DE PAUS EN BELGIE Van Grootvader tot Kleinzoon Onder-Luitenant Fritz PAFE Kristen Synflikaat der Y. P- T T. Z. Suikerkwestie De muni&ièontploffirigen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 ID .A. Gr XXVI» JAARGANG NUMMER 45 BLAD *1 O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aelst, zich te venden tot hot Agentschap Havas, 8, MartelaarpJein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 1^5, Cheanside, Londen. Mgr Hoylenbisschop van Namen, de vaderlandscho prelaat, wiens op treden onder de besetting de bewon dering van al zijn landgenooten af dwong, beeft, naar aanleiding Van den Vasten, aan de goloovigen van zijn bisdom een merkwaardigen herderlij ken brief gezonden en do waarbeden, die er in voorkomen, dionen algemeen verspreid te worden. De bisschop van Namen komt, met denzelfden moed als bij optrad tegen do. vijanden van bet land, op tegen een hunner adatorkens, 't is te zeggen tegen de atmosfeer van wantrouwen, welke onze gewezen verdrukkers bier onder de bevolking tegen de inzichten van den Paus in het leven hebben geroepen. Do Belgen vergetor. maar al te zeer dat zij jaren lang bijna anders niets gelezen hebben dan wat het de bezet ting geliefde bun te laten lezen en zij weten niet tot welke mate de geest aldus vergiftigd kan worden. Na don afloop der bezetting is dit wantrouwen over de inzichten vau den H. Vader behendig uitgebaat gewor den door do vrijmelselaarspers, die nog allo dagen voorlgaat mot bot werk voort te zetten, dat de Moffen waren begonnen. Zoodus, wat onze vijanden ter hun ner verontschuldiging in de wereld zonden, den indruk weiken zij teweeg brachten over onvriendelijkheid voor België van wege don Paus, dat moet nu blijven dienen voor de vijanden van het geloof, om do katholieken op een dwaalspoor to brengon. Zijne Eminentie, cardinaal Mercier, hectt reeds op bet onrechtvaardige van dezen veldtocht gewezen en Mgr. Heylen komt nu op zijne beurt do ge- loovigon waarschuwen tegen deze verderfelijke strooming, waarvan ieder verstandig katholiek toch den batelij- kon ondergrond moet inzien, en waar van hij vooral het valsch verdacht niet uit het oog mag verliezen. De bisschop van Namen herinnert dan ook te recht wat de Paus in 't al gemeen is voor de Christenen, wat hij in 't bijzonder is voor België en wat bij voor do Belgen gedaan beeft, en. wat wij, ten slolte, als geloovigen aan den Opperherder zijn verschuldigd. Monseigneur berbinnort er aan dat de Stichter der Kerk niet alleen in ons midden is willen blijven door de instelling van bet H. Sacrament, maar ook door de aanstelling van Zijnen plaatsvervanger, in den persoon des Pausen, die voor ons de hoogste macht op aarde blijft. Indien het betrouwen in den H. Vader geschokt wordt, wat bet doel van de vijanden van ons land was en nog bet het doel der vijanden van ons geloof is, wordt het gebouw der Kerk zelf bedreigd, en alleen kortzichtigen en van hunne verantwoordelijkheid onbewusten kunnen dat niet inzien. In de praktijk moedigt Mgr. de bisschop van Namen zijne dioceanen aan, voor den Paus te bidden en niet achterwege te blijven in da ondersteu ning der liefdewolken van den II. Vader, die beter dan wie ook weet, welke do behoeften der Kerk zijn en wie zs 't meest noodig beeft. België heeft zich in den loop der eeuwen en in alle omstandigheden onderscheiden door zy nen eerbied voor en door zijne gehoebthaid tegenover den II. Stoel. Nooit gelukteeriemand in deze gevoelens aan bet wankelen te brengen en het herderlijk schrijven van Mgr. Heylen hoeft geen anderdoel dan de geloovigen in België aan to zetten zich, zoomin door vijanden als door dwazen, op den verkeerden weg te