Eene moord te Antwerpen Schrikkelijk ongeluk te Zelzate Generaal de Castelnau DE KAMER £3 Duitsch gouvernement komen betuigen, over bet voorgevallene in het Hotel A (Hon, te Ber lijn. M. Millerand nam nota van deze veront schuldigingen, doch deed tevens aan M. Mayer opmerken, dat er in den laalstcn tijd nog dergelijke incidenten voorgevallen zijn en dat, dat geen plaats zou gehad hebben, indien bel Duitsch gouvernement zich wat krachtdadiger had betoond om deze geweld- iaden te beteugelen Een oproep BAZEL, 10 Maart. Uit Berlijn wordt gemeld Het Duitsch gouvernement heeft tot de be volking een oproep gericht, waarin deze ge waarschuwd wordt, dc vreemde officieren, lot zendingen beboorende, met rust te laten, vermits deze zendingen zich slechts in Duilschland bevinden ingevolge de bepalin gen van hel vredesverdrag. De verklaring van een der aangevallenen PARIJS, 10 Maart. -- De Petit Pari- sien geeft een interview, aan den Daily Express toegestaan door Kapitein Uouge- vin, een der officieren, die in 't hotel Adlon aangevallen werden. Ka pi «ei n Rougevin beschuldigt formeel den prins, de aanlegger van heel de /.aak te zijn. Hij verklaart natuurlijk niette zijn opgere ten, toen men 't Duitsche nationale Hed be gon te zingen, en nog minder toen hem door een Duitsdien halfbeschonken prins daartoe bevel werd gegeven. De prins zegt de kapi tein, kruipt laf achteruit als hij verklaart niets mét den aanslag te maken te hebben. Joachim was de eerste, die gooide; en dat hij niet kon weten, of we geraakt waren, bi ijkt genoegzaam hieruit, dat de menigte, die ons omsloot ons verborg voor zijne oogen. Ik werd tweemaal ten gronde gewGrpen, en mijne kleed eren wei-den aan flarden gereten. Ik ben mijn sigaretten koker, mijn geld en alles, wat ik in mijne zakken had, kwijt ge raakt. Een aantal Duitse hers maakte van de verwarring gebruik om de pLat te poetsen zonder hun verleer te betalen. Hog andere aanrandingen. De twee Fransche officieren der kommissie van dc kontrool der bewapinengen, werden te Bremen aangevallen door :ene woelzieke volksmenigte, op het oogeublik dat zij, door een Duitschen officier vergezeld,, uit eene Duitsche kazerne kwamen. Op de kaaien van Bremen werden een Ja- panscii, een Italiaanse!» en twee Fransche officiers, leden der zeevaartkommissie, door vijandig gezinde benden omringd. De polioie had alle moeite om hen voor de dolle woede der woel makers te beschermen. In het cen- rutn van de stad werd een Eugelsch officier jesmaad cn beleedigd. Een Fransch soldaat in Duilschland gedood. Een Fransch soldaat is ook in Duilschland jedod té worden. Verscheidene soldaten, behoorénde tot de Kr iische militaire zending Ie Berlijn, hadden In burgei kleedij een uitstapje,, per auto gedaan. Te Wernilz besloten zij wat te jagen. Verscheidene soldaten trokken door het veld, op zoek naar wild, terwijl een hunner gezellen bij den auto bleef. Duitsche boeren snelden toe, omsingelden len auto en toen zij de Fransclie kleuren tagen, losten zij verscheidene revolverschoten ui de richting der jagers. Een dezer werd gedood. Nog officieren aangevallen. Een Belgisch luitenant erg aan het hoofd gekwets. Löndkn 11 Maaht Daily Mail deeldt na- iere bijzonderheden mede over een aansla* op officieren der verbondenen, welke plaats had te Brensiau, in Brandeburg. Deze officieren een Engelsche luitenant- colonel, een Fransch en een Belgisch luite nant, in uniform, bezochten de kazerne, om de demobilisatie van het Duitsche