Eeae greep uit 't Zeemansleven OüilschiëRii en de Entente De groote vliegtocht van Engeland naar Australië L AD Aan een Martelaar. Het incident te Breskens. Hst huidige Duitsche leger. Dnitschers door Belgen gered. het treinongeval te Nlnore- De houding der katlralieke partij Roemenië teekent het Vredesverdrag met Qostenrijk en Bulgarte- Bureelen: Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Telephoon 114 13 C3- 5 CENTIEMEN Drukker-UitgeverJ. Van Ncffel-De Gemot Voor da publiciteit bulten hel Arrondissement Aalst, zich te wenden tol het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs In de kerk van het St. Michielskollegie, Priemstraat, te Brussel, geschiedden Donder dag morgend de lijkplechtigheden van den E. P. Louette, het onschuldig slachtoffer van de gruwelijke moord, waarvan onze lezers de ijselijke bijzonderheden kennen. Talrijk was de opkomst, want de versla- gene telde niets dan vrienden, die hem eenc eerbiedige genegenheid toedroegen. Dc E. P. Louette had naam verworven als geleerde, maar tevens ook stond hij bekend als een .man van hart, van groote geestesgaven en van reinen zielenadel. Weldoende ging hij door hel leven, zich opofferend aan de jeugd, haar onderwijzend, hare schreden richtend op de baan van het goede, op den weg naar de edele grootsche betrachtingen. Onschatbaar zijn de diensten door den E. P. Louette als Priester en als Leeraar bewezen; diep wordt hij betreurd, want wie met hem in aanraking kwam voelde zich onweerstaanbaar tot hem aangetrokken. Die man viel onder de verdubbelde slagen van een moordenaar, van een zinnelooze zoo als er beweerd wordt, 't Is mogelijk dat de misdadiger krank van geest is, maar zijn ver leden is daar om te bewijzen dat het een Godsdienst en bijgevolg ook een Priesterhater is. 't Is dus de haat die den arm van den moordenaar hij weze dan ook zinneloos gewapend heeft. Die haat is hem niet van zelf in het hart gekomen die moet cr, ontegen sprekelijk, ingepompt zijn door de omgeving waarin hij vroeger verkeerde. Wraakroepend misdadig is de handelwijze van de ellende lingen die den haat tegen God en Zijne die naars in dc harten storten van eenvoudige lieden, en hen maken tot verdorven wezens die ten slotte niet terugdeinzen voor de mis daad. Wij groeten ontroerd de nagedachtenis van dm E. P. Louette. Wij buigen ons diep voor het stoffelijk overschot van den Martelaar, die sliert niet woorden van vergiffenis voor zijn beul op de ontverfde lippen. Hierboven zal het onschuldig slachtoffer reeds zijne«beloo ning ontvangen hebben bij het Schuldeloos Lam, dat ook onder beulshandcn stierf op den Golgotha. E. P. Louette, Martelaar van het Priester- kleed, wees Hierboven den voorspreker van bet zwakke raenschdom. Bidt den God van Barmhartigheid voor dc hekeering van de onzinnigen, die hun Schepper in zijne bedie naars vervolgen, in stede van ootmoedig, be rouwvol, het hoofd en de knie te buigen voor de Almacht. Spreek ten beste voor dc arme verdwaalden, die haten in plaats van te be minnen, omdat zij niet weten wat ze doen. n. n. v. D. D. Nog geen antwoord In de Duitsche Nationale Vergadering spraken MM. Muller en von Sirusom over den internationalen toestand. In zake |de 400.000 ton havenmateriaal aan dc Entente uit te leveren, zal een com missie naar Parijs gezonden worden met de noodige documenten om te bewijzen dat die eisch niet kan voldaan worden. Gisteren, Donderdag, han de ministerraad nog geen beslissing genomen in zake den tek'tst van antwoord aan den Oppersten Raad. De houding van den