Groot nieuws te Aalst: Een monsreractitige wascti ANDFJES, DE SAVÖYAAED De bestrijding van het Bolsjewisme in Engeland Handelsbeweging in België Woensuas Tegsa het huiswerk voor sshooi- kiüderen Nieuwjaarsgltlen voar Z. H. den Paus Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Tel. 114 aalsle XXVI" JAAKGANG KUMMElt 59 X> A. Gr EB L A. H> 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van Nüffel-De Gkndt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havab, 8, MarlelasrpleiD, te Bruesul8, Place de la Bourse, Parijs en 105, Cheapsido, Londen. Daar is groot nieuws in Aalst Daar is een wasseher, een reuzen- wasscker opgestaan, gelijk er nog nooit lozien isgeweest in deze stroken 1 Met opgestropte mouwen en met eon witten voorschoot aan staat hij vóór zyn reusachtige waschkuip en wrijlt en frot zoo fel, dat het schuim tot hoven zijn hoofd en in 't ronde vliegt. En niet tevreden met heele tonne- kens zeep te verwerken, verbruikt die reusachtige wasseher nog met heele dozijnen horstels, straatvagers en krabbers en altijd arbeidt hij voort altijd op hetzelfde en 'teigenste wasch goed, dat hij kost wat kost rein en vlekkeloos wil krijgen Wat zit er wel in die kuip, en wie mag die reusachtige.felle wasscherzijn? Vrienden lezers verschiet niet, in die kuip steekt minister Wauters met zijn aanhang 1 1 1 En die wasseher, die reuzenwas- schor, wie is die vraagt gij Wel, vrienden, die is een dor roodo kopstukken van de stad Aalst Maar elk lacht en spot en zegt, dat het al verloren moeite zal wezen, dat minister Wauters zich veel te zwart gemaakt heeft. Jongen 1 Jongen 1 riep oen oud baaskei! den wasseher toe, al voorbij gaande, 'k zou er maar uitscheiden met vrijven daar en zal goon doen aan zijn minister Wauters heeft te veel in do kolen genesteld, die hij, door zijn onverstandig optreden tijdens de werkstaking, zoodanig doen opslaan heeft, dat ik dezen Winter om zijn rooden wil veel koude heb mogen afbijten. Laat bem maar onge- wasschan, opdat wij hem maar voort goed blijvon erkennen «i Wasseher 1 Wasseher 1 snauw de een huisvrouwken den reus- sehtigen wasseher toe, gij wordt verzocht uw vrijven en schuimen te staken I Dien kerel daar wit wasschen dat kunt gij toch voorzeker niet want 't is hij, die de schuld, de lee- lijke schuld op zich draagt, dat wij ons tasken koffie, den troost van eenen werkinenscli, nu zooveel duurder be talen moeten, 't Is hij, die onze aller beste chicorij, onze bitterpoeën, liet uitvoeren en ons er op die wijze ZONDER zette. Laat hem met zijno zwarte plekken maar loopen, opdat w ij den kerel blijven goed erkennen v Qarfon! Gaifonhalt! snauw de een ruwe voerman den wasseher toe, hem stout bij den schouder grij pende, «halt 1 commandeer iku, halt 1 Laat minister Wauters en heel zijn aanhang loopen met hunne zwarte vlekken Laat ze loopen herhaal 4* VERVOLG. Jacob is wel gelukkig Hij zit thans ge 'list en gemakkelijk te huis. Ja, maar wij gaan uit, om geld voor onze lieve moeder te verdienen. Daar zijt gij toch niet bedroefd om zijt gij wel En wat moeien wij doen, om geld te ver dienen Wij zullen schoorsteencn vegen, bood schappen doen, de Savoyaarde dansen, en 'iel liedje zingen, dat vader ons geleerd heeft. Li eter trok een schoof gezicht, toen ik van schoorsteenvegen sprak. Hoor, Andries zeide hijals gij wilt, dan moest gij de schoorsteencn vegen want gij weef, dat ik mooi dansen kan. Ik zag mijn broeder glimtacbeud aan zijne blauwe oogen waren rood van hei schreien. Zijn anders opgeruimd gelaat, zijne wangen, die zoo rood als kersen waren, en