10 Van Grootvader tot Kleinzoon Dinsdag Februari! 920 BRIEF UIT JERUSALEM BELGIE EN HOLLAND Hat toenemend gezag randen H. Stoel Be Oestsurljksebe regesrlng en ex-keizer Karet DE DRAMAS DER ZEE Vermoedelijk m»er dan 100 slachtoffers. r Bedevaart ëer -BeodervalUi eaar Lourdes. Werk der arme zieken. Belangrijk bericht Os uitlevering der plichtigen upttht JJJCa VUL XXVI* JAARGANG NUMMER 34 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 H> _A_ G "F* T T> y CENTIEMEN Uitgever: J. Van Ndffel-De Gendt Publiciteit Luiten hst Arrondissement Aalst, zich te -wenden tot het Agentschap Hayas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de Ia Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. H. Scholastics Zon op7,19, onder 5,09 Laatste Kwartier den 11 Jerusalem, Januari, 1920. Beste Vriend Jan, Deze om geitouw te zijn aan mijne belofte Rvelke ik u gedaan heb, U iets te schrijven over de heilige plaatsen. Laat ons opwaarts gaan naar Bethlehem f Gegroet o Bethieëm, huis des broods, want liter is Hij geboren die het ware levensbrood is I C»cgroet, o vruchtbare want God zelf is uwe vrucht geweestMet deze geloofsvolle uitroep begroette de H. Paula de gelukkige stad, waar onzen Verlosser en Zaligmaker op de wereld kwam. En de groet van deze beroemde en heilige Romeinsche vrouw, is ook de groei die onwillekeurig op de lippen des pelgrims zweeft,bij het. eerste aanschou wen dezer oude stad JDavids. Wat een onmeetbaar verschil ligt er dan ook niet tusschen Jerusalem en Bethieëm 1 Terwijl Jeruzalem ons somber en verlaten voorkomt spreekt hier alles van zoete vreug de het zijn niet de doodsangstige bevreesd beden van Getsemanie, het doodsgeschreeuw in het Pretorshuis, het geraas en getier, de beleedigirigen en vloeken op de lippen van een raaskallende menigte. Het is niet het ge buil van een volk dat roept: «kruisigt Hemt kruisigt HemGeen Kalvarieberg met zijn martelingen en sombere duisternis, maar een lief wiegje omgeven van goddelijke en genot volle geween, het aandenken aan de hemel sciie welluidendheid, die zoet.jjes en zachtjes door de stille van (te nacht fluisterde gelijk het gemurmel ce'ner kleine vliet; het schitte ren van een geheimvolle ster die Gom boven baar schijnen liet gelijk een prachtvolle smaragd op het maagdelijk hoofd van zijne bhnd. Daarom voorspelde reeds acht eeuwen voorheen den profeet Mirbea de heerlijke grootheid van dit stadje: En gij Bethieëm, land van Juda gij zijt de laatste met onder de voornaamste ste S» den, want het is uit dat den aanvoerder des volks Israels zal spruiten 1 En lenvijl men tevergeefs zoekt naar de phaal'. van Memphis of Babylon, bestaat nog altijd na hot opvolgen van zoo talrijke eeu we.i, en na zoovele tijdsveranderingen, het kleine stadje Bethieëm, en blijft voor altijd beroemd onder alle sleden. O, ja uit de kribbe van Bethieëm straalt waarlijk vreugde en blijdschap 1 Zij is de fontein onzer hoop, het toppunt der veree ring aller volkeren. Het is dan ook daarom 3at. de pelgrim vol aandoening en met. gods vrucht uitroept zooals voorheen de Aposte len op den Berg Tabor: I-Iet is goed hier te zijn. Doch om in volle F maat deze heilige vreugde van Bethieëm le genieion, moet men getuigen zijn van te de indrukwekkende plechtigheden die daar op liet Korstmisfeest plaats hebben». Laat mij dan toe eene kleine beschrij ving over het kerstfeest van 1919 te geven, die ik God zij dank heb kunnen bijwonen. Alhoewel ieder iaar Z. Ex. de Patriark van Jerusalem deze geheimenissen van ons hei lig geloof zoo plechtig mogelijk vierde en nog verhoogde met zijjn tegenwoordigheid en alhoewel het weder dit jaar niet gunstig was en het water