Amerikaanschen Senaat. Een soiidariteifsgebaar dringt zich op. Dc «Times» meldt dat het mogelijk is dat de Amerikaansche Senaat het waarborgver- drag eerstdaags zal onderzoeken. Zekere senatoren oordcelen dat cr iets voor .Frankrijke rust moet gedaan worden om aldus Duilschland te waarschuwen. en 105, Cheapside, London. ^Het waarborgverdrag heeft meer kans om bekrachtigd te worden dan 't vredesverdrag. Op M. Wilson wordt drukking uitgeoefend. Het zelfde blad verneemt uit New York dat men in Wallstreet gelooft aan een finan- cieele hulp en voldoende credietverleening door de Vereenigde Staten aan de Europee- sche landen. ONZE OORLOGSWEEZEN Het zal voor onze lezers belangrijk zijn te vernemen welke sommen reeds als onder stand aan onze oorlogsweezen werden ver leend, en in welke evenredigheid per provincie. Tot 30 September 1919 werd uitbetaald heeft hen verzorgt. Beide slachtoffers hebben zware brandwonden in 't gelaat, aan armen en beenen. Wat de plaats der ontploffing zelf betreft, het is een gebouw dienende tot droogerij van verbandwatten dat ontploft is. Door de lucht verplaatsing zijn de ruiten der nevenstaande huizen verbrijzeld. Groot Brussel ff. 761,534 Antwerpen 1,175,350 Brabant 961,393 West Vlaanderen 634.168 Oost Vlaanderen 1,282.205 Henegouwen 1,189,542 Luik 964,044 Limburg 212,545 Luxemburg 429,282 Namen 1,216,021 Aan de weduwen van burgers overleden door oorlogsfeiten werd verleend tot 30 September 1919 Groot Brussel fr. 43,100 Antwerpen 41,550 Brabant 165,450 West Vlaanderen 262,200, Oost Vlaanderen 373,150 Henegouwen 437,400 Luik 155,800 Limburg 11,500 Luxemburg 104,900 Namen 359,600 HOLLANDSCHE NOVELLE 10c VERVOLG. Laat eens zien, boe lang is hij nou weg -Grootvader, roept Jan. Janus wordt in zijne berekeningen gestoord en ziet Jan daarom zuur aan. Wat is er nu weer iongen zegt hij. Hoe veel verdiend toch wel een timmer man aan boord Meer dan een gewoon ma iroos, grootvader Zeker, jongen. Hij heeft bijna zooveel als een stuurman. Nou, dan zal 'kgoed leeren bijSanders! Waarom vraagt grootvader. Wel, als ik dan mijn vak grondig ken, grootvader, monster ik voor timmerman aan boord van een schip. Dan verdien ik veel geld. veel geld voor moeder Dat zou 'k ook maar uit mijn hoofd zet ten, t grootvader heengaande. Op straat gek- denkt de man Mie houdt den jon gen van 't varen af. Hoe ze het draaien cn\ n zal, de jongen zal vroeg of laat toch egat uitgaan. Nu, dat hij gaat! Hij wil J doen voor zijne moeder om veel geld voor haar te verdienen en God zal hem zeker daarvoor zegenen en bewaren. De weduwe Blom bidt met eenige buur vrouwen bij 't lijk van Jans Plank. Wat is 't lot van een zeemansvrouw, denkt ze. Arm gestorven, zonder man, die-haar de oogen De zaak voor het gerecht De Telegraaf verneemt uit Middelburg dat op Vrijdag 19 December voor de Middelburg, sche rechtbank zal worden behandeld de zaak tegen een viertal inwoners van Breskens die zich op 2 November 1.1. schuldig maakten aan het vernielen, althans het wegnemen van een Belgische vlag van een aldaar In de haven liggend Belgisch vaartuig. Van de zijde van het O M. zijn in deze zaak een tiental getuigen gedaagvaard. Kardinaal Mercier te Parijs Cardinaal Mercier is te 16 uur 15 aange komen, ontvangen door den Belgischen ge zant, baron de Gaiffier dTIestroy, en dooi den voorzitter der Academie van zedelijke en staatkundige wetenschappen. In het wachtsalon heeft de gezant de aan wezige voorname personen en dc journalis ten voorgesteld. Bij hei uilrijden uit de statie werd de car dinaal eerbiedig