M Br&stvader tot Kleinzoon t Bedevaart der Dendervallei NAAR LOURDES Aandoenlijke plechtigheid. BLAD Zofldag 8 Febrnarl Haandag 9 Februari 1920 Os uitlevering der plichtigen VOOR DE KRIJGSGEVANGENEN. EEN ERgInCIDENT. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tol. 114 T*> _A_ Gr XXVI* JAARGANG NUMMER 33 - -IO CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffei.-De Qendt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel 8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. II, Joan, van Matha Zon op 7,22, onder 5,06 H. Apollina Zon op 7,21, onder 5,07 Laatsle Kwartier li Als u met menschen spreekt en wat rondziet, hetzij in de kringen der hooge politiek, hetzij in de Kringen der gewone burger- en tverkmenschen, dan bemerkt u dat er over niets anders gesproken wordt dan over geld, over stoffe lijkheid. En nochtans, is dat het doel van ons leven Steekt een rnensch in fijne klee- ren, steekt hem gouden ringen aan de vingeren, zet hem aan bij rijkbcladen tafels, tusschen schui mende glazen en rookende scho tels; als die mensch niets anders heeft en zich alleen om geld en goede sier bekommert, ieder zal zeggenWat een erbarmelijke kerel, hij heeft meer van het dier als van een mensch I De oorzaak Dje fijnproever heelt zijne ziel vergeten. Nochtans een mensch kan arm zijn, alles kan hem ontbreken en toch, hij kan groot schijnen in de oogen van het volk en men kan hem hoogschatten, omdat deze arme, zin heelt voor het goede, het edele, het offervaardige. Denkt eens aan de Grieksche sage van Odysshus, die na twintig jaren afwezigheid, als bedelaar in -Bijn geboorte-eiland terugkwam, beladen met den roem zijner hel dendaden. Herinnert u de figuur van Bud dha, die de rijkdommen veracht, om alleen zijn geest met wijsheid tc voeden. Denkt vooral aan de bekoring van Jezus in'de woestijn, welke met verontwaardiging tot den rij kdom-biedenden Satan spreekt: Van hier, gij zult alleen uwen God aanbidden en Hem alleen dienen Frans van Assisië verachtte den rijkdom en zijn bedelzak werd onsterfelijkWie zou, zonder deze hooge liefde tot de armoede, ooit over Francesco-Bernardone, den lakenhandelaar van Assisie spreken Dit alles bewijst dat vooral de rijkdom der ziel, de deugd, de eer, den mensch groot maakt voor tijd en eeuwigheid. Waarom dan altijd in het stof gewroet en onzen gezichteinder beperkt door geldzakken en stof felijke goederen Zult ge daar geluk, grootheid en levensvreugde vinden Politiekers, postjesjagers, fi- nantiemannen, geldzuchtige bur gers en loonopjagers bewijzen hoe diep onze maatschappij is ge zonken. Wie zqu durven zeggen dat die jacht op hel geld geluk brengt en het einde is van ons leven Wanneer toch zullen de men schen verstaan, dat hun kortzich tige drift altijd stoot op dood, op ongeluk, op oorlog en puinen, en dat hunne koortsige voeten op geldjacht altijd in modder en bloed blijven steken Als de menschen den waren zin des levens zullen begrijpen, als ze weten zullen, dat ze allen kin deren zijn van denzelfden Vader, allen bestemd om het hemelrijk binnen te gaan, dan zal men ook de stoffelijke wereld, lijk Sint Paulus, schatten en aanzien als drek I Polis. Rferk der arme zieken. Belangrijk bericht Ten e inde aan een groot getal arme kicken 'oc fo laten, aan dc voeten van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, genezing hunner kwa len Ic gaan afstneeken, zullen wij weldra in •nze kolommen ecne inschrijvingslijst ope- »cn. De Damen van het