Igische Binnenlandsche PREMIELEENIN6 5 REIS NAAR LOÜRDES Van Grootvader tot Kleinzoon De persoonlijke en de Sjudikale vrijheid dagblad -io centiemen UitgeverJ. Van Nuffel-De Gendt Zondag 15 Februari: ÊMaandag 19 Fefiruarl 1920 ZOMERTIJD De Leening heeft reeds uitwerksels M. Poincaré en de machinist 2° lijst van de inschrijvers voor de Behoudt ons uwe inschrijvingen op de (Titel van Ir. 500 uitkeerbaar tegen fr. T£>0) Banque Centrale de la Dendre, Esq zonderlinge misdadiger DE DRAMAS DER ZEE Uitlevering der oorlogsmisdadigers Hst huidige Duitsche leger Kerkstraat, 9 on 88, Aalst, Tel. 114 XXVI' JAARGANG NUMMER 39 H. Jovila I Zon op 7,10, onder 8,17 H. Juliana Zon op 7,09, onder 5,19 Nieuwe Maan den 19 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich le wonden tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. De M on i leur van Vrijdag deelt een besluit ineo, krachtens hetwelk het wettelijk uur alsvolgt gewijzigd wordt !n den nacht van 14 op 15 Februari 1920 zul hef waiielijk uur met 60 minuten vooruit geschoven morden. De verandering van uur zou op den spoor weg volgenderwijze geschieden Zaterdag avond, te 23 uur, zoudep alle uurwerken een uur vooruitgeschoven worden, derwijze dat zij middernacht aanwijzen. Op dit oogenblik werden alle onderweg zijnde treinen aanzien als hebbende een uur vertraging. Zoodus, wie Zondag 13 Februari met den ijzerenweg moet vertrekken, neme goed acht: bij ook moet zijn uurwerk ern uur vooruit zetten. Dat geldt overigens voor iedereen. Wij hebben reeds gewezen op het gevaar dat het wetsontwerp, artikel 310afschaffende in zich bevat, daar het e8ne macht toekent aan het Sjmdikaat, dat geen wettelijk bestaan heeft, dat geen burgerlijk persoon is. ilctis noodig daarop terug le komen. Velen zijn er wellicht, die niet al het be lang begrijpen van het bezitten of niet be zitten van de burgerlijke persoonlijkheid Ken voorbeeld zal beter bet gevaar van het wetsontwerp doen verstaan. in het wetsontwerp wordt gezegd dat het Syndikaat bet recht heeft, zijne leden aan te zetten niet te willen werken in eene fabriek of werkhuis, waar arde re werklieden zouden werken aan een kleiner loon dan de leden, en op ecno andere plaats wordt bepaald dat dc leden verplicht zijn aan het reglement van hel Syndikaat te gehoorzamen. Het Syndikaat wordt in dit^eval door de wet erkend als een burgerlijk bestaande persoon. Doch veronderstel dal een lid het Syndi kaal wil verlaten, en dat hij bijvoorbeeld wil tcrngoischen wat hij gestort heeft in eene zieken beurs of in eene pensioenkas. Tot wien moet hij zich wenden om zijn geld terug tc krijgen Hij kan zich tot niemand wenden, want ditmaal heeft het Syndikaat geen wettelijk bestaan meer. Hij moet zich niet wenden tot den Voor zilter, den Schrijver of den Schatbewaarder d e menschen zijn hem persoonlijk niets schuldig, en het Syndikaat zelf is voor de wet en het gerecht onbekend het bestaat niet, Hij zal dus eenvoudig al kwijt zijn wat hij gestort heeft. n Veronderstel nu dat een syndikaat zegt bij dien persoon mag geen enkel onzer leden gaan werken om die of gene reden. Eene reden zal men altijd vinden. Op die manier kan het syndikaat maken dat een patroon geene werklieden meer kan krij gen. zijne onderneming moet laten varen en ten ondergebracht wordt. Veronderstellen wij daarbij dat de patroon kunne bewijzen dat liet gansch ten onrechte is dat men lieni zoo behandelt. in den gewonen gang der zaken zou hij gercc' I gd zijn vergoeding te vragen van de $ehad<n5 