flut Yrouwenstemrecht en de Gemeentekiezingsn Nog een belangrijke diefstal Levsring van Ves door Biiitscbland aan België Eeu dief door een<f kloosterzuster gevangen Tusschen tolbeambten RINDERËïTdIT MlDQËi^EÜROPi Het proces Caillaux Da volksstemming in Slseswijk Regeling van tie wpetingen voor Oorlogsschade De dood van M. Peary De toestand in Rusland. Het verslag van M. Kamiel Huysmans M. K. Huysmans, verslaggever van de kommissie gelast met het onderzoek der wij zigingen te' brengen aan het opmaken der kiezerslijsten en de toekenning van het vrou wenstem recht voor de gemeentebiezing, be sluit het verslag ais volgt De behandeling van bet vraagstuk heeft ten slotte drie hoofdstrekkingen aan 't licht gebracht. Eerstens, twee meeningen die el kander buitensluiten de voorstanders en bestrijders van het vrouwenkiesrecht op elk gebied. Vervolgens, degenen die, om gepast heidsredenen of met het doel de Grondwets herziening tot een goed einde te brengen, het toelaten van de vrouwen tolde gemeente raden willen voorbereiden door het verlec- nen van het kiesrerht. Het blijkt dat de groote meerderheid der Kamerleden zich voorstander verklaarden van liet algemeen kiesrecht voor de gemeen teverkiezingen zonder onderscheid van ge slacht. In de Kommissie hebben slechts twee leden er zich tegen verklaard. In den grond is hel wel de openlijke overeenkomst, in de Kan ervóór de ontbin ding gesloten tusschen de rechterlijke en de uiterste linkerzijde, welke de besprekingen bcheerschle en de houdingen bepaalde. Van beide zijden hebben de leden, die een voor keur hadden voor modaliteiten, daarvan af gezien, omdat zij dc overeenkomst wilden naleven cn tot een uilslag komen. Om de zelfde reden hebben de voorstanders van Eene oplossing, die twee onderscheiden kie zerskorpsen, een mannelijk en een vrouwe lijk, wilden lot stand brengen, hun amende ment ingetrokken. De meerderheid van de kommissie meent Jat het voortaan onmogelijk is, aan de helft Jer Belgen hel recht te ontzeggen om ten minste de proef te leveren van hunne bc- stuursbekwaamheid, die eene voorbereiding is tot het volledig uitoefenen hunner poli tieke rechten. Hel gemeentebestuur is slechts eene uitbreiding van hel familieleven. Zooals onlangs een Engelsch Staatsman ze^de, zijn scdcit eeuwen de vrouwen de ministers van financiën in de meeste gezinnen en uit de ondervinding is gebleken dat zij wonderen kunnen verlichten, welke door de mannen zelfs niet vermoed werden. Op politiek gebied deelen wij de meening van don minister van juslicie. Op 27 No vember 1900 schreef hij namens zijne mede- ondcrteckenaars, in dc toelichting van zijn wetsvoorstel, de volgende woorden, die ons oordeel samenvallen Is h t voorbeeld, door dc arbeidende klassen gegeven, niet daar om te bewijzen dat de uitoefening zelfvan het kiesrecht de beste S' hool is om de politieke bekwaamheid te ontwikkelen De wettelijke ondergeschikt, bcii) van de vrouw versterkt hare zedelijke en verstandelijke ondergeschiktheid.1 Hare politieke"' ontvoogding zou daarentegen de vrije vlucht harer persoonlijkheid bevorderen. De tekst van het wetsvoorstel, zooals hij door de Kommissie aan de Kamer voorge steld wordt, k5n als volgt samengetrokken worden - Zijn kiezer voor de gemeente zij, die, zonder onderscheid van kunne, de hoedanig heid van Belg bezitten of de naturalisatie hebben bekomen, tevens den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en sedert ten minste zes maanden hunne woonplaats in de gemeente hebben. De hoedanigheid van keizer wordt vastge steld door de inschrijving op de kiezerslijs ten. Door het kollege van burgemeester en schepenen wordt