xxstsix* Loizrcie EERSTE BEDEVAART De diefstallen ten nadseie Tan bet Nationaal Gomitelt te Erassel Schouwburgbrand t8 Madrid Dramatisch redding ie Nieuwpoert Internationale Munteoufgrsnele Bene stoutmoedige bende te Mannheim De Duitsche oorlogsnilsdadlgsrs Do overgave van Antwerpen IHet spicensnproces van Grenoble Spoorwegongeluk in Duitscbland NADERE BIJZONDERHEDEN Ziehier in welke omstandigheden de aan- jou dingen, waarvan wij gisteren spraken jedaaa werden. De bestuurder van deafdeeling der Nieuwe ileederen, van het Nationaal Komiteit, waar van de magazijnen ingericht zijn in een lo kaal der Groendreef te Brussel, had sinds eenigen tijd vastgesteld dat er talrijke dieflen gepleegd werden. Hij deed daarvan geen in- ki a aan de policie, uocl» hield het personeel in't oog, daar de dieften enkel door leden van het persor.e 1 konden gepleegd worden. Van den anderen kant had een officier der .•echterlijke policie op onreehtstreeksche wij- ie vernomen dat er dieften gepleegd werden ^en nadeele van liet magazijn der Groendreef. Hij ook iiet mets blijken en samen met twee »iji er agenten legde hij zich op loer. Donder dag avond, locn het magaaijn gesloten werd en het personeel de Jokaltn verliet, bemerkte «Ie poüeiemannen drie werklieden die er ieer twaarlijvig uitzagen, alhoewel hunne gelaats trekken eerder mager waren. Iedere agent koos zijn man, te meer, daar de kerels afzon derlijk opstapten. Aan de Antwerpenlaan kwamen zij echter bijeen en zetten dan sa- ren hun weg voort. liet drietal sloeg de Handelaarstraat in en verdween er in een huis, waarvan de deur ongetwijfeld moest openstaan. De agenten wachtten een paar minuten en belden dan. De vrouw van den huize kwam >penen en de agenten drongen haastig in •ene plaats van het gelijkvloers waar zij voorden praten. De drie mannen bevonden er zich in ge zelschap van twee anderen en op de tafe! Won verscheidene slu'kkcn slóffe, welke de dieven kwamen verkoopen. De drie dieven, de twee verhelers en de vrouw van een huize werden aangehouden ?n in twee autos naar hel polieiebureel ge roerd. Daar weiden de dieven voorloopig opgesloten, terwijl de policieuiannen met de ver helers terugkeerde 11. In de Handelaar- straat vond men talrijke klecdcien, gestolen Jen nadcelc van hel Komiteit, alsook een overgrootcn zak, opgepropt met zoolleder, nok van dielte voortkomende. In heihuis ran een der verhelers, wonende Claessen- <lraat, vond men voor 10,000 frs. kleefstof fen en ge weefsels; bij den andeven, wonende Kaï pel straat, vond men cene gansche vrach gebreide goederen. Alles werd in beslag genomen, waarna de bende naar bel gevang van Vorst overge bracht werd. Madrid 30 Januari. Gisteren avond, na de vertooning, is brand ontstaan in den grooten scliopwhtirg van Madrid. Hei vuur nam spoedig eene groote uitbreiding en be dreigde het aanpalend Franseh 'fc'ollegie. Voorzichtigheidshalve werden de leerlingen zlders o dergcbracht. De pompiers moesten zich bepalen bij het vrijwaren der aanpalen de gebouwen, waarin zij ten slotte slaagden. Dc schouwburg zelf werd ten gronde ver nield. In 1902 gebouwd was het eene der beste en grootste zalen der stad. Vreeselijk ongeluk te Ninove. Donderdag waren de inwoners van bet benedendeel der Staticstraat ooggetuige van een «eer pijnlijk ongeval. De kleine Botte, 'een knaap van nog geen 6 jaar, wonende gehucht Herlinckhove, onder Oultre, ging alhier ter scho 1. Op de plaats waar de St.Jo risstraat en Statiestraat samenloopen is deze laatste zeer smal en neemt