Zoudt q1] het Igc!i rib zeggen Zaak Feron tegen Volksgazet. De terugkeer onzer Vorsten De sirijd tegen de Boischewisten. De Beisciiewisien Ir Amerika Da gewone abonnementen tnascïioü twee punten E011 schip in brand ts Antwerpen Woelingen in Engeland. Vreeseüjk engsluk te Bon-Aüln De staking ln bet Parljzer dagbladbedrijf. De liberale kopstukken van het Arrondis sement Aalst hebben zich gewaardipd een voord tol de kiez-gr* Sturen Rechtuit gesproken, wij meenden dal zij meer verstand hadden. Zij leveren het bewijs, tot zelf aan de minst cnlwikkeldc menschen. dat zij niets geleerd le&hen uil al hetgeen de laatste vijf jaren gebeurde. Sukkelaars! Sukkelaars 1 Sukkelaarsparüj Vooreerst, door het booze ontchrktenen en hel hardvochtig behandelen van de werk- menschen heeft het liberalism oneindig bij gedragen om het socialism ie doen ontslaan en hel uil le breiden. Het is toch bekend, dat een werkman, vol gens het liberalism maar goed is om slaaf te zijn. Wat hart, wat greintje van medelijden treft een knecht of eene meid aan in een libe ralen dienst Wat hart, wat greintje van medelijden treft een werkmensch aan in eene liberale fabriek Dal zij spreken, dc knechten, de meiden uit de diensten in liberale huizen Dat zij ons eens verhalen hoe •hartelijk»» do knecht of de merd aan de deur gezel wordt, xotfhaast cenig ongemak of ziekte hun bflPt hun werk te doen I En degenen, die in liberale fabrieken wer ken, dal die ook eens spreken en verhalen Voor de machienen en de auto's, daar wordt moer voor.gezorgd dan voor de werkmen- scbon. bal is het Liheralismns Welke rechtzin nige burger, welke rechtzinnige landbouwer, welke werkman, al ware hij de minst ont wikkelde van heel het land, zou nu nog zijne *tc»u geven aan zulke mensohenhatende partij? Den ouden heer Woeste aanvallen, een man, die meer verstand heeft dan al de libe ralen van de twee Kamers te samen, dat durven de blauwe kopstukken van ons arron dissement. Zij weten nochtans zeer goed, dat dc naam van M. Woeste, tegenwoordig meer dan ooit niet eer en glorie omstraald staat. De 84ja- rige grijsaard, de man van óén stuk, heeft in duizenden harten de eereplaats herwonnen en hernomen, die hem onverdiend door het snoode Dacnsism van vroeger bij de onwe lende massa was ontstolen. Maar zie dat wederom, dat is liberalism |)e waarheid, die teil voor niemendalle bij de kopstukken van het liberalism. En dan zeggen, dat de katholieken verant woordelijk zijn voor den Duitschen inval in Helmie en voor den Duitschen roof en moord- tocht in ons land.... Zietmenschen, daar moet men wederom liberaal voor ziju Dat ■wederom, dat is liberalism Liegén, lit gen altijd liegen, liegen gelijk duivels, naar het ordewoord van den aartsvader van het libe ralism, den afschuwelijken booswicht Vol taire. De katholieken zijn verantwoordelijk, zeg gen zij. doordien dat er in het Belgische Leger niet meer soldaten waren 1 Goed libe rale schrijvelaars. En indien er eens meer ja veel meer soldaten in het Belgisch leger geweest waren, zouden de millioenen Duit- sche soldaten dan uit ons land weg te houden geweest zijn?... Hoegenaamd niet, en waar om niet?... Wel, doodeenvoudig, omdat wij, die eene bevolking uitmaken van zeven en half millioen inwoners, de legers niet konden tegenhouden van twee Janden, Dnitschland en Oostenrijk-Hongarie, die eene bevolking hebben van het een 60 millioen en 't ander 30 millioen inwoners, dat is te samen een honderd vijftien millioen.Zouden ueschaara- felooze liberale schrijvelaars misschien gewild hebben, dat al de manspersonen van heel ons landeken doodgevochten waren zonder ecnig voordeel voor ons Vaderland O! Liberalism O, lage partij vanvalsch- hcid en leugen Gij hebt ten ruimste ver diend dal uw rotte kraam voorgoed aan dui gen en splinters valt. Gelukkig voor ons allen bestaat nog altijd sterk en forsch de aloude katholieke partij, die gesteund op echte volksliefde, de ware zo verwonderd, zijn dat ik zoolang weg blijf.» «Wat al