m Van Grootvader tonSBzoon Priesterhaat en aanhitsing Zaterdag f Februari 1920 EEÜIgaE CIJFERS TABAKHANDEL Engdand msaster van ds lacht! beschaafde Nedsrlandsehs Uitspraak De uitievering der plioMip XXVI» JAARGANG NUMMER 32 lekstraat, 9 en 22, Aalst. Tal, lij T> A G- BLAD 7 CENTIEMEN Uitgover: J. Van Ncffel-De Gendt H. Romualdus Zon op7,24, onder 5,04 Laatste Kwartier den 11 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hatas, 8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de Ia Bourse, Parijs en 105, Cheapeide, Londen. Volgens de statistieken van liet mijnbe- fceer. werden in het jaar 1919 enkel 18.486.700 ton kolen bovengehaald tecen 22.811.590 ton in 1913. l)at is in 1919 maar 81,5 per cent van de hoevcellieid.kolen voortgebracht in 1913, In 1913 was het getal koolmijn werkers 445.337 en verleden jaar was het 457.111, betzij ongeveer 12.000 meer. In 1913 werden 154 ton kolen per jaar en per mijnwerker bovengehaald, o(' iets meer dan 800 Liios per dag in 1919 was de voortbrengst maar 1 IS» ton per mijnwerker of nog geenc 400 kilos per dag het jaar aan oOO day en gerekend In 1913 wonnen de mijnwerkers gemiddeld 6.30.Ir. per dag. ïn Oktober cn November 1919 was er ecne meer-voortbrengst vau kolen doch in De cember werd het Snrenwerk ingevoerd, en dadelijk nam het voorbrengt af. Dat is niet meer dan zeer natuurlijk als men minder tijd werkt, moet de voortbrengsl verminderen. Niettemin we zouden geen gebrek moeten hebben aan k den. Volgens de statistieken verbruiken de Bel gen gemiddeld 350 Uil, kolen 'sjaars on per boold. Voor 7 1/2 mil li oen Belgen maakt dat 2,u25.ÖOO.öOO kilos of 2,623,000 ton kolen voor huiselijk gebruik. Kr 1liner: dan nog 18 480.700—2.G25.000 l;v:-6l.7000ton kolen beschikbaar voor dc iiij verheid» de spoorwegen, de gaz, enz. Maar nijverheid, spoorwegen en'g.iz heb ben ook geleden aan koleuschaarsei.heid. Men moet nog in acht nemen, dat onze •spoorwegen cn enz? nijverheid, in 1919op cerre na zooveel kolen niet hebben verbruekt als in 1918. Lr hebben in 1919 op verre na zooveel treinen en trams «iel geloopen als in 191 vooral met in de eerste maanden van 1919, toen er nog maar weinig spoorlijnen tramlijnen bruikbaar waren. Dan ook waren nog maar weinig fabrieken in pang. Tol op den dag van heden zijn er nog vele stóomtramlijncn, die nog niet herlegd zijn en dus nog niet loopen; op de meeste spoor wegen cn tramlijnen loopen merkelijk minder Iremi-n dan in 1913, en de weef- en spin .r eriitfïd werkt over het algemeen nog maar nio' eer; dei vlo barer werklieden. Als men dat alles in acht neemt, dan ziet men zeer gemakkelijk en kiaar, dat er in België geenszins spraak moest zijn van kolen- gebrek; integendeel er had overvloed moeten kearschen. lu'iien de overvloed er niet geweest is, dan is het omdat dc kolen het voorwerp ge weest zijn van ecne schandalige spekulatie •jï z wende la rij. Dal begint nu te blijken door de schanda len <h r nu aan het licht komen. Pech de cijfers die wij hierboven aanhalen roggen kr.Tir cn duidelijk dat het schandaal nya- oneïndij rooter is, dan betgeen tol aiertoe uil-dekt is.2 Heel de kwestie is nu deze De opkooperij en woeker bestaan, en zijn *crds ten decle |door 'l gerecht vastgesteld. Po Regeering- is daarvan op de hoogte. Het is te denken dat zij du middels te barer beschikking' heeft om die uitbuiting van het Belgisch volk te beletten. Kei zij de maatregel n nemen of niet 1Ö20 o:f ISas De Aiiicrikuansche professor David Lyons va;: tie -.rooto Hoogesebool van Harvard, die hoe it 1.2',(,ndeH dat er eono misslag bega an werd met de tijding. Volgens hein moeten w.