w De krisis van den wisselkoers Van Grootvader tot Kleinzoon Vrijdag Februari i 920 De gevolgea en de remsdiSs. Aan 't boofd Leergangen voor tioeh;«>6iierij, 1920 Handel-met Duitscliland. De Amefikaanscha landbouwers en liet stakingsrecht In het Leger Een spoor. de d^amaTd¥r zee Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 T> je±_ trj. XXVI» JAARGANG NUMMER 43 33 I_. A. T"> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nufmx-De Gendt ll.Bonifatius Zon op7,01, onder 5,20 l;Eerste Kwartier den 26 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te weDden tot het Agentschap Hat as, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. De ongur.stige toestand van onzen wisselkoers, heeft eene gansche reeks gevolgen. Sommigen springen in't oog bij iedereen, doch andere ontsnappen aan de gewone stervelingen en 't zijn juist deze gevolgen welke de ergste zijn en die zich het langst zullen doen gevoelen.) Voor de groote massa schijnt de krisis van don wisselkoers enkel te wegen op de waren welke wij moeten invoeren. Wij betalen dubbel en drie maal zooveel dan Je gewone waarde, allo grondstoffen waarvoor wij van denvroemdeafhangon.'lzij erts, leder, papier, stoffen, wol, katoen, hout, meslstoffenen andero koloniale waren, rooals koffie, cacao, thé, enz. Dat zulks racdehelpt om het leven dunrder en duurder te maken is klaar en dui delijk. Do eenige romedie welke hier kan helpen, is zoo weinig mogelijk invoe ren wat ons ontbreekt voor wat de voedingsmiddelen betreft en anderzijds zoovoel mogelijk trachton voort te brengen, wal wij zolt in ons land kun- non winnen. Zoo zou vooral de graanvoort- lirengst in ons land moeten uitgebreid worden, doch ongelukkiglijk schijnt do minister van bevoorrading daar niet mede 't akkoord te zijn. Doch or is meer Op dit oogenblik schijnt het datBelgie bet beloofde land is van alle vreemde oorlogswooke- raarsen spekulanten. De landen, wier wisselkoers gunstig slaat misbruiken maar al te veel dien toestand ten on zen nadeele. Zij loggon er zich waar achtig op loe, om ons geheel en al ten onder ie brengen. Daar is het grootste gevaar en men schijnt er zich van hooger hand noch tans niet veel om te bekommeren. Dank aan bunnen gunstigeu wissel koers, leggen do vreemdelingen bier luind oponzebolangnjksle nijverheids inrichtingen. Zij koopen aandeelen ter beurs en komen zóó in de kontrool- vengaderingen. Wel is waar slaan de aandeelen dier gestichten door hunne navraag op, doch wat kan zulks de vreemdelingen maken, daar hun geld toch twee en driemaal zooveel waard is dan het onze. Zoo kan een Hollan der Belgische rente koopen aan de helft van de nominale waarde. Maatregelen werden genomen om te Verbieden, dat onze titels bet land verlieten. 'I Was slechts een halve maatregel, welke] nog veel slechter gevolgen had. Verscheidene vreemde banken werden hier gesticht en nu pompen zij goud en zilver uit onze kas.. Hetzelfde geldt met de groote gehouwen. Het eene achter het andere wordt door de vreemde spekulanten opgekocht. Zoo zullen wij ten slotte nog enke papieren geld hebben. Wij zullen zoo arm zijn als Job en de vreemdelingen zullen hier heer en meester zijn. Wij hebben op de welwillende me dewerking onzer bondgenooten gere kend voor onzen heropbouw. Wij zijn teleurgesteld geworden en wij moeten maar zelf trachten ons nu te verdedi gen tegen de bloedzuigers die Belgie naar den ondergang jagen. Het gouvernement moot handelend optreden, het heeft er de macht toe en kan de vreemdelingen verbieden hun slokkersmateriaal hier in Belgie aan 't werk to stellen. Daar Belgio zulks niet doen kan in den vreemdo, is er dus geen gevaar, dat er vergeldings maatregelen tegen Belgie zouden ge nomen worden. Het is tijd, hoog tijd maatregelen te nemon, en ons krachtdadig en vast beraden totoonen, indien wij nog wil