M Belgisoii lip ia da ovdiwinnioy dei Vlaanderen Met wille Hantfscfioenen naar den slag. EES NGODLOmeE MISGREEP Erg autoiBoöielongeliik te Jumet Da strijd tegen tis ëolsciiewislen. De zaak Borins voor hel Verbrekingshof feeds 23 Isjkea herkend, alsook 90 gekvret- ijen. Le Petit Pansien meldt, dat er minstens 60 dooden zijn en een honderdtal gekwetsten. In de Lyonstatie te Parijs, verklaarde men Dinsdag avond, dat er slechts 27 dooden waren. Het grootste deel der lijken, in de huizen langs de spoorbaan neergelegd, zijn nog niet herkend. Meest al de reizigers waren inge slapen op het oogenblik der ramp. tiet gevaar der vuurwapens. Maandag avond rond 10 1/2 ure, kwam esn genaamde E. Amman, wonende Jan BreydeiSlraat, te Berschcm Antwerpen, in eene herberg zijner buurt. Na cr eenige oogenblikken met de andere verbruikers gespioken te hebben, haalde hij eenen browning voor den dag en verwijderde het magazijn uit het wapen. Een vriend raadde hem nog aan het gevaarlijk tuig maar weg te doen, waarop Amman het wapen op den loog wierp. Doch op hetzelfde oogenblik ging een schot af en Amman stortte door een kogel getroffen ten gronden. Dokter Humble die dadelijk ter plaatse was, kon enkel den dood vaststellen. De kogel had den rechter long doorboord. Eene kardoes was, zooals het veelal het geval is met ongelukken niet brownings, nog in den loop blijven steken. Het lijk van hel ongelukkige slachtoffer is naar't gasthuis van Bcrehcm overgebracht. Amman was 30 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. In 't begin van den oorlog hadden jonge ofllcieroi) van St.-Cyr, de opleidingsschool dor Fransche officierea dicht bij Versailles, besloten in hun eerstfr gevocht met den vijand witte handschoenen te dragen* Denkelijk willen zij daardoor tooneo, dat zij ten oorlog gingen als naar een plechtig heid waar men liet zich tot oene eer rekent officieel te verschijnen. In Frankrijk sprak men toen van «krank zinnigen heldenmoed vooral omdat men had afgezien van helle uniformen en blin kende wapens.'t Heette met den dood spelen. Generaal Bigot, oud-oommandant van dt.Cyr heeft thans verklaard dat het gebaar der wille handschoenen toch ergens goed voor is geweest. De jonge officieren toonden er hunne manschappen moe, dal zij niet bang waren, en verhoogden daardoor hun waarde als leiders. Er bestaan trouwens plannen om voor 0000 gesneuvelden St-Cyrieiis een gedenk- leeken op to richten. Van de tweeklassen, die op 31 Juli 1914 de belofto in kwestie deden, zijn er 63 0/0 niet teruggekeerd, DE DRAMaITdER ZEE Een Belgisch vissciiersbaas over boord geslingerd De visscherssloep Maurice 0,18 is gis teren zonder zijn scheepsbaas te Oostende teruggekeerd. De bemanning vertelde dat de baas, Mi chel Eerebout, aan hel roer stond, toen een groote stortzee aangolven kwam. Hij schreeuwde zijn mannen toe, zich aan de koorden vast te klampen, doch toen de baar over de boot heen was, zag men hem niet meer. Hij was door hel onstuimige zeewater meegesleept, en alle pogingen om hem ie redden, bleven vruchteloos. De ongelukkige, die 41 jaar oud was, laat eene weduwe met zes kinderen achter. Maandag bad Mevr. D..., winkelierster, LinnéesUaat, te St. Joost ten Noode, een he- vigen twist met een barer huursters, wegens het betalen der huishuur. De winkelierster die zeer bijziende is, maakte zich zoo kwaad, dat zij plotselings eene ijzeren staaf greep en er een geweldigen slag mede toebracht op het hoofd van eene kliènte, Mev. Chrisliacns, die juist den win kel binnengetreden was en welke ztj meende «le vrouw te