er tevens één zeer sterke helling, zoodat dit benedendeel der Statiestraat, mestal (en te recht) DeSlalieberg $e mikI wordt Om 11 1/2 uur, op 'l oogen- blik dat de kinderen uit de school komen reed een landbouwer, met zijn zwaar geladen wagen den berg op. Een vrachtauto kwam in tegenover gestelde richting den berg af, roo- dal beide voertuigen zoo dicht mogelijk aan het voetpad moesten aanzetten. De kleine Botte stapte juist van het voetpad al en ge raakte met een heen onder de zwaar geladen boerenkar. Het been werd boven den voel afgereden. De arme kleine kroop tot over de straal waar een buurvrouw hem binnen droeg Dokter Macs in allerhaast ontboden deed den ongelukkige!) jongen naar het hospitaal over brengen. Hij vreest dat de voet en een deel van het boen zullen moeten worden afgezet De onvrijwillige dader schijnt zekere B. B vaa Meire (Dorp) te zijn. Bandief yekstigsi Vrijdag namiddag had een schipper, wiens vaartuig aan de Nijverheidskaai te Molenbeek ligt, zich in eene herberg van den Ninoofsche steenweg bedronken. 11 ij betaalde er zelfs verscheidene» ronden aan andere verbrui kers. Toen de schipper de herberg verliet, werd hij aangevallen door een kerel die ook mede gedronken had. Deze wierp hem ten gronde en beroofde hem van zijne brieventescb, eene som van verscheidene duizenden franken nhoudende. Daarna nam hij de vlucht. Voorbijgangers en een policieagent, die getuige goweest waren van de brutale ban- ielerij, achtervolgden den schurk cn konden hem aanhouden. De brieventescb werd aan den eigenaar teruggegeven en de bandiet in het gevang opgesloten. SERVIË EN ITALIË Ernstige incidenten te Traui TeTrau, in Dalmatié, is een incident tus- schen Italianen en Zuid-slaven voorgevallen, in de haven lag een Italiaansch stoomschip welks bemanning op uitdagende wijze va- derlandscbe liederen begon te zingen en de Zuid-Slaven, die zich op de kade bevonden, eerst uitjouwde en daarn3 met brokken steen, kool bekegelde. De snél aanhroeiende menigte antwoordde met steenworpen en toen vuurde een dei- Italianen 10 revolverschoten af, die echter niemand troffen. Toen bel Servische garnizoen opdaagde, stoomde het schip weg en gaf geen gevolg aan de sommaties van den bevelhebber om te stoppen, ook niet toen deze het schip enkele schoten uit een macbiengeweer liet nazen den. Niemand werd gewond. Anti-ltaliaansche betoogingen te Spalato Volgens een telegram aan de Times werd gisteren door de Joego-Slaven te. Spa lato een monstermeeting gehouden. Er weiden talrijke redevoeringen gehou den, die telkens werden onderbroken door Kreten als Oorlog aan Italië Opnieuw naar IsonzoWeg met de Entente, neder met Italic Weg met verdrag van Londen Leve ver eert igd Joego-Slavië 1 Leve lang moeder Rusland Na afloop van de meeting betoogde de me nigte in de straten en aan de havens. De policie kon niet verhinderen, dat van een Ilaliaansehe passagiersboot de vlag werd neergehaald. Ook werden de ruiten van de Ilaliaansehe club ingeslagen en twee Ilaliaansehe winkels geplunderd. In de straten van Belgrado Te Belgrado hielden de studenten eene vergadering. Tweeduizend man was aanwe zig. Een motie werd aangenomen waarin ge protesteerd werd tegen eiken vrede, die Ser vië een deel van zijn grondgebied zou ont rukken. Voor het paleis van den prins regent vorm de zich een stoet betoogersde prms-regent werd toegejuicht en volksliederen gezongen. Een deel der betoogers verbrak het cordon der gendarmerie en hield, een vijandelijke manifestatie voor het Ilaliaansehe