II Van Grootvader tot Kieinzoon w Ontvangst bij Minister Ponllet NieuwlaarsgiHen voorZ. H. den Faus Voor de Strijders van 1914-18 Woensdag iFebruarilOSO WertaskriftseR, Pglronages, Twee Belgen deer de Dultschers door den kop sescMen 500 ton boter én smout. Dg brandramp van Nijvel Lijkplechtighaden der slachtoffers Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,"Tel. 114 XXVI» JAARGANG NUMMER 33 D A GI3 L AD 7 CENTIEMEN UitgflTer: J. Vak Nüffel-De Genot H. Adolf Zon op7,17, ondei'5,11 Laatste Kwartier den 11 Publiciteit bolton hot Arrondissement Aalst, zioh te wenden tot hot Agentschap Havas, 8, MarteMarplein, te Brussel8, Place de Ia Bonrae, Parijs en 105, Cheapside, Londen. "Wij moeten christenen vormen, 'l is te zoggen jongelingen en mannen dro in slaat van gratie leven en rich behartigen «n moeite pc'roosten om de christelijke deugden te be oefenen mannon en jongelingen die raet Christ ene gedachten bezield zijn, die de vobr- rallen en de zaken op christelijke manier we ten lo beoordeeien. Wij moeien christenen vormen die durven iets ondernemen op eigen hand on in eigen naam. die handelen, en die kunnen en wijlen, en die web hun leven lang kunnen richten en besturen. Wij moeten christenen vormen die apostels rijn, niet alleenlijk moeten zij hunne gedach ten riccn eerbiedigenmaar ook zijn zij ge houden ze door hunne voorbeelden op tc hel deren en' te vereeren en ze door hunnen icver le verspreiden. In de wereld, zoo zegde Mgr. de Sé;ur, een menselienkenner, zijn al de stervelingen herders of schapen, loeren wij aan ouzo kinderen dan wanneer zij naar de Patronage of 't Patroonschap komen herders zijn dan zullen ze late\nooit bekoord wor den om tot den vernederenden en slaafsehen stand van schapen weer te keeren. De werkmanskring, het patroonschap is eigcnlijkhetonderwijsgesticht, deopvoedings- plaats der werkersklas. Dit werk is niet al- icenlijk een werk van eenvoudige behoeding en bewaring 't is insgelijks een werk van natuurlijke en bovennatuurlijke vorming van mannelijke en christelijke deugdzaamheid. Die vorming bestaal in eene zedelijks, werking behandeling cn onderrichtingen, berichten, samenspraken en dus niet alleenlijk veel ra ken doen kennen en aanleeren maar ook 1 e' christelijk leven doen beminnen, aanveer- n'li. goedkeuren, ja zelfs doen verlangen en wel <b:i nog het geheole christen leven en niet een zoogezegd christen zijn. Om daartoe te geraken, niets beter clan de eerste stappen, de eerste onderneming van hunnen't wege «uil- en- en zeker ze niet daartoe dwingen en zoo door jongelieden en mannen chrislcne gewoonten doen aannemen gewoonte van te bidden, van te biechten, run te communicee- ren, mot omdat liet de dagorde voorhoudt, in: ar omdat zij er de noodwendigheden in hun ne consciencie enlict verlangen in huil herten van gevoelen. Zij zullen dit met vrucht enT vólherding alsdan verrichten, indien zij met overtuiging, uit lust en liefde zoo te werk gaan. iii moet ook persoonlijke of bijzondere wer king in voege zijn. De priester-bestuurder val deze in acht nemen cn ten uitvoer bren gen. De werkmansverecniging of dc patronage is wel eene familie op haar eigen; de priester- bestuurder moeter de Vader van wezen. Daarom zal hij éen voor éen zijne mannen, jongelingen cn jongens lusschen vier oogen •zien en hertelijk spreken. Immers, wij moe ten de innige vrienden van ons volk en van onze jongens worden. Voegen wij daar nog bij, eene vertrouwe lijke actie of werking. Een werk dat alleen -rust en vooruit moet door het' gebruik van eene uitwendige tucht cn leiding, zal