zijn niet welke zij getwist had. ^Hct slachtoffer bekwam eene vreeselijke wonde aan den schedel cn stortte in eenen bloedplas neer. Een geneesheer werd dadelijk ontboden, doch hij vond den toestand van het slachtoffer */oo bedenkelijk, dal hij haar bij hoogdrin gendheid naar 'l gasthuis deed overbrengen. Een onderzoek is geopend. Eeaue ggoesie tijding die wordt ons gebracht door hel Amerikaan- sebe blad Journal of Commerce. De betaling der intresten, door de geal lieerde landen aan Amerika verschuldigd voor geleende sommen, zal geschorst worden. Die intresten zullen gecapilaliseerd worden. Het departement der Amerikaansche schatkist oordeelt dat het een grootcn dienst zou zijn, bewezen aan de schuldenaars voor welke de wisselkoers zou nadeelig is. Die maatregel zal niet alleen voor gevolg hebben, onze betalingen te verlichten, maar het zal den wissel aanzienlijk vaster maken en de levenduurte verminderen. Bravo dus tien maal bravo De bandietenj van Adegem EEN® AANHOUDING. Maandag werd <o Adegem door de gendar merie van Eekloo een kerel aangehouden, verdacht al» dader of medeplichtige aan de bandieterij ln de moord op den 80 jarigen landbouwer De Meyere. Het is zekere Lugal, leurder, wonende te Eekloo. De zoon De Meyere met den verdachte ge- konfronteerd heeft hem stellig herkend als een der moordenaars. De aangehoudene werd ter gendarmerie te Eekloo opgesloten en werd Dinsdag naar Gent overgebracht ter beschikking van het gerecht. Verdere aanhoudingen zijn nakend. De treinbotsing bij Kopenhagen EEN EN VEERTIG DOODEN. De treinbotsing bij Kopenhagen, waarvan wij reeds melding maakten, heeft Zaterdag te 7 uur plaats gehad. De trein van Korsoer naar Kopenhagen moet eeiüg oponthoud gelioud hebben, om dat hij door de noodrem tot stilstand was ge bracht, aangezien een kind uit een der wa gen gevallen was. De trein reed daarom een eind terug en er werd naar de laatst gepasseerde statie ge seind, ten einde den sneltrein van Kallen borg te doen stoppen. Echter juist op dit oogenblik passeerde deze sneltrein de statie in volle vaart. Een botsing was daardoor onvermijdelijk De sneltrein uit Kallenborg reed met volle vaart op den eerstgenoemden trein, waai*, door drie wagens totaal verbrijzeld werden en van den ongeveer 20 meters hoogen dijk stortten. De lokomotief ligt ondersboven aan den voet van den dijk. Tot nu toe heeft men 41 lijken geteld; 9 hiervan lagen onder de lokomotief. BELGIE EN HOLLAND DEN HAAG, 4 November: Antwoordende op liet verslag der Tweede Kamer, betrek kelijk de begrooling van 1920, verklaarde bet gouvernement, dat het niet bevoegd was. om eenmililair verbond te sluiten metBelgië. De wensch, door vele Kamerleden uitge drukt, dit verbond niet te zien sluiten, ver sterkt het gouvernement in zijn voornemen. Voor wat betreft de onderhandelingen van Parijs, betrekkelijk de herziening der ver dragen van 1839, is het gouvernement van oordeel, dat hel in 's lands belang is, zoo weinig mogelijk desaangaande te zeggen daar de einduitslag nog niet bereikt is en daar zulke onderhandelingen onvorwachte wendingen kunnen nemen. Het gouvernement deelt het oerdeel der Kamerleden, die meenen, dat eene eerlijke houding moet samengaan met de gunstige ontwikkeling der zaken. Er moet opgekomen worden tegen het verspreiden van onnauw keurige berichten in de vreemde pers. Nopens de Nationale verdediging betoont het gouvernement, dal het onbetwistbaar is. dat er groote neiging bestaat, militaire ver honden te sluiten, doch men moet voorzichtig zijn. Eene belangrijke vermindering onzer