s De Volkeren en de H, Steel. ANDRIES, DE SAVÖYAARD Het VronwejistenirecSit voor de Gemeente gestemd Vrijdag Maart 1920 EENE SCHITTERENDE MEERDERHEID Penstosnen ten laste van den Staat. Vreemde indringing In Dultsehland EERSTE BEDEVAART der Denderstreek naar Lourdes Ministerie van Landsverdediging. DE VOLKSSTEM XXVI' JAARGANG NUMMER 55 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3D A. <3r B T—i A. 3D 7 CENTIEMEN UitgeverJ. Van Nppfel-De Genot Publiciteit bulten bet Arrondissement Aalst, zich te vendee tot het Agentschap Havas, 8, Martelaarpleie, te grussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapaide, Londen. H. Theophilus Zon op6,34, onder 5,48 Laatste kwartier den 1^ Sinds de lJaus zijne Staten werd ontstolen en in 't Vatikaan bleef op gesloten zijn welBaast vijftig jaren vervlogen. De kanskeert somtijds Zoo moet het Italiaansch bestuur bet tlians ook ondervinden wanneer bet moet besta tigen don bedendaagscben toeloop der diplomatische vertegen woordigers naar en bij het Vatikaan 'l Meende nochtans in 1915 met de min of meer gelatens toetreding van Engeland, Rusland en Frankrijk da mogelijkheid in te zien de Paus binst den oorlog en na de vijandelijkheden buiten te cijferen als hoogste zedelijke macht der wereld. Sedert de eerste Ilaagsche Vredes conferentie, had Italië door eenesac tarische neiging, die hem toch geen wederla ndsch voordeel kan bijbrengen gepoogd bot Pausdom tot onmacht te doemen. Doch de feiten bewijzen nu genoeg den altijd stijgende invloed die do II. Stoel meer en meer op ge lijk welke landen en volkeren uitoe fend. Tegenwoordig bestaan er tus schen 't Vatikaan en de volgende natiën geregelde diplomatische be trekkingen. Argantina, Beieren, België, Bolivia, Brazilië, Columbië, .Chili, Costarica Engeland, Nicaragna, Holland. Peru, Portugaal, Pruisen, Polen Rusland, Spanje, Litbuanië, Lcttonië Finland, Ukranië, de Ser- viscbo-croato sloveeno Staat, Venezu ela, zonden hunne gezanten naar Rome niet aileon aan 't Italiaansch hof maar ook aan hot Pauzelijkbof. Alhoewel do betrekkingen niet beele- maal regelmatig zijn bestaan zo toch insgelijks lussclien bet Katholieke Ruïne, en Roemenië, Zwitserland, Hongarië, Oostenrijk en Tcbeco-Slo- vakië. De Paus bezit nog leger noch grondgebied, tenzij zijne geringo lijf wacht en zijn Paleis met de hovingen en alhankelijklieden. Daarbij zijne vij anden steunen er op en weten uit te kramen dat op politiek en economisch gebied de opvolger van Petrus slechts een eenvoudig burger is. Eene oude mijnheer zei de grijze duivel Bis marek met zijne Duitsohe onbeleefd heid. Waarom dan die bijeenkomst aan hot Pauzelijk bof van die talrijke afgezanten van zoo talrijke volk eren De zaken staan zelfs op gedurig vor- beteren. Het zal zeker niot lang meer duren dat Frankrijk zijn afgeveerdig- de naar Benedictus XV zal zendon En zou Japan Frankrijks voorbeeld navolgen De PSrzische vorst vroeg ook naar een verboor aan den Paus. Is liet niet dm op zijne beurt bij te treden Nochtans kent liet Vatikaan geene aardscbo macht, geen handelsbetrek kingen, geen soldatensterkte. De plaatsvervanger van Christus wordt bestreden, bekampt, gehoond en ook wol versmaad en tooh komon protes- i. De sneeuw viel in zware vlokken neder de rroote weeen waren geheel overdek!en de bijpaden in het gebergte, die altoos ge vaarlijk zijn, tengevolge der menigvuldige afgronden, welke het kleine Stadje l'Hopital in de onnuddelijke nabijheid van den Mout blanc, omringen, waren onbruikbaar gewor den. Onze hut stond in de nabijheid van een weg, van welken het stormachtige weder reeds sedert eenige dagen alle reizigers ver dreven had. lie sneeuw lag een voethoog op den