begroet door de talrijke menigte. De cardinaal wordt heden te 5 uur namid dag, door President Poincaré ontvangen. Zondag zal hij in Notre Dame de Mis voor dragen. Onfploffing te Turnhout Drie slachtoffers. De heer Notenbaert, scheikundige, bezigt in de Oude-Vaartstmat, te Turnhout, een gebouw voor het vervaardigen van scheikun dige produkten. Woensdag voormiddag had daar een geweldige ontploffing plaats. De drie aanwezige personen J. Neyt, bediende, D. Porto-Carrero, werkman, vader van 10 kinderen, wonende te Oud Turnhout, en een Antwerpenaar, Breedenraedt, die daar bij toeval aanwezig was bekwamen erge brand wonden. M. Neyt is dc minst erg getroffen. D. Porto-Carrero en dc Antwerpenaar heb ben zeer ernstige brandwonden. Beiden zijn naar het gasthuis overgebracht. Dr. M. Proost dicht drukte. Heer, bidt ze, laat mijn Anna nooit eene zeemansvrouw worden, houd mijn jongens, als 't hun zalig is, van dc zee af. VI. ACHT JAREN LATER. De ezer moet het ons,niet ten kwade dui den, a!> wij hier een sprong doen van acht jaar 11 ;j zal er te eerder door te weten komen wat hij misschien verlangend is te weten wij, wij zuilen er niet tc langdradig door worden. Onze personen zijn op dit oogenblik heel wat veranderd. Om met Janus te beginnen, hij is niet meer die krachtige, sterke zcerop van voor acht jaar, neen hij is nu afgeleefd. Hij draait de brug ook niet meer open en is al een paar maanden bedlegerig. Nu, men begrijpt dut licht. Grootvader Janus is op 't oogenblik acht en zeventig en altijd heeft den man hard gewerkt, gewerkt in regen en wind, over dag en 's nachts. De man is nu stijf van de jichlen de rlieumaliek als inen hem aanraakt, schreeuwt bij het uit van de pijn. Zijne kennissen zeggen, dat hij het niet lang meer zal maken, zij schudden het hoofd als ze bij Janus uil de deur komen. Wc zullen ook eens noar Janus gaan zien en kken of de mensehen gelijk hebben. We treden in de bruggewachterswoning. In de bedsteê van 't kleine woonvertrek, ligt Janus met den rechterarm buiten hed. Zijn gezicht is mager en zijn mond is pijnlijk ge trokken. Anna, meid 1 roept hij, den ouwe heeft zoo'n pijn, Alles doet me zeer en dat al zoo lang hé M. Churchil verklaarde in ,'t Lagerhuis- dat in Augustus 1919 het Duitsch leger een half millioen man sterk was. Thans wordt het op 390,000 man geschat. Na de bekrachtiging zal het tot 200,000 man herleid worden. De policie telt 70,000 man. De burger wachten leggen hun wapens in de magazij nen. De vredesconferencie zal over hen be slissen. Vreeseüijk tramongehik XE BRUSSEL Eene generaals-dochter gedood. Donderdag morgend, rond 11 ure, is ér op de Louizalei, ter hoogte van de Lesbrous- sartstraat, te Brussel, een vreeselrjk ongeluk gebeurd. Mej. Marie Hannateaux, 22 jaar, dochter van den generaal van dien naam, wonende op de Louizalei, 183, verliet de ouderlijke woning om eene boodschap te gaan verrich ten rn de stad. Ze wachtte op de komst van den bruinen tram en toen deze toekwam nam zij er plaats in. Nauwelijks was de juffer ge zeten of het viel haar plots in dat ze thuis een voorwerp, welk ze van noodehad, had laten liggen. Mej. Hannateaux stond op, verliet het rijtuig en wilde van bet platform stappen juist op dat oogenblik zette de tram zich in beweging. Het meisje verloor het evenwicht, viel en rolde onder het tweede rijtuig van den tram. Dc ongelukkige werd bet hoofd letterlijk verpletterd. Op de angstkreten, geslaakt door de oog getuigen van het ijselijk voorval, stopte de tramgeleider, die de juffer met had zien af