Rond het Ministerie Eene geheimzinnige zaak te Templeuve. Eene dievenbende ontdekt Het einde van een automoblelkoers- Zwilsersoii-taiikaansGli hiCidsnt. HET GEHEIM VAN DEN KOLENBRANDER Esn interview van Kardinaal Mercisr Belangrijks éielslailan te Havre. De Spaansche griep Os Biftscto Onderzoekscommissie JAARGANG NUMMER Woensdag 28 November 1919 Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 3D Gr CENTIEMEN JJrukkor-Ui!"everJ. Van Ncffel-De Gendt Voor do publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot hel Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Zooals wij gisteren reeds onder onze Laat ste Berichten mededeelden, heeflM. Delacroix, behalve de ministers van het ontslaggevend kabinet, ook Ue hoeren Poullct, voorzitter der oude Kamer en Jules Destrée, socialis tisch volksvertegenwoordiger voor Charleroi, ontvangen. M. Delacroix zou aan den lieer Poullet de portefeuille van Binnenlandsche Zaken en aan M. Destrée deze van Wetenschappen en Kunsten aangeboden hebben. Diensvolgens zou het nieuw ministerie vermoedelijk bestaan uit 5 katholieken, 4 I socialisten en 3 liberalen, namelijk Katholieken de heeren Delacroix, Minis ter President en minister van geldwezen; Poullet, binnenlandsche zaken; Jaspar, staat huishoudkundige zaken; baron Ruzette, land bouw, en Rcnkin, spoorwegen, posten, zee wezen en telegrafen. Socialistende heeren Vandervelde, rechts wezen; Anseele, openbare werken; Wauters, bevoorrading en Destrée, kunsten en weten schappen. Liberalen de heeren Hymans, buiten- landsche zaken; Masson, oorlog en Franck, koloniën. De heer Poullct zal in dat Ministerie zitting hebben als vertegenwoordiger van de Vlaam- sche groep. Dat is de opvatting van den minister president en van enkele andere ministers. Niets is echter bepaald zeker. De Parle mentaire rechterzijde vergaderde Dinsdag, om deswege cene beslissing te nemen en hare voorwaarden op te maken. Woensdag zou de liberale linkerzijde ver gaderen. Een fntorview van M. Poullet. Een konfrater heeft zich cenige minuten met M. Poullet onderhouden, toen deze van bij M. Delacroix kwam. M. Poullet verklaarde dat hij nóg niets kon zeggen, daar de rechterzijde moet beslissen. Hij voegde er evenwel bij, dat M. Anseele zijne verklaringen zal moeten intrekken, of dat er onmogelijk vrede zal zijn. Verder zegde M. Poullet nog, dat hij van oordeel is, dat voor het oogenblik een drie- partijdig ministerie het best geschikt is om den heropbouw van het land telewerken en tc bespoedigen,daar zoodoende alle uitbating der pófftïek uitgesloten is. De opening van het Parlement verdaagd. Zooals men weet was de heropening van Kamer en Senaat bepaald op Dinsdag 2 December. Thans wordt gemeld, dat de opening zal moeten verdaagd worden. Men denkt dat de Kamers op 9 December zullen geopend worden. Evenwel is daaromtrent nog niets vast bepaald. De verdaging is toe te schrijven eerst en vooral aan het feit dat het ministerie nog niet bepaald is vastgesteld en tweedens, moet de Koning de zittijd openen en er de gebruikelijke redevoering houden. Men zal zich herinneren dat bij de herzie ning der grondwet in 1892, Leopold II ook de opening der Kamers deed en hij er eene redevoering hield. De socialistische eischen, Een congres van socialistische federaties van den Borinage vergaderde Zondag te La Bouverie, ten einde te beraadslagen over de socialistische medewerking aan 't ministerie Dc vergadering was van gedachte er aan deel tc nemen, maar ook waarborgen te eischen betreffende de hervormingen die men moet verwezenlijken. Deze medewerking moet niet meer geschie den in de manier der heilige eendracht. Ziehier wat deze hervormingen zooal zijn Inschrijving in de Constituante, van het Algemeen Stemrecht der mannen. Het afschaffen of democratiseeren van den Senaat. Inrichting van het acbturenstelsel. Afschaffing van art. 310 van het Strafwet boek. Het weigeren van nieuwe mijnenvergun- ningen, en het socialiseeren der niet vergun de mijnen. Uitbreiding der openbare scholen en