v.aar langs sijn bruin haar in lango krullen neergolfde; waren nu, door de droefheid, geheel veranderd. Ik viel hem om den hals. en drukte hom aan mijn hart dit beurde hem weder op, en nu zeide hij Ik heb honger, Andries Welnu, gaf ik ion antwoord, dan zullen wij eten wij hebber) immers overvloed in onze buidels v Pioicr si (iff ide in den zijnen,enschreenw- ile l.et vai ver ukking uit: onze arme moe der iiaii <n s a it slechts vin brood, maar ook Tan appelen en noten voorzien» ik u 't Is Wauters en zijnen aanhang geweest, die in Januari laatst zulken verstandigen aan koop van graan in Argentina deden, eu zoo de schuld waren, dat wij nu het brood veel duurder moeien beta len Ik kan een heel brood opeten met eenen keer Wauters maar met zijne leelijke vlekken, 't zal hem deugd doen en heel zijnen aanhang! Courage man wrijf maar fel, gebruik maar zeep, altijd zoop Ze kunnen u de 250 duizend kilos boter sturen., die lagen te verrotten in plaats van in onze keukens te ge raken dat zal beste wrijfzeep zijn Zeep minister Wauters en zijn aan hang maar duchtig Geef hem -nog oen wreefje te meer voor het schip suiker, dat naar Frankrijk gestuurd werd,op bet oogenblik dat hij ons wijsmaakte dat we gingen ZONDER vallen En nog een frotlingje op Wauters kop, om de duizenden hes pon die te Antwerpen te verrotten la gen En nog eentje, om de suiker- schandalen te Brussel, en om de kaas schandalen, en om de zalmschandalen, van Wauters, bestuur En nog eentje, omdat hij sedert zes maanden zoo wondorgoed zijn best deed om, zijne zoo gezegde maxima-prijzenlijst der waren, alles op te jagen tot groot nadeel van burgers en werklieden En nog een wrijvingje op zijnen kop omdat bij zoo verstandig is ge weest van, door zijne groote aankoo- pen in den vreemde de waardo van onzen frank te doen dalon iets wat nooit zou gebeurd zijn, indien bij don vrijhandel toegelaten hadde, 'tgroot verstand Wrijf maar roode garcon 1 Wasch maar jongen Vivat de reinheid Vivat de net heid Vivat de properheid Vivat 't goedkoop bestuur van de roode minister Wauters Vivat de volksliefde van don roodon minister Wauters Crops Frankrijken de uitvoering van het Vredesverdrag De middelen om Duitschiand te dwingen Millerand heeft in dc commissies der Fran- sche Kamer verklaard dat in 46 gevallen de Duitschers antwoordden aan de officieren der controle commissie om uitlevering van oor logstuig Onmogelijk. Wij zelf vernietig den bet. Zelfs Millerand noemde dit een bedenke- lijken ijver en somde vervolgens alle maat regelen op, die men beoogde om Duitschiand te dwingen het vredesverdrag uit ie voeren, namelijk opschortihg van de termijnen van ontruiming der Rijngebieden, verlenging der bezetling na 15 jaaren opnieuw bezet ting na ontruiming. Andere maatregelen van economische en financieel© weerwraak kunnen worden geno men, in geval van niet-uitvoering der bepa lingen betreffende herstel, /onder dat dit Duitschiand het recht geeft die maatregelen als vijandige daden te beschouwen. Andries, Andries appelen riep hij, en danste van vreugde. Al zijne levendigheid was op het zicht der vruchten teruggekeerd. Zeg, Andries wat zullen wij te Darijs zien vroeg hij, terwijl hij zich aan zijne appelen en nooten vergastte. O, duizend fraaie dingen gij weet wel. wat vader ons vertelde, daar al gezien te hebben O ja, Polichinel grappenmaker, en men- schen, die allerlei soort van kunsten doen, die vuur eten, en lint uit hun mond laten komen, die op hunne handen loopen, en als eene tol op een been ronddraaien. En nu richtte mijn vroolijke reismakker al