schade aan degenen die hera die schade veroorzaken. Maar hier kan hij niet. Hij zou immers een proces moeten inspan nen tegen liet Syndikaat en volgens de wel beslaat het Syndikaat niet. Hij kan dus eenvoudig zijne nijverheid op geven en zelf werkman worden, wel te ver staan als er een Syndikaat is dat hem als lid wil aanvaarden of de goedheid wil hebben bern toe tc laten bij eenen of anderen pa troon te gaan werken. (48" vervolg.) En niet vruchteloos, edele vrouw, zult gij in het hart van uw kind het verlangen naar de vaderstad harer moeder geplant le hebben, riep de Mediccr uit. Al wat in mijn macht is, om het verblijf van u, en uwe beminnelijke dochter te veraangenamen zal geschieden, de hooggeëerde dochter des vaderlands, zij de eereplaats, bjj het feest dat Florence's trouwe burgers mij op mijn ge boortedag be.eiden, om mijne zwakke wer ken dankbaar te beloonen. Uit uwe band zal de met ster der zangkunst, die met de beste zijner scholieren uit den vreemden hier komt om door harpenspel en liederen de vreugde van den dag te verhoogen. de lauwerkrans ontvangen, welken de lepubliek, die de kunst boog vereerd, hem zal wijden Uit uwe nit Lauretta's hand zal Edmondo Bernardelli de welverdiende eerbewijzen ontvangen i. Edmondo BernardelliEen hoog rood bedekte het nog altijd schoone gelaat der Signora. Men heeft mij gezegd, dat hij voor im mer Florence verlaten had - had ik kunnen vermoeden, dat hij er aan dacht, op nieuw zijne schse Ion naar het a Ierland te richten, ik zou gedraald hebben, indien ik hier niet een plicht le vervullen had, welke -het voor naamste deel mijner komst alhier is. Sluit het Syndikaat hem buiten, dan kan hij eenvoudig gaan bedelen. De ontworpen wet is eene groote bedrei ging tegen de burgerij en de kleine nijver heid. De Syndikaten zullen natuurlijk niet het eerst den oorlog aangaan tegen de groote nijverheidsgestichten, die duizenden werk lieden tellen. In geval van werkstaking zou de onder steuning te veel geld kosten. Zc zullen het eerst de kleine patroons en de kleine nijverheden aandoen. Het zal hun niet moeilijk vallen dezen te boycotteeren, die maar drie, zes, tien, twin tig werklieden hebben. Als er een kleine pa troon op die manier stilvalt, zullen zijne kon- kurrenten, die wat grooter zijn, hunne nij verheid of handel kunnen uitbreiden tot dal het hunne beurt wordt stilgelegd le worden. Zich verdedigen tegen die aanslagen zal onmogelijk zijn. altijd omdat het Syndikaat geen wettelijk beslaan heeft. Het is onbegrijpelijk hoe Ministers, Ka merleden en Senators, die zich nog eenigs- zins bekommeren om persoonlijke vrijheid, billijkheid en rechtvaardigheid, ich met zulk wetsvoorstel kunnen inlaten. De wereld draait zot, juist gelijk versleten vijzen De Minister van financiën heeft, gelijkvor mig zijne belofte, op de opbrengst van de nieuwe leening reeds eene eerste storting van 300 millioen frank in de Nationale Bank gedaan, als uitkeering op de voorschot ten die zij gedaan heeft voor de intrekking der marken. Deze maatregel zal ongetwijfeld een ge lukkigen invloed op onzen wisselkoers heb ben. Hij zal gunstig begroet worden door de fmancieele kringen van ons land en het bui tenland. De Minister van financiën meldt dat hij, zoodra de leening zal uitgegeven zijn, in de Nationale bank zal storten de bij evoegde som lol het milliard welk hij meent te ge bruiken om den omloop van papieren geld in te krimpen. Dc president der Fransche republiek, die het oorlogskruis was gaan verleenen aap