Eeae sïïsp uit 't Eraaislra Wal belaskenl liet woord csdulairo Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Telepkoon 114 JL> A. (jr T _/X. 3D 5 CENTIEMEN Drukkor-UitgoycrJ. Van Nüffel-De Gendï EEIS!E KETTERIJ lal Bulgarië POSTTARIEVEN De rcctiten van den gewezen keizer. De Vredesonderhandelingen x met Bongarlê Voor d® publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIav/.s, 3, Martelaarplein, te Brusetl8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Gheapsido, Londen. Het socialismus is, noch min noch meer, cen& ware ketterij. Zoo-iets houden staan, is zeker fel over drijven? Volstrekt niet Hetgeen ik beweer, is de echte en ontegensprekelijke waarheid. Ik zal het bewijzen. Meent gc dat het socialismus slechts een onverwezenlijkbaar en onuitvoerbaar huis houdelijk stelsel is, dal kan bestaan buiten alle godsdienstige kwestie? Daarop antwoorden zal deugd doen, want vele edelmoedige mannen laten of lieten (beter gezegd) zich meeslepen door de vredes- vcrecnigings- en gelijklicidsdroomen, die de aanklevers en medezangers van zoo een sys teem of dwaas stelsel vooruilzettcn. Denkt toch niet dat het socialismus slechts een ideaal voorstelt, door verfijnde «?n on baatzuchtige leiders gepredikt en aanbevolen. Indien liet er zoo toeging, zou er absoluut niets op te zeggen vallen, Doch 't is er anders mede gelegen. Immers onrecht, onrcchlvecrdigheid en ecne dwaze, ongerijmde, belachelijke, onmogelijke, god loochenende, onzedige, materialistische ze denleer hondt he< voor. Is 't niet zot van te durven beweren, dat den bijzonderen eigendom diefte is en dusr eene onrechtvcerdigheid beslaat? ls't geen oitzwilligheid, te houden staan we weten wel dat zulks niet ernstig is dat de Staat alleen mag bezitten Ze schijnen niet tc weten, die dutsen van socialisten, dat de Staat slechts gevormd wordt uit hel gemeenschap en vereeniging der vcrschillige huishoudens en personen. Men zou moeten verzoeken om te kunnen doen begrijpen dat een leger zonder soldaten, een muziekgezelschap zonder muzikanten en een biccnzwerm zonder bietjes kunnen be slaan. Hoe wilt ge dan dat eon gemeenschap pelijk bezit tot stand kome en stand houde, indien de persoonlijke eigendommen met tusschenkomen en aaide aan den dijk bren gen. Zulk een gemeenschappelijk staatsbezit is hedendaags 'onmogelijk. We weten genoeg door dö geschiedenis, hoede eerste christe nen alles in gemeenschap hadden en wel overeenkwamen in en niet zulk leven. Doch dit geschiedde vrijwillig, zonder daartoe ge dwongen te zijn. Zoo ook wordt dit nog tot stand gebracht cToor zekere gilden of ordegemeenten, gelijk thans onze klooslcrlingc«fvan beide geslach ten hel beleven. Dit zijn voorbeelden van echt 'colloclivismus of gemeenschappelijk leven, doch nog eens, 'i is uit vrijen wil en mei volle toeslemming van de daarnicè verbondenen en de daarin betrokkenen. Nu, de.socialisten zijn zeker niet van zin belofte van vrijwillige armoede te" doen Het tegenovergestelde is bijzonderlijk waarheid bij de collcctivislen of gewone socialisten. Iki.n gezegde kan dus met het bovengemelde -niet samengaan wanneer ze beweren dat de eigendom ecne voortdurende diel'le cn on rechtveerdigheid is. Ol wiilen de socialisten van alle stervelin gen, kloosterlingen maken en de maatschap pij in een algemeen klooster herschapen? Is dat mogelijk, redelijk? Eene uitzinnig heid of beter cene ketterij. liet socialismus is ongodsdienstig en zulke sacrificies voor God aan liet menschdom op leggen, daarvoor heeft liet geen gezag of niet de rninsie macht. Gemakkelijk slaakt het de kreet tegen de onwillige» Leve de Gelijkheid, de Vrede, dc algemeene broederlijkheid Waar vmdt men den zodelijken hefboom, waarvan hel socialismus kan gebruik maken Welk ideaal welk doel en einde sieli het zich voor? Im mers hel menschel ijk leven is