NationaleLeening Van 12 Februari tot 6 Maart Neg de uitlevering m dsn keizer OVERSTROOMINGEN De moord og» beren Dons De RaiionalidtenSsewegiiig Gevechten tussohen Franschen en Turken. De toestand in Ierland INSCHRIJVING OP DE Jaarlijksche Intrest van °/0 Premie bij de terugheialsng van S>0 Vrij van belastingen - Geheimzinnig vuurschai Europa's finaaelëele moellljkhetlea- Rond den Volkerenbond Hevige brand te Schaarbeek EU PEN en MALMEDY Goago. D© oxide truc. Doodelijk ongeluk te Haren. De Grondwetsherziening De Senaat DE KAMER van ontwateringsriolen rond de gebouwen. Na het wegnemen van het slijk en de modder, de muren droog maken doer midde len van verwarming en eene kraehtdadige lnchiverversching. De vloeren met warme oplossingen van sodazoutof van ontsmetting- stoffen (ohenischzuur.eresol, enz.) wasschen; de muren overwitlen met kalk het huisge rief aangetast door de waters afkoken; geene ongekookte voedingsstoffen gebruiken welke bevuild geweest zijn. Buiten de overstroomde streken, wordt in 't algemeen de aandacht van hel publiek ge roepen op het feit dat bij het zwellen der rivieren en beeken, de grondwaters dikwijls bezoedeld zijn door den plotselingen toevloed der doorzijpelende waters welke dienen moeten voor de voeding (drank, wasschen der groenten en der keukenvoorwerpen, enz.) slechts le gebruiken na voldoende ko king, zelfs diegene welke voortkomen van regelmatig ingerichte waterverdeelingsdien- sten. Zij nam kennis van het schrijven van M. von Lersner en het antwoord er op "te geven. Tezelvertijd werd onderzocht hoe men de nota der Entente die M. von Lersner wei gerde door te sturen, aan de Duitsche regee ring zal overmaken. Vermoedelijk zal de Fransche zaakgelastigde te Berlijn er mee belast worden. De Duitsche nota op 25 Januari aan den Voorzitter der Vredesconferencifl gezonden, Helt het volgende voor De Duitsche regeering za\ oiimiddelijk vervolgingen inspannen tegen alle haar bij oame aangewezen Duitsche onderdanen, die zich aan vergrijpen tegen het volkenrecht plichtig maakten. Zij zal die vervolgingen steunen op de kaar toe te zenden bescheiden. Alle bestaande wetten, die zich tegen der gelijke proceduur verzetten, zuilen over het üoofd gezien worden, Waarom von Lersner aldus handelde PARIJS, 4 Februari. von Lersner trekt Br dus van door, juist op dezelfde manier als von Brockdorfl-Ranlzau, die weigerde het vredesverdrag van Versailles te teekenen. Het is zoo goed als zeker, dat hij om per soonlijke redenen handelt. Hij is geruimen lijd de vertegenwoordiger geweest der Wil- belmstrasse, 't is le zeggen waar heel de Duitsche politiek gekonkeld werd, in het jroot Hoofdkwartier en kent er dus alle op- oerofficieren, enz. Dal hij dus niet wil medebelpen om hen te ioen uitleveren is aan te nemen, doch men tan zijne hulp best missen. Er is een Fran sche gezant te Berlijn en die kan het zaakje ioowel beridderen als von Lersner. Overigens, men zal al spoedig weten wat het Duitsche volk zelf er van denktUit de houding van het Duitsche volk zal blijken of het waarlijk wil afbreken met al wat tot het oude regeerinestelslcl behoort, ofwel, indien het tol die politiek wil terugkeeren en de Entente dwarsboomen. In alle geval heeft de handelwijze van von Lersner een onmiddelijken uitslag gehad cene verscherping der betrekkingen tusschen de Entente en Duitschland, daar het nu be wezen is dat de Entente voorzichtig moet zijn, vermits het gouvernement van Berlijn zijne heiligste verplichtingen wil ontkomen. In het Fransche