lat s«p iiil'l tenaoslwi Europa aan den rand van't graf Minister Franck in Congo Het geval Jamar Hos esnlae Fransshen in do handen der Bolsjewim vielen Bedieningen van Dactylo's en Tolken De aflossing der bezettingstroepen EENE KIEZING BETWIST GEVAARLIJKE DIEFSTAL JAARGANG NUMMER Woensdag 10, December 1919 Bureelen: Kerkstraat, 9 en £2, Aalst. Teleplioon 114 I .A. Gr 33 ï-i A. i_> 5 CENTIEMEN Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-De Genot Voor ds publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tol hei Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brnssel j 8, Place de la Boorso, Parijs en 105, Cheapside, Londen. De gansche wereld, doch inde eerste plaats het oude Europa, is door den oorlog op vree- selijke wijze geschokt. Hierover heeft een uiterst belangrijke kon- fercntie plaats in Amerika. Men wil de oude wereld herop helpen, maar wanneer dit zal gebeuren, weet niemand. Europa is door den oorlog niet ver van zijn algcheelen ondergang gebracht. Het lot van Europa is in amerikaansche handen. Het herstellen hangt af van ameri kaansche verkoopers cnEuropeesche koopers. liet alles loopt var. geen leien dakje. Nog- tans zijn al de conferentieleden met de beste inzichten bezield voor Europa, en bijzonder voor België. Hetgeen wal tegenwoordig het ergste praamt, isde wisselkoers. De oorzaak van den wisselkoerskrisis ligt voor de hand de Amerikaansche uitvoer wordt steeds grooter, terwijl de invoer nage noeg op denzelfiden voet blijft. Het gevolg hiervan is onvermijdelijk dat de eerste de tweede m zulkdanige verhoudingen overtreft en zulk hoog cijfer beeft bereikt die, vóór den oorlog als fabelachtig zouden uitgekreten zijn. Om het gewenschte evenwicht te her stellen, zijn menige noodzakelijke faktoren vooralsnog tot onwerkdadigheid gedoemd. De maandelijksche statistieken voor het loopcnde jaar tot einde Augustus duiden aan in miljoenen dollars: Uitvoer: 5271 miljoen; invoer2261 miljoen; verschil 3010 miljoen. In Juli had men een oogenblik gedacht dat de krisis haar hoogtepunt bereikt had en dat Europa zich spoedig zou herstellen, doch de verbetering, die men toen had vastgesteld, was alleen toe te schrijven aan voorbijgaande omstandigheden de staking der dokwerkers van New York voor wat den uitvoer betreft en de meerdere invoer van Azia en Brazilië. 't Zal wel teenemaal nutteloos zijn te wijzen op al het ongunstige dat voor ons voortvloeit uit de waardevermindering van ons geld: doch dit ware voor ons nog het slechtste niet, indien wij maar grondstoffen konden uitvoeren. Dat is ongelukkiglijk het geval niet en wij mogen er van overtuigd wezen dat wij, voor langen tijd nog, groote koopers, doch zwakke verkoopers zullen blijven, wat voor ons dan ook mets dan gevaar oplevert. Destijds was Amerika afhankelijk van de Oude Wereld voor wat de financies betreft; bet voerde kapitaal in en betaalde het mei koopwaren. Nu is de toestand heel en al veranderd Amerika heeft zijne schulden afgelegd, het hoeft voor omtrent twee en half miljards amerikaansche titels uitden vreemde teruggetrokken en nu ia het de schuldeischer van diezelfde Oude Wereld geworden; het heeft haar tien miljards dollars geleend, voor dewelke liet ten titel van interest telken jare van 5 tot C miljoen dollars moet ontvangen. Dat groote verschil van passief in den han delsbalans is voor ons evenals voor onze ver bondenen eender ingewikkelsle vraagstukken om op te lossen en is werkelijk niet van aard om de reeds overgroole moeilijkheden, waar mede wij te kampen hebben, te boven te komen. Doch zoo de huidige staat van zaken niet zeer rooskleurig is voor ons, zij is ook niet zonder gevaren en dan nog van de kleinste niet, voor de Yereenigde Staten zelve. Aan de oveizydt- van den Oceaan vindt Dien nog wel is waar zakenmannen die zich verheugen over de toenemende waarde van den dollar, doch