Komiteit zullen zich ten huizo begeven om giften in le zamelen en de namen der milde gevers op te nemen. (4t* vervolg.) Nimmer meer zal Florence Medici als Haar tiran beschouwen riep Pietro leven dig het heeft oudervonden, wat het zeggen wil. het Mcdicie3fsh«is van zich te stooten. Bezorgd schudde Cosimo het hoofd. lïci volk is een kind, Pietro. Hebben wij het niet zelf ondervonden op dien avond, toen een wanhopige u als moordenaar zijner zuster aanklaagde, em toen men mij als .koogverrader met vuist en bijl bedreigde 1 Toen erkende ik,, hoe weinig men op vriend schap kan houwen, toen destijds Edmondo BornardeUi zijn leven in gevaar bracht, om mij den vijand van zijn geslacht te bescher men Nooit heb ik zijn trouw vergeten en mijn hart zwelt van vreugde bij de" gedachte dat hij, na jaren lango scheiding tot ons te rug wi! koeren, uitae schoone valleien der provincie, om als een gevierde meester in de zangkunst, met zijne liederen, het feest op le luisteren, dat dankbare burgers mij berei den. Ja, Piciro, ik geloof wel, dat mijne wer ken, mijne daden in de harten der Floren- tijnen een dankbaren weerklank vinden maar niet allen in Florence zijn het huis Me dici toegedaan, niet willen met mij erken nen, da! er geen grooter geluk bestaat, niet om de beheerscher van een staat, maar zijn lerste burger te zijn. Wat eens de Albizzi's ▼oorhei hoi? Medici geweest zijn, wil thans Waar ze zitten zullen Dc oudste kindren praten heftig, Met gebaren, fel en vlug, Broertje staat er bij te luislren, Met de handjes op den rug. Na 't verlof, zoo jubelt de eerste, Zit ik in den hoegsten graad l Gij zult bij de kleintjes blijven. Daar 't leerea niet en gaat t Och, wai raast go 1 gromt de tweede, Kwaad om zoo een plagerij J Arme duts, op uwe jaren, Zit lk hoogar nog dan gij t e Broertje kan niet langer zwijgen Maar hij juicht, verheugt en fier Als gü beiden naar de school zijt, Zit ik aan den rystpap hier H. Müyldkrmans. (Uit Lachjes en Achjes.) Luca Pitli, de rijke veelvermogende Patri- cieër, in het geheim arbeidende en zijne net ten spannende, voor ons worden. Maar laat hem zijn gang gang een verklaarden vijand heb ik nimmer gevreesd, maar wel een val- schen vriend, en, Pietro, ik ben zoo bang, dat ik mij niet bedrieg, zulk een aan uwe zijde te zien. Wrevelig stond de jonge man op. Opnieuw dezelfde verdenking, zeide hij. lk begrijp op wien dit deelt. Gij spreekt lot Diolisalvi Neri» mijn leermeester, schoon hij niet veel ouder is dan ik en mijn boezemvriend. Zijn ernstig uiterlijk, het gevolg van zijn inge- spannen studiën, bevalt u niet. Ik echter vind in den omgang met hem een onuitspre kelijk genoegen, en geloof dat ik de tijd ont wassen ben, mij do keus van ware vrienden te laten voorschrijven, al wore het door mijn eigen vader. Vergeef mij, dat ik hel u recht uit verklaar. Weemoedig, niet toornig staarde Cosimo zijnen zoon aan. Gij houdt voor voorschrift, wat ik als raad beschouw, Pietro, zeide hij hartelijk, geen bevel slechts waarschuwing zijn mijne woorden, Zie, mijn zoon, niet 's mans ernst komt mij verdacht voor ik bemin en waar deer dc ernst eens geleerden. Bij Diotisalvi echter, is het, alsof mij eene duistere scha duw tegemoet treedt, die mij de ademhaling belemmert. Alles is geheimzinnig aan hem. Hoe dikwerf hoor ik uit uw mond geen uitingen, die slechts van hem kunnen af stammen Pietro, Pietro, laat u waarschu- België eischt den kreonprins en Hindenburg Wij deelden gisteren reeds