6 Van Grootvader tot Kleinzoon Stellen wij ons in regel tegenover de zegelwe Vrijdag iFebrtiari 1920S MELAATSCHEN Amerika en Europa Het kolenscliandaal De brandramp te Nijvel AAN DE BURGERIJ Nog steods de Mie van Fiume De Duitsche schuldigen. XXVI» JAARGANG NUMMER 31 Kerkstraat, 9 en gg, Aalst. Tel. 114 H> A. Gr 33 L A D y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt Publiciteit bullsn het AfrondlSËemant Aalst, zich le wooéan lot het Agentschap Havas, 8, Martelaarpiaiii, te Brussel- S, Plaeo de la Bo^se, Parijs en 105, Cheapside, Londen. II. Amandus j Zon op7,23, onder 5,02 Laatste Kwartier den li j Oorlog, hongersnood cn pest zijn drie nien- sclientemmcrs. De besmettelijke ziekten noch tans pramen meest van ai dezen die geen gehoor willen geven aan de beproevingen en de straffen, over den zondigen wereld door den Meester van hemel en aarde gezonden- Onder al de besmettelijke ziekten is melantscbheid eene der gruwelijkste en ge vaarlijksle. Zij tast allengskes, doch zeker, den sterveling aan, verleent nooit of nooit genade en kan onmogelijk verdwijnen, tenzij door bovennatuurlijke cn beinelsche kracht. Zulks geschiedde ten tijde van Christus' leven op aarde, wanneer de Godmensch zulke on, gelukkigen de gezondheid wederschonk. Het mclaatsohhuis van Canton, in China, bevat een duizendtal melaatschen, waaronder 200 zieke vrouwen. Pater Conrardv, van Luik, stichtte dit leprozenhuis in 1914. Die brave, edelmoedige heldhaftige priester, kreeg den bijnaam van Vriend den melaatschen Hij werd gebo ren te Luik (een dappere belg dus) in 1841 Priester gewijd in zijn bisdom in 1867 on- dornara Inj in 1S71 eene reis naar Indië, alwaar hij met eigen oogen bestatigde den ellendigen staal der zieken, door deze onge neesbare kwaal aangetast. Ook besloot hij van dan af zijn leven aan het heil dier zieken te wijden, en hunne li chaamspijnen te verzachten door troost, op offering, allerlei verzaclitingsmiddelen, enz. Aan den beroemde apostel der melaatsehen van Molokaï (Sandwicheilanden) boodl hij zijne diensten aan. Doch Pater Damiaan Devenster, dan nog tn den bloei der jaren en in vodo gezondheid vroeg hem zijn zen- dclingsvverk wat uit te stellen, zooveel te meer dat er alsdan weinig kranken waren en hij allen last alleen kon torsen en dragen. Slechts in ISS7, dan wanneer Pater Damiaan zaliger en heldhaftiger gedachtenis, door de ziekte werd aangetast, aanvaardde bij gewit lig de diensten tan E. Pater Conrardv, die don glorierijken martelaar (den 15 April 1S89 den heldendood gestorven) opvolgde en zeven jaar laug.te Molokaï verbleef. In 1896 verliet hij de eilandv.ee of archipel van Hassaien en kwam naar Canton om er hel overige van zijn leven aan de chineesche melaatschen toe te wijden. Hij kon zijne plannen niet ten uitvoer brengen aangezien hem daartoe de noodigc geldmiddelen ontbraken. Hij vertrok alsdan naar Amerika, studeer de de geneeskunde te Poslnnd (Oregon) en keerde daarna naar Canton terug, waar Mgr Merel liein met open armen aanvaardde. Van dan af bleefhij bij Zijne melaatschen om ze met meer te verlaten en offerde zijn leven voer oed op. ion dienste zijner geliefde leprozen koclu hij een uitgestrekt terrein, bouwde er huizen op en legde er planterijcn aan. Vooraleer zijne schoone ziel den 26 Oogst 1914, aan zijner. Schepper weer te schenken, had hij het geluk en genoot hij den troost zijne moeite bel. on 1 te welen. Do Irprozerij van Canton groeit en bloeit immer onder geeste lijk en stoffelijk opzicht. Voor ziet en lichaam is er liet leven aangenaam en voordeelig. Zulke mannen dienen niet alleen bewon derd te worden, maar zooveel het zijn kan, moet men ze in hunne werken ondersteunen' Trekken wij voordeel uit zulke lessen van naastenliefde, die tegenwoordig zooveel en zoodanig onder de voeten werdgetrapt. Marc. In liet Anierikaansch parlement heeft er eene belangrijke bespreking plaats gehad over de Amerikaansche hulp aan Europa. Verscheidene parlementsleden hadden ge vraagd dat er eene internationale konferencie zou bijeengeroepen worden, dewelke voor (39' vervolg.