Parlement PARIJS, 4 Februari. M. Millerand deed heden namiddag in de commissie van Bui- tenlandsche Zaken eene verklaring over het ten uitvoer brengen van het verdrag van Versailles en het vertrek van von Lersner. De Fransche kabinetsoverste, zich steu nende op den tekst der artikelen zelf, bewees, dai zulk diplomatisch stuk hem de noodige middelen ter hand stelde, om het. door Duitschland'te doen eerbiedigen. Hij voegde er bij, dat het gouvernement vast besloten was, door alle middelen welke in zijne macht zijn, de uitvoering van het verdrag te ei sch en. In dc wandelgangen der Kamer werd er schier van niets anders gesproken. M. Millerand verklaarde er aan al wie het booren wilde, dat de handelwijze van von Lersner geenszins het optreden der verbon denen zou onderbreken. Nog eene verklaring van von Lersner. PARIJS, 5 Februari. Aan een mede werker van Le Petit Journal die hem deed opmerken, dat een ontslag in dergelijke om standigheden gegeven, strijdig was met alle diplomatische gebruiken, antwoordde von Lersner Niemand, 't zij Duitscher of andere, die een weinig eergevoel heeft, zou anders ge handeld hebben. Persoonlijk aanzie ik de uitvoering van het deel van het vredesver drag, betrek hebbende op de uitlevering der plichtige i, als onmogelijk. Ik heb hel ten andere voldoende bewezen in de nota, ant woordende op deze van den voorzitter der conferencie Gemaakt spel. PARIJS, 5 Februari. Le Petit Journal verklaart dat von Lersner reeds lang zinnens was zulken toer te spelen. Hij had reeds ver scheidene dagen plaatsen voorbehouden, voor hem en voor zijne twee kollegas, in den snel trein voor Duitschland. Hij is weg PARIJS, 5 Februaai. —Baron von Lers ner is Woensdag avond, om 22 ure, met den sneltrein uit Parijs vertrokken. Hel ministerie van binnenlandsche zaken verioekt ons het volgende aan onze lezers te willen meededen Ten cmde, in de mate van het mogelijke de gevolgen van de laatste overslroomingen te verminderen in liet belang der openbare gezondheid, dient de aandacht der gemeente- overheden en der porlikulioren geroepen te worden op eenige zeer belangrijke gezond heidsmaatregelen, welke bij hoogdringend heid dienen genomen te worden na het weg trekken der waters, in de aangetaste ge meenten. Eerst en vooral waken op het spoedig droogmaken van den grond, door bij middel van riolen, graeoten, enz.hel afloopen der stilstaande waters te vergemakkelijken. In de steden en behuisde gedeelten der gemeenten, de slijkerige sloffen doen weg nemen en wegvoeren naar plaatsen waar zi; niet hinderlijk kunnen zijn. De lijken van verdronken dieren, die der ratten, veldmui zen, enz inbegrepen, doen begraven. Over gaan tot liet droogmaken der buiten welke onder water geweest zijn, hetzij door hel ledig pompen der leider-, hetzij door het graven te Xjovendtesem Men herinnert zich dat de heer baron Dons verdween den 29 Oktober 1918, tijdens het laatste offensief. Zijn lijk werd ontdekt in een bosch achter het kasteel den 22 Decem ber daarna de ongelukkige was doodge schoten geworden. De baron had gewoonlijk veel geld op zak er werden geene waarden op het lijk gevonden. Ten tijde der moord hebben officieren der Duitsche mariniers op het kasteel verbleven. Een dezer beeft in Duitschland verklaringen gedaan nopens die misdaad en is nu naar Gent gekomen om zijne getuigenis voor het gerecht af le leggen, na een vrijgeleide be komen le hebben. Hij heeft een hooggeplaatste Duilsch offi cier als moordenaar aangewezen. IN TURKIJE. DeTurksche nationalisten