van het technisch onderwijs. Militaire dienstplicht tot uiterste minimum beperkt. Verdediging der belangen van de strijders, verminkten ontvoerden en geteisterden. Een paar dagen geleden bield een rijtuig stil vóór de woning van den heer Lemaire, hoefsmid te Templeuve. Deze herkende het paard van een groentenboer van Bersee, den lieer Fl. Ballet, en hij vond deze in het rij tuig vermoord liggen. Het slachtoffer was verwurgd geworden en had bloedige wonden aan het hoofd. De onderzoeksrechter ondervroeg den zoon van het slachtoffer, die met zijn vader alleen woonde, en vond 1400 fr. in zijn bezit, waar hij den oorsprong niet kon van opgeven. Hij werd aangehouden. ta G8NTBRUGGE (Arsenaal) De policie officier De Bruyckere van de wijk Arsenaal komt de hand te leggen op eene gevaarlijke dievenbende, waarvan drie jonge kerels, welke voor desertie en begane dieflen te Gent werden opgezocht. De kerels waren sinds eenigen tijd naar Rijsel vertrok ken en over een tiental dagen alhier terug gekomen, zij hielden zich in een huis der Priesterstraat, te Gentbrugge verscholen. 's Nachts gingen zij uit op rooftocht en bij dage hielden zij zich schuil. Verleden week hadden zij in een magazijn der Burgstraat eene hoeveelheid schoenen gestolen. Zij waren zinnens een goeden - slag te doen en met hunnen buit naar Rijsel te vertrekken, toen de adjunkt kommissaris De Bruyckere, ervan op de hoogte gebracht, zijne agenten op wacht zette; deze iaatstcn gelukten erin de bende (3 mannen en eene vrouw) op den Brusselschcn steenweg aan te houden. Een dezer zekeren A. H., had een geladen revolver op zak, een andere zekere'O. B.., werd drager bevonden van een vervalschte Identiteilekaart; de derde A. D... werd deserteur van het leger bevonden. Een rijwiel, dat reeds van de verf ontdaan was, werd in 'thuis waar zij verbleven. Priesterstraat, te Gentbrugge, aangeslagen. De drie kerels werden ter beschikking van den beer Prokureur des Konings gesteld en onder aanhoudingsmandaat van den heer onderzoeksrechter Verwilghen, naar het gevang overgebracht. Het onderzoek zal wellicht een aantal andere door eene bende begaan aan 't licht bvengen. Palermo 24 Nov. De aankomst van den Franschen kampioen Boillot, de overwinnaar van den internationalen automobielkoers Targa Florio werd door een ongeluk ge kenmerkt. Op 20 meters van den eindpaal, toen de auto no^ met eene snelheid van 70 mijlen per uur reed, gleden de achterwielen van zijn auto weg en de auto reed in het volk. Twee soldaten en verscheidene andere personen werden gekwetst. Twee Amerikaansche officieren te Zurich aangehouden De Zwitsersche Bondsraad is door de poli cie van Zurich in een moeilijken toestand tegenover de Vereenigde Staten geplaatst. In een Amerikaansch handelsbureel te Zurich waren onregelmatigheden voorgeval len. De Vereenigde Staten deden door twee officieren een onderzoek instellen. Deze brachten de overheden het gebruikelijk bezoek. lie overheid te Zurich deed eehter de officieren aanhouden. Hun dossieren werden hun niet geheel terugbezorgd. De Amerikaan sche legatie houdt zich m^t het uiterst kiescae voorval bezig. Volgens nadere inlichtingen zouden de zakenlieden het zoo bewerkt hebben dat men tot de aanhouding der officieren is overgegaan De kooplië zouden den Amerikaanschen intendanciediensi bestolen hebben. Bij den Bondsraad is eene klacht ingediend. (13* Vervolg) De toestand van den wapenknecht was in derdaad ook een zeer bedenkelijke. Op een donkeren winteravond, in een onmetelijk bosch, door een onweder overvallen te wor den, is eene verrassing die den stoutmoedig ste van zijn stuk zou brengen. Wat zal ik beginnen, indien dit nood weer aanhoudt vroeg Wilhelm zich onrustig af. Een bevredigend antwoord o*p deze vraag kon hij zich niet geven, maar hij teekende zich vroom met het H. Kruis en beval zich met een vurig Wees gegroet, aan de hoede der H. Moeder Gods Maria. Dit gebed hergaf hem dan eenigszins zijne kalmte, hij lette er thans minder op, dat de regen met ieder oogenblik