le*er Ie kontroleeren. Terwijl zij het kamp doorlie pen, in gezelschap van een Duitsch officier, werden zij bespot en uitgejouwd door de soldaten. De Duiische officier #al hen bevel le zwijgen, doch de soldaten stoorden er zich niet om en jouwden voort. De soldaten, meer en meer opgewonden, wierpen met steenen naar de officieren. De Engelsche officier drong aan, om het onder- wek voort teszetten, alsof er niets gebeurde, doch niet zoodra waren de eersie steenen ge vallen, of de Duilsghe officier ging zich ver schuilen in een gracht. 1 De drie verbonden officieren zetten hun nen weg voort, omringd door huilende ben de. De Engelsche luitenant-kolonel kreeg een steen in het gelaat. De Belgische officier kreeg ook een steen op het hoofd en bekwam eene gapende wonde. De bevelhebber van het garnizoen, die met andere Duitsche officieren aan den ingang der officicrenafdceling stond ie wachten, zag de verbonden officieren na deren, achtervolgd door de soldalen. Hij begaf zich tot de soldaten cn gaf hun bevel op hunne stappen terug te keeren. Dadelijk werd aan dat bevel gehoorzaamd, keigeen wel laat veronderstellen, dat heel de laak in 't geheim op touw gezet werd door de overheden zelf. De Enge.sche, Fransche en Belgische zaakgelastigden te Berlijn, hebben samen beraadslaagd, over de herstelling wel ke hunne gouvernementen zouden eischen, wegens deze brutale aanranding. Frankrijk en de H. Stoel. Naar de Eclair de Mvntpellier uit Rome verneemt, is de hervatting der betrekkingen tu8schen Frankrijk" en het Vatikaan nog slechts een kwestie van d3gen. Als eerste Fransche gezant bij get Vatikaan wordt de heer Cambon genoemd. In de omgeving van M. Cambon, ver- Haarde men echter dat bovenstaand bericht *p fcen erstigen grond berusl. Vreeselijke ramp in West falen Een ketel ontploft Meer dan vijftig slachtoffers BENRATH, 10 Maart. Tegen acht ure 's morgens vloog in deRijnsch Westfaalsche elektrische centrale een groote stookkelel in de lucht en bedolf ongeveer negontig arbei ders onder de puinhoopen. Het aantal doo- den en gewonden bedraagt naar de schatting minstens vijftig. De gewonden werden in de ziekenhuizen ondergebracht. Daar men voor verdere onheilen vreesde, moesten alle aan wezigen de plaats van het onheil verlaten. Omtrent de oorzaak der ontploffing kan thans nog niets met zekerheid meègedeeld worden. Hei gevaar der obussen. Esn knaapje gedood to Exaardo. De 13jarige Maurice De Maesschalck, vond in hel gras een obuskop. De knaap nam het tuig op, dat eensklaps ontplofte de arme jongen werd vreeselijk gekwetst geheel de •echterhand werd afgerukt en een groot deel der lading trof hem in den buik. De knaap is na vreeselijk lijden aan zijne wonden overleden. 'reeseli'jk ongeluk teNieuwpoori Twee dooden Een zwaar gewonde. Drie werklieden, bezig met het effenen der gronden, duor het oorlogsgeweld verwoest, begingen Dinsdag, tijdens hun middagrust, de onvoorzichtigheid, koppen van eenige overal verspreide obussen los le maken met het ongelukkig gevolg, dal een der projek- tielen ontplofte en twee dier onvoorzichtigcn gansch aan stukken weiden gerukt. De stukken von hun lichaam vond men op verscheidene meiers van de plaats waar hel ongeluk gebeurde. De derde werkman, zeer gevaarlijk gekwetst, is in allerhaast naar hel hospitaal te Veurne gevoerd. Duilschland voor hei Bankroet. Een memorandum aan de Verbondenen. BERLIJN, 9 Maart. Uit de beste bron wordt medegedeeld dat de Duitsche regeering zich bezighoudt