Naar God terug1 Doiult Maart 19 Een schoone winst AAN DE STAATSARBEIDERS Zou het waar zijn Ministerie van Landsverdediging. Rijke ontdekkingen Ir Ruslands bod m. De griep in Noord-Amerlka. XXVI* JAARGANG NUMMER 60 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,.— Tel. 114 3Z> A. Gr 33 H-i A 3D 7 CENTIEMEN Uitgever: J. Van NüffelDe Gbndt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te venden tot het Agentschap Havas, 8, Martclaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Patijs en 105, Gheapslde, Londen. II. Frederic Zon op6,22, onder 5,> Laatste kwartier den l In alle openbare rampen welke in de wereldgeschiedenis zijn opgeno men, is er bestatigd geweest, dat do volkeren door angst en vrees be- vangèn, hulp en troost gingen zoeken aan den voet der altaren, in wier tabernakels de Oneindige Goedheid hnist. Dit onbetwistbaar feit hebben wij kunnen van dichtbij waarnemen, in het jaar 1914, toen bet eerste kanon gedommel van den overweldiger, zich vooreerst in da vorre verte liet liooren 'tVolk stroomde overvloedig naar onze tempels; met baiigenenjagenden boezem, knielde bat diep, en bad, eerbiedig en godvruchtig.., en tus- schen die angstvolle menigte trof men niet zelden personen, die sinds jaren vergeten hadden wat bidden was, en voor de welke den drempel der Kerk, sedert verwijderde tijden, zoo vreemd was geworden, als bet woestijngebied dat zij nooit betraden. Die neiging, boewei ze bij velen van korten duur was, bewijst onwille keurig van den drang van den menscb naar iets bovennatuurlijks, naar do Godheid. En, niemand zal bet betwisten, dat bet ineenstorten dervijandelijke maclu bot verbrokkelen van bet machti, Gi rmaanscii leger te danken is aa de tusschenkomst van den God der Heirscbaren, vermurwd door di standvastigheid der christene drom men, innig getrouw aan bun ge loof, die tijdens gansch den duur der wereldramp hunne gebeden en god vruchtige oefeningen, ononderbroken, ais wierookwalmen voor don troon der Almacht lieton opstijgen. v Bijna anderhalf jaar zijn die dagen van angst en druk verzwolgen tri don tijdenkolk, en helaas naar mate dat wij ons verwijderen van den öeugélijken dag der bevrijding, zien we grootendeels ons pliehtvergeten volk, ziebmeerom meer afrukken van de godvruchtige overtuiging dat bet binst den oorlog bad opgedaan. Allo gevaar is echter niet geweken Geen dag gaal er voorbij, of wij tiooren'morren en knorren, en, onbe wimpeld vloeit bet van eenieders lip pen i' 't Is nu slechter dan tijdens de bezetting Niettemin houden wij het schild niet naar dori wind, en alhoewel wij over tuigd zijn der onstuimigheid van bet oogenblik dat wij doortrekken, maar niet ton volle bewust der vreeselijk- beden wolke er zouden kunnen uit voortvloeien,blijven wij onverschillig, on verwaarloozen wij, de redding te gaan zoeken, daar waar wij ze vonden om den uitheemsellen vijand te ver drijven, om de inwendige evolutie welke ons dierbaar Vaderland onder gaat, ten uadeele van 't gausche Bel gische Volk, in evenwicht te brengen of beter nog to dempen. Dit kunnen wij alleen, met ons volk terug tot God te brengen. Gods wet alleen, dia een wet is en kel steunende op recht en liefde, kan de deinende wateren waarop onze hedendaagsche samenleving klabotst, effen brengen. Vele dwoepers, bijzonderlijk deze die voor princiep hebben de volkswon de maar immer te laten bloeden; de ophitsers tot klassenstrijd de ikzuob- tigo