ar Van Grootvader tof Kleinzoon Verkoopprijzen van hel Visesch Di uillavering m Wilhelm II. Hst HollaodscHelpcii verdrag. Zaterdag; f Februari 1920 Rond Artikel 310. Meel- en Broodprijzen. Het gevaar der obussen Spoorwegrljtuiaen «ocrdamasallesc XXVI' JAARGANG NUMMER 44 Kerkstraat, 9 en 22. Aalst. Tal. 114 D A G B L A. 33 7 CENTIEMEN Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich le wonden lot het Agentschap IIavas, 8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapsiöe, Londen. Uitgever: J. Van Nüffel-De Gendt H. Pepinus Zon op7,00, onder 5,27 Eerste Kwartier den 26 De Socialistische Coöperatieven van Char lorei willen aan hun personeel beletten fn werkstaking te gaan Het verbond der socialistische coö peratieven van Charleroi, is Zondag vergaderd, om te beraadsiagon ovor don toestand verwekt door de werk staking uitgebroken in de maalderij aldaar. In de socialistische Journal de Charleroi verscheen een verolag over die vergadering, waaraan wij het vol gende ontleenen De vergadering hield zich ook be zig mot het geschil opgerezen in de maalderij en dat zich zoits dreigt uit te breiden tot de socialistische samen werkende bakkerijen. <i Wij zuilen noodzakelijker wijze op die brandende kwestie moeten te rug komen, namelijk, te weten, het personeel onzer coöperatieven, dat steeds hooger loonon won dan in soort gelijke inricktingon botaald werden, het recht heeft hel syndikaal wapen 'tis te zeggen, do werkstaking, te ge bruiken om zijne eischen door te drijven. n Desyndikalo werkingheeftslechts waarde, door het gebruik dat men er van maakt. Dat is eene waarheid wel ke zal moeten gezegd worden, zelfs op gevaar af de gevoelens van eonigo troiuve gezellen die met al te goede inzichten bezield zijn om er misbruik van te maken, te kwetsen. Wanneer mon rijpelijk overweegt, ziet men klaar en duidelijk den toe stand in, welke zou ontstaan, én voor onze coöperatieven, én voor de syndi- ltaton zelf, door het feit van eeno vroegtijdige onbezonnen werking. Wij moeten hier de moedige houding van onzen vriend Van Wal leghorn aanstippen, die alhoewel werkman zijnde, niet aarzelde, to zeg gen, dat zulke syndikale working van haar doel afwijkt en eone verkeerde haan opgaat. u Wij herhalen hot, de kwestie is zeer kittelig en voreischt eene oplos sing. n Daaruit blijkt, zoo schrijft do Libre Belgique dat voor de socialistische leiders, het stakingsrecht een heilig recht is, steeds goed om uit te buiten wanneer zij or niet door lijden, doch dat hutcefi sakkersch recht is, dat dient bestreden en moet afgekeurd worden, van zoodra het hunnen win kel zou schaden. Hot incident, alhoewel zeer ken schetsend, is nochtans niet nieuw. In de Brusselsche werlcerskringen heelt men nog niet vergeten, hoe eenige jaren geleden, de brooddragers van hut Maison du Pouple, van Brussel,in verhooging' geweigerd werd. Niet al leen werden zij dadelijk door het be- f53' vervolg.) Hen verloor liet zekere gel waai behield de blijde hoop. Door liet gewoel van het volk, sloepen in onoogelijke burgerkleeren, in lange, wijde mantels en nauw- om het hoofd sluitende kap pen, twee mannen. Niemand sloeg acht op hen niemand zag do zonderlinge uitdruk king op hun gelaat. Pilti, fluisterde de eene, terwijl hij den ander aanstootte Neri, was het antwoord. Daarna bleven zij dicht bij elkander tot dat zij een ver vooruitspringend portaal bereikt hadden. Een nis in hetzelve verborg hen, voor het oog en oor van een of auder nieuwseic-rig of toevallig luisterraar. Brengt gij mij eene goede tijding, Ne ri vroeg Lscca Pilti haastig want een der verklecden, was de rijke Patriciër, terwijl de andere