Van Oroolvader lot Kleinzoon 0mBSÊB Zondag 29 Feöruariè Maandag 1 Maart 1920 Een" prachtige,, truk Wat meenen ze wei ?I! Staatsminister WOESTE Op een Zllveraa Priesierföist PENSIOENEN De president van Uruguay in beschuldiging gesteld Erg spogrwfigoaneluk te Schaarbeek Se bolsjewiki bieden Japan vrede aan. BESLUIT De vrouwen verlangen stemrecht Ds üülevering van Wilhelm II. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 D A. C3r XXVI» JAARGANG NUMMER 51 13 I_i A. 33 40 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nufff,l-De Gendt H. Basilius I Zon op 6,44, onder 5,41 |j H. Abinus Zon op 6,42, onder 5,41 Volle Maan den 4 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havab, 8, Martelaarplein, te Brussel 8, Place de la Bourse, Pary's©d 105, Cheapside, Londen. Hot Staatsblad van dezer dagen kondigde bot volgende Koninklijk besluit al >i De kiezingen, dia ingevolge bet Koninklijk Besluit van T Februari 1020, moesten don 14 Maart plaat! i> bobben in do senatoriöele arrondis sementen Antwerpen, Brussel. Gent-Eekloo en Bergon-Zoningon, worden verschoven en zullen plaats o grijpen op eenen datum later te bepalen. - En daarmede al, zonder eon woord Je meer zonder 't aangeven van eenigo redon van dat verschuiven Dat iieet 'stout doortrekken, maar toch met zeker menschelijk opzicht.... Mijnheer Delacroix, die heel en gansch onder de dwingende «pooten» van do socialistische ministers zit heofi. dat besluit aan het handteeken van Zijne Majesteit don Koning voor gelegd, om den tijd te vinden die noodig is, ton einde eene drukking te kunnen uitoefenen op de Katholieke Verceiiigingen van gezegde arrondis sementen. Hot ministerie zou wil len beletten, dat do katholieken de openstaande senatoriëele zetels be twisten aan de socialisten De katholieke partij zou dus in Je kiezing niet mogen ten strijde trek ken Dat is de allereerste maal sedert 1S30 dat een ministerie de pretentie uit, de cene of andere politieke partij te dw ingen geen deel te nemen aan den kiesstrijd. En n als do katholieke partij niet sou tevreden zijn, zich zonder strijd terug te trekken, dan zouden de socia listische ministers geon minister meer willen zijn WelnuDatze zicii terugtrekken, de socialistische Ministers, hoe eer der hoe liever. de fameuze Wauters DIE ONS WELHAAST ZOU DOEN HONGER LIJDEN, AAN 'T HOOFD. DAT ZE ER VAN DOOR TREKKEN Wij hebben er al genoog van sui- kerschandalon, kaasschandalen, be- dorvon-vleesclischandalon, zalmschan dalen, wijnpotten-schandalen, enz., enz... dat alles heelt ons reeds genoeg getoond, dat het socialism hot niet kent om een land te helpen besturen, veel minder nog om alleen to bestu ren... Katholieke hoofdmannen op post Niet toegeven, neen Weg mot debelachelijko goedigheid en sukkelachtigheid van don 'lieer Delacroix!., en moet de Union Sacrée daardoor te niet, oh wel dat ze... Niet toegeven Niet toegeven, al spuwden de socia listische hoofdmannen vuur zoo hevig en zoolang als zij vroeger laster ge spuwd hebben Niet toegeven, katholieke hoofd mannen 1 Wij eischen ons recht, ons volle recht 1 Heel het Katholieks leger wacht op deze daad van kracht en energie niet toegeven Heel het land is reeds ten volle beu van do socialistische dwingelandij, de werklieden zoowel als de burgerstand Niet toegeven Leve ons recht Leve de vrijheid in Belgenland. Fraz Op 2G Februari 11. stuurde de Vrije Ver- eeniging der Katholieke Burgers het volgend telegram aan Staatsminister, Graaf Karei Woeste, ter gelegenheid van zijnen 83u ver jaardag Do Vrije Vcreeniging der Katholieke Burgers van het Arrondissement Aelst, biedt aan den Ouden Katholieken leader zij ne innigste geluk wenschen ter