slechts een greintje van het maatschappelijk leven Zijn doel is genieten zooveel, zoo gauw,zoo dikwijls, zoo lang mogelijk. Stoffelijk genot en zeker geen zedelijk, geen zielsgenot be tracht het. De begeerlijkheid voldoen en de familie afschaffen dc vrije liefde aanpredi ken en beoefenen de opvoeding der kinde ren aan den staat toevertrouwen en ze zede- 1 ijker wijze eene tegenstrijdige opvoeding bezorgen... ziedaar het einde van die kèttcrij. De duitsche materialisten, vaders en ont werpers van het socialismus, wilden den racnsch verdierlijken en hem zelfs de natuur wetten met de voeten doen treden. Zulks gebeurt hedendaags door het soda lismus. En daarom nog is die leering en dat stelsel eene ware ketterij. BELG!E EN HOLLAND Ret geval van Groenendaal. Het is onzen lezers bekend, dat de Nedcr- landsche minister van Builcnlandsche Zaken onlangs een niededeeiing stuurde aan den voorzitter der TweedeKaïner, waarbij bekend werd gemaakt dat het kamerlid Van Groe nendaal zich te Brussel niet alleen tot het Fransche gezantschap, maar ook nog tot andere vreemde overheden heeft gewend, dat in verband met het houden van een volks raadpleging in Nederlandsch Limburg. Waar de minister verklaarde geen andere mcdc- •deelingen omtrent deze zaak te kunnen doen, heeft de heer Van Groenendaal nu een ver zoek tot het instellen van een onderzoekings kommissie ingediend. He! Rijn-Maas-Scheldekanaal. De Kölnische Zeilung drukt de hoop uit, dat men bij het aanleggen van het Rijn-Maas- Scheldekanaal, met Belgic's belangen zal rekening houden. Hel kanaal moet de volke ren verbinden en moet de gemeenschappelijke belangen van beide landen dienen. De plaatselijke belangen van zekere steden of streken moeten voor het algemeen belang wijken. Het Keulen-Antwerpenkanaal zal de verlenging zijn van het te graven kanaal Rijn Douau. HOLLANDSCHE NOVELLE 3e VERVOLG. Buurman kan sterven en als ze dan dat pa pier niet heeft, is ze haar geld kwijt. Maar wacht, nu weet ze het. Vader heeft het ding in den almanak gelegd en het dus per abuis mede naar zee genomen. Ze weegt thans wel tien pond lichter Wat zal buurman wel zeg gen, als hij hofort, dat zijn geschrift, een reis mede naar Riga heeft gemaakt .Tan je bent een flinke jongen, zegt moe der. Je krijgt een boterham. Zijt gc*ooii op zee geweest, lezer Hebt ge u ooit zoo ver gewaagd, dat_ge niets zaagt dan licht en water? Ja Zeker over dag dan met mooi weer en kalme zee? Ge vondt het tGen misschien wel prettig cn dacht zeker iiet aan 't lot van zooveel zeelui die in stik— donkeren nacht met verraderlijke zeeën woe dende orkanen op dienzelfden plas ronddo len, niets ziende dan het zwarte zwerk, de verbolgen zee Er was misschien toen in het geheel geen wind, het vaartuig lag wellicht rustig op den-effen waterplas Maar als ge u nog eens zoover waagt bedenk dan, dat wind en weer en zee erg wispelturig van aard zijn en stuur dan vol vertrouwen een kort en Krachtig gebed tot God voor die arme vcrla- Hn zeelui. Hij zal u zeker verhooren en me armen zeeman bewaren. Gosmopoiiet is 'bevracht. Onder de Het wetsontwerp, vragende de terechtstel ling van dc verantwoordelijken aan den oor log, werd ten bureele der Bulgaarsche Kamer neergelegd, liet ontwerp voorziet 1. Hij die een werkdadig deel genomen heeft aan de voorbereiding, de verklaring en dc leiding van den oorlog, Staatshoofd, minister, kamervoorzitter, generalissime, kan tol de doodstraf verwezen worden, met verbeurdverklaring van al zijne goederen; 2. de diplomatische agenten en de buiten gewone afgevaardigden, bel/st met de zen ding geheime verdragen te sluiten, bekomen 15 jaar gevang, met verbeuring der goederen en burgerlijke afstraffing; 3. de volksvertegenwoordigers, de bevel hebbers van krijgseeriheden, de prefekten en anderen, die gebruik makend van hun ambt of