wonderlijke histories zei lde moeder Cunegondis, terwijl ze het vertrekkend meisje nastaarde. alk begrijp er nu nog minder van dan yan te voren,» voegde GondiL er ietwat ontevreden bij, «maar dit geloof iikltoch iéat zeker is: vader en Lneva hebben hot zelf do geheim y 3-1 Nadat Died'ericlc zoo 'driftig van tafel was opgestaan ging hij niet onmidde- lijk naar zijn werk, maar dwaalde, in de grootste neerslachtigheid verzonken het boscli in alle richtingen door. l>ien eed' had' hij nauwelijks een paar uren uitgesproken en toch drukte hij hem reeds zoo zwaar als lood op het ge moed, het was oene ware verlichting (voor hem, toen hij zich alleen bevond. ;Het, gezelschap der menschen, zelfs van zijn eigen huishouden diende hem bot biet; de vroolijke, spraakzame man van gisteren was plotseling, menschenschuw geworden. «Die arme heer Jan!» prevelde hij, welk een treurige tehuiskomst zal dof voor hem geweest zijn En vrouw Maoh tolde? Misschien besterft zij het wel van verd'riet.» «En met een enkel woord,» vervolgde hij «kon ik hen op het spoor der dierven brengen, ze zijn wanhopig van smart en belangen van de Y!;iamsche bevolking, even als de ware belangen van de Waalscbe be volking ter Darte neemt, en ?o<? in staat is om met goeden uitslag de pa) lij der ting en dtcingelcndijhet socialism, te be strijden en te verpletteren. Al wie, in heel ons Arrondissemet, den godsdienst, *s menschen lioogsten schat op aarde, liefhebben, al wie houden aan rust en orde in dc samenleving, al wie houden aan onzo kostbare moedertaal, het Vlaamse!), al wie houden aan recht en vrijheid in het land, al wie de roof- en moordzucht van het socialism verafschuwen, die allen zullen hunne stem schenken aan de katholieke lijst tot heil van Huisgezin, Volk, Land en Kerk Crops. De Minister van Spoorwegen heeft de noo- digo onderrichtingen gegeven opdat er met ingang von 1 December aanstaande, in de plaats van de gew ne abonnementen van een inuaud tusschen twee punten,'gewone abon nementen geldig voor drie maanden tussclien twee of verscheidene panton worden uitge deeld. Deze abonnementen loopen van af den 1 van elke maand de vastgestelde pr'j/.on zijn die van voor den oorlog, mei ICO ,0 verhoogd. Het Engelsch stoomschip Benalder was onlangs de haven van Antworpou binnen gevaren en lag gemeerd aan hangaar 22, nabij het Steun, waar zijne lading koprak moest gelost worden. Woensdag morgond beatatigde de beman ning dat er uit hei ruim rook opwalmde- Bij nader onderzoek bemerkte men dat de koprak vuur had gevat. De pompiers werden verwittigd en snelden onroiddelijk ter plaats. Het vuur werd bij middel van twaalf spullen bestreden. Vijf sleepbouien hielpen mede het vuur bekam pen. Ten 1 uur namiddag branddo de lading nog lievig voort. Men was van zin heel do lading onder water te zetten. Het vuur had het dek nog niet aangetast en de bemauuing bleef aan boord. Ben politieagent aangerand TE SCHAARBEEK Verleden nacht keerde de politieagent Van Cauwenbergh, wonende Van Sclioorstraat, na het eindigen van zijn dienst huiswaarts. Nabij zijne woning gekomen, werd bij onverwachts aangevallen door twee kerels. Een dezer bracht hem bij middel van een boksijzer een geweldigen slag op het hoofd toe. De politieagent stortre ten gronde, over vloedig bloed verliezende uit eene gapende wonde aan den schedel, terwijl de laffe aan randers de vlucht namen. Voorbijgengers vonden een paar minuten later den policieagent in een bloedplas lig- gen.