met het samenstellen van een omvangrijk memorandum aan deGeallieei den, dat vóór 10 Mei a. s. overhandigd tal worden. Dit dokument is een uiteenzetting van den huidigen ekonomischen toestand der Duit sche republiek. Het besluit dat een leening van 42 mjljard mark in goud dient gesloten, ten einde Duilschland van den hongersnood te redden, zooniet zal de toestand onhoudbaar worden. In hel memorandum wordt ook nog gewe zen op het gubrek aan toezicht aan de wes- t^rgrena waar reeds voor meer dan 30 miljard aan koopwaar zonder toelating zou zijn inge- vóerd. Ook wordt gevraagd zoo spoedig mogelijk liet bedrag der door Duilschland verschuldig de oorlogsvergoeding te bepalen en maatre gelen te treffen die Duilschland de redding moeten brengen, zooniet gaal het regelrecht het bankroet tegemoet, wat ook voor de an dere stalen zeer nadeelige gevolgen zou heb ben. Drie werklieden verpletterd. Woensdag morgend rond 8 ure had in de suikerfabriek van M. Tylgadt, te Zelzate, een schrikkelijk ongeluk plaats. Op zeker oogenblik waren drie werklieden bezig aan hel ophalen van een zwaren ijzeren- hak, waarin liet. suiker gekookt wordt die moest verplaats worden, tuen eensklaps een schakel van de ketting losbrak, waardoor hat gevaarte op de drie werklieden terecht kwam die er onder verpletterd weiden. De w«rklieden der fabriek snelden de on- gelukkigen ter hulp, doen toen men hen had verlost, hadden z;j reeds opgehouden te leven. Volgens geneeskundige vaststelling werden de ongelukkige slachtoffers op den slag ge dood. De slachtoffers zijn Henri De Neve, Pru dent en Jan Van de Walle, alle drie woon achtig te Zelzate. Van de Walle Jan, 56 jaren was gehuwd en vader van drie kinderen. De beide andere slachtoffers waren 26 jaren en ongehuwd. De lijken der slachtoffers zijn in eene af hankelijkheid der fabriek gebracht waar zij zullen gekist worden en van waar zij met groote plechtigheid naar hunne laatste rust plaats zullen worden gebracht. De moordenaar in eene kamer belegerd Woensdag morgend werd de volkrijke 4e wijk, te Antwerpen, door een vreeselijk drama in opschudding gebracht. Op den hoek der Predikheeren- en Kloos terstraat, op het 3e verdiep eener herberg, woonde de 24jarige Anna Andries, geboren te Liezele. Deze had daar nog samengewoond met zekeren Pieter Van Steenwinkel, een gewezen Brusselsch koetsier. Eenige maanden gele den waren zij er *an door gelrokken en de vrouw was er onlangs alleen teruggekeerd. Dinsdag nacht drong Van Steenwinkel bij middel van alsche sleutels in bet huis en geraakie op de kamer zijner gewezen min- nares. Woensdag morgend hoorden de andere inwoners van het huis. dat de vrouw den man gebood hare kamer te verlaten. Daar deze weigerde en men moeilijkheden vreesde werd de policie verwittigd. Pas had Van Sieenwinkel de policie ge wen of hij loste verscheidene reve!verschoten en riep dat hij iedereen, die hem zou pogen te vatten, zou omver schieten, Verscheidene andere policieagenten en gendarmen kwamen ook Ier pl aats, doch Van Steenwinkel h^d zich in de kamer opgesloten. Zoc werd het rond den middag. Een der policiemannen rieptpl Van Sleenwinkc), dat zoo hij dc deur meLopende, men door de deur heen zou schieten. Dadelijk daarop sprong de kerel, gewa pend inet een revolver, buiten. Hij had ech ter den tijd niet er gebruik ran te maken. In een oogwenk lag hij Ten gronde, hij werd ontwapend en sterk gebonden. Toen men dan in do kamer drong, vond men de vrouw levenloos op het bed liggen. Zij