Leening 5 "/«rast premie! Europa ea Sovjet-Rusland De cinema en de jeugd Voor de SiJOorwsgwerfellRden. Ease kiniermoord ts Quarepon- Eene redevoering van Staatsminister Woeste Geheimzinnige zaak te Feignes De Hamstaking io Nederland- I Schrijf onmiddgllljh ln op de 49© FRANK PER OBLIGATIE Ds iüinslzijiis-nljverMd in ons land Neg eeae verraderszaak te Rijsel- Eosië brandramp Is Straals&iirg Ministerie van Landsvardsdioing «fjng. Dank aan zijne kuiperijen, was hel jnxni6lciie van bevoorrading er in gelukt, de bijzonderste diensten van het ministerie van landbouw binnen tc rijven, onder andere het broodgraan, de boter, de melk, de aardappe len enz. Voor den oorlog was Gaspart atdee- lingsoverste in het ministerie van landbouw. Tijdens de bezetting was bij sekretaris van de landbouwafdeeling van het Patronaai kuip-en voedingskonmeit. 'I Is dan ook niet te verwonderen dat hij vain ai les best op dé booste was en hij aan zijn vriend Doyen ko- IosaTe sommen "liet verdienen, waarvan er toch ecnige briefjes in zijne beurs terecht kwamen. Hoe Gaspart aan 't bewind kwam. Toen na de wapenstilstand M. Wauters minister van bevoorrading werd, vroeg hij aanzijn kolleg, M. Ruzette, minister van landbouw, hem M. Gaspart, bestuurder, te lecnen, om hem aan het hoofd van den dienst der inlandsche levensmiddelen, béhoorende tot het ministerie van bevoorrading, te plaat sen. Minister Wauters heeft hier in België bel stelsel van den Staat-handelaar ingevoerd. Hij heeft zich reeds dikwijls bedrogen en krijgt nu weer ecne les. Moge hij ze ditmaal onthouden. Overigens dient het gezogd te worden, dat M. Wauters vast besloten is volle klaarte te brengen in deze zaak. Hij heeft dan ook >1. Jolin, afgemeene sekretaris van het mini sterie van bevoorrading verzecht, zich ter beschikking van den onderzoeksrechter te stellen, om samen met de magistraten de noodigc op/oekingon tc doen in de bureelen van het ministerie. M. Van der Velde, minister van Justicie zal eerstdaags een wetsontwerp neerleggen ■waarbij dc toegang lot cinemazalen verboden wordt aan jongelieden van beide geslachten, min dan 16 jaar oud. Het wetsontwerp voor ziet ook het inrichten van bijzondere cinerna- vcrlüoningen voor de jeugd. De films zouden gekozen worden door cene kommissie van drie leden benoemd door den minister. Overtredingen zullen met policies tra tTen gestraft worden. Bij hervalling zal het sluiten van de cinema kunnen bevolen worden. Hei uitwisselen der marken in den kring van Malmódy Cene fabriek dreigt hare poorten te sluiten indien men haar geen zeven miljoen en half marken in franken omzet Maandag morrend is op bcve! van het Bel gisch gouvernement", de uitwisseling der marken legen iranken begonnen, in den kring van Malmódy. Ieder inwoner had recht 300 mark uit to wisselen tegen 300 frank. Wanneer men al dus zal weien hoeveel papieren marken in omloop zijn, zal men voorthetalen tol 800 oi" '1000 mark. Natuurlijk zijn bijzondere maatregelen ge nomen voor nijveraars en handelaars, daar deze een inkas in franken moeten hebben van zeker belang en hun werkvolk doorgaans in Belgisèh geld moeten betalen. Ongelukkiglijk'zijn er daar ook reeds lie den die de zaak trachten uit te baten. Zoo meldt Le Soir Het spijt ons. zulks hier te moeten zeg gen, doch er zijn Belgen, aan 't hoofd staande van een der grootste nijverheidsgestichten van Malmódy, die zulke overdreven eischen stelden, dal hét gouvernement weigerde er op in te taan. Deze Belgische maatschappij eischle dat het gouvernement