zijne eigene apenkuren aan de zijde van den weg •lit. Hij had onze gansche hut reeds vergeten. O, Pieier zou het spoedig met Parijs eens orden 1 Het ging op onzen tocht omtrent als Kasper Gray, in de oude ballade. Toen wij aan de deur van een rijk man kwamen, begonnen dc honden tc blaffen, de huishoudster joeg ons weg als dieven en vagebonden, en riep uit het venster Wie durft het wagen, op zulk een on gelegen uur aan de deur vann mijnheer den Maire te kloppen Wij zijn het, Madame En wie zijt gij Andi ies en Pieier. Welnu, wat hebben Andries en Picter hier te doen Wij zijn twee kleine savovaards hebt gij geer.e scboorsteenen te vegen Als gij de deur openen wilt zullen w\j een klein liedje Het manifest der Vrijheid In Engeland wordt een poging gedaan om 1 millioen p. st. tot bestrijding van hel Bolsjewisme bijeen te brengen. De mannen die achter de beweging zitten, hebben hun eerste manifest, onder den titel van De vrijheidsliga, uitgegeven. ïn dat manifest wordt gezegd, dat het bolsjewisme liet tegengestelde is van alles wat de menschheid door een inspanning van bijna tweeduizend jaar aan goeds heeft opge bouwd. Het is het tegendeel van de Bergre de. Het heeft tot bloedvergieten en folteringen roof ©n verwoesting geleid. Het verloochend God en wil zijn troon bouwen op de laagste hartstochten van de menschheid. Een grootsch plan Het plan van de Liga is om elk jaar eon tiende van haar fonds dus 100.OOO p. st. uil te geven voor anti-bolsjewistische propaganda. De secretaris heeft de plannen als volgt toegelicht De Russische bolsjewiki geven elk jaar millioenon voor propaganda uit. Wij hebben aanbiedingen gekregen van duizenden men schen, die bereid zijn om te spreken, te schrij ven, inlichtingen te verzamelen en op andere wijze werkzaam to zijn. Er zijn een groot aantal gewezen officieren en zelfs admiraals en generaals onder hen. Er zal een opleidingsschool opgericht worden voor degenen, die een carsus willen afioopen. De mannen die de beweging organisee- ren, willen in de voornaamste oentra commis sics oprichten. Wij hebben onze plannen gereed voor een veldtocht van vijl jaar. Als wij in Engeland slagen, hopen wij onze werk zaamheid in het geheclc rjjk te beginnen. n Wij zijn niet van plan om over de bols jewistische gruwelen uil te weiden. De eenvoudige induslrieele feiten zullen aan liet publiek voorgelegd worden. De vrouwelijke! arts, Dr Elisabeth Soan Chcsser wijdt in ds DailyMail een artikel aan het huiswerk van de schoolkinderen. Zij stemt in met het protest van de kinderen er tegen. Het huiswerk is uit den lijd en een toeken van het fiasco van het onderwijsstel sel De andere teekenen van dit fiasco zijn te talrijk om thans to behandelen, zegt zij. Als kinderen vijf of zes ure op school zitten en dien tijd bezig zijn, zooals zij bc booren te zijn, zijn lessen na schooltijd over bodig. Van een geneeskundig standpunt zijn zij nadeelig, naardien men van geen kind mag verlangen, dat het zijn aandacht vestigt op getallen, datums, kaarten, binnen een lijd van drie uur vóör het naar bed gaat. Er zijn veel tc veel zenuwachtige, ongedurige, slapelooze jongens en meisjes', wier geest in gespannen bezig gehouden wordt, wat ver strekkende gevolgen voor het latere leven heeft. Krankzinnigheid in den leeftijd van het volwassen worden is een gevolg van al te groote geestelijke inspanning op school. Het geneesmiddel zoekt Dr Soan Chesser in kortere lessen op school, gevolgd door werken op het bord. Aan bet begin of het einde van den schooltijd kan men het ge leerde nog eens herhalen. Maar