De minister van't duur leven Hes da uitleïering van dsn keizar Eene bi attgrijke schikking Een nieuwe oorlog Syndlkals dwang bij de Staatswerklieden en Bedienden Ministerie van Oorlog Uit Denderhautem. De moord op den wisselagent EEHE MUITERIJ IR EEN GEVANG De zaak Jauiar Cle. Moordenaar ter dood veroordsoM Hei Spaansch schrikbewind Hos liet Ziivergeld verdwijnt- STADSNIEUWS GE1EES9TERAA9 Het kolenscliand al fc-XAAimmL*: i<«wMW itmumtUMSfattfÈMAm Die Wsulers, die Wauters, die roode Wau- len I die doel een reisje op de tongen Heelt bij ran lijn leTen eens 't gedacht gehad vermaard te geraken, nu is dat ge- verwezenlijktbij is vermaard, de socialist Wauters i ProficiatMijnheer de Minister Wauters I gij ïijt waarlijk vermaard, 't land door. Nu weten wij al een beetje boe het socialism een landeken kan besturen en regeeren, en 't is ten grooten deele dank aan u, roode heer Wauters, dal wij en alle mensehen dat reeds te wete zijn gekomen. Dank aan socialist Wauters wordt alles al langs om duurder en kostelijker, alles dat wij eten moeten of kunnen. Maar boo legt bij dat aan boord om tot zulk een prachtigen uitslag van duur le ven te komen Eenige dagen geleden antwoordde do libe rale Journal de Liège op die vraag. Zoo, schreef dat dagblad, de kool- kens slaan aan 4 frank het stuk, en de var. kenspootjes aan i fr. 60 Het keukenzout wordt legen 45 ccntie- men verkocht (nu is 'tal tegen 50 centie- men. N. d. R.), deZweedsche solferstekjes 50 c. het pak. a In afwachting van nog beters, wel te verstaan Minister Wauters doet, ten anderen, al wat hij kan om den tóestand nog te verer- geren, en wij zouden een waren dienst aan onze medeburgers bewijzen met geen ge- wag meer le maken van de normale- beter gezegd abnormale prijzen.» i» Hoe dat zoudt gij zeggen. Wel ja terwijl de winkeliers het Amerikaansch spek verkoopen tegen 6,25 fr. den kilo, is de normale prijs van minister Wauters 7,25 fr.(nu is 't ook al 8,25 fr. N. d. R.'}; het zuiver ingevoerd vet mag ver kocht worden tegen 7,50 fr. En de Qemeentewinkels der stad Luik verkoopen het tegen 5 fr. Het ossenvet, ge sleld aan 5,80 fr. tol 6,80 fr. (nu is 't ook al aan 6 tot 7 fr. N. d. R.) wordt, effenaan-op, door de eerlijke handelaars tegen 6 fr. ver kocht. Eindelijk, de rijst is gesteld aan 2,25 fr. de kilo, terwijl de gemeente winkels van Luik hem tegen 1,50 fr. verkochten. Wij zouden de voorbeelden kunnen ver menigvuldigen,, maar het bovenstaande vol doet,de machtige poging te bewijzen die aangewend wordt om het duur leven te icer te gaan Toe toe roode minister Van de Velde, ioe spring nog eens op het spreekgestoelte »n de Volkskauier, om den rooden socialis- Uschen broeder Wauters te verdedigen en te zeggen dat hij veel deed, om het duur leven der mensehen te bestrijden Wij weten er allen van te spreken Vivat het socialistisch bestuur Vivat hetgoedkoope leven onder den roo den Wauters Fkaz. Oostenrijk tegen Kongarië Een Weensch blad meldt, dat de Hongaar- sche bladen een oorlog tusschen Oostenrijk en Hongariëals zeker en onvermijdelijk aan zien. Men zegt, dal ten einde de Hongaren in gunstige voorwaarden te laten optreden, geweren uitgedeeld werden aan de bevolking van West Hongarie, dat door de Vredes conferentie bij Oostenrijk gevoegd werd. De openbare meening In Holland De «Pali Mall Gazelle» {beweert te weten' dat. welke ook de juiste wettelijke kant van de Kwestie moge zijn, de Hollanders gaarne zouden zien dat de gewezen keizer hun grens over ging, Er is onder de openbare mcening een steeds sterkere strooming om den gewezen keizer te verzoeken voor de hem verleende gastvrij heid erkentelijkheid le betoonen door naar Duitsebland terug le keeren. Tevens is er echter van dreigementen te gen Holland gecne sprake, en het is heel goed mogelijk dat de openbare