aanhoudend uit de wolken druppelde, daarbij een hevigen wind; liad den we toch het geluk deze plechtigheden nog verhoogd te zien door de tegenwoordig beid van een Prins der H. Kerk, Zijne Emi nentie Louis Dubois, kardinaal en aartsbis schop van Rouaau in begeleiding van Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Grente bisschop Du Mans pn Mgr. Dlobet bisschop van Gapp, en Z D. Hoogwaardigheid Mgr. Louis Barlassi na, hulpbisschop van Jeruzalem. Niet alleen tevreden aan zulke hooge per sonaliteiten de gastvrijheid in liet Patriar chaat te verleeneri, noodigde bovefdien zij tie Eminentie uil deze vrome Kerstmisfees len ie Bethieëm te vieren, hetgeen zijn Emi nentie met blijdschap aannam, tot groote vreugd van de Katholieke bevolking van Je nrzalem, Bethieëm en omstreken. Zoo ging dan na, eene plechige noveen toch eindelijk <le zoo lang verwachte dag aanbreken, die den 25° December voorafging Dien dag zal de plechtige intocht in Bethieëm plaats lieb ben. In bet Patriarchaat, is alles in rep en roer. Men verwacht daar de geestelijke en wereld lijke overheid om Zijne Eminentie naar Beth te liegeleiden. Onder deze hooge overheden bemerkte men vele hooggeplaatste Engelsche pu Eransche militairen aan, alsook de Fran sche consul van Jeruzalem. Bij lieh ontvan gen van deze hoogeplaatste personen wordt den tijd kort en men hoort aan de deur van hel Patriarchaat het ongeduldig hoefgetrap pel dev paarden en het. aankomen der rijtui gen die Zijne Eminentie en gevolg naar Bet leem zullen voeren, 't Is bij twaalf uren. Daar op eens verschijnen de Lavassen (een pooit Zwitser,sche wacht) in hun schitterend Oostersch kostuum, in lninne rechterhand een langen staf met verzilverde knop, die ze met geweld op en neer ploffen als ze eene hoogeplaatste persoon aan te melden heb ben. Daar komt zijne Eminentie met zijn ge volgbisschoppen, kanunikken en priesters Hei commando weerklinkt onder de gendar (43* vervolg.) 0! mocht ik worden gelijk gij, zoo goed en toch zoo sterk, als een sterke muur, wel ke door geen stormwind bewogen kan wor den Leer de zachtmoedigheid des harten van uw vader de echte vroomheid van uw moe der antwoordde Cosimo ernstig, de vastheid van karakter is eene gave, die kunnen wij niet leeren wij kunnen onzen geest wel ster ken maar nimmer scheppen. Ik wil gaarne leeren van alten, die ik lief heb, die ik achtvan Gentilisde Urbino, mijn dierbaren leermeester; van Edmondo, dien ik vereer zonder hem te kennen, wijl ik doordrongen ben van dankbaarheid, voor hetgeen hij als jongeling voor u gedaan heeft «naar van één vermag ik het niet, al kon ik er alle schatten der aarde mede verdienen, hoezeer ik zijne wetenschap en bekwaamheid ook bewonder. En deze eene is vroeg Cosimo de knaap scherp in de oogen ziende. Lorenzo wierp een verlegen blik op zijnen •nder en sprak nauw hoorbaar Diotisalvi Seri I men, allen springen te paard, Zijne Eminen tie en gevolg nemen plaats in de bestemde rijtuigen en men vertrekt naar Bethieëmvo renop de twintig gendarmen. Op ongeveer 6 kilometers afstand van Beth leëm, bij het graf van Rachel blijft de stoet staan. Daar bevinden zich de voornaamste overheden van Bethieëm, die zich daar ver gadert hebben ora Zijne Eminentie te groe ten. Hier stijgt een jonge priester te paard, in de eene hand het kruis, in de andere den teugel. En zoo gaat men op een draf naar Bethlëra. Op de plaats voor de Basiliek der geboorte door St. Helena gebouwd, thans in de han den der Grieken, wachten Franciscanen, se menaristen en pelgrims zijne Eminentie af. Opeens worden de klokken geluid tot teeken dat. zijne Eminentie spoedig aankomen zal. En waarlijk daar verschijnt het