-j nu ciet rneev 1920 maar wel 1923 schrij ven. Dnve tij.Jiikening begint met de geboorte »"an Kristus cn, zoo beweert prof. Lyons, de 4(P vervolg.) Eenvoudig en toch den koninklijken koop man waardig, was de kamer, welke Cosimo von Mf-Jici tot eigen gebruik bestemd had. Dc met bout beschoten wanden waren ge vierd reet voortrefieüjk bewerkte kaarten der bekendi' landen, onderbroken door een rij consoles, welke in meéêterlijk snijwerk mo dellen droegen van Mcdicieërsschepen. Portretten der voorvaders namen een der .ij vanden van het vertrek in, terwijl het pla- ond eene heerlijke schildering van Giotti Jroeg, voorstellende Merkuiius en Apollo, sunsl en handel, in innige omarming. Cosimo von Medici zat op een met leder bekleedcn stoel voor zijne schrijftafel. Zestien jaren waren er over hem heengegaan en hadden zijn haar vergrijsd en de'brecde, krachtige gestalte ecnigszins gebogen. Zijne trekken waren nog ernstiger, nog'zorgzamer geworden, als in den tijd waarin wij het ver lieten in het opnieuw verkregen volle bezit zijner macht, in de opnieuw verworgen ge negenheid der Florentianen. Slechts nu en dan kwam er eene lichtere uitdrukking in zijn gelaat, en wei wanneer zijn oog, uit de boeken opziende, op het por tret van een knaap viel, dat in een lijst, op een klein, kunstvol uit hout gesneden schil derezel op zijne schrijftafel stond.— Het was geen schoon, geen liefelijk beeld, dat van den ongeveer vijftienjarigen knaap, er lag een zekere trots in zijne gebruinde, onrcgel- Messias werd geboren in het jaar 749 en niet in 752, zooals men tot hiertoe meende. De heer professor moet een man zijn die over kolossaal veel tijd beschikt om hem zoo onnoozel te hunnen verbeuzelen. En het schoonst van al is, 't is dat hij het gedacht vooruit zet. liet jaartal ie veranderen en 1923 te schrijven. Het zou wat zijn twè'tWnre eene omwenteling in heel de geschiedenis en het zou juist tot niemendalle leiden. Im mers, we zouden er niet ouder of jonger om zijn en, ik geloof, dat. liet leven er ook niet goedkooper zou om worden. De aMoniteur» kondigt de maatregelen af genomen in uitvoering der art. 10 en 32 der wei van 20 Oktober 1919, regelende liet fis caal stolsel van de tabak. Ziellier de voornaamste bepalingen ervan: De bescheiden dienende om het vervoer van onbewerkte tabak te dekken, worden ver strekt op grond eener aangifte, onderschee ven ten kantore van den ontvanger der ac cijnsrechten van de plaats van het vertrek, hetzij door den verzender, hetzij door den bestemmeling der goederen. De beheeren der spoorwegen, tramwegen, stoomschepen of andere diensten tot vervoer van koopwaren mogen onbewerkte tabak niet vervoeren hetzij zij gedekt is door de geldige bescheiden- Iedere houder van onbewerkte tabak is ver plicht op elk verzoek der agenten van Jiet beheer, de herkomst ervan te verrechtvaar digen bij middel van geldige bescheiden. Tabak waarvan de herkomst niet kan be wezen worden zal aanzien worden als zijn de onttrokken aan de effing der rechten. De plantere handelaars fabrikanten slijters en entrepothouders van tabak zijn verplicht do agenten van het beheer de oefening van bun vak te vergemakkelijken. Zij moeten dezen de middelen verschaffen oin de be zoekci: te onderzoeken de optellingen te doen en de noodige weegschalen en gewichten ter hunner beschikking Je houden. Indien hij zulks noodzakelijk acht kan de minister van financen eenen vasten post van beambten in de tabakfabrieken