had een kogel in dén slaap, een anderen in de borst en eenen door het hart gekregen. De moordenaar wei'd naar het justieiepa- leis overgebracht, ^aar hij ondervraagd weid. Hij bekende dé' misdaad gepleegd te hebben, doch weigérdé de reder, op te geven. De kerel, die twee jüar geleden te Bergen veroordeeld werd, ofn vèr eene moordpoging gepleegd te hebben op een meisje, werd opgesloten. Belangrijke ju weelendiefte te Mizza. In een groot hotel der Engelsche Wande ling te Nizza, heeft men ten nadeelc eener schatrijke Amerikaanse lie, Mevr. Charde, een kistje gestolen, vbor meer dan 150.000 frank juwcelen inhoudende. Zware vermoedens vlegen op een bekende der bestolene, een Roumeen. Deze is aange houden. De man loochent voor iets in de zaak betrokken te zijn. Tot hiertoe zijn de juweelen nog niet teruggevonden. -\y\y\X\X P9J9SLIJK ONGELUK Een zonderling doel» smartelijk ongeluk bad plaat? aan boord van een binnenschip, op de vaavt van Maasmehl. Het schip, de Solidco richtte zich naar de brug van Vocht, toen de jonge vrouw van den schipper de kabel van de sleepboot whde losmaken. De kabel sloeg haar rond het been, juist op hel oogenblik, dat de sleepboot vooruitstoomde. De arme vrouw werd den voel afgesneden en deze vloog in dc va art. Spoedig was een geneesheer aan boord om de ongelukkige te verzorgen, doch haar toe stand was zoo gevaarlijk, dat hel slachtoffer naar de kliniek van M«ohelen aan Maas moest overgebracht worden. Daar heeft men hel been tot aan de knie afgezet. in België Op de uitnoodiging.'der hoogste overheden Tan België, zal generaal dc Castelnau een bezoek brengen aan de bijzonderste, steden van ons laï)d Bru^I, Gent, LujV.en Ant werpen. De bevolkingidezer sleden zal bet ter harte gaan zich bij ie yoegoii aan .degene welke dezen roemrijk én generaal ya'n örizeti «deïsten bondgénóot hebben mjgenóódjgd. De generaal zal den 21 Maart te Örussel aankomen. Doof Z. M. den Koning en Zijne Doorluchtige HoogW. kardinaal Mercièr ontvangen, zal deze waandigste soldaat van Frank.ujk er eene voordracht geven over De ziel van den Frarischen soldaat gedurende den oorlog. Deze zelfde voorbracht zal op Dinsdag 23 Maart te half 9 uur 's avonds door den beroemden veldheer in de stad Antwerpen gegeven worden ten yoordeeie der verschil - lige katholieke werken dezer stad. Gezien de ontzaglijke aanvraag naar plaat sen wordt de voordracht gehouden in de feestzaal van den Dierentuin en de ingang is vastgesteld op 10 franken. Wij zijn overtuigd dat de zaal nog le klein zal wezen, want de gainsche bevolking zal er aan houden een geestdriftig onthaal te berei den aan dezen roemvollen generaal, over winnaar te Nancy, redder van Verdun op de zwaarste dagen, patriot welke zijn zeven zoneu, waarvan drie gesneuveld zijn, gaf ten dienste van zijn vaderland, te komen begroe ten. Wie de redevoeringen, gelezen heeft van generaal de Castelnau in de Fransche Kamer zal weten dat ook als redenaar hij hoog aan geschreven staat, zoodat hij drie hoedanig heden bezit die hem recht geven op waardee ring als Franschman, als veldheer eu als spreker als mensen is hij overigens vol ledig. Kaarten aan den prijs van 10 fr. kunnen aangeschaft worden Huidvelterslraat n. 21 (bureel van den Dienst der Katholieke Wer ken voor de provincie Antwerpen -j/ De generaal zal dén 24 Maart te Gent ont- gen worden. Niettegenstaande het hevig werk en de overvloedige bezigheden welke hem le Parijs op post roepon, heeft generaal de Castelnau eene