De uitlevering van Willem li De vereerlng der Belgische gemartelde steden De geheimzinnige zaak .van Vreeselijke botsing te St=Joost-ten-Noode. Ontginning van nlenws diamantvel den in Zuid'Afrika De aanslag op Erzfcerger Het kolenschandaal te Antwerpen Dokschuimer door ean revolverschot getroffen te Antwerpen Heg een slachtoffer der X stralen Hoe de wereld van het Bolsjevisme genezen Ds misbruiken in dan kolenhandel. wm mtu i ïiTi om een bij zonderen taks in te stellen, ten einde de gemeenten, wier geldelijke midde len, door de nieuwe belasting op de inkom- «ten zouden lijden, ter hulp te komen. Ten slotte werd het wetsontwerp aange nomen. Artikel 3I0 en het Vrouwenstemrecht in de sektiën der Kamer De le, 4e en 6e sektiën der Kanier hadden nog hunne werkzaamheden niet geëindigd, betrekkelijk artikel 310 en het vrouwen- atemreehf. In de lc ai'deeiing stelde M. Lemonnier lóór de kwestie van het vrouwenstemrecht jerst aan een referendum te onderwerpen. Dat voorstel werd verworpen. M. Ilellepuite stelde dan eene soort meer voudig stemrecht voor, eene faniilieslemming. Men zou rekening houden van het aantal kiidiien en de uian zou eene bijgevoegde «tem krijgen voor de minderjarige zonen, terwijl do moeder eene bijgevoegde slem zou krijgen voor de minderjarige dochters. M. Anseele teekende daartegen verzet aan tn zegt dat de rechterzijde zich verbonden heeft op het beginsel écn man, éene stem; écne vrouw, éene stem. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen. Drie socialisten onthielden zich. In de zesde afdeeling werd het wetsont werp waarbij artikel 310 afgeschaft wordt, aangenomen met 17 stemmen en 3 onthou dingen (katholieken;. M. Mechelynck verklaarde het ontwerp te Hemmen, omdat hel gouvernement een ander ontwerp heeft ingediend, dal de vaijheid van vereeniging waarborgt en omdat de twee kwestiën gelijktijdig zullen besproken wor den. De afdeeling neemt de tusschenkomst dei- vrouw in de jury aan. De ouderdom der trouw-gezwoorene wordi op 30 jaar be paald. M. Piérard bestrijdt't wetsontwerp waarbij «an de vrouwen stemrecht loczekend wordi ■voor de gemeenten. Volgens hem zullen de «ene vrouwen vóór en de andere legen den pastoor stemmen M. Mechelynck, beweert, dal er in sommi ge gemeenten meer vrouwelijke kiezers zul jen zijn dan mannelijke. Ten slotte wordt hel wetsontwerp aange nomen, met 13 stehinn n. De socialisten Uubin en Pierard stemmen iegen, terwijl hunne gezellen Lebeau en Ber- loz zich onthouden. In de vierde afdeeling stelde M. Harmig- nje vóór artikel 310 te behouden, doch, het te wijzigen. liet wetsontwerp waarbij artikel 310afgc- ichaft wordt, wordt aangenomen met 12 «lommen tegen 10. Voor wal betreft hel vrouwenstemreeht werd de referendum verworpen. Het ontwerp wordt aangenomen. De socia listen Maihicu en Bastien en de liberalen Neven en Crick stemden,tegen. M. Sieeard, socialist onthield zich.. Gisteren avond reed een zwaar geladen verhuiswagen, hespannen met twee paarden, den Lenvenschen steenweg op, tusschen de llenri-Choméeslraat en het kerkhof van St- f io t ten-Noode. Om gemakkelijker de sterke helling op te geraken, deed de voerman zijn gespan zig- r.ag wijze vooruitgaan. Op het oogenblik dat do wagen op de riggels van den buurtspoor weg was, verscheen een tram welke naar de Daillyplaats reed boven op den berg. Dc voerman ziende Bat eene botsing onver mijdelijk was, deed teekenen aan den machi nist Deze sloot dc remmen, doch de tram, beslaande uit eene lokomolief en drie rijtui gen, bolde in groote snelheid de helling af en kwam met vreeselijk geweld op de ver huiswagen terecht. Deze werd omvergeworpen en met den inhoud verbrijzeld. De paarden werden ten gronde geslingerd en zoo erg gekwetst dat zij moesten afgemaakt worden. Gelukkigliju waren de twee mannen die zich op den kamion bevonden, kunnen afspringen en ont kwamen l-.el ongedeerd. De tram kon eerst 75 meters voorbij de plaais der botsing tot staan gebracht worden. Dc .