na zes ure moeten alle kinderen vrij van werk zijn. Zij gelooft dat dc kinderen dan gelukkiger cn gezonder zouden zijn cn beter in staat, om hel geleerde in zich op te nemen. zingen, en beiden voor u dansen, enkel voor een mondvol brood en kaas. -Diekieine gauwdieven die ondeugen de vagebonden Lieden van aanzien dus te storen Zie ze eens dansen Waarachtig, als ik u morgen krijgen kan, zal ik u op een an der deuntje leeren springen Kaas, kaas waarlijk Die kleine schelmen Pakt u ter stond weg, en laat mij u niet rneer hooren En dat in 't holle van den nacut 1 schoor steen en vegen Dc oudo vrouw verwijderde zich, nog steeds tusschen de tanden brommende. Ik keerde langzaam naar mijn broeder terug. Andries, zeide hij, dat is heel ondeugend volk zij willen de deur niet voor ons open doen en waarom niet Als iemand 's nachts aan onze deur klopte, liet vader hem altoos binnen. Hij deelde zijn maaltijd met hem, zonder eens tc vergen, dat hij den schoor steen veegde, of te vragen of hij alsdan niet zingen kon. Waarom zijn deze mensehen zoo geheel anders dan vader Wij vonden in/usschen eene schuilplaats, en stroo. en sliepen gerust in elkanders ar men. Den volgenden morgend werden wij gewekt door een oud man uit het dorp, die ons minzaam toelachte en toen wij hem zeiden, dat wij naar een nachtverblijf had den uitgezien, was zijn antwoord Kinderen gij moest u bij de eenvoudigst© mcnschen vervoegd hebben deze hadden u zeker niet weggezonden. Onthoudt mijn raad cn wanneer gij weder gastvrijheid zoekt, gaat dan nooit naar groote huizen, toaar be geeft uin de nederigste hut. ZESTIENDE LIJST. Overdracht der vorige lijsten fr. 50,075.Ter eere van hel H. Hart, ^el/.aete, iü ter cere van den H. Antonius, Dilbeek, 10 jg. en Mevr. Cambier-Bcyaert, Ronsse, 5 om eene bij zondere gunst te bekomen, Calcken, 5 Kanunnik A. Gauchie, Haulchin, 20 M. Raudaxiie, notaris, Eleron, 30 M. Van der Espt, Goucelaere, 5 L. S- L., 5 Lodewijlc B. T. T., 10 Priester Gourtois, Arlon, 10 A. P., Lovenjoel, 20 H. Hart ,van Jesus, zegen onze famillie, Dixmuide,L B. A., 5; Naamloos, Lustin, 20 E. H. pastoor van Heldergem, 20 Naarojoos id., 5 M.-Carlos Libbrecht, Weiteren, 50 O. L. Vrouw-col- legie van Bcllevue, Dinant, 375 Om een goed huwelijk te bekomen, 2 De priesters gehecht aan de Nationale Basiliek van hel H. Hart, 50D. F.f 50. Mej A. J., Brugge, 100 Baron en baronnes Werner de Crom- brugghe de Loöringhe, 100 Priesters der Dekenij Peer, 60 Een onderpastoor, 10 Tot uitbreiding van Gods rijk, 20 Een werkman, Gbistel, 5 U. D. G., id 15 E. H. G. Van den Bossche, bestuurder, Drongen, 10 Ter eere Gods, Brugge 5 M. en Mevr. Ryelandt, Brugge, 50 A. P. F. W., 50 om de genezing mijner ziel te te bekomen, 5 Voor God, 5 Een maalder- gast, 5 Ter eere van den II. Jozef en den II. Antonius, 2 Naamloos, Verviers, 2 Uit erkentelijkheid voor onze redding, id., 3 M. Antoon Daismontr Stavelot, 20 Naam loos, Gemmericb, 10: Mad. Wed. A. Le Pas, Andrimont, 10. C. J. B., Verviers, 5 Dr. Paul van de Kerclmve, ter nagedachtenis van haren echt genoot, Kamerheer met Kap cn Degen, 100 Dc geestelijkheid der dekenij van Anioing, aanvulling, 10 E. H. J. Bostyn, onderpas toor, Brugse, 20 Ongenoemd, 5 Bestuur der en leeraars van de Normaalschool, van St-Trniden, 62 M. Victor Thiran, Taraines, 200 Naamloos, Namen, 100 Een priester der dekenij van Namen, 100 Marcel, Ga briel en Marie, 100 Mev. Wasseige, Fooz- Wépion, 50; E. H. F. Nennen, pastoor, Wanlin, 25 L. J. Grand-Halleux, 25 Naamloos, Namen, 50; Id., id., 20; ld., id., 10 id., 5 Opdat het H. Mart ons be selier me, 1 Priester Bobon, Namen ^5 Eene moeder smeekt het II. Hart de bekee- rtns' van haren zoon af, 5 Naamloos; Sart- Bernard, 5 E. II. Baquet, pastoor. Cham pion. 20 E. H. Ledoux, pastoor, Aisclie-en Refail, 20 Naamloos, St-Servais, 2 Jadi- not, Vedrin, 2 Liefde en eerbied aan den oppersten Herder, 1 R. P. Lustin-, 20. Totaalfr. 