de stad |St Quentin, is gisteren avond te Parijs teruggekeerd. Daar het om zoo te zeggen zijne laatste officieele reis als president was, had hij er aan gehouden den machinist, die tijdens het presidentschap van M. Poincaré steeds dezes trein gevoerd had, eene kleine verrassing te bezorgen. Toen de trein te Parijs stilhield, begaf M. Poincaré zich tot aan de lokomotief en ver zocht den machinist even al te stijgen. Deze voldeed aarzelend aan het verzoek, {niet goed wetend hoe zich te houden tegenover den president. Weldra echter vermande hij zich, doch 't was slechts van korten duur. M. Poincaré bedankte hem voor zijne nauwgezette plichtsvervulling en oppassend heid en schonk hem een prachtigcn gouden chronometer als herinnering aan de reizen van den president. De bestuurder der spoorwegcompagnie omhelsde den machinist. Deze was zoo ont roerd, dat hij enkel eenige woorden Jvan dank kon stamelen. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK De Fransche premier heeft de Duitsche missie te Parijs eene nota gezonden, herinnerende dat Duitschland zich verplicht lieaft jaarlijks aan Frankrijk 7 miljoen kilos steenkool te leveren. De nota verklaart dat Duitschland in Decernb. 10,450,000 ton heeft voortgebracht. Daarvan had het 2,500,000 moeten afstaan en het leverde slecht? 600,000 ton. 43. Mevr. de Barones Leo de Bélhune. 44. Mevr. Eug. Moens de Hase. 45. Mej. Moens de Hase. 46. Mevr. Wed. De Wageneer, Aalst. 47. Mevr. C. Ghyselinckx, Aalst. 48. Mevr. Desire De Cracker, Moorse!. 49. Mevr. Réné Muylaert, Moorse!. 50. Jufr. Louise Speeckaert, Aalst. 61. Jufr. Mathiide Speeckaert, Aalst. 52. Mr. Polidoor Van de Maele, Aalst. 53. Mr. Alfons Da Vulder, Meldert. 54. Mevr. De Vulder De Vos, Meldert. 55. Mevr. Copperas De Vos, Meldert. 56. Mej. Gelestine Hendrickx. Hofstade. 57. Mr. Prosper Hendrickx. Hofstade. 58. Mej Maria Hendrickx, Hofstade. 59. Mevr. XX. Aalst. 60. Mej Amelie Joostens, Baerdegem 61. Mej. Marie De Block, Peisegem. 62. Mej. Eulalie De Blok, Peisegem. 63. Mej. Margeurite Pollyn."Baerdegem. 64. Mej. Angèle Polfyn. Aalst. 65. M. X. Gent. Mevr. Sylvie Van der Haegen, Gent. 67. Jufr. htalvina Gorten, Aalst. 68. Mej. Alice De Smet, Aalst. 69. Mej. Louisa Bosman, Aalst. 70. Jufvr. Rosa Ciinckaert, Aalst. 71. Mevr. Van Vooren- Ciinckaert, Weiteren. 72. Jufvr. Hermana Eemans, Aalst. 73. Mevr. Van Mossevelde, Aalst* 74. M. Frans Van do Kerckhove, Aalst* 75. Mevr. Matthys De Corner, Aalst. 76. M. Appelmans, Aalst. De personen welke zinnens zijn de Bede vaart mede te doen, gelieven zich zou gauto mogelijk te laten inschrijvenom later alle onkosten te vermijden. Binnen eenige dagen uilen wij de 2e storting doen ontvangen Deze lalea oenen grooten bijval voorzien, want alle Belgen bobben den I vasten wil, uit Vaderlandsliefde, al hunne financieele krachten in dien zin te gcbiuiken. I 4067 Lid van bet Algemeen Consortium der Belgische Banken. R2EI Gij wilt hem dus nietwed.rzien vroeg Cosimo eenigszins verwonderd. De man die u eens zoo na aan het harte stond die in tranen en smart u van zich weg zag rak ken, en schoon liet hem niet verdund was, u scden weder te zien, toch uwe deelneming waardig bleef? Lees dezen brief, Signora Lauretta, en gij zult zien, dat hij ook daarin u nog gedenkt. Ik zal mijn aangezicht voor zijnen blik verbergen, zelfs wanneer de oude neiging ook nog onveranderd in zijn hart leeft. De hooggeëerde kunstenaar is een man in den bloei des levens en ik beu eene oude ma troos, moeder van een kind, dat