^ Zij brachten het slachtoffer naar zijne woning, waar een geneesheer hem kwam verzorgen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De laffe schurken worden ieverig opge zocht. Hevige straatgevechten. LONDEN, 12 November. Een ernstig konllikt is te Cork uilgeborsten tusschen de soldalen van het ii»fanteri6regiment van- Shropshire en de bevolking. Een gevecht iu regel volgde, waarbij er langs weerskanten alrijke gekwetsten vielen. De troepen van Oxford en Buckinghamshire werden ontbo den, om de pplicie le helpen de orde te her stellen. In het gevecht werd er geworpen met stoenen, bloempotten, flosschen, enz. terwijl anderzijds ook revolvers, stokken enz. gebe zigd werden. De wanordelijkheden duurden meer dan drie uren. Talrijke magazijnen werden geplunderd. In de gasthuizen werden veertig gokwetsten verzorgd, doch het grootste deel der gewon den lieten zioh te buis verbinden. Het gesotnl ontstond Zondag avond door een twist welke plaats had tusschen solda len on burgers. De soldaten vielen de bur- iik, ik zou aan die wanhoop een einde kunnen maken.» Dit laatste dacht hij meer dan hij het zeide, want hij wa9 beducht zijne eigen woorden te hooren zoodra het dien duren eed betrof. Niet lang hadl hij doelloos aldus rond gedwaald toen d© nieuwsgierigheid hem bekroop om het kasteel zoo dicht mo gelijk te naderen. Hij wilde wel eens weten hoe hot daarop den oögenblik toe ging; misschien zou hij zonder opge merkt te worden, het eene en .ander kun non hooren en zien wat met den roof in betrekking stond. Hij sloeg) dus den weg naar Boeckél in. Zoo hij toen het hoofd had omgewend zou hij gezien hebben dat eene vrouw, achter hem opkwam, die echter van rich ting veranderde, als ze hem gewaar werd en hoven dien haren gang zicht baar versnelde- Een kwartier later stond Died'eriek, aan den voet van den hoogen muur die den slottuin omgaf. Hij staakte thans, zijne wandeling en luisterde met grootc oplettendheid of zich aan gene zijde van de afsluiting niets deed hooren. Niets. Er heerschte een doodscKe stilte die tor nauwernood door het getjilp van een spreeuw werd verbroken. Ja toch, Diederick meende een lichte voetstap te hooren, die zich snel voort bewoog: het geluid der yoetstappen die gers aan en kwetsten er eenigen licht. Do policie, bijgestaan door eeu gepaniserden uto, deed de plaats ontruimen en do soldaten werden naar de kazerne geleid. Dinsdag avond kwam eene groep van 200 sohia'-i' uP'deuw in de richting der stad. De po'ieïo trachtte ben den weg te versperren, doch zij werd overrompeld en schier onmid-. delijk onlsiOEid een verwoed gevecht tus sclien de bevolking en de soldalen. Iu wei nige oogenblikken tijds was T gevecht volop in gang, in verscheidene siraten te gelijk. De policie chargeerde Terscheidene malen, doch kon er niet in gelukken, de veohters te scheiden. Aisdan vroeg de policie hulp en alle ba- sci inbare politiemannen werden ter plaats gestuurd, onder hei hevel vaD den opzichter van 'iet graafschap. Zg ook chargeerden verscheidene malen, doch de strijd duurde voort. Eensklaps werden ook revolverschoten gelost en do onderoverste der policie, Har- ris, viel (getroffen Deer. De soldaten drongen in eene statie binnen en verbrijzelden er al de ruiioo. Een nieuw gevecht volgde, daar do policie de soldaten uit de statie wilde verdrijven. Do troepen van Oxford én Buckingshams- hiro kwamen dad tu69chen en zetten de straten af, doch spoedig waren de Vechters 111 andere siraten opnieuw aan gang. 0]» 08Q gegeven oogsnblik was do strijd zoo hevig, 'lat de bovelvoéireDde officier bevel gaf te schieten. De pólicieopzichter verzette er zich echter tegen. Er werd nog eene charge beproofd en ditmaal kondon de vechters gescheiden wor den en de soldaten naar hunne kazerne lerug gedreven worden. Op hunnen weg verbrij zelden zij echter nog de vitrieuen en de lantaarns. Een soldaat drong in een huis en wierp don huisraad door de vensters. Verscheidene ruvolversciioten werden op hem gemst, dooh hij kon ontsnappen. De schad^is zeer groot. De kolenmijn Givel, te Bon A in, was gisteren het tooneel van eau doodeiijk mijn ongeluk. Een grauwvonrontploffiing deed op 310 meter diepte, een gaanderij instorten met het ongelukkig gevolg dat drie mijnwerkera werden bodolveo. Zekere Willems, een 21 jarige jongeling, wonende te Gouthuin, werd snel verlost, maar overleed eenige minuten later. Na verscheidene uren arbeid, haalde men het lijk van den mijnwerker Lamhoito op, vader van zos kinderen, wonende