-loffelijke schade is zeer groot. Onnoodig te zeggen, dat de botsing onder de reizigers een grooten schrik veroorzaakt had. •iCentra News» meldt uit Johannesburg, dal in Tlaring, een woestijn zonder water, boomen en zoo goed als zonder wild, in de buurt van Taungs, in Betsoeana-land, met 20 Maart de ontginning van diamantvelden zal beginnen. Men doet verbazingwekkende verhalen over den rijkdom van de velden en delvers uit de streek van de Kaap lol de Zambesi, uit Mozamoique en zeifs Congo, maken zich gereed om op de nieuwe velden hun geluk te gaan beproeven. .Men is ook bezig met hel aanleggen van een dorp. Dit Berlijn wordt gemeld, dal M. Erzber- gev een betrekkelijk, kalmen nacht door bracht. Zijne wonde veroorzaakt hem veel pijn en belet bem alle beweging van den arm, daar er eene hoeveelheid bloed gestold zit in de wonde. Heden zon het slachtoffer bij middel der Roenlgerstralen onderzocht worden, Na in het poTiciekommissariaatondervraagtgeweest tc /ijn, word de aanvaller. Oltwig, van Hii hield langdurig door den prokurcur feneraa! ondervraagd. Hij herhaalde de ver lovingen w-elke hij reeds vroeger deed. Heden morgend werd hij door den onder- loeksreehfev van Moabit onderhoord. Dagelijks verneemt men de verbazendste bijzonderheden over hel kolenschandaal. Zoo heeft de bestuurder eener koolmijn nu verklaard, dat een persoon bij Cverschillige bestuurders is geweest en dringend vroeg, om onmiddelijk een onderhoud met de be stuurders te hebben. Pas was bii bij den bestuurder of de kerel viel met de deur in huis en deed het volgende voorstel a Wat ik u voorstel is natuurlijk veHrou- welijk. Ik bied u eene premie van 40,000 fr. indien gij mij den voorrang geeft voorden aankoop van al uw kolenstof. Slaat gij toe? Deze kerel is thans gekend en naar het schijnt heeft meer dan éen bestuurder zijn voorstel aanvaard liet kolenstof werd naar Antwerpen gezon den, daar met andere kolen vermengd en verkocht aan 250 fr. de ton, als «Engelsche kolen». Naar het schijnt werd er ook schandalig met de bruketten gewoekerd en leverde zulks reusachtige winsten op aan de oneerlijke handelaars. Men verzekerd dat nog verscheidene aan houdingen te verwachten aijn. De arbeiders die te Charleroi of te Antwerpen laadden of losten, werden naar een bijzonderen tarief betaald en wonnen soms meer dan 100 fr. daags. De woekeraars kochten aldus het stil zwijgen dier arbeiders De onderzoeksrechter van Bergen heeft zich ook naaa Gent hegeven om er een on derzoek te doen. Ook andere steden werden bezocht. DE VERJAARDAG VAN DEN EX KEIZER De ex keizer verjaarde Dinsdag. Feeste-lijh heden hadden niet plaats maar reeds den dag te voren kwamen hoopen telegrammen op het postkantoor, waai- gedurende enkele dagen extra werkkrachten aanwezig zijn. Ook verscheidene manden bloemen werden hem uit Duitschland gezonden. Op het kasteel te Amerongen werd eene maaltijd gehouden, waaraan ook graal Ben tinck van Zuyleetyn en de burgemeester van Amerongen aanzaten. Von Goutard, adjudant generaal van den ex keizer logenstraft dat de onlangs open baar gemaakte brie! door den ex keizer ge schreven werd. Kautsky over het uitleveringsvraagstuk. De Duilscher Kautsky, gekend voor zijne onthullingen over de oorzaken van den ooi- log, heelt aan een Engeisch dagbladsehnj ver te Berlijn het volgende meegedeeld De kwestie van de uitlevering van den ge wezen keizer en van de andere plichtigen aan misdaden, gepleegd tijdens den oorlog, is voor Duitschland van gToot. gevaar. De val