grond intusschen deden noch mijne broeders, noch ik, eenige tuoeile om eene schuilplaats te zoeken. Ik lag aan de» voet der rots in de sneeuw te rollen, en voelde evenmin ongemak, alsof ik op eene zódenbank ware gezeten. Ik kneedde sneeuwballen en wierp ze mijne broeders toe. die mij van hunne zijde niet gelijkewspens aanvielen.. Pieter hurkte in de holte van den weg, en vei loonde zich slechts van tijd tot tijd. om nauwkeurig te mikken, waarna hij terstond weder neerdook Jakob liep onophoudelijk heen en weer, en bleef slechts nu en dan staan, om sneeuw (e rapen voor zijne ballen, die hij ons met .kt zeilt toewierp, en dan pakte hij zich met een weder voort. O, welk een» vreugde was het, als hel een enzer gelukte, de andoren te raken Welk tanten, vrijmetselaars en vrijdenkers tot Hem. Waarom die bijtredingen Wilson tvilde Paus Benediktus den baard af doen, en daar, zijn amerikaansche invloed on eigen zoogezogde zedelijke maebt is gestoord door eigen volk en inlandsch verzet tegen zoo krachtige voorstellen en instellingen in het Natievorbond. De zedelijke maebt des Pauzes al leen is de goede schuld van het be trouwen dat alle volkeren in Hem stel len. Het programma vpn Christus- stadhouder is dat van den Goddelijken Heer en Meester. Kort geleden herin nerde het Opperhoofd der II. Kerk aan de Vastonpredikers dat zo moes ten hunne aanhoorders in den gods dienst onderwijzen. Dit bevel werd reeds door Pius X uitgeschreven on de huidige Paus voegt er bij Gij zijt evangelie-verkondiger», predikt dan hot Evangelie, gansch het Evangolie en niet anders dan het Evangelie. Zelfs als uwe toehoorders het anders willen of begeeren, herhaalt wat de Zaligma ker beeft gepredikt, dit is Zijn bevel en zoo zult ge mannen van God wezen. En dat gansch uw gedrag naar zijne leering gericht en geleid worde. Ziedaar waaruit vloeit dien invloed die het Pausdom en het Vatikaan op alle volkeren uitoefenen. Onze le'icrs zullen in hel Kamerverslag.de bijzonderheden vinden van de stemming met dewelke ons Parlement het vrouweristemrecht voor de gemeente heeft aangenomen. Met 127 stemmen legen 20 en 4 onthoudingen wordt aan de Belgische vrouw den toegang openge zet tot de uitoefening van het kiesrecht. Door niemand in ons land werd in twijfel getrokken dal een kiesstelsel, ingezet met zuiver algemeen stemrecht op 21 jaar, als logisch gevolg had het toekennen van het stemrecht aan de vrouw. In do*e logiek heeft do katholieke partij haar houding gesteld toen zij liet algemeen stemrecht op 21 jaar is bijgetreden met deze uitdrukkelijke voor waarde dat een uitbreiding van het stemrecht geen beperking mocht medebrengen. Rondom deze kwestie zijn veel biltere woorden geschreven en gesproken. Alleen zij die vertrouwen hadden in de toekomst en in de werkelijke kracht van hun parlijgedachten hebben niet geaarzeld ons kiesstelsel aar» te peesen aan de nieuwe eischen van een dC- mocratischen lijd. Voor ons, katholioken, is het een onbe twistbare zegepraal alleen de katholieke partij beeft zich zonder voorbehoud voor het vrouwenstemrecht uitgesproken en het ver dedigd tegenover hen dia hun vijandigheid onder een opportunistisch kleedje hebben weggemoffeld. En na de vele toegevingen welke om wille van de eendracht in het land van onzentwege weiden gebracht, is het een eerste voldoening die on9 wordt geschonken. Een nieuw arbeidsveld is voor de katho lieke gedachte opengesteld. De vrouw welke in ons land door haar eigen houding en haar eigen krachtdadigheid het beste argument heeft geleverd vóór haar recht op politieke gelijkheid zal door haar gevoel van verent- een gejuich, als Jakob, terwijl bij heenliep, den sneeuwbal tegen zijn rug