geldbonden die er een stieltje van maken de volksellende uit te buiten, benovens de verstokte goddeloozen, zullen wellicht bij deze vooruitzettinp schokschouderend voorbij trekken, en ons voor kwezelaars en pilaarbijters uitschelden. Tot daar. Edoch, wij alleen zijn niet van dit gedacht, en tot staving, zullen wij Uier aanhalen dfit de hoofden dor staalsregeeringon van 'tprotestantse/ie Britsche Keizerrijk, er insgelijks zoo over oordaelon. In eene boodschap uitgevaardigd tot hunno volkeren en onderteekend door al de ministers van Engeland en dezes Kroonlandon lezen wij het vol gende De oorlog die de maatscbappe lijke orde en heel de beschaafde we reld tot in hare grondvesten ontred derde, heeft do mannen van studie aangezot de voorwaarden op te zoeken van het nationaal en internationaal leven. Het is thans klaar bewezen, zoo door de ondervinding van den oorlog: als door de pogingen die reeds gedaan werden, om het leven in vredestijd herinterichten, dat noch de opvoeding noch de wetenschap, noch de diploma tie, noch de handelswelvaart, gesteund op de opvatting dat de stoffelijke kracht de ecnige ware macht is, geene genoegzaam stevige grondslagen daar stellen voor den geordenden loop van het wereldleven. Al die factors zijn eenvoudig de middelen of de werk tuigen, die door den geest benuttigd worden om te handelen. Daarenboven, de hoop welke men aan de wereld liet doorschemeren van een verlengd vredeleven, bevoordoe- tigd door den Volkerenbond, eisclit dieper vastliggende en meer weer stand vermogende wortelen. En die medewerking, welke van den Volke renbond verwacht wordt, zal zelf maar doelmatig zijn, als al de volkeren zonder uitzondering, zich laten ge leiden door den goeden wil Doch die geneigdheid tot goeden wil, tusschen de menschen berust noodzakelijk op gegevens van geeste lijken aakd. De hoop op eene ver broedering onder de menschen moet gesteund zijn op het onwrikbaar geloof in God, erkend als onze Vader. «'t Is in de erkenning van die waar- eid, en in deze der inzichten van God jegens de wereld, die twee spillen van do christelijke leering, dat wij den grondslag en de bekroning zullen vin den van het werk tot herstelling der orde en der eensgezindheid tusschoi de menschen. Maar de regeeringen zijn onmachtig dit geloof op te leggen. Het geloof moet Noodzakelijk de VRUCHTZIJN EENER VRIJE TOESTEMMING, GEGEVEN DOOR ALLEN IN ALLE LANDEN. Wij die, elk in onzen werkkring, verantwoordelijk zijn voor de leiding en de regeering van het Britsche Kei zerrijk, tegenover dit toekomst-vraag stuk, wij verklaren dat d« stevigste grondslag voor den wereldvrede be rust in dè erkenning van de onloo ohenbare waarheden. Daarom heb ben wij de me sehen van goeden wil. de hoogdringendheid pogen doen in te zien om opnieuw hunne persoonlijke verantwoordelijkheden te onderzoeken in liet werk tot heropbouwing van de beschaafde wereld. Wij zetten hen ook aan zich we! te doordringen van de waarheid en van de eeuwige kracht dice g eestcl ij ketaec.