DE VROUWEN KIEZERS VOOR DE GEMEENTE ANORIES, OE SAVÖYAARD Zondag 7 Maart Maandag 8 Maart 1S20 Ge uitlevering van Wilhelm II. EERSTE BEDEVAART der Denderstreek naar Lourdes BELGIE EN HOLLAND Bandieten door kinderen op de vlucht gejaagd. Hamburg met hongersnood bedreigd: XXVI* JAARGANG NUMMER 57 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 3Z> J\. Cr 3S8 I_i Jh. H> A O CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-Db Genot Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot 1,el Agentschap Havas, 8, Martelaarpleia, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Clieapside, Londen. H, Thomas Zon op 6,30, onder 5,61 H. Joannes Zon op 6,28, onder 5,52 De Kamer heeft met 120 stemmen legen 37 en 4 onlhou(lingen,het kies recht voor de gemeente toegekend, aan al de vrouwen, die de hoedanig heid van Belg bezitlon of de naturali satie hebben bekomen, tevens den leeftijd van 21 jaar bereikt en sedert ten minste zes maanden hunne woon plaats in de gemeente hebben. Mot uitzondering van de heeren Mai en Hymans, die vóór stemden heelt de ganscho liberale linkerzij tegen gestemd. Do partij der Brontosaurussen, wier gedachten tot hot steenen tijdperk be- hooren, hoeft, alvorens definitief naar 't museum van autikiteiten te verhui- zon, hij monde van M. Cocq, vóór de stemming een laatste woord van verzet ïaten hooronf Ilij beweerde dat de zaak van hot gemeentelijk vrouwenkiesrecht eene onbetwistbare aanranding was op de liberale partij en zegde dat bij zou tegen stemmen om eene reeks van redenen, die de liberalen uit het En- golsche Lagerhuis, uit de Fransche Kamer en uit allo pariementon van Europa want overal is het vrou- wonslomrecht vóór ons ingevoerd moot doen denken dat de Bolgische liberalen allen tot do categorie van het oudmannekenshuis behooren. De liberale partij zou dti3 tegen stemmen, omdat zij de meening toe gedaan is, dat do rechtstroeksche toekenning zonder omwegen van het gemoentekiesrecht aan allo vrouwen van 2i jaar, ons plotseling in een niet te voorziene toestand werpt; daardoor loopen wij gevaar in dit land weer het stelsel van partijgeest en onver draagzaamheid (1) .to zien huldigen dat hier.gedureiido veertig jaarslaan de. bleef, dank zij een onrecblvecrdig kiesstelsel, maar da! door hot algemeen stemrecht der mannen, ten kosto var, zooveel pogingen hekomen, voorgoed werd veroordeeld. Daardoor, zogdo M. Cocq, verder stellen wij het openbaar onderwijs, dat alle overtuigingen eerbiedigt, waarvoor do liberale partij steeds gestreden heeften waarvan het bestuur in zoo ruime mate in handen is Van de gemeentebesturen, aan nieuwe aan vallen bloot ten gunste van een gods- dienstig en dwoepersonderwijs, dat door don Slaat onderhouden wordt, maar aan zijne leiding ontsnapt J 1 En ten slotte, als een recht^treek- sche blaam, aan do liberalo ministers, zogde M. Cocq dat, als hij de oer moest hebben, deel uit te maken van do regeering, om een dergolijken ver raderlijken slag af te' weren, deze hem, zou ontslaan van do vereischte solida riteit 1 <f. sjc Ge kunt al die argumenten samen vatten in korte woorden wij, libera- 2e .VERVOLG. Iloe, wat Ik de Graaf van Franconard, ik zou omkomen op zoodanige wijze In een hol neerstorten Hoe zonderling Ik vraag u, Champagne, of gij dit begrijpen kunt? Hebt gij gehoord, aan welk gevaar ik ben bloot gesteld geweest En ik zal al dien lijd zoo gerust in mijn rijtuig te slapen, ter wijl ik van gevaren omringd was Bij Jupiter als dat geen heldenmoed is, ben