van de regeering zou er kunnen uit vol gen en het land zou' er door tot den burger log gebracht worden. De Duiteche officieren door de Bondgenoo ten gedagvaard, zijn te lal en veel.te ikzuch tig óm zich uit eigen beweging over te ge von. De Duitsche legeering zal hijgevolg ge dwongen zijn hen te doen aanhouden. Het huidige Duitsche leger staat onder de heve len van officiëren uit het oude leger. Zullen zij gehoor geyen aan de bevelen hunne oudé kameraden aan te ho-uden Wat aangaat den gewezen keizer vrees ik dat de bondgenooten met hem te oordeelen er een martelaar zullen van maken. Zijn proces kan hem niets anders dan in Duitsch land, waar men hem thans verafschuwt, op nieuw in de gunst brengen. at er ook gebeure, Wilhelm kan ol mag ■niet te Amerongen blijven, 't Is veel ie dicht bij Duitsclüand; mén moet hem overbrengen naar een verwijderde plaats, waar men bem druk bewaken kan. Kautsky denkt dat Nederland er wel zal toe te bewegen zijn Wilhelm te* verbannen naar een der Sonda. eilanden. Maar eerst zou men bem moeten verplichten als getuigen op te treden voor een onzijdige rechtbank die een onderzoek zou doen over den oorlog EEN NIEUW VERZOEK AAN HOLLAND? De Eevening Standardmeldt dat de ol ficieele kringen te Londen overtuigd zijn, dat. geen enkele economische drukking op Holland uitgeoefend zal worden, ten einde de uitlevering van den ex keizer af te dwin gen. Nota's zullen gewisseld worden tot op het oogenblik dat Holland verplicht zal zijn een categorieke en onvoorwaardelijke wei gering te doen. Dan zouden de geallieerden tot de eenige overblijvende rechtspleging de veroord eel ing bij verstek overgaan. De - Daily Expressmeent te weten dat de geallieerden zinnens zijn aan de Neder landsche regeering to vragen ol zij genegen is waarborgen te geven voorwat betreft de verplaatsingen van den ex keizev, in geval de geallieerden in zijn verblijf in Holland toestemmen. DE DOODRIJDERS Gisteren avond had een erg automobiel- ongeluk plaats aan den hoek van de Water- loolaan en Quatre Brasslraat, te Elsene. Het iOjorig dochtertje der echtgenooten Lacroix, wonende Groote Herfst raat, werd er door een taxi omgeworpen en verpletterd. Ooggetuigen namen haar in bewusteloozen toestand op en brachten haar naar het Sint Pietersgasthuis, waar.de geneesheeren vast stelden dat zij den schedel gebroken was en er;verwondingen had over heel 't lichaam. Men heeft weinig hoop het slachtoffer te redden. Een onderzoek is geopend. De gevangenen in Siberië 375,000 Oostenrijkers gestorven Te Washington is noch aan het departe ment van Staat noch bij hetRoode Kruis be vestiging ingekomen van het gerucht, dat in Siberië Amerikanen zouden zijn gevangen genomen. Volgens sommige Amerikaansche bladen zal, indien het gerucht bewaarheid wordt, de terugtrekking der Amerikaansche troepen uit Siberië daardoor worden vertraagd. De Lokal Anzeiger verneemt dat de hulppost van het Rood Kruis van Vladivo stok bericht heeft ontvangen dat slecht één vierde van het half miltioen Oostenrijksche krijgsgevangen nog in leven sou zijn. Al de anderen zouden aan ontbering en besmettelijke ziekten omgekomen 2ijn. Openbare rerkoopen en achtersfaüige laslen De Moniteur Beige» (Staatsblad)kondigd de wet af betreffende de registratie van zeke re akten en houdende tijdelijke bepalingen in zake aanslag en verjaring. Krachtens deze wel worden opnieuw de vroegere wetsbepalingen in voege gesteld, waarbij voorwaardelijk vrijdom van registra tierecht wordt verleend aan zekere openbare verkoopen van goederen. Bij wijziging van artikel 11 der wet van 22 Februari jaar VII, wordt in geval van eene openbare toewijzing van onroerende goederen in verschillende'koopen, het recht geheven gezamenlijk Qp de