hen de bagatel van 7 ij2 miljoen mark in franken uitwis selen. Generaal Bailia en de afgevaardigden van het ministerie van financen, vonden de som terecht wat overdreven en weigerden. - Alsdan verklaarde de beheerder der fa briek, dat Maandag de fabriek zou gesloten «orden, aldus 700 werklieden broodcloos Hellende. Kan het ellendiger 1 Indien do lock-out uilgeroepen wordt, dan zal ongetwijfeld de Belgische syndikale commissie de werklieden van Malmódy bijspringen, tegen die Belgi sche nijveraars, die enkel vaderlandsliefde bctoonen, indien hunne beurs er mede goed- komt Ter uitvoering van eene ministerieele be slissing, wordt geen voorwaarde van leeftijd gesteld, om tot de bedieningen van werkman bij het Beheer van Spoorwegen toegelaten le worden, aan de kandidaten opgenomen in de drie eer se soorten vermeld in bijzonder be vel n" 428 E van 25 November 1919, met uitsondering van diegenen onder hen, wetkc het voorrecht van die opneming verschuldigd zijn aan den dood van een hunner ouders of aan dezer volledigo invaliditeit. Dc eandidaten, echter, die dc nieuwe maxi mum leeftijden, vastgesteld bij voormeld bij zonder bevet, hebben overschreden zullen ?nkc! op de lijsten ingeschreven worden als hunne vraag om bediening voor 12 Novem ber 1021 ingediend wordt. Een gelijke maatregel is getroffen ten yruèOÏó der caudidaten van voornoemde noot ten, die bedieningen vra«en van het ka- jcr der ambtenaars en beambten welke inge volge wedstrijden verleend worden. Het parket van Bergen is Maandag namid dag te Quaregnon afgestapt om een onderzoek ie doen nopens eene erge zaak. In een waterput werd het lijkje gevonden van een achtjarig meisje, de kleine Alberta Malengrcau. Toen een geneesheer het lijkje onderzocht, f lelde hij zeer duidelijk sporen van verwur ging vast. Men vermoedt dal dekloine eerst verwurgd tn dan in dón put geworpen werd. Zondag namiddag nam M. Woeste het woord op de vergadering van het Arrondis- sementskomiteit van de Kalheliekegrondwet telijke Vereeniging van Brussel. De staatsminister drukt zich nagenoeg als volgt uit Men heeft gevraagd of wij zouden strijden voor de gedeeltelijke Senators verkiezingen. Weihoe Wat over een paar dagen kollegas van Antwerpen mij zegden, wettigt alleen ons optreden Wij staan voor een gedeeltelijk welgelukken, dat zeker is. Antwerpen en Brussel zullen, als wij het willen, ons twee katholieke zetels geven. In alle geval, daar waar wij den strijd aangaan zullen wij zonder den minsten twijfel een zetel winnen. En dat zal onze tegenstrevers beletten voortaan te doen wat zij willen. Het is een gewetens plicht den kiesstrijd aan te gaan. (Ovatie.) M. Hallot heeft gezegd dat hij de a. s. Senaatkiezing als eene aanvullende kiezieng beschouwt. Welnu, neen, zij moet als eene herstelling aan de katholieke partij van het arrondissement Brussel beschouwd worden. (Toejuichingen.) Voor deze kiezingen vooral de volgen de kiezingen, voor nu en voor later, vraag ik u dat <fe band die a) de katholieken verec- niiren moei, niet meer zou gebroken worden. Wij zijn geschapen om elkaar te verstaan, én met de laatste kiezing hebben wij dat niet gekunnen. De band moet terug hersteld wor den en voor goed. Ik doe een beroep op u allen, en ook op het Besturend Xomiieit, opdat de eendracht en de goede versland houding nimmer zouden verbroken worden tussehen de kotholieke kiezers van ons arron dissement. De woorden van uwen voorzitter hebben mij met vreugde vervuld. Hij heeft den storm loop geblazen Ik blaas hem ook. Maar