verdedigingsmacht zou in den vreemde als een gevaar kunnen aanzien worden, ten ge volge onzer ongunstige aardrijkskundige Tig. ging. In 't belang onzer onafhankelijkheid mogten deze overwegingen niet uit het oog verloren worden bij de inrichting onzer ver dediging. liet gouvernement verklaarde ten slotte, dat de VereenigdeStaten geen aanbod gedaan hadden, voor den aankoop van eenige kolo niën in Wesl-Indië. Gisteren avond wilde M. F rangois Nicolas, van Charleroi, (e Jumet den tram nemen, toen hij omgeworpen werd door een automo biel, komende van Gosselies. De auto rolde-hem over het lijf en het slachtoffer werd in erbarmelijken toestand opgenomen en in den auto gelegd, waarmede bij naar het gasthuis gevoerd werd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De man heeft zware wonden over heel het lichaam en klaagt over hevige inwendige pijnen. Een akkoord met Finland LONDEN, 4 November. De medewerker van den Morning Post le Reval, seint op 2 November Een overeenkomst is gesloten tussehen Koltchak en hetFihsch gouvernement. Inge volge dit akkoord, zal Finland zoo spoedig mogelijk een offensief ondernemen tegen de Bolschewisten. Officieel wordt verzekerd, dat als vergelding Finland geheel het schiereiland van Kola zal verkrijgen, de Mourmankust inbegrepen. Zoolang de krijgsverrichtingen duren, zal het Finscli gouvernement 7 miljoen Finsche mar ken trekken. N1ZZA, 4 November. Zes officieren en vier onderofficieren van het Finsche leger, behoorende tot den vliegdienst, zijn aange komen in het vliegcenter van St Raphael, om de handeling aan te leeren van een nieuw vliegtuig, dat door het Finsch gouver nement voor zijn leger aangenomen werd. HELS1NGFORS, 3 November. M. Lia nosolï heeft aan den finschen minister van buitenlandsche zaken een dringend telegram gezonden, vragende dat Finland zou teMiulp komen in den strijd tegen de Bolschewisten en voor-de verovering van Pelrograd. In deze nota herkent M. Linnosoff plechtig de onafhankelijkheid van Finland en beves tigt, dat alleen een snel en krachtig ingrijpen van Finland zijne positie kan versterken. De mededeelingen BAZEL, 4 November.Lit Berlijn wordt gemeld Hel blad Prisiju te Berlijn ver schijnende, deelt volgend telegram mede van liet front van generaal Yondenits Wij hebben heel de kust der Finsche baai ontruimd. De vijand is er langs daar in gelukt het fort van Krasnaya Gorku te be reiken. De vijand tracht het deel van ons leger, dat nabij Galschina optreedt le om singelen en oefent eene sterke drukking uit op onzen linkervleugel. Wij moesten de stad Luga ontruimen. Youdenitch zou ingesloten zijn LONDEN, 4 November. Een draadloos telegram door de Bolschewisten verzonden, meldt dat het leger van generaal Youdenitch ingesloten is. Een ander telegram. ARKHANGEL, 4 November. In de streek van Povenelz, zijn alle vijandelijke po gingen, om liet offensief te hernemen bij middel van vlootaanvallen, mislukt. Deze nam de vlucht in de bosschen. De achtervol ging duurt voort. Öp het spoor weg front rukkeryonze troepen voortdurend op. Wij bezetten than? eene ver sterkte lijn, 20 kim. ten zuiden van Plessets- haia. In de streek van 't oude froDt van Oneikjes, komen ieöeren dag, roode afdeelingen, die zich in den aftocht der Bolschewisten'in de bosschen verborgen hadden, bij ons aanslui ten. Op hetDwinafront,patroeljenbedrijvigheid. Onze troepen namen gevangenen. Voor eeno Russische federale Republiek. De Weener medewerker van de Berlengike Tidende meldt datM. Kramareh.de gewezen eerste minister van Tscheck-Slovakkie, zich aan boord van een schip der Entente naar Rusland begeven heeft. 