meening in Holland ten leste in de zaak den doorslag sa! geven. De tweede noto aan Holland Het-Petit Journal» meldt dal de tweede aola van de geallieerden aan Nederland in krachtiger termen zal zijn vervat. De geal lieerden zullen niet ingaan op de door Ne derland ontwikkelde rechtsgronden, door zich bepalen tot de moreele motieven. Het antwoord aan Nederland, dat nog niet voltooid is, spreekt met over maatregelen, waartoe de geallieerden zouden kunnen over faan in geval zij een nieuwe weigering zou den krijgen. Maar van die maatregelen moet het kabi ■cl in den Haag op de boogie zijn, want de vertegenwoordigers van de mogendheden die het meest vast besloten zijn om voldoening le verkrijgen hebben dit ongetwijfeld mede gedeeld. De -Globe» verwacht dat de oplossing ten Holte wel zal zijn, dat de keizer ergens in Holland of zijne koloniën geïnterneerd zal worden. Het Reutcr-agentschap meldt dat de nieu we nota aan Holland betrekkelijk de uitleve ring van den ex keizer niet overhandigd zal worden vooraleer de eerste ministers der geallieerde mogendheden opnieuw vergaderd zullen hebben. Ileel waarschijnlijk zal die vergadering binnen een 15lal dagen te Londen gehouden worden. De lord-kanselier en de attorncj-generaa) zijn naar Parijs vertrokken. Dat het socialistisch nationaal syndikaal van Y. P. T. T. en Z. de pluim der overwin ning op zijn hoed wil steken spijt het kin dertoeslag en algemeene woonstvergoeding moest aanvaarden, wal hel steeds zoo hard nekkig bestreden hècftspijts het maar de onderhandelingen terug aanknoopte en tot akkoord kwam wanneer de oplossing met het kristen syndikaat reeds lang geklonken was; dat kunnen we eenigzins begrijpen, 't Is im mers zeer vervelend voor de leiders aan de leden le moeten bekennen We hebben het schipke verkeerd gestuurd en zijn gestrand. Dat het N. S. dus feest viert, we kunnen het lijden 't is uit oogverblinding Doch wat we niet begrijpen en niet dulden, dat het N. S., spijts ministerieel verbod, aan zijne leden opdracht geeft, de bondsknop te dragen inden diensten dat de knopkens- mannen de leden van het Kristen Syndikaal lastig vallen. Het gaat ons weer niet aan dat het N. S. gelden afbedelt voor een 8-uren-huis; doch dat ze aan het werk dwang uitoefenen op de werklieden en bediendeB, om als voldoening over hunne groote overwinning, te storten voor het Surenhuis, dal dulden we niet. We brengen het feit ter kennis van den heer Minister en vertrouwen er op, dat aan slag op de vrijheid van vereeniging niet lan ger meer zal geduld worden. Kristen Syndikaat van het personeel van IJ. P. T. T. Zen Openö. Diensten. DE ZONDACRUST Bte HET LEGER. De Minister van Oorlog komt aan al de Mi litaire Overheden een tabel toe te sturen van de dagen waarop die diensten zooals Zon dags rnoet geregeld worden Op iD Januari. Op-8" April. (Verjaardag van de geboorte des Konings. Op 21° Juli*. ln dag der Nationale feesten) Op 4° Oogst Nationaal feest, Wet van 19 Oogst 1919.) Op 15n November (Patroonsdag des Koning- Op tweeden Paaschdag. Op tweeden Sinksendag) Op Hemelvaartsdag. Op Maria Hemelvaart Op Allerheiligen Op Kerstdag Ook daags na Allerheiligen en Kerstdag, tenzij deze feestdagen op een Maandag of een vrijdag vallen. Op de zondagen en de dagen wanneer de dienst do ganscheh dag, door zooals 's zondags moet geregeld wor den zullen de bureelen gesloten zijn hij den Staf, in de Korpsen en diensten. Anderzijds ziehier de dagen waarop de dienst moet ge regeld woi-den van 's middags af, zooals zondags. Op 2° Januari. Op Witten Donderdag. Op 22n en 23n Juli (2e dag en 3e dag dei- Nationale Feesten) Op 23" Juli (Verjaardag van de geboorte der Koningin.) Op 10° Oktober (verjaardag van de gehoor te van prins Karei.) Op 3" November Verjaardag van de ge boorte van Prins Leopold). Op 