zelfs reeds een jonkvrouw genoemd mag worden. Kunnen voorbijsnellende jaren de gees telijke harmonie de harten storen Antwoor- de Cosimo. Wellicht zult gij Edmondo ook niet wedervinden in jeugdige kracht, zooals hij in uwe gedachten voortleeft. Maar gij spreekt van een plicht. Het moet wel eene edele taak zijn, welke Lauretta Tamburioi opgelegd is, en als Casimo Medici, dezelve met raad en daad kan verlichten, zal hij dat an harte gaarne doen. Wellicht is dit het geval, antwoordde Lauretta, want aan u, aan Cosimo di Medi- is de brief gericht, welken mijn geëerden echtgenoot, Duca Orsini mij, kort voor zijn dood ter hand stelde, Met deze woorden gaf zij den Medicëer een verzegelden brief over. Hij wil de gevangenis niet verlaten Dc schoenmaker Fi'itz Malkowski uit Wanne stond te Bochum terecht wegens tien zware inbraken niet diefstal te Herde. Hij zegde tot den rechter, dat het noodig was zijn vorige straffen voor te lezen, want dat bij zelf niet wist hoc sdilwijls- hij al gestraft was, maar dat het hem in de gevangenis zoo goed beviel, dat hij er beslist blijven wilde. Aangezien twee krankwnnigneartsen ver klaarden, dat beklaagde erfelijk belast en niet toerekenbsar was sprak men dezen ge vaarlijken kerel vrij. l)a man heeft geprotes teerd en wil de gevangenis niet verlaten. Paketboot in brand Parijs 13 februari De gouverneur- eeneraal van Madagascar meldt dat nabij Foulepointe eene sloep van den paketboot Ville d'Aiger aangekomen is. In deze sloep bevonden zich 23 overlevenden van den paketboot. Anderzijds telegrafeert de gouver neur van het eiland Réunion, dat de paket boot Ville du Havre, die bij het ontvangen van de noodseinen van de - Ville d'Aiger ter plaats gestoomd was, deze boot in brand had aangetroffen. Er was niemand meer aan boord en 't was onmogelijk het schip op sleeptouw te nemen. Brand aan boord van een Franschen torpedo. Officiel wordt uit Parijs gemeld, dat op 10 Februari brand ontstaan is in de stookplaat sen van den torpedoboot Algérie op weg naar Constantinopel. Twee mannen werden gedood en drie erg gekwetst. De uitgeweken aktivisien De Raadskamer, saraengesield door on dervoorzitter De Vos, heeft bevel tot inhech tenisneming gegeven van de volgende leden van den Raad van Vlaanderen 1. Willem De Vreese, leeraar te Gent voorzitter van den R. v. VI. 2, 3 en 4. René DeClercq, gewezen kon servator Wiertzmuseum Dr De Keersmaec ker, van Antwerpen en Hector Plancquaert, advokaat te Gent, ondervoorzitters 5. Kornelis Van Roy, advokaat te Gent secretaris 6. Lodewijk Maesfranckx, bestuurder van verzekeringen, te Ganshoren, kwestor 7. Albert Vlamynck, archivaris, le Gent, sekrelaris 8. 9 en 10. Alfons Depla, geneesheer te KortrijkAdriaan Martens, geneesheer te Gent en Hendrik. Mommaerts, bestuurder der melkfabriek te Leuven alle drie zaak gelastigden. die in September 1918 de ge volmachtigden vervingen 11. Leonard Van Ziegesar, professor te Sint-Joosl-len-Noode 12. Arthur Faingnaert, kleermaker, te Molenbeek 43. Richard De Cneudt, ondew, te Gent; 14. Steven Precau, professor, te Elsene. De propagandakoinmissie bestond uit Van Ziegesar, voorzitter; Borins, De Cneudt FamghaéH én Sloven Pronau, René DeClercq was ondervoorzitter. De Vreese werd door de Duïlscbcrs tot bi- bliothekaris van de Koninklijke Bibliotheek te Brussel benoemd. Thans is hij boekbe waarder, te Rotterdam. Vlamynck, Marlens, De Keersmaeker en Van Rov waren leeraren van de Vlaamsche Hoogeschool tc Gent. Plancquaert werd door de Duitachers