laten leiden. Op bet oogenblik dat Frankrijk de betrekkingen) mot bet Vatikaan terug gaat aanknoopen, vinden de vijanden van den Paus zich meer beschaamd dan ooit en zoeken zij, bier in België, onder de Katholieken da gehechtheid aan den Vader der geloovigen te on- dermijno. Het antwoord moet zijn meer lief de, meer verkleefdheid, meer aanslui ting dan ooit, zooals onze bischoppen bot vragen on zooals onze plicht het gebiedt, tot spijt van wie 't ber.ijut en opdat de listige plannen van den te genstrever op eeno ellendige misluk king zouden uitdraaien. ZIJNE WERKING Van bij zijn ontstaan heeft hel Kristen Syndicaat'bewijzen gegeven van zijne groo te werkkracht- en Heide voor de agenten van de V. P. T. T. Z. In de laatste tijden behaalde dit Syndi coat oen reeks prachtige overwinningen die van de grootste draagkracht zijn voor de Toekomst. Niet alleen behaalde het. de prachtige ever winning op 9 Januari 1920; maar het nam do belangen van verschillende categorien in handen, had onderhouden met Minister Poul let on behaaldo op H Februari op de lijn Mechelen Ternezen een opslag thuis van 2 (54* vervolg.) De weeke ziel des zoons, welke zich in eone tranenvloed kon luchtgeven leed minder dan de kleinzoon in zijn Stranenlooze smart. Reeds eeni- en tijd had de zieke onbeweeg lijk gelegen, als was hij reeds aan de aarde ontnomen. Nu echter sloeg hij dc oogen op. Een hemelsche glimlach speelde om zijne lippen en met zoele stem fluisterde hij Kinderen, dierbaren, vaart wel l Onbescbrijvclijk was de indruk dezer woor den. Terwijl dc vrouwen en Pietro in luid snikken losbarstten wierp Lorenzo zich wan hopig over het bed van zijnen grootvader. Gij zult niet sterven, grooten Mediceër riep ïhij met luide, vertwijfelende stem al moet ik met den dood worstelen, om den heerlijken buit, welken hij eischt, totdat de laatste spier mijner arm is verlamd, ik laat u niet gaan, ik wil het niet toestaan Een weemoedig en toch bijna trolsch lachje vertoonde zich op het gelaat von den ster vende Medici met inspanning legde hij den door de ziekte uitgeteerde hand op het hoofd z'gns kleinzoons. Mijn jongen, zeide hij met het noodlot kan geen sterveling worstelen onze macht wordt vernietigd door een wenk des Allerhoogsten. Mijne minuien verloopen als hot zand van den zandlooper. Verzoend met God, die mij genadig moge zijn, wil ik mijne laatste oogenblikken gebruiken om nog een enkel woord te spreien tol u, Pietro, mijn zoon, tot u Lorenzo, mijn dierbaren kleiuzoon. 'franken per dag voor de ongeschoolde werk lieden alsook een nieuwe loonrooster en de dienstregeling. In de loonraad verdedigde het K. S. de be langen van onze meest benadeelde agenten. Om aan onze vrienden van Aalst en om streken de gelegenclheid te geven kennis te nemen van de werking en streven Van het K. S. belegt de afdeeling Aalst in zijn lokaal Zvvitserscü Bierhuis. Kerkstraat Aalst; een dezer zondagen eene groote algemeene verga dering voor al de handen eri geestersarb'ei ders van ons departement. De heeren Van den Evnde en De Smet zul len het woord voeren. Allen op post 111 Vader en kleinzoon knielden aan het hoofdeind van bet bed neder, laatste woorden zullen in mijn hart gegriefd zijn, als in steen of metaal, zcide Lorenzo, met ge smoorde stem. Met moeite richtte Cosimp zich op, ïn het begin klonk zijne stem mat en toonloos, doch zij werd hoe langer hoe helderder het was alsof de laatste vonk der levenskracht haar bezielde. Hoor mij, Pietro en Lorenzo, begon hij, tot u sprekende, spreek ik tot het toekomstig geslacht der Medici's, mijne volle liefde, mijn vollen zegen er over uitstortende tot in de verste tijden. Lange jaren heb ik aan