hebben in de districten Altab en Marah oorlog tegen de Franschen gevoerd. De Franschen hadden deze districten met veel te zwakke garnizoenen bezet, zoodat nationalistische benden dc plaatselijke be volking ophitsten tot sluipmoord op verschil lende Fransche officieren en de Fransche bezetting noodzaakten Marah en de stad Altab te ontruimen. De door de Franschen bewapende chris tenbevolking trachtte zich te handhaven op de heuvels <lie de stad Ajtab beheerschen. Verleden week vielen de inmiddels ver sterkte Franschen de nationalisten aan, be stormden hun kazerne en verdreven op hun marsch naar Marah de nationalisten met geschutvuur uit vier versterkte dorpen. Een deel van de stad Marah brandde af. Daarop smeekten de bevelhebbers der nationalisten de Turkschc regeering, haar invloed aan te wenden, om de vijandelijkhe den te staken. Bloedige botsingen De Iersche overheden schijnen thans beslo ten, in de verschillige steden van Ierland, militaire betoogingen te houden. Reeds van den eersten dag gaven zij aan leiding tot bloedige botsingen. Te Dublijn trok een afdeeling soldaten in veldkleedij, bajonet op 't geweer, verschei dene malen en blijkbaar doelloos, door de Sachvillestreet, de bijzonderste straat der stad Op een gegeven oogenblik barstten uitjou- wingen los. De officier deed zijne mannen stil houden en met de bajonet vooruit, naai de betoogers koeren.Het geroep duurde voort doch er hadden verder geen incidenten plaats. Te Limerick liep hel zoo goed niet af.Rond 7 ure 's avonds trok gene, patroelje, bestaan,;- de,uii,dci;lis ?o)dgten ep zeven poiici.eagen- ten, begeleid door,een tank en auto-mitrail- jéuzen door de stad. Eerst werd door de me nigte geroepen en geschuifeld en naarmate het later werd, nam het rumoer in hevigheid toe. Rond 10 ure 's avonds werden uit naburi ge straten revolverschoten gelost in de rich ting der patroelje. Deze schoot dadelük terug Een onderofficier werd aan het hoofd getrof fen en licht gekwetst. Een koffiehuishouder kreeg een kogel in bet hart en bleef op den slag doGd. Eene ouw werd door een kogel in den buik doo delijk gewond. Verscheidene andere gekwet sten moesten insgelijks naar het gasthuis overgebracht worden. Gisteren avond was M. S..., wonende Vlaanderenstraat, te Brussel, een van zijne vrienden gaan bezoeken op den hoek der Mo len- en Verboeckhavenstraat. M. S..., zat op eene kamer van dc tweede verdieping, nabij het venster aan tafel, toen ilotselings eene ruit aan stukken vloog en tf. S..., eene hevige pijn voelde aan Let ge laat. Uit het onderzoek bleek, dat Lij een revol verkogel onder het rechteroog gekregen had. De poiicïe werd verwittigd, doch kon tot hiertoe nog niet opklaren yan waar of door wien het schot gelost werd. De plicht van een land dat neutraal bleef De Echo de Paris, meldt dat Holland op zijn beslissing moet terugkomen. Het vijfjaar lang neutraal gebleven gedurende een oorlog die heel Europa bevrijd heeft en 't is niet meer dan billijk dat het thans niet langer meer drale aan de gerechtigheid den hoofdschuldigen uit te leveren. Het blad drukt de hoop uit dat Holland de verantwoordelijkheid van zijne houding niet langer meer zal willen dragen. Holland zou de internoering voorstellen De diplomatische correspondent van de Daily Chronicle meent te weten dat Hol land aan de geallieerden zal voorstellen den ex-keizer tef interneeren in het nieuwe huis dat hij thans in Holland bezit. Zou dit voorstel van Holland uitgaan en er iulusschen geen andere beslissing geno men wordt, zal