Krisluskruis en de gendarmen gevolgd door Zijne Emi nentie en zijn gevolg, lies houdt stil. Zijne Eminentie stapt uit en neemt plaats op een voor hem uitgespreide tapijt. Aanstonds daar op gaat men onder het gezang van den psalm «Benedictus» tot voor den ingang der Basi liek der geboorte, waar den Guardiaan van het klooster zijne Eminentie gewijdwater aanbiedt en hem bewierrookt. Zoo gaat onder den zang van het «Te Deum de processie vooruit tot aan het hoogaltaar Zijne Eminentie neemt plaats op den voor hem voorbereiden troon, na den lofzang Te Deum zing t dsn E. P. Guardiaan de daartoe behoorende gebeden, waarna Zijne Eminen tie het Deus in adjutoriuid aanhaalt, en men de vespers plechtig zingt, "Na deze plech tigheid vergezelt, men zijne Eminentie tot aan zijne kaïper. Om vier uur gewone dagelijksche proces sie aan de geboorte grot, aan de kapel van den H. Joseph en aan de kapel der onschul dige kinderen en waarna de rozenkrans van O. L. Vrouw gezongen wordt. Deze proces sie maakte Zijne Eminentie ook mee, daarna was eenieder vrij tot tien uur 's avonds wan neer de plechtigheden van dezen nacht be gonnen en duurden tot drie uur 's morgens. Om 10 uur begonnen de klokken te luiden. Dan verlaat zijne Eminentie zijne kamer en gaat ter kerke begeleid van drie Bisschop pen, kanunnikken, pnesters en kloosterim gen. Aan de kerkdeur wacht hen den E. P. Guardiaan af met wijwater,zijne Eminentie zegent zijn gevolg en de menigte kristenen. Vooruit gaat den stoet tot in de koor. waar men begint met de Metten pleehit te zingen Dat duurt zoo omtrent 12 uur, en de voor be reidlngen tot de plechtige pontificale Mis beginnen. Zijn Eminentie kleedt zich aan met de voor hem bestemde prachtvolle misgewaden, zet mijter op, neemt kros in de hand en daalt langzaam van zijn troon tot aan den voet des altaars en nu begint de mis onder het indrukwekkend koorgezang, der E. P. Fran ciskanen. Maar nog plechtiger weerklinkt het een maal door de Engelen aangehaalde Glorie aan God in den Hooge en vrede op aarde aan de menschen van goeden wil I» En als eenige oogenblikken later op dezelfde stonden waar Hem voorheen de herders kwa mer aanbidden Jezus bij de woorden van de Consecratie op het altaar nederdaalde dan kan eenieder Hem niet de oogen des ge loofs aanschouwen in zijn hert, een waardi ge Uribee voorbereiden om geheel en al van zijne zoele tegenwoordigheid te genieten. Na de mis van middernacht vingen de Lau Na de Lauden neemt zijne Eminentie een den aan, bijgewoond door zijne Eminentie. Na de Lauden neemt zijne Eminentie een lieflijk kindje Jezus in de handen en volgt de processie door de zangen der kloosterfin gen tot aan de geboortegrot. Nu stijgt de be geestering tot bet toppunt, de klokken lui den met alle kracht en liet vreugdegezang klinkt einde en verre. Zijne Eminentie legt het kindje Jezus neer op dezelfde plaaUwaar het op de wereld kwam tot verlossing van geheel liet menschdom. Dan neemt hij kros en mijter, en de diaken in zijn vergulde dal matiek gehuld, zingt, liet Evangelie van kerst nacht en bij deze woorden«ze hulde Hem in lijnwaad doeken» buigt zich de diaken eerbiedig tot het. kindje en liult het in een zijden stof; en bij deze woorden«ze legde Hem in een kribbe» neemt hij het lieflijk kindje op en draagt het op de plaats waar Maria zelf het in t kribbeke legde. Daarna kust zijn Eminentie de heilige woorden des Evangelie en de processie keert terug onder het plechtig gezang van het «Te Deum». Dan is er een mis waaronder men met allen eer bied en godsvrucht kan communiceeren, en beginnen de missen in de grot.. Het was 4 uren namiddag toen de laatste mis eindigde Het kindje Jezus