stappen, onmiddellijk. Men snelde het slacht offer ter hulp en 't was maar met veel moeite dat men het van onder het voenuig kon uit halen. Alle zorgen die men het ongelukkig meisje toediende bleven vruchteloos zij was om zoo te zeggen op dén slag dood gebleven. Het lijk van het slachtoffer werd naar de ouderlijke woning gedragen. M. Van Herck. pobcie-officier van de 6° afdeeling, heeft on middellijk een onderzoek ingesteld en het Parket verwittigd. Te Vlissmgen zijn 6 schipbreukelingen van een Duitschen treiter aangebracht, welke op een mijn is geloopen. Zes andere opvaren den zijn verdronken. De schipbreukelingen werden opgepikt door het Belgisch stoomschip Bremen naar Oostende bestemd. Een der slachtoffers aan bezweken. zijna wonden Woensdag namiddag is Edm. De Meyer, van Oullre, die met een vracht boomen over den ijzerenweg in de Geeraardsbergschcstr te Ninove kwam gereden en wiens gespan door een koopwarentrem werd verrast en waarbij hij ook werd getroffen, aan zijne wonden bezweken in het gasthuis van Ninove. 't Slachtoffer laat eene ziekelijke weduwe en drie kinderen achter. Do toestand van de vrouw van Eycbem, het tweede slachtoffer, boezemt nog steeds onrust m. Moed houden grootva, moed houden Met het voorjaar zult ge wel opknappen. He, zegt Janus en wordt stil. Anna gaat van 't bed en zet zich even bij 't raam. Het volle licht valt op haar en we worden getroffen. We zagen haar ook in geen acht jaar en Anna is veranderd in dien tijd. Ze is eeneschoone maagd van twee en twintig jaar geworden. Geen dametje, bijlang niet, maar eene ferme, propere meid met flinke handen, die zich goed kunnen roeren. Is ze nog zoo stil, nog zoo zachtzinnig Stil wat, niet al te vlug, daarover zoo aan stonds Hoor, de zieke roept, Anna gaat van 't venster naar de bedden. Anna, meid, leg me eens wat beter, maar voorzichtig hoor Je hebt zulke ruwe handen aan je lichaam. Anna lacht even en traeht grootvader zoo zacht mogelijk beter ie leggen. Hé, meid schei uit! Ik «ou; datje eens voelde, welk een pijn je me daar doet. Neen, schei maar uit Laat me maar stil liggen. r-oojva, groolva, zegt Anna. Non zwijg maar. Bliksems wat heb ik een pijn De zieke is stil, Anna zet zich bij 't bed. Anna, Anna, waar ben je vraagt de zieke na weinige oogen blikken. Hoe laat is bet nu Drie uur, grootvader. Drie uur Gelukkig 1 Karl zal dan gauw komen. Karl Anna kleurt. Waarom Och, Anna weet het zelf niet recht, ze moet altijd kleuren arts ze van Karl hoort of met hem spreekt, De opvolgers der Habsburgers Zal het de zoon van den koning van Bulgaria zijn De u B.Z. schrijftIn het Hongaarsche vredesverdrag is uitdrukkelijk de terugkeer der Habsburgsche dynastie verboden. De opperste raad verklaart in paragraaf 126, dat, voor het geval in Hongariö met 2/3 meerderheid voor de manarchie gestemd wordt geen lid der Habsburgsche dynastie de kroon zou ontvangen. Daar het echter aan geen twijfel onderhe vig is dat het-nieuwe Hongaarsche parlement zich voor den monarchistiscben staatsvorm zal verklaren, heeft de Hongaarsche regee ring reeds naar een lid van een ander vor stenhuis in de buurt van Weenen, prins Cy- rill van Coburg, den zoon van Ferdinand van BulgariS, op het vaderlijk slot Ebendal, uit gezien. De prins, die zeer uitstekend Hongaarsch spreekt, bracht een groot deel van zijn jeugd op zijn uitgestrekte vaderlijke bezitting in Hongariö door en heelt voor de Stepkans- kroon alleen nog de bijzondere toestemming van Lloyd George noodig voor zijn verloving met een Engelsche prinses. Hevige brand ie Laken Een houtstapel door het vuur vernield. 