eenige namen mede van Duitsche persoontjes, wier uitle vering door België gecischt wordt. Thans worden wederom eenige namen genoemd, welke op de lijst voorkomen. Zoo vindt men er, dat de kroonprins door het Belgisch gouvernement opgeëischt wordt, als zijnde de verantwoordelijke raan voor de moorderijen van Etne, en maarschalk Hin denburg, omdat hij de ©peisc.hingen en weg voering van belgische werklieden bevool. Men verzekert dat verder nog op de zwarte lijst staan generaal Hurt, wegens de moor- derijen in Luxemburg; von Sandt, wegens de opeischingen; von Wilke, wegens de moor derijen van Dinant; von Tesny, wegens de moorderijen van Aarlen; de krijgsauditor Warbuck; de bevelhebbers der kampen van Gassel, Holzminden, enz. Er zijn ook vele officieren en ambtenaars, die niet bij naam zijn aangeduid, doch van wie men de dagteekening opgeeft, waar zij zich bevonden en er gruweldaden pleegden. Eene verklaring van Noske. De Duitsche minister Noske, deed aan een medewerker van den 'Daily Mail volgende verklaring Ik zal niet de minste poging doen, om aan de vraag der Entent§ voldoening te ge. ven, niet omdat ik zinnens ben de verplich tingen von het vredesverdrag te ontwijken, doch omdat.er in Duitschland geen enki! man is, die de vraag zal inwilligen. Praktisch is het onmogelijk er voldoening aan te geven; de troepen zullen er nooit in toestemmen, hunne gewezen aanvoerders aan te houden en over le leveren, en indien hej gouvernement aftreedt, zal er geen ander kunnen in de plaats gezet worden. Dengene die zou trachten den eisch der Entente te voldoen, zou dadelijk den burgeroorlog in Duitschland ontketenen en hij zelf ware een verloren man. Tegenvoorstellen. Andermaal wordt uit Berlijn verzekerd dat het Duitsch gouvernement tegenvoorstel* len zal doen, namelijk de betichten voor eene onzijdige rechtbank, ineen onzijdig land doen verschijnen. Zwitserland wil er niet van weten HetAcAt Uhr AherHtbiar^emuid irebbende, dat Duitschland reeds voorstellen betrekke lijk de rechtbank aan Zwitserland gedaan had, heeft een medewerker van de National Zeitina een officieel Zwitser daarover onder vraagd. Deze verklaarde dat er geen woord waar was van al wat er daarover gezegd werden dat overigens Zwitserland weinig lust had aan die rechtbank mede te werken. Eene uitdaging De Times schrijft Het vertrek van ba ron von Lersner is niet alleenlijk een uitda ging voor artikel 228, maar voor geheet het vredesverdrag. Het is een feit, strijdig met alle diplomatische gebruiken, alleenlijk te vergelijken met het overtreden van bet vodje papieren indien de verbondenen dezen kaakslag aanvaarden, dan zullen zrj enkel bewijs geven dat tij onmachtig zijn, om het vredesverdrag ie doen naleven. Het Algemeen Budjet* Vrijdag werd aan de Wetgeving en aan de Drukpers het lij rig algemeen budjet van ont vangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1920 besteld. Dit budjet zal binnen kort door de Kamer besproken worden en aanleiding geven tot een breedvoerig en grondig onderzoek. Dit budjet beloopt in zijn geheel, tot Uitgaven, fr. 8,566,410,730,89 ontvansten, wen zie toch met eigen oogen en onderzoek toch eerst de bedoeling van een man wiens afkomst niemand békend is, wiens hande lingen voor een ieder |als in een nevel zijn gehuld, eer gij naar zijne raadgevingen te werk gaat Het onderhoud tusschen vader en zoon werd onderbroken. Een vleugeldeur van het kabinet des Mediciecrs werd geopend, en eene jeugdige, maar