heele dag aan deze stad willen besteden. Hij zal te Gent om 10 ure 's morgens aan komen. Ontvangen door het bestuurvak der Algemeene Katholieke Studentenvereniging van Gent aan de uitnoodiging derwelke hij antwoord, zal de generaal een bezoek bren gen aan de eerste geestelijke, provinciale en stedelijke overheden van Gertf, alsook aan deze der regeering. Om 11 1/2 ure zal in het Posthotel, Kouter een ontvangst plaats hebben door een lunch gevolgd aan de welke boven de eere en wer kelijke leden der vereniging, de bijsonder- ste overheden en voorzitters der herkende groepen Yan Gent en provincie uilgenoodigd zijn. Om 15 uren stipt zal generaal de Castel nau in de Groote Scbooifburg het woord voeren. De maatschappijen der stad zullen voor deze onlvaogst uilgenoodigd zijn hun vaandel te sturen. Zitting van Woensdag 10 Maart De zitting wordt geopend om 13\4 ureonder voorzitterschap van M. Brunet. De Legerkommissie M. COCQ, geeft lezing van de volgende verklaring De leden der Legerkommissie, den oproep beantwoordend door den achtbaren voonitter der Kamer aan hunne toewijding gedaan, en rekening houdend van den uitleg in de zitting van 4 Maart verschaft,betrekkelijk hun geza- mentlijk ontslag, hebben met algemeene stemmen besloten opnieuw het mandaat aan te nemen, dat hunne kolIega6 der Kamer hun toevertrouwd hebben, en dat zij met ïever zullen blijven vervullen, voor het welzijn van het Leger en van het Land. Wat de Regeeringskommissie betreft, ingesteld voor de vaststelling van den duur van den legerdienst, samengesteld uit parle mentsleden en militairen, en waarvan de sa menstelling door het Staatsblad van 6 Maart afgekondigd werd, daarin verkiest dc Leger kommissie niet vertegenwoordigd te zijn, het recht voorbehoudend, later, de besluiten vün genoemde Kommissie te onderzoeken, wanneer deze aan bel oordeel der Kamer zullen onderworpen worden. M. DE VOORZITTER brengt hulde aan bet besluit door de leden der leden der leger kommissie genomen, en bedankt tien voor de gevoelens die zij, bij monde van M. Cocq, hebben nitgedrukt, Nieuwe wetsontwerpen De Kamer neemt, zonder bespreking, de volgende wetsvoorstellen in overweging 1. het wetsvoorstel op het pensioen der oude mijnwerkers 2. het wets foorstel op don aclnurendag in de steenkolenmijnen 3. bet wetsvoorstel tot aanstelling van afgevaar digde werklieden bj hel mijntoezicht 4. het wetsvoorstel tot wijziging der gemeentewet van 30 Maart 18 j6, herzien en aangevuld door verscheidene latere wetten en inzonder heid lot benoeming van de burgemeesters door de gemeenteraden. Het vrouwenstemrecht voor de gemeentekiezingen Men gaat over tot de bespreking, i» tweede lezing van de wijziging der wet van 11 April 1895 op het opmaken van de lijsten der kie zers voor de gemeente en der wet van 12 Sep tember 1895 op de gemeenteverkiezingen .tlsmede tot toekenning aan de vrouwen, van het kiesrecht voor de gemeente. M. VAN BELLE vraagt dat men de eige naars van ontuciithuizen buiten het kiesrecht zou sluiten, aangezien de Kamer het stemrecht ontnomen heeft aan de vrouwen die zich aan ontucht overleveren. M. RENKIN, minister van binnenlandsche zaken, doet opmerken dat de eigenaars altijd niet welen lot welke bestemming huizen, wejjke zij v^rhpren, gebruikt worden..Daarbij men kan onmogelijk de eigenaars van de huizen door »YJ. Van Bolle bedoeld, met de houders ervan op gelijken voet stellen, M. WOESTE acht dat. de wijziging naar de bevoegde Kommissie zou kennen verzon