len redden wat ons overblijft. België heeft de eer aan 't hoofd te staan van vele dingen en het komt een nieuw re kord te slaan. Het staat nu ook aan het hoofd van heel de wereld in den... opslag van alle levens middelen. Zie maar de volgende tabel: het leven is verduurd, vergeleken bij 1913 In de volgende verhouding Belgie Brussel346 Belgie (Antwerpen), 306 Italië Milaan298 Italië Rome246 Zweden - 206 Frankrijk 201 Noorwegen 197 Zwitserland "147 Engeland i!3G Denemarken 112 Kanada 92 Yereen.igde Stalen 88 Voor den oorlog als die dompers van Ka tholieken aan liet lioofd waren, was het le ven in België het bestkoop van heel de we reld. Nu,dat er aan socialistische politiek gedaan wordt en dat. de gezellen WAUTERS, ANSEE EE en VANDERVELDE in ministerioele auto' rijden, nu staan ij aan liet hoofd van de duurte. De gezellen hebben vooruitgang gedaan; 't i- waar de menschen ook gelijk de-zeel draaiers 111 52vervol ff. y Artsen en gerechtsdienaren baanden zich mei moeite eenen wc door den dichten men- schendrom, de toatsteo om den man te ver volgen, die Medici den noodlottigen beker had aangeboden en nergens meer "te vinden was, de eersten niet alleen, om den sterven de hulp te brengen, maar ook Cosimo's toe stand te onderzoeken, die eveneens, een hoe wel aanmerkelijk geringer deel van den gift- drank had gebruikt. Maar hunne vragen afwerende, wees de Mediciecr op Edmondo. Red hem, help hem den trouwe, wien ik zijne liefde met den dood wil betalen zeide hij met gebroken stern Zij buigden zich over Edmondo neder, zij legden de hand op het, ja nog kloppend hart, zij staarden in het stuiptrekkend gelaat en schudden treurig het hoofd. De ongelukkige wees hoofdschuddend hunne hulp van de hand en verzocht fluisterend om den bijstand eens priesters. Mei alle zorg werd hij op een leger neder- gelegd, en mocht nog de laatste Genademid delen der H. Kerk ontvangen. In ademlooze stilte lag de menigte op do knieën, hunne vurige gebeden met die des priesters veree- nigende. Gesterkt door het II. Lichaam des Heercn, gezalfd met de Olie der Heils, speel de er een te vreden, een zoeten glimlach om Ed in on do's bleeke lippen. Zijn oog rustte op De valsche bankbriefjes Na de valschmunterqen ontdekt te Brussel en in Vlaanderen, komt thans bericht, dat ook in Liraburg op groote schaal valsche bankbriefjes in omloop gebracht worden. Hier zijn het voornamelijk valsche briefjes van 20 frank zoo goed nagemaakt, dat het zelfs voor ingewijden zoo goed als onmoge lijk is, ze van de echte te onderscheiden. Het papier is nagenoeg hetzelfde van dat der echte briefjes, het watermerk is zeer volmaakt en zuiver en het drukken is zeer verzorgd. Ook de teekening en de tint laat geen foutje bespeuren. 't Is echter in het cijferen, dat de valsch- munteVszich verraden. Eerst en vooral zijn de cijfers wat grover dan die der echte briefjes en er staat geen serieletter op. Het is niet alleen op briefjes van 20 frank, doch ook op die van 1000 frank, dat de valschmunters hunne namakerskunst be proefd hebben. In het noorden en het Oosten der provincie, 't is te zeggen langsheen de Hollandsche grens, zijn talrijke valsche brief jes van 1000 frs. in omloop gebracht gewor den, Dezer dagen werd te Meclielen aan Maas een briefje in beslag genomen. Het is ook zoo de beminden die aan zijne stervensponde in gebed verzonken lagen op Gosimo, op Lau retta, op Lucretia, op Lorenzo. Thans viel de blik des* stervende op de magere gestalte in zwart gewaad, welke hem langzaam, met dralende schreden naderde. Pietro snelde hem tegemoet. Diotisalvi riep hij uit, o, had ik eerder aan u gedacht Help, red Uwe wetenschap is zoo groot misschien dat gij de macht der artsen kunt overtreffen Neri gaf geeu acht op hem, als met mag nelische kracht waren zijne oogen op den stervende gevestigd. Hij buigde zich