"27 Van Groolvader tot Kleinzoon luiste van LsndsverdeiHpi Os Diefiea ten nadeele van '1 lep Vrijdag (Februari! 920 De schandalen der bevoorrading. Dé zaak dervalsche bankbriefjes De zaak Jamar, Lcnyville en Luys. Graaf Karei Woeste DE UITLEVERI NGSEISCH Inschrijven op de leening zijn tand een dienst bewijzen Nachtwaker aangevallen te Haine-Saiat-Paul Een moordenaar aangehouden Kerkstraat, 9 en 22-, Aalst. Tel. 114 XXVI* JAARGANG NUMMER 43 13 A G-BL, AD 7 CENTIEMEN - Uitgever J. Van Ndefel-De Gendt H. Honorinas Zon op6,48, onder 5,31 Volle Maan den 4 Publiciteit bulten hel Arrondissement Aalst, rich te weod«nxtot liet Agentschap Havas, 8, Marte'taarpJein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapside, Londen. Onder den titil Zalm en Suikerij peeën deelt La Libre Belgique twee nieuwe feiten mede, waarvan desckuld in het ministerie van bevoorrading te zoeken is. Het eerste feit betreft eene kwestie van zalm. Het ministerie van bevoorrading telt onder zijne ontelbare ambtenaars een groothandelaar van Brussel, ven noot van eene gekeilde handelsfirma. In deze firma zijn meest alle pro- dukten geleverd door bet ministerie van bevoorrading, zooals zalm, kaas, enz. ook verkrijgbaar. Een handelaar van Brussel, kliënt dezer firma, welke hem zalm aan 1.55 fr. per doos verkocht, zag op een omzendbrief van bet ministerie van 1 evoorrading, gericht aan de groothandelaars, dat er in bet minis terie dn ozon zalm te bekomen waron aan 1.43 fr. Do handelaar besloot dadelijk die gelegenheid waar te nemen en deed c&ne bestelling van 9600 doozen zalm. Dat was liet minimum waarschijnlijk om de kleinhandelaars er buiten te houden. Daar er niets van terecht kwam, zond bij ook het geld, doch, noch niets, en terwijl do man gedurig naar het ministerie liep, kreeg bij thuis aanbod van de firma, waarin de ambtenaar van liet ministerie vennoot is, en dezelfde doozen aanbiedende voor 1,55 fr. Daar de handelaar or bet fijne wil de van weten, vroeg hij eene audience nan bij den minister van bevoorrading Deze werd hem toegestean an M \V a liters beloofde bom voldoening. De handelaar heeft echter nooit iets bekomen en na verscheidene weken geduldig wachten, zag hij zich ge dwongen zijn geld te gaan terug balen. Het is onnoodig bier iemand te be lichten doch men zal mot ons beken lien, dat zulken staat van zaken mins tens toch ongewoon, onduldbaar is Hot tweede teit betreft eene kwestie van suikerijpeeën. Hier werd ook een prijs vastgesteb'. Do peeënbranders mochten niet meer dan 45 fr. vragen aan de suikerijfa brikanten. Als voorwaaade gold, 2 wagons voor het inlandsch verbruik en 1 wagon voor den uitvoer. Als men weet dat in Frankrijk 140 fr. betaald werd voor 100 kar. dan scheen zulks eene uitmuntende tank, natuurlijk indien er geen kon telfoes ofte bedrog gepleegd werd. Men zou dus goedkoop peeën hebben in België. (58' vervolg.) Lorenzo Medici was onder dien mantel verborgen een goed gevulde beurs droeg bij in den zak van zijn wambuis maar de gordel Was voorzien van eenen scherpen dolk en een dier ongemodelleerdo ruiterpistolen de eerst» vuurwapenen uit de vijftiendeeeuw. Niet straffeloos zou de moorddadige hand Zich tegen de spruit der Medici's opheffen. Het gelaat van den jongeling was bleek en moedeloos. Meer dan eens had hij, gelijk een valk, die op zijn buit aast, om de nfuren van bel paleis heen geloopen. Alles was donker en stil als uitgestorven scheen het machtige gebouw geen onkel spoor was er tebemer ken, dat er in hei volgende uur eene vergade ring