bediening, meegewerkt hebben aan de oorlogsverklaring, zijn slralbaar met 10 tol 15 jaar gevang, verbeuring der goederen en afzetting; 4. deze die gebruik makend der omstan digheden, zich aan woeker overgegeven heb ben, krijgen 5 lot 15 jaar gevang, met ver beuring der goederen cn afstraffing; 5. een nationaal gerechtshof zal ingesteld worden om de plichiigen te oOrdeclen. EEN ONGELUKSHUIS Op den hoek van den "Waterlooschen steenweg te Ukkel, staat een huis, dat weinig kans heeft. Eenigen tijd geleden, kwam een auto camion, waarvan de rernmen gebroken waren in dolle vaart in hel huis terechteen policie- agent, die er een glas bier dronk werd op den slag gedood. Men begon do herstellingswerken. Deze gingen goed vooruil doch toen men de schooibalken wegnam. stortte geheel het onderdeel terug nefter. Het werk werd hernomen en was reeds ver gevorderd, toen nu gisteren namiddag een nieuw ongeluk plaatshad. Een brouwerskar is er met groot geweld binnengevlogen... Dc schade is zeer aanzienlijk. Afhoudingen op de jaarwedde der onderwijzers Op aanvraag van verscheidene onderwij zers, laten wij hier de afhoudingen volgen, die op hunne jaarwedde mogen gemaakt worden. Onwettige afhoudingen moeten natuurlijk wedergegeven worden, als zij niet verjaard zijn. Voor het persoonlijk pensioen van den onderwijzer mag niets achtergehouden wor den; maar zóó is hel niet voor pensioen van weduwen en weezen. In hunne pensioenkas wordt gestort bij middel van afhoudingen op de jaarwedde en bijwinsten van den onder.» wijzer. Bedraagt dit al te zamen ecne som van 3000 fr. of meer dan houdt men 3 t. h. achter, is de som minder, dan daalt de af houding tot 2 1/2. Worden nog inde kas gestort 1. liet bedrag van de eerste maand jaar wedde en bijwinsten van 1200 fr. of meer indien deze minder zijn dan 1200 fr. dan wordt enkel ecne halve maand afgetrokken. 2. Dc twee cerslc maanden van alle ver- hoogingen van jaarwedde ol bijwedden. 3. De sommen die aan de kas toegekend worden ten gevolge van straf, onregelmatige afwezigheid pï verlof, mei een maximum van eene maand jaarwedde. Als een onderwijzer trouwt of als een pehuwde man onderwijzer wordt, moet hij, tien jaar lang, op wedde en bijwinsten ecne storting doen, bij nnddc) van afhoudingen, van 1 1/2 ten honderd, cu na die 10 jaar vau 1 t. h. Ér mordt daarbij nog 1 t. h. afge houden voor ieder jaar dienst vóór hel huwelijk, en dat in aanmerking mag komen voor het berekenen van het pensioen. De onderwijzer mag ook zijn diploma doen gelden, maar moet daarop 3 of 2 1/2 t. h. storten voor ieder jaar. Een boodschap van Pressent Wiison De EineïsnÈaredscaEe Pet-Siiiek. De huidige Loodschap van tvl. Wilson handelt enkeloverde Binncnlandsche politiek onder andere over liet budjet, de belastingen, denarbeid.de levensduurte en de revolu tionaire beweging. LatJPzal hij eene bood schap opstellen in zake het Vredesverdrag. Be arbeid mag geen koopwaar zijn, zegt M. Wilson. De regeering moet de arbeiders het recht tot staken toekenen. Er moet voorgebracht en uitgevoerd wor den. De tarieven moeten voor Amerika, het kapitaalkrachtigste land ter wereld eer.o herziening ondergaan. De wei klieden-eischen verdienen aanhoord te worden, maar ook het kapitaal moet vruchtdragend zijn en verdient de bescher ming der regeering. Zij zijn de vijanden van het land die door oproer die hervormingen willen invoeren. De belasting op dc inkomsten mag de ondernemingen niet ontmoedigen. Amerika voert meer uit dan in. Om het evenwicht in Europa te herstellen is rle uit voer van goud of goederen of hel loekenen van crediel door Amerika een middel. Goud kan Europa niet uitvoeren. Amerika ook verlangt dit niet. Den toevoer van goederen beletten is den uitvoerhandel en de voortbrengst belemme ren en de betalingsmiddelen afschaffen. 