ik een ezel I. l)e bediende bad intusscben de tafel in oogcnscbouw genomen, waaraan wij ons avondmaal gebruikt haddon, en ik bemerkte de scbeeve gezichten, die hij trok, bij het proeven van onze lekkere soep. Een slechte pot, waarlijk riep hij, terwijl hij zijne oogen liet rondweiden gevoelt Mijnheer de Graaf geen honger Neen, Champagne Maar al ware dit zoo, (teent gij dan ast ik dat gemors zou kunnen iten, waar deze boeren van leven 'I Zeker, uwe Genade I bet schijnt niet veel joeds te zijn. Dit volk leeft als de wilde dieren in liet woud. Ach, wanneer ik daarbij denk aan den kok van Mijnheer den Graaf 1 Ja, Champagne, dat is indQrdaad een man van grootc verdiensten, vol talenten Ik zal hem bevorderen ik zal hem een naam maken. Ik zie nu wel, dat wij er niet aan len, zijn tegen het vrouwenstemrecht, omdat we vreezen dat het tegen ons zal lseeren wat de oerlijkheid en de rechtvaardigheid aangaat, die men in alle landen als vertrekpunt heeft geno men om het vrouwenstemrecht in te voeren, daar bekommert do liberalo partij zicb geen zier om. In den tijd der Brontosaurussen waren die onbekend en daar do libe ralo partij er gedachten van dien tijd op na houdt, is hot begrijpelijk dat zij van zulke govoslons geen besef hoeft. Staatsminister Segers heeft de laat ste redevoering voor de stemming in do Kamer uitgesproken en de schitte rende meerderheid, waarmee het vrouwenstemrecht werd aangenomen, zet de kroon op do inspanning die hij zich gegeven heeft, om deze hervor ming, die eindelijk de Belgische vrouw emancipeert, tedoenzegepralen. Hot algemeen stemrecht van beide geslachten wordt thans de wereld rond ingevoerd, zegde de achtbare Staats minister, on het vrouwenkiesrecht dringt in de wetgeving van de drie - viordon der beschaafde landen. In Engeland hesprak men enkele maanden geleden het beginsel van het vrouwenstemrecht, on vijf dagen gele den werd het aangenomen voor al de vrouwen boven de 21 jaar. Eenige weken geleden werd in Frankrijk door de heeren Viviani en Briand oen wetsontwerp ingediend otn aan do vrouwen het kiesrecht en do verkiesbaarheid te verleenen voor do gemoentekiezingen en het kiesrecht voor do departemontskiezingen. Dat' ontwerp werd gansch omgewerkt en het stemrecht voor de vrouwen werd eveneons gehuldigd voor de verkiezin gen zoowel voor den Senaat als voor de Kamer. Het wetsontwerp, dat aan de vrou wen het kiesrecht toekent, werd dooi de Nederlandsche Tweede Kamer met 64 stemmen aangenomen legen 10. Holland tolt dus maar 10 Brontosau russen, wij bobben het geluk er 37 over te houden. In Duitscliland kiezen al de vrou wen. Zij zijn ook verkiesbaar in ver scheidene landen Lady Astor zetelt in liet Lagerhuis, Moj. Suze Groene- weg in de Tweede en Mevr. Pothuis in de Eorste Kamer in Nederland, 32 vrouwen nomen zitting in de Duitsche Nationale Vergadering. En dan komen in België de libera len duizend argumenten aanvoeren en uitvinden om eene hervorming te be kampen, die heel de beschaafde we reld hoeft veroverd Alleen kiesbelang hebben die heeren voor oogon gehad en... het Mare The- cel Piiakes hunner op handen zijnde verdwijning van hot tooneel, wat wij, van ons standpunt beschouwd wel jammer vinden, maar wat zij zelf door hunne kortzichtigheid gezocht hebben. moeten denken, om hier een avondmaal te gebruiken. Gelukkig heb ik dezen middag goed gegeten, en 'morgen oSluend zullen wij misschien eene geschikte herberg aantreffen. Ilebt gij dié fiesch Alicante in uw zak, Cham pagne Ja, Mijnheer de