niet lang vast staan, maar door het flauwste zoeï- wintlje worden vernietigd. Eene voortdurende en gedurige werking mag ook al niet vergoten Worden. Daarom zal de bestuurder immer op post zijn, ten dienste van iedereen en voor alle zaken die regeling noodighebben. Zoo zal hij leven van 't leven dergenen die hij richt en onderricht. Openhartig moet bij altijd zijn en men zal hej dan nek wezen ten zijnen opzichte. Recht voor de vuist duurt het langst. Daal ons oprecht en rechtzinnig, rondbor stig, ongeveinsd cn zeer eenvoudig met onze mannen en jongen omgaan. Vragen wij hun Waarom komt ge naar (4P vervol ff.) Signor Cosimo, aldus sprak Pilli hem aan, als ik mij bij de heeren aangesloten héb, die in naam van het volk, het verzoek aan u richten, om, bij uw heugelijk feest, de blij ken hunner dankbaarheid te aanvaarden, dan geschiedde dit, wijl ook ik een bewijs wilde geven, dat men in dwaling verkeert, wan neer men mij voor uw tegenstander houdt, en mijne vereering voor u durf te betwijfe len Ik heb aan de meesterhand van Luca de la Robia, een manneren standbeeld besteld, dat u Sunor vereeuwigen zal, in de uitdruk king der gevoelens van dat oogenblik, waar op uw voet op nieuw den vaderlandschen bodem betrad, van waar dan ook de haat en dc invloed uwer vijanden u had verbannen. Ik ben gekomen u uit te noodigen, bij de plechtige onthulling van dit kunstwerk dal een gedurig aandenken zal zijn aan uwe grootheid en aan uwe bewondering daarvan; er zal een feest gegeven worden, het doel daarvan waardig. En ik hoop, dat gij de gastvrijheid Yan hel huis PiUi niet zult ver smaden. Gosiino antwoordde niet terstondhij scheen ten hoogste verrast, maar zeer weinig verheugd over de mededeeling van Luca Pitti. Iiij zag naar Pietro hei gelaat zijns zoons fc.'.s onveranderd. Maar t ien zijn oog Lorenzo's aangezicht het patroonschap, naar den kring of naar de vereeniging Om betere christen te worden; den godsdienst beter aan te leeren en te ken nen; de gevaren en gelegenheden van zonden te vluchten; de zuiverheid,de ootmoedigheid, de liefde Gods, de liefde lot den evenmensch, de onderdanigheid, de zelfopoffering, de iever te beoefenen Indien gij dat alles verlangt en begeert, o dan is het zeer wel; de deuren onzer vereeniging staan wagenwijd ▼oor u open Eindelijk, eeneloedenijdsche en onderlinge actie of werking is niet te misprijzen. Zij is ook biöodnoodig, want eene werking, waar de bestuurder ganselt alleen alles aanvangt, volbrengt en uitvoert, al ware het op de vol maaktste wijze, is een onvolledig en verminkt werk. Ieder lid moet de werking bijtreden èn voor zichzelf èn toor de andere leden. De invloed van eenieder is rijk en komt altijd van pas. Zooveei te meer zullen de ouderen op de jongeren en de hoofdmannen op de verschillige groepen hunnen gevolgrijken invloed uitoefenen. Zij moeten zoo het hunne bijdragen tol dan vooruitgang van het werk, van hun werk. En dat moet hunne eer wezen Boven alles zal de godsvrucht het leven van 'l werk onderhouden, 't Is niet genoeg de godvruchtigheid tot doel en einde onzer onderneming te aanzien, wij moeten er het bijzonderste middel in zoeken om altijd voort te streven. i Is dus niet alleen het vermaak, (en hier wil ik, natuurlijk, het treffeüjker deftig ver maak aanstippen) maar wel dc deugd en christelijk leven dat wo eerst en vooral moe ten doen kennen, beminnen en beoefenen en daarna 'l overige wat verzet en uitspant. An ders de grondslagen, al waren ze zelfs onder stoflelijkoogpuni teer nuttig, zijn van geener waarde want welhaast zullen zij te licht, te zwak, zijn, en