te Givet. Do derde arbeider, Gardisseur, te Gouthuin, liep vrij hevige wonden op. Kardinaal Mercier in de Westminster Kathedraal Dinsdag had in Westminster kathedraal een dankdienst plaats. Onder de aanwezigen bevond zich kardinaal Mercier. De abt van Marodsous heeft een gelegen heidssermoen Uitgesproken, in hetwelk hij «ezogd heeftDe boerlijksle bladzijde in Engelanü's geschiedenis werd geschreven op den dag dat het land zijn zwaard trok om bet gemartelde België te beschermen. Na de plechtigheid gaf kardinaal Mercier, door een Ier3cho eerewaoht begeleid, zijnen zegeu aan de talrijke toegestroomde geloo- vigen. Voor do 4'corroctioneeleKaraer is Woens dag morgend de zaak gepleit van M. Feron, ^volksvertegenwoordiger, tegen den uitgever van de Volksgazet van Antwerpen en M. Kam. Huysraans. De aanlegger verwijt aan de verweerders hem beschuldigd te hebben in Kamerzitting van 13 October, een artikel uit de Volks gazet totaal verknooid voorgelezen te heb ben. M. LeoMeysmans, advokaat der verweer ders, heeft coivolusies van niot ontvankelijk heid neergelegd, onder voorweudHol dat zijne klienten onregelmatig gedaagd worden. M. Lefebvre-Giron, advocaat van M. Fe ron, heeft betoogd dat het geding wel ont vankelijk was en dat den vorm, aan de daging gegeven, uit te loggen is door de feiteu zelf van het proces. werd allengskens zwakker, eene deur kiraakte even op hare hengsels toen werd,alles weer stil als op een kerkhof. De kolenbrander sloop langs de tuin deur vooruit, in de hoop dat hij wel iets meer zou te weten komen als hij eens bij het kasteel waa. Wie dat vandaar hem had gadegeslagen, terwijl hij diep bukkend op zijn teenen voortschoof, en haast ie déren oogenblik stil stond, liet- hoofd in de lucht stak en de ooren spit ste, en zich zooveel mogelijk achter het. struikgewas dat op don berg- der diep© 9loot groeide, schuil houdende, die zou de hem ongetwijfeld voor een dief en inbreker gehouden hebben, welke met ^eene andere d'an slechte bedoelingen, het kasteed genaderd was. Hoe dichter hij bij het slot kwam hoe beklemder het aan zijn hart werd; hij kreog reeds berouw?, dat bij zich door de nieuwsgierigheid had laten medesleepen en stond' wel twintig maal op het punt om zich' weer te verwijderen. Maar het een of ander vaag geluid, het geklap van een deur of 't gerucht van een voet stap, hield hem telkens terug. Eindelijk héd! hij het punt bereikt, waar dé tuinmuur zich aan de hoogeren muur der stallen aansloot- Thans die moest hij kiezen of de 6tallen geheel voorbij, daar hij hier voor een blinden muur stond, die hem belette het klein ste geluid op te vangen of terug to koe ren. In het eerst© geval stelde hij rich. Hij vroeg dus aas do rechtbank ter zelfder- tijd uitspraak te doeu en over liet incident eo over den grocd dor zaak. Do verdediger heeft dan getracht do kwa de trouw van de Volksgazet te bewijzen, die, bewerdnd M. Feron te weerleggen met een artikel uit den Belgischen Socialist, een ander artikel aanhaalt dan dat hetwelk M. Feron in de Kamer voorlas. Do verdediger vraagt bestraffing van de Volksgazeten van M. Kamiol Hoysmans, die, in eon interview van le Peuple, de beschuldigingen van de Volksgazet voor rekening overneemt. Hij vraagt dus inlassckiogen In het ver volgde blad en in 20 bladen naar keuzo. M. Meysmans verzaakt aan pleidooien en houdt zich aan zijne conclusies. M. De Brouwer, openbaar ministerie, zal binnen 8 dagen zijn advies doen kennen. Te Brest. Koning Albert deed Woensdag morgend incognito eene wandeling te Brest; daarna keerde hij t8rug aan boord van den George Washington Om li ure 30 ontscheepten onzo Vorsten, de kroonprins en hun gevolg. Zij worden ontvangen door den prefekt, vice-admiraal Salaun, de ondorprefekt, do meier eu de militaire en maritime overheden. De eer werd bewezen door het 2® regiment koloniale infanterie met vaandel en muziek. Aan de KoniDgin werdeu bloemen aange boden. De bijzondere trein verliet Brest om 12 ure, terwijl bet