Uitgever: J. Van Ncffel-Db Gendt Van Grootvader lot Kleinzoon enzar Bramatisclie braad te Parijs De Kolenkwesie van Antwarpen MINISTER WAUTERS Kond artikel 510. Belgio en Holland ROND DEKAMER Ksrkstraat, 9 en £2, Aalst. Tel. 114 _L» .A. Car XXVI» JAARGANG NUMMER 24 L.AD - 7 CENTIEMEN Publiciteit bulten hit Arrondiutment Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, S, Martelaarplein, te Brnssel BBgSi Place de la Bourse, Partja en 105, Gkwapsido, Londen. Kaar verscheidene bladen gemeld hebben, heeft Zijne Excellentie citoyen Wauters het actionnariaat verketterd. Wat is action nariaat In 't programma der kristeue democraten van Spanje, uitgewerkt door eene commissie, aangesteld door den kardinaal-aartsbisschop Toledo, lezen wijEene maatschappij, zoo georganiseerd voor de voortbrengst, dat het grootste jgeial der voortbrengstagenten er belang bij hebben weinig voort te brengen, of geen belang hebben om veel voort te brengen,is eene slechtgeordende maatschappij Zulks is het regiem van het toonstelsel; wij aanzien het als onvolmaakt, als een regiem van overgang, wiens einde wij nastreven. liet manifest-programma van den Katho lieken Naiionalen Oorlogsraad der Ver. Stalen zegt Een levenswaardig loon voor allen, een 'passende vakopleiding, harmonie in de ver houdingen tusschen arbeid en kapitaal, ge bouwd op eene rechtmatige deelneming in het beheer der zaken voor het geheele indus trieels geckelle, ziedaar even zoovele factors die de voortbrengst zullen beter maken. En verder Nochtans zal de voortbrengst heel hare ontwikkelingsmogelijkheid niet hebben, zoolang de werklieden in hunne meerderheid zullen aanschouwd worden als loutere loonarbeiders. Met is noodig dat de meeste hunner op eenige wijze bezitters worden, gedeeltelijk ten minste, van de voortbrcngstmiddelen. fl: In dien geest nu, stelt dom Potbier voor, dat er in iedere onderneming acties zouden bestaan van den arbeid iedere arbeider kan die bekomen en hij mag ze voortverkoopen, maar alleen aan de werklieden der zelfde nijverheid. De acties van het kapitaal zullen stilaan plaats maken voor de acties van den arbeid, en zelfs, na jaren, zou het zoover kunnen kernen dat de arbeiders heel de onderneming in handen hebben. Dit is een voorbeeld van actionnariaat (acties) cn daardoor bekomt de werkman, niet alleen deelneming in de economische icwesne eencr onderneming, maar ook, als vanzelf, deelname m de zaakvoering, met meezeggensckap, over de loonkwestie, de voortbrengt, den arbeidsduur *en arbeids voorwaarden, cn ook over de innerlijke or, ga nis;: iie. Minister Wan tors werpt er tegen op. dat dan ongelijkheid zal bestaan tusschen de werklieden der -verschillende ondernemingen verschil in levens- en werkvoorwaardsn, en dat dan do meer begunstigde werklieden, de minderbedeelden niet meer zullen steunen. 11 ij stelt nis oplossing van het werklieden- vraagpunt voor, de verschillende takken der nijverheid b. v. gansch de zink nijverheid te concentred en in één machtig geheel, en daar dan de werklieden associatie mee- zeggcnschap tc geven in 't bestuur. "Denkt minister Wauters zoo alle ongelijk heid uit den weg te nemen tusschen de werk lieden Zal er dan geen verschil bestaan in kwestie loon- en werkvoorwaarden in de verschillende grootnijverheden 'i Daarbij vafi dan de concurentie totaal weg en wij weten maar al te goed, dat, waar geen concurentie is, er traag, duur en slecht voortgebracht wordt. Er is nog meer De concentratie der nij verheden zou aan de patroons eene