zou plaats vinden. Doch juist die schijn bare rust was het, die den jongeling sterkte in zijne overtuiging, dat er een somber ge heim achter deze muren gesponnen werd. tloe echter binnen te komen Hoe onbekend met het wachtwoord, zonder verdenking te wekken in da zaal te dringen, waar het net Hes verraars géweven zou worden Bijna ver twijfelend bleef hij staan smeekend sloeg nij zijne oogen omhoog, waar zich het uit spansel in zijne volle sterrenpracht uitspreid- He. Tot U, Bestuurder van het heelal, bid ik, sprak hij zacht, zend mij Uwen Bijstand, Dij, die aan Mozes hand de kracht verleend hebt, water u;t de steenrots te doen springen verleen mijne vjngersde kracht, deze muren te ontsluiten Verberg mij, behoedt mij, zoor hel oog der spionnen I Bijna triomfeereftd glansde Lorenzo's blik. Men had echter zonder den waard gerekend. Er zijn uitvoervergunnin gen algeleverd voor drie miljoen kgr. peeën en er word bijna niets afgele verd voor bet inlandsch verbruik. Da Belgische peeënfabrikanten kunnen zich bijna onmogelijk voor zien van grondstoffen en zien zich dus gedwongen, hunne fabriek te sluiten. Men verzekert dat op dit oogenblik de negen tienden der Belgische peeën- fabrieken reeds gesloten zijn, hetgeen onvermijdelijk een nieuwen opslag voor gevolg zal hebben. Woensdag morgend hielden de Belgische peeëntabrikanten eene ver gadering om den toestand te bespre ken. Zij verlangen grootelijks te we ten, door wie en in wiens voordeel, de uitvolrvërgunningen toegestaan werden. La Métropole van Antwerpen, doet de volgende zeer rake opmerkin- gonDa schandalen volgen elkaar zeer snel op, in het gebied van den heer cliktator van het duur levon. Moest vóór den oorlog, een katho liek ket honderdste deel bogaan heb ben van wat er nu onder bot beheer van M. Wauters geschiedt, dan hadde de oppositie dien katholiek geen twee uren langer geduld. Het is nu bijna twee jaar, dat wij gefopt, bedrogen, belogen en uitge hongerd worden, wij zeggen niet door M. Wauters, wiens persoon wij bui ten de zaak laten, doch door zijn stel sel eni eenige zijner elementen. Niettemin blijft M. Wauters aan het bewind. Gisteren waren het 100,000 kgr. suiker die naar Roubaix verhuisden, in omstandigheden, welke tot biertoe nog niet opgeklaard worden. Vandaag wordt een hieuwe schur kerij onldekt, waarin do bestuurder dor inlandscha levensmiddelen zalf betrokken is, een man die het grootste vertrouwen van den minister genoot. En indien or één Schandaal uitlekt hoevelen blijven niet in den doofpot?? Men heelt schoon te zeggen, dat M. Wauters zich omringt door bevoegde mannen, beproefde handelaars, kor tom specialisten in het vak. Waarlijk, indien onze parlementai ren en onze ministers nog wat poer in liet lijf hebben, dan zal er geene woek verloopen, of zij zullen aan den mi nister van bevoorrading zonder om wegen verklaren, dat hij er zelf maf van door trokken, met zijne kassei, suiker, zijn bedorven waren, zijno wijn- en andere potten,- om plaats te maken voor een stelsel van vrijheid dat beter ons arm volk zal voeden en minder nieldeugon zal verrijken, n Rust en vertrouwen waren in zijn binnenste wedergekeerd, en vol blijde verwachting luisterde nijn oor, sloeg hij dpn blik rond om zich heen, als moest tegelijk de afge smeekte hulp opdagen. Daar weerklonken schreden in de stille straatzij kwamen- na der. Was het een niet te vreezen voorbij vanger Was het een der samenzweerders! Was het misschien Diotisalvi Neri, den val. schen gunsteling zijns vaders in eigen per- soon I.orenzo