plaatsen. Uiterlijk den I Juni van elk jaar zullen de gemeentebesturen eenen beëedigden be diende der gemeente aanwijzen gelast met de agenten van den accijndienst bij te staan ui dc verrichtingen van optelling der tabaks planten voorgeschreven bij art. 34 der wet van 20 Oktober 1919. Voor de verwoeste gewesten Het Staatsblad van 4 Februari kondigt het volgende koninklijk besluit af: - Het arrondissement. Kortrijk en het ge deelte vau hel arrondissement Vparen gele lieu ten Zuiden eener lijn getrokken over en inbegrepen de gemeenten Gheluwe, Bece laere Zonnebeke, Yperen, Sint Jan, Boesinge t-iverdinghe, cn Woeste», zullen een afzon dierlijke streek uitmaken onder de benamin Zuiderstreek van West Vlaanderen. M. De Schoonen. Hendrik Frans eere kon sul vau Belgii wordt tot Hooge Koninklijke (Commissaris voor de Zuiderstreek van West Vlaanderen benoemd met verblijfplaats te Yperen. Worden benoemd tot toegevoegden van de Hoogen Koninklijke Commissaris voor de Zuidstreek van West Vlaanderen, M M. Bie buyck Eugeen. mijningenieur, met verblijf plaats te Yperen; Brutsaert, Hendrik, genees leer, provincieraadslid, met verblijfplaats te Poperinghe. en Serruys, Hendrik mijninge niour eii ingenieur electricien, met verblijf plaats te Wervick. Engeland die het meesterschap over de zeetn behouden en zelfs veTSterkt heeft, wil zich nu ook nog liet meesterschap in de lucht verzekeren. Majoor generaal sir Frederic Sykes alge mccne opziener van burgerlijke vliegkunst beeft te Londen, tor vergadering van het Ko ninklijk Aardrijkskundig Genootschap, eene redevoering gehouden óver de luchtwegen van liet Britsche Rijk. Sir Frederic Sykes heeft gezegd dat, indien le militaire en burgerlijke vliegmacliten van het Rijk, ingericht en geordend waren, het meesterschap in de lucht aan Engeland zou verzekerd zijn. Hij voegde erbij dat dit mees terschap in de lucht, m de toekomst meer gewicht zal hebben voor het behoud van den wereldvrede, dan het meesterschap op zee in het verleden had. Gedurende zekeren tijd moet Egypte het verbindingspunt zijn van de luchtwegen van Indië, Australië en de Kaap, en liet midden punt wezen van ganscn hel Britsche vliegers stelsel matige gelaatstrekken, op zijn, door donker krullend haar beschaduwde voorhoofd, maar jeeslvol eu levendig'straalde het donker jruine oog, dat onwillekeurig den beschou wer boeide. Wel mocht Cosimo's oog met liefde op dit portret rusten want het was het lortretvan zijn kleinzoon, van den zoon van ?ietro, van den nu vijftienjarigen Lorenzo, op wien, ondanks zijn jeugd, Florenco nu ceds met achting en bewondering nederzag. Nu sloeg Cosimo met eea zilveren staafje op een kristallen klok. De heldere klank deed een bediende in het vertrek van den meester verschijnen. Ik verwacht mijnen zoon uit Sicna terug zeide Cosimo zoodra hij aan gekomen is, is mijne deur voor ieder geslo ten, uitgenomen voor Lorenzo, mijn klein zoon, voegde hij er bij en de bediende ver wijderde zich. Hij was weder alleen. Uit eene lade der tafel nam hij verscheidene papieren en zich in zijn stoel achierleunend, las hij ze door. Dikwerf schudde hij afkeurend het hoofd en teekende aan den rand met een potlood ceni ge bemerkingen aan. Zijn blik werd immer ernstiger en somberder en vroolijkte zelfs niet op, toen hij in de voorkamer ecnigc be weging hoorde en door de wijd geopende vleugeldeur zijnen zoon en erfgenaam Pietro het kantoor zijns vaders binnentrad. De zestien jaren, welke sedert de plechti ge verloving van den Mediceërszoon met de dochter van