be ginnen wij met den vinger op de wonde te leggen en met de eendracht, die nooit had mogen verbroken worden, te herstellen. Wij hebben gezien wat het gevolg onzer oneenig- hcid geweest is. De katholieke partij is niet dood. De kie zing van 14 Maart zal bewijzen dat zij nog springlevend is. Wilskracht moeten wij heb ben en ons niet tevreden stellen met verga deringen en redevoeringen te houdende indivjdueele werking, de persoonlijke pro paganda, dat is het onfeilbaar middel om aan onze partij de overwinning te verzekeren. Wij moeten ons waardig toonen van deze partij, en van de twee eere-namen die wij dragen Christen en Katholiek. (Ovatie). Men heeft daar straks van mijne gezond heid gesproken. God heeft mij het leven ge geven en nog de kracht om le strijden voor de goede zaak. Zooals ik, rekent op den goe de God en steunt op een wapen dat onze tegenstrevers niet hebben het gebed. Bidt Van hier Boven en van nergens anders moet ons de overwinning komen. Geen zwakheid meer, maar krachtdadigheid Den 14 Maart en later, overal, in stad en dorp, in de druk pers, gewerkt om de lijdzame politiek te we ren uil onze rangen, deze politiek die mis moed verwekt en die ecne politiek des doods zou kunnen worden. En vermits gij leven wilt, zult gij leven, door de gratie Gods v Het gevaar der obussen Zondag namiddag rond 4 1/2 ure vonden jonge gasten in een meerscb, achter het bui tengoed van M. Siffer, Koestraat, Sloolen- dries Oostakker, een niet ontplofte bom. Zij legden er wat strooi en hout rond en vlucht ten weg na er het vuur te hebben aangesto ken. Eene geweldige ontploffing volgde wel dra die ver in de ronde werd gehoord. Stuk ken ijzer vlogen langs alle kanten. Een groote scherf kwam terecht op den steenwe# Gentstraat juist nevens het hoofd vaneen voorbijgaande» persoon die ats bij mirakel aan den dood ontsnapte. Er werd geene scha de aangericht Maandag namiddag begaf zich het parket ter plaats. Het ware te wenschen dal die gevaarlijke tnigen die langs alle kanten nog verspreid liggen door de bevoegde overheid opgeruimd en ingezameld werd«n. Een landbouwer van Feignes Raymond Mathou genaamd, keerde van zijn land huis waarts in vezelschap van r.ijn zoon, toen hij eensklaps ten gronde stortte. Zijn zoon'wilde hem ophelpen, doch stelde met schrik vast, dat de man reeds had opge houden te leven. Men bevond aladan dat de man een kogel in het achterhoofd gekregen had. Een onderzoek is geopend om tc weten waar en doorwic Let moordend schot gelost werd. Zoon Mathou heeft niemand gezien en had zelfs niet eens het sehot gehoord. Het parket is ter plaats geweest. IN DEN MINISTERRAAD Gister morgend werd in het Departement van Geldwezen, onder het voorzitterschap van M. Delacroix, een ministerraad gehou den. De onderhandelingen tussehen België en Frankrijk inzake de Luxemburgsche kwes tie weiden uitvoerig besproken vooral liet spoot wegvraar;siuk nam veel lijd in beslag. De Raad stelde de uiteenzelling vast die M. Hymans a. s. Woensdag in de kommissie van buitenlandsche zaken over Luxemburg zal geven. De Raad heeft vervolgens besproken de voontellen van bavema's voor de salarissen, der functionnarissen. Men heeft bet tussehen dc verschillende ministerieele administraties vastgesteld barema aangenomen, waarbij met 30 p.b. verhoogd worden de traktemen ten beneden de 6* tranche van doieend frank. De lamilievergoeding zal gebracht worden op 100 fr. per jaar en per kind tot den leeftijd van 21 jaar. De salarissen der magistraten zullen over 't algemeen