geheelheid der koopen aan eenzelfdéni tarief onderworpen, in een zelfde proces-vei;baal begrepen. Onverminderd de bepalingen van artikel 2 der wet van 24 Oktober 1919, zullen de aanslagen in zake rechtstreeksche belastingen en daarmede gelijkgestelde taksen, betreflen de de dienstjaren 1913 tot 1919, tot 31 De cember 1920 mogen opgelegd worden. Worden verlengd ;tot 31 December 1920: 1. De verjaringstermijnen die verstreken zijn in 1919 of die in 1920 zouden verstrijken betrefiende de vervolgingen tot invordering van rechtstreeksche belastingen en daarmede gelijkgestelde taksen. 2. De termijn bepaald door artikel 5 der overgangswet van financiën van 28 Decem ber 1918, voor zoover hij toepasselijk is op de invordering der rechten, intresten en boe ten in zake erfenissen. De verdere bepalingen dezer wet betreffen de verjaring der intresten en rechten op titels der Openbare Schuld en die der intresten op der ter kas van bewaargevingen en consig naties gestorte sommen. Het drama van St. Gillis Het pariet van Brussel zet zijn onderzoek voort nopens het drama van Sl. Gillis, voor gevallen tusschen vad^r en zoon Hankar, waarbij de vader het leven liet en de zoon erg gekwetst werd. De magistraten vinden zeer zonderling, dat er in huis slechts een bebloed mes aan getroffen werd, lerwijli'alles schijnt aan te duiden, dat beiden, vader en zoen een mes moeten in de hand gehad hebben. Inde schuif der tafel lag nog een keuken mes, gelijk aan het bebloede. 't Is dus waarschijnlijk, dal vader of zoon Hankar het mes moet afgekuischt en terug in de lade gelegd hebben. Het gerecht heeft dan ook bevolen, de vingerindrukken van vader en zoon op te nemen, om te onderzoenen wie het mes rei nigde. Woensdag namiddag hadden dc lijkplech- tigheden van vader Hankar plaats. M. POINCARE l»A VLAANDEREN. Nadat M. Poicaré, te Veume liet ooi-logs kruis bad vastgespeld, nam hij het woord en zegtp& f ui Het is mij bijzonder aangenaam/ héden met den Koning Albeit bier temg.te keere» in het schilderachtige Veume, dat ik gedu rende den oorlog zoo dikwijls heb bezocht, dat ik zoo moedig, zoo kranig dé bescbietm gen zag troteeeren en dat eindelijk zijn vroe gei' voorkomen herkreëg. M. Poicaré herinnert dat zijn eerste bezoek in 1914 toen het zulko groote voorbeelden van vaderlandsliefde- en ridderlijkheid gaf den moed der Yzertroepen, die zoo moedig de oude, onoverwinbare vrijheid wijten le verdedigen. Van boven op de. torens van Sint Nico laos en Sle. Walburgis, ging de president voort, omvatte be blik dc groote vlakte waar met de lotbestemming vvan uw land, ook over dit. van rankrijk en.van de geheele mensch heid zou beslist worden. Vervolgens herinnert dc President watBel gië om zijne rechtvaardigheid en eerlijkheid te lijden had, de lafhartigheid en de trou weloosheid van den vijand en volgt dan slap voor stap de roemvolle daden van het J3e) gische leger. Hij eindigde zijne rede met de volgende woorden Aan de Belgische, Fransclie en Britselie troepen bood Veume eene hartelijke gastvrij heid. Het kreeg het oorlogzuchtige uiterlijke dat hel vroeger had, in de tijden van Ro brecht van Artois en het wachtte geduldig tot den zege en de vréde zouden komen, en de -dad hare vruchtbare werkzaamheid van haar normale leven zou terug bekomen. Thans zijn eindelijk de lange beproevin gen ten einde, die de oorlog op de stad Veur nc deed drukken; maar er blijft ons een on uitwischbaro broederlijkheid over. Er blijft ook nog de onverwerkbare dankbaarheid die Frankrijk zal bewaren voor hen die voor de zaak van het recht geleden en gestreden heb ben Toen het eereteeken onder luide toejuicliin gen aan d» menigte getoond was. hieven de kinderen vaderlandsch liederen a^n alsook de Marseillaise