't Akkoord met de Verbondenen zou hij eene belangrijke politieke zending gaan ver vullen. Hij zou namelijk de samenwerking van alle Russische demokratiscbe elementen trachten tot stand te brengen, om het Sovyet- gouvernement omver te werpen en de ver- schillige provinciën van Rusland tot eene groote federale republiek te vereenigen. Een oneerlijke in ra lied Een geneesheer der Jozef H-straat, le Brussel, M. V., had eenige dagen geleden, uit medelijden een jongeling schijnende ongeveer 25 jaar oud, in dienst genomen als knecht. De nieuwe knecht, die den linker arm verminkt was, verklaarde geheel den oorlog mede gemaakt te hebben en in het laatste offensief aan den linkervoorarm gekwetst geweest te zijn. Hij sprak zeer goed Engelseh en Franseh en vertoonde papie. op naam van Justin sismon. De dienstknecht is thans spoorloos ver dwenen, eene partij kostbare juweelen, eene som geld, kunstvoorwerpen, [zilverwerk en kleedingstukken medenemende. Zijn signalement is in alle richtingen rond g?stuurd geworden. Seheigwe .stokerij sssafpBoft -to ~W~ Dinsdag morgend werd Wyneghem in op schudding gebracht, door eene geweldige ontploffing welke plaats had in de woning van zekeren Th. Van Looveren, Lazaretstraat, 42. Toen men ter plaats snelde, was in het gebouw een begin van brand uitgebroken dat door de vrijwillige pompiers der gemeente spoedig gebluseht was. loen de plaatselijke policie ging zien wat de oorzaak was van de ontploffing, vonden ze tot hunne niet geringe verbazing op de bovenverdieping, die gedeeltelijk was weg geslagen eene geheele inrichting eener ge heime stokerij. Van persoonlijk ongevallen is geen spraak. Naar 't schijnt moet de geheimstoker, half gekleod, als zinneloos door de velden weg gevlucht zijn. Bedienden der aceijnzenj en veldwachter houden zioh verder met 't onder zoek bezig. OVERLIJDEN Te Audenaerdc is Maandag- avond in den heer ontslapen, de cenv. heer C. L. Bessems superior van het Bisschoppelijk college der H. Maria aldaar. Gehoren te .Hofstade hij Aalst, den 28 October 1871 was de eerw.-heer Bessems opvobgtlijk coadjudor op St. Mar- tinus (Akkergem) te Gent, en te Opbrakel, aalmoezenier van het werk der Vlamingen te Parijs, professor in liet College van Ou denaarde, bestuurder van het College te Lo keren en superior in 't College te Oudenaar de. De geachte aflijvige was een priester van groote verdienste Wiens vroegtijdig afsterven diep zal betreurd worden. Hij ruste in vrede. LOGENSTRAFFING M. Theodor doet logenstraffen dat hij zich zich gelast heeft met de belangen van den hertog van Arenberg, die tijdens de bezetting de onverdraaglijkste der officieren van den keizer was. De oude lieer van den Zavel en van Heverlé heeft zusters, die door het hu welijk met prinsenfamilies verbonden zijn, onder andere met Z. II. 'prins de Croy - Sobre Het zijn de belangen dier families waarmee M. Theodor zich gelast heeft. De zaak der Volksgazet Nog een politiek proces M. Maurice Féron, volksvertegenwoordi ger Jieeft een proces ingespannen, tegen ge zel CamielHuysmans en tegen De Volksgazet van Antwerpen, die hem beschuldigden de teksten van den Belgischen socialist on langs door M. Féron in de Belgische Kamer gelezen te hebben, vervalsclu te hebben. M. Féron vraagt vijl inlasschingen. van liet vonnis in twintig Belgische bladen naar ziinc keus. Het verbrekingshof bad dezen morgend, kennis te nemen van de voorziening tegen het vonnis van Borins, dat hem ter dood ver oordeelde. In eene in 't Vlaamseh opgestelde memorie hadden Mrs. Van Dieren en Schiltz vijf mid delen tut steunen van hunne voorziening ont wikkeld. 