hierover te Londen binnen vijftien dagen tusschen de eerste ministers van Frankrijk, Engeland en Italië besloten worden. Men zal ook de Bitlevering van den kroonprins eischen De medewerker van Le Matin in Den Haag verneemt uit bevoegde bron dat het Hol- landsch gouvernement binnenkort eene oflï cieele aanvraag tot uitlevering van den ge wezen kroonprins aal ontvangen. Beraadslagingen te Londen, Eene vergadering van bankiers, partij hoofden en wcrkliedeiiverteuenwoordigers, heeft te Londen plaats gehad, om den toestand te bespreken, voortvloeiend uit het stijgen van den wisselkoers. 't Was een geheime zitting. Officieel werd meegedeeld, dot de onderteekenaars van hel memorandum aan alle Europeesche landen zullen vragen hunne uitgaven met hunne inkomsteii in evenwiébt te brengen. Zoo dit evenwicht bereikt is, zal bót crediet voor de private ondernemingen "biet ontbreken. Verschillende maatregelen zullen verder ingestudeerd worden. U Maatregelen in de Vereenigde Staten Tengevolge van de ineenstorting van den wisselkoers, hebben verschillende Ameri- kaansche banken opgehouden de wissels te verhandelen die in dollars getrokken zijn tot betaling der uitgevoerde goederen. Deze banken bepalen er zich thans bij, de wissels te aanvaarde»! onder voorbehoud hunner betaling in liet buitenland. Aan de uitvoerders opent men slechts crediet, wan neer de banken fondsen van het buitenland ontvangen hebben. Deze maatregejen zijn getroffen tengevolge der moeilijkheden die men ondervindt, om Amerikaansche dollars in het buitenland le vinden. derd zijn Oebanghi, het Bomoebekken, het Beni-Land, Kwango, een deel van het Kasaï-district, het Midden Congo distrikt. Do gunstigste schattingen spreken nu van eene bevolking van 10 milhoen in 1907 sprak men van 30 Districten, 4-maal zoo groot als Belgie b. v. Kwango en Munyana, tellen ieder nog slechts een 100.000 inwoners. Het standpunt van Zwitserland. De president van Zwitserland heeft gezegd dat een volksraadpleging in zake den Volke renbond zich opdringt. Zwitserland wil aan geen enkelen oorlog deelnemen, het wil onschendbaar blijven en geen militairen langs zijn gebied doorlaten. Te Londen wordt intusschen onderhandeld. De houding van Holland. Het verslag der commissies van de Tweede Kamer in zake den Volkerenbond is ver- tcheocn. Het besluit dat Holland door zijne toetre ding een deel van zijn vrijheid zou opofferen; niet toetreden zou het land echter builen de staatsgemeenschap sluiten. De minderheid zegt dat de Volkerenbond door imperialistische Stalen ontwerpen is, een groot deel van Europa en Azië uitsluit en aldus nieuwe oorlogen voorbereidt. Men denkt dat de toetreding zal gestemd worden. - Woensdag avond, rond 8 1/2 ure, is brand uitgeborsten in de Van Schoorstraat, tc Schaarbeek. He» vuur was ontstaan in een achtergebouw van het huis n* 54, dienende als werkhuis voor het vervaardigen van voorwerpen in aluminium. Toen de pompiers ter plaats kwa men, stond heel de bovenverdieping reeds in laaie vlam. Men moest de deuren instam pen, daar de meestergast van het werkhuis de sleutels medegenomen had. Verscheidene spuiten werden in werking gesteld en na een uur werkens, kon liet vuur bemecsterd wor den. De schade is zeer belangrijk en ongeluk kiglijk is er geen verzekering, daar de eige naar gedurende den oorlog het werk had moeten slaken en dientengevolge zijne verze keringspremie niet had kunnen betalen. het lid dat aan de stemming moet dceine men, moet tegenwoordig zijn. Voor artikel i7 behoudt de