Een spoorweg.... gestolen Zal de nieume regeerlag aan 't bewind blljien Qe bewaking m den ex-keizer verscherpt. von Kuhtan fclj den ex-keizer. Oe ex-kroonprins ontvangt bezcek. Vier ministers aatigeiioudem Vergadering der geallieerds legerhoofden le Mainz Het spel begin! Eene barones opllchster. Vreesclljk automoMslongeluk te Brussel- Erg ongeluk te Groanendael- worden. Men vracht er zich aan dat de Burgeroorlog uitbreid zal. Ctoi uiers vïs Q*e»' den Rijn, hebben ge tracht in de stad eèï beweging optouw ie zetten. Tot heden toe blev?1* deze pogingen ■onder gevolg. Oe oude regeering. (Jit Dresden wordt geseind dat do oude rijks» egédi'irïg hafèTl zetel ie Desden heeft gevestigd. De bruggehoofden van den Rhijn door de Verbondenen versterkt. PARIJS 14 Maart. Volgens de Chicago Tribune heett maarschalk Foch bevelen ge geven, opdat de noodige maatregelen zouden genomen worden, om onmiddelijkde brugge hoofden van Coblentz, Keulen en Mantz te versterken. Reeds zijn Fransch-Engelsch- Amerikaansche troepen op weg. De niet ingewilligde eischen der troepen. De troepen die gelegerd waren te Doberitz te Berlijn, hebben blijkbaar eerst eenige eischen aan de regeering gesteld wederaan- Btelling van von Lutwilz, vervanging van de politieke ministers door vakministers, amnes tie voor de voorbereiders van de Staatsgreep, liet heengaan van rijkspresident Ebert was daar niet hij. De regeering heeft die eischen niet inge willigd en de manschappen die bij het rijks gebouw de wacht hielden schijnen eenvoudig naar de andere troepen overgeloopen. Kapp en Luttwilz hebben daarna een ma nifest uitgegeven, dat heel wat verder gaat dan de aanvankellijk aan de regeering ge- Jtelde eischen. Het is het begin van uitvoering >an het conservatief program van het oogen- blik. Het uitzicht van Berlijn den dag der omwenteling De verdwenen regeering was nergens goed gezien. Daarom bleek uit de gesprekken op straat dal weinigen tiaar heengaan betreur den. Er werden veel straaldebatten gevoerd maar 2ij bleven kalm. De aanhangers van de Staatgreep blijven vooral tegen de joden ge kant. De troepen die de regeeringsgebouwen be- waak'en zijn niet dc gewone. Aan hun uit zicht merkt men dat de avonturiers uit het Dostzecgebied zijn. Zij geven geen geruststel lenden indruk maar toonen zich beleefd tegenover het publiek en ook tegenover de -Amerikanen en de Engelschen die zij door de afzettingen vriendelijk doorlaten. Enkel de regeeringswijk werd bezet. Vele menschcn der buitenwijken wisten 'smiddags nog niet water gebeurd was. De proclamatie van Kapp schijnt niet veel indruk gemaakt te hebben. Vele onvriende lijke opmerkingen werden op hem en zijne aanhangers gemaakt omdat hel volk weet dat «ijn bewind enkel steunt op eenige tienduizen den soldaten, voor het meerendeel avontu riers, en grootgebracht met revanche propa ganda en ophitsing tegen de democratie. De Wilhclmstrasse is afgezet door prikkel draad, mitrailleuzen en kannonen. Troepen ataan voor 't Brilsch gezantschap. Voor liet Frariseb gezantschap hebben geen samenscho lingen plaats. De Berlijner vat de revolutie licht op. Er .heerscht nochtans een gevoel van onzeker heid en onrust. Stilte voor den storm De toestand is broeiend. Hel nieuwe be wind heeft blijkbaar nog met den moed om de arbeiders voor het hoold te stooten en door maatregelen van geweld de dreigende staking te onderdrukken, al heeft zij in haar procla matie ook met dergelijke maatregelen ge dreigd. Er heerscht dus een halve toestand, die juist hel gevaarlijkst is. Het lijkt twijfelachtig dat de toestand zal blijven