het hoofd van den Slaat gestreefd voor zijn wel zijn en bloei; menige teleurstelling heb ik ondervonden menige hoop werd bedrogen menig geloof, op het welke ik gebouwd had als op eene rots, viei in als een zandhoogte. Maar alle herinneringen, aan de droefheid, welke ik heb ondervonden, verdwijnen voor de oneindige liefdé die mij gelukkig maakt. Op uwe schouderen leg ik stervende mijnen last. Volg den weg, die ik u heb bereid I Doornénhekken zullen hem versperrenmaar vertreedt dezen en heerlijke rozen zullen u tegengeuren Zaait liefde, mijne kinderen, cn gij zult liefde oogsten. Doet niets in de eenzaamheid, zelfs niets in bet binnenste van uw paleis, waarover gij u zoudt schamen indién het volk van Florence getuige ware van uwe handelingen Weest genadig, tegen de dwalenden, en berouw hebbenden, maar onverbiddelijk tegen de verstokten. Ntel op staal en ijzer der soldaten zult gij steunen, en onrechtvaardige zaken want staal en ijzer Vooruit vindt het noodig eenigen uitleg te geven over de schaarschheid van suiker en op de rantsoeneerhtg die noodig is bevon den. De Belgische toidienst liet toe, dat reizi gers die naar Frankrijk gaan een kilo of twee suiker meenemen. Op «enen enkelen trein deed de Fransche douane tol betalen op 12CO kilos suiker. Op die manier kan men schat ten dat er 10.000 kilos suiker per dag in Frankrijk binnengebracht werden. Goed Laat ons eens rekenen I 10.000 kilos is 10 ton per dag; 100 ton in 10 dagen 1000 ton in 100 dagen of meer dan 3 maanden, dat maakt 1,300 ton in de vier maand dat do suikerfabrikalie verleden jaar begonnen is. 1300 ton is 1.3Q0.000 kilos of ougeveer 1/6 kilo of 166 grammen per Belg. 'zij een gewillig vierendeel en half. Neen 't is dat niet dal de schaarschheid aan suiker beeft veroorzaakt. Maar er is eens 100.000 kilos suiker in banden gekomen van zekeren socialist Van Haczebrouck van Roubaix, en tot hiertoe heeft Vooruit niet uiteengedaan hoe die so cialist aan die 100.000 kilos is geraakt. Er is ook eens een heelen trein suiker uit Tienea vertr okken en niemand weet waar die trein verbleven is. Vooruit man, ge zoudt eens een onderzoek moeten instellen V Dagelijks verneemt men nog van onlplof- fingen welke in de verschillige verzamel plaatsen der munüie voorvallen. Zoo wordt gemeld, dat eene ontploffing plaats had 'in het Engelsck mu'nitiekamp van Bourbourg, bij Duinkerke. Vier personen werden gedood en een aan tal anderen gekwetst. Ook te Ghislenghien, bij Doornijk bad er eene ontploffing plaats. Onder de bevelen van een luitenant, deden soldaten er muntlie springen. Zooals naar gewoonte, werden eene hoeveelheid obussen in eenen pnt gelegd, en bij middel eeoer mijn werd de ontploffing verwekt. De soldaten bevonden zich in hunne schuilplaats. Wal er dan juist is voorgevallen, weet men niet, doch men veronderstelt, dat een obus op eene andera mijn, 400 meters verder, moet gevallen zijn. Dezejpntplofle nu oqk en ver- oorzaak te de ontploffing van heel den voor raad mijnen, een dertigtal, samen meer dan 600 kur. wegende. De luitenant en zijne mannen werden ten gronde geworpen, doch bekwamen gelukkig- lijk geen letsel. Zij snelden onmiddelijk naar het dorp van waar hulpkreten opstegen en de verschrikte bewoners de vlucht namen. Hier is de aangerichte schade zeer groot, Al de ruiten zijn verbrijzeld, deuren uit hare hengsels gerukt, dakpannen afgeworpen, muren omgebeukt. In «ele buizen werden ook de meubelen omgeworpen. Een twintigtal personen wer den gekwetst, dooh zonder erg. Gok te Deurne had eene ontploffing plaats, waarbij ongelukkiglijk een persoon gedood werd. Vrijdag morgend, rond elf ure, reed een auto van het leger, met een