\tl, welke de eenige is die ons kan doen hopen in een duur zamen wereldvrede. Zoo luidt den raad der Protestant- sche Britsche Regeering aan haar volk. Christene Belgen, als men ginds over zee, het noodzakelijke inziet, dat men onwederroepolijk, tot welzijn der wereld, zich in dergelijke atmosfeer hoeft te bewogen, is 't niet redelijk, dat wij U bijtijds toeroepen, willen wij ons land van don ondergang be vrijden Slaat opnieuw de baan in die ter kerko loidt, knielt er diepbe- rouwend in het stof vereenigt u met den Zaligmaker aan de Tafel van het leven. Bidt met godsvrucht en over- tuiging, opdat Zijne Goddelijke Leer immer meer en meor moge verspreid en gevolgd worden onder het Belgi sche volk. Dan en dan alleen, zullen betere tijden oprijzen opdat zij de weerspie geling zullen zijn Her liefde en recht vaardigheid waarmede de verhevene geboden des Ifeeren zoo innig zijn doordrongen. Hein Bep.t. Wie heeft ze opgeetreken Zeven millioen kilos suiker werden gedu rende de maand Januari uitgevoerd. De ge raffineerde binnenlandsche suiker wordt uit gevoerd aan den gemiddelden prijs van 2,77 - fr. het kilo. Dal maakt in vergelijking mei '«e een verstaanbaar «oord uit te brengen J nar- L-wom man iiuldnrlnk Ia! ironrxra ah de officieele verkoopprijzen een winst v:« frank per kilo, hetzij zeven millioen munt te slaan H. De Smet was slechts ziek, omdat hg niet dierf deballeeren zoo gaf en geeft het N. S. het heden nog uit. Oneerlijker handelen kon niet. 's Morgens ter Gemengde Commissie hebben Bauwsns en Van der Spiegel van het N. S. bestatigd, dat eene keelontsteking aan H. de Smet be- een frank. Wit fabriekpoedèr wordt uitgevoerd aan den prijs van 1,36 het kilo. De officieele prijs is 1.03 fr. Verschil per kilo 0,33 fr. Indien de uitvoer vier millioen kilos be dragen heeft, werd daarmede een winst van 1,500,000 opgestreken. De gei-eele winst is dus 1,500,000 en 7,000,000 is 8,500 000 frank. Dat is de moeite waard. Waar is die winst naartoe Wie heeft er het meeste meê ver diend? En zeggen dat wij gerantsoeneerd zijn. Duitschtand maakt nieuwe oor/ogstoebereidselen Wat een Fransch dagbladschrijver meld De bijzondere medewerker van La Liberie van Parijs, te Mentz, zend aan zijn blad vol gende hoogst belangrijke mededeeüngen over de middeled, door Duitschland gebruikt om builen wete der Entente, zijn leger te herstel len. Duitschland traoht bel te verbergen, dat zij wraakweerfyannen koesteren. Behalve de iOO.OOO van de'« Reich wehr», heeft Duitsch land nog 4 millioen man van het Einwohner wehr gopd gedrild, goed gewapend en over een aamienlijk materiaal beschikkend. In vlugschriften en manifesten, door het Duitsch gouvernement uitgegeven, wordt de Duiische eest hoog gehouden en daaruit blijkt klaar en duidelijk dat Duitschland zinnens is, bin nen een zeer kort tijdverloop, opnieuw tot de wapens zijn toevlucht te nemen. Overigens bekent men in vlugschriften ook, dat het materiaal, aan de Entente gele verd, slechts rebut is en dat de beste stukken, builen wete der Eniente verborgen blijven, g Binnen eenige jaren zullen wij on ze schade ingehaïf^ hebben. Frankrijk moet ten ondergaan. In een ander manifest wordt de bekentenis gedaan, dat Duiische officieren aan het hoofd n het leger det Bolsrhewisten staan. De Duitsche zakenmannen volgen overal het roo de leger. Aldus hopen de Duitschers in Rus land een vast krediet te bekomen. liet manifest besluit, dat aangezien men Engeland niet kon overwinnen in Europa, Duitschland het zou doen in Indië, en als dan zou Duitschland nog alleen tegenover Frankrijk staan. Vermindering van diensttijd De Brusselsche correspondent der Ga- zette de Huy, schrijft aan dil blad Het is zeker dal de gemengde commissie, door M. Janson ingesteld, besluiten zal ten minste de nu reeds aangenomen verminde ring tot 12 maanden. Leliën dezer commissie zullen zelfs