Graaf f Geef hier dan 1 Ik zal er even van proeven; dat zal mij weder opwekken de kost van die Savoyaards slinkt als de pest Ga zitten, Champagne vervolgde hij ik vergun bet u. Het zal nog wel eenigen tijd aanloopen, eer de boer leriqjkornt en dan moet hij ook den smid nog bij het rijtuig balen. Warm u thans en houd bet vuur goed aan want hel is vreeselijk koud, en ik voel den wind hier in alle richtingen blazen. Hoe is bet mogelijk, dat iemand bet in zulk een ellendig hok kan uithouden. Champagne liet bet zich geen tweemaal zeggen. Toen zij dus bij hel vuur zaten, en, terwijl den Graaf tusschenbeiden een dutje nam, het aanbreken van den dag afwachtten, en zich van lijd lot tijd met den inhoud der fiesch verkwikte, verwaardigde de laatste zich zijn bediende, die een even knap heer was als hij zelf, zooveel van zijne familiegeschiedenis Ie verhalen, dat ik, terwijl ik in mijne kribbe lag te luisteren, eenig begrip verkreeg, boe de huwelijken onder de grooten in Parijs ge sloten werden. Haar vader zeide tegen mij Huw mijne dochterik zal wel te vreden zijn, en binnen kortzalzij bet ook wezen. Zij bemint u niet Het laatste antwoord van Heliand op de vraag der Entente. Holland weigert 'Uit Den Haag wordt dd. 5 Maart aan Havas gemeld In het antwoord van 't Gouvernement op den brief, dd. 14 Febr. door den voorzitter van den Oppersten Raad aan den| Neder- landschen minister-president gericht, Jzegt de Regeering, dat zij, begrijpende welke be weegredenen de Mogendheden tot handelen nopen, aart derzelver uiteenzettingen de grootste aandacht heeft gewijd overeenkom stig haar plicht heeft ze de zaak opnieuw en ernstig onderzocht. Dan, 't is der Rcjeerinqr niet mogelijk, tot een andere conclusie te komen dan die,welke zij in haar nota van 21 Januari heeft neer gelegd, in welke nota zij moest weigeren, aan het verlangen 4er Mogendheden te voldoen. Wel verre van de onmenschelijke daden te vergeten, onder den oorlog gepleegd, en tegen welke zij heeft geprotesteerd, telkens wanneer Nederlandsche onderdanen de slachtoffers van die gruwelen waren, is de Regeering niettemin van oordeel, dat de her innering aan die misdaden op'l huidig geval niet van invloed mag zijn op haar besluit. Nederland, dat ten aanzien van het verdrag van Versailles niet tot de contracteerende partijen behoort, bevindt zich, wat de ooriogs feiten betreft, in een andere positie dan de Mogendheden. In aanmerking nemende, dat het voorde Regeering een hooge en dure plicht is, de constitutioneel wetten van 't Koninkrijk, berustende op de algemeen erkende begin selen van het Recht, te handhaven, moet zij nadrukkelijk er op wijzen, dat zij, uit dien hoofde, een vergrijp zoude plegen tegen Recht cn Rechtvaardigheid, eene daad, strij dig met de eer der Natie, indien zij, op aan drang der mogendheden, erin toestemde die wetten te schenden, door de rechten, bij die wetten toegestaan ajtn ecu vluchteling op Nederla'ndsch grondgebied af te schaffen. De Reyeeringsleit zich de vraag, of dat niet een verkeerde opvatting van beur plich ten waren, of zij zien daarvoor niet buiten de gemeenschap zouden plaatsen zooals be reids gezegd in haar nota van 14 Februari. De geschiedenis van Nederland, waarop de Mogendheden .zinspelen, in herinnering brengend de rechtsverkrachting, waarvan het zélfs in zijn voortelling voor de vrijheid het slachtoffer geweest is, verzet zich formeel tegen de inwilliging van zulk een eisch. Moet de Regeering bij 't reeds gegeven antwoord blijven, zij