zooals hij is. Helfferich schijnt zich op den achtergrond te houden en beweerd wordt dat Hindenburg reeds te Berlijn is. Ook wordt gemeld dat Ludendorlf aan een vergadering van bet rijksministerie heeft deel genomen. Verschillende conservatieven gelooven niet dat de nieuwe toestand houdbaar zal blijven De oude regeering wendt zich tot het buitenland Hel volgende telegram is verzonden aan de regeeringen van alle landen Een poging tot omwenteling van gewetenlooze avonturiers achter wie geen enkel ernstig politicus slaat, beeft de regeering genoopt, ten einde bloed vergieten te voorkomen, Berlijn te verlaten. De grondwettige regeering heeft haar zetel ie Dresden en is de eenige, die den chaos voorkomen kan. Wij verzoeken u bet ambtelijk verkeer met ons te blijven onderhouden en alle betrek kingen met de om wentelaars te Berlijn'van de hand te wijzen. Gel. Rijkspresident Ebert, rijksregeering Dr'Muller, Giesberts, Noske, Koek, Gessier. Onderhandelingen met de socialisten Onderhandelingen trachtte men ie voeren iusschen het nieuwe bewind en de onafhan kelijke socialisten. De onafhankelijken had den er echter niet van willen hooien." Ook met de meerderheidssocialisten beeft ai en gepoogd een minnelijke schikking te Heffen. Naar men zegt heeft men hun twee portefeuilles aangeboden. In de partijen der coalitie bestaat het plan dc coalitie voort te zetten. Esne reeks proklamatiës. Een oproep der oude rogeering tot het Ouitsche volk. De Rijksregeering heeft de vólgende pro clamatie tot bet Duitsche volk gericht De rijksregeering heeft haar zetel naar Dsesden verplaatst. Elke verordening van andere zijde mist rechtskracht. De rijksweerbaarheid moet de grondwet beschermen. De ontbin ding der nationale vergadering is in strijd iBfit de grondwet. Alleen de grondwettige regeering kan Duitschland er voor behoeden, dat het in bloed en duisternis teiTondergaat. Een re geering van geweld mist het gezag in binnen en buitenland. Er staan verscni iiüielijke ge varen naar binnen en bu-iten té wachten als het volk zijn bezinning verliest. Eene proolamatie der meerderheidssocialUtSïh De meerderheidssocialisten hebben eene proclamatie uitgevaardigd luadend Wij ont ketenden de revolutie niet om voor deze reac tie te buigen. Wij sluiten geen verbond met de Balliscbe partijen. Werklieden gebruikt alle middelen leizen de bloedige reactie. Staakt. Verlaat uw werk. Maakt het bestaan dezer militaire dictatuur onmogelijk. Verdedigt de republiek met alle middelen. Er is maar eén middel om te beletten dat Wilhelm II weerkeert en dat is het econo misch leven verlammen. Daarom algemeene staking overs) Vcreenigt u. De socialistische vegeeringsleden, Ebert, Bauer, Noske, Schlieke, David en Muller hebben deze proclamatie onderteekend. Op een vergadering te Berlijn hebben al de meerderheidskamerleden de bijeenroeping. der nationale vergadering te Stuttgart ge- ei scht. Proclamation der nieuwe regeering De nieuwe regeering bericht Het mandaat van de nationale vergadering voor het ontwerpen van een grondwet en het sluiten van den vrede is opgeheven. Zij mist elk moreel recht om verder te beraadslagen. Haar poging om de verkiezingen uit te stellen en daardoor haar mandaat eigenmachtig te verlengen, is in strijd met den volkswil. De zoo juist van kracht geworden grond wet wordt door haar naar willekeur als een vodje papier behandeld. Reeds wil de mcer- derüeid de verkiezing van den rijkspresident niet door het keele volk, maar door hel par lenient laten geschieden. De nationale ver gadering wo.'dt hierij ontbonden. Zoodra de orde