geweldige «nacht geven, waartegen de werklieden niet opgewassen zijn, zoodat zij zeker de verschop ten der maatschappij zouden blijven. Maar wat geeft dit alles voor de socialis ten Zij hebben in het actionnariaat den duivel gezien omdat het de werkman be zitter maakt eu bijgevolg anti-socialist Zij stellen concentratie der nijverheden voor, omdat, als eenmaal hunne communis tische dromerijen, even als in Rusland tot werkelijkheid zuilen komen, het hun dan gemakkelijk zou vallen de nijverheid te so- cialiseeren. Zoo jer zijn we, God dank, nog niet, en hopen wel er nooit te komen wij willen heel graas, al de genoegens van het com munistisch paradijs aan de Russen alleen overlaten. Doch iedereen weze op zijn hoede en doe zijnen plicht. Dertien. Belgische missionnarissen van het Gezelschap Jezu, zullen eerstdaags te Venetië inschepen in bestemming voor Bengale, on der leiding van den eerw. pater d'Ancaltara, gewezen rektor van het Noviciaat van Dron gen en het Kollege van Gent. Maken deel van de zending de eerw. pater Victor Verbockhanen, van Luik Jozef Génicot, van Antwerpen Lodew, Leunaerts van Brussel Gustaaf Pierret van Etalle Jozef Staquet, van litre Leonard Navez, van Verviers Maurice Collot, van Anesse Francois Daniels, van Mechelen Lode wijk De Block, van Kortrijk Jozef Ans, van Ant werpen Max Lechat, van Brussel en de eerw. broeder Jozef De Loose, van Hamme. Koning Albert de diensten willende erken nen bewezen door de Belgische missionnaris sen in Ir.dié, heeft benoemd tot kommandeur van de Orde van de Kroon Mgr. de aarts bisschop van Calcutta en tot ridder van de zelfde orde de eerw. paters VVaelkens en Alfred Noert, gewezen oversten van de zen ding. (32" vervolg.} Eenige aanzienlijke personen, hadden den banneling in Padua opgezocht om hem te overreden terug te keeren en opnieuw zich aan het welzijn der republiek (e wijden, tevens dal hel eens tegen hem uitgesproken vonnis als nietig verklaard was, en de ban vloek, met welke het huis Medici destijds bedreigd, nu het geslacht der Alnizzi's ge- troflcn had. Eenstemmig door de Signora en door het volk van Florence tot tyrannen en verraders verklaard, heeft men hen verjaagd, en onder vloeken cn verwensehingen op de lippen, waren zij vertrokken, met Signora Beatrice aan hun hoofd. Geen enkel lid van bun geslacht was het vergund geworden, in de stad te blijven, en de eenige die nog do lucht van Florence inademde, omsloten de vier muren ecner gevangenis hel was Ro berto Albizzi, die de voltrekking van het vonnis wachtte, dat onpartijdige rechters over hem, het verklaarde rooverhoofd, ge veld hadden. Hoezeer de onthulling der schanddaden van den telg van een der edelste geslachten, de gemoederen in beweging ge bracht had hoezeer de ontdekking der bijna gelukte samenzweering van het trotsche huis dat op de algeheete onderdrukking der repu bliek werkte het gesprek van den dag had gaande gemaakt, alles verstomde voor den overweldigenden indruk, toen Cosirao 'on Medici opnieuw de poorten van zijn va- Het nieuw wetsontwerp betrekkelijk de vrijheid van Vereenigingen Wij gaven gisteren reeds beknopt de hoofdbepalingen van het wetsontwerp be treffende de vrijheid van vereeniging, dat artikel 310 zou vervangen en door den mi nisterraad aangenomen werd. Ziehier liet wetsontwerp zooals het neerge legd werd j Art. 1 De syndiknle vrijheid, 't is te zeggen de vrijheid van vereeniging voor de studie, de verdediging en de ontwikkeling van de beraepsbelangon is gewaarborgd. Art. 2 Niemand mag