verdubbeld worden. Nog werd besproken de kwestie der trak tementen van de officieren. De Raad heeft hierover evenwel geen beslissing genomen en zal in eene volgende zitting op deze kwes tie terugkomen. De broodvoorziening te Rotterdam loopt gevaar. Het passagiers-en postschip Hollandia a is nietnaar Zuid-Amerika kunnen vertrekken. De Engelsehe Federatie heeft bevestigd dat alle werk voor de Holl$ndsche schepen in Engeland is stopgezet. Ook in Frankrijk zou den soortgelijke maatregelen getrffen worden. De patroonsfederatie besloot ten gevolge der staking in 't vervoerbedrijf al het werk der laders en lossers stil te leggen, VRIJ VAN LASTEN Prijs per uitgifte BETAALBAAR: 100 fr. bij de inschrijving, 339 lr. op 15 Mei 1920, Inschrijven op deze leening, dat is zijn plicht doen H Hevige brand te Mosskroen. Gisteren morgend, rond 4 1/2 ure, werd M. Alfons Delhem, handelaar in vodden en oude metalen, door een gebuur verwittigd, dat zijn magazijn in brand stond- Dadelijk werd alarm gegeven. Toen de pompiers ter plaats kwamen had het vuur reeds zulke groote uitbreiding genomen dat er aan blusschen niet meer te denken viel. Dc pompiers moesten er zich toe bepalen, de omliggende huizen tc vrijwaren. Van het magezijn blijft nog enkel eon puinhoop over. De schade wordt op 30.000 fr. gerekend. Men vermoedt dal het vuur door zelfontbran ding zal ontstaan zijn. Blijkens een door het Algemeen Toezicht, van Nijverheid aan liet Ministerie van Eko noinij-ohe Zaken ingeheid onderzoek bloeit de kunstzijdenijverheia in ons land in de beste Voorwaarden weder op. Vier belang rijke fabrieken gelegen te Tubizc, OLourg, Waranzart en Aalst telden (1000 arbeiders voor den oorlog. DocU deze nijverheid werd door de Duitschers zwaar gelisteid. De hei- neming van 'den arbeid ging met aanzien lijl<e bezwaren gepaard. Zoo had slechts één fabriek gedeeltelijk den arbeid in de maand Juni 1919 kuinien hervatten later door dean dere fabrieken gevolgi),. Tlians zijn er op nieuw 5.400 arbeiders dus 90 t. h.'van de vroegere arbeidskrachten in die nijverheid aan fcwerk. Indien men hier rekening hou de van do beperking van don arbeidsduur geeft dit cyfor echter nog geen helder beeld van de maat waarin de bedrijvigheid in die nijverheidstak hernomen werd. Voor den oorlog stond Belgió aan de spits van de landen welke kunstmatige zijd©voor brachten. Zijn produktio bedroeg 2.700.000 kg zijdedvaad of 1/4 van de wereldprodulitie De huidige produhtie bcdittagfc tlians ö8 t. h. va die van 1914. België verbruikte maar i tji. van zijn to lale opbrengst welke voor de hellt in Duitsch land een afzetgebied vond). RIJ REL. 23 Februari Eene nieuwe verraderszaak, goed gelijkende aan deze van Wiart, zal eerstdaags 'voor den krijgsraad van Rijsel afgehandeld worden. Dc betichte is zekeren Flouquct, van Douai een kerel met een slecht verleden, die tijdens de Duilsche bezetting in dienst getre- was van do Duitsche policie. Hij legde er zich bijzonderlijk op toe, de Fransche soldaten die verborgen waren op le sporen en tc verraden. Een tiental personen, door. hein verklikt werden door de Duitsche krijgsraden veroor deeld. Er \ijn 70 getuigen ten laste, waaronder 26 die beweren, dal Flouquet hen hod verklikt. lOmiljoenfr. scliadö Zaterdag avond is brand uitgeborsten op het derde verdiep der Magasins Modemes* een der grootste handelshuizen van Straats burg. Uet vuur verspreidde zich bliksemsnel en in weinige minuten tijds stonden het 3° en 4* verdiep in laaie vlam. Dc brand was ontstaan in de