in hel binnenland hersteld is, zullen wij lot de grondwettelijke midde- len terugkeeren en nieuwe verkiezingen uit schrijven. De rijkskanselier, (gel.) Kapp. De Pruisische landsvergadering wordt met het oog op den veranderden politieken toe stand ontbonden. (Get.) De Pruisische mi nister-president Kapp. Anderzijds werd aan de burgerwachten volgende oproep gedaan Aan de burgerwachten van Duitschland Het herstel van een ordelijke regeering plaatst de Duitsche burgerwachten voor een nieuwe, moeilijke taak. Thans moet blijken of' de burgerwachten aan de verwachting be antwoorden en onder alle omstandigheden een waarborg vormen voor de openbare veiligheid. Opgericht met het doel rust en orde te handhaven en het ineengestorte vaderland te beschermen, stellen zij zich met hun vólle macht achter den wil van de meerderheid van het Duitsche volk. De nieuwe regeering van den arbeid heeft, na de vlucht der Rijksregeering, het lot van Duitschland voorloopig in handen genomen. Alle partijen zijn opgeroepen om hun mede werking te verleenen eri hebbende verplich ting op zich genomen om in den kortst mogelijken tijd nieuwe verkiezikgen te hel pen houden. Totdat het volk zijn besluit zal hebben genomen wapenen de burgerwachten zich om rust en orde te handhaven, om huis en hof le verdedigen tegen wekkers van onrust en misdadigers. De re&eering eischt van eiken Duilscher, tot weihe partij bij ook behoore om in trouwe plichtsvervulling te zorgen, dat een burgeroorlog belet word®. Het programma der nieuwe regeering von Kapp legt in ecne andere proclamatie zijn programma uit. Hij zegt onder meer Het rijk is in gevaar. De tijd der ineen storting naakt. De nood stijgt. De honger snood bedreigt ons. Kuiperij, woeker, mis daad nemen toe. De regeering waarin een Erzberger zetelt kan bet aevaar niet keëren, ook niet dat van het bolsjewisme dat uit het Oosten dreigt. Enkel een sterke macht is bestand tegen de instorting. De Duitsche eer wordt hersteld en met haar het recht en het vertrouwen. De regeering zal de onroerende goederen in vrijheid herstellen en levensmiddelen ver schaffen aan de minder bedeelden en slecht betaalden. Voorrechten voor 'tis gelijk welke klas ook zullen worden afgeschaft. De regeering zal hel Vredesverdrag van Versailles, met inachtneming van de eer van het Duitsche volk en zijn geschiktheid om te werken, zooveel mogelijk uitvoeren. Zij wil verder de souvereiniteil der bonds staten ten aanzien van financiën en belastin gen als grondwetiigen federalistische» grond slag herstellen, de oorlogsleeningen waar borgen en- haar spoedige terugbetaling ter hand nemen. De regeering zal iedere sabotage, zonder aanzien des persoons, onderdrukken. 't Is een verraad tegenover het vaderland thans te slaken. De regccring zal den Duit- sehen arbeider beschermen tegen het inter nationaal knechtschap der kapitalistische elementen. De mannen der Staatsgreep hebben meer dan eenen factor in hun voordeel. Vooreerst het gekrenkte nationale gevoel, dat na de vele vernederingen van de laatsto tijden van dc entente in opstand is gekomen. I)e gekrenkte nationale trots redeneert niet, is niet faetiscb, niet diplomatiek, het verlangt de daad en de nieuwe regcering noemt zich ook een regeering van de daad Een tweede faclor is dat zij over een mili taire macht beschikt, die eenige tienduizenden soldaten schijnt te lellen. Dc nieuwe regeering is echter een minder- heidsregeering. Zij zal een waren strijd te voeren hebben en staat reeds voor een alge- meene staking. Ziji zal gematigd conservatief moeten zijn, wil zij recht blijven