diepe en krachtige stem vroeg Mag Lorenzo Vön Mldici binnenkomen? Zeer zeker antwoordde Cósimo la chend, gij moogt uwen vader komen be groeten 1 Is vader teruggekeerd Haastig snelde een niet groote, maar stevig gebouwde jon geling op Pietro toe, sloeg zijn arm om diens hals en beantwoordde hartelijk de kua zijns vadersdaarna wendde hij zich terstond tot Cosimo, wiens hand bij met liefdevolle eer bied kuste. Het was een opmerkelijk onderscheid, hoe de knaap vader ©d grootmoeder bejegende den eerste droeg bij eene zekere vriendschap pelijke genegenheid toe, zonder echter de perken der achting te vergeten terwijl bij tegenover Cosimo bij al zijne handelingen, eene groote bewondering uitte. Bij den eer- sten aanblik reeds herkende men in den bin nenkomende het origineel van het portret, dat als sieraad en bartentroost levens, de schrijftafel van den koninklijken koopman tooide. De vijftienjarige zoon uan Pietro en Ma- fr. 3,331,561,559, 'uij fr. 5,234,849,171,89 meer uitgaven dan inkomsten. Het budjet word verdeeld als volgtgewo ne uitgaven, fr. 2,156,273,650.89 gewone ontvangsten, fr. 1,504,781,559 't zij frank 651,492,091,89 uitgaven meer dan ontvan sten. Buitengewone ontvansten af te trekken van de gewone uitgaven, fr. 345,230,000. Blijft als te kort voor de gewone uitgaven, frank 306,262,091,89. Gewone buitengewone uitgaven, frank 395,147,450gewonebuitengewone ontvang sten, fr. 1,550,000 'tzij fr. 393,597,540meer uitgaven dan inkomsten. Buitengewone oorlogsuitgaven, fr. 6,014,989,540; buitengewone oorlogsontvangsten, fr. 1,480,000,000 't zij fr. 4,534,989,540 uitgaven meer dan inkomsten. De Belgische middendienst voor Krijgs gevangenen, Nr 41, Kruidtuinlaan, Brussel, heeft van de Duitsche regeering het bedrag ontvangen der spaargelden, niet uitbetaalde mandaten en loonen.enz. waarop de gewezen gevangen der hierna vermelde kampen en gevangenissen recht hebben Doberitz, lAUdamm, Brandenburg, Havel- berg, Alten-Grabow, Gardelegen, Zerbsi, Burg-Magdeburg, Torgau, Merseburg, Dui men, Munster I, II, III. Senne, Minden, Gus- trow, Parchim, Furstenberg, Eutin, Hameln, Soltau, He'mstadt, Gottingen, Cassel-Nieder- sedlitz, Langensalza, Rastatt, Heidelberg, Strassburg i/VV, Darmstadt, Giessen, Frank furt a/M, Weilburg, Hamraelburg, Wurz- burg, Stuttgart, Ctiemnitz, Limburg, Trier, Siegen, Holzminden, Aken, Reinbach, Sieg- burg, Bonn, enz. De lijsten door de Duitsche regeering over gemaakt vermelden onvolledig het adres der rechthebbenden. Om daarin te voorzien en ten einde de Middendienst onmiddelijk zou kunnen overgaan tot het uitbetalen aan de belanghebbende oud-gevangenen der hun verschuldigde sommen, worden degenen on- der hen die tot nog toe aan den Middendienst Keen verzoek tot uitbetaling hebben gericht beleefd verzocht zulks ie doen zonder verwijl en bij hunne vraag al de nuttige bewijsstukken te voegen die het voorwerp er van toelichten en rechtvaardigen. Te midden van diepen haat die samen zweert tegen de goddelijke bestemming onzer Moeder de H. Kerkomringd van al het snoode der ontwerpen, de hevigheid der drif ten die do instorting van onzen Heiligen Godsdienst, nu meer dan ooit pogen te be werken, ontkiemde in onze stad een bataljon van vrome zielen, dat op zijn standaard schreeft, in onbewimpelden zwier: Liefde tol Jesus, het mikpunt der goddeloozen Dank baarheid aan den stichter van ons Christen Gelooftertrouwen in zijne oneindige goed heid, en voor doel heeft in zijnen schoot