afdeeling speelgoed en greep met 'f vreeselijke snelheid om zich heen. Toen de vlammen den glazen koepel had den deen instorten, sloeg eene hemelhooge zwarte rookwolk op. Op de groote Kleberplaats, verdrongen zich duizenden personen, om do ramp af te zien. De pompiers konden er na verscheidene uren werkens in gelukken de aanpalende gebouwen te vrijwaren. Uet publiek dat zich in de magazijnen bevond, kon nog tijdig'het gebouw verlaten. Men hoopt dot ook dd winkeljuffers gered zyn. De schade bedraagt meer dan 10 miljoen frank. De oorzaak der ramp is nog niet gtAend. Voer de gedemobiliseerden De gedemobiliseerde militairen die in de «naand Juni 1919, eelukten in het exaam tot bekomen eener plaats van dactylograaf bij het Middenbestuur van het Ministerie van Landsverdediging, worden verzocht, vóór 5° Maart eeistkomend, bij het 2° Bureel van het Beheer van het Secretariaat en Burgerlijk Personeel, te laten weten of zg wenschen to» die plaats benoemd te worden. In dit geval, gelieven zij hun huidig adres te doen kennen. Een oproep van den Hesr P. E. Janson (en voordeele der oorlogsinvaliden De Minister van Landsverdediging heeft den volgenden oproep gezonden aan zijne kollega's van het Kabinet en aan de voorzit ters der Groote Nijverheids- en I-Iandelsver- eenigingen - Toen ik bezit nam van mijnen post aan 't hoofd van 't Ministerie van Landsverdedi ging, heb ik gemeend dat mijn eerste plicht was onze roemvolle oorlogs-invaliden te gaan groeien en met hen le spreken. Van mijn bezoek aan het Militair Ge stichtvan Woluweismij een diepe indruk bijgebleven van volle bewondering en erken telijkheid jegens hen die, bij 't volbrengen Van hun beldhaftigen plicht, zoo wreed wer den beproefd doch ook een indruk van roe renden en sterken troost om hunne prachtige geesteskracht en hun werkijver. Na hun bloed vergoten te hebben, na veel te hebben geleden óm het heil van hel Vaderland en de zege van het Recht, hebben zij, sedert hunne roemrijke kwetsuren dicht zijn, nog slechts een verlangen Al wat zij bezitten aan kracht en wil ten dienste stellen van hel Land. Zij zijn verminkt het zijn invaliden, doch zij zijn niet ongeschikt tol allen arbeid. Niet werken valt hun zwaar, want zij oordeelen zulks hnnner onwaardig.Ook verlangen zij vurig in de besturen, in dè nij verheid, in den handel plaatsen tc kunnen bekleeden waarin hunne lichamelijke bedrij vigheid en hunne geestvermogens nuttig werk kunnen verrichten. Hel is de plicht van olie Belgen dit stre ven te helpen verwezenlijken. Ree-Is zijn de Staatsbesturen, de Werken van Bijstand, an dere private inrichtingen en personen opge treden om aan talrijke invalieden winstge vende betrekkingen te bezorgen. - Velen zoeken, echter, nog het bedrijf uit le oefenen waartoe zij gedreven worden uit natuurlijken aanleg of door de geschikt heid waartoe zij opnieuw gekomen zijn door eene hcropleiding, met zooveel hoop en taaien wil ten einde gevoerd. Nu, cr bestaan in de openbare besturen, evenals in de meest onderscheiden private ondernemingen, plaatsen die voor de ver minkten geschikt kunnen zijn. Deze plaatsen dienen hun voorbehouden le blijven. Mét ze aan de invalieden te begeven, zullen wij bij dc trillende hulde die het land aan dc helden van den groolen oorlog heelt gebracht, een tastbaar blijk voegen onzer erkentelijkheid. Niet alleen zullen wij een vaderlandschen plicht vervullen. Wij zullen ons zeiven ver eeren met hen op te nemen die de roem zijn van het huidig geslacht en tot een prachtig vöorbeeld