien duurt gestatig voort. Er komen altijd Franschen aan, wat ons doet herleven. Op i>0tn. van ons maken ze onder een regen van kogels een loopgracht waar ze met de Belgen zullen plaats nemen: Ik sta eens recht om te zien wat er gaande is en bemerk langs den steenweg van Rams- kapelle en Pervijse vele huizen in laaie vlam langs de velden komen soldaten met hunne gekwetste kameraden en anderen die den moed opgeven en achteruitwijken. Wij zitten hier goed verschanst en zullen het tot het uiterste weten vol te houden want voor ons bestaat er maar een middel meer overgeven of stortten. Op den weg van het pachthof Van Neste naar Ramskapelle ziet men «en fil Indienne» lieele regimenten Fransche tirailleurs aan komen, daaronder zijn: Turcos, Marokkanen Algerianen, soldaten uit den Tunesie_ Zwar ten en Gelen; zij zijn ten getale van- 5000 en komen ons een handje toesteken: het zal nu wel gaan. Het zien er kloeke mannen uit. Wat flik kert hunne sierlijke en vreemde kleedij in den zonueschijnl De nuitsclie ballon heeft hun bemerkt en ze worden onthaald door- obussen en shrap- nclls; gestadig en zonder vrees zetten zij hun weg voort'. Die mannen dragen eeiYe blauwe fluweelen hroek alsook een korten mantel n dc zelfde slof, om hunne broek et te „v-vuiJen trekken ze er eene breede lijnwa den broek over, als hoofddeksel dragen zij eene roodc pet-, hunne beenen zijn met ban den omwonden. Aan hunnen gordel hangt eene lange driehoekige bajonet; alsook een rroot rnes waarmede ze de vijanden 's nachts overvallen. Ze zijn zeer warm gekleed want de koude kunnen ze niet verdragen. Velen sproken gebroken Franscli en zijn zeer vrien del ijk en beleefd met de Belgen. Als ze hun gebed doen leggen ze zich plat ter aarde en er mogen honderden obussen rond hen neerploffen ze zien niet eens op, ook niet.als ze aan 't eten zijn. Vcrkenvleesch eten ze nooit, dat is tegen hunnen Godsdienst hunnen Godsdienst verbiedt ook de sterke dranken, in tijd van oorlog is liet toegelaten. Vechten is hunne grootste bezigheid. Met de dood zitten zij niets in want zeggen zij: na zekeren tijd worden we terug levend. Een gevangen Duitsch officier verklaarde dat, zc nu zeker verloren waren, daar Frank rijk zijne wilde beesten opgeroepen had. Bij het zien van al die versterking krijgen onze piotten weer verschen moed en zullen ze aan dio breede broeken zooals zij ze noem den. eens laten zien dat de Belgen ook nog om-logsblocd bezitten. Twee onzer mannen gaan eon iiuis in brand steken opdat de vij and, moest hij nog vooruit komen, er geen gebruik zou kunnen van maken. Om 10 u. 35 komen zes piotten van ons re giment doornat., bij ons iir de loopgracht ge- ioopen, terwijl de mitrailleuzen uit den mo len maar gedurig op ons schieten. Waarom geen obus naar dien molen gezonden? Die jongens vertelden ons dat ze gedurende 2 uren tot aan de keel in 't water gezeten had den, om aan de blikken van den vijand te ontsnappen. De Duitschers zeggen ze, krioel den in het dorp en velen ónzer jongens zijn gedood en gekwetst. Wij balden eens onze vuist naar dén vijand om onze wraak te koe len. Na een teug koffie gedronken te hebben trokken die jongens naar liet Rood-Kruis, om hen tc laten verzorgen. Nog altijd komen heele zwermen Turoos af De Duitschers mikken er op met de mitrail- leuzen. Wat zijn die kerels toch stout, om zoo binst den klaren dag, door zoo een helscli vuur te komenl Spijtig dat ze geen vier da gen vroeger gekomen zijn, den vijand had nooit een voet m het dorp gezet-, doch het spreekwoord zegt: «Beter laat dan nooit» Om 10 u. 45 krijgt onze luitenant Fifi een kogel in de bil. Haastig loopt men een bran card halen en door vier man wordt hij weg gedragen. Bij zijn vertrek zwaait hij nog eens met de hand. Op dit oogenblik draagt men ook een Franschman weg en ziet men langs alle kanten vluchtende soldaten zon der geweer noch kapot. Rond den