neder over Edmondo. Een wanhopige kreet ontwrong zich aan zijne borst slechts alleen door het oor des scheidende verneembaar. Maar plotseling weqk hij terug w^pt Ed- mondo's blik nam een uitdrukking aan van naainloozen angst hij had den vriend zij ner jeugd Francesco herkend, en met boven natuurlijke kracht stoote hij hein van zich af. Medici liep hij met geweld als het ware de voorden uit zijn koel trekkende hoed u, een vijand Pietro's gunsteling wierp zich op hem, een warmen kus drukte bij op den door het gift gezwollene lippen de stem verstomde, slechts het oog sprak nog in den kus gaf Edmondo Ber- nardeliï den geest. Toen Diotisalvi Neri zich weder oprichtte, was hij meer een lijk dan een levende. Hij is dood zeide hij meer sprak hij niet. maar wendde zich af, en wankelend als een be- goed als zeker, dat deze briefjes niet lot de uitgifte van Oostende behooren. Alles laat toe te veronderstellen dat de valsche bank briefjes in Holland gemaakt werden en dan in de Belgische grensgemeenten uitgegeven weiden. Bij ministerieel besluit zijn openbare en kostelooze leergangen van hoefsmederij inge steld in de volgende gemeenten, op voor waarde dat zij minstens twaalf regelmatige leerlingen tellen Te Antwerpen (omtrek), door M. Faes, aangenomen veearts le Bor- gerhoutte Turnhout, door M. Huynen, aan genomen veearts te Curegem (veeartsenij school), door professor Liénaux (in'tFransch) en door professor Hermans (in 't Neder- landsch)te Leuven door M. Molhant, aan genomen veearts te ThieR, door M. Van Temscbe, aangenomen veeartste Roeselare door M. Scharlaken, aangenomen veearts te Oostkamp door M. Hoste, aangenomen vee aarts te Veurne, door M. De Jonckheere, aangenomen veearts te Handzamete Gent, door M. Tavernier, aangenomen veearts te Nevelete Sint-Niklaas door M. Bosteels aangenomen veeartste Aalst, door M. Sin gelé, aangenomen veearts te Dendermonde te Hasselt door M. Strauwen, aangenomen veearts te Herk de-Stad te Tongeren, door M. Van den Bonne, aangenomen veearts te Sint-Truiden. De leergangen zuüen geopend worden in Februari of Maart 1929. Zullen tot de lessen aangenomen worden al de hoefsmeden en personen die daartoe een aanvraag zullen gedaan hebben aan den veearts belast met den leergang, dien zij ver langen te volgen. Zij zullen bq hun aanvraag een uittreksel uit hun geboorteakt moeten voegen. Zij zullen daarna een bijzondere uit- noodigiug ontvangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken en aan te zetten. Met ingang van 20 dezer is alle vergun ning tot invoer en bewijs van herkomst voorloopig afgeschaft voor goederen van Duitschland komende, behoudens betreffende de volgende Wapenen en onderdeelen automobielen en onderdeelen prentkaarten aniline-kleur- stoffen gelrokkenr-ijteplet of gegoten koper en kopermengsels buizenen koppelstukken; linnen ijzer en staal (gesmeed, getrokken of geplet) draad kabels staven buizen, behalve isoleerbuizen en de metalen buizen die verkoperd, vèrnikeld, verlood, verzinkt of vertind zijn niet bedrukte bioskoopfilms; speelgoed machines van allen aard en on derdeelen gebruikt in nijverheid en land bouw, behalve het rollend materiaal voor de spoorwegen, die met smal spoor uitgezon derd motorrijwielen en onderdeelen wa penmunitie papier, karton, platen en films voor fotografie bruggen, gebinten en ande remetaliekekonstructiesdrukkerij-produk- ten, enkel de drukwerken bestemd voor de tabaknijverheid. Bestaat liet recht te staken? De landbou wers der Vereenigde Staten houden er eene andere meening op. na. De vier belangrijkste landbouworganisaties van de Ver. Staten lieb ben bij de regeering een gedenkschrift inge diend als volgt op de laatste gebeurtenissen welke zich op het gebied der nijverheid af gespeeld hebben. «Niet een groepeering van menschen heeft het recht den eigendom te