sterker neerviel, totdat hij spoedig in een stortvloed veran derde. De donder ratelde intusschen bijna onverpoosd boven zijn hoofd. Wilhelm kon onmogelijk nog langer de heirbaan houden. Haastig sprong bij van zijn rijdier, en voerde het ter zijde van den weg tusschen het ge boomte wiens bladerlooze takken ten minste nog eenigijrmate het geweld van den regen temperden. Op goed geluk volgde hij een smal en kronkelend boschpad dat hem tot zijne niet geringe blijdschap in een dicht mastenwoud bracht, waar dc hooge, dicht met naalden begroeide kruinen een uitmun tend regenscherm boven hem en zijn rijdier vormden. J Geruimen tijd had hij hier in volslagen duisternis rondgedoold, toen hij bij het ver- blindend licht van een feilen bliksemstraal, die op den voet door een knetterenden slag gevolgd werd, aan zijne rechterzijde een houten gebouw gewaarwerd. Toen de hemel weder in duisternis was gehuld, meende hij de zwakke schemering van een lichtje in de richting van deze woning te ontdekken. Daarheen begaf hij zich thans welgemoed op weg. Tweemaal was hij op het punt zich de armen of beenen te breken, doordien hij in een diepen greppel stapte, doch hij kwam ten slotte behouden voor de deur van het een zame vertrek. Hier overtuigde hij zich, dat de zwakke lichtschemering, die hem tot gids had ver sterkt, door een breeden spleet in de deur naar buiten drong. Nieuwsgierig legde Lij, alvorens aan tc kloppen, het oog voor deze reet en gluurde naar binnen. Het was een eenvoudig, vierkant vertrek dat hij aanschouwde. De vloer was van leem, het plafond en de wanden 'jan hout. Eene, eenvoudige eikenhouten tatel en twee dito schemels vormde het eenig huismeubilair, met nog een haard, langs welken eenig aar den keukengerief stond geschaard. Dit alles had óp wapenknecht met een enkelen, vluch- tigen blik overzien. Maar, des te langer rustte zijn oog op een man, die in een boek van het vertrek, voor een ruw gesneden kruis beeld lag nedergeknield, en met luider stem me bad (Christus, schenk ons genade Bescherm GEFOPTE REIZIGERS Op het oogenblik dat de paketboot Flandre St. Nazaire zou verlaten in bestemming voor Cuba en Mexiko, toen de passagiers reeds aan boord waren, gingen de stokers bij bel bestuur der Compagnie eene reeks eischen neerleggen, waarop zij onmiddelijk voldoe ning vroegen. Het bestuur trachtte vruchteloos de zaak in der minne te regelen en weldra werd dan ook bericht dal de boot niet vertrok. De passagiers werden terug aan land gezet.... Doodelijk automobielongeluk TE ANTWERPEN Maandag avond rond half zeven ure, heeft op den Meclielsche steenweg, te Antwerpen een erg automobielongeluU plaats gehad. Een auto is daar op eenen stootwagen gebotst en met zulk geweld, dat dc voerder ervan, Jules Goossens geheetcn, 52 jaar oud, wonende Montignyslraat, n. lil, doodelijk gekwetst werd opgenomen. Het slachtoffer werd in een naburig huis door dokter Ceulemans verpleegd en ver ders naar het St. Elisanetbgastkuis overge bracht, waar men bcstaligdc dat de man de de linkerbil gebroken had cn verders zware kneuzingen over gangch het lichaam. Ook wordt voor zijn leven leven gevreesd. Een© akelige kluclit Londen, 24 Nov. De vice-president der Vereeni deS'aten, M. Marshall, hield te At lanta eene redevoering, toen hem een drin gend telegram besteld werd hem meldende dat president Wilson overleden was. Dc meeting werd onmiddelijk verdaagd, terwijl de diep ontroerde menigte psalmen begon ie zingen. De afzender van het akelig telegram werd later aangehouden. New-York, 23 Nov. Bij een intervieuw toegestaan aan een correspondent van de «United Press» te Mechelen heeft Kardinaal Mercier de volgende verklaringen gedaan. «De werklieden in Belgie, de leiders van talrijke politieke partijen en hunne pers heb ben gedurende een lialve eeuw het katholi cisme, als godsdienst van het land bestreden en daardoor het openbaar geweten in ver warring gebracht. Thans oogsten wij de vruchten van die on gezonde campagne. Ook Frankrijk heeft dat euvel