1. De wraak niet te hebben aanvaardt van den voorzitter die deel had gemaakt van de algemeene vergadering van het beroepshof, dat de vervolging beval 2. Geweigerd te hebben den getuige Picard te hooren over de wettige waarde van de te Havre gesloten besluitwetten. 3. De samengesteldheid der aan tfen jury gestelde vragen. 4. Onregelmatigheid in het arrest van ver zending uitgebracht door de kamer van in beschuldigingstelling. 5. Weigering van de debatten te schorsen na de voorziening in cassatie neergelegd na het eerste incident. Nadat de raadsheer Verliaegen verslag had uitgebracht over de zaak beeft Mr. Van Die ren in het Vlaamseh de ingeroepen midde len tot verbreking ontwikkeld. M. de eerste advocaat-generaal Janssens besloot tot verwerping van de voorziening. Het hof houdt de zaait in overweging. Het arrest zal den Jl November worden uitge sproken* DE DAG VAN 29" SEPTEMBER. De dag van Zondag, 29° September, ver sterkte al de hoopvolle verwachtingen van 's avonds te voren. Om G uur, na eene korte artillerie voorbe reiding, herneemt de groep legei-s der Vlaan deren den aanval. Hij had voor doel de Flanüern stellung 11 wier 2 linien het bezit van den bergkam der Vlaanderen verzekerden, in te nemen. Bij den Zuidergroep, in enge aansluiting met bet lie Britsche leger, was de uitslag prachtig. Na Broedseinde voorbijgetrokken te zijn, rukte de 8. l. o. aan op j.foorslede sterk verdedigd doip. In den morgend mis lukten al de pogingen om het te veroveren, De krachtige tusschenkomst van het Bevel, de dapperheid en de toewijding der tro-epófr lieten toe den aanval in den namiddag te hernemen. Om 14 u. was Moorslede veroverd spijts- bommen en mitrailleuzen werden de Duitsche linies ingebeukt en het voorop ge zonden 17e linie kwam bij het vallen van de nacht met eenige elementen, liet gehucht van St. Pieter, op den weg van Roesselaere-Mee- nen bezetten. De 12 I. D., ten N. der 8 I. D vorderde eveneens, veroverde het bosch van Exem, spijts hevigen tegenstand en maakte zich van Kalve meester. De 0. I. D. links der groep, won met moeite grond naar Westroo- sebeke, zonder er te kunnen binnen dringen In den middengroep gelukte de 9 I. D spijts zes moorddadige stormlpopen er niet in den vijand van de hoogten ten N. van Westroozebeke te verdrijven. De 3 I. D. inte gendeel bereikte spoedig den kam ten N. van Tiendonberg, vergemakkelijkte,door eene ge peste handeling den wederopmarsch van het 7 I. D. in het bosch van Houthulst en, den dag met eene uiterste krachtinspanning ein digend, veroverde den kam van Stadeiiberg, dien zij ver voorbij streefde In Noordergroep bleef de 7. I.D. haar las tigen en bloedigen vooruitgang volhouden in liet Houthulsterbosch en bereikte den Oost rand na een uit de N. O. hoek opkomende tegenaanval afgeweerd te hebben, doch bij. het uitkomen dezer hel ten einde krachten gelukte ze er niet in zich van de voor haar opdoemende Flandemstellung II, meester te maken De I. I D. veroverde den beruchten kam van Clercken en, na een ganschen namiddag strijd brak op het einde van den dag den weerstand van den vijand die zich aan Ter- rest vastklampte. De 10c I. O. die zich zoo gelukkig binst de nacht-bij de 4 I. D. kunnen aansluiten bad herbegon met deze laatste den aanval van af G ure. Deze twee afdeelingen, rond Diksmuide op groótcn afstand eene omsingeling uitvoerend maakten zich meester van Eesscn (.4 I. D.) en naderden Zarren (10 I. D. De 4 I. kwam stelling nemen