EERSTE BEDEVAART Dievenbende geknipt. U'tlsvering der oorlogsmisdadigers Dcodeiijk wurkoasslok te Anderleebt De zaaK Tieta De toestand in Ierland Het gevaar der ohusseu De Koningin en het verwoeste Vlaanderen. Uit te lemen schuldigen, (Se niet op de lijst staan onder het Eerevoorzitterschap van den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Roelandts, Pastoor-Deken van Aalst. ?(ErkstakÊDg te aijsse! Belangrijks dlefte te Parijs. Een juwelier aangeeallen en voor 800,000 tr. bestelen. Heogera koSoaials school. vV- Staking geëindigd. DE KAMER Volgens éen Berlijnsch bericht zouden fcenige Duitsche vlaggen door Fransche al penjagers verscheurd zijn. Woensdag heelt een onbekende de Brit- «olie en Fransche vlaggen weggenomen die op de residentie der jntergeaïlieerde com missie wapperden. I)cze vlaggen werden vervangen door de kleuren van Duitschland en Sleeswrjk-Hol- slein. De policie heeft een onderzoek geopend. De einduitslag Uit Flensburg wordt gemeld dat volgens een verslag der internationale commissie, bet aantal uitgebrachte stemmen 100.382 bedroeg. Daarvan waren 75.151 voor Dene marken en 23.231 voor Duitschland. Op vraag der internationale commissie werd dc stemming in de tweede zone uitge steld lot 14 Maart. Tic», parket van Brussel heeft zich Donder dag ruyniddag naar eene vijlkapperij, te r!derlechl begeven, alwaar ,s morgends een doodelijk werkongelnk was gebeurd. Een werkman, Maximilien Qilson, 65 jaar and, wonende Bisiebrocckkaai te Anderlecht, was er bezig werktuigen te slijpen, toen de slijpsteen schielijk aan stukken vloog. Een der stukken trof den werkman aan de keel en ondanks de beste zorgen gaf den man weldra tien gce^t. Het lijk is op bevel van hel parket naar hel gasthuis gevoerd, om er geschouwd te worde n. Woensdag namiddag is het Parket van Dendcrmonde, bestaande uit de heeren Scbramme, procureur deskonings, Geerinckx, onderzoeksrechter, en De Vos, griffier, te De Clinge afgestapt om er een onderzoek te doen betrekkelijk de ontelbare diefstallen welke op de grens in Belgie en Holland wer den gepleegd door de zoogezegde bende van Jan de I ichle, aangevoerd door den ge- na a inden Jan De Valck. Verscheidene huiszoekingen werden ge- da;.», tüli iji e getuigen werden geboord, en zekere M... Aloys, van De GHnge-Waas, Hoogenakkcr, is onder bevel van arrest gesteld. Voor deze zaken zijn nu 7 personen aange houden 3 in Holland en 4 in Belgie. Sedert deze aanhoudingen is het totaal met de dicfien afgeloope». Men schijnt den grcolen knisch te hebben gedaan. Het arrest van het hot van Beroep M. Meurein voorzitter dor 3° Kamer van .hel Hol' van Beroep, heelt v. m. zijn vonnis gewezen in zake het dwangbeheer der maat schappij Tieiz. Na herinnerd te hebben aan wie art. TO van do besluitwet van 27 November 1918 het recht toekent zich tegen het instandhou den van het dwangbeheer te verzetten ver klaard hel arrest dal ten minste 65' t. h. van de goederen der maatschappij Tiétz, van 1 Augustus I9f4 tot 27 Februari 1919 aan Duilschers toebehoorden. De titels die zich in Holland bevonden ©d op dien datum door do groep Vaxelaire wa ren aangeworven, waren alsdan in de handen hunner eigenaren gekluisterd en de goederen die zij vertegenwoordigen, stonden virtueel onder dwangbeheer. Door zich tegen het vergelijk niet te ver letten, had de minister geenszins de bedoe ling den dwangbebeerder te ontslaan van zijn verplichtingen tegen het Parket en den voorzitter van de Rechtbank van le aanleg. Daar deze geen machtiging tot de verrichting gaf, moet zij als nietig en ongedaan worden beschouwd. De oppositie Vaxelaire is dus niet ontvan kelijk. De oppositie der Belgische houders van titels der maatschappij Tietz is ontvankelijk, doch niet gegrond, daar de maatschappij geldig onder dwangbeheer werd gesteld. Daar dc groep Innovation, Banqae d'Ou- tremer en tiie der Galeries Modcrnes ernstige aanbiedingen bij de aanbesteding