Gismonda Rudello verstreken waren, hadden zijn uiterlijk, noch zijn ka rakter hunne weekheid ontnomen ofschoon reeds vader, van een, naar Italiaansche be- VEREENIGING VOOR TE AALST Nog meer dan voor den oorlog, voelen de ontwikkelde Vlamingen de dringende nood zakelijkheid van een algemeen beschaafde spreektaal. Enkelen hebben zich God weet met hoeveel inspanning een beschaafde eigen taal gemaakt, maar tot een algemeen erkende beschaafde omgangstaal, zooals die overigens in de leidende kringen van Engeland, Frank rijk en Noord-Nederland bestaat, hebben we liet ongelukkig nog niet kunnen brengen. Om nu in de mate van haar kunnen daarin te verhelpen, heeft de onlangs le Aalst ge stichte Vereeniging voor beschaafde Ncder- landsche uitspraak - besloten een reeks lessen over Beschaafde Uitspraak in te richten. Zij, die in dergelijk pogen belang stellen, o m. leden van het onderwijzend personeel en der hier bestaande tooneelkringen, wor den beleefd verzocht de eerste a'gemeene Vergadering te willen bijwonen, welke op Dinsdag 10 Februari, le 7 1/2 uur 's avonds, in dc feestzaal van het Landbouwershuis, Keizerlijke Plaats, z»l gehouden worden. D* Oscar De Gruylcr, leeraar aan het Ko ninklijk Atheneum te-Gent, zal er spreken over Beschaafde Omgangstaal P. Grootaert S. J* N. Heyndrickx Mar. Lippens. P. Maas S. J. Leo Van Cleemput. Luit. G. Van Nuffel. E. H. Van Reckem. Ev. VeraclUert. Onze lezers herinneren zich de afschuwe lijke moord, eenigen tijd geleden bij klaren dage en op den openbaren weg gepleegd op den eerw. pater Louette. Die misdaad, gepleegd door een zooge zegde waanzinnige, maar voorzeker onder den invloed eener vaste gedachte in het mi.i ontwikkeld brein ontkiemd, tengevolge van het aanhooren van herhaalde aanvallen en aanhitsingen tegen kerk en priesters, bracht eene andere moord in het geheugen, name lijk dc/.evan vóór eenigejaren, op den eerw. heer Fleurbay, in een park van Brussel. De moordenaar destijds verklaarde ter rechtbank, dikwijls geweldige aanvallen en redevoeringen gehoord te hebben tegen priesters en geestelijken, en zelfs daags te voren in de Kamer no j eene zitting te hebben bijgew oond, waar er heftig tegen de priesters werd uitgevallen. Zijn geest werd aldus vervuld met een onbestemden baat tegen hel geestelijk kleed, die zich uitte in eenen doodslag op den eer sten priester dien hij ontmoette. Beide voorzegde misdaden hadden veel gelijkenis^ met elkander en waren buiten twijfel aan dezelfde gemoedsgesteltenis te wijten. Thans heeft er zich dezer dagen opnieuw te Brussel een feit voorgedaan, dat gelukkig- 'ijk zulke erge gevolgen niet had. Een half verwaaide kerel bood zich aan in de Nuntiatuur, Waverschen Steenweg, en trachtte er met geweld binnen te dringen, met 't doel er een kwaden slag te volvoeren. Hoe is die gedachte bij hem opgekomen Is bet misdadig inzicht van den half-on- noozele niet het gevolg- van de onophoudende stelselmatige aanhitsingen van zekere pers organen en tijdschriften van de lasterende aantijgingen voortdurend verspreid, en zelfs in sommige schouwburgen ten toonecle op gevoerd 't Die valsche beschuldigingen gelden vooral H. den Pausen Mer Nicotra, pauselijke nuntius, die men beiden afschildert als me deplichtigen van Duitschland Dagelijks ontvangt Msr Nicotra daarenbo ven dreigbrieven vol met de laaghartigsle smaadwoorden. De aanhitsers en lasteraars ongeluk kiglijk al te talrijk vei richten pro-der werk. Er is niet veel meer van noode om aan leiding te geven tot nieuwe moordtooneelen, zooals deze