saam le brengen, de mannenbevolking der St-Martinusparochie, om door eene openbare belijdenis harer godsdienstige gevoelens, hub de te brengen aan zijn liefdevol Harte, zoo miskend en veracht door dwazen en onge loorigen, zoo bespot en beleedigd door klein geestige© en lasteraars. Zondag 11. greep in onzen St-Martinustem- pel de eerste betooging plaats. Zij was groolsch en indrukwekkend, en herinnerde ons onwillekeurig aan de bijeenkomsten der christenen van (Teerste tijden in dc Room- sclte Catacomben. Nog half duister zeeg het ochtendlicht door de hooge vensterramen van het Hoogkoor, rietta, door zijne moeder in deugd en vroom heid opgevoed en door zijn Mentor, bisschop, Gentillis von Ürbino, in verschillende we tenschappen onderricht, was nu reede een voorbeeldig jongeling. Hij was grondig er varen in allerlei ridderlijke spelen zijn li chaam was gehard, maar, dank zij zijne goede opvoeding was met het lichaam niet de ziel verhard, maar het gevoel voor al wat goed en edel is, ook sterk ontwikkeld. Onder het krachtige, maar ruwe uiterlijk verborg zich een heerlijk gemoed het geleek een prachtigen bloementuin door een ruwen muur omheind. Cosimots gelaat klaarde op bij den aanblik van zijn kleinzoon. Gij hebt zeker een bood schap voor mij, Lorenzo, zeide hij vriende lijk. Ik zie een papier in uwe hand. Gewis een verzoekschrikt, door slimme lieden in de hand des kleinzoons gesteld, om zeker te zijn van een goed gevolg bij den grootvader. Ditmaal vergist gq u, dierbare groot vader, antwoordde de jongeling hoewel gij gewoon zrjt, mij, op dit uur, als voorspreker van hulpbehoevenden, bij u te zien binnen komen. Gij zult mij echter nie» kunnen ver wijten, dat ik ooit om nutielooce zaken, uwen tijd kom rooven, want eer ik u eene dergelijke boodschap kom brengen, onder zoek ik, zooveel ik kan, naar de waardigheid van mijn beschermeling. De Mediceër legde zijne hand op het licht krullend haar zijns kleinzoons. Ik weel het, Lorenzo; ik mag u vertrouwen, zeide hij. Gij zijt uwe jaren voormtgeijld en vormde eene vale klaarte met de flauwe kunstmatige verlichting onzer hoofdkerk, dat als een mist liet hangen, over de dichte reien mannen die het koor letterlijk vulden. Als eene lichtbaak in die kwijnende don kerte praalde vooraan de communiebank een sierlijk Heilighart-beeld omzet met schitter rende waskaarsen, waarvan den glans het logge gulden sieraad der uitgestalde praat- va ne van 't Broederschap deed opflakkeren. Over ganschdit midden zweefde een adem van stille ingetogenheid, waartusschen een harmonijvol gesuis van hemelsche orgeltoo- nen zich kwam strengelen, tot begeleiding aan eene zoetluidende stemme, die als uit het harte van denafgebeelden Zaligmaker schijnt te ontglippen tot die christene mannenschaar gerichtc Komt, komt allen tot mij, ik zal u opbeuren en verkwikken.» En als beantwoordende aandien vol/.aligen oproep des Heeren, toog die vrome menigte in overvloedige rangen tot de Tafel des Levens, waar de ziele zich voedt aan het heerlijk festijn der goddelijke versterking. Zielroerend schouwspelaan den voet van Jezus' troon knielde bezijden den min bedeel den,den begoedden dezer aarde, benevens den burger den soldaat, aan de zijde van den werkman den geleerden, naast de onderdaan den meester, allen doordrongen van een zelfde geloof, eenparig en hoopvol den blik gericht tot dezelfde bron van genade en barmhartigheid, het harte blakend eener eigenste liefde, allen gelouterd door een zelfde berouw. En terwijl dit verheugend feit onze aan dacht geboeid hield, dachten wij aan onr.e v r varde samenleving, welke wij tot heil der volkeren, zouden willen ge schoeid zien op den leest der zinnebeeldige ontvouwing, welke we daar voor oogen' hadden, en die enkel haar bestaan kan vinden in de trouwe navoleing der wetgeving welke Christus, den socialen hervormer in uitmun tendheid,ons van over bijna twintig eeuwen heeft nagelaten. 