gelegen- beid van zijnen verjaardag. Zij bidt God dat hij hem gratie en sterkte schenke, het jubelfeest van 50 jaren Volksvertegenwoor diger voor het 4rröndisseraent Aelst te mogen vieren. Het Bestuur. Onmiddelijk antwoordde de grijze staats man. Beste Vrienden, Ik ben ten zeerste getroffen geweest bij het ontvangen van uw telegram. Ik dank er Ued, duizendmaal om. Mijn oud hart dat zoovele jaren in overeenstemming met hel Uwe klopte, voelde zich heropgebeurd door Uwe vrien delijke gelukwenschen. liet heeft Gode ge- waardUd mij mijne geestelijke krachten te laten bewaren, doch ik bezit mijne vroegere lichaamskrachten niet meer, en ik voel me vermoeid nochtans bid ik de Goddelijke Voorzienigheid dat ze me zoude helpen mij nen plicht vervullen tot l.ct einde, en dit doende, voel ik mij gesteund door Uwe ge trouwheid en door het verlangen dat mij bezielt, waardig te blijven van mijn geliefd Arrondissement Aelst. Ik koop dat dit laatste zich zal hervallen. Werkt met moed opdat de eendracht onze rangen sluitte, 't Is den wensch van eenen ouden strijder die maar een bekommernis heeft Het Welzijn van het Vaderland en de Verhelling der Heilige Kerk. Geloof mij, Beste Vrienden Uw innig ver kleefde. Kakel WOESTE. (GO* vervol ff.) Als het den dooden vergund is, deel te ne men in de bestiering der wereld en in het lot van hun huis, xeide hij met luider stem. als stervelingen afgestorvenen do macht hebben te bezweren, zoo hoor mij Cosimo di Medici Om uw waakzaamheid te misleiden, opdat gij mij zoudt houden voor een der getrouwslen van uw geslacht, liet ik verleden jaar uw marmeren beeld door kunstenaarshand ver vaardigen en stelde het op deze plaals in feestelijke praal op. Maar toen ik bet mees terwerk onthulde, deed ik mij zeiven de ge lofte, dal er geen twee jaren zouden verloo- pen eer dezelfde man die u thans met ge huichelde eerbetuigingen misleidde, uw huis zou ten gronde richten. Cosimo di Medici, het uur is daar. waarop Luca Pitti zijne be lofte zal vervullen Maanden zijn er verloo- pen, sedert het voorhangsel is weggeschoven •Jat uw standbeeld bedekt. Want mijne hand wilde hel niet wegschuiven eer ik u kon toe roepen Gij zijt overwonnen Heden echter nu door de zwakheid uw zoons, de bloesem gerijpt is en nu aangebroken is, waarna ik zoolang verlangd heb, nu ik de vruchten van mijn haat wil plukken, -- nu ontsluier ik u aangezicht en roep u toe Sla uw geslacht gade, Cosimo, groot Medi- ceer eer de dag.aanbreekt is het uitgestor ven en Luca l'illi, dien gij veracht en mis kend hebt, hij is de meest vermogende te Hort nee. Uw koud marmeren beeld ontvan- pc Je naamlijst uwer vijanden. Zegevierend hebt gij in uw leven uwe tegenstanders bc dwongen toon nu of gij dit ook in den dood n >g kuntIn de handen van dit stcenen MIJN BESINDEN BROEDER Ik kom met geaa bloemen, ik kom met geen Ik leg u oen kruis aan uw voet [kroon, Ik breng u liet beeld van de Meoschouzoon, In angsten, in tranen, in bloed. Op den dag, dat de glorie des Hemels zich toont, In het zilvren licht van uw feest: Ziehier nu den mensch dio met doornen gekroond Van alles beroofd is geweest 1 Op den dag, dat uw teven ten zegepraal zit, Vol gezondheid, vol hoop en vol kracht Aanschouw den stervenden Jezus, die bidt. En 't hoofd buigt, wUJ 't al is volbracht. Aanschouw hem op dazen, uw gloriedag, En buig dan en dankbaarheid neer De bron van uw leven, uw licht en uw lach Ontspringt hier aan 't kruis van den Heer. Zoo breng ik geen bloemen, geen zilver of goud Ik breng u den zegen van 't huis, Ik breng van leven en sterven 't behoud, Ik breng ujde glorie het Kruis BINNEWIERTZ. VEE UIT HOLLAND Eenige dagen geleden deelden wij mede, dat