regeering har» verklaringen aangaande het zuiver algemeen, stemrecht op 21 jaar en na 6 maanden ver blijf, aan dc Kamer tie zorg overlatend uiti spraak te deen over bet vrouwenstemreeh«\ De Kamer moet ook den takst van de parit* mentaire vergoeding vasstellen. De regeerin*? verzet zich niet tegen het verleenen van vrij reisverkeer aan de volksvertegenwoordigers De socialistische volksvertegenwoordiger, M. L, Pierard heeft in de Kamer een aan vraag tol interpellatie inpediend orer den economischen en militairen toestand té Eup.en-Malmedj in 't bijzonder en over de uitwerkselen van het vredesverdrag in het algemeen. Betrekkelijk Eupen en Malinedy vernam hij van iemand, die op de hoogte is, dat er in twee plaatsen gebrek aan kolen is. De onderhandelingen met de üuilschers aangaande Eupen en Malmedy gaan normaal voort. Er ontstaan wel groole moeilijkheden Lij de beraadslagingen, maar in 't algemeen is men zeer voldaan over den loop der onder handelingen. In aansluiting met het voorgaande werd hem Zondag gezegd dat op den linker Rijn oever opnieuw zich teekens van seheidings- gezindheid voordoen. Of hier Fransche propaganda m het spel is kan in 't midden gelalen worden. Niettemin heeft een blad, te Mains uitge geven, de bewoners herinnerd dat M. Deschanel aan de Universiteit van Heidel- berg gestudeerd heeft. Verschrikkelijke verwoestingen door de slaapziekte aangerioht. De laatste tijdingen uil Congo zijn het eens om le erkennen dal de plaag der slaapziekte ondanks alle maatregelen nog groolor uitbrei ding heeft genomen. In 1888 waren dc Congo-oevers dicht bevolkt vandaag zijn zij stroomafwaarts Bosoko totaal ontvolkt - De plaag nesteld niet alleen op de oevers van Jen streom zij overrompeld ook de bijrivieren, die zij volgt lol aan de bron en gansche gewesten in woestenijen veranderen, de. Zjj is nu zelfs tol in het boschland door gedrongen. Werd letterlijk weggemaaid de bevolking van Maayema, Beneden-Kalanga waar sommige groapeeringen mei 96 0/0 vermin- Ontrouwe dienstmeid Mevr. B.., renlenierster, War moesberg, te Brussel, had sinds een achttal dagen eene nieuwe meid in dienst, zekere Antoinette G.. een ware perel. Mevr. B... was in den hoog- slen hemel, daar zij nooitlte voren zulk nauw gezet, oppassend meisje in dienst had gehad Woensdag moest de rentenierster eenige bezoeken gaan doen en toen zij terugkecrJ- was de lieve meid gaan vliegen. Zij had echter eerst alles opengebroken de hand gelegd op een kleine geldsom, juWeeleii kieederen en een groot spreekmachien, alles ter waarde van meer dan 3000 fr. Op -het odres dat de meid had opgegeven was zij nutuurlijk onbekend, Eene klacht is neergelegd. Een kerel van een dertigtal jaren, zeer deftig gekleed en waarschijnlijk van Fran schen oorsprong, bood zich gisteren raorgend in een pelsenmagazijn van den Waverschen steenweg te Brussel aan en koos er twee prachtige pelsen, welke hij verzocht naar zijn hotel, Koninklijke Plaats le brengen, om zijne vrouw te laten kiezen. Toen de meid van den pelsliandelaar in het hotel aankwam, werd zij er door den heer ontvangen, die haar de pelsen ontnam en er mede naar boven ging. De meid bleef in den gang wachten, doch de kerel was langs een anderen trap beneden gekomen en vertrokken... Natuurlijk was hij in het hotel onbekend. Woensdag namiddag heeft.het parket van Brussel vergezeld door twee wetsdoktors zich naar Haren begeven, om er een onderzoek te doen nopens een doodelijk ongeluk. Een werkman, de 25 jarige Karei Engels, wonende te Vilvoorde, was