door degenen en ze zijn dc talrijksten - die de gebeurtenissen ernstig en zonder vooringenomenheid nagaan, is het vooruitzicht mei al te aanlokkend zij vree zen het stijgen van den dollar of anders ge zegd hel daler» van den europeeschc munt, eoo zeer als wij zelve. Inderdaad zij voorzien dat er een oogen blik./.al komc-n dat Europa niet meer koopen zal om de eenvoudige reden dat het niet meer zat kunnen betalen. En dat zulks geene on mogelijkheid is, wordt van stonden aan reeds klaar door het feit dat reeds talrijke gesloten koopen, zoowel van Engeland als van Frank rijk en van Belgie zijn ingetrokken. Het Amerikaansche volk, dat in 't alge meen weinig aan den dag van morgen denkt, is daarover natuurlijk zeer tevreden omdat het hieruit cene dwaling in de levensduurte voorziet, doch de voortbrengers die wel aan den dag van morgen denken, nemen de zaken heel anders op en 't is niet zonder schrik dat zij zich afvragen wat er van hunne onderne- mmgen komen moet zoo de uitvoer van hun ne voortbrengsels naar Europa stop gezet wordt. Van dien abnornalen toestand zou het stil leggen van honderden en honderden fabrie ken het onvermijdelijke gevolg zijn en mil joenen werklieden, wien men geene andere bezigheid zou kunnen ter hand doen, zouden broodeloos gesteld worden. De omwentelingsgezinde elementen «en ze zijn vrij talrijk in de Vereenigde Stalen touden vrij spel hebben om hunne verderfe lijke theonen bij het volk ingang te doen vinden en meteen liepe de maatschappelijke orde en rust de grootste gevaren. De wisselkoerskrisis kan dus oorzaak wor den van de zwaarste rampen en 't is derhalve zeer aannemelijk dat alle weldenkende en vredelievende wereldburgers verlangend uit zien naar den uitslag van de studies en de besluiten der Konferentie. HOLLANDSCHE NOVELLE 1* VEKVOLC. Nou berg je lappen maar en ga maar naar moeder, om te zeggen, dat 'k om acht uur bij haar aan boord zal komen. Goed grootvader, en u zal dan zorgen dat 'k niet bij Wimper op den winkel moet, hee DM beloof ik je. Dag grootvader Dag Jan Dat 's toch wat gewonnen denkt Jan heengaande, 't Andere zal vroeg of laat ook well ukken Jongen, wat zal 'k scheepjes snijen en als'k ze verkoop, krijst moederde centen. Ik wil graag voor baar werken, ze heeft het lang genoeg gedaan. Liet ze me maar naar zee gaan, dan verdiende ik meer! Maar daar wil ze met van hooren, omdat vader zaliger verdronken is. Maar, is 't daar om nu zeker,dat ik ook zal vedrmken? Dat 's immers gekheid 't Is acht uur geslagen op de huisklok van Mie Blom m 't Dormanslop. De jongens zijn al naar bed en 'tvuur in den haard is al uitgedoofd. Er komen toch geen menschen meer om water en vuur, na achten. Mie en haar dochtertje hebben geen vuur noodig 't is niet koud. Ze zullen ook a! gauw naar bed gaan, want 't is morgen om drie uur al weer dag. Als ze niet op grootvader moesten Zooals wij gisteren reeds melden hebben de aanhoudingen van Jamar, Longueviile cn Jan Lujs te Antwerpen eene groote opschud ding verwekt. Er worden hen twee soorten feiten ten laste gelegd Volgens eene klacht neergelegd door den soldaat Pannecoucke, lacht welke verloren ging, doch later door i»I. Modest Terwagne herhaald werd, zouden zij op 3° November 1917 den socialistischen volksver tegenwoordiger Victor Ernest verklikt hebben als deel makende van de bijzondere inlich tingsdiensten evenals ingenieur Frankignoul, van den Engelschcn inlichtingsdienst. Zij zouden ook op 12 Januari 1918, den soldaat Pannecoucke zelf verklikt hebben. Deze zuu reeds op 20 November 1918 bij den bevel hebber der militaire veiligheid te Antwerpen klacht neergelegd hebben. Daarbij heeft De Belgische Socialist eene reeks dcffutistrische artikelen afgekondigd onder meer op 15 December 1917 en 5 Januari 1918, waarin de soldalen opgemaakt werden de wapens neer te leggen en de werklieden der munitiefabrieken, het