ia niettemin volkomen bewust van de verplichtingen, welke de aan wezigheid van den ex-keizer op Nederlansch gebied voor haar medebrengt, en zulks alleen niet 't oog op het belang van het land zelve, maar ook onder het opzicht van internationale veiligheid. I)e Rcgcering betreurt, dat de Mogendhe den schijnen te verkeeren onder den indiuk, dat zij zich niet om die zijde van de kwestie bekreunt en er niet ten volle haar aandacht aan schenkt, omdat zij er in haar antwoord op het verzoek tot uitlevering van den ex- keizer niet van repte. Dan, zulk verwijt kan haar niet jreffen. Bewust van hare plichten, heeft de Regeering van den beginne af ge tracht alles te doen, wat met die plichten ver band houdt, en ook in de toekomst zal ze niet daaraan tekort blijven. In de vrije uit oefening van haar souverciniteit is zij bij machte, ter plaatse zelf de meest afdoende maatregelen te nemen, en de vrijheid van den ex-keizer in de vereischte mate te beper ken. De Regeering stelt er prijs op, deze ver klaringen op de meest formeele wijze te doen de opvatting van haar plichten omsluit zij door het leader van haar rechten. Zij vleit zich met de hoop dat deze verkla ringen, waaruit blijkt, dat Nederland reke ning houdt met de gevaren, waarop de Mo gendheden zinspelen, te dier zake alle vrees zullen wegnemen. (Get.) VAN KARNEBEEK. Minister van Buifenl. Zaken. maar, als gij het goed aanlegt, zal zij u, eer veertien jaar verloopen zijn, aanbidden. Hij heeft zich niet bedrogen. Champagnetelkens wanneer ik mijne vrouw ontmoet, zie ik, dat ik op haar win. Mevrouw de Gravin begint zeer veel belang in mij te stellen en ware het slechts hare dwaze gril niet, om dc wereld te willen ronddwalen, dan maar dat zal met den tijd ook wel veranderen. De waarheid was, dat de Gravin haren echtgenoot volstrekt niet verdragen kon doch deze geblindoekt door zijne buitenge wone eigenliefde, vond er vermaak in, haar gedurig reizen, om zijn gezelschap te ontvlie den, louter aan eene vrouwelijke gril toe te schrijven. Om haar echter hierin tegen tc gaan, en achter zich naar Parijs te lokken, had lui hare dochter weggeroofd dat bemin nelijk kind, op hetwelk mijne moeder, mijne broertjes en ik thans met deelneming staar den- Hoe zacht slaapt zij I zeide ik deed zij hare lieve oogjes maar eens open ik zou haar zoo gaarne eens moeder hooren zeg gen Juist op dit oogenblik maakte Jacob, die bel bont van haar ftuweelen kapje streelde, haar wakker. Zij keerde zich om, en toen hierbij haar mantel openging, ontdekten wij een miniatuurportret, dat aan eene gouden keten om haren hals hing. O, welk''mooi speelding! riep Jacob, en wij allen bogen onze hoofden-over de bemin nelijke slaapster, om het schilderijtje beter te SEPTEMBER 1920 WERK OER ARME ZIEKEN 3* nschrij vingsl ijst Overdracht van vorige lijsten frs. 2742,65 Keizerlijke1. Plaats en Nïeiauslraat. Mevr. Cam. De Schaepdryver, 100,00 M. Louis Moens de Hase, 100,00 Naamloos 60,00 M. Abel De Clippelc, 40,00 Naamloos 30,00 M. en Mevr. Ad. Calewaert,' 40,00 Mej. Hortense Limpens, 5,00 M. en Mevr. Bosteels, 10,00 M. en Mevr. Henry Moens de Hase 40,00 Verschillige naamlooze giften 23,00 M. P. Van Schuylenbergh, 5,00 Naamloos, 2,00 M. en Mevr. Roggeman, 6,00 Verschillige naamlooze giften 16.00 Mevr. Notelteirs, 40,00 M. en Mevr. Désiré Do Wolf, 40,00 M, en Mevr. Fritz De Wolf, 10,00 M. Léon De Coen de Call, 50,00 M. en Mevr. Paul De Clippele, 25,00 M. en Mevr. Paul Moens de Hase, 10.00 M. en Mevr. Emile De Bock, 2,00 M. en Mevr. Henri Duwelz, 5,00 M. en Mevr. Jos Cappuyns, 10,00 M. en Mevr. Dokter Heffinck, 10,00 Naamloos 2,00 M. Crick. 