de ver mindering tot 6 of 8 maanden voorstellen, maar zoolang onze bezetting in Rijnland duurt, zal het ongetwijfeld niet mogelijk zijn zoo laag af te dalen. De eenjarige dienst schijnt in deze om standigheden het strenge minimum. De Peuple vraagt waarom Het blad zegt dat er bonuerd diensten in helleger zijn die men door burgers kan laten verrichten in Rijnland zoodat het Rijnland-argu ment alleen geen steek houdt. Het overwinneud eerlijk Nationaal Syndicaat Op 1 Februari zond het N. S. langs weg van - De Volksstem socialistisch weekblad van Ledeber*, eene dubbele uitdaging aan het Kristen Synd.1® Een debat om uit te maken welk Synd. rechtheeft op den titel van overwinnaar in zake verbetering van on zen toestand 2° Eene optelling der leden van beide Syndicaten om malkaars sterkte te bepalen. Het Kristen Sgnd. nam beide uitdagingen aan. Aan do eerste werd voldaan en daar over geven we verder verslag. Voor de tweede trok hetN. S. klink. Geeft het geen hoogen dunk der enorme macht van het N. S. Ik begrijp zeer goed, waarom 't er niet van kwam. Bij aanvaarding zouden we geweten hebben, hoeveel leden in het N. S. nog ge boekt staan en niet meer betalen en hoeveel zijner leden reeds overgingen naar het Kristen Synd. Dit mag niet geweten zijn, omdat het getal 93,000 er te schroomelijk onder lijden zou. v Voor het Kristen Synd. moesten in het de bat als sprekers optreden, de algom. voorz. De Smet en kameraad Tengrootenhuysen voor het N. S. de HH. Van der Spiegel en Toch. Daar de H. De Smet op den laatsten oogenblik onmogelijk kon door ziekte,- nam vriend Tengrootenhuvsen het karweitje alleen op zich. Uit dit feit heeft het N. S. getracht aar kwam men ridderlijk tot accoord om .ptfts dat het debat ten beste te regelen. Voor het debat op eene vergadering der beide besturen verklaarde Bauwens nog op eere- <voord, dat bet aan De Smet nog onmogelijk was als spreker op te treden. Op het debat zelf lachten de sprekers met eerlijkheid en eerewoord en vertelden dat De Smet niet ziek was, maar niet dierf komen. Doch onze voorz. laat met zich niet spotten. In een open brief legt hij hun het vuur aan dc schenen. Hij wijst eerstop de feiten welke ik hooger reeds aanhaalde en besluit dan .- Schrik om met u in debat te komen Och Heere, neen. Zegt maar over wat, wanneet- en waar. Ik sta rer uwer beschikking. Wedden dat de kluchtspelers geen teeken van leven geven. Ze hebben genoeg aon ééne. rammeling en deze die vriend Tengrooten- hnyzen hen gelapt heeft teld dubbel. Over het debat zelf. Hetonderwerp luidde: Aan wie de overwinning Onze vriend be handelde klaar en duidelijk de kwestie. Wat werd verkregen 1. Eene algemeene loonsverhooging. 2. Vooraf eene rechtvaardige indeeling der categorie's. g. De woonstvergoeding uitgebreid voor de gemeenten beneden de 10.000 zielen. 4. Herinvoering van den kindertoeslag. 5. Instelling van een loonraad onder voor zitterschap van den heer minister en welke tot laak heeft het verder omschrijven en uit werken der voorgaande punten. Prachtig Al deze punten behooren tot het kristen programma en worden onverpoosd verdedigd. Hel N. S. kan alleen wijzen op punt 1. De herstelling der onrechtvaanlig- I 'ii door de misindeeling der categorie's wilde het N. S. verschuiven naar later. Van een loonraad sprak het nooit. Algemeene woonstvergoeding en kindertoeslag werd door het N. S. bestreden en onrechtvaardig ge- lieeten. Ten overvloed werd dit