Diotisalvi Neri, de gunsteling van Pietro Medici was. Is het waar, dat de uren van den ouden getold zijn dat zijn toestand hopeloos is? Het is, zooals gij zegt, Signor, antwoordde Non eren zachtwellicht noemt Pietro Me dici zien reeds met hel aanbreken van den dag, tiet hoofd der Signoria van Florence. Hij zal tiet uiet tang zijn, die lafaard riep Pilli. luider, dan de voorzichtigheid raad- raadzaam maakte. Ik reken op uwe hulp Ne ri- Zoolang de oude leefde, durfde ik mij met roeren hij was zoo sluw als een vos «i geen mijner bewegingen ontging hein stuur der bakkerij vervangen doch, hunne namen werden in den rooden Moniteur afgekondigd en zij werden als verraders van de partij en van de demokratie uitgescholden. Ook elders nog zijn voorheeldon ge weest... Wellicht zullen wij binnen kort ver nemen, dat het noodig is artikel 310 te behouden, doch alleenlijk voor het personeel van de socialistische coöpe ratieven. Een ministerieel besluit. Artikel 4. De maximum-verkoopprijzen van het meel oftïcieele waar worden vast gesteld als volgt Gebuild meel aan 75 t. h., 139,75 fr. per 100 kgr.; gebuild meel aan S2t.h., 109 fr. per 400 kg.; ta;wemeel (niet gebuild), 99,70 fr. per 100 kg, Art. 2. - Op deze prijzen zal door tus- schenkomst der samenwerkende Maatschappij der Belgische molenaars eene som van 4 fr. per 100 kg. meel terugbetaald worden aan de bakkers, die zullen kunnen bewijzen dat zij aan hun werklieden een normale bezoldiging of loon, gegrond op de hiernastaande mini- mumcijfers betaald hebben 1. Voor de werklieden en leerjongens zon der kost of insvoning Leerjongens 14 j. oud ten minste fr. 0,80 p.u. 1,00 1,25 1,50 1.60 1,75 2,00 Werklieden 20 jaar oud en meer 2. Voor de werklieden en leerjongens met kost en inwoning Leerjongens 14j. oud ten minste fr. 40 p.m" 15 16 17 18 19 00 70 85 HO 140 175 Werklieden 20 jaar oud en meer De vrouwen zullen hetzelfde loon als de mannen genieten. Art. 3. Het meel onder 75 t. h. gebruikt bestemd voor bijzondere nijverheden zooals -ée-besefmU- en-pasteibakkerijen, de peper- koekfabrieken, de voedingsdeegfabrieken, enz. zal berekend worden legen prijzen vast gesteld voor elk geval, rekening houdende van den graad van builing en van het ver bruik waarvoor het bestemd is. Art. 4. De voortbrengselen waarvan de fabrikatie aan de bakkers toegelaten is, zijn de volgende 1° Huisbakkenbrood 2. gewoon witbrood; Platbrood plattekoek» en fransch- brood die maar van het wit verschillen door den uilwendi en vorm en de manier waarop zij gebakken worden 4. buitenge woon brood, uitgelezen en luxebrood, of brood in den handel nog andere namen dra gende, in de fabrikatie derwelko andere bestanddeelen als meol, gist, water en zout gemengd zijn. Art. 5. Hel huisbakkenbrood en het wit brood moeten verkocht worden met gewicht van 500 grammen, 1 kgr. of een veelvoud van 1 kg. Hetplatbrood c-n de plaite- koek moeten verkocht worden met gewicht van 900 grammen of een veelvoud van 900 rammen. Art. 6. De maximum verkoopprijzen van het brood worden vastgesteld als volgt A. Huisbakkenbrood gebakken met meel ge-' build aan 80 t. h., 1 fr. de kg. (nagezien gewicht) b) witbrood gebakken rnet med gebuild aan 75 t. h., 1,25 fr. de kg. (nage zien gewicht) c) volledig brood gebakken met meel niet gebuild, 93 centiem de kg. (nagezien gewicht) d) Platbrood en platiekoek gebakken met meel gebuild aan 75 t. h., 1.89 fr. de kg. zijnde 1.25 fr. het broodje van 900 grammen volgens vast gestelde» regel. Een ministerieel besluit van 16 Februa schaft de tot nu toe in voege zijnde normale prijzen at en vervangt deze door de volgende; A- RunsltileesGh. Braadvleesch, zonder uieeoeufr. 