vanaf 1' Maart aanstaande opnieuw ïs toegestaan de invoer in Begië van Hollandsch veo. De inwoners-bepalingen blijven dezelfde als die welke door Minister Baron Ruzetle inl Oogst 1919 werden vastgesteld alleen za. de quarantaine niet meer plaatselijk ge schieden maar aan de grens. Deze verande rim,' is getroffen naar aanleiding van een ver zoek van de Belgische Vee- en Vleeschinvoer Vereen iging. De invoer in ons land mag geschieden langs de volgende plaatsen Middelburg, Selzaete, De Clinge, Watervliet, Weelde, Esschen, Achel, Vise en Maaseyck. beeld leg ik deze bladeren neder verroog uw geest nog te werken - vernietig hen dan niet uw marmeren vingers, en mét hen ook mij en de vijanden van uw geslach En terwijl hij het document in dc'hoogte hief, rukte hij 't fluweelen voorhangsel van elkan der. Maar op hetzelfde oogenblik weergalmde er een kreet van ontzetting door de'ruime zaal. Een hand stak. zich uit cn haalde de lijst met den zwarten omslag naar zich toe als door den bliksemgetroffen, viel Luca Pitti op den marmeren trap neder. Voor het sprekend gelijkend, levensgroot standbeeld van Cosimo von Medici' verhief zich de gestalte van zijn kleinzoon Lorenzo in diens hand rustte nu de lijst welke een onwederlegbare aanklacht was voor de onder teekenaars indien het huis Medici in Florence bleef beerschen. Lorenzo, de zoon van Pïetro riepen eeni- gen, hij heeft alles gehoord, wij zijn verlo ren Anderen snelden naar den uitgang, terwijl een derde deel luid schreeuwde. Hij heeft ons beluisterd, hij moet in verzekerde bewaring blijven, totdat alles is afgcloopen Met geen pen echter is tc beschrijven w at er omging in Diotisalvi Neri's binnenste. Ellendelingen, lafaards, riep hij in bittere verontwaardiging uit, zijt gij bang voor een knaap, die in booze nieuwsgierigheid, zich binnen dringt in een vergadering van ernstige mannen Ilij zal deze daad boeten Wij willen Cosimo's nakomelingen uit de wereld helpen, welnu beginnen wij met des grootvaders kleinzoon Sterf Lorenzo Medici, uw vader zal u wel dra volgen la blinde woede wierp Jiij zich op den jongeling, terwijl een dolk in de op geheven hand fonkelde. De MONITEUR kondigt de wet af macli tigend de vooruitbetaling der pensioenen per trimester. c Betaling dor Ie en 2e Trimester 1920. In uivoering der wet van 25 Februari 1920 houdende instelling van de betaling der pen sioenen per trimester en bij voorbaat, zullen de achterstallen van het le Trimester 1920 betaalbaar zijn door de zorgen der agenten van de schatkist in de provinciën en van den agent der schatkist van het 2e kantoor te Brussel, op de volgende datums der toe komende maand Maart a). Te beginnen van den 3®. voor de pen sioenen der gemeenteleeraars en onderlee raars. b). Te beginnen van den 8°. voor de bur gerlijke en geestelijke pensioenen; c). En te beginnen van den 12", voor de militaire pensioenn. De achterstallen van het 2e Trimester 1920 zullen betaalbaar zijn op de volgende da turns der toekomende maand April a). Te beginnen van den 5», voor de pen sioenen der gemeenteleeraars en onder wij zers; b). Te Beginnen van den 10", voor de bur gerlijke en geestelijke pensioenen. c). En te beginnen van den 15nx voor de militaire pensioen. Het 2e trimester "J920 zal slechts kunnen ontvangen worden lui Is nederlegging van een levensbewijs afgfleverd in den loop dei- trimesters t.t.z. vanai 1 April'20 Hetzelfde bewijs zou voldoende zijn in ge val de belanghebbenden de le en 2e trimes tors van hun pensioen gelijktijdig wilden on vangen De titularissen van wachtpensioenen die nog niet in bezit zijn van hun definitief bre vei, mogen hunne achterstallen ontvangen mits overlegging aan 