verplicht worden deel uit te maken of op te houden deel uit te maken, tegen zijnen wil, van een syndikaat. Art. 3. Al wie zich als lid laat opnemen in een syndikaat neemt, door zijne bijtreding de verplichting aan zich te onderwerpen aan het reglement van het syndikaat, alsook aan besluiten en de beslissingen krachtens dit reglement genomen. Art. 4. De svndikaten mogen hunne leden aanzetten efen"werkhuis te verlaten, met den gebruikelijke» opzeg in acht te nemen, zoodra een of meer werklieden van een an der syndikaat of ongesyndikeèrde aannemen er te werken aan andere voorwaarden dan deze door de leden van het syndikaat beko men. Art. 3. Zullen gestraft worden met 8 dagen tot i maand gevang of eene boet van 2G tot 200 fr. eiken werkman, bediende, baas, werkondernemer, afgevaardigde van bazen of van werken dernemers, die de sijn- dikale vrijheid zullen geschonden hebben, zooals zij door de tegenwoordige wet vast gesteld is, met ten opzichte van bepaalde personen gebruik te maken van slagen, geweidaden ol bedreigingen, met een of verscheidene personen van hunne bediening te bcrooven, of hen aan het verlies van hunne bediening bloot te stellen. Art. 6. ZuHeir met dezelfde straffen getroffen worden eiken werkman, bediende, baas, werkondernemer, of afgevaardigden van bazen of werkondernemers, die het sluiten of de uitvoering van een werkferdrag of de indienstneming ondergeschikt zullen gemaakt hebben aan de voorwaarden, voor een of meer werkliedeiTen bedienden, van zich aan te sluiten of niet aan te sluiten bij een bepaald sijndikaat. Ziehier nog eeniga bijzonderheden over de dramatische brandramp van Parijs, waarbij vier personen het leven lieten. In het huis nr8 der rue Pierre Beguin, had BI. Alfred Juery een 'magazijn gehuurd, waarin hij eene hoeveelheid celluloid had opgestapeld. Eenige jonge werklieden waren er gelast, oude films, enz. uit te zoeken, om deze voor nieuwe nijverheidsdoeleinden aan tejwenden. Hoe het vuur eigenlijk ontstaan is weet men nog niet, doch op een gegeven oogen- blik zagen geburen en voorbijgangers vlam men opslaan door de vensters van het gelijk vloers. Te zelfdertijd kwamen twee werklieden dooreen venster, op het eerste verdiep, op straat te springen. In de benedenplaatc waren vier werklieden aan den arbeid. Drie dezer, knapen van 10 en 15 jaar oud, waren slechts daags te voren in dienst getreden. Het vuur vond in de licht brandbare stof fen een gretig voedsel, en in min dan een half aur, was het gebouw de prooi der vlam men geworden. Ondanks de moedige pogingen der pom piers, kon men er niet in gelukken, de ongelukkige slachtoffers uit den vuurpoel te redden. Men vond slechts hunne ijselijk verkoolde lijken terug. Ware het vuur 's nachts uitgebroken, dan hadde men wellicht eene ware ramp te be treuren gehad, daar op de bovenverdiepingen van het magazijn talrijke werkersgezinnen woonden. Deze waren nu meest allen aan den arbeid endeandéren konden zich redden. De schade is zeer aanzienlijk. De verdragen van 1839 De Hollandsckemièisier van Buitenlansche Zaken, in eene nota gezonden in antwoord op het verslag der afdealingen der Eerste Kamer betreffende de hegrooting van builen- landsche zaken, verklaarde dal bij zijne ge dragslijn, in zake de herziening der verdra gen van 1839, tot het uiterste zal volgen. flat recht en het belang van het land, moe ten den voorrang hebben, alhoewel eene re- dematige wederzijdsche vergoeding niet uit gesloten is. In andere woorden gezegdDe Hollandsche leus «Je maintiendrai