18" November, patroonfeest der. Konin gm). PREMIE OP. DEK ONTDEKTEN OORLOGSBUIT. De Minister van Oorlog heeft besloten een' premie toe te kennen aan de gendarmen en andere gerechlsbedienden die voortaan, door hunne opzoekingen, gestolen of verheelde goederen welke oorlogsbuit uitmaken, zullen ontdekt hebben en aan den Staat kenbaar gemaakt hebben. Deze premie zal 2% bedra. gen van de in de kassen van den Staat ten laste vallen der heropzamelingscommiës OVER HET WEDER IN STAAT STELLEN VAN GRONDEN. Door een rondschrijven van 29° April 1919 n° 12161, had den Minister van Oorlog aan de Krijgsoverheden de maatregelen doen ken nen, die genomen waren om het weder in staat stellen door particulieren van gronden waarop krijgswerken uitgevoerd worden, te regelen en hand voorgeschreven dat dit we dei* in staat stellen slochis mochtgedaan wor den bij toelating van den Krijgsgouverneurs van de provincies1 of van den Gouverneur of Bevelhebber van eene versterkte stelling, naar geang de bedoelde bouwwerken zich buiten of binnen eene versterkte ^telling be vinden. Daarenboven werd voorgeschreven dat de materialen voortkomend van de uitvoering dezer werken ter beschikking van het Leger zouden blijven. Overeenkomstig met artikel 15 der wet van 15 November 1919 Staatsblad van 30n No vember 1919) zijn voortaan de te geven toe latingen, voor het weer in staat stellen waar van sprake, onderworpen aan den Minister van Landbouw voor de verwoeste gronden, die niet het voorwerp waren van eeri onder beslag legging door de verbonden Legers of openbare Machten. Daarbij blijven de materialen, voorkomen de van deze bewerking aan de eigenaars of huurders die den last der ontruimingswer ken gedragen hebben. Bijgevolg zullen de voorschriften van het rondschrijven van 29" April 1919 ophouden toepasselijk to zijn op verwoeste eigendom men, wier gebruik plaats hand zonder in on derbeslagneming. Doch daar het volsterkt noodzakelijk het vernielen te beletten van werken, wier behoud ncodig zou herkend worden voorde verdediging van het Land, heeft den Minis ter van Oorlog aan den Minister van Land bouw gevraagd geene enkele beslissing te nemen alvorens er hem verslag over te ven. De bevoegde diensten zullen over genomen besluiten ingelicht worden. HET PERSONEEL DER GEZONDHEIDS TREINEN. De Minister van Oorlog heeft de beslissing genomen dat er reden toe bestaat om ten voordeele van bet personeel der gezondheids treinen bijzondere vergoeding voor devreerfl de welke van le Juli tot le October 19H5 op gehouden bad betaald te worden, terugkee rend te betalen. Ten einde de uitbetaling van die terugkeering te verhaasten .worden de thans gedemobiliseerde militairen welke ge durende dat tijdstip deelgemaakt hebben van bet personeel der gezondhoid«trein enver zocht hun huidig adres te doen kennen aan den Kwartier Mester der T.A..SS, N* I Aerschotstraat Brussel. Zij zouden weldoen bovenaan hun brief, zeer 'merkbaar de mei ding te plaatsen «Gezondbeidslrolnen, Rap pel der bijzondere vergoeding v-oer dt vreen» dei. HET UITBETALEN VAM HET SPAARGELD Ten einde de vereffening der rekeningen der gedemobiliseerde' militairen wefke nog de uitbetaling der sopimen, voor hun spaar geld gestort., niet bekwamen te verhaastten, heeft den Minister v-ap Oorlog besloten ze bij middel der pers en der "emeentebesiu ren uit te noodigen om zich ie wenden lol den commandant der. gendarmerie hunner inschrijving, voor hét invullen eener vragen lijstverklaring, we.lke daarna door tusschen, komst van hen Ministerie van Oorlog, zal overgezonden worden ,aan_de kwartier mees, ters welke de eenheden besturen waar de belanghebbenden in dienst waren op het oogenblik hunner terugzending naar hunne haardstede. Na nazicht, zooveel, mogelijk, der. vragen lijst-, zal de kwartier meester