hebben gedaan, wordt hunne tusschenkomst ontvan kelijk verklaard. De opposanten worden tot de kosten van liet geding verwezen. Dit arrest bevestigt dus dood eenvoudig dc ordonnantie van den heer Voorzitter Benoidt. DE DRAMAS DER ZEE Eene Finsche bark in nood Guxhaven 12 FebruariEenc Finsche bark is pp bel punt le zinken, nabij Spiegeroog. De bemanning seint om hulp. De sleepboot Roland dar haven van Hamburg is uitgevaren om hulp te bicden. Waarschijnlijk geldt het hier de bark Paul welke op 5' Februari uit Grimsby naar Hamburg vertrok, tfijf Amerikaansche duikbooten vermist. Washington, 11 Febr. Het marine departement meldt dat vijf Amerikaansche onderzeeërs tusschen do Ber- Oiuden en de kust van Virginie verloren zijn gegaan. Destroyers zijn vertrokken om ze op te roeken. GOED GEKNIPT De policie van Namen heeft eene huiszoe king gedaan bij de kruideniers, die verdacht werden suiker op te stapelen om het met den aanstaande rontsoencering aan woekerprijzen te verkoopen. Zoo werden bii een handelaar der O. L. Vrouwstraat 20C0 kgr. broodsuiker aange slagen. De handelaar zekere Leon D.., werd aangehouden. Ook nog bij twee andere krui deniers werden groote hoeveelheden suiker aangeslagen. Alles zal onder de bevolking verdeeld worden. Eene bende r/vierschuimers aangehouden te Lieaekerke. Nu de koopwarenlreinen tusschen Aalst en Brussel wat strenger bewaakt worden, en de dieven wat meer gevaar loopen, hebben deze kerels hun operatieterrein verlegd. Zij hebben het nu op de schepen gemunt welke langs den Dender varen. Donderdag morgend rond 2 ure, verrasten de gendarmen zeé kerels, toen zij bezig waren een schip koorfl, te Liedekerke ge meerd, en bestemd voor eene maafdcrij ie Brussel, te lossen De dieven hadden reeds tien zakken, ieder vin 100 kilos uit het schip gehaald en op de kaai gelegd. Vijf dieven konden aangehouden worden, namelijk Jan De N.., vader e» «oon Van Sf.., alle drie van Teralphene, en Picter Van H... en Corneel C..., van Denderleeuw. De zesde kon ontvluchten, doch is gekend. De dieven zijn ter beschikking van den prokureur des konings opgesloten. Een gevangenen (oor Slnn-Feliws verlost Uit Londen wordt gemeld Een stoutmoedige aanslag werd gisteren te Dublijn gepleegd. Op het oegenbük dat men het parlementslid Barton lin auto naar den krijgsraad bracht, verscheen plotselings eene bende gewapende mannen, die den auto omsingelden. De soldaten die M. Barton be geleidden werden ontwapend, waarna allen M. Barton inbegrepen, de vlucht namen. Een der soldaten, die tegenstand bood, werd door een revolverschot gewond. DE EX-KEIZER De nieuwe nota aan Holland De Evening Standard verneemt eenige bijzonderheden over de nieuwe nota, die de geallieerden aan Nederland zullen zenden. Het blad bevestigt, dat er geen dreigemen ten aangaande economische» druk of een blokkade ais dwangmiddelen in zullen voor komen. In slede daarvan zal een beroep gedaan worden op Nederland's billijkheidsgevoel. De strijdvraag zal uitsluitend uitgevochten worden volgens de beginselen van het vol kenrecht, en men zal eene poging doen, om de Nederlandsche regeering te overtuigen dal de geallieerden het recht hebben om Wilhelm ?on Hohenzollem voor het ge recht te brengen. Uit gezaghebbende bron verluidt, ver volgt het blad, dat Nederland misschien be reid zal zijn zijne houding opnieuw in over weging te nemen, als de geallieerden hun zaak volgens deze beginselen bepleiten. De noia nopens den gewezen keizer zal het eerste onderwerp zijn, waarover de zit ting van de vredesconferentie, die in Dow- ning-slreet le Londen gehouden wordt, zal beraadslagen. VAN DE BEWONERS DER DENDERSTREEK Te Verguigneul (Pas de Calais) bevindt -r- of liever bevond zich een Engelsch muni tiekamp, alwaar ongeveer 30,000 vaten mu nitie, waaronder 5000 obussen van 75 mm. en eene overgroote hoeveelheid handgranaten lagen. Heel hel boeltje is Donderdag morgend ontploft. Of