werk te staken. Maandag namiddag om 4 1/2 ure, heeft de minister van justie eeno afgevaardiging der socialistische federatie van Antwerpen ont vangen, welke hem kwam vragen, onraidde- iijk MM. Jamar cn Longueviile te doen in vrijheid stellen. De minister antwoordde dat zulks niet in zijne bevoegdheid viel en dat het gerecht hier alleen te beslissen heeft, wat er moet gedaan worden. Te Antwerpen De aanhouding der drie socialistische lei ders heeft onder de Antwerpsche socialisten groote opschudding verwekt. Toen dc metaalbewerkers, wier sekretaris Longueviile is, dezes aanhouding vernamen, wilden zij onmiddelijk in weikstaking gaan De leideis zetten htn aan kalm te blijven en aan 't werk te gaan, doch zulks ging niet Maandag namiddag staakten reeds 14.000 metaalbewerkers, ook de voerlieden, de havenwerkers er» de diamantslijpers zouden m - aking gaan, indien de drie aangehou denen niet in vrijheid gesteld werden. Ook tegen den uitgever van De Volksgazet zekeren Dierckv werd een aanhoudingsman daat afgeleverd.'üezei8 echter naderhand in vniheid gesteld. Maandag morgend moesten de drie aange houden voor de Raadskamer verschijnen. Op aanvraag hunner verdedigers werd de zaak echter tot Woensdag verdaagd Maandag avond werd eene vergadering van de Federatte der Syndikaten gehouden. Na eene beraadslaging van ruim 4 uren, weid besloten eene proteststaking van 24 uren te boudeu. Telegrammen van verzet zullen gezonden worden aan M Van der Velde en aan liet parket van Antwerpen Dinsdag morgend zou ook eene groote monsterbetooging plaats hebben. Drie mee tings zulleo gehouden worden, alwaar gezel len Huysrnans, Eeckelaers, De Bruyne, Ver luiden, en de leiders der syndikaten hel woord zullen nemen. Dö kamer. Moet aan de Kamer toelating worden ge vraagd om Jamar te kunnen vervolgen Neen, dewijl rijn mandaat nog met goed gekeurd is en de Kamer met zetelt op dit oogenblib Mogelijk zal toch toelating moeten gevraagd worden later, nadat zijn mandaat goedgekeurd is en de Kamer zetelt, en zijn aanhoudings mandaat door de raadskamer moet worden vernieuwd. In de Kamer had Jamar zijnen zetel gekozen tusschen zijn Aolwerpsche collegas De Bruyne en De Schutter Oe houding der Socialisten in de Kamer. Men is benieuwd hel verder optreden te zien van 1. Do minister van justicie. M. Van der Velde 2. De socialis'ten in Kamer Het is cene leugen te zeggen dat bet parket willekeurig optreedt tegen den Vakbond Het parket vervolgt voor bepaalde feiten; Voor die bepaalde feiten zijn er honderd tallen personen in hechtenis genomen Voor die bepaalde feiten heeft de socialis tische partij strenge vervolging gevraagd en geen genade gekend Zal de socialistische partij twee maten en twee gewichten kennen en alleen tegenover socialisten genadig zijn Men moesi alle dofai listen, alle activisten vervolgen de uiteiste linkerzijde EISCHTE het ontslag van minister Barmignie, omdat hij maar een schijn van toegevendheid bad getoond. Nu eenige socialisten zijn aangehouden, stellen de roode zich boven het gerecht en verklaren den oorlog aan de maatschappij door het uitroepen der algemeene werk staking. Het drama der zinneloosheid TE BRUSSEL Een priester vermoord. De moordenaar. In de wijk waar hij woonde, werd Martin Flon, de moordenaar van den Eerw. Pater Louette, algemeen als een gevaarlijk dron kaard aanzien. Hij heeft het overigens van niet ver geerfd: zijn vader die ook een verstokt dronkaard was, is in een zinneloozengesticht overleden Voor een niet viel Martin Flon iedereen lastig. Werken kende hij met. Hij leefde van bedelen en van wat het Werkloozenfonds hem opbracht. Acht dagen geleden kwam een deurwaar der hem melden dat hij zijne kamer moest erlaten. De gevaarlijko kerel verstond het echter zoo nieten ware de deurwaarder er met in gelukt te vluchten, ongetwijfeld zou hij een slecht oogenblik je