te weinig stevigheid bezitten om ons christen gebouw te dragen. Het zal dan ook in ('•én zakken of de gewenschle ver wachte vruchten niet verleenen. En nog eens, leeren wij en houden wij bijzonderlijk onze jongens en mannen vbbr christelijke gedachten tc koesteren, met hun een christen geweten, een sterken wil, een bergenverdragend geloof en eene rechte geestesrichting in te boezemen. Zoo doende zullen wij christenen eeve halen van onze wer ken en werkingen en zielen op zielen voor God en de Kerke winnen. De hand aan 't werk geslagen en niemand die van zoo eene vereeniging deel maakt mag achteruitzien, maar als een man moeten we daartoe raet onze bijdragen om ons geestelijk en tijdelijk welzijn meer en meer te verzekeren. Zondag namiddag werden nabij het poe dermagazijn van Maubeuge, de lijken ont graven van twee Belgen, Henri Gilles, gebo ren te Jumet, den 15 Juni 1884 en Jean Dewez, geboren ie Brussel, den Oogst 1879, en op 9 September 1914 te Maubeuge in de volgende omstandigheden door de Duitschers door den kop geschoten. Eenige knapen hadden gezien dat de twee Belgen een leaigstaande huis van den Berg- schen steenweg te Maubeuge binnentraden. Denkende met dieven te doen te hebben, gingen de knapen de Duitschers verwittigen en deze kwamen de twee Belgen aanhouden. Zij werden voor den gouverneur, zekeren von Abercron, gebracht en deze zonder ben te vonnissen of zonder hen toe te laten uitleg te geven over hunne handelwijze, deed hen naar de poederfabriek brengen en daar door den kop schieten. De lijken werden ia een zak gestopt en zoo in ecnen put geworpen. Na vijf en zestig maanden heeft de ge meen leoverheid van Maubeuge nu bevel ge geven hen op het gemeentekerkhof tebe- graven. onderzocht, bemerkte hij een zeker mistrou wen, eene sombere uitdrukking in de trek ken des jongelings welke hem* toescheen de weerklank van zijn éigen gevoelen te zijn toen de blikken van den kleinzoon, die des grootvaders ontmoetten, begrepen zij dan elkander. Cosimo echter, een man van de wereld als hij was, herstelde zich spoedig. Ik zou u vertoo-inen, waarde Signor, zeide hij, als ik stout genoeg was, de eer welke gij mij be wijst, zoo te verklaren, als gij in goede woor den uitgedrukt hebt. Maar uwe uilnoodiging roept mij in een huis, waarheen mijn vurige wensch mij reeds lang aantrokzij open baart mij een vriendschap, waarnaar ik reeds lang heb gestreefd. Laat mij u daarom dan ken en toestemmen, iu hetgeen gij verlangt, doch onder voorwaarde, dat Giotti's penseel de trekken van Luca Pilli voor de nakome lingen der Mcdicieërs bewaart als die van den rijksten, en mees tg eerden man van den grootsten kunstliefhebber van zijn tijd binnen het gebied van de republiek Florence. Luca Pilli boog. Hij was zichtbaar onte vreden, over deze fijne, maar scherpe woor den des Medicieörs. Lorenzo fluisterde zijn grootvader in het oor, terwijl hij naar de deur gaande, dezen voorbij kwam Tot nog toe wilde Pitti een samenzweer der zijn, thans is hij het. Wat mag de sleutel zijn welke dit uurwerk opwindt VEERTIENDE HOOFDSTUK. Met den meesten ijver volbracht de huishof meester Alberlini dc bevelen zijns meesters. De afgevaardigden van het Kristen Syndi caat van IJ. P. T. T. Z. werden op 7 dezer in verhoor ontvangen bij Minister Poullet. De afgevaardigden hehben volgende aan spraken doen gelden van het personeel van ijzeren wegen 1* Bepaalde benoeming der voorloopige werklieden. 