kreeg, of als Picter op liet oogenblik, dat hij zijn wit hoofdje uit zijne schuflplaats opstak, in het aangezicht getroffen werd, en de bal in dui zend stukken borst! De overwonnene voegde zijn lach bij dien van den overwinnaar geen overwinning kostte een enkelen traan. Hoe konden wij bij mogelijkheid koud worden? Wij waren zoo gelukkig en in een leeftijd, waarin het geluk zoo zuiver is want mj kinderen is hel niet vermengd met herinneringen aan het ver led ene, of verstoord door vrees voor de toekomst. Reeds had moeders stem ons meer dan eens gewaarschuwd, dat wij in huis moesten komen. Aanstonds antwoordden wij alle drie te gelijk. Doch juist op het oogenblik, dat wij zouden terugkeeren, weidde een of ander door een verschen sneeuwbal getroffen en de krieg hervat. Dan vielen wij weder allen te pclijk aan, en ons gejuich en gescha ter weergalmde opnieuw in het gebergte. On/.e voeten waren half dood van de koude onze verstijfde handjes konden nauwelijks de sneeuw, die ons zooveel vermaak vorschafto, oprapen en vastkneden. en toch konden wij het niet van ons verkrijgen, naar het vuur in de hul terug to keeren. Toen de invallende avond ons eindelijk dwong ons spel to staken, (roden wij alle drie, hijgendo, blatende, en met een glans van vreugde op hel aangezicht, binnen ioe« liepen en verdrongen wij elkander naar den hoek van den groeten schoorsteen, dicht by woordelijkheid, door haar dieper besef van nooden die aan dan man ontsnappen, een on- schatbaren invloed uitoefenen op ons open baar leren. De dag van gisteren is een gelukkige dag voor het land. Betaling der le en 2c trimesters 1920. In uitvoering der wet van 25 Februari 1920, houdende instelling van de betaling der pensioenen per4ri mester en bij voorbaat, zullen de achterstallen van het ie trimester 1920 betaalbaar zijn, door de zorgen der agenten der Schatkist in de provinciën en van den agent der Schatkist van het 2e kan toor te Brussel, op de volgende datums der toekomende maand Maart a) Te beginnen van den 3n, voor de pen sioenen dergemeentcleeraars en onderwijzers. b) Te beginnen van den 8h, voor de burger lijke en de geestelijke pensioenen. c) Te beginnen van den 12n, voor de militaire pensioenen. De achterstallen van hel 2e trimester 1920 zullen betaalbaar zijn op de volgende datums der toekomende maand April a Te beginnen van den 5n, voor de pen sioenender uemeenteleeraarsen onderwijzers. b) Te beginnen van den lOn, voor de bur gerlijke en de geestelijke pensioenen. c) Te beginnen van den 15n, voor de militaire pensioenen. Het 2e trimester 1920 zal slechts kunnen ontvangen worden, mits nederlegging van een levensbewijs afgeleverd in den loop van dit trimester, het is te zeggen van af 1 April 1920. Hetzelfde bewijs zou voldoende zijn in ge val de belanghebbenden do le en 2e trimesters van hun pensioen gelijktijdig wilden ont vangen. De titularissen van wachtpensioenen, die nog niet in bezit zijn van hun definitief bre vet, mogen hunne achterstallen ontvangen mits overlegging van het voorloopig bescheid. Oe toekomst van Turkije. De hoofdlijnen van 't vredesverdrag De voornaamste punten der vredesvoor waarden voor Turkije zijn het handhaven van de Turken te Oonslantioopel, de afbake ning van bet Grictsche achterland- rondom Smyrna, de omschrijving van het Fransclie mandaat over Syrië en de vaststelling van een overeenkomst met betrekking lot Armenië. Turkije zal verder onder internationaal en fipancieel toezicht worden geplaatst. Wellicht zal Europeesch Turkije beperkt worden tol Gonstantinopel, het overige van hel vroegere rijk zou bestuurd worden door den Volkeren bond. In de laatste dagen zijn de meeste hotels *an Wiesbaden aan