12.50 de kilo met beenen 10.00 Sloofvleesch, 9.00 Kookvleescb, 6.50 Gebak, 9.00 Ongesmolten vez» 5.00 Gesmolten vel, 7.50 B. PaardenvSeesch. De verkoopprijzen van het bealuil Oktober 4919 blijven aisvolgt Beafsteak en roslbeaf fr. 6.00 de kilo Karbonade, 5.00 Boulie en schenkel, s 3.50 het was alsof een argus ieder mijner schre den bewaakte. Zelfs het opstellen van zijn standbeeld in het paleis Pitti vermocht hem niet te verblinden, en. onder den vorm van vriendschap, toonde hij mij telkens zijne klauwen, bereid mij aan te vatten bij de ge ringste poging, om mij te verzeilen tegen ziine dwingelandij, waarmede hij volk en adel in zijn macht hield. Maar nu zal het an ders worden .Pietro is een lafaard, Lorenzo een knaap. Uit is het met het grootste ge slacht, Medici Luca Pitta, zal over het wel en \yee der republiek beslissen, en Diotisalvi Neri zal de eerste raadsman zijn, Laat mij uit het spel 1 antwoordde de geleerde kort niet om u te dienen, niet om lage eerzucht te voldoen, voeg ik mijne han delingen naar uwe wenschen en speel den verrader. Of denkt gij, dat het mij eenige moeite zou kosten, van den goedhartige» Pietro goud en eer te verkrijgen, veel meer dan uwe karigheid, uw wantrouwen mij schenken zou. Als ik werk om Pietro von Medici als hoofd der republiek te doen .al len, om het volk tegen hem in te nemen, dan heb ik daarbij een bijzonder doel. 01' l.uca Pilti zich den eerste van Florence noemt, of een ander dal is mij om het eren maar Pietro Medici uietDoch ga nu ran hier, ervolgde hij op milderen toon, men mag ons niet hij elkander zien ondanks onze verkleeding kon het wel eens kwade ver moedens wékken. Zoodra er iet. van gewirht oorvalt, ontvangt gij bericht. Docïi, een raad wil ik u geven overhaast u niet, Luca Holland zou nu toe!'. geneigd zijn den gewezen keizer weg t8 zenden Uit den Haag wordt gemeld dat de tweede nota der verbondenen, op de Hollandsehe regeering: eene onaangename verrassing en een zichtbaar ongemak hepft veroorzaakt, Men verwachtte zich aan eene wel vêrzoe- ningssjezindc nola, doch de strenge cn vaste bewoordingen en de kooge toon waarin de nota is opgesteld, heeft het hollandsch gou vernement overhoop gezet. Tot hiertoe is de nota nog niet in haar geheel aan de bladen medegedeeld geworden. Deze kunnen dan ook slechts uittrekselen geven., welke aa-n het Hollandsch publiek slechts een onvolledig gedacht geven van de nota. De indruk in gouTerneraenteelc en poli tieke kringen verwekt, is, zoo veel te grooter daar de nola onderteekend is door M. Lloyd George en dat zij door den Engelschsn gezant in Den Haag rechtstreeksch aan den eersten minister overhandigd werd. Eerst en vooral blijkt reeds duidelijk, dat het onwaar is, dal alleen Frankrijk op de uitlevering en vervol ging van den gewezejj keizer aandringt en dat er niet de minste oueenigkeid lusschen Frankrijk en Engeland beslaat. In bevoegde Hollandsehe kringen is men van oordeel, dat Holland ten slotte zal toe stemmen m de vraag der Entente. Willem II zou niet naar Hollandsch Indië overgebracht worden, alwaar zijne aanwezigheid en zijne kuiperijen, de Hollanders zei ven last zouden kunnen veroorzaken. Het eiland Curayas schijnt beter geschikt le zijn om desgevallend als verblijfplaats voor den gewezen keizer te dienen. Nog doodelijke ongelukken. Cyriel Vansteenkiste, oud 37 jaar, en zijn schoonbroeder, Jozef Wittouck, beiden wonende te I/.egem, waren naar Zonnebeke gegaan om er koper en lood op le zoeken. Rond 11 1/2 ure had eene ontploffing plaats; Jozef Wittouck werd door stukken ijzer op het rechterbeen getroffen, waardoor hij lichte wonden