} Zoo dreigend stond Beatrice voor den jon geling dat Roberto's hoogmoed verdween. Bovendien drong immer luider, immer dui delijker, het doodeischend gebrul van het volk tot zijne ooren. Met beide handen omvatte hij hot fleschje en bracht hel aan zijne lippen. Doch huive rend trok hij het terug. Ik kan niet, fluisterde bij. Het graf is zoo somber Zult gij dan alleen ten grave dalen 7 vroeg Beatricevreest gij, zonder geleide den donkeren weg te bewandelen, waarvan niemand wederkeertWel Mu, wees getroost long en oud, begin en einde, zij zulfen hem te zamen inslaan? Drink, Robertohet is genoeg voor ons beiden zie, het valt niet zwaar te sterven 1 Mei eene snelle beweging bracht Beatrice hei noodlottige vocht aan de lippen. Dan gaf zij haren kleinzoon lietflesrhje terug; zij had een aanmerkelijk deel van den inhoud inge nomen. Neem gij de rest, Roberto, smeekte zij met gebroken stem, neem de rest; ik hoor hen reeds komen Neen i Thans sprong Savello toe. Drink, lafaard, set reeuwde hij dreigend, moot deze vrouw i) beschamen Drink, zeg ik u, ol mijne vuist vuist verpletterd u de hersenen Mei geweld goot hij de rest van het vergift doel zou hebben de noodige maatregelen te treffen om orde te brengen in den wereld warboel en vooral inhet ontredderde Europa. M. Glass, sekretaris der Amerikaansche schatkist, verzette zich daartegen, daar Ame rika zich in de volstrekte onmogelijkheid bevindt Europa verdere hulp te bieden, 't zij onder vorm van kapitalen, 't zij onder vorm van kredieten. Eene internationale konferencie, zegde hij, kan slechts den warboel nog ingewikkel der maken. De leden dier konferencie zouden verwachtingen koesteren, dewelke Amerika niet kan beantwoorden,daar het onsvolstaekt onmogelijk is nieuwe leeningen toe te staan. De redding van den toestand ligt in de ont wapeningen, in de herleving der nijverheid en in de uitgifte van binnenlandsche leenin gen. Amerika moeten wil Europa niet ter hulp komen, omdat de noodwendigheden van Europa juist voortspruiten uit de nalatigheid in de toepassing dier redmiddelen. Het is noodig dat de Bondgenooten het bedrag hunner aan Duitschland opgelegde vergoedingen verminderen op eene som, welke Duitschlend bij machte is le betalen, en dat zij dan Duitschland toelaten bons uit te geven tot een evenredig totaal. Glass is van oordeel dat de uitgitte van internationale bons, met het doel den wisselkoers te verbeteren, praktisch eene onmogelijkheid is, en drukt er nogmaals op dat Amerika geene verdere hulp aan Europa kan noch wil verleenen. Terwijl Amerika den uitvoer van het goud toelaat, blijft Europa dit weigeren. Bijgevolgjslaat het Amerikaansch goud den weg in naar het Verre Oosten en naar Zuid Amerika. Bovendien», zegt M. Glass, heeft Europa tot hiertoe nog den moed niet gehad de krachtdadige financieele maat regelen te nemen, die Amerika zich zelf opgelegd heeft. Zoolang Europa niet zal ge daan hebben wat Amerika doet, moet Europa niet hopen haar financieel evenwicht te her stellen. Deze verklaring van M. Glass mag gelden als eene laatste verwittiging aan Europa, dat Amerika voortaan alle hulp weigert. Twee schepen kolen aangeslagen t<* Quaregnon Het ministerie van Ekonomische Belangen te Brussel, had onlangs vernomen, dat sinds eenigentijd schepen te Quaregnon op bedekte wijze kolen laadden. Bij middel van karren werden de kolen in de koolmijnen tegen hooge prijzen afgehaald en in de schepen overgeladen. Deze schepen vaarden dan in de richting van Doornijk, alwaar de kolen natuurlijk tegen groote winst verkocht werden. Het ministerie verwittigde het parket van Bergen, dat zich naar Quaregnon begaf en er bijtijds kwam, om twee schepen kolen, samen 3ö0 ton inhoudende, aan te slaan. De Normaalschool door brand vernield. Verscheidene slachtoffers. Overgroote schade, Nadere bijzonderheden. Ziehier wat M. Deprez, bestuurder van de Normaalschool