den worden, tot nader onderzoek. M. K. HUYSMANS, verslaggever, deelt de zienswijze van M. Renkin. De Kamer willigt het verzoek van M. Woeste in. De wijziging Van Belle zal afzon derlijk als wet behandeld worden, doch niet in hel in bespreking zijnde ontwerp gelaschl worden. M. LEMONNIER steltvoor, dat degenen die voor overspel veroordeeld zijn bet stem recht zouden behouden. (Gerucnt.) M. RENKIN, minister, verzet zich kracht dadig legen dit voorstel en betoogt dat men schijnt te vergeten dat overspel valt onder de beteugeling8maatregelen van het strafwet boek Na eene korte, bespreking wordt de wij ziging Lemonnier, linkerzijde tegen rechter zijde, aangenomen. M. BUYL wenscht het stemrecht besten-, digd lezien voor de dienstknechten en dienst meiden, die voorttdurend van woning veran deren. Voor die kan onmogelijk het verblijf van zes maanden in een en dezelfde gemeente vereischt worden om kiezer te zijn. M. DE VOORZITTER, na den bevoegden minister en eenige kamerleden gehoord te hebben, verklaart deze wijziging niet ontvan kelijk. M. CARLIER stelt voor, dat de werklie den die in het buitenland werken en daar- dqor tijdelijk van woonplaats veranderen het stemrecht zouden behouden. M. RENKIN. Dat zou tot te veel mis bruiken aanleiding r-even. Overigens moesten wij trachten de werklieden hier le houden. xM. CARLIER. Duizende werklieden, die thans near Frankrijk gaan werken, omdat zij daar betere werkvoorwaarden vinden wor den-dus het stemrecht ontnomen. M. RENKIN. De OYergroote meerder heid van de werklieden door M. Carlier be doeld, bewonen de grensgewesten en keeren dagelijks huiswaarts. Het is uit eene kwestie van grondbegin dal ik mij tegen de wijziging verklaar. Na nogal wat geharrewar op de sociali stische banken wordt de wijziging Carlier lei- stemming gelegd en bij rechtstaan en zitten verworpen. M. DE VOORZITTER. De Regeering stelt voor de volgende bepaling in de wet te schrijven u Wat in artikel 61 voorkomt belreifende de inschrijving en het stemrecht van de on- officieren, korporaale en soldaten is niet van toepassing op hen, die voor 12 November 1918 deel uitmaken van het leger. In andere woorden dat bedoelde militai ren (onder dienst geWeven) alleen bet kies recht genieten. M. ERNEST stelt voor art. 61 eenvoudig af te schaffen en aan al de soldaten hel stem recht toe te kennen. M. RENKIN trekt de wijziging van de Regeering in en sluit zich aan bij de wijziging Ernest, al de soldaten, die 21 jaar oud zijn, zullen kiezer wezen. Deze wijziging wordt met algemeene stemmen AANGENOMEN. Nog eenige aanvullende wijzigingen worden aangenomen, waarop de bespreking gesloten wordt. De ondervraging Hubin. M. DESTREE. Minister van Kunsten en Wetenschappen, antwoorde op aanhalingen in eene vorige zitting der M. Van Caowelaert gedaan, verklaard, dat hij steeds en nu nog meer dan vroeger voorslaande»* is van een groot eensgezind Belgie. M. BRANQUART, beweerd dat de pries ters tijdens den oorlog, op den predikstoel eene Duitsche overwinning voorspelden als straf voor het goddelooze Frankrijk. /Zulks verwekt een storm van protestatien op do banken der rechterzijde.) M. MARCK. Gij zijl een leugenaar M. TSCHOFFEN. Gij beleedigt gopJe vaderlanders, en smaadt het merkelijkst ge deelte van het land M. FISCHER eischt dat M. Marck tot de orde teruggeroepen worde. M. DE VOORZITTER. De bespreking is gesloten. Verscheidene dagorden zijn voorgesteld. Ik zal de Kamer raadplegen aau welke dagorde zij den voorrang