drukte zich zoo dicht mogelijk tegen den muur van het huis aan de over zijde hij hoopte van daar het wachtwoord te kunnen vernemen, ingeval de komende de kleine zijdeur zou openen, vrelke toegang gaf tot het paleis. Dobh bijna op hetzelfde oogen blik trad hij weder naar voren de maan wierp haar helder licht op het aangezicht van den komende, en Lorenzo herkende het als dat van een vriend, hij herkende het ge laat van Filippo, de broeder van het meisje, wier leven hij had gered op den dag van het burgerfeest, dat Florence, zijn beschermer Cosimo Medici bereid had. Een onbeschijvelijke vreugde vervulde zijne ziel. De jongeling scheen in Pitti's pa leis bekend te zijn, want zonder verdere om- stand haalde hij een sleutel uit den zak en wilde dezen in het slot der deur steken toen Medici's hand zich op zijn arm legde. Schrik niet FBippo zeide Lorenzo haastig Ik ben het Lorenzo Medici uw vriend Een onderdrukte vreugdekreet ontsnapte Filippo's lippen. Welkeen geluk fluisterde het met moeite zijne vreugde inhoudende. Gij zijt liet gjj zijl werkelijk Lorenzo Medici kan ik u dienen Wat moet ik doeR 1 M. Julea Simon, onderzoeksrechter te Brussel, heeft aanhoudingsmandaten afgele verd tegen 4. Josse Verhoeven, mijnwerker, geboren te Vilvoorde, op 7 Februari 1875, taaist te Charleroi gewoond hebbende; 2. Pauwels Augu&t, mijnwerker, geboren te Rotselaer den 8 November 1885, laast gewoond heb bende te Marcinelle. Beide kerels zijn beticht van uitgifte van valsche briefjes van duizend frank, en sinds eenige weken onvindbaar. Temsch» Gisteren is alhier het parket van Dender- monde, samengesteld uit de heeren Debevere Substituut Procureur des Konings. Geerinckx onderzoeksrechter en De Vos, griffier, afge slapt om een onderzoek in te stellen nopens een valsch bankbriefje van 1000 frank, dat in de gemeente zou zijn uitgegeven. Het onderzoek wordt ie*erig voortgezet De drie socialisten zijn opnieuw naar Brussel gebracht. Zij werden er onderhoord door den onderzoeksrechter Laraal. Longville en Luys hadden maar ep een paar vragen te antwoorden, Jamar werd ge confronteerd met Terwaine. Nog verscheidene getuigen werden door den onderzoeksrechter entboden. Het onderzoek is nu bepaald gesloten. Een dezer dagen zal nu de Kamer van inbeschuldigingstelling te beslissen hebben wat er met de zaak moet gedaan worden. Er kan nu besloten worden, tot niet- ver volging ofwel de zaak te zenden voor bet Assisenhof. Als lot het eerste besloten wordt, herkrijgen de opgestotenen onmiëdelqk hun ne vrijheid. In het tweede geval, zal de zaak voor het Assisenhof van Antwerpen kome omstreeks 1 April aanstaande. De drie socialisten zijn terug naar Antwer pen gebracht. Bezoek aan do grafsteden der militairen, die voor het Vaderland sneuvelden Men heeft ons uitleg gevraagd over eene onlangs verschenen nota, van den Minister van Landsverdediging over het bezoeken dei- grafsteden van militairen die voor het Vader land gestorven zijn. De Minister van Landsverdediging heeft besieten de volgende voordeden toe 'te hen nen aan de rechthebbenden, die verlangen het graf van een voor liet Vaderland gesneu velden militair te bezoeken, zelfs indien zij deze gunst reeds genoten hebben. 1.) Kosteloos vervoer op de belgische spoorwegnetten, zoowel bij de been als bij de terugreis. 