beleefd hebben. Over eenige weken werd Won smoordron ken naar het poficiebureel van Cureghem ge bracht. Daar werd hij als razend en verbrij zelde alles wat hem in handen viel vooraleer wachten, zouden ze er ai in liggen.' Mie riet opeen turfje, want tegt ze Die 't Kleme niet eert, Is het gtoote niet weerd. Moeder verstelt Jahs klefcren, dio altijd gelapt moeten worden en zit te breien. Geen van beiden zeggen een woord. Moeder zit na te denken en Anna wil haar niet sloren. Daar wordt de deur geopend en treedt grootvader binnen. Goejen avond samen. Hoe maken het jelui Zijn de jongens al ter kooi Ben ik geen tui van de klok Dag vader Dag grootvader klinkt hot uit den mond van moeder en dochter. 'k Zal mijn ander maar laten vallen, hé Mie zegt Janus een stoei nemende. Doe zulks, vader, zegt de weduwe Blom. 't Weer is nog opgeknapt vandaag, hé zegt Janus. Moeder knikt, Anna breit ieveric door. Ja nus, steekt de voeten onder de talel en ziet zijne schoondochter aan. Wel Mie, *>et je zwarigheid, dat je me hier hebt iaten komen T Een beetje, vader. En dat is Dat ik met u eens wilde praten, over een beroep voor Jan De jongen is van mid dag van school gegaan en moet een ambacht gaan leeren. Dat 's nog al gemakkelijk, zegt groot vader. Na zou ik hem bij Wimper op den win kel willen doen, wal denkt u daarvan? Wim- men er kon in gelukken, hem het dwangkleed aan te trekken. Hij bleef dan gedurende drie dagen ónder bewaking in het gasthuis van Anderlecht, doch daarna verklaarden de geneesheeren, dat-hij mocht vrijgelaten worden en onge lukkiglijk werd hij losgelaten. Zondag avond had hij in zijne kamer een vreeselijk rumoer gemaakt, doch al zijne ge- buren vreesden hem en dus is er niemand tusschengekomen. De kerel bevindt zich thans in verzekerde bewaring. Een onderzoek door de Fransche militaire commissie werd in Zuid Rusland ingesteld, waar drie Faansche officieren en 15 soldaten in Maart in handen der bolsjewiki vielen. Zij bevonden zich allen ziek, met drie ge neesheeren en 43 erg gewonde Grieken in de butfctzaal der Beresovkastatie, die met mi- traileusen door 10 Grieken verdedigd werd. De bolsjewiki drongen er binnen en alhoe wel de vlag van Genèvo er uithing, wierpen zij met een granaat naar de gekwetsten. Een geneesheer ontving een sabelhouw, wilde vluchten maar werd neergeschoten. Nadat de gevangenen van hun papieren en geld beroofd waren, werden zij naar Kieff vervoerd. Talrijke burgerlijke bedieningen van dac tylo's en tolken staan op hel oogenblik open bij het Belgisch bezettingsleger. De voorkeur voor het toekennen dezer bedieningen zal aan de gedemobiliseerden gegeven worden. De kandidaten moeten hunne aanvraag zenden aan den Luitenant-Generaal, bevel hebber van het Belgisch bezettingsleger, 4de Gebied, dio hun kennis zal geven van de voorwaarden. H!J VERTREKT OP 10 JANUARI. REIS VAN 6 MAANDEN. Op 10 Januari zal de minister van koloniën in gezelschap van majoor Paulis.aan zijn kabinet gehecht ie Marseille inschepen naar Afrika. He reis zal 6 maanden duren; hij gaat. als nuofd van het departement van koloniën, ter plaatse eene vergelijking maken tusschen de KHgtsr.he manier van koloniseeren en de Engelsche. Hij reist van uit Marseille naar het kanaal van Sue* naar de Mombassakust en zal dus eerst do Bntscho Oost-Afrikaansche kolonie bezoeken. Vandaar zal hij zich naar Oebanghi bege ven on dan naar onze nieuwe bezittingen ituandu en iTrunrti, om uit ie komen te Usu- binv op hot Tanganikameer. Van uit dtu laatste statie zal hij per stoom boot Kuhiiln bereiken en dan den stroom af vuren tot Stanleyville. Na het bezoek dezer streek trekt don minister weer 't hiiimuilapd in. dwnr» dour bankuru, naar Kasai. Dit der reis zal een maand karavaan vragen. ton slotte zal hij naar Kunhassa en Bene den Congo afdalen, om dat te Boma naar Antwnrpen in te schepen. Voor zijne reis