er slachtoffers zijn, weel men niet, doeh in een omtrek van verscheidene kilometers werden alle ruiten uitgeslagen. Verscheidene huizen werden vernield en andere dreigen in te storten, Een deel der bevolking is naar andere gemeenten moeten overgebracht worden. Onze Koningin komt een nieuwen blijk barer genegenheid voor de inwoners van het verwoeste Vlaanderen te geven. Zij heeft na melijk eene tweede zending gevogelte aan den dienst van het ministerie van Landbouw voor den heropbouw van de verwoeste streken toe vertrouwd. Verleden jaar waren Diksmuide en eenige andere gemeenten de bevoorrechten. Thans is het de beurt geweest van ïeperen, Dikke- busch, St-Jan, Vormezeele, Zandvoorde en Zuidschoote. Onder de inwoners dezer gemeenten wor den talrijke manden, ieder een haan en drie hennen inhoudende, verloot. Dit gevogelte, voortkomende van het neer hof der Koningin werd met groote blijdschap en diepe erkentelijkheid ontvangen. Iïelaantal dergenen, wier uitlevering wordt geëischt, blijkt veel grooter te zijn dan 900. Zoo wordt zonder eenige vermelding van aantal en namen, de uitlevering geëischt van de leden van den grooten generalen staf, die verantwoordelijk zijn voor plunderingen en verwoestingen van allerlei aard, zooals in bet Noorden van Frankrijk, in de departementen van Sambre en Aisne. Alleen hierbij is een niet te ramen aantal personen betrokken. Verder zijn op de lijst vermeld, alle com mandanten van het gevangenkamp Holzmin den. Frankrijk eisckt verder de uitlevering van verschillende officieren van den genera len staf, en andere personen, die van af Kerstmis 1917 tot November 1918 voor tie behandeling der krijgsgevangenen verant woordelijk zijn geweest. Ten slotte bevat de Belgische lijst een speciale rubriek van officieren van den gene ralen staf cn aanvoerders van legerafdelin gen, die aansprakelijk zijn voor de systema tische onmenschelijke handelingen hunner troepen. Brj het croote aantal legerafdeeliogen zijn ook bier talrijke personen betrokken. SE3PTBMBER 1920 Na de onvergetelijke feesten van 8 Sep tember 1915, TÖv'lT^n 1918, ter eeve van de Onbevlekte Moeder Maria, gevierd door plechtige Triduüms in onze prachtige Sint Martinuskerk; na de grootsche proeessiën die er plaats grepen, de aanroepingen en het uitgalmen der Lourdeszangen door gansch net velk, hebben er vélen den wenseh uitge drukt, ja zelfs de belofte gedaan, naar de uitverkorene bedevaartplaats van 0. L. Vr. van Lourdcs te reizen. Wij willen hun de gelegenheid verschaften, gevolg te geven aan hunne vrome wenacken. DOEL DER REDEVAART. i® God en zijne Heilige Moeder bedanken, om ons bevrijd té, hébben van de groote onheilen die ons, oivje faniiliën en onze lieve moederstad bedreigden, gedurende den ver schrik kei ijk en oorlog welke wij doorslaan hebben; 2* om de voortdurende bescherming van de H. Moeder Maria af.lesmeeken; 3° om de bekeeringj; der zondaren, gene zing derkranken en de eeuwige zielerust van de holden die hun leven offerden voor hel Vaderland, maar bijzonderlijk voor degenen uit het Denderland, die sneuvelden op het veld van eer. SCHIKKINGEN VOOR DE REIS. Vertrek uit Aalst, .'langs Ninove en Gee- raardsbergen, om in.,die plaatsen de bede vaarders der Denderstreek op le nemen. ZIEKEN. Wij rekenen op de vrijge- igheid onzer medeburgers, om het grootst mogelijk getal noodlijdende-zieken te kunnen vervoeren. Een Komiteit van Damen is in vorming, om als ziekenverpleegsters de bedevaart ie vergezellen en de verzorging der zieken te behartigen. Zondag aanslaande zullen wij den tweeden lijst der inschrijvers afkondigen. N. B. De personen die nog in bezit zouden zijn van een inteehcningsbeicijsworden beleefd verzocht het zónder uitstel in te dienen. Geestelijke leiding der Bedevaart. Twee geestelijke bestuurders zullen insge lijks de reis medemaken, de eene voor de vlaamschsprckende.cieanderevoordefransch- sprekende bedevaarders. VOORWAARDEN Onze reis naar Lourdès wordt toever trouwd aan de Agentie «Tlfos. Cook en Son», de zeer voordeclig gekende Rcis-Agentie van Londen. 