'tvoorloopig bescheid. Uit Montevideo wordt san de Times gemeld, dat een socialistisch parlementslid bewerkstelligd heeft, dat een wetsontwerp is ingediend om den president der republiek in staat van beschuldiging te stellen wegens ongrondwettige bemoeiingen met de jongste algemeens verkiezingen. De houding van den president wordt door het parlement en de pers zeer afgekeurd. Te Menievideo heeft de policie de aanhou ding gelast van den commissaris voor poli tieke aangelegenheden der .stad, wegens me deplichtigheid aan bedriegclijke handelingen bij de verkiezingen gepleegd en wegens'on gehoorzaamheid aan de gerechtelijke bevelen. Even rustig en bewegingloos, als zijn grootvaders marmeren beeld, zag Lorenzo hem naderen. Hij sprak geen woord, zijn lippen waren stijf op elkander gedrukt. Slechts doodelijke bleekheid van zijn gelaat getuigde den indruk van dit vreesdijk oogenblik. Maar 'het moordwapen bereikte hem niet. Filippo sprong van achter het tapijt en maak te zich met krachtigen arm meester van den onvoorbcreiden man. Ik dacht het wel, dat het zoo gaan zou riep hij met luider stem. Niet zonder reden, zond ik mijn zuster en hield het voor geraden, mij te verbergen. Hier den dolk. moordenaar, of ik wurg u En gij spreekt hij het de ontstelde verga derden, vrees den wraak des volks, warneer gij ook maar een haar van dit hoofd krenkt Uw allee leven, voor dit eene, zoo waar ik Filippo heet Te vergeefs trachtte de verraderlijke gun steling van Pictro zich uit den krachtigen arm van den jongen man los te wringen. Be vrijdt mij zuchtte hij Vermoordt hem Verblinde lafaards, ziet gij uw kop dan niet in de hand van dezen knaap Schaamte en verbittering over hunne zwak heid maakten zich meester van de samen - zweerders. Hij heelt gelijk, schreeuwden er eenigen, weg met den luisteraar Medici moet sterven Verscheidene dolken werden uit den gor del gehaald en vonicciöen in de handen der mannen, maar meer dan een arm verhief zich om hen te weeren. Zwaarden werden ge trokken, en terwijl sommigen Diotisalvi uit Filippo'sijzerstcrke handen wilden bevrijden, maakten anderen zich gereed, zich op Loren zo te werpen. Nojt een oogenblik en verijdeld zou de Vrijdag morgend, rond 6 3/4 ure, had aan den ingang der statie van Schaarbeek, een erg ongeluk plaats. Ten gevolge eener ver gissing in het leggen der wisselnaald, werd de trein n. 6810, Schaarbeek-Namen, op een spoor gezonden waar cene reeks waggons stonden. De wisselwachter bemerkte tc laat zijne vergissing en verlegde de sporen, zoodat de trein op twee verschillige sporen liep en tier waggons omvergeworpen werden. De freindraaier Oscar Stacs, van Schaar beek, werd in zijn hokje verpletterd. Slechts met groote moeite kon hij uit het verbrijzeld hokje gehaald worden. De ongelukkige ademde nog, hij werd in hoogst bedenkelrj- ken toestand naai' het gasthuis overgebracht. Het ongeluk verwekte wederom eene groo te stoornis in den spoorwegdienst. Tchitcherine, de volkscommissaris van buitenlandsche zaken, beeft draadloos aan de Japansche regeering den vrede aangeboden Hij zegt dat de sovjet-regeering steeds het zelfbeschikkingsrecht der volkeren heeft oorgestaan en vindt het oogenblik gunstig om vrede voor te stellen nu de vijanden ver pletterd zijn en de entente hare troepen te rugtrek!. De sovjet-regeering erkent de economische belangen van Japan in het Oosten, wijst op het weinige gevolg der expeditie in Siberië en op het verzet hiertegen in Japan en stelt daarom voor te leven in vreedzame buurschap De Koning aan de Amcrikaansche legerdagorde Men weet dat Koning Albert tijdens zijne reis in de Vereenigde Staten, vereerd werd met de Amerikaanschc