1 Zou Amerika op handelsgebied afzonderen zijn. gunstige omstandigheden verlaat hel schip Riga. I3il Elzcneur seint men: gepasseerd Gosmopoiiet, alles wel aan boord. Vreeselijk loeit dc wind op de» Engelsche en Noordsche kusten. De Noordzee staat hol. 't Is een stikdonkere nacht. Maan noch ster ren zijn zichtbaar. Zwart is de lucht, zwart het water. Dc branding «is hevig aan de kusten. Stuurman, kies het ruime sop, of ge zijt verloren Draal toch niet. Hoor, de wind neemt in kracht toe. Bezig al uw zeemansta lent of ge zijt een kind des doods. Ge bev indt u niet ver van de westkust van Denemarken, niet ver van de kusten, die de Deen jenikysten dat wil zeggen ijzeren, ongenaakbare kusten, noemt. Haast u. Voelt ge de branding nog niet? Vooruit geraakt op lager wal. Wend het roer, de wind zal er u op slaan, Arme, verlatene, vader van kinderen, we hebben deernis met uw lot, gij wilt maar gij kunt niet. Hoe gering is 's menschen kracht bij 't geloei van den wind, het slaan der zee Kom, Toon Blom, span nogmaals uwe krachten in. Denk aan vrouw en kinderen. Nogmaals, kies 't ruime sop, ge zijt toch een man van ondervinding, ge tveet toch, dal uw dood hier zeker is. Ja, hij weet hetZie, zijn gelaat draagt de duidelijkste sporen van kommer en zor gen. Ja ook hij wil naar 't ruime sop, maar al zijn kennis en zeemanschap kunnen er hem niet brengen. Zie de Cosmopoliet t De slengen zijn "W IJ sigingen IN DE VAN 15 DECEMBER 1919 AF worden achterstaande nieuwe posttarieven toegepast binnen het Koninkrijk Brieven. 15 centiemen per 20 gram of deel van 20 gram. Enkele Postkaarten. 10 centiemen. PostkaartenAntwoord betaalcL—20 ccntn Druk werken, met inbegrip van tijdschrif ten welke niet ten minsto eenmaal per kwar taal verschijnen. Tot 25 gram, bruto gewicht 2 centiem boven 25 tot 100 gram, bruto gewicht, 5 centiem.boven 100 gram 5 cen tiem. meer per 100 gram of deel van 100 gr. Niets is gewijzigd wat betreft het port van nieuwsbladen en tijdschriften dje ten minste eenmaal.per kwartaal verschijnen. Gedrukte Adres- of Naamkaartjes, waarop geschrift voorkomt. 10 centiemen. Naamkaartjes waarop mets anders bijge schreven staal dan eene beleefdheidsformule in ten hoofste vijl woorden. 5 centiemen. Monsters. Tot 100gram, brutogewicht 10'centiemen boven 100 tot 200 gram, brut gewicht 15 centiemen boven 200 tot 350 gr bruto gewicht, 20 centiemen. Handelspapieren. 5 centiemen per 100 gram of deel van 100 gram laagste port15 centiemen per pakket. Kennisgevingen van OntvangKennisge vingen van Betaling van Postwissels en ken nisgevingen van betaling of niel-betaling van Handeteffectcnter inning bij de Post afge geven. 15 centiemen. Spoedzendingcn. Vast recht50 centen. Bijgevoegd recht voor het bestellen buiten den plaatsclijken kring van 2 kilometers tot 3 kilometers 0,50 fr. boven 3 tot 4 kilonieters 1,00 fr. boven 4 tot 5 kilometers 1,50 fr. cn voor eiken grooteren afstand 40 centiemen meer per kilometer of deel van kilometer. VANAF 1 APRIL 1920 is 't port, in Belgie cn in de Belgische Congokolonic toepasselijk op brieven, nieuwsbladen en tijdschriften gewisseld tusschen deze twee landen vastge steld aldus Gefrankeerde brieven15 centiemen per 20 gr. of deel van 20 gr. Nieuwsbladen en Tijdschriften 5 centie men per 100 gr. of deel van 100 gr. Verkoopprijs der kaartbrieven en gezegelde omslagen: Tot nader bevel wordt 3 centiemen opgeld betaald voor "kaartbrieven en 5 cen tiemen opgeld, voor gezegelde omslagen. Dienst dep postcheüs. Tijdens de maand November steeg het aantal inge schrevenen van 14,362 tot 15,371, met een totaal bezit van 105,008,811,92 fr. Tijdens dezelfde maand beliepen de in schrijvingen opde rekening 1 milliard. 