gekend, maar nu heeft het de oogen geopend en is tot nadenken gekomen. Ont zenuwd door een jaren lange vijandelijke bezetting heeft het Belgisch volk voor 't oo genblik zijn zedelijk evenwicht verloren, maar zoodra het uit zijne verdooving zalont waken en weder kalm kan nadenken, zal het de heerschappij over zich zeiven terug erlan gen. De uitslagen der kiezing zullen ons gele- gendheid bieden om onze tegenstanders te leeren, dat wij onze godsdienstige overtui ging willen geeerbiedigd zien. Wat onze bes te vrienden betreft, dien vragen wij dat zij hartelijk samengaan, met de werklieden wier lot moet worden verbeterd, en dat ze hen beschouwen als broeders in de gemeenschap der Natie, in eene op den zedenleer en den godsdienst steunende samenleving. Wat 't bolsjewisme aangaat, zijn succes is een hinderpaal voor den bestendige vrede. De geallieerden moeten samenwerken om in Rusland de orde te herstellen; zij hebben je gens een mogendheid die den Duitschen in val heeft tegengehouden een schuld van dank baarheid te kwijten, en behooren in te zien, welk een terugslag de anarchie op den we reldvrede heeft. Laten Wij aan Duitschland niet de eer en het voordeel, de Russische re volutie te verstikken.» Belgische militairen aangehouden De policie te Havre heeft de hand geleed op eene bende van 28 man, waarbij vele Belgische militairen, gehuisvest op dei boulevard d'Harfleur. Zij hebben uit de statie van Soquence groote hoeveelheden likeuren zijde ontvreemd, voor eene hooge waaide, die zij naar België verzonden. De heele bende zit achter slot. De Fransche en Belgische militaire overheden houden zich met de zaak bezig. Een bekend Engelsch geneesheer, M- Sol tan Fenwick verklaarde dezer dagen op het Heelkundig Congres te Londen Men vreest voor dezen winter eene nieuwe plaag van influenza,zooals deze van verleden jaar, en reeds verlaten duizenden lieden En geland, om naar Frankrijk en Italië uit te wijken. Die vrees is ongegrond. Zij die verleden jaar en over twee jaar aan de Spaansche griep bezweken, zijn gestorven omdat hun hart verzwakt was door onvoldoende voeding aan suikerhoudende waren. Het suiker en het vet zijn onontbeerlijk aan de werking van het hart. Tijdens den oorlog, bijzonderlijk gedu rende de laatste maanden, was er voorname lijk gebrek aan dczehoofdbeslanddeelen der voeding. Na suiker en vet niet meer onvindbaar zijn, zou de Spaansche ziekte zoo gemakkelijk geen vat meer hebben op de menschen..,.. 't Is zooveel te beter DE VREDESPOGING VAN 1916. De Duitsche onderzoekscommissie over de verantwoordelijkheden aan den oorlog, heeft Hindenburg en Ludendorf verder ondorhoord over den rol dien ze gespeeld hebben in de mislukking der vredespoging van presi- sident Wilson in 1916. De voorzitter Prof. Scheucking las nu een telegram voor van von Lersner aan het mi nisterie van Buitenlandsche zaken, volgens hetwelk Hindenburg verklaard had, ik be schouw het aanbod van Wilson als door Engeland uitgelokt. Om nationale redenen ft linnen wij met het oog op onze sterke mili taire positie hier thans niet in treden. De officieren en soldaten verwachten een niets ontziend inzetten van alle krachten. Luden- dorff verklaarde dat achter uitgelokt moest staan «om ons aan het lintje te houden.» In aansluiting op de voorlezing eener brief wisseling tusschen den vroegeren rijkskanse lier von Bethmann-Hollweg en Hindenburg over een uitlating van prof. von Schultz-Gra- vernitz (betreffende dienstverwijt van dub bel spel), verklaarde Ludendorff, dat het ar tikel van den afgevaardigde von Schultz- Gravernitz alleen beteekonis had, omdat er in den nadruk wordt gelegd, «dat wij ge speeld hadden.» Dat is eene eerlooze lengen. (De generaal word hier door den voorzitter in de rede gevallen, met liet verzoek derge lijke beoordeelingen achterwege te laten en met de verklaring dat hij den plicht liad prof von Schultz-Gravernitz als lid der Nationale Vergadering beschermen.) Ludendorff vervolgde: «ik wilde zeggen dat dit leugens zijn, die onder het volk