strekten voor de komende Bel gische geslachten. Ten slotte, richt, dc Minister aan allen een dringenden oproep. Hij vraagt hun voor de invalieden, voor de verminkten, die onze bezorgdheid en onze erkentenis zoozeer ver dienen, de plaatsen voor le behouden waar zij zich nog nuttig kunnen maken. De plaatsaanbiedingen moeten gezonde© worden aan het Nationaal Werk der Oorlogs- invalieden, 21, Kanselarijstraat, Brussel. De gezondheid dor soldaten. Ten einde de gevaren tc. vermijden, die de krijgslieden, aangetast door aanstekelijke ziekten, voor hunne makkers zouden kunnen .opleveren, komt de minister van Landsverde diging aan de krijgsoversten voor te schrij ven er voor te zorgen dat de belanghebbenden die. krachlens dc schikkingen der militiewet 77, hoofdstuk XVI) voorgesteld werden voor een jaar verlof of tot de reforme, zoo spoedig mogelijk naar hunne haardstede zou den teruggezonden worden. De diehen in 't gasthuis ie Jette. Wij meldden gisteren dat een der dieven na een revolvergevecht legen de politieagen ten welke hem wilden aanhouden, er kon in gelukken le ontsnappen. Daar men vermoed de, «lat de kerel zou naar huis komen, verborgen verscheidene agenten zie!» in den omtrek der Zwaardstraat. Rond 3 1/2 ure s'nachts naderde een kerel wiens signalement goed overeenkwam met dat van den ont snapte. Dè bandiet begaf zich nagp zijne kamer, alwaar hij schier onmiddelijS door de poli tieagenten gevolgd werd. In min dan geen lijd lag hij gekoord en gebonden ten gronde. In zijn bezit vond men een revolver, nog met 4 kogels geladen. Naar het policiebureel overgebracht, verklaarde de aangehoudene Isidoor te zijn, geboren te Vlissingcn in 1891, visscher van beroep. Hij is in het gevang opgesloten. Het onderzoek. Men weet nog niet met juistheid te zoggen, wat de dieven reeds al hadden gestolen. Naar het schijnt hebben de dieven ook een -deel van hunnen buit verkocht te Laken en te Sl Gilis. Te Laken deed de policie een .onderzoek in de voorwagens der foore rei zigers, staande op de Willemsplaals. 41 stoe ien, voortkomende uit hel gasthuis van Jelie werden er aangeslagen. In de kwelsiraat werden oo'a twee dozrjden stoelen terugge vonden. Al doze stoelen waren voor twee of drie frank stak verkocht géwordén. Het parket van Brussel wordt ter plaats verwacht. Men vermoedt hier nog maar een deel der dievenbende in handen te hebben. Men ver wacht ook de aanhouding van verscheidene verhelers, die de gestolen voorwerpen op kochten. De aangehoudenen weigerden tot hiertoe alle verklaring. DUITSCHE EERLIJKHEID PARIJS, 24 Februari. Dat Duitschiand er op uit is, om zooveel mogelijk het vre desverdrag tc ontduiken en zoo weinig mo gelijk te leveren, van hetgeen hel vredes verdrag hen oplegt, is reeds lang geweten. Een nieuw staalken wordt tlians gegeven. Zooals men weet had Duitschiand in 191D twee pakelbooien, welke nog in bouw wa ren, aan den Hollandschen Lloyd verkocht. De verbondenen vnrklaarden zich tegen dien verkoop te verzetten. Le Matin van Parijs, verneemt thans uil vaste bron, dat een dezer paketbooten aan den Lloyd geleverd is en zich te Amsterdam bevindt. Bij het verlaten van Hamburg werd de paketbool bemerkt door eene Engelsehe ka- noneerboot. De Engelsehe bevelhebber vroeg dadelijk inlichtingen aan bet gouvernement, doch kreeg geen antwoord. Hel blad voegt er bij, dat het dringend noodig is, dat 'het Fransch gouvernement veriet aanteekent. Diefstal in eeüen trein Een handelsreiziger van Marseille had plaats genomen in den expresstrein voor