legatiege bouw. Ten slotte verspreidden de betoogers zich door de stad. Er deden zich geene inci denten voor. In heel het land worden dergelijke protest- vergaderingen gehouden legen de oplossing van de Adriatische kwestie door de geallieer den voorgesteld. Uit Servië, Dalmatic, Bosnië Herzegovina, Slovenië, enCroaiieen andere provincies komen voortdurend telegrammen toe de regeering en de afvaardiging verzoe kend zulke oplossing te weigeren. De indruk in Italië De Tribune zegt in zake de eischen der Joego-Slaven, dat deze met de Ilaliaansehe ministers besproken werden en Servie zich onverzoenlijk toonde. Het blad besluit dat Joego-Slavie geen recht heeft beter behandeld te worden dan Belgie, Polen of Rumenië. Reistassen voor het \bozet Duitschland Om eeu reispas te kdrtnen bekomen zijn de volgende stukken noodig 1°. Handelaars, Nijver&ars, Advokaten, Ne tariesen, Zaakgelastigden Getuigschrift van den ontvanger der belas tingen vaststellende dat zij op standvastige en regelmatige wijze éen handel, nijverheid of beroep uitoefenen. 2°. Handelsreizigers ett Handelsvertegen woordigers Zelfde getuigschrift alsvoren. Daarenboven eene verklaring van het huis of de firma welke zij vertegenwoordigen, (handteeken echt verklaard door den burge meester 3°. Makelaars In goederen voor eigen reke ning. Zelfde getuigschrift aïvoren van den On« vanger der belastingen, j 4". Autogeleiders Chauffeurs a) Getuigschrift van "den ontvanger der belastingen bewijzende-lat de patroon stand vastig en op regelmatige wijze een bandels bedrijving of beroep vptoefent, met bescluij ving van den auto (merk, nummer van den motor, enz.) voor welke de taks, verhuldigd ingevolge de wet van 2 September 1903, ge kweten wordt voor liet loopende jaar. bGetuigschrift van den patroon, vaststel lende dat de autogeleider in zijn dienst is en waarbij hij zich verantwoordelijk ver klaard voor elke gebeünijke overtreding van den geleider in het beiët gebied. 6°. Personen die ai«h voor gezond he ids re tienen naar Duitschland begeven. Bewijsschrift van ebn geneesheer. hand telken eclit verklaard door de burgemeester) 6°. Reis voor familiezaken Bewijsschriften (uitnoBdigingen, telegram men, briefwisseling) de noodzakelijkheid der reis bewijzende. 7° Trouwen van militairen, welke haren echtgenoot gaan vervoegen in bezette Duitschland. Toestemming van den korpsoverste. 8. Familieleden, welke zieke militairen gaan bezoeken Getuigschrift van denü.geneesheer van het korps of van den Bestuurder van het hospi taal waar de belanghebbende verzorgd word Al de hierboven genoemde"personen moe ten daarenboven nog voorleggen a) een getuigschrift voor goed gedrag en zeden; b) hunne eenzelvigheidskaart; ceen getuigbe wijs van den ontvanger der belastingen,vast stellende dat de verluild/gde belastingen ge kweten zijn; d) een portoet- De reispassen voor bezet Duitschland even als voor alle andere landen, worden afgele verd, ten bureele van het Arrondissement Commissiariaat, Statigplein, Aalst, den Dins dag en Vrijdag, van 9 tót'12 en van 14 tot Ifl uren. EEN DUIKER TUSSCHEN EEN SLUISDEUR EN DEN MUUR BCKNELD. Te Nieuwpoort in een der beroemde sluizen der puinstad, was een duiker bezig met de bodem schoon te inakéil, toen de stroom ver oorzaakt door de eb, de zware sluisdeur toe Drukte, zoodat de ongelukkige arbeider er in vastgeklemd zat: zijn hoofd en een zijner voetenj staken tusschen den deurstijl en liet metselwerk. De man kop zich niet verroeren Gelukkiglijk weerstond (Je metalen hoofdkap