het spaarboek je vasstellen en zonder verwijl overgaan tot de uitbetaling der sdrn aan den belangheb bende verschuldigd. Indien op doogenbïik der ontvangst der vragenlijst de kwartiermeester nog niet in het bezit is van het' spaarboekje, zal den vragenlijst van korps-tot korps worden ge zonden,- totdat zij aanJsuadi bij den kwartier meester in bezit van het spaarboekje of bij den kwartiermeester1 van het korps waar t manschap voor het .eerst recht had op de hooge oorlogssoldij-,of, op de gerechtsvergoe ding zoo geen enkel spaarboekje werd opge maakt. h+ 1 Wanneer de bestuurlijke bewijsstukken niet zullen toelaten' dp sommen vast te stel len welke van rechtswege toekomen aan de belanghebbende militairen, zal het spaarboek je opgemaakt wor<teja volgens de inllcbtin ?en versterkt door deze laatstee in de vragen ijst verklaring. I Gebeurlijk zal het bedrag der sommen die teveel mochten betaald geworden zijn als uitgave aanzien .blij,vep. de Staat al zijne rechten voorbehoudend'tegenover de militai ren wier verklaringëftv' onjuist mochten be vonden zijn. s! De brandramp van Nijvel Nog een lijk gevonden Vrijdag morgend heeft men in de puincn der vernielde normaalschool nog een vreese- iijk verkoold lijk teruggevonden. Het was onmogelijk de identiteit vast te stellen. Behoudens het geval, «lat nog eenig over blijfsel van hel zesde slachtoffer gevonden wordt, zullen er vijl lijkkisten zijn, die in het stadhuis zullen tentoongesteld worden. Na den dienst in dn k-dlegiale kerk zullen de kisten der leerlingen in de begraafplaats der stad bijgezel worden. Die van leeraav Guyaux zal naar Florennes overgebracht worden, waar zijn ouders wonen. voor de kolen, die aangelokt door de groote winsten, dadelijk toestemden. Op Zondag 1° Februari had alhier om 3 u. namiddag inde gvooté zaal van het Gilden huis plaats, de jaailijksche algeme«ne verga dering onzer altijd zoo bloeiende Fransch- mansgilde. Die vergadering moet gezegd worden al lerbest gelukt. In overgroot getal waren daar aanwezig toekomstige fronlwerkers, veel steenbakkers en ïantfbouw-spizoenwerkers oor Frankrijk alsmede eenige koolmijners. De vergadering was voorgezeten door den Eerw. Heer Pastoor, Waren ook daar de E. H.De Cock, onderpastoor van Ninove en kantonale bestuurder ióter sociale werken de Eerw. H. Cünckacrt, onderpastoor te Kerkx- ken, benevens verscheidene ingezetenen der gemeente. Eerst boorde men daar eenige aanmoedi gende woorden van den E. H. onderpastoor der gemeente, bestuurder der Gilde, alsook het verslag over den toestand dei kas, die zeer schitterend is. Daarna kwam aan Vwooid de Heer advo- kaat Ronse van Gent. Nooit is er klaardere en meer boeiende voordracht gehouden, ook onze honderden uitwijkelingen aanwezig, ware» met ooren en heft aan zijne lippen ge bonden. De toehoorders waven als wegge voerd met hunne gedachten en men kon be- statigen dat elk hu/mèi' liet klaar nu inzien zal, dat zich tot uitwijkeling hegeven zonder zich lid te maken van bet Sijndikaat der Tijdelijke Uitwijkelingen eene misdaad ple gen is, niet alleen tégenover zijnen eigen persoon, maar ook tegenover zijn gezin, zijn vrouw en kinderen. Ook de uitslag was prachtig. Elk ging de vergaderzaal uit met de vaste overtuiging dat het niet meer vol doende is zich alleen in te schrijven in den Franschmansbond, maar dal men moet, noodzakelijk .moet, ook deel maken van de weerstandska's tegen werkstaking en ge dwongen werkeloosheid. Eere en hulde aan den grooten ijver en het talent van onzen waren volksadvokaat, den heer Ronse van G^nt. Nawoord De E. H. Onderpastoor Reyns, bestuurder der Gilde, zal alle dagen ten dienste zijn in zijn huis ora de leden voort in te schrijven en bun alle noodLe inlichtingen te verschaffen nopens de zoo wijde en rijke voordeelen van den