tot de herziening van de kiezerslijsten voor de gemeente overgegaan tegelijkertijd als lot dc.herziening van de kiezerslijsten voor de Wetge- endc Kamer en de provincie. Het behoudt of schrijft daarop alwie aan de veieischlen voor het gemeenikiesrecht voldoet cn tevens op 1 Juli zijne woonplaats in de gemeente heeft sedert ten minste zes maanden. Hij, die vóór 1 Juli zijn gewoon verblijf van eene gemeente naar eene andere over brengt, kan, op dien datum, niet behouden worden op de lijst van dc gemeentekiezers der gemeente waaruit hij is vertrokken. De overgangsbepaling luidt Met afwijking van den regel, krachtens welken den lijst der kiezers worden opge maakt door het gemeentebestuur hunner woonplaats, worden de ingezetenen, die de g< m enten bewoouden, waar het wegens de oorlogsverwoestingen thans onmogelijk is dit werk te verrichten, ingeschreven op lijsten opgemaakt door het toedoen van het bestuur eener naburige gemeente dit bestuur treedt op in de plaats van de tijdelijk verhinderde overheden. De gemeenten waar het onmogelijk is ge worden de lijsten op te maken, worden bij. koninklijk besluit bepaald. Dit besluit wijst de gemeenten aan, waarvan het bestuur ge last is de kiezerslijsten der naburige verwoes te gemeente op te maken, en stelt vast op welke wijze dit werk moet verricht worden. De ingezetenen wier woning vernietigd word ten gevolge van oorlogsfeiten, worden op de kiezerslijsten der gemeente, welke zij gedwongen waren te verlaten, behouden of ingeschreven, indien zij er, bij hun vertrek, hunne kieswoonplaats hadden. m De wet van 12 September 1895, wordt in fezen zin gewijzigd De gewone vergadering der kiezers ten linde over te gaan tot de hernieuwing van de ueentcraden heeft van rechtswege plaats, om de zes jaar, op den tweeden Zondag van Oktober. De gemeenteraadsleden worden verkoken voor een tenuij.0 van zes jaar te rekenen van 1 januari volgende óp hunne verkiezing ze zijn herkiesbaar. De burgemeesters en de schepenen worden insgelijks benoemd voor een termijn van zes jaarevenwel verliezen zij deze hoedanig heid, indien zij, in den tusschentijd, ophou den deel uit te maken van den raad. Arrr- Donderdag nacht zijn dieven ingebroken bij M. Duponl, Sl Salvatorstraat, teRonse. De dieven doorsnuffelden er alle beneden- plaatsen en legden de hand op juweelen en zilverwerk, voor eene waarde van rond de 00.000 frank. M. Dupont werd door het gerucht, door de dieven veroorzaakt, gewekt, doch dierf niet opstaan, vreezende vermoord te zullen worden Krachtens het Vredesverdrag van Versail les berust op Duiscliland de verplichting tin nen drie maand na het' van kracht worden van het verdrag 00,0000 koeien 10200 paarden 20,200 schapen en rammen 15.000 zeugen aan België te leveren en dit op voet van een dei de per maand. Met het oog op die levering hebben de Diensten voor teruggave van het Ministerie van Staathuiskundige Zaken, te Wiesbaden en dit in overleg met het Departement van Landbouw alle noodige bereidingswerken ge daan. Thans is alles gereed: de grenstatie van Montzen werd voor liet binnenkomen van dit vee verkozen, ladingskaden en sfallen werden daar gebouwd en verdere maatrege len met het oog op de voeding van dit vee getroffen ten slotte heeft men een posivoor draadlooze telegraf daar opgericht om de bij bet vervoer gebeurlijke bijkomende be zwaren op staanden voet te kunnen regelen. Alhoewel Frankrijk dat ook op de levering van allerlei vee i-echt heeft, nog verre niet met zijn toebereidselen is gevorderd weider besloten den datum waarop men deze terug name van vee zou aanvragen, niet te ver schuiven en hem te behouden op 1 Maart, oeereenkomstig