52,389. ERRATUM. In de 14® lijst moet men lezen de Abdijen der Prcmonstreit van België, 300 fr., inde plaats van 100. Deze terechtwijzing verandert het totaal van de lijst niet. Men kan inschrijven op het bureel van dit blad of bij M. Leon Mallié, Secretaris. 118, Belliurdstraat, Brussel. Vergelijkende tabel van den invoer, den uitvoer, de gehevene tolrechten en de scheep vaartbeweging in de maanden Januari 1919 en Januari 1920. Dc invoer bedroeg 28,035 ton ter waarde van 31.593,000 fr. in Januari 1919 tegen 806,843 ton ter waarde 820,166,000 fr. in 1920, zijnde eene vermeerderin? van 778,808 ton, ter waarde van 788,571,000 fr. Dc uitvoer bedroeg 7826 ton ter waarde van 1 millioen fr. in 1919 tegen 583,013 ton ter waarde van 448,206,000 fr. in 1920, zijn de een© vermeerdering van 575,187 ton ter waarde van 447,206.000 fr. De geheven tolrechten bedroegen 768.828 Dc goede man geleide ons naar ziine eigene woning, waar broer Picter zich heerlijk te goed deed aan melk, eieren, kaas en wit brood do vriendelijke man slak hel over schot nog in mijn broeders buidel. Onder allerlei kleine avonturen, en gehol pen door cenige schoorsteenkarreweitjes, kwamen wij te Parijs aan. Hier had ik hel ovgeluk mijn broeder te verliezen, die reeds den oarsten dag. doodelijlc verschrikt, van een poppenspel wegliep, waar een groot heer dreigde, hem, tot vermaak der aanschouwers hem levend op te eten. Ik was diep bedroefd, en zocht, zoo ik meende, geheel Parijs door. Hoe verbazend groot kwam die stad mij voor Ik dwaalde rond, tot dat ik door vermoeienis en slaap overmand, neerviel. Ik werd gewekt door eene stem, die mij toeriep Pas op, kleine jongen I Gij hindert ons hier aan den ingang \an het pad, dat buiten dien reeds smal genoeg is. Wat, slaapt gij nog? Is 't mogelijk, dat gij hier den gan- schen nacht gelegen hebt? Er trok mij iemand fc>ij den arm, en ik open de eindelijk mijne oogen. Ik zag een man voor mij, bijna op dezelfde wijze gekleed als mijn vader hij droeg eene broek en buis van gemeen bruin laken, cn een ronden Imo gen hoed om het lijf had hij aan lederen riemen, die over zijne schouders liepen, een hoepel, waaraan twee emmers hingen. Het heele voorkomen van dcc man teekeudc open hartigheid cn opgeruimdheid hij bleef voor mij staan, cn beschouwde mij zeer opmerk zaam. Bij mijn ontwaken was mijne eerste i^edachle aan mijn broedsIk. zag naar ham. fr. in 1919 tegen 13,216.347 fr. in 1920 zijnde eene vermeerdering van 12,447.519fr, In Belgische havens liepen binnen 35sche. pen melende 32.G9I Moorsomlon in J inuar- 1919 tegen 557 schepen, metende 714.033 tMoorsom-ton in 1920, zijndo eene vermeer dering van 522 schepen en 681,344 ton. Teruggevonden klokken Talrijke klokken uil de West-Vlaamscha kerken door de Duitschers weggenomen en als verlogen aanzien, zijn reeds teruggevon den. Zoo werden uit I' imburg vier klokken teruggestuurd, namelijk deze der S" Peter en Pauluskerk te Oosten.de. twee van Glems- kerkeen eene van Zwevezecle. Deze klokken zijn reeds terug op hunne plaats. Van de twaalf klokken van Popefin- ghe, zijn er reeds twee van St. Bertinus, t«efl van St. Joannes en drie van O. L. Vrouw- kerk, teruggebracht. De vijf andere bebinden zich