Oorlogsdekoratie Dintinguished service Medal De vermelding van den Koning aan de legerdagorde luidt Wegens uitzonderlijk verdienstelijke en schitterende diensten, bewezen aan de Ver eenigde Staten wordt de «Distinguished me dal»» verleend aan dezen uitmuntenden sol daat, opperbevelhebber van het Belgisch leger, als een blijk der hooge achting" van het Amerikaansche volk en zijn leger voor de vaderlandsche diensten welke hij bewezen heeft aan de gemeenschappelijke zaak op de slagvelden. De handel in levensmiddelen TE BERLIJN Tweeduizend personen aangehouden Ruim 500 policie-agenten hebben Donder dag middag iü de Grenadierstrasse en omlig gende straten tc Berlijn een groote razzia gehouden. In deze straten waar de wilde handel in levensmiddelen cn andere keltingwaren wordt gedreven, werden niet minder dan 2000 personen aangehouden en naar hel hoofd-commissariaat van policie gevoerd. Na het eerste onderzoek werden er 1800 weer losgelaten. De andere200 werden voorloopig" in bewaring gehouden. Bij de huiszoeking in bedoelde straltm werden o. a. stoffen, ondergoed, uniformen, enz. in beslag genomen. Een groot aantal der aangehouden perso nen bleken vreemdelingen le zijn. Een deel hunner was desondanks in het bezit van alsche Duitschc papieren. hoop zijn, welke Florence op Cosimo's ge liefden kleinzoon stelde. Daar weerklonk trompetgeschal, paardenhoeven kletterden op de straten, stemmen drongen tot in de zaal Verschrikt en ontsteld staakten de woestaards hunne bloedige handeling. Lorenzo's blik echter schitterde van de ruimste vreugde en met luider stem riep hij uitTer rechter tijd kwam mijne boodschap Pietro von Medici mijn vader nadert, met goed gewapend ge volg, onwetend tot welk doel ik hem hier bescheidde. De grootste verwarring hcerschte onder de aanwezigen welke nog werd wrraeer- derd, doordat Gerardo, de oudste huishof meester,-doodsbleek de zaal binnenstormde. Redtfu I riep hij met angstige stem. Pictro von Medici is beneden en vraagt naar Signer Pitti,alle uitgangen zijn be zet uw leven is in ^gevaar de samen zwering is verijdeld Met een vloek rukte Diotisalvi Neri zich van Filippo los en in volslagen razernij slin gerde hij den dolk naar het hoofd van den jongeling, die nog altijd in afwachting van hetgeen volgen zou, de plaats voor liet stand beeld zijns grootvaders innam. Daarna vluchtte hij door eene zijdeur ui', de zaal. Eilippo viel den edelen jongeling om den hals Goddank, dat het wapen van den el lendeling u niet getroffen heelt riep hij schreiende van vreugde uit. Het was of de vergadering van een boozen geest verlost was. door de ontvluchting van den verrader. Berouw en schaamte vervulde de samenzweerders, verbonden met den angst, over hun eigen lot. De jongeling kon een gevreesde aanklager zjjn en racl eigen hand hadden zij het schuldbewijs ondertce- kend. Met betuiging van spijt en smeeking betreffende de prijs der gist en den aankoop en verkoopprijs van Alkool. Art. 1 De maximut© aankoopprijzen der pist wordt gesteld aan 2 fr.50c. de Ugr. in de fabriek genomen inpakkuig inbegrepen. Art. 2. De maximaverkoopprljzen der gist aan de verbruikers worden vastgesteld ala volgt Bij hoeveelheid van 500 grammen en meer' fr.3.25 de kilo. Id. van min dan 500 grammen aan 4fr. de kilo. Art. 3. De aankoopprijs van "dén 'alkoof voortkomende van graan wordt gesteld als volgt 1. Aan fr. 3.98 de liter van 100° voor wat den alkool betreft tot de volgende verbrui ken bestemd Beweeg en automibielkracht vervaardigen van kunstzijde; id van zwavelether.azijether en slaapether; id. van zuivere hars voorden verkoop bestemd; id. van photografische voortbrengselen en platen 2. Aan fr. 4.30 den