van zijn duikerstoesetl aan de drukking Van den stroom en waren zijn voeten door ster kc loeiden schoenen be^.hercod De redding was buitengewoon lastig en omslachtig. Eerst fhéeAfe men touwen aan de deur vast en wod' men dezen zoo «1< en bewegen. Al de toegesnelde werklieden span den ër zich aan eii trokken met alle krach ten. De deur week niet de stroom was de sterkste. Een uur lang trok en sjouwde men tevergeefs. En reeds scheen het alsof de dui ker verloren was. Toen kwam het hoofd van de werf op een andere gedachte. Wat lager dan de onbeweegbare deur be staat een ander sluis, waarvan een der vlen gels openstond. Met vereende kracht werd gepoogd die deur te sluiten Wat gelukte. Te gen die versperring kwam de stroom gaande weg breken. Het peil van den Yzer steeg na tuuilijk; de oeverweiden liepen onder Na drie uur wachten was dc stroom zoo zeer verslapt dat men jde noodlottige deur kon in beweging brengen en de duiker ver loet werd VAK DE BEWONERS DER DENDERSTREEK SEPXBMEKJEl 1920 onder het Eerevoorzitterschap van den Zeer Eerw. Kanunnik Roeiandts, Pastoor-Deken van Aalst. Heer Na tie onvergetelijke feesten van 8 Sep tember 1915, '16, '17 en 1918, ter eere van de Onbevlekte Moeder Maria, gevierd door plechtige Triduüms in onze prachtige Sint Martinuskcrk; na de grootsche processiën die er plaatsgrepen, de aanroepingen en het uitgalmen der Lourdeszangen door ganscb het volk, hebben er velen den wensch uitge drukt, ja zells de belofte gedaan, naar de uitverkorene bedevaartplaats van O. L. Vr. van Lourdes te reizen. Wij willen hun de gelegenheid verschaffen, gevolg te geven aan hunne vrome wenschen. DOEL DER BEDEVAART, i' God en zijne Heilige Moeder bedanken, om ons bevrijd te hebben van de groote onheilen die ons, onze familiën en onze lieve moederstad bedreigden, gedurende den ver schrikkelijke)! oorlog welke wij doorstaan nebben; 2° om de voortdurende bescherming van de H. Moeder Maria af tesmeeken; 3° om de bekeering der zondaren, gene zing der kranken en de eeuwige zielerust van de'helden die hun leven offerden voor het Vaderland, maar bijzonderlijk voor degenen uitliet Denderland, die sneuvelden op hel veld van eer. SCHIKKINGEN VOOR DE REIS. Vertrek uit Aalst, langs Ninove en Gee- aardsbergen, om in die plaatsen de bede vaarders der Denderstreek op te nemen. ZIEKEN. Wij rekenen op de vrijge- igheid onzer medeburgers, om helgrootst mogelijk getal noodlijdende zieken te kunnen ervoeren. Een Komiteit van Dameu is in vorming, om als ziekenverpleegsters dc bedevaart te vergezellen en dc verzorging der zieken te behartigen. Zondag zal men het geld der eerste sloping /tomen ontvangen voor de inschrijver» welke ingeschreven hebben in 10 stortingen. Deze welke inschreven in 30 stortingen kunnen hunne eerste storting zelf komen voldoeK ten huize van den Schatbewaarder Jan Van Nuffel, Kerkstraat22, Aalst. liet schijnt zoogoed als zeker, zoo wordt uit Parijs geseind, dal er ter gelegenheid der Internationale Handelseonferencie, die van 4 tol 7 Mei a. s. in den Franschen Senaat zal gehouden worden, men ook een muntconfe- rencie zal inrichten. Het zijn de geallieerden die er hel initiatief van nemen. Officieus wordt verder uil Engeland ge meld, dat de Engelsche regeering de gealli eerde en neutrale regeeringen, tot een con ferentie heeft uitgenoodigd, om het munt- vraagstuk te bespreken. Eeü oude truc i Een netgekleed heerschap kwam gisteren namiddag in een pelsenmagazijn der Kleer- kooperstraat te Brussel en kocht er eene kost