er in de meka nieke zagerij door een waggon omvergewor- >en geworden. De man kon niet in tijds weg- truipen en werd de beide beenen vermor zeld. Naar het gasthuis overgebracht, was de ongelukkige er kort nadien bezweken. De wetsdoktors hebben de lijkschouwing gedaan. De Kommissie der XXI. voor de herziening der Grondwet, heeft Woensdag morgend een belangrijke vergadering gehouden onder 't voorzitterschap van M. Brunet. M. Rerikin, minister van binnenlandsche zaken heeft in 1 lang en in 't breed de ge dachten uitgelegd van de regeering in zake de samenstelling der Kamer. Hij oordeelt noodig dat artikel 26 der Grondwet herzien worde, ten einde de inrichting van het refe rendum toe te laten Andezrzijds zou er voor taan een nieuw maximum kamerleden vast gesteld worden door de Grondwet, maar de verdeeling der zetels zou alle tien jaar her zien worden volgens de uitslagen der volks optelling. Zoo zou men er toe komen het ge tal kamerleden te behouden in verhouding derbevolking per arrondissement De regee ring is genegen het getal Kamerleden op 200 to beperken. De Kamers zouden alle vier jaren volledig hernieuwd worden. De voorwaarden van kies baarheid zouden moeten gewijzigd worden in dezen zin dat de vrouwen, in voorkomend geval, iet de stembus kunnen toegelaten wor den.De invoerlDg van de Evenredige Verte genwoordlging wordt uit de Grondwet ge weerd. De Grondwetsbepalingen waarbij er in het Parlement bij naamafroeping gestemd word zouden vervangen worden door de instelling van de «publieke en persoonlijke stemming* over het geheel der ontwerpen en voorstellen Desnoods zou er geDjfc welk nrtekanisch mid del kunnen in de plaats gebracht werden Y&n de stemming h»j naamafroeping, maar Zitting van 4e Februari. DE GEVOLGEN DER INVALIDITEERING. De Senaat vergadert om 2 uur onder voor zitterseliap van M. de Favereau. Twee dagorden worden neergelegd. M. de BROQUEVILLE is maar pas begon» nen, of M. Lekeu, socialist, onderbreekt hen» zeggende dat hij zich tegenspreekt. Ik heb u niet onderbroken, zegde M. d$ Brocqueville, ondanks de enormiteiten die ge hier gisteren ten beste heb gegeven. Nu vet' zoek ik u ooit mij te laten spreken. Ik heft niet de minste pretentie op breed spralrig heid»... M LEKEU. Op welsprekendheid ook niet, denk ik. De voorzitter verzoekt M. Lekeu te zwijgen M. do BROCQUEVILLE wijst op de nood zakelijkheid der Eendracht en op het gevaar dat politieke geschillen in dezen tijd opleve ren. Deze disentie moet zóo kort mogelijk worden getrokken en vrij blijven van alle bitterheid M. de Brocqueville besluit met te zeggen dat de thans beschikbare zetels niet moeten toegewezen worden dat er dus eene nieuwe kiezing moet worden uitgeschreven M.GOBLET d'ALVIELLA ontwikkelt de 2e orde. die voorstelt binnen de veertien dagen eene nieuwe kiezing te houden. M. 1MPERIALI, verslaggever over de ki« zingen van Henegouwen, herneemt de be schouwingen, die hij in de vorige zittingen deed hooren. M. GOBLET d'ALVIELLA trekt na discutie waaran MM. Speyer en Braun deelnemen, zijn dagorde in, daar zij, ten slotte overeen komt. met die van M. de Brocqueville M. BRAUN depkt dat de geïnvalideerde kan didaten zich opnieuw zullen voorstellen en dat de kiezïng een kluchtspel zal zijn. De grondwet en al die wetten zullen weldra beschouwd worden als doode letter. M. DUQUESNE roept een voorgaande in en vraagt of de rechterzijde het gezag van M. Schollaert zal miskennen. M. LEKEU spreekt langdurig en wordt on derbroken met de woorden StemmenStem men 1 De