Bónd. Vele aanhoorders deden zich terstond de vergadering reeds inschrijven en stortten ook reeds hunne eerste geldelijke bijdragen 't Is te hopen dal niet een enkele Dender- hautemnaar naar den vreemden zal vertrok ken zender zich vooraf aan te sluiten bij zijn vooruitziende medebroeders, medewerkers. TÊ ANTWERPEN (Nadere bijzonderheden). Vrijdag morgend heeft de onderzoeksrech ter M. De Ridder, in zijn kabinet het bezoek ontvangen van den chauffeur, die den Zweed- schen moordenaar vervoerde. De jongen die na al de vreeselijke gebeur- enissen van den vorigen dag, wat op zijn st ik was gekomen, legde de volgende verkla ring af De moordenaar kwam in gezelschap van eenen Hollander aan de statie mijn auto buren. Voor bestemming gaven zij de Vcs- tingstraat op, docb aan deze straat gekomen, moest ik naar de Meir rijden, waar de Hol lander uitstapte. Ik reed vervolgens met den aangehoudene alleen terug naar de Vesting straat Zonder twijfel zal de Hollander in kwestie wel wachten zich te doen kennen. De lijkschouwing. Vrijdag namiddag zijn de wetsdokters Le clef en Van Deuren, in het S-t Elisabethgast- huis overgegaan tot de lijkschouwing van den vermoorden wisse la gent Thienpont. De kogel is langs de bovenlip in het hoofd gedrongen en heeft verder zijnen weg gezocht achter het neusbeen en oog, beenderen ver brijzelende en adertjes verscheurende. De begrafenis van het slachtoffer zal den kelijk Maandag unfttaandt plaats hebben. Hebt gij nooit betreurd, niet te kunnen meedoen aan eene uitstekende zaak, omdat gij niet de beschikbare kapitalen bezat, wan neer die zaak zich voordeed Deze tweeledige keuze zal zich voorde nieuwe leening niet aanbieden. Inderdaad, iedereen zal hier bijna met gesloten beurs kunnen inschrijven, dank aan een serhandere berekening van zekere banken. Zij verso1 ■■■■*- fen inderdaad aan de inschrijvers het voor schot van de 9/10 van hei te onderschrijven kapitaal, op voorwaarde dal zij zich verbin den die leening.binnen een jaar uit te keeren. Indien gij dus zeker zijt over een klein kapitaal binnen enkele maanden te kunnen beschikken, ofwel wat spaarpenningen bezit, zult gij stoutweg op de niéuwe lecnmg 'kun nen inschrijven en voordeel trekken uil die uitmuntende operatie. De kleine spaarders zullen zich dus niet meer kunnen beklagen, niet bevoordeeligd te worden, vermits alle maatregelen genomen werden om de kleine inschrijvers te bevoor deelden. Dat zij zonder vertoeven daaruit profijt trekken en inschrijven. Terwijl de bestuurder van het gevang van Rens, (Spanje) zich op den koer bevond, werd hij schielijk overvallen door eenige gevangen die eraan 't werk waren. Vooraleer de bestuurder zich op tegen weer kon stellen hadden de muiters hem reeds met hunne werktuigen verscheidene slagen toegebracht, zoodat hij.weldra den geest gaf. De muiters sneden dan de telefooidciding en de etektrieke draden door en poogden te ontsnappen, doch het personeel van het ge- vang maakte van zijne wapens gebruik en gelukte er in de muiters in bedwang te hou den, tot bij de aankomst der gendarmen. De moordenaars zijn in dc ketens geklon ken. De socialistische «Volksgazet» van Ant werpen, naar aanleiding van de weigering der invrijheidssielling van Jamar, Longville en Luys, schrijft het volgende Zoodra nu het onderzoek geëindigd is, zal de Kamer van inbeschuldigingstelling moeten besluiten lot een met-vervolging, tot het verwijzen der zaak naar de boetstraffelij ke rechtbank of het assisenhof. Alles laat voorzien dat het onderzoek eerlang zal ge sloten worden en de uitspraak dus onmidde- lijk zal volgen. Er zijn veel kansen tot het verkrijgen van een niet-vervolging. Moest echter dat ge weigerd worden, dan zal de zaak naar alle waarschijnlijkheid vóór het Assisenhof ge bracht worden. Het assisenhof van