2.) terugbetaling van de helft der vervoer kosten op de spoorwegnetten in Nederland in Duitschland, in het Groot Hertogdom Luxem burg, in Zwitserland, in Frankrijken in de Brilsche Eilanden. De echtgenoote en de kinderen, in gelijk welk getal, mogen van deze schikkingen genieten, Zoo ook voor twee leden der fami lie, hetzijgrootvader, grootmoeder, vader, moeder, zusters en broeders of halfbroeders of halfzusters, alsook personen die officieel verloofd waren met het Vaderland gestorven militairen. Voor de Plaatsbevelhebbers, verblijvend in de hoofdplaatsen der provinciën, waarin de rechthebbenden wonen, zijn gelast hun des- aangaande alle inlichtingen te verschaffen. Men hoeft zich dus slechts tot het Departe ment van Landsverdediging te richten (Be heer van het vervoer, 22 Stassart straat, Brussel) indien de personen die verlangen eene reis te ondernemen, in het buitenland verblijven. Om in het buitenland te reizen, van aan de grens lot aan de uillerste bestemming, zullen de rechthebbenden voluit den vervoerprijs heen en terug nloeten betaleu. Het Departement van Landsverdediging (Bureel der Rekenplicbtigheid van liet Ver voer, I, Leuvensclie straat, Brussel),-zal aan de belanghebbenden de helft van den ver- voerprijs in 3* kias in het buitenland terug betalen, op schriftelijke aanvraag, die ge steund moet zijn door eene verklaring, uit gaande van eeue der overheden van de plaats waar zij zich zullen begeven hebben. (Plaats- bevelhebber, Belgische Consul, Burgemeester Politiekommissaris.) Deze aanvraag moet bovendien den gevolgden weg on den prijs van het verroer in 3» kias aanduiden. Mijn leven offeren voor den redder mijner -dierbare zuster Zijt gij in het paleis Pitti bekend vroeg Lorenzo hem haastig. Zeker ben ik dat... ik ben hier in dienst bij den huishofmeester, was het antwoord. Ik ben heimelijk weggeslopen want de oude Gerardo is knorrig en duldt niet, dat ik in mijne vrije uurtjes uitga, om mijn bruid Alba te bezoeken, op wie hij een goed oogje heeft, maar die hem uitlacht ondanks zijne door gierigheid bijeen geschraapte schatten. Daarom verbergt deze deur, welke ik heb onldekt, mijn komen en gaan. Zij zal ook mij verbergen, Filippo 1 Boos verraad zal in het naaste uur, hel huis Medi ci ten gronde richten, als het mij niet gelukt ongemerkt getuige van de vergadering te zijn Eenige samenzweerders komen in de hooid- zaal van het paleis bijeen. Kunt gij mij daar brengen, eer zij komen f Kunt gij mij daar voor hun oog verbergen. Eerder zat ik Ster ven, dan ook maar met een woord aan te duiden, wie mij binnengebracht heeft. Dit moogt gij gerust verraden, riep Filippo halfluid. Den Medicier to leiden is mij een eer en al begeert hij nog zulk een donker, zulk een geheim pad, het kan slechts een goed zijn. Ik bood u ntijn leven aan en zou ik u dan dezen dienst weigeren Kom met mij mede langs geheime gangen voer ik u lot het gewenschle doel, en daar zal ik u verbergen achter een voorhangsel dat in maanden niet weggeschoven is geworden. Daar zijt gij in goed gezelschap Signor, ik kan u geen betere plaats aanwijzen Hartelijk drukte de Medicieêr de hand des jongeliugs. Ik zal uwer gedenken, Filippo, Fransohe militairen, in Belgie overleden of verdwenen Eene afdeeling van den dienst van den franschen burgerlijkenstand in België is te Brussel ingericht. (Voorloopige Régeering- straat, 20). Zij slaat onder het bevel van Kapitein Brun en is gelast met de noodige opzoekingen om het spoor terug te vinden der franschc militairen die in België, gestor ven of verdwenen zijn, gedurende den veld tocht. De personen die inlichtingen kunnen ver schaffen over deze militairen worden ver zocht zich tot den overste dezer afdeeling te wenden eveneens de ouders of particulieren die over