132 mil. fr. namelijk: stortingen 265,730,597,20; overschrijvingen (kosteloos) 615,710,870,62; checks aan toonder 132 677,295,59; checks op naam en allerlei 118,618,005,78 zegge in T geheel 132,742,829,19 franken. Sedert 1 Januari overtreffen voormelde inschrijvingen C milliard, 500 millioen fr. dat herhaalde malen voorkomt in den tekst van de nieuwe wet der belasting op het in komen. Dat woord komt voort van cédille dat zeg gen wil kategoric of klas. De crdidaire belastingen zijn dus geklas seerde belastingen, verdeeld, gerangschikt in zekere kategoriën lmpotssur les revcnus gebroken, de zeilen uit de lijnen gesla gen, het schip is zonder roer. Kapitein, stuurman en bemanning zien een wissen dood voor oogen. Wind en stroorn drijven 't schip naar lager wal. Ze voelen zich onmachtig, om iets, zelfs het minste van hun lijfsbehoud te ondernemen. Ze staan bij den grooten mast, ieder in zich zelven gekeerd, denkende aan huis, biddende tot God. Op Ilern alleen vertrouwen zij nog. Zij zijn thans onmachtig, Hij is groot, Hij kan de storm en gebieden, de zee doen bedaren. Ja, ze hebben God wel uit T oog verloren, toen geen gevaar hen dreigde maar hun geloof is thans toch zoo groot. Heer, heb deernis met hen Vol vertrouwen bidt de stuurman, Toon Blom, tot zijn grooten patroon, den II. Anto- nius. Hij bidt, hij smeekt, voegt de handen krampachtig samen, heft schreiend de oogen ten hemel en denkt aan vrouwen kinderen. Hij ziet Mie, Anna, Piet, Jan. Hij act de Pa lingstraat, zijn 'huisje, buurman Klaas, de haven, de kaden met de schepen, 't Is avond hij is 't huis. De kinderen spelen of zingen, üezorgzame Mie is aan 't werk. Hij geniet een waar huiselijk geluk. Hij prijst an be straft, hii juicht toe en keurt af. Het schip snelt zijn ondergang te geraoet. Men ziet elkander sprakeloos aan. De bran ding wordt heviger en heviger, 't gevaar met 't oogenblik groolcr. Een grondzee veegt het dek schoon. Twee matrozen worstelen met de golven de anderen doen al 't mogelijke om hen te redden. Zij spannen bovenmen- schelijke pogingen in, maar het tweetal ver cadastraux ou professionals, op de dividend- den, de intresten der sommen gedeponeerd in bank, enz. enz. Nu kent gij, geachte lezers, do bctcekenis van het woord cédule of cédulairemaar er zijn nog veel woorden, in die wet voorkei mend,_die onverstaanbaar zijn, tracht even wel niet de bcteekenis ervan op (o sporen, 't is al verloren moeite, dat vergt opzoek in-» gen, geeft hoofdpijn, leidt tot mulelooze-dis* cussiöu en de finaal van '4 liedje is toch altijd BETALEN. Daarenboven, hoe meer men zoekt, hoe meer ontgoochelingen men te gemoct gaat. Draait cn keert het zooveel gij wilt, gij zult altijd-verloren uit het spel komen. Gedraagt ti dus in uw lot; aanziet den ontvanger der belastingen aLs een onfeilbare mcnsch en be gint maar op voorhand de briefjes te tellen welke de economisten van 't Institut Solvay met hun nieuw belastingstelsel uit uwe» coffre-fort, uwe oude kous, ol uit uwen aar den pot zullen weten te tooveren. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de gewe zen keizer van Duilschland een afgevaardigde naar de burgerlijke rechtbank van Wurtcm- berg zond, om te vragen dal do uitgave van het derde deel der Gedachten en Gedenke nissen van Bismïrrck, zou verboden worden. De vraag is gesteund op het feit, dal dit boekdeel brieven bevat van Willem II en dat deze zijn schrijversrecht wil doen gelden. Dc rechtbank heeft de vraag van den ge wezen keiter ingewilligd. De «aak zal nu voor een hooger gerecht komen. Do Opperste Raad noodigt Hongaarscha Vrcdesafgövaardigden uit. De afgevaardigde van den Opperste Raail in Hongarië, Sir George Clercq, heeft der» raad verslag uitgebracht over de nieuwe regeering die te Boedapest is tot stand geko men en als zijne meening te kennen gegeven dat deze regcering de noodige waarborgen biedt, om door de Entente te worden erkend. Als gevolg hierop besloot de Opperste Raad dc Hongaarsche regeering uitte noodi- gen, r.oo