vreemdelingen verkocht. Franschen kochten de hotels Hessischer Hof •n Wilhemina. Voor hei laatste hotel werd 1 l/2millioen mark betaald. Een Hollander kocht het hotel Monopol voor 6 millioen, het Park Hotel voor 3 8 millioen mark. Een Ita liaan kocht het hotel Wiesbadener Hof. Een Fransche firma kocht liet groote variété thea ter voor 6u0,000 mark. Voorts heeft een Spanjaard verder tien woonhuizen gekocht. De Daily Mail meldt dat een Engelsche zeevaartmaatschappij zich voorsteld de dok ken en kaaien van Hamburg aan te schaffen. Tusschen Hamburgen de nieuwe wereld zullen regelmatige diensten worden ingericht. In aansluiting hieraan dient herinnerd dat er in 't bezet gebied ongelooflijk vele Hollan ders allerlei artikelen opkoopen. SEPTEMBER 1920 WERK DER ARME Z1EKEW 1® Jnschrijvingslijst Sint Martinusplaats: E.H. Kanunnik Roe- land's, Pastoor Deken 20,00; E. H. De Witte 5,00; E. H. Nachtergael 5,00; MM. Ver brugghe 5,00. Brusselschestrant F. De Hert, Burge meester 50,00 Mevr. Baronnes Leo de Béthune 825,00EE. PP. Jesuieten 25,00; E. H. Pastoor, Beggijnhof 5,00; M. en M. A. Van Assche 7,00; M. en M. B. De Naeyer 3,00; M. P. Francois 1,00; M. en M. A. Wellekens 2,00; M. en M. G. Liebaut 2,00; Mej. Cocquereau 5,00. Hoogstraat M. en M. H. Gorthals 5,00; M. Branteghem 1,00. Kerkstraat: M. en M. J. Van Nuffel 10,00; M. en M. Doctor Hoorens 10,00; Mev. Wil- lems 2,00 Mev. O. Vermeren 2,00>Mev. O. Taeymans 10,00 Mev. Geeroms 1,00 Mej. Louise Roelandt 1,00. Groote Mavht M. en M. Ch. Van den Bosscbe; M. en M. Van Hauwermei; en 20,00; M. en M. De Wolt 5,00M. De Wolf 1,00; M. en M. Jacobs 25,00; Mej. Jacobs 3,00; Mej. Irma Meganck 3,00; Mej. Elmire Me- ganck 3,00 i Mev. Capéau 1,00; Mev. wed. Bonner 200; Mev. wed. De Paepe 5,00. MolenstraatMej. Anna Wauthier, 100,00 M. Gheeraerdts, 10,00; Mevr. Sonck, 5,00 Mej. Josephine De Smet, 2,00 Mej. Cl. De Grauw., 1,00 M. L. Van der Hulst, 1,00 M. en Mev. Hertecant, 10,00 M. P. D'Hoir, 1.00; M. en Mevr. De Brauw, 2,00; M Hyp. De Vos, 5,00; M, J. Delafortrie, 5,00 M. Keppens, 5,00; M. A. Ghysselinck 5,00; Mej. De Scfiryver, zusters, 1,00; M. De Smet, 5,00 M. Alfr. Mabieu, 5,00 M. Borreman-Mally, 50,00 Dierickx, 1,00; M. Ch. Ileiremans, 2,00 Mej.Deprez, 20,00 Mevr. Van Thienen, 2,00 Mev. W® Rog geman, 1,00; Mevr. Van Ooteghem, 5,00; M. en Mevr. A. Clinckaert, 5,00Mevr. Aereke, 2,00 M. Guns, 2.00 M. Alex. De Vidts, 10,00 M. en Mevr. De Temmerman, 5,00 Mevr. Amedée Corael, 5,00. OnderwijsstraatM. Delecoeuillerie, 5,00; M. en Mevr. A. Byl, 5,00 M. en Mevr. Ste vens, 10,00 E. H. Onderp Foncke, 5,00. Verschillige naamlooze gitten, 173,40. Botermarkt en omtrek: M. De Looze, 5,00; Mej De Roucke. 3,00; Mej. Schollaert, 2,00; M. en Mevr. Quintyn, 2,00. Verschillige naamlooze giften, 96,80. ZonncstraatMevr. Bosteels en familie, 40,00 M. en M* Dokter J. Schelfhout, 10,00 E. H. Van Heuverswyn, 10,00. Te samen fr. 1717,20 Men zal ten bureele dezer met veel erken telijkheid de giften aanvaarden, der perso nen, welke afwezig waren toen de inzame. laarsters eich ten hunnent aanboden, en aan het menschlievend werk der arme zieken zoudert willen medehelpen. Onbestelbare koffers van offioieren en mititairen, te Antwerpen bewaard. Koffers die geene andere aanduiding dra gen dan de onderstaande namen konden niet beïteld worden en mogen door de belang hebbenden icruegevraagd worden bij de hel Agentschap der pakketten van bet Belgisch Leger, Herbauvillekaai, te Antwerpen. U. SavonetMoltart Derochette Plou- vier Goyette H. BroquetVanderelst. majoor Dossin, sergent Becco Lie ven s; het vuur, eer vader nog in zijnen armstoel gezeten was moeder was inlussohen in de keuken, het eenige vertrek