1° Voor het ijzerenwegbiljet Aalst-Lour- desen terug betalen de inschrijvers l°klas tr.400 2® klasfr.285 3® klas fr. 190 in 10 stortingen 28,50 19,50 in 30 idem - 9,50 6,35 2° Voor het ijzeren wegbiljet Aalst-Lour- des en terug en 6 dagen verblijfkosten te Loürdes 1*klasfr.5BO 2'klas fr. 410 3®klasfi\275 in 10 stortingen 41,00 27,50 in 30 idem 13,70 9,20 Voorde personen die enkel hunne inschrij ving betalen met 1 Oogst 1920, zal er een inschrijvingsrecht geheven worden van 20 fr. voorde 1* klas, 15 fr. voorde 2® klas en 10 fr. voor de 3e klas. Voor alle inlichtingen wende men zich lot de Heeren van het uitvoerend komiteit. HET UITVOEREND KOMITEIT E. Heer De Witte, onderpastoor, St Martinus. MM. ModestCercelet, Leopoldstraat, 11. F. De Hert, burgemeester van Aalst, F. De Loose, Botermarkt, 11. V. De Valkeneer, Esplanade. Eng. Moens de Haae, Kcizerl. Plaats. Ai'lli. Van Ertvelde, Moorselbaan. Pol. Van Gysegbem, Dirk Martensstr. Jan Van Nuffel, Kerkstraat, 22 Wilson tegen de uitlevering, Exchange verneemt vandaag uit Washing ton, dat men daar in officieele kringen in de mogelijkheid geloof, dat Wilson op het telegram van den kroonprins zal anlwoerden on van die gelegenheid zal gebruik maken om zijn tegenstand tegen de geallieerde eischen bekend te maken. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat Wilson tegen elke uit levering gekant is. Ui 1Parijs verneemt Exchange dal.de stem ming voor toegevingen daar veld wint. Het oordeel van den president der Duitsohe republiek. President Ebert, antwoordende op de betengingen der bevolking van Berlijn, tegen de uitlevering der oorlogsmisdadigers, ver klaarde, dat hij het eens is met liet gouver nement en dat de eischen der Entente on uitvoerbaar zijn. M. Ebert en het Duitseb gouvernement zullen.al doen wat mogelijk is, om aan het Duitsche volk den vreeselijk- sten van alle eischen te sparen. Het is onze plicht, zegde hij, de Entente le overtuigen, dat de gevraagde uitleveringen onmogelijk zijn. Duitschland zou zelf reeds piichtigen geslraft hebben Uit Berlijn wordt gemeld Het Duitsch gouvernement beweert thans, dat gedurende den oorlog en nadien, talrijke vervolgingen ingespannen werden tegen mi litairen, officieren en soldaten die zich aan vergrijpen en misdaden hadden plichtig ge maakt. Velen werden tot strenge straffen veroordeeld. Be Lohal Anzciger. zulks besprekende, vraagt, waarbij hel komt, dat er zoolang over die processen en veroordeelingen gezwegen werd, daar zulks de Entente sterkt in haar mistrouwen der Duitsche rechtbanken. Het blad vraagt, dat al de uilgesproken vonnissen zouden afgekondigd worden. De werklieden en bedienden van de trams te Rijssel en den omtrek hebben den arbeid gestaakt. De stakers eischen een loon van 15 fr. per dag en een wekelijkschcn rustdag, ëic moet betaald worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de Bankbedienden te Rjjsscl ook den arbeid staken. Het syndikaal wil zich door de Bank- bestuurders doen erkennen en heeft een loon- tabel ingezonden voor zes kategories bcdieu- den. Daar de bazen niét geneigd schenen al de eischen in te willigen, voorzag men dal de bedienden Donderdag zouden slaken. Een Parijseh handelaar in edelgesteenten, zekeren Samuel Herschtcn begaf zich Don derdag bij een zijner kolleg as, om hem eene partij paarien, ter waarde van 800,000 fr. te koop te bieden. In den gang van een huis der St Georgesstraat, werd hij plotselings door twee kerels ten gronde geworpen en uitgeplunderd. Behalve den reiszak met de paarien werd hij ook van zijne brieventesch, 16,000 fir. inhoudende,- beroofd. De dieven sprongen in een auto en waren weWra uit het ziefcl verdwenen, De Moniteur bevat het koninklijk be sluit, waarbij eene hoogere koloniale school wordt gesticht voor