vracht munitie langs den steenweg Deurne-Merxem. Eensklaps bemerkten de geleider en de onderofficier, dat er rook uit de vracht op steeg. Zij slopten en namen in allerijl de vlucht, wel wetend dat de ontploffing zou volgen, vooraleer zij iets konden doen om het gevaar af te leiden. Op een vijftigtal meter van het rookend voertuig, gingen zij schuilen achter een hoeve. Kort daarop deed zich eene geweldige ont plotting voor. De auto geraakte in brand, met het gevolg dat de eene bom na de andere ontplofte en algemeene schrik verspreidde. M. Emiel De Potter, lantaarnaansteker, wonende 141, Zandstraat te Deurne, die zich in de nabijheid bevond, werd op den slag gedood door eene bomscherf. Een tweede slachtoffer, M. Palmans, hovenier, werd zoo zwaar aan het been getroffen dat het zal moeten aigezet worden. Hij werd ter verple ging naar het gasthuis van Borgerhout over gebracht. Het lijk is naar het doodenhuis gevoerd. Verscheidene huizen hebben door de bom scherven geleden. De militaire overheid en het gerecht wer den ter plaats geroepen om een onderzoek in te stellen. De gebroeders Ernest en Georges Cassiers van Meenen, waren Donderdag naar het front gegaan, om er koperen lood te zoeken. Aan den - Verbranden molen te Zullebeke, schopte Ernest tegen een obus, welke met vreeselijk geweld ontplofte. Ernest Cassiers werd aan stukken gescheurd, terwijl zijn broeder ijselijke wonden bekwam over heel het lichaam en bewusteloos ten gronde stortte. Het slachtoffer werd door toegesnelde per sonen naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. v/V* roesten de arm der gerechtsdienaren ver lamt voor de eeuwige Waarheid. Verzamelt geene schatten ora oorlog te voeren, maar om nood te lenigen em edele doeleinden te be vorderen. Verbergt niet te veel schatten uwe gewelven, zooals de vrek doetde vei ligste schatkamer is het hart des volks en onuitputtelijk is zijne hand in het geven verkeert gij in nood, duizendvoudig zult gij uit het volk oogsten, wat gy in hetzelve hebt gezaaid. Vermijdt den oorlog en slaat uwe hand niet aan het zwaard het is roemrijker on gerechtigheid te verdragendan gerechte vergelding met bloed te koopen. Éindelijk de stem van den stervende sprak met won derbare kraeht terwijl zijn oog zich op het crucifix vestigde, eindelijk het hoogste het schoonste mijner geboden eerst de kerk en hare dienaren Hoe nietig wordt alle raenschenwerk, alle aardsche grootheid, bij de enkele gedachte GodsdienstBewijst dat gij hare verhevenheid erkenl, in hare volle beteekenis, door de priesters te eeren en te achten. Geen slaafsche onderworpen heid verlangt de verkondiger der eeuwige waarheden, van de machtigen der aarde hij dwaalt, die denkt dat hij met den rijke de schatten, met den gebieder de macht wij declen. Achten eerl dc priesters als plaats bekleders der hoogste macht, de macht over alle werelden als plaatsbekleders van God. Wie zou aanspraak durven maken op ge hoorzaamheid en achting als gij in den eerbied, haar verschuldigd te kort schiet Hoe kan men iemand geloovcn, die zelf het hoogste geloof verzaakten met vermetele OE BELANGRIJKE DIEFTE TE AUDENAARDE TVatier bij zonder lieden ^Tïieven die bij den -heer Notaris He Temm jrman inbraken, moeten inbrekers van stiel zijn. Het was hun gemakkelijk langs den hof de achterdeur te bereiken, zonder dat de bewoners iets konden vernemen. In verscheidene huizen van de Doornijkstraal gingen de honden aan 't blaffen rond lure 's nachts. Hier en daar trokken de menscheu hunne vensters open. van voren cn naar ach ter, doch daar zij niets bespeurden of hoor den, legden zij zich weder te bed. De inbrekers hebben den hoek eener ruit der achterdeur