den bij het vredestraktaat van Versailles voorzienen termijn. Verleden nacht wei d eene zuster van bet klooster van Gavere door een verdacht ge rucht gewekt. Zij stond op en ging zien wal er gaande was. Beneden gekomen bemerkte zij een kerel die in den kelder sloop. Onhoorbaar naderde de zuster de deur van den kelder en sloot deze met den grendel. Daarna ging zij de gendarmen verwittigen. Dc inbreker, een gevreesde kerel van Zot- legem, werd door de gendarmen in hechtenis genomen en naar een andere gevangenis overgebracht. en smokkelaars. Luitenant Loupueite en de tolbeambten FranÓhomme en Fontaine deden, tijdens den pacht, eene ronde ter plaats gezegd La Bourgognenabij Komen, toen hun aandacht gewekt werd door het ronken van een motor op den groolen weg. Zij ontdekten spoedig met een smokkelaarsauto te doen le hebben, die, na de Belgische doeanelijn te hebben overschreden, in volle vaart naar Frankrijk reed. De doeanebeaniblen gooiden alles wat zij maar vinden kontien op den weg ten einde de auto tot staan te brengen en vuurden zelfs hun revolvers op den motor af met het in zicht hem buiten dienst te stellen, doch vruchteloos. Politieagenten door de losbran dingen gewaarschuwd, zetten de smokke laarsauto achterna, die echter in den dool hofvan straten wist te ontsnappen- Men vraagt zich af wanneer onze tolleuaren door de regeering in staat zullen worden ge steld over middelen te beschikken, die aan dergelijke smokkelaarspraklijken een einde zullen stellen, naar Bngeland, De Engelsche regeering steunt het oomiteit Het comiteit opgericht tot het opnemen van kinderen van Midden-Europa m Enge land, wordt door verschillende ministeries gesteund. Er bestaan twee methodes. Volgens de eer ste zullen de gemeenten een vastgesteld aan tal kinderen ontvangen, die de gemeente scholen zullen bezoeken en dezelfde voorrech ten zullen genieten als de Engelsche kinderen terwijl zij bij Engelsche huisgezinnen zullen mogen inwonen. Volgens de tweede methode zullen aan de bewoners der streken, waar dergelijke rege ling niet is getroffen, de kinderen worden toegewezen door het centrale comiteit te Lon den. Kampen zullen opgericht worden voor die kinderen die geneeskundige hulp noodig hebben. Er zal ongetwijfeld hulp worden verleend aan Servië, Tcheko Slowakië, Polen alsmede aan Oostenrijk en Hongarië. De stad Manchester en de moordenaars der Belgische kinderen De gemeenteraad van Manchester verwierp een door arbeidsleden ingediend voorstel om aan twee duizend noodlijdende Weensche kinderen gastvrijheid te verleenen, maar keurde met 42 tegen 31 stemmen goed, dat dc burgemeester eene geldinzameling ten be hoeve van die kinderen houdt, Bij de besprekingen las de burgemeester een door hem van ae plaatselijke afdeeling van de federatie van oud-strijders ontvangen schrijven voor, waarin geprotesteerd wordt tegen de gastvrijbeidverleening zoolang Duitschland de uitlevering weigert van de moordenaars der onschuldige Belgische kin deren. De Turksche Nationalisten tegen de vreemdelingen in Turkije. Franscbe officieren vermoord. Volgens een bericht aan de Times uit Conslantinopel vreest men aldaar, dat de Turksche moordcamplgne in Cicilië gericht is tegen de Franscbe troepen en hun Armeen- sche hulptroepen De vermoording van een aantal Fransche olliccieren en soldaten, alsmede van twee Armeensche offiecieren, wordt bevestigd. De Turksche gendarmen in Oost-Ciciiië zijn meerendeels naar de nationalisten overge- loopen. Engelsche stapelhuizen geplunderd. "Naar de Temps uil Conslantinopel verneemt hebben Turksche nationalisten op Gailipoii nu ook twee Engelsche stapelhui zen