hel bijzonder onderricht der theoretische en toegepaste koloniale we tenschappen namelijk met Het oog op de vor ming der koleniale ambtenaren. Mare jjlaatsis le Antwerpen., j De minister steil de aanneembaaaheids- voorwaarden» den duur en het programma studiën vast. Béide landstalen zijn voor het ingangs examen op gelijken voet gesteld. De yqerlaai.der-leergangen wordt naar de noodwendigheden van het onderwijs vastge steld. De leergangen zijn derwijze ingericht dat de uitvoering van artikel 3 uit de wet van 18 October 190S op beheer van Belgisch Congo, volkomen verzekerd zijn. Het uitgangsexamen kan in het Fransch in het Vlaamsch worden doorstaan. De recipienaarissen kunnen als voornaam ste taal eene der beide landstalen naar keuze voorstellen en moeten de andere als tweede taal aangeven. De werkstaking uitgebroken bij de maal- dersgaslen uil de streek van Charleroi is geëindigd. Donderdag morgend greep er eene samenkomst plaats tusschen de bazen en de werklieden en er werd een akkoord gesloten voor eene loonsvermeerdering van 25 centie men per unr. Do bazen ontvingen van den minister van bevoorrading de verzekering dal zij in verhouding van de loonsverhooging meer te molen zullen krijgen. Donderdag namiddag hielden de gasten ;e Charleroi eone vergadering, waar besloten werd den arbeid le hernemen. Heel waarschijnlijk zal zulks 's avonds gedaan zijn. Te Marcinelle kwamen Donderdag mor gend 600 zakken meel toe uit Leuven, be stemd vcor de maalderijen Brisack. Die hoeveelheid meel zal verdeeld worden onder al de bakkers van de streek. -VVV- Morgendzitting vali Donderdag 12 Februari De Kamer vergadert om tien uur onder voorzitterschap van M. Brunei. De behandeling der politieke gevangenen De voorzitter deelt mede dat M. MAES (frontparlij), ongesteld gevraagd heeft zijne interpellatie tot later te verzenden. M. VAN DER VELDE, (minister van rechtswegen,Fransch), M. Maeshad gevraagd mij te mogen interpcieeren over het geval Hainant den activist, die zich in het gevang zelfmoordde. Jk acht het noodig onmiddelijk inlichtingen te verstrekken over dit geval. Iluinaut was een activist van den Raad van Vlaanderen. Hij werd veroordeeld eerst lot TO jaar dwangarbeid door den krijgsraad. Zijne straf werd later verminderd tot 5 jaar. Dit gebeurde den T3 januari 1920. In den nacht van 1 Februari heeft Hainaut zich ge- zelfmoord door ziel» op te hangen bij middel van een nestel. Hainaut heeft zich gezell in oord ter oorsake van den dood van zijne vrouw en de verlatenheid zijner vijf kinderen, waarvan de oudste, die 21 jaar oud is, zijn /JieneUijd jd hst leger vervult. Hainaut heeft ©en paar brieven aan dea bestuurder der gevangenis geschreven om hem te danken wegens de mcnschclijke eo goede behandelingen. Ons Vaderland heeft de regeering be schuldigd zich wreed tc hebben gedragen. Welnu de minister van justicie heeft ver scheidene activisten deen begenadigen. Die lui waren medegesleept geweest doop hunne hoofdmannen. (Zeer goed op de soc. banken.) Alvorens zijn voornemen ten uitvoer te brengen, had Hainaut aan don bestuurder der gevangenis, volgenden brief geschreven Geachte heer Bestuurder, Deze om u mijne verontschuldiging aar» te bieden, over de stoornis die mijne daad zou kunnen teweeg brengen. Hierbij druk ik mijnen dank uit aan uw personeel, voorde welwillendheid waarmede zij mij behandeld hebben. - Moge mijne daad hen niet schaden, dat is mijn laatste» wensch. 