aan te vangen heeft de mi nister Maandag namiddag de vertegenwoor digers van de Pers ontvangen en hun uit- ipggingen gogeven over den toestand der openbare gezondheid in de kolonie en de aanwprving van geneoshoeren. WUIen «dj zwarte werkkrachten hebben, dan Is er een#» gezonde bevolking noodig en daarom heeft de minister die meer genees heeren in Congo, noodig heeft, aanzienlijk de voorwaarden der aanwerving verbeten], de aanvangswedde m«d bijgaande vergoe dingen kaü JU.400 fr bedragen. Er vertrekt eene bijzondere kommissie voor de studie der slaapziekte. De minister wijdde breedvoerig nit om de middelen voor de handeisbedrijvtgheld In Congo uit te breiden. Terloops meldde hij dat op 2 December In de mijnen van Kilo een klomp gouderts van kilo 380 gram werd ontdekt, de grootste die tot au toe in Afrika werd ontdekt De aflossingsbeweging der Belgische be zettingstroepen is den 1 December begonnen. Thans is zij in vollen gang en 7.al den 17 December voltrokken zijn. Ziehier eenige bijzonderheden erover Gedurende de eerste maanden der bezet ting bestonden de Belgische legermachten uit twee legerafdeelingen en eene divisie ruiterij, In dc maand Juli zijn de landers en de jagers te paard teruggekeerd en bleef er nog slechts eene enkele brigade ruiterij, die der gidsen, welke sedert een jaar m Duitschlandf verblij ven, van af December 1918. De late leger- afdeeling en de 6de legerafdeeling zijn iu Duitschland sedert de maand April, dus sedert acht maandeu. Dc nieuwe schikking der Belgische bezet tingsmachten zal drie divisies infanterie be vatten en drie lichte groepementen (dus drie halve regimenten lanciers met de karabiniers wielrijders en hulpdiensten). Er was zelfs besloten geweest de infanterie te verminde ren op twee divisies, doch als gevolg op politieke kuiperijen in den schoot der bevol king bestatigd, is men overeengekomen van drie divisies ut het Belgisch gebied te hou den, waarbij gevoegd worden eene Fransche divisie infanterie en een regiment Fransche cavalerie, onder Belgisch hooger bevelheb berschap. Hel bezettingskorps zal de 2e, 3e, 5e, 6e, 9e, 10e, 11e, löeen 22e regimenten infante rie omvatten, alsook de le, 2e en 3e regi menten artillerie, groepen houwitsers en aw aap geschut der genie. De 1ste divisie zal 't Noorden van het ge bied bezetten met de Kreitsen van Cleef, Geldern, Kempen en Munchen-Gladbach de 4de divisie het Noord-Oosten, langs den Rijn met ide Kreitsen Mörs, Crefeld, Neuss en Grevenboicb de 2de divisie het zuiderdeel van 't gebied met deKreitsen Erkelenz.Heiais- berg, Gheilenkircheu en Aken.DeFranschen. zullen Juliers en omstreken bezetten)en zullen! te Aken blijven tot den dag der bekrachtiging* van het vredesverdrag. Vergeten wij niet te melden dat er twee bataljons Grenadiers te* Eupen liggen en twee bataJjons van het 18de Imie te Malmedy. Op dit oogenblik reeds zijn' talrijke Belgische troepen aangekomen en nemen deze de inkwartiering over der ver trekkende troepen. De Balgen In het brughoofd van Keulen Ingevolge cene overeenkomst betrekkelijk de indeeling der verbonden troepen op den Imker Rijnoever, werd er beslist dat een ba taljon infanterie (tot het 2e linie behoorend) in vervanging van Engelsche troepen de plaats van Benrath bezetten zal, die gelegen is io bet brughoofd van Keulen, op eenige kilometers van Dusseldorf. per is een knappe kleermaker, en Jan kan er komen. Grootvader schudt 't hoofd en zegt De jongen mag niet varen, hé Mie Welnu, wil je hem van 't varen afhouden stuur hem dan ntet bij Wimper. Jan, kleer maker 't Is bespottelijk i De jongen is voor /eeman in de wieg gelegd, geloof me. Hij leeft op 't water. Wees nu eens verstandig. Wil je diet hebben, dat Jan vroeg of laat naar zee gaat, stuur hem dan niet bij Winter Maar hij moet toch wat leeren, vader? Zeker, hij tirag geen luibak worden. Maar er zijn toch nog