2Herinrichting der Economaten, be staande in den schoot van het Departement, en welke niet beantwoorden' aan het doel, waarvoor ze gesticht wei den. De afvaardiging, waartusschen ook Juf vrouwen van den Telefoon, heeft dezer be langen ter herte genomen en aangedrongen op de volgende punten 1* Vervanging van den wedstrijd der orde klerken, door een examen en benoeming der Jufvrouwen, welke in dit examen hetver- eischte minimum behaalden, voor en na, zooals de plaatsen apenkooien. 2® Instelling van den 7-urendag voor de Jufvrouwen aan de toestellen. 3* Vervanging van den graad van helper door deze van aangestelde,Jzooals beslaat aan den Telegraaf. 4Wekelijksche rustdag. (Op de 4 Zonda gen, zoo noodig éen in dienst, welke door een verlofdag inde week dient vervangen). S* Invoering van diens'Jcaarten in 2® klas, voorde Jufvrouwen van eiken graad. Het dient gezegd, dat de Minister aan de afvaardiging eene hartelijke ontvangst schonk, goed gestemd was tegenover de aanspraken en beloofde deze met welwillendheid te on derzoeken. Ook droeg de afvaardiging den besten indruk m»è. HET ZOMERUUR Uit Brussel wordt gemeld dat de minister van binnenlaodscbe zaken besloten heef' hei zomeruur in ie voaren, in den nacht Van 14 tot 15 Februari. NEGENDE LIJST. Overdracht der vori ge lijsten fr. 29,051. Mevr. Adr. de ia Butte, 100 De Abdg van Marcdsous, 100 Mad. en Mejufïers Michel, Leuven 10 O Heer, geel mij een gelukkig kind binst dees jaar, 5Ter cere van het H. Hart van Jesus, Sottegera, 1Naamloos, 50; Naamloos Chl- telet, 5 id., Mechelen, 10 G. M. B. 10 Graal Ad. dc Limbo«irg.-Siinim» 10D Naam loos, 20 Mevr. Mans, geboren barones de Heusch, 50Van een Elzenaar, voorde groot ste glorie van God, 100: ter eere van het H. Hart, 2 Naamloos, 20 Douairière Emile Pirmez, 100 Om eene bijzondere intentie, Lovendegem, 50 Naamloos Leuven, 100 Ch. en F., id., 20 F. Servnes Geysermans 5 R. Servaes UUeus, 5 Een Derde Or da ling uit D..., 3; De Broeders Alexiancn, Leuven, 100; Voorden welstand van o:is huisgezin, 2 Overste klooster Heule, 100 Mej. V. Ghesquière, id., 10 Weeskinderen en oude Vrouwen, id., 11 H. Vader zegen ons huisgezin, Iseghem, 50 Gesticht van het H. Hart, I-Ieverlee, 400 Graaf en Gravin 't Kint de Roodenbeke, 100 M. en Mv. Al- bert Ansiaux, Bernissart, 100 M. Abel de Clippele, arrondissementskommissaris, Aalst 100Uit Ronquières, 25 A. V. R. Beveren Waas, 20 B. O. S. 20 Familiie iPleter Meert Elsene 11 Famillie B. 10 Albert Antoine, 5; graaf en gravin Cornet de Peissant.'s Gravenwezel, 100; M. en mev. E. van der Laat-vanCuvck, Antwerpen, 100; H. V. G., id. 100; C. V. C. id. 10; Mad. A. S. id. 40; B. W. id. 100; Douarièrc Anatole van de Werve, id. 500; M. Koenraad van de Werve, id. 100; M. en mev. G. M., id. 60; Mev. Belpaire, id. 25; M. en mev. J. van Culsem, id. 25; M. Alfred Horremans, id 10; de Overste van het Pensionnaat van St Prompt in zijn dienst als altijd, vaardigde hij zijne orders uit voor het dinerdaarna ging hij naar het portaal van het paleis, om te wachten, totdat men hem verder noodig had. Dit was eene groote ruimte met hooge ge welven langs de wand verhieven zich kunst vol gesnedene zuilen, versierd met wapenen, zegeteekenen en allerhande zeldzaamheden van het buitenland er viel slechts een sche merachtig licht, door grooie, ovale openingen welken van boven waren aangebrachtlicht was in 't algemeen in dien tijd geen hoofd- vereischle voor een gebouw hoe gvooter cn machtiger de persoon was, voor wien het ge- bouw werd ingericht, des te meer moest het zelve op een vesting gelijken, en voor aan vallen beveiligd en lot verdediging geschikt zijn. Vandaar aie machtige gebouwen van ge houwen steen, uit dien lijd, welken tot liet einde