bare pels. Hij vroeg eene factuur op naam van M. Larocho, met zijne vrouw verblijven-, dc n zen hotel der .Grondwetplaats, te St. Gillis. Toen het op betalen op aankwam stel de hij vast. dat hij niet genoeg geld op zak had. Hij verzocht dus den handelaar een zij ner bedienden mede te zenden, ora het geld te ontvangen. De handelaar zond zijne werkvrouw mede. In-den gang van het hotel deed M. La Roche rich de pels en de factuur overhandigen, om ic bij zijne vrouw te dragen. Ilij deed alsof hij den trap opging, doch trad de drinkzaal binnen en verliet onmiddelijk het hotel. Dc vrouw hem niet ziende terugkecren, kreeg vermoedens en sprak den poortier aan. T Bleek al spoedig dat er geen M. La Roche, in bet hotel woonde. Heel terneergeslagen ging de vrouw dan haren meester verwittigen, die eene klacht neerlegde. Een koolmijn overstroomd 97 mijnwerkers ingesleten. In de mijn Schuerbank te Charlottenburg, bij Dortmund, zijn dgor walerdoorkraak on geveer honderd man van de buitenwereld afgesneden. Voor den ingang der mijnen stonden tal rijke jammerende vrouwen, die over het le ven hunner mannen bezorgd waren. Gedurende 10 uur beeft men gewerkt om de slachtoffers te redden, wat eindelijk na zeer veel moeite is gelukt. Niet een van de 97 arbeiders is gewond. Uit de Badensche aniline en sodafabriek te Mannheim werden de laatste dagen voor honderdduizenden mark aan werktuigen, metalen en kunstmest gestolen door eene bende, waarvan enkelen de bewakers in be dwang hielden, terwijl de overigen den buit wegsleepten. De bende is zoo groot, dat zij Maandag avond de bewaking van 140 politieagenten op de vlucht joeg 1 D© doodrij d.ers Een 70jarige ouderling, Oktaaf P., wonen de Capucienenstraat te Brussel, werd nabij zijne woning door een,.auto omvergeworpen en overreden. De man werd met erge verwondingen aan hoofd, borst en beenep opgenomen en hij moest bij hoogdringendheid naar het gast huis overgebracht worden. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. N I EU WE TeGÉRWET IN ENGELAND Engeland wil een regelmatig leger om steeds gereed te zijn Frankrijk en België ter hulp 1« snellen. Londen, 30 Januari. Heden namiddag veik-l&arde Lord Churchill dat hij eerstdaags in het Parlement eene nieuwe legerwet zou voorstellen, voor de hei inrichting van het lefeer in geheel het Brit sche rijk Het leger zou besta.ln uit een regelmatig leger en een soort Landweer. Deze laatste zou samengesteld zijn uit vrijwilligers van 18 tot25 jaar, welke zich zouden verbinden tot zekere wekelijksche oefeningen en tot een jaarlijksclie oefenperiode in een kamp. Deze landweer waarvoor do rekruteering reeds op 1G Februari zou beginnen, zou dus een soort reserve zijn van het regelmatig leger. In oorlogstijd zou rtè uitrusting het beste zijn wat in den huldigen tijd de oorlogswe tenschappen biedt; het,leger zou aangevoerd worden door brigade en divisiegeneraals, die zich tijdens den oorlog onderscheidden. De kosten dezer landweer zouden ongeveer het dubbele of het drievoudige zijn der huidige kosten. M. Churchill voegt erbij, dat het gouver nement de landweer iifstelt voor de verdedi ging van het rijk, erin-begrepen de verplich tingen van Engeland jegens Frankrijk België. De landweer, waarvan het effectief op oor logsvoet 345,000 man zou bedragen zal enkel naar het buitenland kunnen gezonden wor den, indien een nieuwe wet zulks toelaat "Eindigende besloot M. Churchill, dat geen enkele man zich in de Landweer mag laten binnen eenige inlijven indien hij niet bereid is, t zij binnen eentge maanden, 't zij bin nen eenige weken tey hulp te snellen van Frankrijk of Belgie, indien deze moedwillig aangevallen werden, 'er om bet vaderland te J verdedigen. Geestelijke leiding der Bedevaart.' Twee geestelijke bestuurders zullen insge lijks dc reis medemaken, de cenc voor do vlaamschsprekende.deandere voordefransch- sprekemie bedevaarders. VOORWAARDEN Onze reis naar Lourdes wordt toever-» tromvd aan de Agentie «Thos. Cook en Sou», de zeer voordeelig gekende Reis-Agentie van Lönden. 