bekwam. Toen hij van den schrik bekomen was, ging hij eenige meters verder, en vond daar liet verminkte lichaam van C. Van Sleenlciste, waarvan de voelen waren afgerukt en het hoofd gedeeltelijk was afgeslagen. Toegesnelde personen brachten het lijk naar de gendarmerie, vanwaar het Dinsdag Pitti. Langzaam moet de lont glimmen, door welke het Medicicërsgeslacht in de lucht zal springen. Wees voorzichtig, dat niet dezelfde hand instort, wat zij eerst met zooveel zorg en moeite heeft opgebouwd. Een half jaar lang moet Pietro nog de voornaamste der republiek zijn opdat hel volk goed het on derscheid kan leeren lusschen vader en zoon en dat zal gebeuren want hij zal handelen naar mijnen raad. Het naderen van eene groep burgers, die doelloos, in ernstig onderhoud naai het por taal opwandelden, maakte een einde aan het gefluister der beide donkere geslallen zon der afscheidsgroet verwijderdo Neri zich van zijn gezel en baande zich eenen weg door de menigte. Somber lachte hij bij zichzelven. Denkt gij mij te lokken, rijke man fluisterde zijne lippen. De haat laat zich uiet omkoopen of verblinden. Gij houdt mij voor uw werktuig, maar gij zijt hel mijne, dat ik beweeg, zooals hel mij het beste voorkomt om mijn doel te bereiken. Ik kon hem vroeger stellen, den onoverwinnelijken haat, tegen den moorde naar mijner zuster. Ik kon hem een dolk door het hart steken, cu hem in de ooren fluiste ren Dit liebt gij van den broeder Van Ma rietta Want den eed, welken ik Edmondo gezworen heb, is nietig geworden op het oogenblik da't zijn oog zich sloot. Maar, ik kan er niet toe komen. Het ia alsof de blik des dooden mijn arm met lamheid slaat. Niet mijn arm zal het volbrengen, en toch, Pietro, doodsangst zal u overvallen, de angst van naar Izegem werd overgebracht en Woensdag ter aarde besteld. Cyriel Van Sleenkiste was gewezen soldaat, gehuwd en vader van een kind. Een inwoner van Zandvoorde, de 62- jarige Jules Coudnen, was mol eene kar naar het front gereden, om er obussen, granaten, lood en koper op te zoeken. Bij het terugkeeren ontplofte Jheel de boel met het gevolg dat de man letterlijk aan stukken gerukt werd. EEN EN ANDER. De president van den Board of Trade verklaarde in liet Engelsch lagerhuis, dat de invoer van Duilsch speelgoed, in de maanden December en Januari 1.1. 102,507 pond slerl bedroeg, 't is te zeggen 2,112,675 fr., het pond aan 25 fr. gerekend. 2,112,675 fr. voor twee maanden, en voor speelgoed alleen Men ziet dat de patriotische en anti duitsche gevoelens der Engelschen niet luide spreken, wanneer ér kwestie is van er munt uit le kloppen In een blad stond de/e week te lezen dat de Minister van financiën schat dat de bekistingen van allerlei soort eene som van 736 miilioen zullen opbrengen. Maar de gezamenlijke jaarwedden van het personeel der ministericn van Spoorwegen, enz.. Kunsten en Wetenschappen en Gerecht gaan met 650 miilioen weg. Er blijven geene 100 miilioen over voor al de andere ministeriën te samen, waaronder het ministerie van oorlog, dat alleen verschei dene honderden millioenen opslorpt, al heb ben onze piotjes het niet al le bont, voor wat eten en solde betreft. In de bespreking der begrootingen in de Kamer zullen we misschien wel te weet ko men, onder hoeveel personen al die miljoen- tjes verdeeld worden EEN WOORD VAN FOCH, Bij eene voordracht te Namen gegeven door luitenant Van der Straeten, haalde deze volgend anek- dootje aan van Maarschalk Foch. Het was in De Panne, bij de aankomst der Belgen aan den Yz.cr, in 1914. De Koningin vroeg aan Foch die met zijns divisie in Vlaan deren aangekomen was Denkt gij dat de invaller tot hier