de ronde doen en er op neerkomen, dat wij van al het slechte de schuld zijn. Het verwijt van dubbelzinnigheid kan bij nader onder zoek met worden staande gehouden, dat ver klaar ik hier met allen nadruk. BERNSTOFF. Bemstoff was Duitsche gezant in Amerika Hij had den 4 Mei 1917 een bezoek gebracht bij Ludendorff en deze zou hem verklaard hebben, dat den oorlog, ten gevolge van den verscherpten duikbootoorlog, op drie maan den zou afloopen. Ludendorff antwoordde daarop «Als Bernstoff zegt, dat ziin werkzaam heid ten aanzien van den vrede mij onge- wenscht was voorgekomen dan is dat onjuist Maar wel was in het algemeen de werk zaamheid van den graaf mij ongunstig. Ik acht het mogelijk dat hij den rijkskanselier over Wilson niet juist heeft ingelicht en dat hij daardoor een weifelen in de duikboot- kwestie heeft veroorzaakt, daardoor het ten slotte tot een oorlog met Amerika en de neu tralen komen moest. De werkzaamheid van den graaf beviel me ook daarom niet, omdat hij in Amerika zoo goed als niets gedaan heeft tegenover de Engelsclie propaganda. Aan déze propagan da alleen wijt ik het, dat de Amerikaansche soldaten den oorlog tegen ons als een kruis tocht hebben verklaard. Als Bernstoff zegt. dat wij Amerika alleen hadden kunnen weer houden van een toetreden tot den oorlog door Wilsons bemiddeling aan te nemen dan vraag ik of hij daarover den rijkskanselier ook vroeger mededeeling heeft gedaan. Ik heb althans van deze opvatting van de graaf tot dusver niets gehoord. Daartegen heelt von Bethmann Hollweg hier bestatigd dat graaf Bernstoff, hier voor de eerste maal meedeelde dat Wilson onmiddelijk na dc «Sussex» nota door Kolonel House liet wetm dat hij tegen Engeland niets kon doen daar de openbare meening er tegen was. Ook liier van wist ik tot dusver officieel niets. Dan moet ik gezegd hebben, dat ik den vrede niet wilde. Binnen twee maanden zou de zaak toch wel door de duikbooten beëin digd zijn. Deze woorden heb ik niet gebezigd ik ver lang dat de generaal-maarsehalk en al mijne medewerkers er over zullen gehoord worden of ik ooit gezegd heb, dat ik het Duitsche volk geen vrede wilde brengen. Dat is een hoon op de verantwoordelijkheid, die ik in mijn hart gevoelde. Ik verlang dat door het hooren van al mijne medewerkers over dit punt volledige klaarheid worde gesproken.» Hierop nam Hindenburg het woord «Ik wilde alleen zeggen dat ook ik verontwaar digd ben over hetgeen mijn trouwen helper en medewerker hier wordt ten laste gelegd. Hij is steeds voor den vrede opgekomen, zij het dan ook voor een eervollen vrede, en dien hoopten wij destijds door een Duitsche overwinning te bekomen en daarvoor werk ten wij dag en nacht. In elk geval protesteer ik tegen het verwijt jegens mijn medewerker Graaf Bernstoff antwoorddeIk wil alleen een misverstand uit den weg ruimen. Vol gens generaal Ludendorff zou ik gezegd heb ben, dat hij volstrekt geen vrede wilde maar dat is niet bij mij opgekomen. Ik bedoelde slechts: Ludendorff wilde te genover mij verklaren, dat hij Wilsons vre desbemiddeling niet wenschte. Iets anders heb ik nooit beweerd noch willen beweren. Toen .vervolgens Ludendorff verklaarde dat zijn opgewondendheid bij dit onderhoud moest worden toegeschreven aan het feit, dat Bernstoff voor hem een man was. die hem in zijn eer had gekrenkt, antwoordde Gothein, dat deze gevolgtrekking niet ge rechtvaardigd was, omdat Bernstoff slechts had willen zeggen dat Ludendorff er naar trachtte den oorlog niet door onderhandelin gen. maar door een overwinning te beëin digen. Ludendorff verklaarde ten slotte dat den toestand anders was dan Bernstoff dien be schouwde, wij gaven bewijzen dat wij den vrede wenschten. Toen in Rusland de revo lutie uitbrak en het succes aan de Stnchod verrassend groot was, verzocht Bethmann mij van deze successen zoo wéinig moge lijk gebruik te maken om dc vredesonder handelingen met Rusland. We hebben nooit misbruik gemaakt van onze overwinningen en beoogden in alles een eervollen en rechtvaardigen vrede