want zij staat ook tegen over het buitenland, dat tot daden kan over gaan. Haaa binnenlandsche positie kan daardoor zeer bedreigd worden. Vrees voor b.irgereorlog. De Koln Volkszeitung gelooft, dat de burgeroorlog voor de deur slaat. De voedselkwestiè, die thans reeds bel hoogtepunt van de crisis bereikt heeft, kan van noodlottigen omvang worden. Een nieuwe daling der wisselkoersen is vanzelfsprekend. Gemeld wordt dat te Munchen ook een staatsgreep zou plaats gevonden hebben. De nieuwe regeering houdt zeer ernstig rekening met mogelijken tegenstand van dc oude regeering. verzet van Zutd-doitsciiiand. De regeeringen van Zuid-Duitschland ver klaren dat zij de vernietiging der economische hci opbeuning door Berlijn als eene miedaad tegenover het Duitsche volk beschouwen. Gesteund op hunne volkeren verzetten zij zich uit al hunne macht en met de laatste krachtdadigheid tegen de anti-grondweltelij- kesdrijverijen van Berlijn dat het volk met ellende bedreigt. Daarom erkennen zij enkel de grondwet telijke rijksregeering tol heden toe aan het bewind. Oe algemeenö werkstaking. Tot hiertoe zijn te Berlijn nog maar enkele arbeiders in staking, doch te Nurenberg, Bresliu, Frankfort, Keulen, enz., is de sta king om zoo te zeggen algemeen. Te Frankfort lia<l reeds eene botsing plaats tusschen stakers en troepen, daar de stakers de kazerne wilden binnendringen. Er vielen •dooden en gekwetsten. De stakers hebben de arsenalen openge broken en de wapens gestolen. Ook in het Rhijngebied neemt de staking meer en incea uitbreiding. Te Eannheim, Wied, Hoechts en Wiesbaden wordt ook gestaakt. Zaterdag avond heerschte er te Arnevon- gen eene grootere bedrijvigheid van af- en aanrijdende auto's dan gewoonlijk. Gewoonlijk staan er 20 rijksveldwachters op t vee posten. Sedert Zaterdag avond is de bewaking van den ex-keizer met een aantal gendarmen uitgebreid. De Daily Telegraph meldt dat baron von Kuhlmann, die sedert den wapenstil stand bijna voortdurend in Holland zou ver toeven, den iaatsten tijd den ex-keizer min stens tweemaal per week heeft bezocht, wat des nachts geschied zou zijn, ondanks de uitstekende bewaking van de Nederlandsche wacht in Amerongen. Het nieuws van de omwenteling te Berlijn is als een bom in hot vreedzaam bestaan van derï ex-kroonprins komen vallen. Met lange passen liep hij voor zijne woning op en neer om van do eerste opwinding te bedaren. Verscheidene malen begaf hij zich naar Hïp- polytushoef, om te hooren of men daar soms nader nieuws had vernomen. 's Avonds kwam mei de postboot de boe zemvriend van den kroonprins, Freiherr von Zöbehitz, die hem ook in de eerste maanden van zijn ballingschap gezelschap hield, op het eiland aan. Hij kwam rechtstreeks van Berlijn. De kroonprins wachtte hem aan de boot op. Beiden xvaren spoedig in druk ge sprek gewikkeld. De vier sociaal-demokratiscbe ministers, Hirseh, Heine, Haeniscli en Sudekum zijn op bevel der nieuwe regeering aangehouden. Maarschalk Foch wordt heden te Mainz verwacht waar hij de conferentie der geal lieerde legerhoofden zal voorzitten. Dit met bet oog op de militaire maatregelen die te nemen zouden zijn tegenover de gebeurte nissen in Duitschland. Oefeningen op dc kaart zullen in den mi litairen kring plaats hebben. Zullen de conferentie bijwonen-, buiten maarscnalk Foch, maarschalk Wilson, de Britsche generaal Morland, de Belgische generaal Michel, de Franschc generaal Degoultes en talrijke andere generaals. Onlangs nog heeft maarschalk Foch ver klaard, op de hoogte van hetgeen gebeuren kon, dat de troepen