langs de lage vlakte van het kanaal'van Handzaeme, waar 'de vijand begonnen was met. een over strooming te veroorzaken, en gelukte er dan in door een aanval in den rug, Dixmüde, Duitsch bolwerk voor liet belgisch front, te veroveren. Do eer in de pui nen dezer stad te dringen was voorbehouden aan de patrouil ïeurs van het 18e linie die dff betreurde kapi tein HAROY zoolang ten strijde geleid bad. Diksmuide is genomen. Dit nieuws oogen- blikkelijk verspreid kwam den moed opz.wee- pen van dezen wier taak nog niet volbracht was en veitiendubbelde hunne krachten Want voor het Belgisch leger is Diksmuide wat Ieperen voor het. Briiische was. Den 10! Nov. 1914 door de Duitschers ingenomen wat Diksmuide een buitengewoon sterk steunpunt geworden, den naakten sector, van het bel gisch leger met duizenden opgen zijner waar nemingsposton beheerschend, dag cn nacht den dood brakend door de onzichtbare mi- tvailleuzen en ininnenwerfer schietgaten dek kingen. Diksmuide genomen, was voor het belgisch leger het zinnebeeld van de instor ting van dén Teutonschen Reus. Aldus on den avond van 29" September, had het Belgisch leger Diksmuide, Clercken Eessen, Terrest, Stndcnbevg veroverd; 't was op het punt Westroozebeke in te nemen liet had Moorslede ingenomen en maakte voor uitgang tot op de haan Roesselaere-Meenen De vijand had sterker dan daags te voren tegengewerkt docli kon den" onweerstaanba- ren vooruitgang der aanvallers niet strem men. DE DAG VAN 30" SEPTEMBER. De goeden uitslag der vorige dagen moest ten volle uitgebaat worden, élk groepement voor zicli zelf ten beste mogelijk naar mate de omstandigheden. Docli-de voorwaarden waren niet al te gun stig voor een snellen nieuwen vooruitgang. De troepen afgemat door 2 dagen en 2 nach ten vechten en waken moesten afgelost wei den, de onophoudende regen had de herstel ling der wegen zeer vertraagd; de bevoorra ding in levensmiddelen, ammunitie en de ontruiming der gekwetsten werd danig moei lijk en liet verplaatsen der batterijen onder ging vertraging. De toegangswegen waren be zaaid met autocamions en voertuigen, die in de wagenslagen ontredderd lagen of in de grachten gerold, waar zij soms voor uren vast bleven. De aanvallers werden nog slechts door een gedunde artillerie bijgestaan. Nochtans bij bet Zuidergroepenient waar de G 1. D. in reserve stond en waar de li I. D. tu'sschen de 12e en de Se I.D. kwam inge- lascht, liep het 's avonds bereikte front over Magermeire, Tumelaerhoek en St. Pieter. In den middengroep veroverde riiet eené prachtige kracht inspanning de 9e I.D. van af 7 u. 30 Westroozebeke. om 14 u. Sleybaege en Oostnieuwkerke om 17 u. De 3e I. D. nam vechtend Sta den in en werd in vollen slag door do 128e fransche I. D. afgelost, terwijl de 164e I. D. reserve van den legerggroep, zich tussehen het 328e en het 9e schoof. Het bevel van dat groepement ging over tot. ge neraal Massenet. Bevclhbber van het Vile fransche korps. Bij den Noordergroep nam de 7e I. D. Stam kot, de le I. D. Luikhoek en de twee divisies geraakten tot op den zoom der Zarrenbeek. Meer Noordwaarts vestigden de 4e en de 10 I. D. zich ter verdediging langs het kanaal van Handzaeme, dat ze vruchteloos tracht ten over te steken. 