bewezen met verslagen der zittingen van de Gemengde Kommissie en met artikels uit De Eenxracht. Overigens de overwinning hoo ier omschre ven was in een accoord tusschen minister Poulet en het Krist. Sijnd. reeds beklonken op een oogenblik dat de onderhandelingen van het N. S. met de Regeering afgebroken waren. De woordvoerders van het N. S. om aan spraak op de overwinning te kunnen maken dden nu te bewijzen voor ieder der vijf punten, dat ze niet tot het programma van het Kris'. Sijnd. maar tot dit van het N. S. behoorden cn dat de voorgebrachte verslagen en artikels nietbestonden of door Tengrooten- huyzen vervalseht werden. Zij repten er niet van, doch herbaalden eens te meer, dat tvoomtvergoeding en kindertoeslag onrecht vaardig zijn. Over de kwestie zelve hebben ze verder geen woord meer gelost. Zij hebben gehandeld over de productiviteit van het N. S. den blocus van Rusland den slechten wissel koers art. 310 den klassenstrijd de mil joenen gevallenen welke moeten gewroken worden en dozijnen meer dingen waar ze zelf nieis van begrepen en die aan het ODder- werp niet raakten. Hunne nederlaag was zoo volkomen, dat ze achteraf eene vergadering hielden (nieuwe oneerlijkheid) met Bauwens lot spreker, om den indruk door het kernachtig en ware woord van onzen vriend teweeggebracht, weg te nemen. Het Kristen Sijndikaai maakte een prach tige dag. Ik daag het N. S. uit ons in openbare tegensprekelijke vergadering over do ranse ling van Ledeberg eene andere lezing te geven. Bertus, vV Het gerucht doet de ronde dat de suiker- raffineerders 1/3 millioen frank aan 21 van hunne bijzonderste afnemers uitkeeren, ten einde hun in zake Gaspart-Doyen en Co het stilzwijgen op te leggen. W\- Rif de Mijnwerkers Het verbond der mijnwerkers der streek van Borinage heeft, in algemeene vergade ring te Hornu, eenige wenschen gestemd die als vólgt kunnen samengevat worden Het aanklagen door den Staat van al de eetwaren en de herstelling van de bevoorrading taks p de openbare fortuin de bazen mogen iet meer winst maken dan deze gewettigd door het bedrag der kapitalen die in de zaak steken nadicht der regeering op den ver koopprijs der opbrengst van de glas-, kolen-, ijzer-, staal-, katoen-, wol- en andere nijver heden dagloonen in verhouding van de levensduurte, tejrekenen van 1 Maart; 1500fr. pensioen voor de mijnwerkers. Men ziet als de mijnworkert beginnen te vragen dat ze het niet bij een beetje laten* Goed nieuws De Minister van Landsverdediging komt alle krijgsoverheden te verwittigen dat, va a af ln Maart al de gunstverloven, toegestaan; aan dein België zoowel als in bezet Duitsch land ingekwartierde onderofficieren en be- roep8vrijwilligers van gelijk welken graad, met soldij en voedsvolvergoeding zullen zijn. Voor verloren kleedingstukken. De familliën van zekere rekruten der jaar klassen 1914-1915, na den wapenstilstand ingelijfd, hebben gevraagd dat de burger* bleeding door hunne zonen op het oogenblik hunner inlijving afgelegd, zouden betaald worden. Inlichtingen verstrekt door de Af- deeling-Bevelhebbers aangaand*. de/,.c klach ten, maken uit dat stellen dezer kleeding stukken geheel of gedeeltelijk, zoek geraakten of beschadigd werden in de magazijnen der eenheden. De Minister van Landsverdediging heeft besloten de belanghebbenden daarvoor te vergoeden en heeft de som, die hun voor volledig verlies zal kunnen uitgekeerd wor den, op 200 fr. maximum