geplunderd, Dientengevolge hebben de Engelschen den gouverneur van Gallipói», den moefti en an dere Turksche ambtenaren gevangengeno men. Panderma door de Engelschen bezet. Een Engelsche afdeeling van 200 man is te Panderma, aan de Zee van Marmara, ge land en heeft de stad bezet. Deze maatregel werd noodig geacht in verband met den aan val en de plundering van een Franseh wagen depot le Akbasj. Nationalistische leiders wilden de landing beletten, toen de Engelsche bevelhebber dreigde in dal geval de stad te bombardceren-, zagen zij den tegenstand af. Turksch spion jjefussilleerd. De Engelsche Troepen op Galipoli zijn ook versterkt. Een spioen van Moeslafa Kemel pasja, die bij dc Dardanellen rondzwierf, is gevangen genomen en na door een krijgsraad gevonnist te zijn doodgeschoten. DE UITLEVEfMNGSEISCH De verbondenen steilön de beschuldigings- akte ten taste der oorlogsmisdadigers op. Uit Londen wordt gemeld, dat de verbon denen eene kommissie, hebben samengesleld, welke zal gelast worden met het opmaken der akte van beschuldiging ten laste der Duilschc oorlogsmisdadigers. M. Carabon werd voorzitter der Kommis sie benoemd. Lord Birkenhead zal er Engeland verte genwoordigen. Hevige brand te Ander/echt Vrijdag avond, rond 9 ure, is een hevige brand uitgeborsten in eene fabriek van druk inkt, Anderléchtlaan, 15, te Anderlecht. Het vuur had reeds eene groote uitbreiding genomen, toen het alaihn gegeven werd. Kort nadien, waren de pompiers van Anderlecht en Brussel ter plaats. Met acht lansen wérd het vernielend element aangevallen. Het gevaar was groot, daar er Vrijdag nog ongeveer 15.000 k'gr. hars, een licht brandbaar goedje in de fa briek geborgen was. Na twee uren hardnek kig werken, konden db vlammen bemeeslerd worden. Alsdan stelde men vast dat de hia- chiënzaal en de magazijnen waarin het Wars lag gespaard gebleven waren. Van de andere gebouwen blijft nog enkel oen puinhoop over. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. v De ui tie veri ngs /ijs t voor Oostenrijk en Hongarië Naar de Temps uit Belgrado verneemt, heeft de internationale commissie die nagaat welke Oostenrijkschc en Hongaarsche offi cieren zich tijdens de bezetting hebben schul dig gemaakt aan misdaden tegen de Servi sche bevolking, aan de regeering te Belgrado meegedeeld dat op de lijst van schuldigen 164 officieren voorkomen die thans in het Zuid-Siavische leger dienen. De bladen te Belgrade protestesleeren te gen dit feit. Vrijdag had de tweede zitting van het pro ces Caillaux plaats. Men ging over lot de ondervraging van Caillaux, namelijk over zijn verblijf in Brazilië, in December 1914. Hij verklaarde er door tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten in kennis gekomen te zijn met graaf Minotto. Hij wist niet, dat deze Minotto in betrekking was met de Duitschers. Toen hij zulks hoorde, heeft bij met graaf Minotto afgebroken. De griffier leest dan verscheidene tele grammen, waaruit blijkt,, dat graaf Luxbnrg, de Duitsche gezant, volkomen op de hoogte was van het doen en laten van Caillaux. Volgens dezen is het graaf Minotto die alles aan graaf Luxburg verhaalde. Caillaux voegt er bij, dat Duitschland een millioen mark betaalde, om zijne anti Duitsche pro paganda in Zuid Amerika te bestrijden. De advokaten van Cailloux doen opmerken dat een der telegrammen onjuist is vertaald. In plaats van De kaping van het schip waarop Cailloux zich bevindt wordt zeer go- wensclit moet er staan De kaping van het schip waarop Cailloux zich bevindt is on- gewenscht hetgeen op verre na niet het zelfde is. Cailloux legt dan uit boe hij kennis kreeg met Lipcher en beveiligt, dat wanneer