zal komen Ik geef u mijn woord, dat hij hier niet geraakt. Dan kunnen wij ons hier inrichten De Panne is een schoone naam, eene panne duurt nooit lang en men kan altijd terug ver. trekken In September 1918 keerde Foch als gene ralissimus naar Vlaanderen terug en zegde tot de Koningin Mevrouw, gij zult Uherinneren dat eene panne nooit lang duurt. Men kan steed; terug vertrekken. Het oogenblik is daar Ingevolge de beslissing van den Heer Mi nister van Spoorwegen oniderijtuigafdeelin- gen voor dames alleen weder in te stel en, hebben de betrokken statiën bericht ge kregen in elke klasse van rijtuigen, volgens de behoeften der reizigers, dergelijke afdee- lingcn in le richten. Deze afdeelingen voor dames alleen zullen zooveel mogelijk in het zeifde rijtuig of in aan elkaar gekoppelde rijtuigen vereenigd wor den, in de nabijheid van den foergonwagen waar de lioofdlreimvacliter zich ophoudt. Deze agent zal aldus op doelmatige wijze mee kunnen toezicht oefenen op deze rijtuigen. lil afwachting dal gedrukte etiketten ge reed zijn, zal liet statie- en treinpersoneel de noodige opschriften aangaande deze inrich ting met de meeste nauwgezetheid te doen toepassen. De brandkofferdieven aan 'twerk TE AUDENAARDE De goldkoffer van een notaris opengebroken Stoutmoedige dieven zijn Woensdag nacht na over de muren van verscheidene hovingerk geklommen tc zijn, op den koer van notaris- De Temmerman, terecht gekomen. Daar sneden zij eene ruit van de keuken uit en drongen langs de opening binnen. Spoedig hadden zij het bureel bereikt, al waar zij dadelijk den brandkoffer aanvielen. Zij boorden gaten aan de vier hoeken van het woordenslel, namen dan geheel het se kreet uiten konden er bij middel van bijzon dere werktuigen in gelukken, het slot t& openen. De schurken stolen voor 130 tot 440,000 fr. allerhande beurswaarden, alsook eene, som van rond de 30,000 fr. in bankbriefjes. Het gouden en zilveren geld hebben zij in hunne haast laten liggen. De diefte werd eerst Donderdag morgend vastgesteld. Spoedig waren policie en gendarmen ter plaats, die een eerste onderzoek openden. Talrijke voetsporen werden waargenomen, zoodat de dieven met verscheidenen moeten geweest zijn. Het parket van Audenaarde is ter plaats geweest. Uitleggingen van minister Hymans en Staatminister Segers in de Commissie van Buitenlandschs Zaken. Donderdag morgend om half tien zijn de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat, onder voorzitterschap van M. Bruuet, bijeengeroepen ten einde het Belgisch-Hollandsch verdrag te onderzoeken. Waren aanwezig MM. Hymans minister van buitenlandsche zaken Segers, minister van Staat, Belgisch afgevaardigde voor de onderhandelingen le Parijs; Anseele minister van openbare werken de Favereau, voor zitter van den Senaatd'Ursel, Speyer, de Sacdeleer, Lafontaine, Digneffe, Bergmann, senateurs; Woeste, Cartonjde Wiart, Fischer Helleputfe, Hnysmans, Winamly, Bouchery, Gilles de PMichy ;|Buisset, Neujean, Rovers, Hubin, de Sélys- Longchamp, i'roclet, Pié- rard Branquartde Wouters d'Oplioter, volks vertegenwoordigers. M. Hymans opende de vergadering mei eene korte schets van de drie verdragen, die in 1839 werden gesloten tusschen Holland en België eenerzijds, tusschen dc vijf mo gendheden, die België's onzijdigheid waar borgden en Holland anderzijds en ten slotte tusschen gemelde vijf mogendheden en België. Uit de onderhandelingen die gedurende zes maanden te Parijs gevoerd weiden zijn. zoo zegt de minister van buitenlandsche zaken, economische of, zoo men wil, beschik, kingen betreflende de waterwegen voortge komen. Deze schikkingen mag de regeering, de uitvoerende