waarvan priester Fleurbay en pa ter Louette het slachtoffer waren, en waarvan de schuldigen, na te zijn zot verklaard eenigen tijd nadien als genezen uit hunne opsluiting worden ontslagen, gereed ora bij de eerste gelegenheid te herbeginnen schouwing, bijna volwassen zoon, ontbrak hem nog steeds die kloekheid, die sterkte en vastheid van karakter, welke Cosimo te ver geefs van de jaren eu ervaring gehoopt had. Ook Pietro scheen in gedrukte stemming de groet aan zijnen vader was eerbiedig en hartelijk maar er lag eene zekere verlegen heid in hem, en zijn blik zocht het oog van den Mediceör te vermijden. Wees welkom in ons dierbaar Florence, mijn zoon, zeide Cosimo vriendelijk. Hebt gij, na die lange afwezigheid de uwe reeds begroetuw vrouw, en uwen zoon de wel- komsgroet gebracht Ik stelde deze vreugde tot later uit, Signor, antwoordde Pietro. Ik hield het voor mijn plicht niij eerst naar u te spoeden om teruggekeerd, van de zending, welke gij mij opgedragen had, u rekenschap af le leggen, opdat gij haar kunt verantwoorden bij de Signoria vooral ging hij dralend voort, daar deze rekenschap niet gunstig luidt. Op mijne voorspraak zondt de raad dei- republiek u naar Siena, om eenige moeilijk heden uit den weg te ruimen, weiken er tus- schen die plaats en Florence waren ontslaan, ik voegde er eenige handelscommissien bij 1 gij hebt met beide opdrachten schipbreuk geleden, Pietro bespaar tr de moeite, hot mij te berichten. Hoe, vader, weet gij hel reeds Pietro zag hem verwonderd .en beschaamd aan. Helaas antwoordde de Medieioër. De berichten welke ik van hier ontving, rijn u voor geweest. Zie, mijn zoon, ik wil u geen verwijten maken ik vermoedde hel rosul- De brief van von Lersner. De Engelsche bladen publiceeren den tekst van het schrijven, door den heer von Lersner aan den heer Millerand, voorzitter der Vre desconferentie gezonden, en antwoord op de tot uitlevering der schuldige Duilschers. De brief luidt als volgt Parijs, 3 Februari 1920, c Heer Voorzitter. Uw Excellentie heeft mij dezen avond een nota, gezonden, welke de namen behelst van de Duilschers, wier uitlevering door de geallieerde en geassocieerde Mogendheden gëeischt wordt. In den loop der drie laatste maanden heb ik aan de vertegenwoordigers van de geallieerde en geassocieerde regeeringen, tienmaal schriftelijk en driemaal mondeling op meest ernstige wijze de redenen uiteen gezet, welke het mij onmogelijk maken aan dit verzoek gevolg te geven, welke ook de maatschappelijke stand en de namen der be tichten weze. Ik herinner Uwe Exc. aan de (Joor mij herhaaldelijk afgelegde verklaring, welke luidde, dat men geen Duitsch ambtenaar zou kunnen vinden, die zich hoegenaamd zou leenen tot de medewerking aan de uitvoering van het verzoek era uitlevering. De nota van Uwe Exc. aan de Duitsche Regeering te over handigen ware daaraan medewerker. Uit dien hoofde zend ik ze hierin gesloten terug. Ik heb mijn Regeering verwittigd, dat het mij onmogelijk valt mijn ambt nog lange>' waar te nemen en dat ik Parijs met den eer sten trein zal verlaten. Gelief le aanvaarden. Heer Voorzitter, de verzekering mijner bijzondere hoogach ting. Wat zal liet Duitsch gouvernement doen PARIJS, 5 Februari. M. Larnaude, deken der fakulteit der Rechten, die Frank rijk vertegenwoordigde bij de onderhande lingen betrekkelijk den Volkerenbond en de uitlevering der oorlogsmisdadigers, doet op- merkenTfat volgens de Duitsche rechtsple ging het ontslag van een openbaar ambtenaar nietig is, zoolang het niet aanvaard werd. Indien dus