voor onderwijzers, verhaalt over de ramp welke zijn gesticht vernielde. Het was ongeveer middernacht, toen ik uit den slaap opgeschrikt werd door geroep onder mijne vensters. De eogen openend, bemerkte ik al dadelijk eenen herigen gloed en begreep dat het brande. Ik sprong naar het venster en bevond mij tegenover een schrikwekkend schouwspel Uil alle vensters van den linkervleugel van het gebouw sloegen groote vlammen in de in de mond van den achterovervallende. Een artverscheurende kreet vervulde de ruimte. Stuiptrekkend lag Robérto op den grond. De roover had nu een blik voor hem zijn oog richtte zich in stille bewondering op Beatrice. De gestalte der oude vrouw lag op het houten legor uitgestrekt. Haar borst ging hevig aan. Savello, —Savello wreek mij 1 wreek mijn geslachtriep zij nog met bre kende stem. Dat zal ik antwoordde Savello, de hand opheffend. Het mag duren, zoolang het wil maar komen zal de dag, dat gij op Savello zult nederzien en over hem tevreden zijn, Leven om leven, Medici om Albizzi Een vreugdestraal fonkelde nog in de stervende oogen der grijze vrouw. Gij zijt getrouw, mompelde zij. gij zult uwe belofte uiet breken l Ga, ga, zij komen Leef wel f Met bliksemsnelheid ver dween Savello en kroop door de opening in den muur naar zijne eigen cel terug. Wel is waar gelukte het hem niet, de binnenste steepen weder op te stellen doch mochten zij zijne aanwezigheid verraden, hij had niets meer te zoeken, op de plaats waar de dood zijne slachtoffers had neergeveld. Stemmen kwamen nader. De grendels werden wegge schoven De portier opende de deur der cel. De fakkels der gerechtsdienaren, wierpen hun somber licht in de afgrijselijke ruimte. Begeleid door deif Gonfaloniere en eenigc waardigheidsdragers der republiek, kwam in een donkeren mantel gebuid Cosimo von hoogte. Op den koer liepen de leerlingen, half gekleed doorheen, om hulp roepend. In den linkervleugel der normaalschool, waren het gelijkvloers en de eerste verdieping door de klassen ingenomen de slaapkamers der normalisten bevonden zich op de tweede verdieping. De vlammen sloegen op uit de vensters der eerste verdieping en kort nadien ook reeds uit deze der eerste verdieping. Daar zag men nog talrijke leerlingen in de geopende vensters om hulp roepen. Ook de studiemeester RI. Jules Guyaux, wiens slaapkamer aan de kamer' der leerlingen paalt, kwam om hulp roepen, doch bedwelmd door den rook zakte hij weldra bewusteloos op het vensterblad neer. De vlammen welke steeds hooger op sloegen, kwamen weldr; het bewusteloos lichaam van den ongeluk kigen studiemeester vreesdijk verbranden - Dat alles gebeurde in enkele seconden tijds. In allerijl snelde ik naar beneden, daar ik wist dat M. Guyaux den sleutel der slaap zaal had en de leerlingen dus langs daar niet weg konden. De stoutmoedigsten lieten zich langs den bliksemafleider of langs de buizen der dakgoot naar beneden glijden, dwars door vlammen en rook. Zij bereikten geluk- kiglijk den grond en waren gered. Er was nog een andere deur, uitgevende op eenen trap welke niet gebruikt werd. Ik snelde er heen om deze deur te openen, doel de leerlingen gelukten er in ze open te stam pen, en al wie nog vluchten kon stormde naar beneden. Daar het vuur zich nog steeds uitbreidde en terwijl de pompiers vruchteloos trachtten het vernielend clement in te toornen, gingen de leerlingen, na hunnen naam opgegeven te-hebben, in de stad een onderkomen gingen zoeken. De arme jongens waren inderdaad gevlucht, sommigen enkel gekleed met broek en hemd, anderen in hunne onderbroek, enz. Door het opgeven der namen deed men al spoedig zekerheid op, dat verscheidene leerlingen ontbraken. Men hoopte nog, dat zij met hunne-gezellen gevlucht waren en in den verschrikkelijken toestand er niet aan gedacht hadden hunne namen op te geven,: doch rond 4 ure 's mor- gends, toen het vuur gebluscht was en de pompiers de puinen doorzochten, vonden zij weldra twee verkoolde en niet herkenbare lijken. Een