op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn. Dc toestand Zondag De stalen van Berlijn waren Zondag verla ten. Alleen nu en dan eene patroelje. Dc werklieden der elektriekfabriek hebben het werk gestaakt, waardoor het tramverkeer slil gelegd werd. Zondag morgend werd de watertoevoer afgesneden. In de hotels werd aan de afgestapte reizi gers gezegd, dat zij zich .zeiven moesten be dienen, daar de gargonsen de meiden in sta king gingen. Men is zeer ongerust, daar de broodnood dreigt. Zondag morgend is te Kiel dé algeineene werkstaking uitgeroepen geworden. PARIJS, 15 Maart. Lc Journal meldt, dat in meest al de grootste Duitsche steden erge onlusten uitgeborsten zijn. De socialis ten hebben revolutionnaire arbeidsraden ge sticht. Te Hanover hadden bloedige gevechten plaats lussohea werkstakers cn studenten. Ook le Essen had eene bloedige botsing plaats. Ilier vielen dor tig dooden cn een hen- gitardUtl gekwetsten, PARIJS, 15 Maart. Le Matin meldt, dat de stakers te Frankfort een polieiepost wildan overrompelen. Er werd met handgranaten geworpen, waardoor talrijke personen gedood of ge kwetst werden. Een officier en drie soldaten, die handgranaten geworpen hadden, werden aangehouden. Naar Berlijn PARIJS, 15 Maart. Uit Roterdam wordt aan Le Matin gemeld, dat Noske, de ge vluchte minister van 's lands verdediging, zich aan het hoofd der Saksische troepen ge plaatst heeft en nu op zijne beurt naar Berlijn oprukt. Het wordt dus een strijd tusschen de Duit sche demokratie en het militarism. Een rog in 't zeil PARIJS, 15 Maart. Le Journul des Débats schrijft Voor ket oogenblik komt het er op aan, M. Kapp te «eggen *1 zij dat gij korten of langen tijd aan 't bewind blijft, wij verklaren u, dal gij of uwe opvolgers niet alleen de redelijke bepalingen van het vredesverdrag zult moeten naleven, doch alle bepalingen, zonder uitzondering. Wij zullen onto kon- trool der ontwapening voortzetten, zonder ons om uwe innerlijke twisten le bekommeren. Indien wij tegenstand ontmoeten, dan zullen wij d<« middelen weten te gebruiken, waar over wij beschikten.Voor het oogenblik, hou den wij een oog in 'l zeil, gereed om hande lend op te treden, zoo het noodig is. De ti.atssrreep van M. von Kapp, zou wellicht gevolgen kunnen hebben, waaraan men zich niet verwacht. Mogelijk komt Prui sen in strijd met de andere staten van het rijk zoo zal de verscheuring van Duitschland, welke koor vele Fransehen gewenscht werd, van zelfs geschieden. Voor het oogenblik moeten wij onze koelbloedigheid bewaren en op onze hoede zijn 1 Te Keulen. Vrijdag had alhier een raonsterbctooging tegen de levensduurde, den woeker' de smokkelarij en de genotzucht plaats. Men eischte ook betere voorziening var. brood en aardappelen. Er namen ongeveer honderd duizend in to oners aan de belooging deel. Vele groote winkels waren gesloten uit vrees voor plun dering. In den optocht werden-borden mee gedragen m^t opschriften als - Weg met den woeker en de smokkelarij Onmid- delijke rantsoeneering van alle levensmidde len en gebruiksartikelen Jonkers weest op uwe hoede, het uur der verdelging is na bij I - Verandering van den Vrede van Ver sailles Hel tramverkeer stond stil. Dc Duitsche en Britsche policie kwam niet tus schen. De herziening van het vredesverdrag geëischt Van zes punten af trok de optocht door de stad, naar de Nieuwe Markt, waar toespra ken werden gehouden en een motie werd ge lezen als protest tegen de prijsstijging. De aanvoer wordt geëischt van een groot hoeveelheid levensmiddelen en een krachtige strijd tegen de smokkelaars, woekeraars en