spoedig mogelijk afgevaardigden naar de Vredesconferentie zenden, om mede- deeling te ontvangen van de vredesvoorw aar den voor Hongarië. Deze afvaardiging zal ondergebracht wor den op de villa te Neuilly, welke Zaterdag laatst door de Bulgaarsche vredesdelegatie werd verlaten. Echtelijk drama te Forchies-la-Marcho Eene vrouw me! bijlslagen afgemaald In het huishouden van den mijnwerker Swinnen, te Forchies-la-Marche (Henegouw) ontstond herhaaldelijk twist, daar de man zeer jaloersch is. Maandag avond had er weer een woordenwisseling plaats tusschen de echtgenooten en weldra was het een kra keel in regel. Ssvinnen, door gramschap ver blind, greep een bijl cn bracht er zijn vrouw verscheidene slauen op het hoofd mede toe. De ongelukkige stortte bloedend ten gron de, geen teeken van leven meer gevend. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts de dood vaststellen, die oogenblikkclijk moet geweest zijn. Het slachtoffer was, evenals de dader, 58 jaar oud. De moordenaar werd kort ua fet plegen zijner misdaad aangehouden door de gendarmen van Fontaine l'Eveque. Het parket van Charleroi is Dinsdag namiddag ter plaatse geweest, vergezeld van de wetsdok ters die de lijkschouwing gedaan hebben. dwiint in de golven. Blom vergeet een oogen blik zijn eigen gevaar en bidt vurig voor zijne makkers, die weldra voor Gods oordeel zullen staan. Daar denkt hij weer aan huis, aan Mie, aan zijne kinderen. Als ze eens wisten in welk gevaar, hij op 't oogenblik was, wat zouden ze doen Weten ze hel Zou het op onze kusten ook stormen Zou Mie thans gerust slapen Wat zouden kinderen doen !)c hangklok in de woonkamer van de fa milie Blom laat twaalf slagen hooren. Mid' dernacht, en toch is vrouw Blom nog niet ter ustc. Ze zit peinzend aan tafel en snel gaan de koralen van den rozenkrans haar door de vingers. Ze bidt, ze bidt vurig en reeds twee uur lang. Ze weet, dat het noodweer is, ze hoort het bulderen van den wind, bet slaan van de zee. Ze zoekt troost in het gebed, ze kan niet slapen:* T Is vreeselijk weer, stik donkere nacht. Haar man is in dit weer op zee, Ze zoekt hulp bij God, want morgen, straks, kan zij een weduwvrouw zijn. Daar hoort ze cenig geluid in het kleine kamertje, waar Jan en Piet slapen. Ze luis tert. 't Is de stem van Jan. Zou den jongen wakker zijn, naar den storm luisteren, aan zijn vader denken, om hulp schreien Moe der Blom staat op en gaat in het slaapkamer tje van de jongens. Ze slapen, de jongens. Ziet, Jan en Piet liggen daar rustig ze hooren geen wind, ze luisteren niet naar den storm ze zijn in den leeftijd, die geen zorgen kent. De moeder gaat weer naar de woonkamer en hervat haar gebed, dat met 't oogenblik vuriger wordt. Daar wordt ze weer in haar gebed ge stoord. Ze hoort weer geschreeuw in T kleine kamertje. Ze staat andermaal op en gaat nog maals naar de jongens kijken. Jan woelt door 't bed en schreeuwt moe der. Wat roept Jan Blijf je der af PietBlijf je der af t_ Jan is weer rustig. Hij droomt, denkt moeder. Vader Vader Piet maakt mijn schip stuk. Laat hem er af blijven Ach, zucht dc moeder, hij denkt aanzijn klomp. Hij roept vader ter hulp hij weet wel, dat vader veel van hem houdt. Jan is andermaal stil. Daar begint hij weer. Vader dan, vader dan! Iloort u niet? Piet bederft het tuig van mijn' klomp. Toe, laat hem er af blijven. Vader dan, hoort u niet? Een traan ontspringt aan moeders oog. Zc hoort de windvlagen, ze luistert naar 't rin» kelen der ruiten. Jan wordt eens wakker, roept ze. Toefc je doet zoo akelig. Jan ontwaakt, wrijft zich slaperig de oogea cn zegt, Piet bedierf het tuig van mijn schip ea vader wilde me niet helpen. Vader is op zee, Jan, zegt moeder, Is 't nu al morgen 7 vraagt hij, 't Is nacht Jan. Hoe laat is 't dan Twaalf uur, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1