der zestiende eeuw algemeen waren. Ook het paleis der Mediceërs maakte daarin geen uitzondering de groote steenmassa aan ae benedenverdieping der buitenzijde deed aan eene steengroeve denken. Langs de wand van het portaal stonden houten banken op één daarvan zette Albe-rtirii zich neder en ver diepte zich in gedachten. In het ruime lokaal was hg geheel alleen de bedienden waren aan hunne bezigheden cn de deur, welke het portaal met de handelslokalen der beneden verdieping verbond, was gesloten. Had Medici nu, den door zijn voorganger aanbevolen bediende kunnen gadeslaan, voor zeker zouden dan ook bij hem kwade ver moedens zijn opgekomen want thans, nir Andries, Doornik, 100; M. Edm. 'Moyart, 20; Naamloos, Doornik, 20; H. Hart van Jesus, dat uw rijk komo, Aalst, 150; Ad Ma- jorem Dei Gloriam, id. 5. Totaal 32,710 Men kan inschrijven op liet bureel van dit blad of bij M. Leon Maliié, secretaris, 158, Belliardstraat, Brussel. Een Antwernsch blad schrijft het volgende dat dient ter kennis der bevolking gebracht te worden Eene maand geleden loste een schip dei- Red Star Line 500 ton boter en smout aan de Cockenllkaai te Antwerpen. Die levensmiddelen waaraan wij eene drin gende behoefte hebben, liggen daar nog altijd en zullen daar misschien zoolang liggen tot dat die boter en dat smout den weg zullen ingaan der zes honderd kassen haring, welke men, eenige dagen geleden in de Schelde heeft moeten werpen, omdat zij kapot waren en tegen de pest op slonken. Be koopwaren welke door Amerika werden gezonden en opgekocht door de regeering worden zoo traagzaam aan den man gebracht dal de hespen liggen te rotten en eeneu wal gelijken stank verspreiden. Meer dan 100 werklieden worden gebezigd om die hespen tc verwijderen welke niet meer geschikt zijn voor het verbruik en de overige welke nog niet te ver aangetast zijn worden ontzoutenen alzoo aan verrotting onttrokken Wat schikt dc minister van bevoorra ding te doen met dat vlcesch Gaat hij aan dio hespen een smakelijk uitzicht geven en ze doen verkoopen, of zal hij wachten tol wanneer zij den weg der haringen zullen in gaan. Waarom doet minister Wauters de (alrijke stocks koopwaren niet verkoopen welke aan bassijn 73 te Antwerpen opgestapeld zijn Is men er op uit de levensduurte te verhoogen om de syndicalistische eischen tc wettigen Allo, Minister Wauters, zorg niet voor uw socialistisch kraam, maar voor de Belgische bevolking, verkoop al wat te Antwerpen in de hangars, magazijnen en entrepots voor handen is en talrijke waren en levensmidde len zullen afslaan en het leven zal goedkoo- per worden. Maandag hadden onder een overgrooten volkstoeloop de lijkplechtigheden plaats van den studiemeester Guyaux en de vijf leerlin gen, omgekomen in dè vrceselijke brandramp welke de normaalschool van N ij vei in asch legde. De groote binnenzaal van het stadhuis was in rouwkapel herschapen en daar werden de lijkkisten tentoongesteld. Deze verdwenen letterlijk onder bergen bloemen. Behalve de geineenteoverheden, bevonden zich nog in de kapel, generaal Biebuyck, ver tegenwoordiger des konings, dc gouverneur der provincie, vertegenwoordigers van ver- schiliige ministeriën, de volksvertegenwoor digers en senators van het arrondissement Nijvel, enz. enz. Verscheidene lijkreden werden aitgespro ken, onder meer door M. De Pauw namens den minister van Wetenschappen en Kunsten door M. De Prez, bestuurder der normaal school, door M. Van der Gammon, in naarn der leerlingen, dooreen soldaat der regiment school, en door den burgemeester van Nij vel M. de Burlet. Al de maatschappijen