1° Voorliet ijzerenwegbiljei Aalst-Lour- de sen terug betalen de inschrijvers i°klas Ir. 400 2®klasfr.28o 3^ klas fr. 190 in 10 stortingen 28,50 19,KO in 30 idem 9.50 6,30 2° Voor het ijzerenwegbiljet Aalst-Lour- des en terug en 6 dagen verblijfkosten le Lourdes 1®klas fr.550 2°klas fr. 410 3'lilasfr. 275 in 10 stortingen 41,00 27,30 in 30 idem 13,70 9,20 Voorde personen die enkel hunne inschrij ving betalen met Oogst 1920, ziil cr een inschrijvingsrecht geheven worden van 20 fr. voor de 1* klas, 15 IV. voor de 2' klas en 10 fr. voor de 3* klas. Voor alle inlichtingen wende men zich tot de Heeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT: E. Heer De AVitte, onderpastoor, St Martinus. MM. ModestGercelet, Leopoldstraat, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalst F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eug. Moens de Hase, Keizcrl. Plaats. Arlh. Van Ertvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gyseghem, Dirk Marlensstr. Jan \ran Nuffel, Kerkstraat, 22 Parijs 30 Januari IJ Echo de Paris meldl dal onder de Duitsche oorlogsmisdadi gers wier uitlevering door de Entente ge vraagd wordt, volgende bekende namen oorkomen Prins Uupprechl van Beyeren wegens de opeiscpingen en wegvoering van werklieden in Vlaanderen en Noord-Frankrijk De hertog van Wurleniberg, bevelhebber van het V Duitsche leger, wegens de ftioór- derijen van Namen en Somme-Py Von, Kluck, bevelhebber van hel 1. leger, wegens het vermoorden van gijzelaars te Sen- lis en de moorderijen van Aarschot Von Bulow, wegens brandstichting in de Ardeensche dorpen en het vermoorden van burgerlijke personen Von Mackensen, wegens dieften, brand stichtingen en terechtstellingen in Roemanië; Von 'der Lancken, wegens de moorden op Miss Cavell en op kapitein Fryarl Admiraal Von Capelle wegens de aansla gen door duikbootcn Generaal von Sanders, wegens de moor derijen in Armenie en Syrië Generaal von Slanger, wegens het bevel door hem gegeven, geene gevangenen te ma ken Generaal von Ostroky, wegens het plun deren van Deinze en het ombrengen van 103 burgerlijke personen Generaal von Tesny, wegens het terecht stellen van 112 inwoners van Aarlen Do gebroeders Niemmever, bestuurders van hét kamp van Holzminden, wegens de gruwelijke mishandelingen gepleegd op En gelsche krijgsgevangenen. Major von Goerlz, wegens de wreedheden gepleegd in het kamp van Maagdeburg LuitenantRudeger, we,ens de wreedheden pleegd in het kamp van Ruhleben General von Cassel, wegens de wreedheden in het kamd von Doberilz Major von Bulow, wegens de verwoesting van Aarschot en bet vermoorden van lüO burgerlijke personen Generaal von Manteuffel, wegens de brand stichting van Leuven Generaal Werbner, bevelhebber van Va- lentiner en bevelhebber van Forstner, we gens het in den grond booren van hospitaal schepen enz. enz. Men weet dat de keizer en de kroonprins niet op deze lijst staan en dat zij afzonderlijk opgeeiscbt worden. Ret Belgisch-Fransch Verbond PARIJS, 31 Januari. IJ Echo de Paris schrijft over de Belgisch-Fransche onder handelingen, dat het hoogst wenschelijk is, dal een militair Belgisel.