en daarna richtten de uver lieden zich naar den stoomtram, die hen naar Niemvpoort moest brengen. Te NIEUWPOORT. Hier met hetzelfde ceremonieel het eeretee ken overhandigend, herinnerde M. Poicaré ook zijne vroegere bezoeken tijdens den oor log, terwijl elite oogenblikken nieuwe ont ploffingen, nieuwe puinen maakten. Te DIXMUIDE. Te Dixmuide verklaarden den president, dat deze stad een dergenen is, die het meest voor de verdediging van het recht heeft ge leden, en het martelaarschap boven de schan do stelde. De President maakte het historiek van de slag aan welken ook de Fraiwhe fusilie-rs deelnamen, die als dew vrijmakenden slag mocht genoemd worden. Te IEPEREN. Te Ieperen herinnerde hij de schilderij van Pauwels, verbeeldende de pest in 1349. Deze luatste jaren zegde hij, was voor u een lang zameren dood: een langen doodstrijd. Hij haalde nog andeve feiten uit den ge sehiedenis aan, om erop te wijzen dat nooit een zoo groote ramp feperen trof als deze. Maar met fierheid énag men leperen aan Verdun gelijkenbeiden zijn ongeschonden gebléven. EEN BELANGRIJK ONOERHOUD Het Afscheid. Na het einde der plechtigheid en overhan diging van het eereteeken hebben dc Pre9i dent en de Koning in den presidentieelen trein een onderhoud gehad dat naar 't schijn een zeker belang moet hebben. Inderdaad, de Staatshoofden riepen her baaldelijk de ministers Millerand, Delacroix en Hyinans in hunne tegenwoordigheid. Ook werden Foch en de twee gezanten bij he< onderhoud geroepen. Er is waarschijnlijk spraak- geWéést van de uitvoering der overeenkomst van Versail les, voor de oplossing van welke zoowel de Belgische als de Fransche belangen in het spel zijn. Dit onderhoud begonnen te 15 u. 30 heeft geduurd tot 17 u.50 waarna de Staatshoofden van elkaar afscheid namen. De Koning is te 9u. 5 te Brussel terugge keerd. Over het onderhoud is het volgende mee gedeeld. De twee voorzitters van den raad alsook den minister van Buitenlandsche za ken van België, de twee gezanten en rmjar schalk Foch i>ehben de economische, finan cieele en militaire vraagstukken onderzocht welke de twee landen aanbelangen. De meest vriendschappelijke geest heerseh te en tot bevredigende uitslagen voor beide Janden is men geraakt. M. Delacroix verzekerde dat België alle be schikbare kolen Frankrijk ten dienste zal stellen. Op de Belgische werkliè der koolmij nen is een beroep gedaan, geworden om den arbeidsdag te verlengen en de voortbrengst te verhoogen. De machinist van den Koninklijken trein slachtoffer van een ongeval. De tréiri, welke Woensdag morgen Koning Albert met zijn gevolg naar Veume voerde werd geleid door den machinist .lean De Wit te, van het depot van Brussel Noord. Vooraleer te Gent St. Pieters aan te komen werd de machinist slachtoffer van een erg ongeluk. Hij werd onder neerstortende bri keften den rechtervoet verpletterd. Ondanks de hevige pijnen, bleef hij niettemin op zijn post, opdat de trein geen vertraging zou on dergaan. Te Veume aangekomen, verwittigde den stoker M. A Dehienne, bestuurder bij het spoorwegbeheer die zich in den trein bevond Dadelijk werd een geneesheer bijgeroepen die den gekwetsten verzorgde. Deze werd op bevel van graaf de Mérode, groot maar schalk van het Hof, in eene afdeeling van den Koninklijken trein gelegd. Koning Al bert op de hoogte gebracht, deed verschelde ne malen inlichtingen vragen u*er zijn toe stand. Ruiidervoorde De misdaad opgehelderd Nopens het geheimzinnig drama van Rud- dervoorde, komen thans nog de volgende bijzonderheden aan het licht Het was cenigemaanden na de verdwijning van M. d'Udekem d'Acoz dat te Brussel een Duitsche krijgsraad zetelde, voor denwelken een hooge Duitsche officier was gedagvaard. Het ondenyerp van