uitgesneden en het slot open gedraaid met den sleutel, die er op zat. Zoo begaven zij zich naar de plaats waar de brandkast staat. Zij hebben de deur door boord, wat bewijst dat men hier met door trapte inbrekers te doen heeft, en dan open gewrongen. Men gelooft dat de schelmen met drie of vie: wareni De zoon De Temmerman beweert min of meer eenig gerucht gehoord te hebben, doch daar het zoo onbeduidend was, heeft hij er geen acht op gegeven. Deze stoutmoedige en belangrijke diefstal is geheel de stad door het voorwerp aller gesprekken, liet gerecht zoekt ieverig de inbrekers op. Verregaande stoutmoedigheid Verleden nacht had te Koekelberg eene diefte plaats, welke getuigt van eene verre gaande stoutmoedigheid der inbrekers. Schurken drongen er in een kruideniers winkel, op den hoek der Jettelaan en De Neckstraat, en plunderden er letterlijk heel den winkelverscheidene kgr. boteren mar garine, balen koffie, doozen opgelegde waren zakken boonen en rijst, pakken peeën, fles- scben olie, azijn, wijn, likeuren, enz. wer den op ©an kamion geladen en weggevoerd. Het zonderlingste is nog, dat noch de bewo ners van het huis, noch de geburen iets ge hoord hebben hand den schoffel opneemt, om den heiligen grond des geloofs te ondergraven Aldus, slechts op den heiligen grond der Kerk zult gij het huis uwer toekomst bouwen. Alles is nietig, alles vergankelijk zij alleen leeft, leeft tot in eeuwigheid en met haar, de genen die vluchten aan haar kloppend moe derhart in geloof, in vertrouwen. De adem des stervenden werd zwaar ko kend hijgend zijne borstzijne oogen namen eene glaxige schemering aan. Volgt volgt mijne woorden, sprak hij na eenige oogenblikken met flauwe stem, het is mijn laatste bede een zwart gordijn valt er voor mijne oogen maar toch - ik zie er de toekomst doorheen ik zie treurige tijden voor Medici bloed kleurt den grond wraak en haat bedreigen zijne dagen een moorddolk hoed u, Lorenzo, doch neen gij leeft op uw hoofd zie ik een kroon schitteren het is de burgerkroon Medici jubelt het volk alom weer klink het Modici zoolang de tong der christenheid spreekt; want op St. Pieters verheven troon zetelt een Medici de schatten der H. Kerk verspreidende. Zaait liefde, steun op de kerk dit is het gebod van Co- simo zijn laatste gebod en gij zult ge lukkig wezen. Hij voleindigde niet een korte doodstrijd een laatste zuchtde gestalte des stervenden strekte zich lang en rustig uit Cosimo di Medici was de eeuwige rust ingegaan. De juist binnenkomende bisschop Gentilis von Urbiih) opende de dearen van hel balkon; zoodat de frissche lacht, naar binnen stroom de. Geween en luid gebed des volks klonk Een koninklijk besluit van 27 Januari 1920 verleent het Kruis vantUddcrin de Leopolds orde met Palm en het Oologskruis aan den Onder-luitenant PAPE F. E. van hel 13® linieregimcnt, roemrijk op 't Eercvcld gesneu veld. Niets is meer stichtend dan de brieven door hem geschreven in het begin van den oorlog waarvan hier eenige uittreksels volgen: Brief van 8 Aug. 1914 De tien univcr- silairen die van onze kompaguie deel uit- maken zijn door den Kemmandant aange- wezen voor de verkenners dienst. Ik ben het hoofd dezer sectie. Wij zijn hier om den Koning te bewaken... In groepen van' 2 of3 man gaan wij alle nachten het bosch verkennen en de schitdwachien konlro- Ieeren. Brief van 14 September 1914 Wij zijn naar de slag vertrokken in den nacht van verleden Dijnsdag. Ons bataillon heeft zich goed gedragen en wij trekken met geest- drift naar Leuven... Ongelukkiglijk zijn wij door eene vijandelijke overmacht tegen de rivier gedrongen en alle man is verplicht geworden een bad te nemen eenige