gesteld. In geval van gedeeltelijk vorliesof beschadiging zal de vergoeding in verhouding zijn met het geleden verlies en berekend volgens deze maxima prijzen overjas, 75 fr.; vest, 40 fr., ondervest, 14 fr., broek, 20 fr., hoed of pet, 10 fr., schoenen, (paar) 30 fr., sokken, 3 fr., (paar) onderbroek, 4 fr., hemd, 4 fr., De w aarde der stukken linnengoed die door de magazijnen van het leger, in vervanging van verlorene of verdwenene zouden afgele verd zijn, zullen van de te betalen som afge rekend worden. Zij zal vastgesteld worden volgens bovenstaande prijzen, Elke klacht zal zeer aandachtig onderzocht worden voor de overheden, die gelast waren of zijn met hei bewaren en vezzenden der kleederen in kwestie. De Staat zal slechts tusschenkomen als de schade wezenlijk vastgesteld is. Daar liet Beheer der Spoorwegen geene verantwoordelijkheid aanneemt voor verliezen en beschadigingen bij het vervoer, kan de vergoeding, ten laste van het ooiiogsbudgat, slechts toegekend worden voor feiten voorge vallen voor dat de colli aan dit beheer over handigd werden. Du afdeelingbevelhebbers zullen verorde ningen geven om deze schikkingen zoo spoe dig mogelijk uit te voeren en zullen er op 15 April aanst. verslag over geven aan deu Minister. In het vervolg zullen de strengste maatre gelen genomen worden om te vermijden dat dergelijke feiten nog voorvallen en gebeurlijk zullen de Bevelhebbers der eenheden gelde lijk verantwoordelijk gemaakt worden. -V- Voor den oorlog stoud Rusland nummet* één wat de opbrengst van platina aangaat. Het leverde jaarlijks 6000 kilos van dit kostbare metaal, dat in ooriogschen tijd het zes, zeven voudige van de waarde van goud opbracht. In den Oeral zijn thans nieuwe platina- aderen ontdekt, door een Amerikaansche expeditie, die bet Pelsjora-gebied bezocht. Deze expeditie heeft de uilloopers van den noordelijken Oeral en het boven Peisjora- bekken onderzocht. De rivier ontspringt in den Oeral en valt na een loop van 1480 kilo meters in de Noordelijke IJszee. In het bron- nengebied van de Pelsjora, dat 32,900 vier kante kilometers groot is, zijn nu o. ra. zeer rijke platina en goud-aderen gevonden. Dicht bij de stad Oost-Zylma, waarde van het Oosten komende Petsjora een scherpe bocht maakt naar het Zuiden, zijn koper aderen ontdekt, die zich van 12 tot 15 meters onder hst aardoppervlak bevinden. In bet gebied, waar de rivier Wietsjegd* ontspringt, heeft men nog groote ijzererts- aderen, vastgesteld, terwijl op onderschei dene plekken in het Petsjora-gebied nog zout, zwavel, zwavelsleen, slijpsteen voor handen is. In den grond rondom de rivier Uchta werd op vele plekken nafta ontdekt. En door boring kwam men tot de conclu sie, dat het naphtagebied hier 1200 vier kante werst beslaat (een werst is gelijk aan 1,067 vierkante kilometers). Ook in hel noor delijk Oeral gebied, hij de rivieren Loswa, Tosjeleka en Iwdella, werden rijke platina-' en goud-aderen gevonden, terwijl men in de Nishne Postkaja-Datschka groote malaehil- aderen vond. -vV* Een Eskimo-dorp uitgestorven. Het Eskimo-dorp Oksk in Labrader waar, zooals vroeger is gemeld, de griep onder de inwoners vele slachtoffers maakt, is naar luidt van een nader bericht in het Zendings blad nu geheel uitgestorven. Om bij eene mogelijke nieuwe nederzetting vau Eskimo 's besmetting te voorkomen heb ben de zendelingen alle overblijfselen vau het dorp verbrand.

De Volksstem | 1920 | | pagina 1