tot schepene van Gent benoemd, toen het kollege ontslag nam. Van Ziegesar was algemeen bestuurder van het Vlaamsch ministerie van Kunsten en Wetenschappen. Faingnaert bestuurde den aktivistfschen propagandadienst. De Cneudt en Pi enau waren afdeelings- hootden van Kunsten en Wetenschappen. Allen zijn voortvluchtig en zullen bij ver stek veroordeeld worden. Het antwoord aan Duitschland 11. MiUerand ontving de pers te Londen en verklaarde dat de uitleveringskwestie het bijzonderste op te lossen vraagstuk is van den dag. De conferentie te Londen zal zich in hoofd, zaak met hel aiftwoord aan Duilschlsnd bezig houden. Of dit van uit Londen of van uit Parijs zal verzonden worden, is nog niet beslist. Wie het zal teekenen moet ook nog uitgemaakt werden. Vermoedelijke maatregelen Volgens den «Echo de Parisu is M. MiUe rand er voor het vredesverdrag in zjjn geheel toe te passen. Zoo Duitschland de uitlevering der schul digen weigert, zouden zij bij verstek moeten gevonnist worden. Het blad spreekt ook van een uitbreiding der bezetting. Verdere onderhandelingen mogelijk De «Patit Parisien. meldt dat Duitschiands voorstel om zelf zijn schuldigen le vonnissen evenzeer le Londen als te Parijs zal afgewe zen worden. Gerechterlijk zou de schuld van den cx- keizer worden vastgesteld. De geallieerden zullen bij Holland nog maals eerbiedig doch krachtdadig op de uit- levering v»n den ex-keizer aandringefS" De Parijzer Matin is van oordeel dat de nota aan Duitschland de gelegenheid zal laten tot eene verdere bespreking. Dit tengevolge van den politicken toestand in Engeland en van de aanmerkingen van LlovdGeorge. In den Hoogoren Raad. Vrijdag morgend heeft de Hoogere Raad de antwoordnota aan Duitschland, betrekke lijk den uitleveringseisch goedgekeurd. Ook de tekst van de nota, aan Holland le zenden wegens de uitlevering van den ge wezen keizer, werd goedgekeurd. De kroonprins mag niet van zijn vader BERLUN, 13 Februari De Kreuzzeilung verneemt, dat de gewezen keizer aan zijn zoontje, de kroonprins verboden heeft zich vrijwillig op le offeren, zoo men de andere oorlogsmisdadigers wil rustig laten. Willem II heeft dezen wil aan het Ifol- - Mag ik hem in uwe tegenwoordigheid openen vroea Cosimo. Ik verzoek het u, als eene gunst. Medici's hand verbrak bat zegel en zijne oogen rolden snel over het papier. Signora,zeidc hij, nadat hij gelezen had, Lauretta strak in liet gelaat ziende, vermoedt gij den inhoud van den briefj welken uw gade in 't vooruitzicht van den naderenden dood heeft geschreven Zoo waar God leeft, neen Zoo weet dan, dat Duca Orsini, aan mij, als uwen landsman en als vriend van uwen overledenen vader, een zonderling verzoek richt. Eerst na zijn huwelijk met u, heeft uwen vader hem bekend gemaakt, met uwe genegenheid voor Edmondo Bernardelli anders zou hij, alsman van eer, teruggekeerd zijn, den bevoorrechte den voorgang gunnen de. Zonder nijd zag hij op zijn medeminnaar nederwant zelfs nadat hij zijne onverbreek" bare verbinding met u bewust was, billijkte hij Bernardelli's streven, dat hij jaren lang beschouwde en om u te bewijzen, hoe zeer hij den man uwer keuze waardeerde, om u, bij zijn verscheiden, zijn ganscbe liefde en zijn warmen dank te betuigen voor het ge luk, (lat hij aan uwe zijde heeft genoten, draagt hij mij op, uwe verbinding met Ed mondo Bernardelli te bewerken en in zijnen naam zijn zegen over te brengen aan het paar, dat de hemel voor elkander heet" ke- gmra,'. enjiap/ui -cjschclijke wil tevergeefs, Hst