verkwisters. Voorts eischt de motie een her ziening van het vredesverdrag en van de vredesvoorwaarden voor de volkssteuningen in de betwiste streken en met name in Eupeu en Malmédy. Wat Duitsch is moet Duitsch blijven Nadat de optocht ontbonden was trokken wilde benden door de stralen, drongen bier huizen en concertzalen binnen, plunderden die en eischte, dat zij gesloten zouden worden Bij, groote winkels van levensmiddelen wer den de ruiten stukgeslagen en de winkels leeggestroopt. IN BELGIE Eene verklaring van Minister Delacroix. De indruk der gebeurtenissen in Duitsch land is niet bijster groot geweest te Brussel. Wat zich le Berlijn voordoet schijnt eigenlijk niemand te verbazen. Niels verwondert van wege de Duitschers ze zijn tot alles in staat, ook tot tegen-revoluties. Ook neemt ons ministerie van Buitenland- sche Zaken de aangelegenheid kalm op. Minister Delacroix heeft in een persge- sprek verklaard dat alle voorzorgsmaatrege len reeds vroeger getroffen waren cn dal de veiligheid aan onze grenzen niet het minste gevaar loopt. Eens aanhouding te Si Gillis In de maanden Oogst en September 1919, had een Belg, zekeren PieterC..., den on- uilgebaten spoorweg Crombach St Yith (Mal médy) uitgebroken. De streek was alsdan door Engelsche troe pen bezel en G... beweerde in de statie van Crombach, dat hij den spoorweg gekocht had van den Engelschen inzamelingsdienst. Men liet hem dus begaan. C.... had ook verklaard dat hij in de Rus- landstraat, te St Gillis woonde. Toen de diefte nu aan 't licht kwam, deed de Engel sche krijgsoverheid een onderzoek. Een En- gelsch luitenant kwam naar Brussel en Za terdag kwam hij aan de woning vanC.... Deze was thuis, doch wist ongemerkt de woning te verlaten, terwijl de officier binnen was. C,... begaf zich bij den chauffeur van den officier en vroeg aan dezen, of de officier zich met de zaken van Malmédy bezig hield. Op het bevestigend antwoord van den chauf feur, maakte C... zich haastig uit de voeten. Op hetzelfde oogenblik trad de officier buiten. De chauffeur stelde hem op de hoogte van het gebeurde en G.,.. werd eenige oogenblikken later aangehouden. Op het policiebureel beweerde C.., dat hij den spoorweg gekocht had voor 15.000 fr. en hem voor 75,000 fr, had roortverkochl. Hij weigerde echter te zeggen aan wie 7>9 den spoorweg geleverd had. Hij is ter beschikking van den onderzoeks rechter opgesloten. Het parket van Brussel heeft een onderzoek geopend over eene belangrijke zaak van po ging tot geldafpersing, ten laste van een® barones. Over eenige dagen ontving de vrouw van een gepensionneerden officier een naam loos briefje, met een stokje in inkt gedoop! geschreven, eene som van 50,000 fr. eischen- de, die op eene bepaalde plaats moest bezorgd worden, wilde de dame voorkomen dat haar man, niet van haren ontrouw verwittigd werd De dame gaf den brief aan haren man. Daar eene vriendin van de dame ook zulken brief ontvangen had, werd het gerecht ver wittigd. Het onderzoek- leidde tot de aanhou ding van eene barones en hare dochter. De plichtiee heeft bekentenissen gedaan. Zater dag heeft de raadskamer van de rechtbank het aanhoudingsmandaat bekrachtigd. DE DOODRIJDERS Zaterdag avond, rond 11 1/2 ure, stond M. Victor G..., 57 jaar oud, aan den hoek der Jamarlaan en Argonneslraat, te Brussel, naar den tram te wachten, toen hij door een automobiel omvergeworpen en overreden werd. De doodrijder verdween weldra, zon der zich om zijn slachtoffer le bekommeren. Ooggetuigen namen den ongelukkige op en brachten hem naar hetSt Pietersgasthuis. Daar werd vastgesteld