kan best vertaald worden door Vasthouden De parlementaire vergoeding. De parlementaire vergoeding zal hoogst waarschijnlijk op 8000 fr. worden gebracht, waarvan de helft zal wo:den toegekend in den vorm van duurtebijstag. De kwestie werd langdurig besproken in de'jongstc zitting van de kommissie van XXI; een socialistisch volksvertegenwoordiger hing een tafereel op van de ellende, waarin de in de provincie verblijvende mandatarissen ver- keeren. De heer Woeste deed opmerken dat nie mand gedwongen werd... volksvertegen- woordigergie worden derstad binnentrok. Het was een feestdag voor voornaam en geving, voor groot en klein, en de edelmoedigheid der Medeciecre zorgde voor rijke liefdegiften, dat men den dag zeiven ook niet de herinnering daaraan uitgewischt werd. Èn weinige weken na den feesteiijken in tocht der Mediceör zou een andere feestelijke gebeurtenis, in liet palcis van Medici plaats hebben, namelijk de plechtige verlóvingvan Pietro, den erfgenaam van het geslacht, met de dochter der Signora Gismonda Rudello. Wie dacht nog aan den bewasten avond, waarop het door Francesco aangehitste volk, het leven des Blediciërs zoon bedreigd had. Wie dacht nog aan het meisje, dat het offer geworden was, van de listen derzelfde Sig nora Rudello en meer nog van de karakter zwakheid van hem, die Laar eeuwige trouw gezworen had In het niet verzonken gelijk zij zelve, was de herinnering aan haar en wie aan die gebeurtenis dacht, zwëeg wijse lijk en wachtte zich wel er van te spreken. Francesco zelf echter was uit Florence ver dwenen. Sedert den terugkeer der Mediceörs had hij zijn ambt zeer slecht waargenomen en zich aan menige berisping blootgesteld. Men had hem dagen cn nachten over perka mentrollen en folianten zien gebogenzijn gelaat was immer somberder, zijne"gesprek ken zwaarmoediger geworden. Hij leefde ge heel afgezonderd en bemoeide zich met nie mand meer. Op zekeren avond vond men zijne woning in het woud ledig een achter gelaten brief, verklaarde alle nasporingen Vere3niging van Gemeenten, tot nut van 't algemeen. Volgens de huidige wetten staat het aan twee of meer gemeenten met vrij, zich te vereenigen om te zorgen voor de werking van hunne openbare diensten, of met het oog op ondernemingen van algemeen belang. Deze leemte aanvullen is de bedoeling van een wetsvoorstel, ingediend door M. Bleïek- mans en dat aldus kan worden saamgevat Twee of meer gemeenten kunnen door den Koning, nadat de Bestendige deputatie is gehoord, gemachtigd worden zich te veree nigen tot het oprichten, uitbreiden en in bedrijf nemen van instellingen of diensten. Hoe ir.en tot het onderzoek gekomen is. Nu de kolenzaak, zulke groote uitbreiding genomen heeft-, dat reeds een zestal mijnbe stuurders achter slot zitten, zal het onze te zers wel aangenaam zijn het een en ander te vernemen over den oorsprong dezer lx? ruchte zaak zooals ze ons van het eerste oogenblik bekend was. doch waarover onze bescheidenheid door den onderzoeker werd gevraagd. Op zekeren dag werden enkele kleinhande laars in overtreding genomen door een op dienst zijnde adjunckt, vergezeld van eenen jolitieagent, daar zij de brandstof boven de >e paal den prijs verkochten. De prijzen opge geven dooi' deze kleinluurdelaai-s kwamen den dienstdoende adjunkt, behoorende tot den bij zonderen dienst der kaaien, wel wat overdreven voor en deze wilde daarom wat meer over den handel vernamen. Alzoo ver nam men de inkoopprijzen die ook overdre ven schenen. Daarom trok men naar de koop