dagorde van M. de Brocqueville wordt aangenomen met aigemeene stemmen een 18 tal uitgenomen De wet op het verleenen der academische graden wordt met aigemeene stemmen aan genomen. Een ontwerp over het huwelijk tusschen schoonbroeders en schoonzusters wordt zon der opmerking aangenomen. Met algemeenheid van stemmen wordt de wet op do wijziging van het wettelijk uur aangenomen. M. CARPENTIER legt een ontwerp neer over de bevordering in het leger. De Senaat verdaagt zich om vier uur en een kwart tot nadere bijeenroeping. IN DE AFDEELiNGEN Om een uur vergaderden de afdeétingen van Januari. Zij onderzochten eerst het wels voorstel over de syndicale vrijheid. in -de derde o.fdeeling verwierpen de so eialisten artikel 5 omdat het strafmaatrege len voorziet buiten het gemeen recht en ar tikel 6 omdat het sommige collectieve contrac ten onmogelijk maaltt. Toch werd het ontwerp aangenomen, of schoon alle groepen opmerkingen hadden doen gelden. M. Jaspar, minister van economische zaken legde het wetsontwerp over het dwangbeheer en de likwidatie van vijandelijke eigendom men Ook dit ontwerp werd aangenomen. Zitting van 4e Februari onder voorzitten schap van M. Brunei. Overlijden van M. PiL. De Voorzitter deelt hel overlijden mede van M. Pil, volksvertegenwoordiger van Veume, Diksmude Oostende, burgemeestervan Veume M. Brunet spreekt den lof uit van den over ledene, die met zijn stad zoo schitterend den harden oorlog doormaakte Aan de familie wordt de ontroerde deelne ming van de Kamer uitgedrukt M. DELACROIX, minister voorzitter treed de woorden van den voorzatter bij en schetst bondig de parlementaire loopbaan van den mjverigen, nederigen, hoffelijken werker van zijne streek. M. HAMMAN vertolkt de ontroering der katholieke gekozenen van de "Yzerstreek bij het vernemen van den dood van hpn betreur den collega. M. BERTRAND begroet uit naam der 3<s cialistische linkerzijde de nagedachtenis van M. Pil. M. LEMON IER voegt er de deelneming bij van de liberale linkèrzijde. Ordemotie. M. ALLARD spreekt over den brand in de normaalschool te Nijvel. waar verscheidene leerlingen en den surveillant het leven ver loren en talrijke leerlingen verwond werden M. DESTREE, (minister van kunsten en wetenschappen) heeft zich ter plaatse bege ven en erkent dat het hier eene groote ramp geldt. Door den brand verrast vluchtte* de leerlingen weg. Er werden lijken gevonden, hoeveel weet men nog niet, wijl er nog leer lingen vermist worden die misschien onder den indruk van de paniek verloren zijn ge loopen. De surveillant Guyot die als soldaat zijn plicht deed, stierf in het gasthuis ten gevolge van de opgeloopen brandwonden.. Aan de familie drukken wij onze deelne ming uit. De gansche school is vernield. De leerlingen zullen voorloopig elders hun stu dién voortzetten. De regeering zal aldus doen wat ze kan M. MATH1EU vraagt dat de minister van bevoorrading kleederen ter beschikking tal stellen van do leerlingen die mets meer be De interpellatie Hubin. M. HUBIN vraagt om zijne interpellatie. Dinsdag over acht dagen 's namiddags te hou den over de activistische drijverijen en over meer tijd te beschikken dan het reglement gewoonlijk toestaat. (Aangenomen). Overlijdensakten. Het wetsvoorstel van M. Dev ze betrek heb» bende het artikel aflevering van overhjdens akten der buiten Belgis gesneuvelde soWa ten te wijizigen en die akten gernakk«4i#kei aan de famülën te bezorgen, wordt verzon den naar eene bijzondere comiesic.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2