middag komen een twintigtal fransche tirailleurs met mitrailleuzen naar het front; ze worden op een regön van shrap- rfells onthaald, doch ze bekommeren er zich niet om cn gaan haastig hunnen weg voort; twee werden er gekwetst en gaan terug naar de ambulancie. Om 12 u. 15 draagt men een gekwetste fran sche officiex' weg en daarop volgen drie ge kwetste Turcos. Nog altijd komen er breede broeken aan. Als liet gevaar te groot wordt hebben ze op eenige minuten met een schupje een hol ge maakt en daar kruipen ze in: eens het gevaar voorbij springen ze vooruit, enz... tot dat zie dicht genoeg bij den vijand zijn. Aan de Oo6tvaart valt eene obus dichtbij vier Turcos» ze laten zich .vallen» springen Ik sta eens recht en bemerk dat de Fran schen en Turcos als wilden vooruitloopenv door het hevig vuur om zoo dicht mogelijk den vijand te naderen. Dat zijn wel de echte oorlogsmannen. Reeds 1000m. zitten ze voor ons, wij behoeven hier dus geen schrik meer te hebben. Kon men toch maar dien vervloek ten molen omver kegelen, met die Duitsch© mitrailleuzen. Iïet was 1 u., toen de soldaten van 't 4/III de orders kregen om kardoezen te gaan ha len naar het groot Noordhof voor de Belgen en de Franschen. In het bloote veld konden ze goed opgemerkt worden en zoo werden ze hevig beschoten. Nog altijd komen er Turcos aan en volgens het schijnt zal het duren tot in den avond. Weldra waren de jongens terug met hun ne kardoezen en of ze tevreden waren slechte twee werden er onder weg doodgeschoten, die 6effens begraven werden achter 't pacht hof; die kardoezen had men in een bijgue- gen loopgracht gedragen en onze compagnie zou ze naar de le lijn dragen. Ik ging er ook twee pakken halen doch door het hevig geschut was ik verplicht daar te blijven. Ik ontmoette er vier gewonde Franschen van het 16e jagers te voet, met wien ik een ge sprek aanving en aan wie ik mijn laatste koffie uitdeelde, waarover zij mij zeer dank baar waren. Een der soldaten was gekwcist door een stuk shrspnell die dwars door den ransel gedrongen was. «Is het niet vTeed zegde hij, «Ik heb gedurende den oorlog nog g©en enkel schot gelost, nauwelijks kom ik hier aan of ik werd al gekwetst.Het Rood Kruis der Franschen was maar een honderd meters van hier en toen het gevaar wat ver minderd -was, trokken zij op. Ik verliet ook den loopgracht om mijne compagnie te gaan vervoegen. Toen het nu goed duister werd moeten we met al onze kardoezen den loopgracht verla ten en weldra zijn wij in het opene veld. De mitrailleuzen uit den molen bestoken ons zooveel ze kunnen. Wij laten ons vallen en steken het hoofd achter ransel en kardoezen, om ons een weinig te beschermen. Onze Kommandant de fijnaard was achtergeble ven. Gedurende een kwart uurs werden we geweldig onder vuur gehouden, en het mag een wonder heeten, dat er niemand getrof fen werd. De generaal gebood ons terug te koeren. Aan een gracht gekomen, alhoewel er veel water in stond, stopten wij ons weg; daar bleef ik niet lang, ik legde mij op den buik in eene weide, en stelde al mijn betrou wen in Gods bermhertigheid. We hooren gekerm en hulpgeroep. Zes van onze mannen gaan zien en vinden een zou- af met doorschóten been, ze nemen hem en dragen hem naar 't- Noordhof. Alles is doodsstil, slechts een zwakke zucht van een stervende broeder liet zich hooren. Eensklaps blazen de Franschen den aanval, angstige oogenhlikken. Onze haren rijzen ten top, het bloed stroomt koortsachtig door de aderen; doch een heldenmoed bezield on ze onversaagde krijgers! Opeens een gehuil een geroep als van wilde dierén die snak* ken naar hun moorddadige prooi. De Fran schen en de Belgen stormen ten aanval en slaan en steken al dood wat ze ontmoeten. Op sommige punten zijn de Belgen nog voor de Zwarten. Al de vijandelijke loopgra ven worden een voor een ingenomen. Velen onzer moedige jongens liggen reeds zielto gend over de