lieden waar deze inkoopprijzen weiden na gezien, en of door tien geen te groote win sten werden gemaakt. Van deze kooplieden vernam men allerhan de klachten, voornamelijk wel tegen dekool mijnen en hunne verkoopagenten. Het ge volg was dat- het parket ervan ingelicht werd Het onderzoek werd leveng voortgezet en wel aande dokken. Een statistiek werd door den ontwerper, ditmaal van een collega vergezeld, opge steld, van al de licht era met. steenkolen ge laden die sedert 1 Augustus in de dokken waren ingevaren. In eene dok werden meer dan iOO lichters aangetroffen. Doch daar het onderzoek langs dien kant gevaarlijk scheen weid voor het oogenblik daarmede opgehou den. Toen het besluit door het gerecht uitge vaardigt! werd van de voorloopige in l>eslag neming der met kolen geladen lichters, die meer dan veertien dagen in de haven ver toefden, kwam eerst de uitgebreidheid en de moeilijkheid dezer taak voor den dag. De zelf'ie dienstdoende adjunkt weid gelast het onderzoek voort te zetten van de lichters die de haven wilden verlaten of»die moesten ge lost of verkocht worden, terwijl een paar collégas met een drietal agenten aangeduid werden tot het opzoeken der lichters en deze in eene dok te vei zamelen. Eene gansche week was deze voorbeeldige bediende met deze zware taak aan den gang daarbij zorg moelende dragen, dat de scheep vaart en do nijverheid door liet onderzoek niet gestremd werden. Elke koopman ofhan delaar in kolen diende desa an gaande onder hoord; elke bunkering, lading, lossing of be bewerking van kolen, diende bijzonder- toe gelaten of geweigerd volgens het eerste on derzoek, waarvan telkens een proce verbaal moest opgemaakt en 'den onderzoeksrechter daarover geraadpleegd worden. Vandaar de huiszoekingen in de betrokken bureelen. waarvoor men eindelijk genood zaalct was een adjunkt aan het hoofd te stel len om de akten der dienstdoende adjunkten te wettigen. De in de derde havendok. vereenigde lich ters die op zeker oogenblik de ?00 te boven gingen werden opvolgenUijk onderzocht en van elke lading werd bovendien op bevel va nhet gerecht een staalneming bevolen dat eveneens een reuzenwerk mag gelieeten worden. Nu het onder-zoek zoo ver gevorderd is. mag het gezegd worden dat de groote pliclitigen niet allen groote kooplieden zijn rnaar voornamelijk zekere koolmijnbesiuur ders en liumie verkoopagenten, die duizen den verdienden met sluikhandel. Het is noch taus te betreuren dat dit onderzoek niet een viertal' maanden vroeger begonnen is, dan hadden niet zoovele kolen op listige wijze uitgevoerd geweest- om aan de woekerprijzen voor nutteloos. Hij bezat geen enkelen vriend Wie zou dus lust gevoelen, hem op te sporen En toch was er een, die zijner gedachtig was, een jongeling, die den zonderlinge vriendschap toedroeg en hem opgezocht had, zoodra hij wedergekeerd was uit de verban ning, welke hij met liet geslacht der Medi ceërs gedeeld had. Het was Edmondo Ber- nardelli. Cosimo von Medici had tot voor waaide van zijn eigen terugkeer, gesteld, dat de jongeling van den banvloek, welke tegen de Albizzi's uitgesproken was, uitge sloten zou zijn, en onder de eervolste erken ning van Edmondo's deugd en verdiensten was die voorwaarde aangenomen. De ge beurtenissen welke Gregorius aanval ten ge volge had, verhinderde een familieaitting te houden, waarin de jonge man opgenomen of wel verbannen zou werden maar desniette min stietton zijne grootmoeder Beatrice en zijn oom Ricciardo hem als een onwaardige terug, toen hij getracht