blijft uitge steld tot het feest der Drie' Koningen. Zoo dat de godvruchtige plegrims gelijk vroeger de herders het op hun gemak kunnen veree ren en aanbidden. Ziehier de plechtigheden van Kerstnacht te Bethieëm zelf. Üw gansch toegenegen vriend enStadsgenoot. Br. G. Couvent St. Sauveur, Jeruzalem. Een goedkeurende glimlach speelde om Cosimo's lippen, Verwijl Pietro's gelaat ver- duisterde. Ook gg, riep hij uit, ook gij hebt af keer voor den man, dien ik mei trots mijn vriend noem die zijne krachten opoffert, om mij de schatten zijner wetenschap, zijns har ten te ontsluiten Ik zou ondankbaar weien en verdiende zwak genoemd te worden, als ik hem mistrouwen zou. Sedert de twee ja ren, dat hij aan mijne zijde gaat, heb ik ge- heele andere inlichtingen gekregen; hij is mij onontbeerlijk geworden, en liever wil ik een groot vermogen, dan zijne vriendschap ver liezen En ik zou vrijer kunnen ademen, als hij eens door een wervelwind de wijde we reld ingeshngerd werdnep Lorenzo lachend. Het is mij altijd, alsof een dolk mijn bart doorboort, wanneer hij mij met zijne don kere gloeiende oogen aanstaart. Ach vader, kondet gij er toch eens in lezen, zooals ik er ligt niets goeds in die oogen Verdrietig stond Pietro op. Gij zqt een dwaas, Lorenzohet is waar, ik kan ook eigenlgk wel begrijpen, dat de hooge ernst van mgn vriend, aan de vroolijkbeid uwer jeugd niet bovallt» kan. Wie weet welk wreed noodlot hem de zoetheid des levens Da herziening der verdragen van 1839 EENE KABINETSZITTING Zondag morgen heeftin het ministerie van financiën een kabinetsraad plaats gehad on der voorzitterschap van M. Delacroix. De zitting had voor doel het onderzoek der bepalingen van het Hoilandsch-Bclgisch ver drag geboren uit de onderhandelingeu van Parijs. De heer Hymans, minister van buiten- landsclie zaken, die met eene verkoudheid ligt, woonde de zitting niet bij, doch Staats minister Segers, eerste BeLische afgevaar digde ter ParijzeF conferentie was aanzocht geworden aan de beraadslagingen deel te ne men. De raad heeft zich vooral bezig gehouden met de vraagpunten der bevaarbare wegen, die het voorwerp der bekommernissen van het Luikerland uitmaken. Wij gclooven ons niet te bedriegen wan- neer wij zeggen dat men aan de Hollandsche afgevaardigden eenige wijzigingen zal vra gen aan de voorwaarden van den aanbouw van de vaart Luik-Hasselt-Genck. met ver takking op de Maas in Holland. Het onderzoek van het ontwerpsrecblver- drag zal binnen 8 dagen voortgezet worden. Alle landen zenden een vertogen woord iger naar 't Vatikaan In de Figaro schrijft M. L. Weler een open brief aan Anatole France, dezes op werpingen weerleggend tegen het hernemen der betrekkingen mei hel Vaiikaan." De moderne volkeren verwijderen zich niet van Rome, zegt hg. Zij haasten zich zelf den weg te betreden die er heen leidtaldus het protestanlsche Engeland, het posilivische Brazilië, het republikeinsche Duitschland, het socialistische Tcbeko-Slowakië, het or thodoxe Servië en wellicht morgen ook zelfs nog sovjet-Rusland. Mot het Vaiikaan kan en moet onderhan deld worden. Dal is een schitterende waar heid en daartoe xa' het ook in Frankrgk ko men. Een Zwitscrsch blad had gemeld dat ex keizer Karei enkel over 100,000 kronen pet- jaar beschikte. - - Officieus wordt gemeld dat de Oostenrijk- sche regeering het vei mogen van den ex- keizer in beslagheeftgenouieii, bij beslissing der Nationale Vergadering. De exkeizer beschikt nog over vele mil joenen kronen, buiten zijn juweelen en deze der ex-keizerin. De regeering eïscht dat de exkeizer die juweelen teruggeve, die aan de keizerlijke familie hebben toebehoort. De stoomboot Princesse