bestaat nog uit esn half miljoen man Generaal Nissen heeft te Parijs de commis sie van buitenlandsche zaken meegedeeld dat het Duitsche leger nog uit 400.000 man be staat, waarbij nog 100,000 officieren en indien de keizer langer in Ho'tland bleef, onderofficieren der politiemacht moeten ge- rekend worden. Op den rechten Rijnoever in de neutrale zone bevinden zich 15.000 man troepen. Noskci6 in handen van de staf. landsch gouvernement medegedeeld. Oe nott aan Holland LONDEN, 14 FebruariEvening Standard meent te kunnen verzekeren, dat de nota aan Holland zal doen uitschijnen, hoe gevaarlijk het zon zijn voor den Europeesellen vrede, van elkander heeft trachten te scheiden. De weduwe barstte in tranen lo6. De goede, de edele 1 zeide zij snikkend neen, neen ik wil den naam niet verande ren, welke hij mij naliet, en welke ik nu met dubbele vreugde draag 1 Edmondo blij- ve mij een vriend, een broeder als altijd 1 Hoe kan ik den doode beter eeren, dan dat ik deze, zijne laatste ei-fgift, de grootste zij ner liefde, met tranen van dankbaarheid be vochtigd Ik, Orsini's weduwe, wil niet aan trouwen denken daar zir zijne dochter, voor haar een gemaal te verkiezen, haren vader, en den naam welken zij draagt waar dig, zij mijn voornaamste, mijn eemg stre ven. En gij zult slagen, zeide de Mediceër half luid, en vol beteekenis op het jonge paar ziende, dat, spoedig kennis gemaakt hebben de, de wereld om zich vergat, voegde hij er bij Ziedaar deze kinderen, beiden uit een goed geslacht 1 De knaap sterk en krachtig, en toch mild door den invloed van den gods dienst en der wetenschap hel meisje prij kend niet alle bekoorlijkheden eener maagd Orsini cn Medici hoe schoon'klinken deze namen bij elkander beiden edele takjes. Vol hoop en blijde verwachting, mo gen de tuiniers, aan wier verpleging zij zijn toevertrouwd, in de toekomst blikken wel licht dat zij zich eenmaal zullen vereenigen .tot geurige bloesem, tot heerlijke vrucht De nota zal derwijze opgesteld worden, dat Holland zich volkome» 't akkoord kan ver klaren met de Entente, cn zelf kan voorstel len den gewezen keizer naar eene Holland- sche kolonie over te brengen cn er hem te interneeren. Daar de Hollandsche gezant te Londen, afwezig is, zal de nota per bijzonderen koe rier naar Holland gebracht worden, om er aan den minister van Buitenlandsche Zaken overhandigd te worden. Eene verklaring van HA. Delacroix Londen, 14 Februari. M. Delacroix verklaarde aan een vertegenwoordiger van Reuters agentschap Ik ben naar Londen ontboden geworden, om er deel te nemen aan de onderhandelin gen, betrekkelijk de uitlevering der oorlogs misdadigers. Ik denk op 15 Februari naai Brussel terug te keeren. Ik kan niet in 'l openhaar zeggen welke gedragslijn de verbondenen zullen aannemen in deze kweslie. Eerst en vooral mocleri wij eendrachtig zijn en 't is juist om] alle gcscl.il le vermijden, dat de vcrscbilijge gouvernc- mentshoofden op deze vergadering uitge- noodigd zijn. Men zal zich herinneren dal artikel 2.6, betrek hebbende op de uitlevering der oor logsmisdadigers opgesteld werd door de Ententeen dat ook de Entente vastgesteld heeft welke middelen er dienen aangewend te worden. Daarom behoort het niet dat ik mijn eigen zienswijze daarover uildrukke. Ik kan evenwel zeggen, dal de gouver nementen zich juist rekenschap geven tan de noodzakelijkheid hier vastberaden te werk te gaan en hier geen teergevoeligheid van pas komt. Wij moeten de groote beginselea

De Volksstem | 1920 | | pagina 1