Douai heeft een Elzas- ser., Vierling genaamd, soldaat in 't Duitsch leger, die tijdens de bezetting te Marcq en Bareuil verbleef, en er eene been hou wster vermoordde, om te stelen, ter dood veroor deeld. Bij het lijk werd een ring gevonden, welke getuigen herkenden als toebeboorende aan Stieriing. De moordenaar deed bekentenissen. Uil Valencia wordt gemeld, dat Donderdag avond, een meubelfabrikant aldaar werd neergeschoten, toen hij zijne woning verliet, Twee kerels die zich achtereen rijtuig ver borgen hielden, losten zes revolverschoten ep hem. De fabrikant werd in hoofd en borst getroffen, en bezweek, terwijl men hem naar het gasthuis bracht. De policie heeft een der moordenaars aangehouden. Van den anderen kant heeft men in den omtrek der stad het lijk gevonden van een vermoord werkman. Men vermoedt dat het hier ook eene sociale misdaad geldt, daar de vermoorde een bakkersgast is, die bij de laatste werkstaking aan 't werk gebleven was De policiekommissaris der Zuidstatie van Brussel verwittigde Donderdag avond, per telefoon, de gendarmerie brigade van Auinois dal vier reizigers met verdachte reiszakken, doch voorzien van regelmatige paspoorten voor Parijs, in den expresstrein plaatsgeno men hadden. De wachtmeester Losard begaf zich on middellijk naar het tolkantoor van Quévy en deed al het reisgoed nauwkeurig onderzoe ken. In de reiszakken van de verdachte kerels werden zilveren staven gevonden, een totaal gewicht van 75 kilos, voortkomende van ge smolten zilveren geld. i)e kerels weiden aangehouden en ter fee- schikking van hel gerecht in het gevang van Bergen opgesloten. Hel zijn degenaamden A. D.., handelsrei ziger le Schaerbeek, en zijne vrouw Frans Van..., klerk ter griffie van 't vredegerecht van Laeken en zijne zuster Horlense. Zij hebben verklaard dal de reiszakken hun niet toebehoorden, maar dat zij een kom- missieloon van 2,o0ü fr. ontvangen hadden om-ze naar Parijs over te brengen. Zitting van OGnderdag 5 Februari. De zitting wordt om 5 1/4 ure geopend on der voorzitterschap van M. DE HERT, bur gemeester. Daar de kwestie van het voorschot aan de opgeëischten op «le dagorde stond, was er buitengewoon veel volk. Esreteekenen. M. DE HERT overhandigt volgende eeretee kenen hij Koninklijk Besluit toegekend aan Aalst-enaars: Voor daden van moed en zelfopoffering: Medalie van 2e klas, aan M M. Alfons Bo gaerts, Karei Deghels, Petrus Van der Doncïc Medalie van 3e Idas aan MM. Jozef Petit, Camiel Rombaut, Oscar Van Gaver en Jean Van Molle. Bijzonder eereteeken van Onderlingen Bij stand: van ie klas, aan MM. Jan Bapiiste Coen.Camiel Troch August Van Cauter; van 2e klas aan Mevr. Ach. Eeman Haegeman, Mej. Marie, Rosalie Van F.ygem, Mej. Sidoni© Volckaërt, M M. Philemon De Lornbaert, Fr. Eemans, Evarits Gits, Adolf Haeck, Jaak Le fevre, Pieter Tallier. M. de Burgemeester wenschte de vereerden geluk. Daarna geeft de sekretaris lezing van het verslag der voorgaande zitting. Dit verslr - wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De raad gaat over tot de dagorde. Gemeenteleemng Voorschot aan dc Opgeeischten. M. MOYERSOEN legt uit hoe het kwam dat het voorschot van 150 fr. tot hiertoe mei kon betaald worden. Sinds geruimen tijd reeds hadden wij dal voorschof willen uitbetalen, door de Kame* gestemd en indien wij het niet deden was het om een dubbele reden. De eerste reden is dat wij het noodige geld niet konden bekomen' waarop wij sinds maan den rekenden. In Oogst II. hadden wij eene leening gevraagd en daar hadden wij r>pge rekend om het voorschot te betalen. Het is slechts op 22 Januari dat wij antwoord kre gen dat de leening goedgekeurd was. Wat men ook moge-zeggen, hetwas ons dus on mogelijk vroeger de betaling te doen. Men zegt wel dat wij vroeger meermaals geld verschoten