2,00 E. H. Onderpastoor Van Croraphaut, 5,00 M. Van Audenhove, 2,00 M. on Mevr. Eugène De Wolf, 10,00 Verschillige naamlooze giften, 20,00 Naamloos 100,00 De Kinderen Kieckens* 2,00 M. V. Gyselinck, 1,00 M. H. Wouters» 2,00 M. Van Nuffel, 2,00 Naamloos 2,00 Naamloos, 5.00 M. J. Simoens, 5,00 Naamloos 2,00 M. en Mevr. Huyglie, 6,00 M. H. Boulembeicq, 2,00 M. G. Pi late, 5,00 M. Roelandt, 2,o0 M. Emile Schocka&rt, 5,00 Naamlooze giften, 15,nO Mevr. Weduwe Waterincks, 2,00 Onleesbaar, 2^00 M. De Saedeleer, i,00 M. Van Muylera, 2^00 MM. Schoonjans, gebroeders, 5^00 Mej. Monffls, 5,00 M. en Mevr. Aug. De Winter, 3,00 M. en Mevr. Eugène Moens de Hase 5'J.ÓO Mevr. Ringoir, i]oo M. Baccaert, 2,00 Mevr. Weduwe Pierre Degrcz, 2^00 M. Ph. Van Aersciiot, 2,00 Verschillige naamlooze giften, 17,00 M. en Mevr. Aug. Meganck, 5,00 >1. De ïollenare, 2,00 MM. Alfr. en Edm. Moens, 5,00 M. en Mevr. Van der Ilaegen, 10,00 M. en Mevr. Romain Moyersoen, 20,00 M. en Mevr. Hubert Van de Putte, 10,00 Naamloos, 20,00 M. en Mevr. De Gheest-De Wolf, 10,00 Naamloos, 150,00 M. en Mevr. Alfred De Wolf, 10,00 M. cn Mevr. Karei Dc Wolf, 20,00. Onbekend voor eene bijzondere gunst, 2,00 zien. Het is het afbeeldsel eener vrouw, zeide moeder welke bevallige gelaatstrekken welke schoone oogen Het is zeker de moe der van dit lieve kind ja zeker is hetik kan de gelijkenis reeds zien. Het was inderdaad het afbeeldsel der schoone moeder van het kleine meisje, en den volgenden dag, toen dc lompe reizigers de schamele hut reeds lang verlaten hadden, nadat zij de moeite van mijn vader, in het herstellen van hun rijtuig en het opruimen van de sneeuw, die hen in het voortreizen belemmerde, op eene ellendige en bckrompe- ne wijze hadden vergolden, bleek het, dat portret door verzuim was achtergelaten. Mij ne heerlijke ouders wisten geen middel om het terug te geven, ten waro ik, vroeg of laat, gelijk andere jongens van mijn land naar Parijs moelit gaan, om mijn fortuin te beproeven. Ik hield mij reeds in voorraad overtuigd, dat ik den leelijken beer wel zou uilvinden, cn dan tevens hel kleine meisje wederzien, dat zoo mooi is. De lijd van mijn vertrek kwam spoediger, dan men berekend had. Op zekeren dag" zat mijne moeder schreiende bij haar spinnewiel; vader had gedurende eene lange poos geen woord gesproken. Eensklaps riep hij ons alle drie bij zich, opende zijue armen cn drukte ons aan zijn hart. Ik hoorde dat hij moeder, die ook bij hem gekomen was. vaarwel zeide hij noemde ons ztjno dierbare kinderen, sloot ver.volgsns de oogen viel met een /.waren zucht ach temer. Moeder zonk, bitter schrei 10,00 105,00 Naamloos, Verschillige naamlooze giften' Te samen frs. 3969,65 Men zal ten bureele dezer met veel erken telijkheid de giften aanvaarden, der perso nen, welke afwezig waren toen de inzame iaars ters zich ten hunnent aanboden, en aan het menschlievcnd werk der arme zieken zouden willen medehelpen. Oa Belgischs Consulaten in Nederland verstrekken geen passen meer. De Belgische consulaten hebben bericht ontvangen dat tot nader order geen visum meer op de passen voor België mag worden verstrekt. Men deelde aan de «Maasbode» nog mede' dat deze maatregel in verband zou slaan met bet pan-Nederlandsch congres, fiat in de tweede helft van deze maand tc Leuven zal worden gehouden. Provinciaal Bestuur van Oost-Viaanderen Heropbouwen door den Staat