in het provin ciaal hotel te Brugge. Sinds den wapenstilstand zijn ook nog dri© klokken van Oost-Duinkerke, twee vap Houthem en van Wytschaoic en eene van Komen teruggevonden in de Duitsehe loop graven, alwaar zij dienst deden als alarm signaal tegen de stikgasaanvalicn. De klokken van Loo, Oosl-Vlelcren, Boe- singne, Ekerdinghe en Loker liggen ouder de puinen der kerken. De klokken zijn niet beschadi'.'d. Deze van Vlamerlinghe zijn ir het kerkhof begraven. Men zal ze eerstdaags blootleggen. Ook twee klokken van Si. Pieterskerk van leperen zijn teruggebracht. Eene dezer, waar. in een obus een gat geslagen had, dienda ais schildwachthuisje. De klok van het kasteel van den heer sena» tor Van den Peereboom, van den Frezanberg is teruggebracht. De klok der kerk van Westend© werd door den vijand onder den toren der hoofdkerk van Brugge geplaatst. Zij bevindt er zich nog, in afwachting, dat zij naar Weslcndd kan teruggebracht worden. Ministerie van Landsverdediging Tegemoetkomingen aan de oorlogsweduwen Er wordt aan de weduwen van gedurende den veldtocht overleden officieren,' Onderof ficieren, korporaals en soldaten herinnerd dal bun door tusschenkomst van hel Ministerie van Landsverdediging, een voorloopig hulp geld zal toegestaan worden in afwachting dal het pensioen brevet hun kunne bezorgd wor den. Daartoe dienen de weduwen en ook da weezen van overleden militairen, dc echtge- nooten en de kinderen van vermisten naaf het Ministerie eene aanvraag te zenden, mei opgave der volgende inlichtingen. Naam en voornamen van jonge dochlei of van voogd. Maam en voornaam van den overleden militair, zijn graad, zijn regiment of den dieust waartoe hij behoorde, juist adres woonplaats, straat cn nummer. Bij het verzoekschrift dient verplichtigcn- derwijze een levensbewijs gevoegd, voor de kinderen onder de 18 jaar. Doodelijke val te Antwerpen Maandag morgend voelde de velomaker Felix Van Gestel, 46 jaar oud, wonende Steenhouwersvest, te Antwerpen, zich onge steld en opende een venster zijner kamer. De man stortte er door en kwam op d« straatsteeuen terecht, ooggetuigen name» hem op en brachten hem in zijne woning, doch allo zorgen bleven vruchteloos. Da ongelukkige was op den slag gedood ge worden. rond, en mijne oogen vulden zich opnieuw met tranen. Wel, kleine man, zeide hij, waarom anit woordt gij niet Ach, mijnheer, ik heb mijn broerje verlo ren. Zoo uw broertje Hoe oud is uw broert je Woont hij hier in de buurt Wat doet uw broertje voor den kost Mijn broertje is zeven jaar oud hij heet Pieter. en hij is een Savoyaard, zooals ik. Wij zijn eerst gisteren in Pa.'iis gekomen wij kwamen van huis, van Verin, bij het Hospitaal, Onze vader is ecnige maanden ge leden gestorven, en moeder is niet in slaat, om ons allen den kost te geven want wij hebben nog een broertje, den kleinen Jacob, die te huis gebleven is. Het was hoog tijd, dat wij heengingen, en ik beloofde moeder, mijn broeder Pieier nooit alleen te zullen laten, maar altoos op hem te passen, en een wakend oog over hew te houden want hij is nog zm) oud niet als ik. En gisteren toen wij tc Parijs kwamen, bleven wij bij een heel mooi gekleed heoe staan, die twee knechts bij zich 1 ad, en aan bood een kind levend op te eten en hw wilde hem toen twaalf stuivers geven, als hij het toestond Wat mij betreft, ik zag het alles voor gek* kernij aan. Zeker, mijn jongen, /ekfcr, gij hadt het was de ten of andere potsenimik'.r, di8 het lompe volk rondoui zich voor hei lapje hield, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1920 | | pagina 1