wei»6Ch te geven. De Kamer, bij rechtstaan en zitten geeft de voorrang aan eene nieuwe dagorde voorgesteld door MM. Hubin, Tschoffen, Fischer, Levie, Segers en Buysse. DE DAGORDE De dagorde luidt als volgt De Kamer, alle aktivitisehe propaganda verwerpend, beslatigend dat het onrecht vaardig en strqdig met de waarheid zou zijn welke vermenging ook te stellen tusschen het aktivism en de loyalistische VJaamécbe beweging. Vertrouwend in de waakzaamheid der Regeering om alle politiek te onderdrif^lRffi' die op den vreereden zou steunen of lol het geweld haar toevlucht zou nemen. Haar- vasten wil bevestigend van de maatschappelijke, politieke en taalvraag stukken in de lijst van dc nationale eenheid op te lossen, en met aan al de Belgen dc volledige gelijkheid in rechte en in feite to verzekeren, gaat over tot de dagorde Deze dagorde wordt aangenomen mei 121 stemmen tegen 7 en 29 onthoudingen. Het vrouwenstemreoht aangenomen Men gaat vervolgens over tol stemming van <je wijziging der wet van 11 April 189§ i op het opmaken der kieslijsten voor dc Go- meqpte.;en der wet van 12 September 1895 op dc gemeenteverkiezingen, alsmede lot toekenning aan de vrouwen, van het kies- recht voor de gemeente. Dit wetsvoorstel wordt bij hoofdelijke stemming aangenomen met 115 stemmen téeen 22 en 5 onthoudingen. Onthielden zich de heeren Pépin, Maihieu en Piérard (socialisten) en Van Remoortel en Siecard (oud strijders). Herziening der Kiezerslijsten in 1920 Nog wordt hoofdelijk gestemd over het wetsvoüi'bléMot verdaging van de herziening der kiezerslijsten in 1920. Het wetsvoorstel wordt aangenomen mei algemeene stemmen. Zitting geheven le 5.50 uur. VVV DH3 SBISTAAT. Zitting vati Woensdag 10 Maart. Dé zitting wordt geopend om 2 ureonder voorzitterschap van M. l'Kinl de Rodenbeke. De universitaire stichting De heer LEJEUNE, verslaggever, zegt dat van de 150 millioen, welke door den heer Hoover ter beschikking van het Belgisch Hooger onderwijs gesteld werden, ruim 50 millioen ten bate van de stichting komen. Door deze stichting zullen de onvermogende studenten geldelijk in staat gesteld worden de leergangen van Hoogescholen en Hoo^e- reonderwijsgestichten te volden. Tien jaar na de beëindiging hunner studiën zullen degenen die van den maatregel genoten hebben, ge houden zijn de hun geleende gelden terug te betalen. De heeren Lejeune, Speyer en Desirée, minister van Kunsten en Wetenschappen, brengen hulde aan den heer Hoover. Het dragen van eereteekens door de moeders der gesneuvelde soldaten De heër DUFOUR stelt voor de gunst uit le breiden tol de niet hertrouwde weduwen van gesneuvelde soldaten. De heer CARPEN flER, verslaggever van de militaire commissie van den Senaat, is van gevoelen, dat de eunst aan de moeders niet mag verleend worden, tenzij deze een getuigschrift van zedelijkheid overleggen. Verder vraagt spreker of*W vreemde eere teekens ook zullen mogen gedragen worden. De heer JANSON, Minister van Lands verdediging, betoogt, dat aan de moeders de vernedering moet bespaard worden dergelijk getuigschrift le moeten overleggen. Ook de vreemde eereteekens mogen gedragen wor den. Een amendement Dufour, welk de gunst uitbreidt tot de niel-hertrouwde weduwen cn tot de vaders-weduwenaars wordt bij staan en zitten verworpen. Het wetsontwerp wordt met 61 stemmen tegen 4neen en 8 onthoudingen aangenomen. Nog verscheidene wijzigingen aan w*4len worden cok aangenomen.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2