het proces werd geheim gehóuden en zelfs de West-Vlamingen on der méér de bnrgèmeestèr van Beernein én verscheidene landbouwers van het omliggen de werdep bedreigd met de strengste slralïen, indien zij niet het stipsle geheim bewaarden over hunne getuigenis. De Duitsche overheid van Thielt en van het omliggende waren overtuigd dat de prins von Stolberg den slag gedaan had. Hij was bij M. d'Udeken d'Acoz uitgedaagd tot een tweegevecht, doch deze weigerde het tweege vecht met een vijand en von Stolberg, de zoogezegde weiten der Duitsche militaire eer doepassende zal de heer d'lldekem, die de eerherstelling weigerde, gedood hebben. M. d'Udekem werd met een auto uil zijn kasleel gehaald, onder een welkdadig voor- weudselmoest plaals nemen nevens den autogeleider en werd zeer waarschijnlijk in den rug gescholen door een der achteraan zittende officieren. Prins von Stolberg ontkwam bijna aan zijne straf. De Duilschers zochten de zaak in den doofpot te stoppen, doch von Stolberg had den prins Albert de Wurtemberg, be velhebber van hetIV* leges, tegen hem. Deze deed den prins von Stolberg, die hij verachte, voor het gerecht le Brussel ver schijnen von Stolberg werd ter dood ver oordeeld, naar het Russisch front gezonden en zou Diet meer teruggekeerd zijn. Tot hiertoe weet men echter nog niets van den verdwenen jachtwachter op wiens weder- vinden, de Duitsche overheid zulke groote premie gesteld had. Brutaal feit te Lier Het weldadigheidsbureel bestolen Onze briefwisselaar van Lier telefoneert ons, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag dieven langs de achtervenster in de bureelen van het weldadigheidsbureel, Heilig Geeststraat, zijn gebroken. Eens binnen hebben zij het brandkoffer geopend en een som van 20.000 fr. geroofd. De huisbewaarder die in het huis sliep, beweert niets gehoord te hebben. De dieven hebben geen spoor nagelaten dat tot hunne ontdekking zou kunnen leiden. De verkiezingen in Hongarië. Het herstel der monarchie. De sociaal-democraten hebben zich bij de verkiezingen onthouden. De socialisten stem den meest met witte briefjes. De christelijke coalitie, die de monarchie wil herstellen, heene overgroote meerderheid behaald. In 37 districten werden slechts candidaten van de vereenigde christelijke partijen ge kozen. Tot dc gekozenen behooren graaf Ap- ponyi en graaf Andrassy. De Nationale Vergadering, die op 16 Fe bruari bijeenkomt, zal over den staatsvorm van Hongarië hebben te beslissen. Waar schijnlijk zal zij zich uitspreken ten gunste van de monarchie en dan ook een candidaal voor den troon moeten «toeken Men vermoedt dat de kroon aan den oudsten zoon van kei zer Karei, prins Ouo. zal worden aangeboden. Een grooteché betooging. Uit Budapest wordt geseind dat de ko- ningsgezinden een grootsche betooging voor bereiden. Een galavoorstelling zal op 2 Februari in den Opera plaats hebben. De dames van den adel zullen de toiletten dragen gebruikt bij de kroning van koning Karei en aan den toe- komsligen koning sal hulde worden bewezen* Twee agenten delr opsporingsbrigade ont waarden gisteren in de Amsterdamstraai 2 bereis die eenen zwaren zak droegen. De agenten geboden hun te blijven staan, doeb in plaats van daaraan gevolg le geven zetten ze het op een loopen. Een revolverschot werd hen achterna gezonden. De agent had het wapen naar den grond gericht, doch een der kerels zekere S..., uit de Kuiperstraat, werd door een schampschot in den bil getroffen. Na hem onderhoord te hebben, werd hij naar liet Stuyvenbcrggasthuis gevoerd. Een Engelsch geneesheer, Dr. Cecil Lyster is te Londen overleden, gevallen als slachtof fer zrjner liefde tot de wetenschap, aange wend ter leniging van het menschehjk lijden. H»j wa? 60 jaar