weinig later werd nog een derde lijk gevonden, dut, evenmin kon herkend worden. Een vierde leerling ontbreekt, doch men hoopt dat hij naarhuis zal gevlucht zijn Vier der geredde normalisten werden nog al erg verbrand. Hel zijn de genaamden E. Breda, van Arquennes; M. Corbisier en P. Henrion, van Waver en J. Meyer van Ju met. De toestand van dezen laatste is hope loos. Ook de ongelukkige Guyaux kon nog le vend gered worden, doch bij was zoo gru welijk verbrand, dal hij nog in den loop van den morgend bezweek. Men is er dan later toch in gelukt, de identiteit der drie verkoolde slachtoffers vast te stellen. Het zijn de genaamden Joostens, zoon van den gemeenteonderwijzer van Wn- termael; Zantes, van Musson (Luxemburg) en Haeseveld, van Hal. De oorzaak der ramp. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brand begonnei is in de kamer van studiemeester Guyaux. Deze was nog al laat blijven studce- ren en men vermoedt, dat hij een ef andere onvoorzichtif heid moet begaan hebben. Even wel kan met zekerheid nog niets desaangaan- de gezegd worden. De schade Van de uitgestrekte gebouwen, eene op pervlakte beslaande van ruim 100 meters lengte op 30 meters breedte, konden enkel Medici, de poort binnen. Zijn gelaat was ernstig en bezorgd. Signora Beatrice zeide bij haastig on der het binnenkomen. Gij zijt hier niet zeker; het volk moet ter oone gekomen zijn, dat. gij u hier heimelijk ophoudt Met moeite be schermden wij Ricciardo voor hunne woede! Vergun mij, in veiligheid le brengen 1 Beatrice Albizzi richtte zich half op van hare stervenssponde. Een lach van hoon zweefde in hare ontstelde trekken een blik van bittere haat vloog uit hare brekende oogen op den behulpzamen doodsvijand. Edele Medici, nauwelijks verstaan baar waren bare woorden zeg aan 't volk van Florence, dat de Albnzi's hen een ge- wenscht schouwspel ontnomen hebben. Koninklijke koopman, gij zelf zijt jammerlijk bedrogen daar gij om met uwe edelmoedig heid te pronken, het edele wild, uit 't geweld der handen wildet bevrqden, na hen eerst te hebben aangehitst, zij heeft het zelf ge daan zg sterft, u vervloekende u hatende, zooals zij geleefd heeft met den dooden klein zoon aan hare voeten een Albizzi ge heel een.... Zij verstomde, de dood brak hare oogen, de dood sloot hare lippen, bewegingloos (ag het verleerde lichaam daar, eene murnie ge lijk. De Medicieër trad aan 't leger en legde de hand op hot Hart van de doodsvijanden. Zij i6 dood, «j bij diep bewogen ;dood, even als de rampzalige, die zij aan des beu- Ier. arm onttrokken beeft. O Almachtige God, de kapel en de woonst van den bestuurder gevrijwaard worden. De schade is dan ook zeer aanzienlijk, daar alles wat zich in de vermelde gebouwen bevond, mede de prooi der vlammen gewor den is. Het vuur had zich zoo «nel verspreid, dat er niets kon gered worden. Daar de pompiers van Nijvel, tijdens de bezetting van hunne bijzonderste tuigen, spuiten, ladders, enz., beroofd werden, konden zij natuurlijk li&V- iur niet naar be- "hooren bestrijden Onnoodig te zegg^r,. de brandramp te Nijvel en omstreken eene groote opschudding en ontroering verwekt heeft. Van in den nacht reeds verdrong zich eene overtalrijke menigte in den omtrek der bran dende gebouwen en Woensdag morgend was het eene ware menschcnzee, op afstand gc houden door de gendarmen. Het parket van Nijvel is Woensdag mor gend ter plaats geweest, evenals M. Deslrée. minister van Kunsten en Wetenschappen. Bunjersbdnng meldt dat de minister van Financcn aan de ontvangers van belastingen '/.ou bevolen hebben geen vervolgingen in ti spannen tegen de Burgers wegens achterstal, ligc belastingen. Loutere uitvinding. De waarheid klinkt anders. Do minister heeft integendeel aan de ontvangers opgelegd in den koristen tormij alle belastingen te innen. De Slaat beeft geld veel geld noodig en kan toch van geene onlleeningen blijven leven Al degene die hunne achterstellen niet betalen, worden dus bedreigd eerstdaags een onaangenaam