der stad en vele uit het omliggende namen in den lijkstoet plaats. Aan alle huizen hing de vlag halftop. In de kerk verdrong zich eene diep ont roerde menigte. Tijdens den lijkdienst hield de E. II. pastoor Gollin een gelegenheidsser- Alberlini zeker wetende te worden bespied, zijn masker eenige oogenblikken durfde te lichten, teekende zijne boosheid zich in ziju gelaat, in hare volle afzichtelijke klaarheid. Ik moet er een einde aan maken, mom pelde hij bij ziclizelven, ik moet den eed, dien ik gezworen heb gestand doen. De lust, om den stam le vellen, op welken een gehee- len staat rust, komt telkens bij mij op en doet al mijne ledematen trillen, en toch zou ik niet gaarne het zachte nest verlaten, waar in ik zoo warmpjes neervleide. Als men oud wordt, verlangt men naar rusten gemak Hij reikte zich uit en verwisselde zijne plaats met een meer gemakkelijker achter den hoogen schoorsteen, welke een eind vooruit sprong. Uier zat hij geheel in de schaduw én kon ongestoord zijne gedachten den vrijen loop laten. En toch het moet. al dus zette hij na enkele oogenblikken zijne alleenspraak voort. Het is mij soms alsof'hel verleden, levend wordt en in duistere beelden voor mij verschijnt. Niet om niets smacht men vijftien jaren in den kerker al die ge stalten, welken de akeligheid der eenzaam heid nog vermeerderden, vervolgen mij nog en manen mij tot wraak op de Medici de oude Beatrice Albizzi, Roberto's door hel gift gezwollen lippen het duistere oog van den houtvester Francesco, zij allen roepen mij toe tv reek ons Een gerucht deed hem verstommen en zijn blik richten naar de deur, welke de woon vertrekken van'Cosimo melde magazijnen verbond. Eea zware stem, klonk hem lung- mben en na den dienst speelde bet orgel da Brabanconne. Daarna begaf de lijkstoet zich naar het kerkhof. De overblijfselen der vijt ongeluk kige leerlingen, zullen er naast elkander rusten, in één graf. Later zal daar een ge- denkteeken opgericht worden. Het lijk van den studiemeester Guyaux, werd op aanvraag der familie naar Florennes overgebracht. ALBERT, Koning der Belgen, Aan allen tegenwóordigen en toekomende» HEIL. Gezien de wet van ln Juni 1919, houdende insetlling eener begiftiging ten voordeele der strijders vag den oorlog 1914 1918; Gezien de wet van 25" Augustus 1919, bo trekkelijk de frontchevrons. Op voorstel van Onze Ministers van Finan een. Oorlog. Buitenlandsche Zaken Spoorwe gen Zeewezen Posterijen en Telegrafen cn van liinnenlajidsche Zaken. Wij hebben besloten en Wij besluiten. HOOFDSTUK I. RECHTHEBBENDE OP HET FAMILIEAANDEEL 300 FtfANK. Eerste artikel. Ieder militair van la, geren rang dio onder de wapens aanwezig was op verschillig welken daturn begrepen tussehen den 1» Augustus 1914 en den llu November 1918, kan de tegemoetokming van 300 frank geheeten familieaandeel genieten bij uitzondering: a) van dengene, dio op 1° Augustus 1914 op het punt stond zijn pensioen te bekomen of met verlof wegens ziekte was en die later geen. dienst heeft hernomen; bj den militair van logeren rang die tijdens deri oorlog in hoedanigheid van officier aan gesteld of tot officier \vei\l benoemd en den r1 Juni 1919 in een dier standen verkeerde-. Art. 2. Dezelfde tegemoetkoming wordt verleend aan elke ziekenpleegster die, open verschillig welken datum, vallende tusschen den 1" Augustus 1914 en den 11° November 1918 in eene hospitaal inrichting van het le ger werd ingeschreven. Art. 3. Is de militair overleden, alsdan wordt de tegemoetkoming aan de weduwe of bij dezer ontstentenis, aan de wettige kin deren uitbetaald. Iiij