0 Mannen van St Martinusparocbie, uw voorbeeld van Zondag 11. heeft een treflenden' indruk nagelaten, bij al deze die 't mochten aanschouwen. Eene dankbare hulde komt u toe in den naam van onzen Heiligen Gods- dienst.Als onverbasterde zonen uwer chris tene Vlaamsche voorvaderen, die al hunne daden pleegden, onder den indruk der fiere leuze »Nec spe. necmetu» welke sinds eeu wen den hardsteen van het symbool uwer vrijheden siert, hebt ge onbevreesd van alle menschelijk opzicht, zonder de minste hoop op aardsche belooning, enkel voor oogen het eeuwig geluk, een der rechtschapendsle blij ken van innige verknochtheid aan den Allerhoogsten en Zijne Kerk tentoon ge spreid, wat voor onze dierbare stad Aalst, uwen huiselijke© haard en uw persoonlijk geluk de meest en beste vruchten za! af werpen. Mocht uw ledentalstijgen in de male der godvruchtige gevoelens welke u bezie len, dat is onze vurigste wensch, die, wij twijfelen er geenszins aan, met Gods hulp en uwer allen goeden wil zal verwezentlijkt wo.iden. LONDEN, 6 Februari.—Uit Berlijn wordt gemeld Eene afgevaardiging van Polen was naar de statie van Gleiwitz gegaan met bloe men en vlaggen, om er de Fransche troepen te gaan ontvangen, toen eene menigte jonge Duitschers hen aanviel, de bloemen vertrap pelde, de vlaggen scheurde en de Polen mis handelde. Daarna had eene groote Duitsche betooging plaats. De opgehitste menigte viel 's avonds de Fransche officieren aan en mis handelde ze. Verscheidene officieren werden door steenworpen of stokslagen gekwetst. Volg steeds de inwendige stem uws gewe tens, welke u heeft geleerd, recht en onrecht te onderscheiden en ga ongestoord uwen weg Dan kunt gij wel struikelen; maar nimmer vallen. Zeg mij nu, wat di4 schrij ven behelst. Ik nam het van den huismeester over, om het mijn geëerden grootvader zelf te overhandigen. Want ik herkende de hand van hem, van wien gij gaarne een brief ont vangt. Met deze woorden reikte de jongeling Cosimo een verzegelden brief over. Van Edmondo Bernardelli! riep Medici met blijde verrassing, terwijl hij den omslag opende en den inhoud van het perkament met gretige oogen verslond. Na eenige oogen- blikken zeide hij tot Pietro Hel is de toe zegging, om bij het feest tegenwoordig te zijn. Hij liet zijne oogen verder met levendige belangstelling over de bladzijden gaan. Verder de mededeeling, dat hij vernomen heeft, dat Lauretta Tamburini, de eens zoo innig vereerde, door haren vader den Mar- chese aan Duca Orsini uitgehuwd, weduwe geworden is, en het voornemen heeft opge vat uit haar tegenwoordig verblijf naar Iialié terug te keeren. Zestien jaren zijn er veriao pen, sedert hij haar het laatst gezien hcett als ik eens bewerkon kon, dat zij elkander tc Florence in de vaderstad, wedervonden als ik Edmondo nog eens gelukkig zag, geluk kig door mijne hulp. Het is steeds uw doel, anderen gelukkig te maken en voor hun wei rijn te zorgen onderbrak zijn kleinzoon hem. met bewogen stem (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1