hij wist dat het een agent was van graaf Karolyi hij dadelijk alle betrekkingen afbrak. Later evenwel is hij er terug mede in be trekking gekomen, toen Lipcher hem de middelen ter hand stelde, om zijne vrouw en zijne eer te verdedigen. Velgens Cailloux, kan uit de brieven van Lipcher aan zijne vriendin heel wel opgemaakt worden, dat Lipcher in lijne ondernemingen ten opzichte van Cailloux misluktl#: Deze brieven zullen in de volgende zitting geleien worden. Nog de ministerieele krisis Het Handelsbladvan Antwerpen ont vangt volgende mededeeling van zijnen Brus selsohen medewerker iu betrek met een mo gelijken ministerieelen krisis. Ik had graag bevestiging ontvangen van het bericht alzóo het kabinet verdeeld zijn, niet betrek op het verdrag. Men beweert dat vier ministers een ontkennende stemming uitgebracht hebben MM. Janson, Jaspar Des trée en Renkin. «Een volksvertegenwoordiger der rechter zijde die ik ovcr'deao zaak sprak en wien ik vroeg ol dit niet. een ministerieele krisis kon uitlokken verklaarde mij dat hij niet dacht dat het zoo spoedig mogelijk zou kun nen plaats hebben. o In de maand November hebben zekeren onzer vrienden ernstig de mogelijkheid van een cabinet Renkin ingezien. Men was bij zonder tevreden over zijne handelwijze in zake de spoorwegbedienden en werklien. Thans houdt M. Renkin zich uitsluitend bezig met bet zwaar werk van het herstel der verwoeste gewesten. In alle geval zal het niet bijgelegendheid van het Hollandsen Belgisch verdrag zijn dat eene krisis zou kunnen tusschenkomen. Het voorstel zal gestemd worden' het is gedwongen. Maar liet. gezag van M. Dela croix heeft voorzeker niet toegenomen sinds de verkiezingen. De Xmaneieele toestanden blijven dezelfde. De redenen tot ontevredend heid worden talrijker en heviger van dag tot dag. Dit is natuurlijk een gevaarlijken parlementslueht maar degene die zijn plaats zou innemen zou die beter gelukken Dat valt steik te betwijfelen...» De brandkofferdieven te CiiregBiem» Wij hebben de brandkofferdiefte gemeld, -onlangs ten nadeele van M. Isbecq, werk tuigmaker, Otletstraat,te Cureghem gepleegd. Er wordt thans medegedeeld, dat de dieven een veel grooteren buit wisten te bemachti gen dan eerst gemeld was. Het is niet 200 f. doch ruim 2200 fr. dat de som bedraagt. Het gerecht heeft tot hiertoe kunnen uit maken dat de dieven ten gelnlle van drie geweest zijn. De schurken hebben ter plaats eene boor, eene elektricke zaklamp en een klein metalen doosje achtergelaten. Werkstakingen in Congo De Eerwaarde Pater Coninx, zendeling te Makangi, in het Noorden van het Albert meer, klaagt ovei het Congoleeseh werkvolk. Het gaat niet meer, zoo schrijft hij de stakingswoede van Europa schijnt naar Congo overgeslagen te zijn. De inlanders staken ook.' Zij hebben het niet over dc loonsduurle en de lage looncn. Zoo" ver zijn ze nog niet gevorderd. Zij staken doodeen voudig omdat het le koud is. - - O Pater, zuchten ze, hel regent le veel, liet is te koud, wij keeren later terug. De zendelingen hangen heel en gansch van de negers af. Verplichtende arbeid bestaat niet. De neger heeft.geën luslom le werken. Stoffen, geld en om het even wat, het kan hem niet schaden, als hij maar te eten heeft. Naar de «Daily Telegraph» uit Kopenba gen verneemt worden uit Flensburg nog on lusten, geméld. De Duitschers kunnen zich maar niet ruistig .houden. De Duitschers zijn zeer opstandig en zij ?ijn Kinderlijk genoeg om te gelooven dat ze oen ongunstigen uitslag van het referen dum in Flensburg en andere distrikten dei- tweede zone kunnen verhinderen door ge weldad glieden cn betoogingengen. De Duitschers hebben voor de