had hen te naderen. Zij noemeen hem een verrader, een afvallige, Beatrice had geen woord, geen blik meer voor hem. De slag, welke haar in haar li' velinps kleinzoon Roberto getroffen had de vernedering, van haar hoogte nedergestort te zijn en voor hare doodsvijanden te moeten wijken, schenen haar hart te hebben ver steend. En vervloekt waar hij gehoopt had, opgenomen te wordenverrader genoemd, waar hij dacht al-, trooster te komen, vluchtte Edmondo opnieuw, tot den geëerden wel doener, in wiens mannelijke waardigheid, hij zijne eigen zwakheid leerde overwinnen. verhandeld te worden, terwijl de bevolking van de kó3tbave brandstof verstoken bleef. Het ware tc hoopen dat door de regeering nu eens doortastend te werk worde gegaan tegen alle sooit woekeraars die de ooizaak zijn van het voortdurend stijgen der prijzen wat wel de grootste misnoegdheid onder de bevolking te weeg brengt. Om te sluiten moeten wij lof brengen arm den ontwerper dezer zaak. ile bekomen uit stag mag schitterend genoemd worden. On noodig diens naam te vernoemen, te meer daar hij er niet aan houdt nu allen belioo rende tot de bijzondere brigade der kaaien eene krachtige hand hebben geleend tot hei weïgelukkën van dit grootsche onderzoek. Aanhoudingsmandaten bekrachtigd. Dinsdag morgend zijn MM. Leon Hougoia én Leon Lemaitre, bestuurder en verkoops agent der Vereenigde Mijnen van Gilly, wier aanhouding wij vermeld hebben, voor de raadskamer der rechtbank verschenen. Beiden worden beticht aan een handelaar van Antwerpen kolenstof verkocht te hebben aan 95 frank, alhoewel de hoogste prijs 85 frank was. In de Vereenigde Mijnen verden er van het kolenstof briketten en a eieren- gemaald welke in Frankrijk aan 95 frank de ton ver kocht werden. Daar de Antwerpsche handelaar groote hoe veelheden stof noodig had wist hij met de Vereenigde Mijnen een kontraid te sluiten, waarbij hij zich verbond aan de Vereenigde Mijnen het verschil tusschen den prijs.door den minister bepaald -en de prijs, door Frank rijk betaald, op te leggen. De advokaten der betichten pleiiten dat er geen bedrieglijk inzicht was. doel» do raad» ü&mer bekrachtigde niet temin da aanhou dingsmandatenM Hoyois en Lemailre hel» ben beroep ingeslagen tegen het vonnis. In een der binnenvertrekken van Medici's palcis, voerde hij aan Cosimo's zijde een ern stig gesprek. De lijd had hem rijper gemaakt; een ernst welke hem vroeger vreemd was, lag over zijn gelaat uitgespreid, zonder de uitdrukking van zachtaardigheid en liefde rijkheid le verjagen. Gij blijft dus bij uw plan, Edmondo zeidc Cosimo gij wilt ons voor langen tijd verlaten Ik zal u missen ik beschouwde u zoo gaarne als mijn zoon, u, de trouwste, de onbaatzuchtigste mijner aanhangers Houd mij niet terug, Signor, antwoord de de jonge mande lucht van mijne geboor testad, welke ik altijd met vreugde inademde, ligt thans als een drukkende last op mijn 'hoofd. Mijn geslacht is verbannen de eenige Albizzi, die nog hier verblijft, wegens een schandelijke misdaad in de gevangenis en zij ach Signor, gij kent mijn geheim zij wie ik mijn hart gewijd heb, zij is verre van FlorenceDe Marchese Tamburini voerde zijne dochter naar den vreemde, opdat de herinnering aan dien vreeselijkcn dag, waarop zij bijna de gade geworden was, van een ellcndigen booswicht, slijten zou Wat moei ik langer hier doen. Een Albizzi schreeuwt men mij in straten en pleiuen na Laat mij vertrekken, Signor ik wenschte Lauretta's spoor te volgen. Ik wil den onge lukkige opzoeken, die met