oud. Dr. Cecil Lyster was een der baanbrekers van de toepassing der X stralen ter genezing van den kanker. Reeds verscheidene jaren geleden werd hij ten gevolge dier proefne mingen ziek, doch zette niettemin zijne op zoekingen voort, ondanks het lijden, tot het op het oogenblik, dal alle werk hem onmo gelijk werd en hij in volle gelatenheid de ver lossende dood afwachtte. Het middel dat Churchill voorstelt. "Winston Churchill stelt in de Illustrated Sunday Herald voor, de wereld op de vol gende manier van het bolsjevisme te genezen: De bolsjewiki moeten verzameld en naar een land gebracht worden, dat zij werkelijk als hun eisen gebied kunnen beschouwen. In een gebied dat groot genoeg is om hen t« herbergen en voldoende oplevert om de aan hangers van hetJacobinisme (of bolsjewisme, zooals het nu heet) een bestaante verzekeren, moet men hun de gelegenheid geven, om hun theorieën volledig tegenover elkaar in praktijk te brengen. Daar, waar geen boeren of werklieden zullen zijn, die zij kunnen misleiden of ver drukken, geen middenklassen om uit te hongeren ol vorsten om af te maken, geen zwoegende millioenen die zij kunnen expioi- teèren, <jn geen schitterende beschaving die zij kunnen uitplunderen, zoutende apostelen van Lenin en Licbknecht, de opvolgers van Robespierre en Marat, van de moorden van een bloedigen September en het strenge re giem, van een onnatuurlijke gelijkheid kun nen genieten. Hel is een billijk voorstel. Uitsluitende aanraking met elkaar, volmaakte vrijheid van denken en handelen in elke richting, zonder eenige beperking, geen gezag dat hun geestelijke of lichamelijke opwellingen on derdrukt, geen politie die hen oppakt, geen kapitalisteit"die hen uitmergelen, geen ver*" plichiingen van eenigen aard, tegenover welke, menschelijke en goddelijke instelling ookbehalve natuurlijk de noodzakelijkheid om hun eigen levensonderhoud uit de grond te halen. Bovendien zou het hun een gelegenheid schenken om de juistheid van hun theorieën te bewijzen om een voorbeeld le geven aan een achterlijke wereld en door hun eigen onspanning zonder andere hulp de Utopia van hun verbeelding te verwezenlijken. Het Staatsblad van 28 Januari kondigt hel volgende Koninklijk besluit af: Overwegende de gepastheid van het tref fen van krachtdadige voorkomings- en beteu- gelingsmaatregelen, tegen misbruiken welke in den kolenhandel worden waargenomen en bet algemeen belang bedreigen Op de voordracht van Onzen Minister van Staatshuishoudkundige Zaken, Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. i. Alle voorraad kolen, opgedaan me! het doel van opkooping in 't groot of welke de rewone behoeften overtreft van de ver bruikers die hem hebben ingedaan, zal ten voordeele van nijverheid en private personen wo:den opgeöischt. Art. 2. Voor het holenverbruik binnen het rijk, mogen de ontginners van steenkolenmij nen slechts kolen verkoopen aan de verbrui kers en aan de kooplieden die gewoonlijk hef beroep van kolenhandelaars uitoefenen. Art. 3. De handelaars in 't groot met wie de algemeene vertegenwoordigers van steen, kolenmijnen worden gelijkgesteld, mogen voor het verbruik binnen het rijk geen kolen verkoopen dan aan de verbruikers en de vcr- koopers in 't klein. Worden aanzien ais'handelaars in 'l groot: zij die gewoonlijk cn rechtstreeks bij de ont ginners van steenkolenmijnen of bij hunne algemeene vertegenwoordigers de kolen koo- pen, welke zij voortverkoopen allo andere kolenhandelaars worden als handelaars ia het klein aanzien. De handelaars in 't klein mogen slechts kolen aan de verbruikers verkoopen. Alle inbruik op dit besluit alsmcdo op de tc zijner uitvoering getroffen beschikkin gen zal worden gestraft

De Volksstem | 1920 | | pagina 2