bezoek te ontvangen. Tot heden toe hebben, in ons zoete land de belastingschuldigen bijna ongestraft on wetend kunnen blijven nopens de elemen tairste bepalingen van het zegel wetboek. Een wel, die niet van gisteren dagteekenl, onderwerpt aan het zegelrecht alle geschrif ten die in Belgie onderteekend worden en die ecnige overeenkomst vaststellen, een schuld» erkentenis, een kwijtscbrift, een verkoop, enz. Straffen zijn uitgevaardigd tegen wie deze bepalingen miskent, doch, in feite, was hettamehjk zvtdeu, tLtt een overtreding het beheer van den fiscus beker.d werd cn, wan neer het geval zich voordeed, gaf dit blijk van een bijna ongeloofiijke zachtmoedigheid. Was't niet leuk, ter gelegenheid van het indienen eener aangifte van nalatenschap den fiscus zeiven een op ongezegeld papier ijesteld geschrift te mogen vertoonen, dat rijvoorbceld vermelde, dat zulke schuldvor dering den overledene niet meer toebehoor de en dus niet onderhevig was aan hel erfe nisrecht, wijl, op zulken datum, de overle dene er van de uitbetaling had bekomen of ook nog dal van hel vermogen der nalaten schap diende afgetrokken, het bedrag eener schuld, welke de overledene had onderschre ven op een briefje rein van eenigen zegel afdruk Werd ten sterf huize erfboedel opgemaakt, de notaris ontkleedde met ernst in zijne akte al de titels en papieren van den overledene, maar desvoorkomend droeg bij er zorg voor niet vast te stellen, dat deze geschriften op ongeregeld papier gesteld waren. Dal alles is thans gewijzigd. De notaris die in onverschillig welke akte, namelijk een in- entaris, melding maakt van een aan 't zegel onderworpen geschrift Is er loc gehoud°en nadrukkelijk te bevestigen, dat dit geschrift al dan niet met het zegel bekleed is. Vertoond men den ontvanger van het erfe- nisrecht eene schuld erkentenis, een kwyt» schrift, eene ot andere overeenkomst, daro houdt de .agent van den fiscus een oog in 't zeil en is het hem vertoonde geschrift niet in regel, zoo maakt hij proces-verbaal op. Ook zal het straks zegelboelcn regenen. De Minister van Financien, door een mooi gebaar, heeft iedereen willen in staat stellen zijn met fiscale fouten zwaar beladen verle den te verffenen en door een heel onlangs verschenen onderrichting die wc het genoe gen hebben het publiek kenbaar te maken, heeft hij de belastingschuldigen toegelaten aan de formaliteit van het visa voor zegel te onderwerpen, zonder ereenige boete geeischt wordt en dit tot 31 Juli 1920 inbegrepen, alle geschrifteu gedagteekend voor 13 Januari 1920 die in overtreding van de wetten op het zegel opgesteld zouden wezen. Iedereen ongetwijfeld zal de hem geschon ken gelegenheid willen waarnemen. Men vreest eene nieuwe betooging van d'Annunzio. Uit Split wordt gemeld Een Italiaansche kruiser is op 29 Januari le Chibenik aange komen. Men vermoedt dat zulks in verband staat met een mogelgken tochl van d'Annun zio naar Chibenik. Sinds verscheidene dagen zijn twee compa- gnicn infanterie steeds onder de wapens, in 'i vooruitzicht van mogelijke betoogingen der Yougo Slaven, ter gelegenheid van het be zoek van d'Annunzio. De aankomst van het nieuw Italiaansch oorlogschip brengt het aantal oorlogsbodems in de baai van Split op anker liggend, op 4. Het ontslag van Von Lersner. Havas interviewde von Lersner, die den uit leveringslijst terugzond. Hij zegde dat hij aan de uitlevering niet wil meedoen, wat ook iedere Duitsche amb tenaar zal weigeren. Hij zal met den eersten trein naar Duitschland vertrekken. Hij nam zijn ontslag zonder zijn regeering te raadplegen. Zijn ontslag bindt hem alleen en niet zijn regeering. Dat anderen de ver antwoordelijkheid dragen van het overhan digen van de lijst der schuldigen, wier uitlevering practisch onmogelijk is. A' de avondbladen te Parijs doen den ernst uitschijnen ran von Lersner's besluit. De Liberté zegt dat de Duitsche regeering hem onmiddelijk moet desavoueeren en ver. vangen, of zij toont zich medeplichtig. De