Anne met 32 passagiers en 72 koppen bemanning, is op de kust geloopen te Jtockaway. Alle pogingen om hulp aan het selnp le brengen zijn mislukt, ooi dereddinssbooten, die uitgezonden werden, konden het wegens de onstuimige tee niet benaderen. De draadlooze leiegrafie van bet in nood verkeerend vaartuig werkt niet meer. Volgens de laatste berichten, is het schip doorgebroken. Ten einde aan een groot getal arme zieken toe te laten, aan de voeten van Onze Lieve Vrouw van Lourdes, genezing hunner kwa len te gaan afsmeeken, zullen wij weldra in onze kolommen ceae inschryvingslijst ope nen. De Da men van het Koraiteit zullen zich ten huize begeven om giften in le zamelen en de namen der milde gevers op le nemen. heeft vergald, hem zijn levensweg verduis terd heeft l Want nimmer spreekt hg van zgn verleden. Maar als men aan het uiterlijk van iemand over zijne gezindheid en denk wijzen moet oordeelen, dan moet ik u zeggen, daar kwam mij in de voorkamer een persoon te ge moet, wiens gelaat mij bitter weinig vertrouwen inboezemthij stelde zich ann mij voor ale huismeester van Gosirno. De Medicieër lachte. Het is waar, Pietro, gij hebt niet'sehet 1 ongelijk, antwoordde hg, maar de aanbeveling van den trouwen Ri- naldo, zgn voorS.mger wien ik wegens hoo- gen ouderdom, de welverdiende rust heb toegestaan, borgt mij voor bem. Dcoude was bijna eene halve eeuw in dienst der Medici's; hij zoa liever sterven, dan een opvolger dul den, voor wien hij niet in kon staan zie lupus in fabuh, (de wolf in de fabel) daar komt hij juist aan. Inderdaad een vleugel der deur werd geopend en een man, ia een kort zwarl buis, een breede, witte kraag om den hals, met zwarte zijden kousen lot over de knieën en een korte, wijdgepofle broek verscheen in het vertrek het was Aibertini, de huismees- Ier van het paleis. Pietro's bemerking was zeer juUt geweest; ofschoon geheel baardeloos, maakte het ge- Hoe Von Lersnsr zijn handelwijze uitlegt. In een interview aan de «Lokal Anzeiger» toegestaan heeft von Lersner verklaart te weten dat hij niet gehandeld heeft volgens de diplomatische gebruiken. Hij drong steeds bij de geallieerden er op aan tot de uitleveringseisch niet over te gaan. Had hij de lijst aanvaard en naar Berlijn doorgezonden, dan zou het Duiisciie woord waardeloos zijn geworden, zegt hij. Hij voegde er verder aan toe dat de uitle vering van mannen als Hindenburg, den kroonprins en de andere Duitsche prinsen, Betihmann, Ludendorff, Mackensen, enz., wier vaderlandsliefde en onschuld vast staan, in elk geval zouden worden verhinderd, er gebeure wat er wil. von Lersner hoopt nu, dat de regeering, hoewel zij hem verloochend, het geheel met Hem eens zal zijn. Indien regeering en volk vast besloten zijn niet toe te geven, zal de Entente de onmogelijkheid van haar eisch inzien en de Duitsche tegenvoorstellen aan vaarden. Aanhouding door de geallieerden practisch onmogelijk. De Westminster Gazette vraagt zich af hoe Duitschland moet gedwongen worden. De dwang zal klaarblijkelijk een systematisch en opmarsoh en een volledige militaire bezetting van Duitschland met zich moeten brengen, waarbij de strijdkrachten der Entente zelf jacht maken op en zich meester maken van de beschuldigde Lieden, terwijl de bevolking overal lijdelijk verzet zal plegen. Een dergelijke feitelijke hervatting van den staat van oorlog na de onderteekening van bet vredesverdrag met alle kosten, die er uit voortvloeien is voor de Entente-mogend- heden een even onmogelijk te volgen weg als de in hechtenisneming van de misdadigers is voor de Duitsche regeering. Do Entente kan den uHleveringseisch niet laten vervallen. Het hoogerbedoclde