andere ambachten die Jan beter passen Weet u er een, vader Zeker, en een goed ook. Er is een jon gen bij Sanders, den bootmaker noodig La 'ten wij Jan daar hèen zenden, dan gaat hij met varenen we dwarsboomen hern toch niet in zijne wenschen. Regrijpje het goed, Al»». Zeker vader, heel goed, maar... Wat maar Zou het bootraaken vroeg of laat niet de oorzaak kunnen zijn, dat Jan toch naar zee gaat 't Kan gebeuren Mie, maar als je hem bij Winter op den winkel stuurt, gebeurt het eerder. De jongen beeft bepaa/d een hekel om naaldridder te worden. Nu, dan geef ik me gewonnen. U zult dan zeker wel zorgen, hé vader, dat Jan bij Sanders komt Laat dat maar aan mij over, Mie. Ik zal dat varken wel eens wasschen. Kom Anna, ga naar bed. zegt moeder tegen baar dochtertje, je hebt slaap. Je slaapt met de breinaalden in de hand. Ja moeder Kom, haast je wat, ïk wil ook naar bed en 'k heb nog even wat met grootvader af te handelen. Anna gehoorzaamt en gaat naar een klein vertrekje achter den water- en vuurwinkel, dat haar en moeder tol slaapvertrek dient. Je hebt nog wel even den tijd, té vader? Zeker meid. Hei je zwarigheid Och neen Ik zou je alieen maar eens willen vragen, of je met eens moigen of overmorgen voor me naar Riaas Vieescöbou- wer zou willen gaan De weduwe Blom zwijgt, waarom groot vader Janus dan ook vraagt En waarvoor dai Mie Och vader.... Nou rneid, spreek op. Om hier nu niet in vervelende herhalingen te vallen, lezer, stippen wij even aan, dal Janus niets weet van t gelukje, dat zijn zoon. voor eenige jaren, acht honderd gulden uit de Staatsloterij heeft getrokken, noch dat 't geld zoo maar los weg aan buurman Klaas is geleend. Geen wonder dus, dat hij zijne schoondochter, bij 't booren van dit nieuws vetbaasd aanstaart. Mie roept hij. Wat zeg jc Ja vader, 'i is waar. En waar zijn de dmtea Opgemaakt Hoe kunt ge dat vragen, vader Neen, we hebben ze aan buurman Klaas geleend. Een groep kiezers van het arrondissement Thu»n eischt de nietig verklaring der Kamer verkiezing aldaar. Zij steunen zich op bet feit, dat in sommi ge gemeenten de milicianen der klas van 1916 hebben mogen kiezen en in andere niet. Daar er zoo weinig verschil is in het stem- raental met het stelsel Van de Walle, zouden deze onregelmatigheden den uiislag der kiezing kunnen beïnvloed hebben. Schier alle dagen worden dieften gepleegd in het munitiedepot van het kamp van Bo verloo. Gisteren drong eene bende van 30 tot 40 kerels in den depot, dreven er de schildwach ten op de vlucht en plunderden er drie wag gons obussen. Ondanks het alarm is men er niet in go- lukt de daders te vatten. Zoo. En nu wou je zeker, dat ik ze giüg terughalen, hé l Ja. ja ik heb al laog de diepte van je vaarwater gepeild Afin, ik tal me maar niet ophouden, met te vragen waar om jelui me nooit iets van dat gelukje hebt medegedeeld. Neen, dat zal 'k niet. Ik zal naar Klaas gaan, hoor Mie, en de dutten vragen, is 't goed Geel de papieren maar hier. Papieren vader Ik heb te niet Wat zeg je Ben je gek meid Buurman heeft een papier op zegel ge- teekend en Tom heeft helper abuis meft naar tee genomen-.. En? Waar is Toon, vader En bei je Klaas nog nooit om je centen gevraagd, Mie Ja, reeds viermaal, maar hij wil niets geven hij wil eerst de schuldbekentenis zien. Schrift maakt menschen zegt hij. Dat 's ook iets. En wat wil je nu, dat ik doe, meid Dat u eens ga vragen, vader, om hon derd gulden aan Klaas Vleeschhouwer. Honderd T Ja meer niet. Klaas is goed voor me, dat weetje. Hij levert me hout en turf, zoo goed cn goedkoop mogelqk. Een ander zou dat niet doen. Ik wil dan ook van 't geld niet meer spreken, maar Jans Plank is zoo ziek. dat weet je hé? Geeft nn Klaas honderd gulden, dan za! ik het geld naar haar toebrengen, ze heeft het zoo noodig, ze beeft aan alles gebrek. (Verv.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1