muziek de Brabangonne speelde. BRUSSEL, 13 November. De Koning, de Koningin, prins Leopold en hun gevolg, terugkccremie van hunne reis naar de Ver Staten, zijn heffen morgend om 7ui eh'Q te Brussel aangekomen. M. De Delacroix en de andere ministers, de burgemeesters van Brussel, St. Gillis en Anderlecht, de gemeenteraadsleden en de dignistorissen van liet Mof hebben 1111. Ma jesteiten bij hel uitstijgen ontvangen. Een meisje bood namens dc gemeente St. Gillis, de Koningin bloemen aan. Na zich eenige oogenblikken met de aan wezigen onderhonden te hebben, namen de Koning de Koningin en prins Leopold plaats in do automobielen, welke hen naar het kasteel van Laken voerden. De talrijke nieuwsgierigen "die zich in den omtrek der static verdrongen juichten onze vorsten geestdriftig toe. Nog een slachtoffer zijner onvoorzichtigheid Gisteren avond werd de Beyersehe straat le Brussel, in opschudding gebracht door eene geweldige ontploffing.; In tiet huis nummer 4, der gemelde straat woonden do echtgenooten Wyckma;-. De man was onlangs van het leger teruggeko men en hij had als gedenkemsje een geladen granaat meegebracht. Gisteravond poogde de man het slaghoedje les le schroeven, waardoor een geweldige ontploffing plaats greep. Heel de huurt daverdo van den ge weldigen slag. Het lichaam van den man werd letterlijk in stukken geslagen terwijl de vrouw levensgevaarlijke wonden opliep. In de woning blijft geen enkel meubel geheel en bloed kleeft op deuron en muren. De vrouw werd bewusteloos naar het Sint "Pietersgasthuis overgebracht. Hel huis wordt door de policie bewaakt, in afwachting van een bezoek van hel parket dat werd verwittigd. De onrust in Turkije De leden der regeering met den dood bedreigd. In- verschillonde deoien van Stamboul zijn proclamaties aangeplakt, onderteekend dt» Roode dolk, waarin do regeeriug op straffe doa doods gelast wordt af le treden. Verder wordt or in felle bewoordingen ge sproken over oiukooping in de nationalisti sche partij, die niot meer dan een werktuig van het Comiteit voor Eenheid en Vooruit gang is geworden. Ook wordt de aandacht gevestigd op de vermoording van regeeringapersonen door Ali Fuad Pasja, commandant van het 13' bloot- van ontdokt te worden, in het an dere veroordeelde hij zich om even wijs te gaan aJs hij gekomen was. Hij wast met wat 10 doen en stond een oogenblrk aarzelend en besluiteloos naar den hoogen muur tc sturen. Daar meent Inj, bijna in zijne onmid" delijko nabij hod, con dof gekraak te hooren als van een deur die vastgeklemd is en met een ruk wordt opengetrokken Dit geluid' doet hem niet weinig ont stellen; onwillekeurig zoeken zijne oo* gen eene gunstige gele^eintlicid waar, rij rich verbergen kan. Deze was spoe- dig gevonden. Links, tegenover den iij weg, die langs den tuin gracht liep, lag tusschen een groepje knotwilgen,, eene houtmijt, waarvan het beneden gedeel te verschillende diepe openingen ver* toond'e. Met twee sprongen was Diede rick bij de takkenbossen en in het vol gende oogenblik' had hij zich ,plat op den grond in een der openingen geleed met het hoofd' naar buiten zoodat, hij zien kon wat er gaande was. Hij had deze snelle beweging, niet juister op tijd kunnen volvoeren, want pas bevond hij rich in zijn bergplaats, of hij zag door hét opengerukte luik, dat tot dén hooizolder boven de stallen toegang verleende, een hoofd naar bui ten steken en met sneUo blikken den gebeden omtrek doorzoeken. Diederick ontdekte bij dén eersten oogopslag d&t dit hoofd op de romp van legerkorps en een vaa ds leiders der natio* nalisten. Onder voorgeven, dat er een staatsgreep beraamd werd, heoft de regeering 80 perso nen aangehouden, onder wie de eecretarip van de liberale unie-partij en een generaal. Do meesten zijn eohler weer vrijgelaten. Tot hiertoe zijn de opstellers der procla* matie nog niet ontdekt. De regeering maakt zioh zeer ongerust. Twee bladen verschijnen. De dagbladbestuurders hebben gisteren een vergadering gehoudeu. Er