hebben, zonder de goedkeu ring af te wachten. Thans i£ het, ons onmo gelijk zonder goedkeuring eene leening te krijgen. De goedkeuring is er noodig anders geen geld. Om te antwoorden op eene beschuldiging ons op 29 Januari per brief toegestuurd door M. Steenhaut-, voorzitter der opgeëischten, als zou ik tijdens den oorlog geld ontleend hebben om de Duitsche opvorderingen te vol doen zaJ ik enkel zeggen, dat zulks onwaar is: dat wanneer ik geld heb geleend zonder goedkeuring dat zulks slechte was orn de be volking ter hulp te komen. Ik heb geld ter leen gevraagd bij vrienden en kennissen te gen mijn eigen handteeken. Men beticht ons van slechten wil. Deze brief van den gouverneur gedagteekend van 22 Januari enons toegekomen op 24 Januari bewijst dat men ons valschelijk beticht. De tweede reden waarom de uitbetaling niet vroeger geschiedde en nu nog vertraagd wordt, is dat ik reeds verscheidene malea de lijst der opgeëischten, die recht hebben op de vergoeding aan het komiteit der opge ëischten vruchteloos hebben gevraagd. Ik ben dus verplicht aan het gewezen ko miteit tot steun «ter opgeëischten, waarvan de heeren De Valkeneer, De Windt,Van Ghy seyiiem en Van den Steen deelmaakten, le vragen ons hunne medewerking te verleeneo om zoo spoedig mogelijk de betaling te la ten geschieden. M. BOSTEELS geeft nog eenige uitleg over de werking van de rechtbank van oorlogs schade, welke de gevallen der opgeëischten moet onderzoeken. Tot hiertoe zijn reeds 20G zaken van Aalst, dank aan zijn aandringen kunnen bekrachtigd worden. Dat de andere zaken ten achter zijn. 13 juist doordien wij geene lijst hebben van de opgeëischten. Wij moeten rechts en links da namen vragen om zelf eene lijst op te ma ken. ïs dat in orde dan kunnen wij aandrin gen om de zaak te bespoedigen en de beta ling te latenvolgen Het is het bestuur der opgeëischten dat ons beschuldigt en hier zelf ln gebreke is. M. DE WINDT, 't Is spijtig dat de lijst der opgeëischten niet ingezonden werden ik dring aan, opdat de vereffening zoo spoedig mogö lijk zou kunnen geschieden. M. MOEYERSOEN. Degenen wier zaak oa derzocht is kunnen onmiddelijk ontvangen- Hét geld is er. M. BOSTEELS: Zoodra de andere dossie ren binnenkomen, zullen wij aandringen bij de rechtbank van oorlogschade, om ze on middelijk te onderzoeken. M. DE WINDT drukt de hoop uit, dat hel komiteit en de rechtbank zoo breed mogelijk zulten zijn. Hij neemt tevens de gelegendheid waarom te bevestigen dal M. Moyersoen enkel en a-! leen geld ontleend heeft, om de bevolking der stad ter hulp te komen. Hadden de Duit schers het geweten dan zat heel het schepen collegie en misschien wel heel de gemeente raad in Duitsohland. Dat is de waarheid, De Sohepene van finazs «ïen heeft zijn plicht gedaan en 2alks mag 5QG ton kolen aangeslagen te Quaregnon. Uit goede bron wordt vernomen dat de aangehouden bestuurders der kolenmijnen in den Borinage over enkele dagen weer in vrijheid gesteld worden. Hun aanhouding had, naar gemeld wordt, enkel ten doel de samenkomst te verhinde ren van bestuurders die het spoedige onder zoek in deze zaak van opkooperij zouden in den weg gestaan hebben. Het parket heeft gisteren te Quaregnon-Ricagc weer beslag gelegd op twee koolschepen, elk van 250 ton en geladen met kolen die de schippers tegen hooger prijzen dan voorzien in het wetsbe sluit opgekocht hadden van klein-handelaars in kolen. Deze klein-handelaars waren met karren om de kolen gereden zoogezegd om ze uit en moet hier gezogd word<*t. te x nfen. mijnen hadden de kolen aan dei h00p opgeëischten binnenééa vastgestelde prijzen geleverd en de schippers maand zulten betaald zijn (Bijireding) jiotfn aan de handelaars grof geld bieden jMitkoot» van grond aan go vmhoHtotraat.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2