vensters der Deeusche woningen geschoten en het is eer» wonder dat niemand gedood of gewond is. Zij hebben Deensche aanplakbiljetten afge scheurd en hebben in vele plaatsen groote onlusten op louw gezet. Ook hebben zij dreigbrieven gericht tot het hoofd der polieie. Men verwacht de verbanning van een aan t-al P'ijt-sehe belhamels bovendien worden er uit het Rijngebied drie compagnies Fr anscbe troepen verwacht waaronder een machienge weerafdeeling. Aan het publiek wordt ter herinnering gebracht, dal bij het wet-besluit van 23 Oc tober 1918 (art. 51), een termijn van een maand wordt voorzien orn in hoogcr beroep te gaan tegen dc uitspraak van de rechtban ken voor oorlogsschade. Dit termijn gaal in, den dag waarop het vonnis aan den geteis terde wordt beleekend. Eens die termijn verstreken, geldt de be slissing als eene eindbeslissing en worden, binnen de volgende maand, de titels op naam nan de rechthebbende verstrekt (art. 49 van de wet van 10 Mei 1919). Bedraagt de vergoeding minder dan 15 duizend fr,, dan kan ze in baar geld worden uitbetaald en worden dezelfde termijnen in acht genomen. Wat de aan wcdcrbelegging onderworpen vergoedingen betreft, zij mogen slechts op bewijs van wederbelegging van den Staats- kommissaris worden uitbetaald. Voor do nieuwe Belgisch© leering 5 t. to. Obligation van 500 fr. uitkeerhaar aan 750 fr., ichrijft men van heden af zonder kosten aan 499 in bij M. R. Van de Lanotte, wisselagent, Esplanade- straat, 8, Aalst. De terugbetaling en de betaling der koopons zijn vrij van alle be- astingen. 4095 Uit Washington wordt het overlijden ge meld van contre-admiraal Peary, de gekende Noordpoolreiziger. Het was op 6 Juli 1908, dat Peary New York verliet aan boord van de «Roosevelti) Hij overwinterde op de Skeridankaap en zette de reis in sleden voort op 15 Februari 1909. Op 4 April trok bij over den 89sten graad Noorderbreedte en bereikte de Noordpool twee dagen later. Men zal zich herinneren welke langdurige betwisting deze ontdekking veroorzaakte,daai ook de ontdekkingsreiziger Gook beweerde eenigo dagen vroeger do Noordpool bereik! te hebben. De dokumënten door Peary mede gebracht werden aan den beheerraad der Amerikaanschc aardrijkskundige maatschap pij voorgelegd. Na een langdurig en grondig onderzoek oordeelden de geleerden dat Peary wel de.elijk dc Noordpool bereikt had. Peary heeft overigens verscheidene Pool reizen gedaan en 't is op een dezer reizen, dat Mev. Peary, die hem vergezelde, in Groen land het leven schonk aan een doehtertje, waaraan den Eskiinoschen naam Ahnigito sncenwvogeltje geschonken werd. Na de ontdekking van den Noordpool werd Peary zoo wat overal, onder andere te Lon den,Parijs, Bisssel en Antwerpen door we* tenschappelijke kringen feestelijk ontvangen. BESTOLEN DIEVEN Vrijdag morgend hebben stoutmoedige schurken in den gang eener bank der Naara- schestraat, le Brussel, eene kist weggeno men. De kist bevatte twee duizend kapilaalaan- deelcn der Olieslagerijen van Sumatra Gelukkiglijk waren deze aandeelen echter nog niet genummerd of geteekend, zoodal zij waardeloos zijn en de dieven zelf bestolen zijn. Da ontruiming van Petrograd. Kopenhagen 20 Februari. De Bolsjewis tische bladen klagen steen en been over de voedselvoorziening van Petrograd. De regee ring der Sojet-republiek zou dan ook hei in zicht hebben de stad volkomen te doen ontruimen en de bevolking over verscheidene provinciën te verdeden. De leider der roode Finnnen doodgeschoten LONDEN, 20 FEBRUARI. De bericht gever van dc Times meldt uit Abo, dat Kuusiner, de leider der Roode Finnen, bij een achtervolging door Finsehc politieagenten werd