onge- lukkigen zijn verdronken. Wij hebben cr met k of 5 zwemmers, velen gered. Wij hebben onzen Kolonel boven het water ge- draden. Hij is de laatste aan den overkant gebleven. En ik verzeker u dat ik op dit oogenblik niet een stond gedacht heb aan den tegen van schropnels die rondom ons woedde. Ik was eerder gelukkig, ik weet niet welk gevoel van voldoening en fier— heid ik ondervond wanneer ik een soldaat uit het water haalde. Brief van 28 Juli 1915 Over eene week m hebben onze kommandant en majoor my hunne gclukwenschen gedaan voor eene wacht welke ik met een kameraad gedaan heb aan eene overgangsbrug bij D., tijdens een hevige artillerie beschieting. Wij zul- len waarschijnlijk op het leger dagorde ge- bracht worden. Tijdens de beschieting van Antwerpen be vond Fritz Pape zich erg ziek in het militair hospitaal aldaar. Het Belgisch leger was in vollen aftocht. Fritz ontvluchtte dit gesticht cn koD zich een burgerkostuum verschaffen. Hij hod het geluk buiten de verschanste om heining van Antwerpen te geraken, maar het was niet om naar Holland te vluchten, maar wel, om ziek zooals by was en alle gevaren en ontberingen trotseerende, het Belgisch leger te vervoegen. Hij hernam aan den Yzer zijne plaats zooals zijne herstelde gezondheid hem dit toeliet. Sedert heeft een stalen scheidsmuur alle verkeer tusschen onze soldaten en hunne familien om zoo te zeggen onmogelijk ge- maakten slechta wat kort nieuws is van Fritz Pape met lange tusschenruimten toegekomen. En 't is door een bericht verschenen in Kort en Bondig dagblaadje uitgegeven aan hel front ten gebrpike der soldalen van het land van Aalst, dat wij vernemen dat, bij voortdu- renheid, dezelfde vroomheid zijn gedrag heeft gekenschetstdit gazetje zijn afsterven mel dende schrijft«Doorzijn moedig gedrag, genoot 'nij de vriendschap en het vertrou- i) wen zijner kameraden en van zijne over- sten... Hij was op het punt officier benoemd te worden. Helaas, een vijandelijke gra- 0 naat kwam deze schitterende loopbaan te a breken. Hij viel te Ramscapelle den 22 December 1917. De Aalstenaars hebben eene inschrijving geopend ora een gedenk- zuil op zijn graf te plaatsen Moge die openbare en uit dc ziel zijner strijdgenoten ontsprongene hulde, als een balsem werken op de wonde die zijn afsterven aan het hart zijner bedrukte ouders heeft toegebrachtIs er aan zulke ramp ergens trooste te vinden, het is voorzeker in de ge dachte dat bet offer voor het Vaderland is ge pleegd en dat alle Belg wanneer hij zich over den Zegepraal verheugt, altijd diegenen zal gedenken aan wien hij hem schuldig is. van benden in de sterfkamer. De eerwaar dige dienaar Gods hief de handen omhoog en met luider stem sprak hij Heer, laat deze ziel ingaan in de vrede der rechtvaardigen Dood Hij is dood Nu eerst uitte zich de stomme smart van Lorenzo in een vloed van trannen. Snikkend wierp hij zich op hel lijk zijns grootvaders. De biischop legde zacht de band op des jongelings hoofd. Hij leeft, sprak hij met diep geroerde stem. In u, Lorenzo, zal hij voortleven hij moet sterven omdat de lijd uwe heilige rechten eischt. Tracht te zijn wal by geweest is en het wordende geslacht zal in u een nieuwen Cosimo vinden. Helder straalden des jongelings oogen... Zoo waar de ziel van dezen afgestorvene ne der zal zien op mijne handelingen en gedach ten, zeide hij op piechtigen toon, zoo waar wil ik zijner waardig zijn. Van Cosimo tot Lorenzo van grootvader tot kleinzoon. Deze fiere woorden wekten in Pietro's hart een gevoel van afgunst op. En ik \roog hij, pijnlijk aangedaan, bob ik het recht verbeurd een Mediciecr te hccten (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1