trouwe vriend schap aan mij gehecht was, en spoorloos verdween. En mislukt het mij, wellicht zal ik dan voor u, cn uwe belangen kunnen wer- Iken ik heb dan niemand meer dan u j u en De toesiand in les-Iand Nog steeds aanslagen. Nabij Kellorghin, in het graafschap Kerry, zijn gemaskerde mannen in de woning ge drongen van een landbouwer, Tumolhy Man jan, die de Sinnfeinerbe weging niet genegen is. De man werd vastgebonden en in bijzijn van zijn gezin, werden hem dc ooren afge sneden.... De afgevaardigden der Arbeiderspartij. De Engefsche afgevaardigden der Arbei derspartij, thans op omreis in Ierland, wer den te Limerich ontvangen door den meiei en de leiders der arbeiderspartij der stad. Dezen verklaarden Persoonlijk hebben wij veel voor u, lieden van Groot Britanje, over, doch wij beminnen u op platonische wijze. Onze vu rigste wensch is u zoo spoedig en. krachtda dig mogelijk, het lahd uit le jagen. Wij wil len niets van u. Wij willen niet van een Home Rule onder Engelsche heerschappij» Het eenigste wat gij voor ons kunt doen, is ons uwe tegenwoordigheid te besparen. Kortom, in naam van 80 per honderd der lersche bevolking, vragen wij u beleefd, doch krachtdadig, zoo spoedig mogelijk naar Ier land terug te keeren. Oe lersche propaganda in Amerika Schier in alle Staten der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, worden thans ler sche bons verkocht. Deze inschrijvingen die nen om de lersche propaganda te steunen. De aartsbisschop van New-York, schreef in voor 1000 dollars en dan hielden ook de priesters, die zich tot hiertoe van alle vermen ging onthouden hadden, zich niet meer in. Zelfs worden de priesters, die weigeren aan het lersche propagar.dafonds mede te helpen, door hunne parochianen geboycoteerd. In de groote huizen van Ncw-York maken ook de poortiers eene krachtige propaganda bij hunne meesters. Amerikaansche wapens. LONDEN, 2? Januari. Daily Newx meldt, dat 2000 Amerikaansche geweren te Clew, op de lersche kust ontscheept cn aan de bevolking uitgedeeld werden, zonder dat de overheid kon tusschenkomen. mijne kunst, niets en niemand anders op de wijde wereld Een traan blonk in het oog des jongelui gs, geroerd sloot de Mediceör hem in zijne armen. Ik ben verplicht u al dit gemis te ver goeden, Edmondo, zeide hij hartelijk, want om mij hebt gij de uwen verlaten. Ik weet dat de gramschap der uwen, uw hoofd ge troffen heeft, omdat gij geweigerd hebt, bij mij de bevrijding van uwen neef Roberto te bewerken, of mij er toe over te halen, mijn invloed bij de rechters te doen gelden. Dat zou ik nooit gedaan hebben, riep Edmondo, nooit zou ik u aansporen, om de gerechtigheid geweld aan te doen! Blaar juist dewijl de eer mij verbiedt, den wensch mij ner grootmoeder te vervullen, mag ik niet langer verblijven in uwe nabijheid in eene stad, waaruit mijn geslacht verbannen is en op wier markt weidra het schavot zal opge richt worden, waarop een lid mijner familie in smaad en schande sterven zal Het gesprek der heide mannen werd on derbroken, door hef binnenkomen van Riclrc Medici. De zoon van den Medicicör groeit* den jongeu man vriendelijk, en toch lag ot een zekere, vormelijkheid tusschen hen, dio alle inniger toenadering verhinderde, llunne karakters pasten niet bij elkander en boven dien kon Edmondo het vermoeden niet van zich zetten, dal de haat van zijn vriend Fran cesco en de beschuldiging, dat l'ietio de. moordenaar van Marietta was, niet geheel .ongegrond waren. (Vervolgt.]

De Volksstem | 1920 | | pagina 1