vernietigen of te beschadigen of daartegen samen te spannen en de welvaart van het gemeenebest moet steeds den voorrang hebben op de welvaart van een stand of van een groep schonkene, verliet hij de met bloemen gesier de schouwplaats des moordszooeven nog het oord der hoogste vreugde thans van den diepsten rouw. Op dringend verzoek van zijne bloedver wanten en van het volk had Gosimo von Me dici zich teruggetrokken om zich door ver trouwde artsen middelen te laten toedienen, om de werking van het gift te beletten. In de groote zaal der benedeverdieping werd het lijk van Edmondo op een bed van bloemen nedergelegd. Het bleeke voorhoofd werd gesierd met den lauwerkrans, welke Lauretta's hand den zegevierenden zanger had moeten aanbieden een zoete glimlach lag op het tevreden gelaat. Eene menigte van kaarsen werd ontstoken grijze priesters knielden neder, om in vroom gebed de rust der ziel af ie smeeken, van den laatste der Albizzi's, die door zijne trouwe liefde had verzoend wat de haat van zijn geslacht tegen Medici had misdaan Andermaal werden de hoofden bij elkan der gestoken voor bet Mediceërspaleis. Een somber zwijgen lag over de menigte slechts met blik en gebaren sprak men tot elkander. Zoo had men reeds drie dagen lang gestaan, zich slechts verwijderende, om haastig een kort maal te gebruikenr en dan weder terug tc keeren, het hart vervult van zorg cn angst het oog van tranen vochtig want Gosimo Medici's einde naderde het einde van den koninklijken koopman; van den trots der burgers van Florence. Er was bijna een jaar verloopen sedert de Dat staat in liet gedenkschrift der Ame rikaansche landbouwersvereenigingen welke bovendien eraan gehouden aan het Congres en het Amenkaansche volk liun standpunt betreffende bet recht te slaken kenbaar te maken. Zij wijzen erop dat de stedelijke bevolking van de landbouwers afhankelijk is wat de voeding betreft. In verband met het feit dat door eene staking der spoorwegarbeiders en transportarbeiders de bevoorrading kan stop gezet worden, verklaarden de Amerikaanscli landbouwers «Degenen die meenen dat de werklieden organisaties het recht hebben te staken mee nen terzelfdertijd dat dergelijke organisaties het recht hebben de stedelijke bevolking uit te hongeren eenerzijds en den eigendom der landbouwers anderzijds te vernietigen. Nooit beeft zulk een recht bestaan. Het. be staat nu nog niet. Het is een ekonomische dwaling. Wat zou er van de bevolking geworden in het. geval waarin een plotselinge staking der landbouwers zou loskomen en weigeren zouden aan de eischen en nooden te voldoen van hen die niet bij machte zijn om levens middelen voort te brengen en zich te kleeden Onvermijdelijk zou de Amerikaansche be volking erop drukken dat de grondeigenaars en landbouwwerklieden hoegenaamd 'trecht niet hebben een dergelijke ramp over liet land rieer te halen Indien de landbouwers, die den grond be zitten en bewerken dit recht niet hebben is het dan aanneembaar dat degenen die de prod likten der landbouwers verhandelen en vervoeren dit recht wel bezitten door den nijverheid en het vervoer stop te zetten en aldus de geheele natie zonder eten te zetten? De Nieuw* Salarisregeling De legerkoramïssie heeft gisteren met alge meene stemmen het ontwen» Buyle aangeno men dat de loonen der officieren, onder of fineren korporalen en brigadiers merkelijk verhoogd. De loonen en vergoedingen toegekend aan de officieren zullenverhoogd worden op de grondslag der cijfers van 1914 De volgende regeling zal voor de herzie ning der loonen gelden. De eerste drie reeksen van 100 fr. zullen met 150 verhoogd worden; de 4e reeks met 125 de 5e met 100%; de 6e met 75 p.h. de 7e mei 60%; de 8e rnet 45%; de 9e met 30 p.h. van de 10e tot de 15e met 20% van de 15e tot de 18e met 10%. Een onderluitenant zal 6.240 fr. loon heb ben; een