deze militairen inlichtingen verlan gen. Donderdag 26 Februari, trad de heer staatsminister Woeste, in zijn 84* jaar. Hij werd geboren te Brussel op 23 Februari 1837. In de maand Juni aanstaande, zal het 46 jaar zijn dat hel Aaistersch kiezerskorps den jongen advokaat Woeste, naar de Kamers stuurde. De Volksstem drukt de hoop uit, dat het den in den strijd vergrijsden staatsman ver gund weze, zijn gouden parlementair Jubel feest te mogen vieren en dal de Almachtige God hem wei gezond late, voor den zwaren strijd voor de goede zaak. TE ANTWERPEN. Nog twoo aanhoudingen. Als gevolg van het onderzoek dezer erge zaak, waarvan wij giéteren alle bijzonder heden hebben meegedeeld, werden door den adjunkt Van der Plas nog twee aoldaten aan gehouden, die in het magazijn der Sanderus- Straat werkzaam waren en de aangeslagene goederen aan de burgers hadden overhandigd Het is toch zonderling-dat burgers zoomaar met gevulde zakken en op den rug het maga zijn kunnen verlaten, zonder dat dit eens opgemerkt wordt 1 Dit gebeurde niet een maal, maar sinds weken. Er worden nog een paar betrokkenen in het rozenpolje opgezocht. Woensdag werd nog eene huiszoeking ge daan in een huis der Steenbouwersvest, waar den adjunkt Van der Plasnogl2.000 gestolen sigaretten heelt aangeslagen. Dit was den overschot eener partij van 40.0001 Het onderzoek wordt voortgezet. tot aan mijn dood maar nog een verzoek heb ik deze brief en hij baalde een couvert uit zijnen zak hetwelk hij den jongen man ter hand stelde moet Pieiro Medici eigenhandig ontvangen ik verlaat mij hier omtrent op u. Eer en leven, burgerkrijg en bloedige veote hangen van do bestelling af. Zoodra ik u verborgen heb, zal mijne zuster hem bezorgen, zeide Filippo snel Nooit was de gelegenheid gunstiger. Gerar do, mijn meester is heden in hel binnenste van het paleis, in persoonlijken dienst van Luca Pitti bezig, zoodat wij beiden zonder loezidit zijn. Binnen een half uur is dezebrief in Pietro Medici's handen. Neem dezen ring met het wapen van ons huishij diene tot bewijs zeide Lorenzo, terwijl hij een gouden ring, met een kunstvol geslepen steen van den vinger streek, dat u door mij gezonden zijt. Breng mij nu in veiligheid en de Algoede God, die mij zoover heeft geleid, zal mij ook verder helpen. Het gaat hoe hel wil, men zal den klein, zoon zijngrotovader wrardig bevinden. Als een reusachtig graf lag de hoofdzaal van het paleis Pitti daarvan de drie mach tig groote kroonen, welken van het kunstvol betimmerde en met gouden rosetten versierde plafond afhingen, brandden slechts weinige kaarzen op de middelste, die een somber schemerachtig licht verspreidden. Spookach tig verhieven zich de marmeren gestalten op hoogeeroetstukken, tegen dén glanzenden wand van koslbaar donker hout en het voor hangsel van rood purper fluweel, hetwelk in het midden van den hoofdwand een nisch verborg, waarheen vier treden van zwart Incident in Ftij ïilancl Acht geallieerde vlaggen afgerukt. Het .Hamburger Fremdenblatt meldt uit Bochard, dat aldaar 8 vlaggen der geallieer den van het tehuis voor militairen werden afgerukt en medegenomen. De vertegenwoordiger van de commissie voor Rijnland eischt, dat de zaak omnidde- iijk wordt onderzocht. Wanneer de daders niet worden ontdekt, zou de stad de verantwoordelijkheid hebben te dragen. Ex»keizer. In antwoord op een vraaj? verklaarde Bonar Law in liet Lagerhuis, dat de Engel- sclic regeering *an de Nederlandsclie regec- ring geen raeedeelig heeft ontvangen, dat Nederland besloten heeft den