van door oorlogsfeiten beschadigds of vernielde huizon De Staat is geneigd, ten zijnen Iaste.de gebouwen te herstellen of te heropbouwen van al degenen die het zullen aanvragen, mits afstand van hunne rechten op de schadever goedingen voor oorlogschade door die gebou wen geleden. Voor den vorm te geven aan de aanvragen, de le nemen verbintenissen, den termijn voor' 't indienen der vragen, enz. raadplege men de plakbrieven in al de gemeenten .uit- geplakt en de stuks neergelegd ten zetel der gemeentebesturen. De Gouverneur, Maurice LIPPENS. Vrijdag moiyend poogden verscheidene kerels in de hoeve te dringen van landbou wer Jan Verbrugghen, te Putte, bij Mechelen. De twee kinderen van Verbrugghen, een veertienjarig meisje en een twaalf jarig knaap, je, waren alleen thuis. De kleinen hadden haastig de deur gegrendeld en de bandieten poogden dan langs de vensters binnen te dringen, daar de kinderen ondanks de vree- sclijkste bedreigingen niet wilden openen. Het knaapje, herinnerde zich eensklaps dat den revolver zijns vaders in eene kas verbor gen lag. Hij nam het wapen en loste verschei dene schoten in de richting der bandieten. Deze schoten een paar malen terug, doch afgeschrikt door de moedige houding der kinderen, namen zij weldra de vlucht. 33e Hanclelskoers van de mark is in het tarief der reizigers, pakken en koopwaren, tusschcn België en de Rijnlanden, door het Belgische Staatsspoor- wcgbesluur bepaald op veertien centiemen. Hamburg wordt bedreigd met hongersnood Er is poot gebrek aan aardappelen. Het bestuur der slad heeft zich telegrafisch tot Berlijn om hulp gewend. Voorde bevolking kon nu al sedert twee maanden per boofil wekelijks slechts een pond aardappelen wor. den verstrekt. Sedert Januari zijn geen aardappelen meer aangevoerd. Alle voorraden zijn verbruikt* Komt er niet onmiddellijk hulp, dan is hon gersnood onvermijdelijk. De zaak der valsche wissels te Brussel. De kassier, die door nalatigheid voor rond de 100,000 fr. valsche wissels betaald bad. en ter beschikking van den onderzoeksrech ter aangehouden was, is Vrijdag morgend terug in vrijheid gesteld ende, in een stoet nederzij snikte, alsof haar hart wilde breken. Stil, stil maakt geen gedruisch duisterde mijne broertjes en ik j vader is in slaap gevallen cij zoudt hem wakker maken. Wij namen onze gewone plaatsen aan moe. ders voeten in, en bewaarden de diepst» stilte. Ach, kinderen riep moeder eindelijk uit uw vader is dood Gij hebt hem verloren Mijn arme George is voor altijd heengegaan Dood I dat woord klonk zoo ijselijk doch wij [konden hot niet wel begrijpen. Dood herhaalden wij dat wil zeggen, dat vader nooit meer wakker zou worden Wij" konden het niet gelooven, en kropen zachtjes voort, om naar vader le zien. Hij scheen inderdaad le slapen, en dc uitdrukking van zijn vrien delijk gelaat was volkomen onveranderd ge bleven. De kleine Jacob riep Vader, vader Ach, kinderen, zeide moeder, hij kan u niet mevr hooren Nu kwam zij bij ons, en liet ons bij vader neerknielen. Bidt den lie ven God, kinderen, dal vader, boven uil den hemel, altoos over u walvcn moge Wij knielden en baden gedurende een lan gen tijd doelt boe later het werd, boe meer, onze droefheid toenam vader werd niet wak ker. Nu begonnen wij eerst te begrijpen, wat moeder met dood gemeend bad. Eenige lieden uit bet dorp kwamen in da hut, en poogden moeder te troosten zij dachten cr niet aan, haar uit de hut te verwij deren.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1