werd besloten dat het eenig dagblad La Presse de Paris» zal blijven voortversohijnen. Het eerste nummer is gisteren ter perse gegaan. Er zal eeu morgend en een avond editie versohij nen. Een blad getiteld La Feuille Commune uitgegeven door typografen die van het syn- dikaat de toelating kregen om to arboiden, ral 's morgend en 's avonds verschijnen krach ten» een o\ereénkonVt tusschen do uit gevers van La Presse.de Paris en de be stuurders der afgescheiden dagblade* Eene mededeeling der Bolschev islen Uit Londen wordt gemold dal volgens oon draadloos bericht van de Bolscoowisten de zen het front van bet leger van Denilcine op eene breedte van 47 mijlen zouden doorge broken bobben. Een ander bericht uit Bolsohewisten bron meldt, dat de troepen van generaal Denikine eene zware neerlaag leden in den omtrek Dimitrieff. Op bet Necrd-Westfront STOCKHOLM, 12 November. Draad- looze berichten uitRoval meidon, dat ondanks do tegenslagen, de toestand niettemin zh gunstig aanzien wordt, daar de Franschen nu do plaats dor Engelsche zending hebben ia» genomen. Mon verwacht eerstdaags de aan komst van generaal Niessel. Van den anderen Jiant verklaren de Bol- schewislon, dat de positie van generaal Yudeniloh, alhoewel gevaarlijk, toch niet hopeloos is. Op hel Poolsche fronl WARSGHOW, 42 Nor. De Bolsje wisten grooto verliezen geleden hebbende ten zuiden van Polok, trekken zioh achteruit in Oostelijke richting, in do streek Lepel- Kamon. Bij liet innemen van Nowogorod Wolyn8ki. hebben onze troejien drie kanon non en veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. De vijand leed zware verliezen.' Een feeststoet aangevallen Te Centralia (staat Washington) werden Diasdag talrijke revolverschoten gelost op een optocht van oud-strijders, gehouden ter gelegenheid der verjaring van liet teekenon van den wapenstilstand. Vier oud-strijderr- werden gedood, tweo auderen levensgevaar lijk gewond en verscheidene anderen min erg gekwetst. Een d"r aanvallers werd aangehouden en door de oud-strijders aan een lantaarn opge hangen. Later werdon nog acht aanhoudingen ge daan. De aangehoudenen zijn Bolschewisten. CENTRALIA, 12 November. Meer dan 40 aanhoudingen zijn gedaan geworden in betrek met den aanslag gisteren geple gi door do Amerikaaoscho Boleche sten. Do aangehoudene, die terechtgesteld werd is zekere Smith, sekretaris der Bolchevisten. Hij had een soldaat gekwetst en nam de vlucht, achtervolgd door andere sol aten. Hij had echter nog zijn revolver eu soltoot af en toe op zijne achtervolger*. Eensklaps werd hem enne koord over den hals geworpen en vaD alle kanten regende het uu revolverkogels op hem. Zijn lijk werd naar eene brug gesleept en daar opgehangen. De inwoners van Centralia ve-klaarden vast besloten te zijn het rood gespuis uit den weg te ruimen. Wilhelm den oppersten stalknecht stondJ «Wat mag hij toch zoo zoekon?» die vroeg, hij zich angstig en nieuwsgieri" af. «Niomarid te zienriep Wilhelm na eene verkenning die slechts korten tijdi druurde, doch er met minder scherp om was- «Vlug opgezeten, opdat de vogel ons niet ontsnappe.» Het vensterluik werd met zulk eene kracht toegesmeten, dat het weder open sprong; iu het volgende oogenblik hooi de de bevreesde kolenbrander het aan houdend gebriesoh van paarden en het luidruchtig geroep van stemmen. De valbrug knarste op hare kettingen. Driftig trok hij zijn hoofd' terug en voelde het niet, dat het bij deze bewe- ging tot bloedens toe met de scherpe houten in botsing kwam, zoo groot was dé angst die bem had aangegrepen. Drie paaiden 6noi-den hem in gestreJr ten di-af voorbij; rijn hart klopte zoo geweldig dat het drcigd'e hem uit den boezem te springen. Met ingiehouden adem die luisterde hïj naar den langzaam wegstervonde hoef slag en eerst toen hij d'e paarden in h&b geheel niet meer hoorde, kwam hij een weinig tot herademing en kon hij we der met meer helderheid over rijn toe stand nadenken. 3 'i ycirolgiï

De Volksstem | 1919 | | pagina 2