28-1-20. HAINAUT. Uit dit schrijven blijkt de ongegrondheid der aantijgingen van zekere dagbladen, onder andere Óns Vaderland volgens dewelke Hainaut het slachtoffer zou zijn van in de gevangenis ondergane slechte behandelingen. De waarheid is dal deze gevangene behandeld werd metal de door zijn toestand vereischie inschikkelijkheid. Hij leed aan aderspatten; bij werd tot de ziekenzaal toegelaten. Hrj vroeg om het bezoek zijner vrouw en zijner zuster in een bijzonder lokaal, en niet in de gewone spreekzaal te mogen ontvangen; die gunst Werd hem toegestaan. Bij het overlij den van zijne echtgenote; (Nota deze is in Januari overleden, 5 kleine kinderen achter latend), werd hem de toelating gegeven om bij hare teraardebestelling aanwezig te zijn, onder de door de reglementen voorgeschre ven voorwaarden. Sedert dien rouw, bezoch ten de leden van het personeel hem meer dan vroeger, ten einde hem op te wekken uit den toestand van neerslachtigheid waarin hij zich bevond. «Ons Vaderland» heeft mij beticht een terdoodveroordeelde vadermoorder in vrij heid te hebben gesteld, om, in het gevang, plaats te maken voor den aktivist Hainaut. Wanneer ik minister van justicie werd, heb ik in het gevang vier personen gevonden die daar sinds, viji-en-twinrig jaar verbleven. Ik héb den Koning hunne invrijheidstelling voorgesteld en deze werd verleend. Wie mensch met een hart zal mij dat als een ver wijt toerekenen Voor de beschuldiging dat ik plaats ge maakt heb voor aktivisten, trek ik'de schou ders op. «Ons Vaderland» zegde ook dat Hainaut mishandeld werd, als Vlaming, door Waal- sche cipiers. De brief van Hainaut zelf is de beste logenstraffing. Dc gevangene werd, door bijzondere gunst loelatiug verleend zijne vrouw en zijne kin deren in.zijne, cel te ontvangen. Het is even valsch te zeggen dat Hainaut slechts een deken had in een niet verwarmde cel. Hij had 4 dekens. (Uitroepingen links) Zijn zoon mocht hem gaan spreken in eene bijzondere zaal. M. FISCHER. Dit is een voorrecht dat men aan geen enkelen gevangene verleend. M. CRICK. Nooit werd een gevangene zoo goed behandeld. M. EECKELERS. ^Eerbiedigt de doo- den. (Gerucht) M. HUölN.JIk heb vijf maanden ge vang gedaan om het stemrecht te verkrijgen. Nooit werd ik zoo goed behandeld als Hai naut. (Gerucht). M. VANDERVELDE, minister van rechts wezen. De kamer gelieve zich te herinneren dat dit geen politieke kwestie is maar eene kwestie van menschelijkheid. Men zegt dat de onderzoeksrechter de in vrijheidstelling van Hainaut werd gevraagd en dat ik er mij tegen heb verzet. Dit is valsch Dc onderzoeksrechter was hierin alleen mees ter, en hij-heeft, na de meenig van den dok ter te hebben ingewonnen, geoordeeld dat Hainaut niet in vrijheid diende gesteld le worden. De minister verzet zich teren de aantuirin- gen der activistische bladen en verklaart zich niets tegen den landgenoot te moeten verwij ten (Toej. op alle banken). De minister doet dan uitschijnen hoe hij het lot van de veroordeelde activisten heeft verzacht. Zij zijn bevoorrecht op alle wijzen. De zelfmoorden zijn niet zeldzaam in do gevangenissen. Sedert den wapenstilstand hebben zich 3 gevangenen in de gevangenis van St-Gillisgezelfmoord. Dat men mij het verleenen van het recht van genade niet be- zware dsor zijn werk te bedillen. De minister sm'eckl de pers zijn werk niet lastiger le maken. Indien de journalisten in mijne plaats waren, zouden zij anders hande len, M. HUBIN. Wij zijn 't akkoord. Dn! de activisten op hunne beurt oppassen. Het Belgisch volk zal nooit verdeeldheid dulden noci' de verbrokkeling van het vaderland. (Algemeen en langdurig applaus, behalve op de bank waar drie gekozen der frontpartij zetelen en geen teeken van verzet doen, al hoewel de heer Vander Velde zich tot hen wendt). De bespreking der interpellatie zal later voortgezet worden, wanneer M. Maes aan wezig zal zijn. De verhooging van den broodprijs M. LEONARD zegt dat de werklieden het grauw brood, dat zooveel aan de bezetting herinnert wantrouwen. M. VAN HOEYLANDT valt hevig de mid denstand aan. De kleine burgerij ziet alleen door een bri) van ikzucht en ziet niet eens dat het land niet zou kunnen heropgebouwd worden zon der den arbeider, het land dat vernietigd werd door het militarisme dal door de bur gerij werd ondersteund. (Teekenen van ver wondering.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 2