Temps zegt dat het niet opgaat, dat de Duitsche regeering; niets zou doen, omdat het M. von Lersner niet behaagt te handelen. Hel Journal dei Debets eischt van de Duitsche regeering ophelderingen. (Nota. Opgemerkt moet worden dat deze commentanen werden gemaakt vóór het telegram uit Berlijn, meldend dat M. von Lersner tan zijn ambt ontheven was en bevel had ontvangen de nota der Entente over te seinen.) De nota, waarbij de Entente de uitlevering van 900 Duitschers vraagt, is Dinsdag aan M. von Lersner te Parijs overhandigd. Alhoewel hij orders had ontvangen die nota zonder meer door te zenden, heeft hij uit eigen beweging ze teruggezonden aan M. Millerand, zeggende dat zijn geweten hem niet toeliet daaraan mee te werken. M. von Lersner vroeg per telegram te Berlijn ontslagen te worden uit zijn ambt en dit werd hem toegestaan. De conferentie van ambassadeurs verga derde vandaag onder voorzitterschap var M. Millerand. verblinding aan uwe genade gewanhoopt heeft. Heb medelijden en ontferm u over haar en haren ongelukkigen kleinzoon. Zoo groot is het gevoel van baat, wat zou geweest zijn, wanneer zij slechts voor 't goede, voor liet edele gewerkt en gestraft had. Beatrice Albizziik wil u alles vergeven. Neen de Mediciccr draagt de doodea geen haat, geen alkeer toe. Hij vergeet en vergeefttooals hij hoopt, dat hem eens zal vergeven worden! In 6lil gebed knielde hij voor het leger der rampzalige neder de gereclitdienaren hiel den de fakkels bij de eeuwige God heelt gerecht gehouden De Gontaloniere ont blootte het hoofd, en allen volgden zijn voor beeld. Ook buiten werd het rustiger. Spoedig had zich de mare van den dood der groot moeder van den veroordeelde onder de me nigte verspreid en de ontboeide hartstocht beteugeld. Iloe afschuwelijk die taak ook was, de eerste indruk nas toch onwillekeu rig bewondering. Nog een onverwacht, een laatst voordeel had Beatrice's behaald het welk haren zoon ten goede kwam nog in denzelfden nacht bekwam Ricciardo de vrij heid, onder voorwaarde terstond de repu bliek to verlaten, zqne moeder zelf had zijne vrijheid met den dood der wanhoop ge kocht e DERTIENDE HOOFDSTUK BUN F.DEI.E SPRUIT. In het middelpunt der localileilen en ge- welven van het Medicieevpaleis, die sedert de lijden der voorvaderen voor handelszakon l JI J 7•ij-va" UOI .UVHtdUCICtl VUU1 UdilUCiSdd heb medelijden met haar, die in ontzeltcnde/bcstemd waren, bevond zich bet kantoor het opperhoofd, van Cosimo von Medici. Met geopende deuren kon hij, van hier uit, de wijde ruimte overzien, waar van vroeg tot laat eeno groote drukte heerschte. In deze hallen waren de kostbaarheden der vreemde wereldstreken opgestapeld, wel ke door de schepen der Medici uit verre, bijna tooierachtige landen naar den Itaüaan- schen oever gevoerd waren, want de geheele wereld was aan den handel van het huis Me dici schatplichtig, hier lagen, op lange, bree- de eikenhouten geldtafels groote hoopen goud en zilver, aan de zorg van beproefde bedien den van bet handelshuis toevertrouwd, daar gleed de ganzepen, in de band van 'jonge schrijvers, in rustelooze baast over de foli anten, of over het parkament, dat meestal nog het schrijfpapier verving, terwijl ande ren met nauwgezetheid aan 't cijferen waren. Daar Insschen bewegen zich makelaars en kooplieden, die over handels aangelegenhe den te spreken hadden, met den eersten be diende, die bet recht had, de chef van liet huis te vervangen. Boodschappeuloopers kwamen en gingen, lastdragers zetten in de voorhal hunne waren af, kapiteins brachten welkoms of afscheidsgroeten. Nu en dan door ruimte, verbaasd en bewonderend 0111 -zich heen ziende, begaf zich op 't kantoor van den heer des huizes, om diens bijstand in hache lijke omstandigheden met raad en daad le verzoeken, of een jonge kunstenaar wenschtc toegelaten le worden lol den bekenden be schermer, die nimmer voor 't schoon en odcle vanjzijne deur gesloten hield. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1