liter van 100® vooral kool tot andere verbruiken bestemd. Art. 4. De verkoopprijzen van alkool aan de handelaars en verbruikers worden vast gesteld per liter van lOOo, zoodat voor den verbruiker de netto prijzen van de verschil lende producten met alkool bereid verschil len van fr.3.98 tot fr.5.02 behalve voor labo ratoria der hoogescholen fr.21.10 reukwerken fr.21,i5 Art. 5 De verkoopprijs van den alkool die voortkomende van graan, voor het vervaar djgen van likeuren tot uitvoer bestema die wórdt vastgesteld aan fr. 4.50 liter aan 100® Er werden opnieuw 20.000 handteekenin- gen neergelegd bij de Kamer van volksver tegenwoordigers door het Belgisch Verbond voor Vrouwenkiesrecht, dit maakt samen 200.000 bandteekeningen v?n vrouwen die verlangen naar stemrecht. DeBedieningen bij den spoorweg Sedert de herneming van den dienst, wer den talrijke vragen naar bedieningen inge zonden door gedemobiliseerde soldaten en door burgerlijke candidates in te schrijven onder de bevoorrechte soorten van de rang schikking der candidaten-werklieden. Den heer Minister van Spoorwegen, oor deelend dat de candidaten die tot voormelde soorten behoorenbijzonder aanspraak heb ben op de welwillendheid der Regeering, heeft voorgeschreven dat de aanvragen met spoed zouden onderzocht worden cn dat men ook zonder verwijl aan een nieuw onderzoek onderwerpe, deze welke gerang schikt worden volgens de thans ingetrokken regels, waarbij de verhooging van den maxi mumleeftijd tot 5 jaar beperkt wordt. Nog geen antwoord van Holland Reuter seint uit Londen dat er nog geen antwoord ontvangen is van de Xederlandschs regeering op de laatste nota van de geal lieerden. Men denkt dat Nederland de een of an dere regeling overweegt, waarbij de gewezen keizer in Nederland kan blijven ep een punt verwijderd van de grens. Voor de Gemeentesecretarissen Een wetsvoorstel werd Ier Kamer ingediend ten einde liet loonbarema der gemeentesecre. tarissen aanzienlijk te verhoogen. Tevens zullen de belangen der gepensioe- neerden worden geregeld. om genade drongen zij zich om den jongen Medicieër. Nu naderde ook Pitti-vernederd was de trots van den l ijken man en met gebogen hoofd verscheen hij voor Lorenzo. Ik bezweer den geest van den grooten doode, zeide hij zacht, hij heefi gerucht ge houden Ons lot ligt in de handen van zijnen kleinzoon Luca Pitti Lorenzo's blik straalde in de hoogste begeestering innig bewogen klonk zijne slem, Luca Pijti, en gij mannen en edelen van Florence hoort mij. Niet ijdet bezweert gij den geest van Cosimo. van den grootste, den edelste der McdicieiTs. Zij 11 geest bezielt ook mij, zijnen kleinzoon en het is mij als vertoeft bij onder ons op dit gewichtig oogenblik. In teugelloozen haat, verleid door de list eens verraders, die u allen in uwe zwakheid misbruikte, om zijn hetsehe plannen te dienen, hebt gij in da hand van dit marmeren beeld de lijst gelogd van de vijanden van her Medicieêrs geslacht. De hand des kleinzoons ontving hetgeen voor de hand des groowaders bestemd was cn Lo renzo handelt, zooals de groote Cosimo han delen zou, hij handelt zoo cn met een verscheurde hij de noodlottige lijst en ver strooide de «nippers in de «aal. De indruk, van deze daad is onbeschrijflijk. De tranen glinsterden in veler oogen; allon waren innig jeroerd en de diepe stilte, die eon oogenblik leerscbte, werd ploteeling verstoord door een luid geroep Heil het aandenken van den grooten Cosimo Heil h.t huis Madici Door den sidderende Gerardo geleid, kwam Pietro de zaal binnen. Zijn gelaat verried eei\ angstige spanning zijn blikkeu vlogen zoe kend door de ruim te, 1 (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1