van het huis„ bezig, en maakte de soep voor het avondmaal gereed, terwylzij ons onder de hand bekeef, dat wij zoo laat le huis kwamen. Ziet eens, riep zij, hoe zij alle drie met sneeuw bedekt zijn Zoolang weg te blijven, en dat in zulk weer! Die kleine deugnieten! Als zij recht aan het spelen zijn, dan hooren zij naar niets meer Beknor de kinderen niet, Maria l mocht vader dan zeggen, terwijl hij ons naar zich toe trok bekoor ze nietZij vermaken zich, zij zijn gelukkig. Waarom zoudt gij hunne kleine genoegens verstoren Geloof mij, het zal niet lang meer duren De zorgen en moei te zullen spoedig genoeg komen Aldra zul len zij spoedig ondervinden, dat de arbeid van den eencn dag nauwelijks voldoende is, om in de behoeften van den anderen te voor zien Nooit zullen zij weder zoo gelukkig worden, als zij thans zijn 1 Ik heb ook sneeuwballen gemaakt, toen ik een kind was veertig jaren zijn er sedert dien tijd verloo pen welk een lange tqd En toch kan ik mij niet herinneren;* dal ik naderhand ooit weder zoo gelukkig geweest ben. Wat, George riep moeder zelfs niot toen gij mij trouwdet Vader glimlachte, tn antwoordde, eenigs- zins verlegen O, dat was heel iets anders gij weet wel, dat ik u slechts eene armoedige hut kon aanbieden. En was ik dan aan beier gewoon Heeft dat eenigen invloed op ons geluk ge had Neen, zeker niet. Onze kleine hut en ons werk zijn voor ons voldoendo geweest. Wij zijn arm maar wij hebben toch nog nooit gebrek geleden, en wij hebben onze kinderen goed opge bracht. Zii worden groot en sterk, en zullen op hunne beurt ook voor ons werken. Ja, maar verder Ach, Maria sedert den verwenschten val, dien ik deed, toen ik een reiziger over de ijsbergen geleidde, en die mij niet den allcrminsten bijatand aan bood, gevoel ik dagelijks, dat niijnc krach ten afnemen, en dat ik nooit mijne gezond heid geheel zal wederkrijgen en als ik u dan met deze kinderen, van welke hei oud ste nauwelijks zeven jaar is, moest achter laten wat zou er dan van u worden Bij deze woorden trok vader ons opnieuw naar zich toe, en hield ons zoo dicht moge lijk vastgesloten. Ik was op zijne knie ge klommen, Jakob zat voor zqne voelen, en Pietcr klouterde oj> zijn rug en leunde met het hoofd tegen zijn schouder. Moeder bleef eensklaps midden ia het vertrek staan. Va- dors laatste woorden hadden haar hart ge- troffen. Zij keerde zich om, ten einde de tra nen te verbergen, die langs hare wangen rolden terwijl wij, zonder recht te begrijpen wat er gaande was, onze liekozingen ver dubbelden, met oogmerk om de smart le ver drijven, die wij in vaders oogen lazen. Goede Hemel hoe kunt gij aan zulke dingen deuken zeide de arme vrouw^ ter- Strens Eugène Colleyns Guillaume Noêl Bourgeois Soetrick Gilbert, M, I.*true P.; Castiels De Ghizelle Craybax Van Aert Moerman Pillen Stats JozelDion (A. C. Brussel); Galère Jan; Van Snick; I>e Backer; Janssens A. Mahy Degueldre Vereeeke of Veruche GesarBasteuns, luitenant de Fonséca Dierckx, sergentWillemsStats Hendrik Viane EmileAahon of Nahon Remy:; adjudant Van den Brouck Rnes Ed.; Gorissen Pieter luitenant Heynen luitenant Wallon adjudant Van Beveren adjudant Eraers Douret kommandanl Leroy Haunait majoor Vasseur Baest luitenant Duquenne adjudant Depas luitenant Le- clercq Van Buck Claus, officier Castai- gne Delattre Foucart luitenant Roeiend Dennenbourg Emiel, 48 Wolvengraclitstrcat; koffer op adres van Mevr. Dockx Canenburg. 