keizer op Cura sao te interneeren. Nog mesr misdadigers op de lijst De geallieerde commissie in zake oorlogs misdadigers heeft een sub commissie be noemd, die moet nagaan of de Poolsche, Rumeensche en Zuid-Slavische regeeringen meegaan met het denkbeeld om enkele mis dadigers aan te wijzen, aan welke bijzonder ernstige feiten ten laste gelegd worden. De sub-commissie zal heden bijeen komen en de commissie zelf Zaterdag. ts Het parket van Bergen heeft zich naar Haine-St-Paul begeven om er een onderzoek tè doen nopens eene moordpoging op een nachtwaker der statie gepleegd. Deze had verscheidene kerels verrast, toen zij bezig waren een opengebroken goederen wagen te plunderen. Hij wilde tusschenko- men, doch een der kerels bracht hem twee messteken toe, waarna heel de bende do vlucht nam. De nachtwaker is zeer erg getroffen en on niemand herkennen. twei pon De politieagent Van Dierendonck, der 9e wijk, te Antwerpen, heeft gisteren op het Noorderwandellerras een moordenaar aan gehouden, zekere Karei Lambrechts, 27 jaar oud. Deze kerel had in dc maand September 1914 zijne vrouw Maria Wuyls, in de echte lijke woning, De Bosschaerlstraat, op het Kiel, door messteken afgemaakt en zich zelf eene messnede aan den hals toegebracht. De moordenaar, die weglooper was van het leger, werd door den adjunkt M. De Winter aangehouden en in de gevangenis der Begijnenstraat opgesloten. Bij den inval der Duitschers werd de kerel op vrije voeten ge steld en wist niets beters dan spoedig naar Duitschland te vertrekken om er voor den vijand te gaan werken. Het was de policie ter oore gekomen dat hij in onze stad was terug gekeerd. Vruchtelooze opzoekingen werden gedaan, tot bovengenoemde agent die den kerel kende hem op de wandelbrug ontmoette en hem knipte. De moordenaar werd op het policiebureel der kaaien gebracht, waar Lambrechts on derhoord werd en alles bekende. De adjunkt Duhamel heeft hem ter be- schikkimr der krijgsoverheid opgesloten. marmer den somberen indruk van het geheel verhoogde. Onder de middelste lichtkroon, tegenovei de trappen, waren een aantal stoelen in een halven kring geplaatst. Oogenschijnlijk zou hier eene vergadering van twintig tot dertig personen plaats hebben. Ter zijde van de stoelen stond een dier ouderwntsche schrijfstoelen, waaraan eet lessenaar verbonden was, een kunstvol be werkte ijzeren kandelaber, waarop twee bran dende kaarsen, moest waarschijnlijk 't werk van een schrijver verlichten. Het was negen uur geslagen, en nog was er niemand in de groote zaal. Men hoorde niets dan het gewoel en gemompel van het volk, dal nog immer bij groole menigte toe vloeide. Eindelijk werd de stilte verbroken, door een zwaren (red-buiten de zaal. De hoofddeur werd geopend eu een norsch en verstoord uitziende man kwam binnen het was Ge rardo een der oudste en getrouwste dienaren van den ryken patricieër Luca Pitti. Hij blikte opmerkzaam in het rond, als wilde hij zich verzekeren, dat er geen getuigen tegen woordig waren. Toen hij eclner niets be merkte, dat -zijn argwaan kon wekken, haalde- hij oen bos sleutels uit den zak, en begon verscheidene deuren, welken tot zijvertrek ken van de hoofdzaal voerden, een voor een te ontsluiten. Ware er in de zaal een bespie der geweest, een bijna komisch schouwspel zou zich aan hem vertoond hebben. Uit ieder der vier ingangen trad een groep van 6 of 7 heeren in eenvoudige donkere kleeding. Het waren geen mannen van naam, ofschoon zij tot patricische huizen behoorden. (Vcrrsl

De Volksstem | 1920 | | pagina 1