-Fransch verbond, zou spoedig mogelijk tol stand kome. Wij zijn dit verbond verschuldigd aan Belgie, zegt hel blad, omdat de nationale veiligheid van Belgie nog op geene waarbor gen berust, en wij zijn bet verschuldigd aan ons zeiven, daar het gevaar gemeenschappe lijk is aan Belgenen Franschen en zij samen zullen .moeten optreden. Van nn af reeds hebben zij eene gemeenschappelijke taak de wacht aan den Rhijn. ZONDERLINGEVRIEND Een tooneelspeler verbonden aan eenen Brusselschen schouwburg, ontving Donder dag avond in zijne kleedkamer het bezoek van een zijner vrienden, evenals bij van Ant werpen. Daar de tooneelspeler moest optre den, liet hij zijn vriend alleen in de kleed kamer. Toen hij later naar de kamer terugkeerde, was de vriend vertrokken. Alsdan stelde de tooneelspeler vast, dat zijn zonderlinge vriend zijn koffer had open gebroken en er cene belangrijke partij ju- weelcn, eene waarde van 12 000 fr. heb bende, alsook eene som van 400o fr. gestolen had. Eene klacht is neergelegd. De onderzoekscommissie omler voorzitter schapvan generaal Guiette, heeft vermoede lijk haar laatste zitting voor de uitspraak gehouden. Luitenant genei'cKVl Dufour, oud bevelheli bei der versterkte stelling, is als getuigen opgetreden. Hij heeft lezing gegeven van een in 1912 aan M. dcBroqueville door hem geschreven brief waarin hij loonde op liet ontoereiken de der verdedigingswerken. In J914 was er geen dc minste verandering gekomen. Men verzekert dat- die lezing nog al op schudding heeft verwekt in de kommissie. HIJ DIE MET DE BLOWDE DAME VAN ANTWERPEN SPRAK. Emile Dupuis, soldaat der infanterie, is de gene die met do blonde dame te Antwerpen onderhandelde. Hij heeft in een zenuwlijders gesticht gezeten. Dupuis vertelt dat de dame van Antwer pen naar het kamp to Dannstadt kwam. De gevangenen moest met vijven of zessen liij haar komen. Zij rookte en had een doosje cigarcltcn bij haar. Zij dwong Dupuis te rooken sprak Fransch en werd kwaad omdat hij haar «imadame». en niet «inejuffer» noemde. Zij bood hem aan ofwel naar Zwitserland de families te gaan bespieden die de vnjge laten krijgsgevangenen kwamen bezoeken, ofwel naar Frankrijk te gaan om er toehch tingen te nemen over hetgeen er in liet kamp van iVIakly gebeurde. Dupuis verkoos naar Frankrijk te Hii ontving paspoorten, kleederen en wO 1?. in geld. In den nacht trok hij met een Duit si hen commandant over de Zwitsersche gren zen op het oogenblik dat'de tolbeambten af wezig waren. Genève moest hij in een café der Alpen straat N1' 13 een gids opzoeken die hem naar Frankrijk brengen zou, maar luj verkoos van zich tot den Franschen consul te begeven en zich naar Annemasse t© laten overbrengen. Denkelijk zal Tovbeau die in Zwitserland voor dc blonde dame werkte nadere mlich tingen over deze kunnen verschaffen. 9 dooden, (7 gawonden. Donderdag morgend, om 12,26 ure reed de Dlrein Insterbuvg-BerUjn, tengevolge vaa een verkeerd signaal op de statie Czevk, op een op de lijn staanden militairen trein. Bij het ongeval kwamen 9 personen or« liet leven, terwijl 17 gewond werden. De locomotief en een paar wagons van den Dlrent evenals 3 wagons van den militairen trein, werden zwaar beschadigd. liet was dezelfde Dlrein, die eenige dagen geleden, tengevolge van een verraderlijken aanslag bij Scbneidermuhlen verongelukte.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2