's Avonds van den 30" Sept. was het leger dus vast in het bezit van den «Bergkam der Vlaanderen» die zijn naam gaf aan dien drie daagse hen veldslag. Op zekere punten wa% het er ver voorbij geraakt en was zoowat overal in aanraking gekomen met eene nieu we aftocht stelling door de Duitschers in 1917 aangelegd en door hen de Fiandorn -stellung I of de Hindenburg stellung genoemd. Naar die stelling hadden zij al de in Vlaan deren beschikbare reserven samengetrokken maakten zij zich vaardig voor een uiterste krachtinspanning. De volgende dagen weiden gekenmerkt, 'door plaatselijke aanvallen met voor dcei het verbeteren der veroverende stellingen. Prachtig» wapenfeiten zouden er geduren de die dagen aan te stippen zijn; zooals het waagstuk van het ie:Jagers dal erin gelukte tot in 'le Noördcr voorsteden van Roessclae. re te ufingen op 1600 meters verder dan ge« heel het overige leger. Overal zette de vij. and geweldige tegenaanvallen op touw; doclj ai zijne pogingen mislukten wegens de stout moedigheid onzer soldaten, maar tevens bi* ven onze eigen uitslagen steeds beperkt. Het Hooger Bevel had zich spoedig reken schap gegeven dat eene nieuwe gezamentlij- ke beweging noodig bleek om 's vijands te genstand te breken, zijn laatste stelling om te werpen en den uitslag uit te baten. Bevelen werden uitgezonden voor een vei* sehe indeeling der legermachten, voor liet verplaatsen der batterijen en der ammunitie en vooral voor het herstellen der verkennings middelen. Met onvermoeibaren ijver werden de handen aun 't werk geslagen eo. in een minimum lijd was het leger tot een nieuwe krachtinspanning gereed. Het offensief,- den 28n September begonnen tussehen Diksmuide en Yperen onder bevel van zijnen Koning had uitslagen van het uiterste belang te weeg gebracht. Zijne eerste vaart had het van Diksmuide tot in de onmiddelijke nabijheid van Roesse- laere gebracht. Geheel den bergkam van de Vlaanderen was veroverd; een groot deel der Vlaanderen was aan den vijand ontrukt; cn zijn verkeer met de kust was bedreigd. Mc-er dan 6.000 krijgsgevangenen, meer dan 250 kanons, 300 mitrailleuzen een hon derdtal minnenwerfers, geheele stapelplaat sen met schietvoorraad en alle soorten van materiaal waren buit gemaakt. En bij al die uitslagen voegde zich deze zooveel belangrijke besiatiging de veehts- waarde en de veehtseigenschappen van het Belgisch leger rangschikten het zonder twij fel met de allerbeste troepen Zeker van zich zelf, gevoelde het gansche leger dat Voortaan niets meer het nog kon tegenhouden in zijne heilige zending den vijand achteruit te drijven en het vaderland en zijn zoo hatelijk verdrukte bevolking ie bevrijden. a De stelling waarvoor de legergroep van de Vlaanderen stil hield vormde de uiterste li nie van weerstand der Duitschers in Vlaande ren. Ze dekle Oostende-Thourout en Roesse- laere en bevatte twee linies loopgraven be schut door dikken lagen prikkeldraad en ook door eene machtige artillerie ondersteund. Het eerste objectief van dien nieuwe slag was die stelling in te beuken. Dat eens be werkstelligd, zou bet centrum voornaamste aanval op Thielt en Gent aftrekken terwijl de rechtervleugel het kanaal van Roesselaere naar de Leie overstekend, den Zuiderflank van den voornaamsten aanval zou dekken, door Thourout in te nemen en de naburige hoogten. De groep der Vlaanderen bevatte het He Britsclie leger en het Belgisch leger vermeer derd met de 7e en 34c fransche legerkorpsen Die twee legerkorpsen vormden het cen trum der gevechtslijn. Het 34e legerkorps on der bevel van generaal NUDANT bestond uit 3 divisies infanterie de 70e en de 77e in eer ste linie, de 128e in tweede linie. Het 7e leger korps aan de rechterzij van het 34e had twee I. D.: de 5e en 41e, beide in eerste linie. Hun eerste objectief was de inname van de bergvlakte Hooglede Gits, vanGeite en Roese laere ten einde den uitslag langs Thielt en