blad zegt dat het voor de Entente onmogelijk is den uitleverings- eisch te laten vervallen. Indien toegestaan wordt, dat Duitschland een streep haalt door een artikel van het ver drag, kan het trachten ook anderen geschrapt te krijgen. Deae eiseh- tot uitlevering von de mihtoire misdadigers om hen voor het gerecht le brengen behoort tot die, welke den meeste a indruk maken, zoodat het laten vallen ervan een nederlaag, zoo niet een vernedering voor de diplomatie der Entente zou zijn. De moeilijkheid is, dat de volken der Entente niet meer vertrouwen kunnen hebben in de rechtspraak van een Duitsche rechtbank tegenover dergelijke beklaagden als hel Duitsche volk in de rechtspraak van een hof der Entente, Er is geen enkel bestaand recht, waaronder de bevelhebbers terecht zouden kunnen staan en gevonnisd worden, noch in hun eigen, noch in ecnig ander land. Zoo doende blijft het een moeilijk vraagstuk dat niet zoo gemakkelijk op te lossen is» De houdiug tegenover de vreemdelingen. De officieren van de rijksweerbaarheid, die toegevoegd waren aan de vredescommis sie voor de luchtvaart, hebben verklaard het hunner onwaardig te achten, om dccontrool- coramissieder Entente bij haar bezoeken aan Duitsche fabrieken nog verder te vergezellen, omdat de Entente de uitlevering hunner makkers eischt. De proklamatie van Noske, om de vreem delingen te Berlijn niet lastig le vallen,schijut in de Franscbe kringen te Berlijn vrij veel ongerustheid te hebben verwekt. Talrijke Franschen verlieten reeds Berlijn. Policic in burgerkleeding bewaakt de groote hotels. Als protest tegen de uitlevering, heeft men de uitvoering van De Bussy's werken te Dresden door een symphonic van Mozart vervangen. rimpelde, geele aangezicht \an den nieuwe beambte des huizes een somberen indruk. De meestal neergeslagen oogon, fonkelden wanneer zij zich eene enkele maal ophieven in brandende, vreeswekkend* glans, en in zenuwachtige trekkingen, maakte zijne hand dikwerf eene beweging, als greep zij naar een dolk. Aibertini was gewoon, slechts zeer weinig te spreken en een afgemeten on derworpenheid te betuigen. Medici had geen rede, om over den die naar te klagen, daar hij, met de grootste nauwgezetheid, de hem aangewezen plichten vervulde. Signor, meldde hij, er is buiten eene deputatie der burgers van Florence, om u de plechtige uitnoodiging over te brengen tot het feest, hetwelk de dankbaarheid der bur gers, bunnen grooten beschutier ter gelegen heid van zgn verjaardag wil bereiden Sig- nor Laca Pitli bevindt zich ook onder de heeren. Lu ca Pitti, riep Medici verrast, voor waar een zeldzame gast in Medici's huis Des te eervoller zal bij ontvangen worden. De keeren blijven dmeeren, Aibertinide tafel, zal de hooge gasten waardig, aange richt werden. De huishofmeester verwijderde zich, oiu in Aarzeling bij de Geallieerden LONDEN, 7 Februari. Volgens de Time» is de houding van Lloyd George niet meer in overeenstemming te hren&en met die der Franschen, inzake de uillevering der oor- logsschuldteen. Het blad meent dat in dezen de goedkeuring der Duitschrcrs betracht wordt. De Kolnische Zeitung beweert dat de Ge allieerden, behoudens de Franschen, het voornemen hebben Duitschland te verzoeken de beklaagden voor een Duitsche jury te da gen. De Amerikanen, de Japanners en de Italianen zouden het denkbeeld hebben lateu varen, de beklaagden le doen uitleveren en Engeland zelf zou veel kalmer geworden zijn. Nieuwe onderhandelingen. Berlijn, 8 Febr. Volgens het Berliner Tageblatt» zou de Duitsche regeering beraad slagen oveenieuwe onderhandelingen niet de Entente. Het blad meent dat de Entente niet overgaan zal tot een vermindering