12, Grave Londres. Onbestelbare pakjes. Talrijke pakjes, bestemd voor reeds gede mobiliseerde of nog onder de wapens zijnde militairen, liggen nog in het Agentschap der Pakketten van het Belgisch Leger, Herbau- ville kaai, te Antwerpen. Daar de adressen onvolledig of onjuist zij», is het onmogelijk den oorsprong of de vaste bestemming dezer pakjes vast te stellen. De militairen of de gedemobiliseerden die redenen hebben om te denken dat pakjes, vopr hun bestemd, in voornoemd Agentschap bleven liggen, kunnen daarover inlichtingen bekomen met zich te bevragen bq den Be stuurder van het Agentschap der Pakketten van het Belgisch Leger te Antwerpen en hem alle noodige aanduidi igen te verschaffen. Bericht aan de gedemobiliseerden. Om de verstrekking van 300 fr. (familie- verstrekking genoemd), voorzien bij de wet van 1 Juni 1919, te bekomen moeten a) de gehuwde b) de ongehuwde, meer dan 35 jaar oud zijnde gedemobiliseerde krijgslieden onmid- delijk hunne aanvraag zenden naar het ge meentebestuur hunner wezenlijke verblijf plaats. Van af 15 Maart eerstkomend zullen zif zich ook tot het gemeentebestuur mogen rich ten om er ten voordeele hunner kinderen, de som van 100 frank, op een spaarboekje te ontvangen. Het is onmogelijk alle diensaangaande per soonlijke vragen, die in het Departement van Landsverdediging blijven toestroomen, te beantwooerdn. Plaatsing van gedemobiliseerden, opga- eischten en politieke gevangenen. Een gevoel van erkentelijkheid jegens hen, die zich voor het Vaderland opgeofferd heb ben, legt ons den plicht op alle middelen in tiet werk te stellen om ze aan eene bediening te helpen. Te dien einde worden de werk beurzen door den minister van Nijverheid en Arbeid verzocht bijzondere aandacht te ver- leenen aan de aanvragen van personen van een# der voormelde categorieën en hun een voorkeurrang te geven op andere plaatsaan- vragen. De Minister van Nijverheid en Arbeid be veelt aan het personeel der Werkbeurzen ook in het bijzonder het verzoek aan dat hun toe gezonden werd door de samenwerkende Maatschappij der Russische Oud-Gevangenen ingericht te Wortel (Turnhout), wier leden, na gediend te hebben in de verbonden legers, zich nu aanbieden om hunne beste krachten te wijden aan onze nijverheid. De pensioenen der invalieden Een artikel van vliegenier Willy Coppens, verschenen in de Nation BeUe schijnt te doen gelooven dat het Land de zorg om in het onderhoud der verminkten te voorzien aan de openbare liefdadigheid over Iaat. Nu, onze wetgeving op de pensioenen mag wijl zij zuchtte, alsof haar hart breken wilde. Ach, George gij moet u niet te veel ver moeien gij moot zoo hard niet werken blijf hier stil in den hoek van den haard uit rusten. Onze oogst is binnen; wij hebben voor de eerste ses weken brood genoeg in huis, en gij moet u niet langer op den weg blootstellen, zooals gij tot hiertoe gedaan hebt, om eene kleinigheid te verdienen. Vader I zeide ik, trotsch opziende, wanneer er reizigers voorbijkomen, dan tal ik hen wel geleiden. Ik zal hen wel over de ijsbergen brengen, en hun onze schoone af gronden toonen. die er zoo verschrikkelijk uitzien l Als zij mij dan geld geven, zal ik het u te htiis brengen en gij behoeft u niet meer te vermoeien. Gg laat mij zeker gaan doet gij niet, vader Gij zijt nog veel te klein, lieve jongen antwoordde vader, terwijl hij mij in dc wau- gen kneep. Te klein ik ben de oudsle ik ban al over de zeven Buurman^fichiel's zoon was nog zoo oud niet, toen hij reeds naar de groote stad ging. Lieve kinderen De Hemel geve, dat gij ook niet eenmaal verplicht moogl ziin, naar de groote stad te gaan Ik wen scale zoo gaarne, u altoos bij mij lo houden Wat moet die groote stad toch een wonderlijke plaats zijn l riep Pieter, terwijl hij zijn oogen zoo wyd mogelijk openspalkte. Zo zeggen, dat daar allo dagen de tooverlantaren ver toond wordt, die hier eens voorbij is geko- [VerTolgt.J

De Volksstem | 1920 | | pagina 1