Bordeaux. Tussehen Cette en Béziers viel hij in slaap. Toen hij in deze laatste stid ont waakte, stelde hij vast, dat zijne brieventesch inhoudende een check van 60,000 fr. op het ►grondkrediet van Bordeaux en 3000 tv. in bankbriefjes, uit den binnenzak zijner vest verdwenen was. Uil het onderzoek is gebleken, dat de die! uit den trein is gesprongen, vooraleer deze stil hield te Béziers. De dief liet in den treil eene kleine valies en een kistje, eenigé waar- delooze voorwerpen bevattende achter. De Belgen in bezet Duitschiand. De Fransche troepen van het 33* leger korps, die sedert het begin van de bezetting de Belgische troepen in de vierde zone, waai xencraal Michel het bevel voert, versterkten, hebben Aken verlaten. Generaal Michel heeft in een proclamatie de Fransche troepen bedankt voor den geesf van kameraadschap gedurende hun verb lij! in dc vierde zone, Vrijdag namiddag heeft het 19® regiment dragonders, alvorens Aken te verlaten, voor «eneraal Michel gedefileerd en de kolonel van he> regiment, graaf de Bourzamel, hield eene korte afscheidsrede, die door generaal Michel werd beantwoord. Indien er nu Belgen bet distrikt Benralb op den rechten-Rijnoever bezetten, van een anderen kant hebben de Fransehen de Belgen vervangen in stad en distrikt Gulick en zij bezetten ook een deel van dc Britsche zone, namelijk te Bonn, te Düreri en te Montjoye. Het hoofdkwartier van generaal Lecomt« is gevestigt te Bonn, Die verplaatsing is uitgelokt door bet ver. trek van sommige Britsche contigenten en df vermindering van het Amerikaausche contin gent lot 6000 man. Is ér vrede op handen De heer Lloyd George heeft een memo. randum ontvangeu, met documenten ge staafd, waarin aangedrongen wordt op dl erkenning der Sovjetregecring en op hel sluiten van den vrede met de holjewistischf regeering. Het memorandum draagt de handleeke- ning van generaal Gough, uverste van de En gelsehe militaire missie hij de re^eering va» N. VV. Rusland en van andere hoogwaardig- heidsbekleeders die met een zending in Rus land belast zijn. Duitschiand en Rusland De Deutsche Zeitung meldt dat M. Wigdor Gopp, vertegenwoordiger der Sov jets te Berlijn, een Russisch vredevoorstel aan do Duitsche regeering zou voorgelegd hebben. üi»- nieuws is naar bevoegde kringen me- dedeelen, van allen grond ontbloot. Hetzelfde geldt voor eene andere mede- deeling der Deutsche Zeitung voLens do welke "in Maart algemeene vredesonderhan delingen tussehen dc groote mogendheden en Sovjet-Rusland zouden plaats hebben en dat Djiitschland er deel zou aan nemen. Ten dien opzichte deed men uitschijnen dat Duitschiand, door het verdrag van Brest Litowsk, reeds vrede met Rusland heeft ge sloten en art. 116 van het verdrag van Ver sailles, dat de ongeldigheid van het verdrag van Versailles, dal de ongeldigheid van bet verdrag van Brest-Lilowsk uitroept, veran dert, niets aan 't feit van den vredestoestand. Letland en Rusland Men seint uit Riga Men gelooft niet dal de Letten een afzonderlijken vredejnet Rus» land zullen sluiten. Lenine geeft pootjes Geïnterviewd door een correspondent van dc New-York World .-> heeft Lenine ver klaard niet in te zien, waarom de kapitalis tische mogendheden geen handelsbetrekkin gen met Sovjet-Rusland zouden heropenen. Rusland biedt vlas en platina aan in rui ling tegen locomotieven en landbouwmacbic- nen. Waarom willen in onderhandeling treden met dc Russische coöperatieven, aangezien die opgeslurpt 2ijn dóóp den Staal en enkel

De Volksstem | 1920 | | pagina 2