geval van voorafgaand afsterven van een kind, dat zelf kinderen achterlaat, onfc vangen deze gezamelijk het deel, waarop hun vader recht zou gehad hebben. Bij gebrek van de bij onderhavig artikel vermelde rechthebbenden, ontvangen de er kende onwettige kinderen liet aandeel. Bij ontstentenis der weduwe wordt het gc-ld der tegemoetkoming Uitbetaald aan de naaste bloedverwanten m opgaande lijn. Hebben geen recht op het aandeel a) De op ln Juni 1919 hertrouwde weduwe; b) De weduwe bij lijve gescheiden bij von nis tegen haar uitgesproken, en de vrouw te wier nadeele de echtscheiding werd uit gesproken; in dezo gevallen wordt de tege inoetkoming toegekend aan de kinderen van den militair of aan zijno kleinkinderen zoo als bij hoogerstaand 2e lid werd gezegd. c) De verwanten in opgaande lijn indien er wettige of onwettige kinderen bestaan. art. 4. Indien de ziekenverpleegster over leden is komt de tegemoetkoming toe aan hare wettige kinderen, en in gebeurtijk ge val, aan hare kleinkinderen, in de bij art. 2 voorziene omstandigheden. Cij gemis van nakomelingschap, komt de tegemoetkoming der ziekenverpleegster toe aan hare naaste bloedverwanten in opgaan de lijn. Art. 5. De tegemoetkoming is betaalbaar vanaf den 20° Januari 1920 aan do militairen ziekenverpleegsters of aan hunne rechthei» benden, bij uitzondering van de ongehuwde militairen beneden den ouderdom van vijf en dertig jaar.Aan deze laatsten zal zij ver schuldigd zijn zoodra zij den vollen ouder dorn van vijf en dertig jaar zullen bereikt hebben, of in de maand die op do voltrek king van hun huwelijk zal volgen. Art. 6. Bovenslaaude beschikkingen zijn toepasselijk op de eclitgenooten, kinderen en kleinkinderen of verwanten in opgaande lijn van den militair, in den loop van den oor log, sedert minstens zes maanden ais ver mist bevonden en als dusdanig op de door het Ministerie van Oorlog opgemaakte uffi cieele lijsten aangeschreven. Art. 7. Er wordt gelijke verdeeling per hoofd gedaan indien de militair uit verschil lende huwelijken gesproten kinderen nalaat zanm en met vreemd dialekt in dc ooren Meld Signor Pietro, toodra hij zonder gezel schap is, dat Diolisalvi Neri, ziju verknochte dienaar, gekomen is, om zijn patroon geluk te wenschen mot zijn terugkeer en zeg dat hij in deze hal wacht en of hij Signor nog van dienst kan zijn. Met deze woorden sloot hij de deur en ging verder do hal in. Reeds dikwerf had Alberlini den geleer den Diolisalvi Neri, door de lieden van het huis Medici, als een gunsteling van Pietro hooren noemen, doch heden zag hij hem voor het eerst. Het licht viel juist op zijne magere gestalte, welke omhuld was door een lang gewaad van donkere slof en waar puntige schoenen onder uitstaken op het hoofu droeg hij een vierkante muts en in den gordel eön houten inktkoker. Het was gemakkelijk te begrijpen, dat het uiterlijk van den vriend rijns vaders, een jongeling, gelijk Lorenzo licht ontvlambaar, Medici niet veel vertrou wen in kon boezemen. Een lange, bijna tot op de borst golvende baard omschaduwde het magere, denker bruine gelaat van den ge leerde, die ongeveer veertig jaren telde ook hel hoofdhaar in strijd tegen het gebruik van dien tijd was, zeer lang, cn twee donker, gloeiende oogen, die rusteloos in hunne kas sen rolden, verhoogdeu het ijzingwekkende zijner verschijning. Langzaam stapte bij voort en liet zijnen blik door de ruime hal weiden. Hij zag nie mand en alsof het hem eene verlichting was, alleen te zijn, loosde hij een diepen tucht van verademing. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1