doodgeschoten. Hij was na den Fran- schen opstand in 1918 naar Rusland gevlucht doch keerde veiledc-n zomer heimelijk terug, om propaganda voor de kommissie te maken en opnieuw een opstand te organiseren. De Finsche polieie kwam er achter, dat hij zich te Abo verschool. Hij trachtte zich op sliils over de Bothnische Golf naar Zweden te be geven. Finsche speurders gingen hem, ook op ski's achterna. Zij haalden hem in, en trachten hem le bewegen terug te keeren, waarop Kuusiner een revolver trok. Toen werd hij door een Finscben speurder dood geschoten. De opmarsch der rootien in het Noorden. LONDEN, 20 Februari. De opmarsct der Bolsjewistische legers in het noorden van Rusland, verwekt een zekere ongerustheid Reeds zouden zij de anti-bolsjewisten over den spoorweg van Vologda hebben gedreven. Een regiment kwam in opstand, dooddi zijn bevelhebber en nagenoeg al de officieren en liep alsdan over tol de Rooden. Het lot van Koitchak. LONDEN, 21 Februari. Uit Tokio word) aan den Daily Express gemeld Een blad van Washington geeft, eene verklaring wéér van de Fransche zending to Kharbine, uit- leggevende over de uitlevering van Koltchah. Volgens deze verklaring, zou Koltchah, toen hij Irkoutsh ontruimde, 81 gijzelaars mede genomen hebben, waaronder de invloedheb- bendsle socialisten. Hij leverde deze gijze laars over aan generaal Scmenoff, die ze deed ter dood brengen. Deze terechtstelling ver wekte onder de bevolking van Irkoulsk zulke verontwaardiging, dat de revolutionaire troe pen de Tchecken, waarbij Koitchak zich had aangesloten, omsingelden en dreigden hen tot den laalslen man uit te roeien, indien zij Koitchak niet uitleverden. De Tchecken leverden dan Koitchak in handen der revolutionairen met het gevolg dat men weet. KOLTCHAK'S LEVENSLOOP. Toen de oorlog uitbrak was Koitchak kap) tein der Russische vloot; in 1916 weid htf admiraal cn bevelhebber. Toen In Maart 1917 de revolutie een einde maakte aan liet tsaristisch bewind, erkende Koitchak dadelijk de vuorloopige regeering en wist de tu(;ht op de vloot te handhaven Na de tweede Bolsjewistische revolutie in November 1917 legde hij zijn ambt neer ver liet het land en reisde over de Vereenigde Staten en Japan naar Siberië waar hij een regeering instelde en een leger wist te vor men dat in liet voorjaar van 1919 zegevie rend uit het Oosten de soviet republiek bin nendrongen. Zijn succes was zoo groot dat de val van bet bolsjewistisch bewind nabij leek. Zijn onderbevelhebbers bleven het niet eens zijn regeering te Omsk voerde een verkeer de politiek. De tegenspoed bleef niet uit en de bevolking van Siberie keerde zich tegen hem en bemoeilijkte den terugtocht zijner troapen tot op den dag dat hij gevangen ge nopien en door de bolsjewiki terecht gesteld werd. De Boischewisten bezetten Arkangel LONDEN, 20 Februari. Een draadloos bericht uit Moskou, meldt dat Arkangel door de Boischewisten genomen werd. Het Witte leger is lot de Sovyets overgegaan. Tegen de Japanners LONDEN, 21 Februari. Uit Moskou wordt nog bericht dat de revolulionnairen uit de streek van den stroom Amour, tegen de Japanners de wapens hebben opgenomen. De Willen hebben versterkingen gezonden. De strijd is zeer hevig. De revolutionairen worden door de Chineezen gesteund. Kerensky zou aangehouden zijn Een Esthonisch blad meldt, dat Kerensky, onlangs meteen Engelsch schip in den Kau- kasus aangekomen, daar zeer koel ontvangen werd. Toen hij pogingen wilde aanknoopen, om de stammen van het gebergte aan te zetten de par jij der demokreten te steunen, werd hij aangehouden en naar Bahovc over gebracht.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2