voor het Duitsche Volk. de reizigersWilhelm hoorde dit gebed het trof hem tot in het diepst zijner ziel, en met al de levendigheid van een kinderlijk geloof schreef hij het terstond aan het gebed van dezen onbekenden kluizenaar toe, dat God zijne schreden hierheen bad geleid. Blijmoedig klopte hij op de van binnen toege«rendeldc deur. Dit gerucht deed den kluizenaar verrast van zijn gebed- opzien hg bleef echter ge knield. Het geklop herhaalde zich. Thans stond de kluizenaar op en trad op de deur toe. Wie is daar vroeg hij met eene wel luidende, mannelijke stem, die niet de minste vrees verried. Een verdwaalde reiziger, die in dit noodweer uwe gastvrijheid verzoekt, ant woordde de wapenknecht. Nauwelijks had Wilhelm dit antwoord ge geven, of hij hoorde een snellen ruk aan de grendel geven, de deur ontsloot zich. Gelooft zij Jesus Christus Met dezen groet ontving de eenzame bosch bewoner zijn onverwachten gast. Amen, antwoordde Wilhelm, terwijl bij eerbiedig bet hoofd ontblootte. Met een enkelen oogslag had de kluizenaar gezien, wat zijn bezoeker het drinvendst noodig had, en hij wilde zich reeds naar een tweede vertrek spoeden, dat door cene kleine lage deur met het eerste in verband stond, toen hij ontdekte, dat dc wa* knecht een leiriem in de hand hield en u deur achter zich open Ijet staan. Gij hebt een rijdier bij u vroeg de eremietik kan het stallen, zoo gij verkiest Ik verlang niets beters, eerwaarde va der, antwoordde Wilhelm, De kluizenaar glimlachte. Noem mij geen vader, zeide hij, ik hen geen priesterhet volk noemt mij broeder Arnoud. Met deze woorden nam hij den toom van den wapenknecht over, verliet zijne hut, en bracht het paard naar den kleinen stal, die zich achter zijne woning bevond. Binnen vijf minuten was bij bij zijn gast terug. Gij zijt vermoeid en druipnat, ook zal de rit in zulk een weer uw honger wel ge scherpt hebben, zeide hij. En zonder een antwoord af te wachten, opende hij de kleine deur aan de binnenzijde, en kwam een oogenblik daarna met eene mand vol houtblokken terug, waarmede hij een lustig vuurtje in zijn kleinen haard out stak. Wilhelm zette zich bij de vroolijk flikke rende vlam neder, ten einde zijne verkleunde leden te ontdooien en zijne doornatte kleede ren te doen droogen. De kluizenaar zette intusschen brood en bier op de tafel neder, en schoof deze ver volgens zoo dicht mojtdijk b'j de» haard, zoodat Wilhelm zijn vespei brood kon gebrui ken, zonder zich van 't vuur te verwijderen. Gedurende het reaal ondervroeg do klui zenaar hem over óc reden van zijn nacbte- lijken tocht door zulk een afgelegen en on herbergzaam oord en vernam toen met innige deelneming de noodlottij e gebeurtenis, waar van Wiihelms meester het slachtoffer was. O droevige gevolgen van die al te krijgs haftige spelen zuchtte hij weet men ook hoe uw lieer getroffen werd. Helaas, neen, broeder. Het geschieddo tn het gewoel en gedrang van een algemeen tornooi; waarin mijn heer Jan wonderen van moed verrichtte, nadat hij vooraf in afzon derlijke gevechten overwinnaar op al zijne mededingers was gebleven. De kluizenaar zuchtte nogmaals en fronste het voorhoofd. Waarom die diepe groeven in uw hoofd broeder vroeg Wilhelm eenigszins verwon" derd. De mensch is boos, mijn vriend, ant woordde de kluizenaar, en gekrenkte hoog moed schrikt vaak voor de vreeselijkste mis daad niet terug. v Hoe? hernam de wapenknecht verwon-* derd, zoudt gij dan...? De kluizenaar liet hem zijne vraag niet voltooien, hij legde hem dc band op den rechterarm en sprak Luister, ik wil u eene kleine geschiede nis vertellen Er leefde eens in bet land van Valkenburg een ridder, die dei naam fcud van zeer vroom en dapper .te zijn. Op menig steekspel had hij onder de behendigsten en moedigstcn ge schitterd de ridders, die hij uit den zadel had gelicht, kon hij niet meer tellen. Defaata die hij bij den adel en het volk bezat, verwek te den nijd van een ander ridder, die op een naburig slot leefde. ('t Vervolgt.V

De Volksstem | 1919 | | pagina 1