Gent uit te baten. Het zuidelijk groepement onder bevel van luitenant generaal BIEBUYCK, had de 2e, 3e en Ge Belgische I. D. in eerste linie en de 161e fransche. I. D. als reserve. Dat zuidelijk groepement was belast met de zending de Flandein stellung II, ten zui den van Roeselaer in te nemen, daarna recht naar het Oosten door te drijven over 't ka naal. van Roeselaer naar de Leie, om zich op de hoogte te houden met de Franschen en eindelijk een minimum kracht:naar de Leie op te zenden om ze van op Harlebeke tot op Deynze afte zetten terwijl de Engelschen haar stroomopwaarts van Harlebeke zouden bezetten. Het Noordelijk groepement, onder bevel van luitenant generaal MICHEL, met de 4a 10e en le belgische I. D. in eerste linie en de belgische C. D. in den rug moest enkel aan vallen om met de Fransche legerkorpsen in aanraking te blijven. Zoodra het 34e fransche legerkorps genoeg langs Geite zou zijn vooruitgegaan, zou dè noordelijke groep langs Handzaeme en Cor- temavck op Thourout aanvallen om den fran sehen linkervleugel te dekken. Die kiesche zending werd uitgevoerd bij middel van twee gelijktijdige aanvallen in twee evenwijdige richtingen, de eene Oost waarts in verbinding met de Fransehen, en de andere allen steun der eersten ten Noordon De C. D. was"onder bevel van luitenant ge neraal MICHEL geplaats geworden om hem toe te laten na het doorbreken der Duitsche linies door den Noordergroep, door de bres m de richting van Brugge Oostende en Lef- finghe vooruit te komen en aldus in den rug. van den vijand stoornis te weeg te brengen zijne ontruiming te belemmeren en eene ope-« ning te maken voor de Belgische I. D. welke op het Yserfront tussehen de Zee en Dixmu- de (5e en 7e I. D.) de wacht hielden. De andere belgische I. D. (8, 9, llen!2> la gen op rust gereed om op het eerste oogen blik tussehen te komen. Den 14" October om 5 u. 32 moest de alge- meene aanval op geheel het front van den legergroep losbreken, zonder eenïg voorbe eldend bombardement. Men wilde de verrassing volledig en ten Men wilde de verrassing volledig en ten dien einde waren de britsehe en fransche legers ruimschoots versterkt geworden met stormwagens en tanks. Op dat oogenblik had het Belgisch leger een bataljon stormwagens... op het papier. Niettegenstaande dat rukte het op zooals de andoren om 5 u. 32, zonder eenige voorbe reiding. Het vulde het gebrek aan deze oor logstuigen aan met een weinig meer dap perheid en het koud besluit zooveel, zoo niet meer te doen dan de bevriende legers. De breede strooken bijkomende verdedigingsmid delen werden nochtans, in de dagen dat don aanval voorafgingen overvloedig besproeid, om onze infanterie het overkomen der eerste hinderpalen te vergemakkelijken. Do dagen van afwachting waren zeer hard voor onze dappere soldaten, zoo goed en zoo kwaad als 't ging in die ellendige loopgra ven beschut, zonder veilige schuilplaatsen. Bij eiken dageraad verwachtte de vijand cr zich aan ze te zien opdagen in den mi$l en alle machten schonk hij hun tot rond G ure een duohligé eh morddadige artillerie «tégen voorbereiding. K Als men daarbij de moeilijkheden voegt om de stellingen der Duitsche batterijen waar te nemen en het feit dat men bijna zeker mocht zijn, dat ze niet tot zwijgen zou ge- dwongèn worden, zooals op 28 Sept., dan die geeft men er zich rekenschap van dat wij den 14° October, verscheidene factors tot het welgelukken misten en dat de liooge begees tering van ons leger nootlig was om ze aan 'e vullen. 6't Vervolgt. Kolonel Z...

De Volksstem | 1919 | | pagina 2