hel Duitsch gouvernement wil toonen, dat het met goeden wil het vredes verdrag wil ten uitvoer brengen, zoo moet het ontslag van von Lersner geweigerd wor den. Hel is overigens in Duitschland's belang zelve, want de handelwijze van von Lersner goedkeuren, zou hier eene nieuwe grove fout zijn jegens de Entente, en de verbondenen hebben alle middelen bij de hand om dit ver grijp zwaar te straffen. Do Nationale Vergadering bijeengeroepen Volgens de Basler Nachrichten is het niet onmogelijk, dat dc Nationale Vergade ring bij hoogdringendheid samengeroepen worde. Het Duitsch gouvernement wenscht zich in deze beslissende zaak op de besluiten der wetgevende vergadering te steunen. Naar eene kabinetskrisis Reeds zijn geruchten in omloop betreffen de eene ministerieele kiisis in DnitschlandV 't Schijnt dat de demokratische leden van het ministerie liever hun ontslag zouden geveir, dan de nota betreffende de uitlevering üclv plichtigen te aanvaarden. Ook een deel van het {Centrum zou togen de uitlevering zijn, Nog een ander gevaat dreigt het gouvernementde Reichsvvehï verzet zich tegen alle uitlevering. Eindelijk moet het gouvernement rekening houden van het feit, dat geen enkel ambtenaar er zal ir oestemmen een aanhouding te doen. Eene eerste lijst. Bazel 5 FebrnarL Uit Berlijn wordt gemeld De Berlijner bladen deelen heden morgend volgende lijst van personen mede, wier uit levering -door de Entente gevraagd wordt. Deze lijst, welke telegrafisch aan het gouver nement werd gezonden, voor het vertrek van von Lersner, werd officieel aan dc bladen medegedeeld, zonder aanmerkingen. Hertog Albert von Wurtlemberg, wordt opgeeischt door België Prins Rupprechl van Beyeren, door Belgie en Frankrijk vod Below door Belgie, Frankrijk, Engeland en Italië von Bethmann-Holweg, door Belgie; graaf Bernstorff, door Frankrijk von Riber- stein, door Frankrijk Karl-Emil Biermann, door Frankrijk cn Engeland graaf Bis marck, door Belgie en Frankrijk von Blan kenberg, door jFrankrijk en Polen von Bulow, door Belgie, Frankrijk en Engeland; baron von Bulder, door Belgie admiraal von Cappelle, door Engeland generaal Coringer, door Frankrijk Djemal Aznit, door Engeland Djemal Pacha, door Enge land prins Ernst van Saksen, door Belgie von der Esch, door Belgie von Falkenhayn, door Polen baron von Falkenhausen, door Belgie baron Falkenhayn, door Frankrijk prins Fricdrich van Pruisen, door Belgie von Gallwitz, door Servie von GebsaUel, door Frankrijk baron von Gummingen, door Frankrijk von Glassmann, door Engeland en Polen von Grasvenilz, door België von der Lancken, door Belgie en Engeland. M. Mayer moet naar Parijs. Dc Duitsche gezant te Parijs, Dr Mayer, is Donderdagavond naar Parijs vertrokken. Hij beeft formeel bevel ontvangen van net Duitsch gouvernement, de nota betreffende de uillevering der plichtigen te aanvaarden. gouvernement heeft voor Zaterdag de leiders der verschillige faktien der Nationale Vergadering samengeroepen, ten einde zich met hen te verstaan over de bijeenroeping der Vergadering welke de uilleveringskwes- tie zal pespreken. Het gouvernement hoopt intusschcn ia t bezit ie zijn van den juisten tekst der no' las, zonder de welke geen beslissing kan genomen worden. von Lersner s' handelwijze officieel afgekeurd. M. Mueller heeft verklaard dat von Lers ner er zich toe moest bepalen, de lijst der uit te leveren plichtigen en de nota te aan vaarden en ze aan het Duitsch gouvernement over tc zenden. Dit alleen was verantwoor delijk voor het te nemen besluit. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken voegde er bij. dat maatregelen zullen genomen worden tegen von Lersner. Hij verzocht tevens den Franschen gezant te Berlijn, M. de Marcilly, aan het Pransch ouvernement het leedwezen van hel Duitsch gouvernement nopens dit incident, mede le- deelen Verder wordt nog gemeld, dat von Lersner eenigen tijd geleden een gesprek had met Dr Mayer, von Lersner zegde alsdan, dat zijns inziens de nota moest geweigerd worden. Toen Dr Mayer onlangs te Berlijn verbleef, deed hij verslag o»er dit gesprek aan den laat van uwe reis reeds, en met een klein offer uit mijne kas, kan ik de dierbare vader stad de schade vergoeden doch groot, on noemelijk groot verdriet veroorzaakt deze mislukking mij, hel is niet de eerste het zal niet de laatste zijn. Pietro, ik ben oud. Op u steunt Florence, op u hoopt het, zoodra dit oog zich gesloten heeft. Pietro met angst en zorg vervult zich mijn hartwant uwe schou ders zullen niet slerk genoeg zijn, om den last te dragen, Pietro, gij moet om wille van uwen naam om wille van uwen zoon. God weet het, vader, dat het mij niet aan goeden wil ontbreekt, riep Pietro in op rechtheid des harten uit. Met verbazing zie ik naar u op, niets vuriger wenschende, dan te zijn, wat gij zijtmaar ik ben er niet toe in staatja, mijn eigenzoon, mijn Lorenzo, hoeiong hij ook zij, ik voel het, in karakter vastheid overtreft hij mijhij evenaart zijn grootvader- in geest, zooals hij het eens in gestalte zal doen. Ach, het is zwaarder, Sig nor, de zoon te zijn van een groot man, dan zelf groot te wezen. Het verledene wil de we reld verklaren, het hedeu berispen en ver gruizen. Gij hebt niet geheel ongelijk, ant woordde dc Medicieër, en tech welk een schoon, welk een verheven streven naar de lofspraak der weidenkenden. Uwe tijdgenoe- ten mogen u miskennen, onze nakomelingen zijn onpartijdige rechters. De Medicieër leeft niet voor bet beden, maar voor de toekomst» In den schoot van het tegenwoordige, werp hij zijn zaad, om in dc toekomst rgke vruch ten te oogsten. Gij zult nog lang aan het heil van den slaat, aan het geluk der uwen wei-ken, va der, zeide Pietro geroerd, en totdat uw oog zich sluit, zal ik in mijn zoon Lorenzo een trouwe vriend en raadgever vinden. Zal echter de Voorzienigheid ons de grootste smart overzenden, eer de jaren mijnen zoon hebben rijp gemaakt, ach, geloof mij, dan zijn er toch nog trouwe, en oprechte goede vrienden. Steunen en altijd steunen op anderen. Dat is in een woord het geheele mecanisme van uwe werken. Altijd wankelend, altijd geleid door den wil van anderen nimmer op u zeiven vertrouwend, nimmer eigen krach ten beproevend, een speelbal in de hand van een icaer, die mooi weet te praten Pietro, uwe echtgenoole is een voorbeeld van vroom heid en vrouwelijke deugd ik bemin haar, alsof zij mijne eigene dochter is te meer daar hare ziel vrij is van die zucht om eene belangrijke rol te spelen, in de leiding der republiek. Was dit niet het geval, had zij den intriganten ziu, het zellziithlig gemoed overgeërfd van hare overledene moeder, voor wier invloed na mijn verscheiden ik vreesde,, dan zou ik sidderen voor de toekomst van* Florence sidderen voor de toekomst van- dit huis want aan haar zou het liggen, u tot tiran van Florence te bepraten, tot de burgers der republiek de ketens zouden ver breken, en met bloed en verbanning, dea hun aangedanen smaad wreekten, gelijk zij; de onbillijkheid van het huis der Albizzi's hebben vergolden. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1