luitenant 7.020 fr. rnet S.580fr. maxi mum; een kapitein min. 9.360 fr. max. 10.140 frank; een kommandant 10.920 fr. ruet maxi mum 13.260 fr aan het einde zijner loopbaan een majoor min. 13.800 fr. max. 14.400 fr.; een luitenant kolonel 5.040 fr.; een kolonel 18.430 fr een generaal majoor 22.320 fr. een luitenant generaal 23.380 fr. Aan de officieren zal een kleedingvergoe ding toegekend worden. Het reglement be treffende het huwelijk zal herzien worden; de verplichtende bruidschat zal vervallen. De bijkomstige loonen en vergoedingen die zullen verdubbeld-worden. De gehuwde officier zal recht hebben 'op een tegemoetkoming voor huisvesting van 1800 fr. de ongehuwde zal 900 fr. trekken uit dien hoofde. De soldij vergoedingen en toelagen voor de onderofficieren, korporalen en brigadiers zullen herzien worden op grondslag van de sommen toegekend in 1914 De verhooging zal bedragen voor de eerste reeks van KMX) fr., 200%; voor de tweede 175 voor de derde 150% Ook de pensioenen zullen herzien worden volgens dezelfde verhouding wat betreftden militairen in dienst. De pensioenen verleend voor deze nieuwe regeling in zwang kwam zullen verhoogd worden naar verhouding mei de pensioenen verleend aan de andere Staatsambtenaren. Het ontwerp Buyl is aan den minister van Nationaal Verweer voorgelegd geworden, op deze een besluit door den Koning zou laten teekenen. Eenige dagen'later verdween hij, na vee scheidene kamers opengebroken en ten nadeele van verscheidene reizigers, in hel hotel afgestapt, voor meer dan 40.000 fr. juweelen en edelgesteenten gestolen te heb ben. De Parijzer veiligheidspolicie zette zich onmiddelfik op zoek en kwam te weten, dat de dief nabij Quévry over de Belgische grens gelrokken was. Hij was nu in 't bezit van papieren op naam van Antony M.., doch men had inlus- schen reeds vernomen, dat de kerel in werke lijkheid zekeren Van E... is «eboren le Rijsel in 1888. Zijn spoor is kunnen geveigtf worden le Brussel, Luik en Antwerpen, doch tot hiertoe kon men er nog in gelukken hem te vatten, Doodelijke val te Gent. Dinsdagnamiddag rond 2 1/2 ure bracht Henri Laroy, verblijvende in het Oud-Man nekenshuis, een bezoek aaa eenen vriend, wonende Begijnhofplaals, 28. De ouderling verSistte zich van deur en viel met het hoofd voorover in den kelder. Het slachtoffer werd na verzorging van doktor Schinkel, bij hoog dringendheid door de zorgen der policie van de 2* wijk, naar het gasthuis overgebracht, waar hij Woensdag morgend, rondt ure, aan zijne wonden bezweek, zonder tot her- zinning te zijn teruggekeerd. Een veertiental dagen geleden nam een hotelhouder der St-Roohusstraat, te Parijs, een jongeling in dienst, drager van zeer goede getuigschriften. De jongeling verklaarde zich Georges B... te noemen, 25 jaar oud, komen de van Constantine. drank aan den arglistigen Savello, het gift door zijn bloed had gemengd, hetwelk,, zoo hij den inhoud van den beker gebruikt had, in plaats van hen te deelen, oogenblikkelijk den dood tengevolge zou gehad hebben, even als dit bij den ongelukkigen Edmondo Ber- nardelli het geval geweest was. Wel is waar hadden de arisen hem veel tegenvergift inge geven en na herhaald onderzoek verklaard, dat alle gevaar geweken was maar er moest een deel van het doodelijk vergift in het bloed van don Mediceër overgebleven zijn want sedert eenige maanden was de anders ijzersterke man beginneu te sukkelen de krachtige fiere gestalte buigde zich onder den last des levens. Zoolaug mogelijk had Cosimo de zwakheid welke hem dreigde te overmannen, bestreden en er zich tegen ingezet. Met de gelatenheid eens Christens had hij de smarten des li- chaams, welken hem merg en beenen door boorden, verdragen zonder morren of kla gen. Geen trek van zijn gelaat verried, wel hij verduurde. Doch hoeveel wilskracht de mensch ook