macht, teekenen. Zij legt ze echter voor aan de commissie van buiten landsche zaken alvorens ze le onderwerpen aan het parlement, dat mag bekrachtigen of verwerpen. Het gansche politieke vraagstuk blijft open onze internationale status, de kwe-stie van onze veiligheid blijven voorbehouden. Daarover zullen andere schikkingen, andere overeenkomsten getroffen worden. Met wien, met Holland of met de bondge- nooteo Dat heeft M. Huvmans, voorzoo ver de pers iets kon vernemen, niet gezegd. Daarna kwam M. Segers aan het woord, die gedurende twee volle uren, in breede trekken, het verdrag aangaande de water wegen toelichtte. Zooals gezegd werd heef» zonder bescherming, prijsgegeven te zijn, aan de woede van een verbitterd volk, veria door de edelen, uws gelijken. Ik wil den grond onder uwe voeten weg graven den grond waarop het Mcdiceërshuis zich telkens weder oprichtte, waarop het wortel schoot, namelijk de liefde des volks, en komt gij levend uit den storm, welken tegen u losbarst, dan zal uw leven u eene aanhoudende kwelling zijn, bij de herinne ring aan hetgeen uwe voorvaderen, met zoo veel moeite en inspanning hebben verworven en wat gij in do kinderachtige zwakheid voor uw geslacht hebt verspeeld Hij staakte zijne alleenspraak, want er ontstond beweging onder de meuschenmassa. Alles zag op, naar het balkon van het ge bouw, welke glazen deuren geopend werden. Eene hooge, eerwaardige priestersgestalle vertoonde zich, elk kind binnen do grenzen der republiek kende hel milde goedige gelaat van den bisschop Gentilis von Urbino. Men had het gegons eener vlieg kunnen booren, zoo stil als het was. Dc priester trad aari hel kunstvol gesmeede hek van het balkon cn sprak met smarlelijk bevende slem Volk van Florence verhef we gebeden, uwe smeekingen tol God Een edel man gaat hot tijdelijke met het eeuwige verwisselen. De engel des doodsstaat aan de sponde van Cosimo dé Medici. Als op een teeken zonk de geheele menigte .op de knieön, honderd en nogmaals honderd handen werden omhoog geheven, als wilden zij den stervenden het scheiden beletten, Midden onder hen verhief zich eene donkere gestalte,'t was de gestalte van Diotisalvi Neri. Tot aan het hoofd onder een donker flu weel dek lag Cosimo di Medici op zijn sterfbed neder. Degloeiende koortsen waren raeds gevlucht voor den naderenden dood, de hevi ge pijnen waren geweken, helder en klaar was zijn blik, kalm en vriendelijk zijn gelaat in welke bleeke trekken de onverbiddelijke dood zijn zegel reeds had gedrukt. Er heerschte eene groote eenvoudighsid in de slaapkamer van den Medicieër, alwaar de groote man weldra den eeuwigen slaap zou ingaan, geen spoor van den rijkdom des be zitters was daar te vinden.. De eenige kost baarheid, welke men er aantrof was een kunst vol gesneden kruisbeeld dat tegenover zijne sponde hing, zoodat hij er onophoudelijk den blik kon op vestigen. De zijnen knielden voor zijn bed. Lanretta Orsini en hare dochter Lucrelia, de verloofde van Lorenzo, hadden «iah bij ben gevoegd. De artsen hadden zich teruggetrokken, hier konden zij niet meer helpen, ook de bisschop had zich verwijderd, om met het verzamelde! volk te bidden, alvorens hij den scheidende de laatste woorden van troost toesprak, de familie Medici, was alleen, met hahr ster»i vend hoofd. Heete tranen vloeiden over Die- tro's aangezicht, terwijl zijne gade aan 't voe teneind van 't bed in stil gebed op de kuieëa^ lag, als uit steen gebeiteld vertoonden zichi buitendien de harde trekken van Lorenzo slechts nu en dan was daarin een vluchtige smartelijke beweging zichtbaar. (Verv.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1