onmetelijke, dooden vlakte ver spreid; anderen liggen te kermen en te roe pen op vrouw en kinderen, op vader en moe der en zie in hunnen doodstrijd 'rijst nog in sombere trekken voor hun geest het min nend wezen van moeder en zweeft boven hun hoofd een lauwerkroon gevlochten door rooskleurige handjes hunner teedere kinder tjes en neergelegd op hun graf door eene weenende troostelooze moeder.'O wreede en bloedige oorlog! Tot driemaal, toe wordt de aanval hernomen en telkens valt hij uit ten onze voordeel; de vijiyul wijkt en lijdt schrikkelijke verliezen. De Commandant van het 6e linie 2/111 werd doodelijk gewond', ment vier man waaronder G.Van Mossel- velde van Aalst, dragen hem weg door dat helsch vuur en deze laatste krijgt onderweg nen kogel door het heen zoodat zij nu 2 gekwetsten hebben. Intusschen woedt den strijd voort, aan den molen gekomen ver plichten de Tureosi de Duitschers naar bene den te komen, waar ze aanstonds het hoofd afgesneden werden. Eens aan het. dorp moeten de Belgen niet verder meer, de Franschen zullen het wel gedaan krijgen. Hier heeft nu eene echte moorderij plaats. Al de huizen werden af- onder het mes der Zwarten. De straten van Ramskapelle lagen vol lijken. Hier en daar tyof men een Fransche of Duitsch© soldaat aan met de bajonet door het lijf. Toen het grootste gevaar voorbij was lie pen we naar onzen loopgracht terug, doch vertoefden er niet lang. Langs de Oostvaort gingen we naar eene verlatene boerderij, het Joeliveld genaamd, en toebehoorende aan Karei Castenoble. In het woonhuis lagen tus- scben eenige dooden ook een dertigtal ge wonde Turcos en Zouaven, die afgrijselijk huilden van de pijn en die wachtten om weggedragen te w orden- Wie zou het wagen door zulk een kanon en geweervuur die braven weg te dragen? Dit was immers onmogelijk en velen moes ten daar sterven bij gebrek aan zorgen. Een Commandant van liet 4/IÏI deed ons le ofaisseaux» maken waarna wij al de hek kens en deuren van het pachthof moesten afhangen en ze dragen naar don steenweg van Pervjjse, om de bruggen te leggen over de grachten in geval ze teruggeslagen wer den. Dit was waarlijk geen lachspel! Met vier man per hekken stapten wij op in het duister, want het was reeds 11 urén, door da v.eiden, moesten over grachten vol met water, met smalle brugjes, daarbij het aan houdend gefluit der kogels rond de ooren e'n geen middel om ons te vrijwaren; nu en dan over dooden stappende: dit alles te zamen zegt u hoe we innerlijk moesten gesteld zijn Aan den steenweg van Pervijse gekomen, legden we onzen last neer cn zetten ons te rusten. Over den steenweg langs don ijzeren! weg lagen Fransche en Belgische troepen. Opeens schieten de Duitschers een fusée in dc lucht die ons heel en al in het licht stelde. Daarop volgde een hevig geweer en mitrailleuzenvuur, achter ons stond eene Fransche initrailleus die al boven onze hoof den de Duitschers bestookten en waarvan, we niets wisten, we zaten dus tusschen t\ve« vuren en hadden geen enkel wapen om ons te verdedigen. We hadden nog meer schrik van den fu« sée dan van de kogels, want het was do eerste maal dat we zulks zagen en kenden er liet uitwerksel niet van. Terwijl we daar nu lagen te schudden en te beven langs den zoom van den gracht, kwamen er eenige Franschen en Turcos in aftocht geloopen. Nu en dan liep er eenn van onze mannen mede en zoo geraakten woi allen zonder ongelukken weg. De maan b«- gon te schijnen en we za,gen nu waar wij liepen. Aan een breeden gracht gekomen ontrold® zich een tieurig schouwspel voor onze oogen Eenige makkers zaten dood met het geweeB krampachtig in de hand, anderen zaten op den zoom van de beek, gereed om er uit te springen en Helaas! daal- vond ik een mol stuk brood in de hand gestorven; nog ande ren staken met het hoofd in het water. Aro allen ging iJt yoelen ©1 nog leefden eo

De Volksstem | 1919 | | pagina 2