30.000 frank sohade. In den nacht van Woensdag op Donder dag, omstreeks half twaalf, stelde men vast dat de aan den heer Leemans toebehoorende bergplaats, Gravin van Vlaanderenstraat, in brand stond. De brandweer werd dadelijk gewaarschuwd en snelde ter plaatse, onder bevel van den brandmeester Van der Aa. Het vuur had reeds eene groote uitbreiding ge nomen en verscheidene stralen werden op de waterleiding geplaatst. De brand kon niet worden overmeesterd en een groote hoeveelheid hout werd door de vlammen vernield. De hitte werd weldra zoo hevig, dat de brandgasten op afstand het vuur moesten bestrijden en de naburige gebouwen te vrij waren. Donderdag ochtend waren de brandweer lieden erin gelukt de vlammen uit te dooven. De uitgestrekte loods en een groote hoeveel heid hout zijn vernield. De door het water ei. vuur veroorzaakte schade beloopt omtrent de 30.000 frank. Men weet met aan welke oorzaak de brand toe te schrijven is. Nieuwe gruwelen der Bolsjewiki. Het bloedbad te Woronesj Volgens de Wireless Press, bericht Denikine in een draadloos telegram dat bij de jongste bezetting van Woronesj door de bolsjewiki ontzettende gruwelen lijn voor gevallen. Geheele gezinnen zijn uilgemoord, de ge- heele [geestelijkheid van de stad is terecht gesteld. De aartsbisschop van Worenesj, Tichon, met te verwarren met den patriarch Tichon, werd aan het altaarhekken opgehangen. Alle kerken zijn gesloten. Orie misdaden te Boulogne Twee Engelsche verpleegsters gedood en een sergeant zwaar gewond. Engelsche soldaten hebben aan de kust te Boulogne de lijken ontdekt van twee Engel sche verpleegsters. Ook een Engelsch sergeant vond men lig gen, erg gekwetst aan hals en hoofd. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, waar men verplicht was hem beide oogen weg te nemen. Diefstal schijnt de drijfveer der drie misdaden geweest te zijn. IN ITAi-IE Uit Rome wordt gemeld, dat de parlemen taire katholieke groep in de laatst verloopcn dagen verscheidene vergaderingen hield. Men kwam nog tot geen bepaald akkoord,' namelijk voor wat betreft de deelname aan de regeering. Er werd dus besloten tot de samenroepingj van een nationaal kongres der partij, dat zal beslissen over die belangrijke kwestie. Er valt op te merken dat, indien 't kon gres de meening bijtreedt der meerderheid van de parlementaire groep, en zich tegen de deelneming aan het bewind verklaart, M. Cesar Nava de minister der bevrijde gewes ten, ingevolge de tucht der partij, onmidde- lijk zijii ontslag zal moeten geven. De reohten der Joden. PARIJS, li Dec. Generaal Coanda, hoofd der Roemeensche afvaardiging, heeft zich gisteren naar het Ministerie van Buiten- landsche Zaken begeven en aldaar dö vredesverdragen van Saint Germain mei Oostenrijk en van Neuilly, met Bulgaric, geteekend. Generaal Coanda teekende even eens de overeenkomst waarbij de rechten der minderheden binnen de Roemeensche grenzen gevestigd gewaarborgd worden. Dc Joden worden aldus gelijkgesteld met de andere Roemeensche burgers. en ze hoort dikwijls van Karl, ze spreekt bij na icderen dag met hem, want Karl komt dikwijls bij Janus. Karl; over wien hier sprake is, is de zoon van Fnederich Lande, die, vóór eegige jaren, zich hier met ter woon vestigde. Karl is een knap, oppassend jongeling, van denzelfden ouderdom als Anna Blom en zeeman van beroep. Zijn vader vestigde hier tegelijk met Lippmann Co, eenige heeren, die veel handel op de Oostzee drijven. De oude Lande is vaste man bij die heeren en Karl vaart