van de lijst der beschuldigden. Een verklaring der Duitsche officieren Volgens de - Deutsche Zeitung teekênen de Bonden der officieren hevig verzet aan te gen de uitlevering der oorlogsschuldigen eu doen een beroep op het Duitsche volle. In de Hoogeschool te Berlijn Berlijn, 8 Febr, De Berlijnsche hooge school meldt in een bekendmaking dat er geen enkel Duitscher zal gevonden worden die meehelpen zou tot de uitlevering van landgenooten. Het geval van onderadmiraal von Trotha. Eerlijn, 8 Febr. Op een tele ram van het hootd van het Baitische marinestation die protest aajiteekende tegen de uitlevering vao onder-admiraal von Trotha heeft de minister van nationaal verweet' geantwoord dat noch von Trotha noch een ander Duitscher zou uitgeleverd worden. Een die vrijwillig komt De Beiersche minister Auer, dc leider der Beiersche meerderheied-socialisten heeft ver klaard bereid te zijn voor de Entente recht- bank te verschijnen, zoodra hij»eheel hersteld zal zgn. Hij heeft als soldaat slechts de beve len van zijn meederen gevolgd en voeldzich dus geheel onschuldig. Auer zegt Öe Vorwafts gedraagt zich als een echt sociaal-democraat, die zijn ei*en pérsoon ter zijde stelt en niet bang is voor het gevaar. Het blad noemt dit een scherpe tegenstelling met de houdinar van generaal Ludendorff, die bij het uitbreken der revolu tie naar Zweden vluchtte en thans aan hel hoofd staat van diegene dia in geen geval willen worden lastig gevallen. Al de partijen komen op tegen de uitleve* ring van den groothertog van Hessen. De minister voorzitter in Saksen zegde Al moesten wij ook door blokkade uitgehongerd worpen, uileveren kunnen wij niet. Da overhandiging te Berlijn Zaterdag avond ie 9 uur, heeft de Fran scbe zaakgelastigde, M. de Marcilly, de lijst der schuldigen aan M. Baucr overhandigd. M. Bauer heeft tijn leedwezen uitgedrukt over de houding van baron von Lersner en gezegd, dat deze in strijd met zyne orders gehand'li had. Schurken door België opgeeischt Behalve de lijst welke wg reeds mede deelden, worden ook nog volgende Duit- schers door België opgcéischt Aberlandt, Aegidi, Karl, Aelbrecht, Al- bertig, ALMENRüDER. Backhausen, Bando, Barlels, von Bartield, Baunie, Bauvens, Baver, von Below, Benzin, Bet'gat (of Sergan), Bcrghausen, Georges, Bernighaus, Karl, Beyer, Bigoldskv, comtc de Bismarck, Blaick, Blankenbergh-Blaick, vonBdhn, Bollinckx, Wilhelm, von Bonin, von Börstig, Bothe, Brauti, Dr Bresgen, Brion, Bronsart de Schellendorff, baron vort het volgende oogenblik de deputatie binnen te laten. Aan haar hoofd bevond zich een magere man van ongeveer veertig jaar, met schuwen blik, in grauw zijden wambuis en mantel, rijk met brabantsdie goudkant ver sierd het was Luea Pitti, een der rijkste pa triciërs der republiek cn bewoners van een paleis dat nog heden tot vorstelijk verblijf dient. Het was bekend, dat Luca Pitti, ontevre den was, over den invloed welke hel geslacht der Medici uitoefende op de leiding der re publiek, welke onder Cosimo's raad van jaar tot jaar in aansien en bloei toenam. Zgn ru>- telooze eerzucht spiegelde hem voor, dat de rgkste tevens de machtigste moest zyn, cn zou zich een complot tegen het huis der Mc- dieeërs bij hem hebben aangeboden, zeL-r zou hij het zijn persoon en zijn schatten niet geweigerd hebben doch diL zelf in hel leven te roepen, daartoe ontbraken hem dc geeste lijke vermogens. De Medieër begroette hem mot dc meeste hartelijkheid want hij wilde alles aanwen den om de eerzucht van den man le bevredi gen, niet dewijl hij hem vreesde, maar om de dierbare vaderstad alle partijtwisten te besparen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1