dat het slachtoffer den schedel gebroken was. Zijn toestand1 is hopeloos. Het bewijzen der militaire eer aan de verminkten van den grooten oorlog. Willende de gevoelens van erkentelijkheid en eerbied van het Leger jegens de vermink ten van den grooten oorlog doen blijken, heeft de Ministerovan Landsverdediging be sloten hun. bij hunne begrafenis, de militaire eer te doen bewijzen. Deze maatregel, meer plechtigheid ver- lecnend aan die ceremoniën, zal als gevolg hebben, de smartelijke offers welke 't Leger zich tot 's lands verdediging heeft getroost, aan allen in het geheugen le brengen. Dc getalsterkte der troepen gelast de laat ste eer le bewijzen, zal deze zijn voorzien bij artikel 136 van het reglement op den garni- zoendienst voor de militairen in werkelijkcn dienst, maar in géén geval zal zij minder talrijk mogen zijn dan een half-detacbement onder de bevelen van eenen luitenant oi onderluitenant. Deze troepen zullen opdracht krijgen door toedoen der plaatselijke commandanten, wien de sterfgevallen, door de Voorzitters der Bonden van oorlogsverminkten en in val ie den, zullen ter kennis gebracht worden. Saterdag namiddag reed een automobiel, gevoerd door M. Achiel Henrion, in dolle vaart langs de Krijgslaan. Aan de kruising der St Michielslaan school de auto schielijk weg en kwam met vreese- Jijk geweld op een boom terecht. M. Henrion en zijn chauffeur werden ten gronde geslingerd en bleven bewusteloos liguen. Beiden werden door ooggetuigen opgeno men. Naar het gasthuis overgevoerd werd hun toestand er als hopeloos aanzien. Zondag morgend is M. Henrion overleden. Zaterdag morgend waren twee werklieden, Louis Diei'ickx 45 jaar oud en Frans Van derï Broeck, 21 jaar oud, op het munitieplein van Groenendael bezig obussen te ledigen, toen eensklaps eene geweldige ontploffing weer klonk. De twee werklieden werden erg ver brand en moesten bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht worden. Hun toestand was zoo erg, dat zij niet konden ondervraagd worden. Het parket ia verwittigd. Moordpoging ie Antwerpen Zaterdag nacht werd het Schipperskwar tier, to Antwerpen, door eene moordpoging in opschudding gebracht. De hei berg nr 8, Kaasbrug, gehouden door de echtelingen Jan Beuckelaers-Van Dammé, is tevens een logementhuis, waar voornamelijk zeelieden hunnen intrek nemen. Donderdag waren twee Grieksche zeelieden daar op logement gekomen. Het waren An dre Calafatz, 32 jaar oud, zeeofficier en Cor- tis of Costa John, 25 jaar oud, twee grieken. Zij zegden van Roaan te komen en zouden Zondag weer met hun schip vertrekken. Beiden zaten Zaterdag avond in de herberg en hadden reeds het een en ander verbruikt, tot de vrouw zegde dat het lijd was om lc sluiten. De man keerde naar de keuken, ach ter de hérberg gelegeo. De twee Grieken stonden op en een hunner volgde de man en bracht hem onverwachts eenen slag toe op het hoofd. De vrouw dit hoorende snelde toe, doch werd weerhouden door den tweeden Griek, die eenen revolver voot den dag baalde. Louisa Van Dannne sprong terug achter den toog en draaide den rug tot haren aanvaller. Een schol weerklonk en de vrouw werd in den rug getroffen. Inmiddels was de man langs den bijzonde ren ingang op straat gevlucht en riep om hulp De Grieken vonden het dan maar best op de vlucht te gaan in de richting der Leguilstraat. Dr Hodeige, ter plaats geroepen diende do vrouw de eerst® zorgen toe. Dc kogel was langs den rug in hel lichaam gedrongen en moet een long geraakt hebben. Hij kon nog niet uit de wonde gehaald worden.

De Volksstem | 1920 | | pagina 2