op één hunner schepen als matroos. Dat Karl thans niet op zee is en dat Anna hem nu dikwijls ziet, komt daar van daan, dat in Mei II., Karl een blok op 't hoofd heeft ge kregen, waardoor hij verscheidene weken zwaar ziek is geweest. Ofschoon hij thans •geheel hersteld is, gaat hij toch nog niet naar zee hij wil wachten tot het voorjaar, want nog een paar weken en dc vaart op de Oost zee is gesloten; we zijn in 't najaar en dc ijsberichten uit de Oostzee luiden niet gunstig. Gaan der veel schepen door de brug, Anna vraavt Janus. Ik weck het niet, grootvader, ik zal cons kijken. Anna gaat naar 't venster en nauwelijks ziet ze naar buiten of ze kleurt. Waarom Wel ziet ge daar dien jongeling niet nade ren, dien jong»4in« daar n t strooplaarzen en wollen nemd 't Ziel, '-ij glimlacht en knikt Anna toe, Anna, die erg blwost. - Wel meid vraagt grootvader gaan er (-18.000 KILOMETERS) Kapitein Ross Smith, die van Engeland naar Australië vloog voor den grooten prijs van 10.000 p. st., is Woensdag zonder on gelukken te Port Darwin, Australië, aange komen. De prijs De prijs van 10.000 p, st. was geschonken door de Australische regeering aan den eer sten vlieger, die, binnen de 30 dagen na het vertrek uit Engeland, in Australië zou landen. De wedstrijd was voorbehouden aan in Australië geboren vliegers. Men heeft reeds gehoord dat de Franschman Poullet dezelfde vlucht doet, maar die dingt niet mee naar den prijs. Ross Smith was op 12 November uit Lon den vertrokken en vandaag dus verstreek het hem toegestane tijdsbestek. Buiten den prijs der regeering ontvangt de vlieger prijzen van de «Sydney Sun» en de -Melbourne Herald», twee Australische bla den, die de primeur van zijne telegrammen kregen. Vliegtuig en bemanning Kapitein Ross Smith bevloog een Vickers Vinny-Royce vliegtuig, van 'tjzelfde maaksel als dit waarmee sir John Alcock, den «Daily Mail»-prijs van 10.000 p. st. won voor dc eerste vlucht over den Oceaan. Buiten hem bestond de bemanning uit zijn broeder, luitenant Keith, M. Smith als twee de loods en twee mekanick-kundigen, serjan- ten J. M. Bennett en W. H. Shiers. De afgelegde weg Ziehier nu de door de stoute vliegers afge legde weg Vertrek uit Londen, 12 Nov. Aankomst ie Lyon, Pisa, 12 Nov. 600 m 13 1050 Rome, 15 1225 Taranto, 16 1560. Kreta, 17 1960 Cairo, IS 2600 Damascus 20 3200 schepen door de brug Op 't oogenblik, geen een. Zoo, kom dan maar weer wat hier zitten. Anna plaatst zich bij grootvader, deze kijkt haar aan en zegt Wel meid, wat zie je rood f Kom grootvader, zegt Anna, die nog meer begint te blozen. Juist komt de jongeling binnen, die soa even Anna lachend toeknikte. Hij gaat rechl naar de bedsteden zegt Ha, JanusHoe is 'touwe T Karl, zegt Janus, 't schikt nogal, jon gen. Hoe maakt jij het Goed hoor l Dag Anna, zegt de jongeling dadelijk daarop. Dag Rarl, antwoordt het meisje on- middelijk. De mottige kijkt beiden eens opmerkzaam aan en denkt iets, iets dat hem doet glimla chen. Wat zou het zijn Daar gaat de deur open en treedt Mio bi» nen. Ook die is heel wat veranderd. Ziet, haar voorhoofd is gerimpeld, hare haren be ginnen grijs te worden. Ze loopt ietwat ge bogen en haar gang is niet meer zoo vlug als vroeger. Nu, lijden en rampen gaan een mensch ook niet in de kleeren zetten Hoe is 't nu vraagt moeder. 't Schikt, zegt Anna. Grootvader is akker. Zoo Had ik dat geweten, dan was ik nog wat 't huis gebleven. Dag buurvrouw Blom, zegt Karl. Dag Lande, zegt de weduwe kort. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1919 | | pagina 1