bezit, hoe gehard hij ook is, een woord van 4en Almachtige, het woord Het is genoeg 1 en hij licht onmachtig in het stof. Er was bijna een week verstreken, sedert Gosimo op weg naar zijn kantoor, door een hevige koorts aangevallen, in een stortteen bew usteloos op zijn leger gedragen werd. Alk- kunst der artsen vermocht niets, tegen de hardnekkigheid der smarten, en met on beschrijflijke ontsteltenis vernam het volk LA NATION BELGE Dat Brusselsch blad schrijft het volgende over de Vlaamsche kwestie Het recht der Vlamingen, bij middel van hunne taal op te klimmen tot de hoogste d sporten van het onderwijs, is volkomen. Evenzeer als het eene drogreden is te be- weren -dat eene taal rechten kunne fcebben, als een soort van zedelijken persoon kunne aanzien worden, evenzeer is het ze- ker dat vier miljoen burgers die dezdfile taal spreken in een land van acht miljoen inwoners (7 miljoen zou juister zijn) het recht hebben aan den Staat de inrich- ting te vragen van een volledig onderwijs. La Nation Beige erkent dus ten volle het recht der Vlamingen, 't Is het eenige, wat iemand die met gezond verstand begaafd is, doen kan. Het blad is daarom niet Vlaamschgeziod. Het recht der Vlamingen moet wel klaar- blijkend en onomstootbaar zijn, opdat men schen, die zeiven geene Vlamingen zijn, en die meestal niet gelezen worden door vrien den der Vlammgenrechten. zoo uitdrukkelijk het recht der Vlamingen erkennen. 't Is 't aanstippen waard Twee stoomers op de Schelde gestrand Da Russische sloomer Nova Zembla komende van Huil, en de Belgische stoomer Sierra Leone komende van Rotterdam, beiden in bestemming voor Antwerpen, zijn ter hoogte van Borssele op de Schelde ge strand. De twee schepen konden zich na veel moei te terug loswerken en hunne reis voortzetten. Eene aanvaring De Engelsche stoomer «Pendrayon Castle» welke Vrijdag laatst Antwerpen verlaten had in bestemming voor La Havana, is moeten terugkeeren, toen hij zich reeds in volle zee bevond, daar de slechte hoedanigheid der kolen niet toeliet eene voldoende pressing te hebben. Ter hoogte van Borssele is het schip in acnraking gekomen met den Russischen stoomer Claudius Anlaynon komende van Buenos Ayres, in bestemming voor Ant werpen. Beide schepen werden nog al erg bescha digd. Het ongeval is te wijten aan den schielijk opgedaaeden mist. van Florence, het doodelijk gevaar, waarin de edelste der burgers vorkeerde. Van dat oogenblik af, was het plein voor Medici's paleis aanhoudend met menschen gevuld. De heelkundigen hadden Cosimo's toestand als hopeloos verklaard, en hij zelf beschouwde, zich als een stervende. Zoodra hij weder tot bezinning was gekomen, was zijn eerste werk, de heilige plichten der Kerk te vervullen, en ieber dragelijk oagen- blik, dat de vertereude koorts hem gunde, benutte hij tot vroom onderhoud met den eerwaarden bisschop Gentilis von Urbino, of lot regeling der aangelegenheden der repu bliek en van zijn huis. Dichter dan ooit omringde het volk van Florence heden, in de stilte van den eerbied, welken het sterfbed den mensch inboezemt, het paleis van den koninklijken koopman. Het bericht had zich verspreid, dat des nachts de krisis was ingetreden, en do dood van Cosimo nabij was. Elk oogenblik kon zijne ziel opgeëisclit worden, om voor den troon des Almashtigen le verschijnen. Als eene familie, die hel naderend schei den eens goeden vaders afwacht, omringden de Florentijnen. in plechtig stilzwijgen, het machtige gebouw. Niels dan vragende fluis terwoorden of gesmoorde jammerklachten waren hoorbaar. Slechts nu en dan'ontstond er eenige beweging, wanneer zich hoven aan het venster het bleeke, smartvolle gelaat van den jongen Lorenzo vertoonde. Men beklaag de de ondergaande zon, maar men begroette het opgaande morgenrood.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1